P. PAŠKA: Potenciál spolupráce s Izraelom je stále nevyužitý Vytlačiť stránku / Print page

17. 6. 2014 20:32

Tel Aviv/Bratislava 17. júna (TASR) – Medzi slovenskými a izraelskými podnikateľmi existuje tradičná spolupráca, ale potenciál stále nie je využitý. Vyhlásil to dnes predseda NR SR Pavol Paška, ktorý v rámci svojej oficiálnej návštevy Izraela otvoril biznis fórum. Podujatie zorganizoval slovenský zastupiteľský úrad v Izraeli a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Slovenskí podnikatelia, ktorí sa fóra zúčastnili, sú súčasťou Paškovej delegácie.
"Výber firiem vždy nechávame na profíkov, na vedenie SARIO. Okruhy idú do oblastí, kde spolupráca firiem je už tradičná, hlavne energetika, zdravotníctvo a farmaceutický priemysel. Považujem za veľmi dôležité, aby ekonomický rozmer parlamentnej diplomacie bol súčasťou snahy a reprezentácie Slovenska a prinášal benefity a významné profity nielen samotným firmám, ale aj celej krajine," povedal Paška.
Podľa jeho slov je paradoxné, že obchodná spolupráca s Izraelom začala najviac narastať po začiatku krízy, teda po roku 2009. „Obchodná výmena, napriek nárastu, je však veľmi nízka. Vzhľadom na to, že Izrael je krajina s veľmi vysokým HDP na hlavu, ich objem zahraničných investícií na Slovensku je veľmi nízky, je to úroveň pár miliónov eur,“ priznal predseda parlamentu.
Roman Sabo zo SARIO vysvetlil, že agentúra vybrala firmy z troch sektorov – zdravotníctvo, IT, a spoločnosti z vodohospodárskeho sektora. „Ide nám o to dostať sem spoločnosti, ktoré by sa sem možno za iných okolností nedostali a otvoriť im dvere,“ vysvetlil s tým, že v Izraeli v súčasnosti pôsobia desiatky slovenských firiem.
V stredu (18.6.) sa Paška v rámci oficiálnej návštevy stretne s predsedom Knesetu Julim-Joelom Edelsteinom, rokovať bude aj so šéfom Skupiny priateľstva SR a Izraela Zvulunom Kalfom. Popoludní navštívi Izraelské národné múzeum a položí veniec k pamätníku obetiam holokaustu Jad vašem v Jeruzaleme. Večer je pozvaný na slávnostnú večeru podávanú Julim-Joelom Edelsteinom.
Vo štvrtok (19.6.) jeho program vyvrcholí stretnutím s izraelským prezidentom Šimonom Peresom. Podvečer sa Pavol Paška vráti späť do vlasti.
(osobitný spravodajca TASR Martin Paulík) žab ed
Kľúčové slová: SR-Izrael-Paška-návšteva-Tel-Aviv-biznis-fórum
Source: 20140617TBA00382
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->