P. PAŠKA: Chcem byť politickým garantom zmien v justícii Vytlačiť stránku / Print page

20. 2. 2014 14:42

Bratislava 20. februára (TASR) - Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) chce byť politickým garantom plánovaných zmien v justícii. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s lídrami opozície, ktorým predstavil návrh zmeny ústavného zákona v paragrafovom znení. Na jeho presadenie je potrebných minimálne 90 hlasov, teda spojenie Smeru-SD a aspoň časti opozície.
Podľa Pašku je cieľom zmien pokúsiť sa justíciu resp. súdy dostať na úroveň oveľa vyššej dôveryhodnosti a efektívnosti. "Chcem byť politickým garantom týchto zmien uvedomujúc si, že na tak zásadnú zmenu je potrebná ústavná väčšina. Bude mojou ambíciou, ak nájdeme prienik a spoločnú zhodu, aby tieto zásadné zmeny boli prijaté čo najširšou ústavnou väčšinou," povedal Paška.
On sám si je vedomý, že návrh vyvolá množstvo oponencie. "Je to úplne prirodzené. V druhom čítaní môže dôjsť k veľmi výraznej odbornej diskusii. Je len na opozícii, či príjmu túto ponuku na korektný dialóg, alebo zostane táto téma pre ľudí traumou," dodal.
Opoziční predstavitelia sa však zatiaľ do podpory nehrnú. Poslankyňa NR SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) novinárom povedala, že dnes dostali do rúk znenie novely Ústavy SR, ktorá je pomerne rozsiahla. Navrhli preto, aby sa novela zaradila až na záver marcovej schôdze NR SR, teda až po druhom kole prezidentských volieb. Paška súhlasil. "Dnes je to súčasť kampane a nie je dobré, aby sa justícia stala jej obeťou. V tejto podobe má návrh toľko rizík, že si podporu neviem predstaviť," podotkla.
Žitňanská vidí v návrhu viaceré riziká. "Napríklad sa zavádza skúmanie spoľahlivosti sudcu, pričom v ústave nie sú žiadne pravidlá na túto tému formulované. Všetko je ponechané na zákon. Čo sa bude skúmať, kto to bude skúmať, akým spôsobom, to má v rukách Smer-SD. Nevidím dostatočné garancie, že ak takúto právomoc zveríme Súdnej rade, že sa to nebude zneužívať," uviedla. Poslankyňa zdôrazňuje, že všetci vieme o potrebe zmien, ale zároveň ich musíme robiť tak, aby sa nestalo, že po novelizácii ústavy bude ten stav ešte horší.
Líder Mostu-Híd Béla Bugár sa posťažoval, že opozícia dostala do rúk materiál bez toho, aby mohla niečo povedať. "Nebezpečné je, že sa to zneužíva ako téma, pritom minimálne dva roky mal minister spravodlivosti Tomáš Borec možnosť ukázať, že to vie urobiť. Ak by sme odložili kampaň bokom, nerozumieme tomu, prečo teraz tak rýchlo," priznal Bugár.
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Miroslav Kadúc podmieňuje podporu ústavných zmien novelizáciou zákona o sudcoch, aby do súdneho systému vstupovali naozaj kvalifikovaní ľudia. "Táto novela to nerieši, budeme preto zdržanliví. Paška vie, že sú voľby a aj keď to posunul na koniec schôdze, stále to bude kampaň," uzavrel.
Štvorstranová novela podľa opozície obsahuje nielen zmenu kreovania predsedu Súdnej rady, ale mení aj skladbu Súdnej rady, rozloženie koľko jej členov ktorý orgán volí a rozširujú sa aj prezidentské právomoci.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
map jk
Kľúčové slová: SR-NRSR-Paška-opozícia-justícia-rokovanie-ZVUK
Source: 20140220TBA00206
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->