|
|
Ďakujem pekne. Tento rokovací poriadok, tak podľa mňa to je taký akoby najlepší odraz fungovania súčasnej vládnej koalície. Ja sa smejem na tom už normálne, lebo oni čokoľvek, čo urobia a ešte robia na tom niekoľko rokov, tak potom je to totálne fiasko a potom ešte potmehúdsky to idú opravovať. Najlepšie, aby, aby hádam ani nikto nevedel o tom, že to chcú opraviť, čo sami pokazili. Ja som to povedal aj obžalovanému Gašparovi, keď sme boli na poslaneckom grémiu, že akúkoľvek zmenu urobíte doteraz v rokovacom poriadku, iba sa sami usvedčujete z toho babráctva, pretože viac ako dva roky ste sa chystali na tú obrovskú zmenu rokovacieho poriadku a nakoniec vám to vybuchlo v rukách a potom sa chytáte za hlavu, že čo ste to vlastne sami napísali. Vy neviete napísať normálne pravidlá absolútne k ničomu. Vy viete tie pravidlá len uvoľňovať, tak, aby tu bola džamáhírija, tak ako to vidíme aj pri napríklad daňových podvodoch, ktoré ste uvoľnili. A tak nech už pán Michelko tu robí, čo chce, aké chce tanečky a nech slúži, čo mu chce, tak v konečnom dôsledku je na smiech, takisto ako celá táto vládna koalícia, ktorá nedokáže urobiť nič, ani energopomoc, ani rokovací poriadok, nič nedokáže nastaviť, dokáže len plieniť.
|
Absolútne sa stotožňujem v tom bode, kedy pán poslanec hovoril, že súčasná vládna garnitúra nedokáže zabezpečiť základnú zdravotnú starostlivosť. Ja som tu dnes aj videl ministra zdravotníctva, ktorý sa rozčuľoval, že opoziční politici upozorňujú na stav zdravotníctva, a pritom je to on, ktorý zbabral záchrankový tender za 2 miliardy €, kde sme počuli, kde majú tie peniaze všetky smerovať ku sponzorom strany HLAS, a doteraz tento záchrankový tender neopravil. Hlavne, že sa tu ideme venovať botoxu a týmto pozmeňujúcim návrhom, ktoré sú absolútne mimo misu. Takže pán minister by mal, hlavne aj táto vláda, najprv riešiť to základné, základnú starostlivosť pre pacientov a aby, keď už majú dvojnásobný rozpočet na zdravotníctvo oproti roku 2020, keď začala pandémia na Slovensku, keď už dávajú do zdravotníctva viac ako 10 miliárd € v jednom roku, tak by som poprosil, aby tu to zdravotníctvo naozaj fungovalo, aby základné služby boli pokryté, aby ľudia nemuseli čakať na objednávky u lekára nekonečne dlho, aby sa dokázali dostať k odborným lekárom, aby nemuseli platiť doplatky u lekárov, aby mali tie služby tak, ako si ich aj platia, keď už súčasná vláda aj zvýšila zdravotné odvody a to zdravotníctvo by teda malo byť niekoľkonásobne lepšie. Takže namiesto botoxov a podobných vecí by som poprosil túto vládu, aby sa venovali aj šaška konečne tomu základu, na ktorý ľudia čakajú a ktorý ich trápi. Ďakujem pekne. Ďakujem, kolegyne, kolegovia.
|
Ďakujem veľmi pekne. V prvom rade asi poviem, že pozri, kto to hovorí. Sú to ľudia, ktorí dávajú všetko v skrátenom legislatívnom konaní. Predkladá to tu minister s jeho požehnaním. Vy sami, vládni poslanci, hlasujete za zákony, o ktorých neviete absolútne nič. A mne idete vyčítať niečo, že ja kritizujem tento zákon alebo kritizujem formu, ako je predkladaná, že kritizujem to, ako minister Susko pôsobí celé toto volebné obdobie a aké veci tu prednáša a aké schvaľuje. To je absolútne gro. Pozri, kto to hovorí, kto to predkladá, kto to prednáša, čo to tu za ten čas ste podonášali a čo ste poslali, to je základná vec. Keď mi hovoríte, že je vypočutá odborná verejnosť, zo 4000 pripomienok 800 zásadných nebolo zapracovaných. To je fakt, ktorý tu odznél niekoľkokrát. Ja nespochybňujem pána Števčeka a kolektív. Absolútne nie. Však oni robili na tom desiatky rokov na zmene zákona, pardon, Občianskeho zákonníka. Ale to je proste fakt, že my tu máme ministra Suska a ja si pred ním nebudem zakrývať oči. Ak vy si chcete zakrývať oči pred všetkým, čo pán minister Susko v tejto sále a na Slovensku so spravodlivosťou urobil... Nebudem si zakrývať ani pred pánom Gašparom a môže hovoriť, že koľko ja som tu povedal vecí. Pán Gašpar, tak vy sa musíte obhájiť niekde inde, ale ja si nebudem zakrývať oči pred tým, čo vy tu robíte, iba kvôli tomu, že chcete, aby tu zavládla slušnosť, ale sami nie ste slušný ani voči Slovenskej republike. Pán Macháček, opýtajte sa tu ľudí, ktorí naozaj by chceli mať odpovede, ľudí, ktorí majú vyštudované právo, ktorí sa zaoberajú touto témou a nedostávajú ich od pána ministra a nedostali tie odpovede ani, keď prišli na nejakú nejakú konferenciu, ktorá bola tuná v Národnej rade. Opýtajte sa pána, pardon, opýtajte sa pána Dostála alebo pani Kolíkovej. Úplne v pohode, opýtajte sa tuto pána Dušenku, nášho kolegu, či sú spokojní s vašimi odpoveďami. Vy ste spokojní, lebo vy nič neočakávate. Vy akurát postláčate, čo vám povedia, ale takto to nefunguje v normálnej krajine. Ďalší v rozprave.
