P. PAŠKA: V Európe rastie radikalizmus a populizmus v podobe novotvarov Vytlačiť stránku / Print page

28. 10. 2013 11:26

Bratislava 28. októbra (TASR) - Vývoj štandardných politických systémov v Európe a spôsob reakcie na nárast populizmu a radikalizmu, ktorý sa prejavuje v podobe rôznych politických novotvarov. Aj toto bola téma, o ktorej dnes diskutoval predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) so šéfom Parlamentu Dánskeho kráľovstva Mogensom Lykketoftom (líder dánskej Sociálno-demokratickej strany).
"Pohľad týchto strán na fungovanie národných a európskych záležitostí je čoraz radikálnejší," povedal Paška. Hovoril o tom aj v kontexte nedávnych volieb v ČR, Rakúsku či Nemecku. Na novinársku otázku, či za populistu považuje aj českého politika Andreja Babiša (ANO), ktorého strana vo voľbách do Poslaneckej snemovne českého parlamentu obsadila celkovo druhé miesto, odvetil, že zastáva názor českých politológov, že na tamojšej politickej scéne sa ocitli nečitateľné subjekty. "Nečitateľné z hľadiska toho, čo my považujme za štandard, teda že sa dá jasne pomenovať program a stranu je možné ideologicky zaradiť," vysvetlil.
Samotné stretnutie s Lykketoftom označil za veľmi neformálne a príjemné. "Hovorilo sa aj o ekonomickej spolupráci. Dánsko je vážny obchodný partner pre SR. Niektoré dánske firmy sú pripravené investovať na Slovensku," avizoval.
Lykketoft ho doplnil, že štruktúra dánskeho priemyslu je pestrá. "V súčasnosti sme na Slovensku prítomní v sektore nábytkárstva, veternej elektrickej energie a najmä vo sfére poľnohospodárstva. Myslím si, že vo všetkých týchto odvetviach je priestor na prehĺbenie a snáď sa nám podarí pridať aj niektoré ďalšie oblasti. Spomenul by som oblasť udržateľného rozvoja, najmä udržateľnej výroby elektrickej energie a ochrany životného prostredia. Dánsko má v tejto oblasti zaujímavé zručnosti, ktoré by rado exportovalo na Slovensko," povedal Lykketoft.
Predseda dánskeho parlamentu podľa svojich slov s Paškom zdieľa obavy o vývoj v Európe v ekonomickej aj politickej oblasti. "Je tu otázka, ktorá pred nami ako národnými parlamentmi stojí, čo spraviť pre to, aby sme presvedčili našich voličov o zmysluplnosti EÚ ako projektu a o jeho opodstatnenosti," dodal.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.
map jk
Kľúčové slová: SR-Paška-Lykketoft-stretnutie-Dánsko-FOTO-VIDEO-ZVUK
Source: 20131028TBB01112
Podobný text© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->