Arménsku genocídu si pripomína výstava, ktorú dnes otvoril predseda parlamentu Vytlačiť stránku / Print page

25. 5. 2018 10:58

Bratislava 25. mája (Kancelária NR SR) - Na pôde zákonodarného zboru si dnes predseda Národnej rady SR Andrej Danko spolu s podpredsedom Národného zhromaždenia Arménskej republiky Eduardom Sharmazanovom otvorením výstavy pripomenuli ako krvavo a bolestne sa začalo 20. storočie. Udalosti, ktoré sa viažu k roku 1915, boli pre arménske obyvateľstvo mimoriadne kruté. Počet obetí , ktoré neprežili neľudské besnenie, sa odhaduje na 600- tisíc až 1,5 milióna. Zahynula vtedy veľká časť arménskeho obyvateľstva v Anatólii. Príčinou boli deportácie, hlad, perzekúcie, zlé podmienky počas pochodu bez potravín a vody, masové vyvražďovanie zo strany Osmanskej ríše. Terčom vraždenia však neboli len Arméni, ale aj Asýrčania, Gréci a arabskí kresťania, ktorí žili na východe a juhu Osmanskej ríše.

Predseda parlamentu Andrej Danko v príhovore povedal, že v kontexte týchto tragických udalostí je stále aktuálna otázka – ako sa súčasný svet z odkazov minulosti poučil. „Verím, že každý vnímavý návštevník tejto výstavy sa stotožní s tým, že jednou z našich úloh je zabrániť tomu, aby európsky kontinent ohrozoval vojnový konflikt a zopakovali sa akékoľvek zločiny proti ľudskosti. Aby sme neboli svedkami humanitárnych kríz a dokázali sme im účinne predchádzať. Aby uznanie svojho prehrešku voči ľudskosti nebolo hriechom, ale morálnou satisfakciou.“

V prípade   Arménov ide o nesmierne bolestivé udalosti, ktoré rezonujú v pamäti tohto národa aj dnes. Práve Národná rada Slovenskej Republiky v novembri 2004 prijala uznesenie o uznaní genocídy Arménov v roku 1915. Slovensko tým prejavilo záujem o osud iných národov, pričom k uznaniu udalostí v Osmanskej ríši v roku 1915 ako arménskej genocídy, dalo v rôznej podobe svoje vyhlásenie 14 členských štátov Európskej únie.  

Výstava je pre verejnosť prístupná v priestoroch NR SR až do konca júna.

Deň v parlamente

<- ->