|
Dámy a páni, 10:00 myslím si, že väčšina z opozície, všetkých poslancov, ktorí vystúpili, tak kritizovali krátkosť času. Áno, budem sa tomu venovať aj ja, ale nie je toto podstatné, čo, čo by som, na čo by som chcel upriamiť počas tejto rozpravy. Viete, o zmene Občianskeho zákonníka sa diskutuje na Slovensku alebo sa hovorí o nej. No minimálne, čo, čo ja si pamätám a čo som aspoň sa rozprával s kolegami, ktorí študovali právo. Taký pán Števček o tom rozprával celé roky aj na prednáškach, čo by bolo treba zmeniť na Občianskom zákonníku. Teraz ale sme svedkami situácie, že prichádza minister Susko. By som to povedal, že s takým pomníkom, hej? Pretože zmena tohto Občianskeho zákonníka je taký pomník. Asi pre každého, kto to predkladá. Len, bohužiaľ, ja nemôžem s tým súhlasiť, že by to bol pomník pre pána Suska. Možno je to pomník pre pána Števčeka, ktorý sa na tvorbe tohto zákona podieľal, ale pre pána Suska určite nie, pretože ten proces je od začiatku podhodnotený. Ako je možné, že poslanci Národnej rady, ktorí sa tej téme venujú, nedokážu do hĺbky mať navnímaný tento zákon v rozsahu, ako je napísaný. Keď sa bavíme o tom, že tento zákon má 2000 paragrafov, že má 500 strán, že je to rozsah zákona, aký tu nemávame. A že by bolo dobré, aby aspoň všetci zákonodarci rozumeli tým 2000 paragrafom a tým 500 stranám, aby to dokázali reprodukovať ľuďom na Slovensku, tak ja si myslím, že by to bolo, že by to bolo adekvátne. Že by bolo adekvátne, keby pán minister Susko namiesto toho, že píše rôzne veci, na základe ktorých sú potom prepúšťaní napríklad Dušan Kováčik alebo bárs kto iný, o ktoré, o ktorých sa stará. Namiesto toho, keby venoval svoj čas a energiu, aby vysvetľoval ľuďom tento rozsiahly zákon, ktorý sa týka vlastne celého ich života. Ja úprimne vám poviem, že poďme sa baviť o tom, ako je upravené dedenie po novom. Poďme sa baviť o tom, ako sú upravené jednotlivé pasáže v živote ľudí, s ktorými sa stretávame každý jeden deň. Aby sme si povedali ten kameň úrazu. Dobre viete, že mnoho rodín sa na Slovensku poškriepi a rozháda práve pri rôznych dedeniach. Pritom kedy sa jedná o majetok. A toto je veľmi podstatná časť, o ktorej aj v tejto sále dokopy takmer nikto nič nevie. A nechcem krivdiť kolegom, ale nedokáže to komplexne vysvetliť, ako je to tam napísané. Možno keby pán minister Susko investoval viac času do tlačových konferencií, ako to už aj niektorí kolegovia povedali. Že nestavia sa na tie tlačovky v sobotu a v nedeľu kvôli tomu, že sú politické relácie a Robert Fico chce, aby nastolil nejakú tému a rozpráva o tom, že tie politické relácie by najradšej zrušil. Však sa tam postavte a každý týždeň si vyberte jednu tému z toho Občianskeho zákonníka a povedzte ju ľuďom. Ale nie, my každý deň počúvame každý týždeň, dobre, že nie, o kajetánikoch, o tom, ako sa vyvíjajú všetky tie vaše kauzy, ako sa vyvíja očistec tuto pána Gašpara prisediaceho. Ja si myslím, že ináč je dobré, že vedľa seba sedíte, lebo tak, ako som začal, pán minister Susko, že toto má byť nejaký pomník, tento Občiansky zákonník, tak nie je. Váš pomník je zníženie trestných sadzieb. To je váš pomník, minister Susko. A kvôli tomu sa aj s dešpektom pozerajú ľudia, keď vy idete predkladať takýto obrovský zákon, o ktorom neinformujete, o ktorom ste dokonca skrátili debatu a diskusiu v parlamente. Pretože my vieme, čo ste dokázali s neiným zákonom, kvôli ktorému ste sa dostali do parlamentu. My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť pomerne rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že 500 ľudí bolo prepustených z basy kvôli tomu, že ste narýchlo sem priniesli zákon, ktorý vyhovuje vám a vašim kamošom. Vieme o tom, že 3500 ľuďom bolo zastavené trestné stíhanie. To sú presne tie vaše zákony, ktoré vy sem donesiete, ktoré majú splniť presný účel. Ako má spoločnosť veriť vášmu zákonu, ktorý má 2000 paragrafov a 500 strán, keď 800 pripomienok nebolo zahrnutých, keď tam nebola poriadna diskusia, keď ľudia nevedia, čo ich čaká a zákon, ktorý má meniť ich životy komplexne od narodenia až po smrť, tak nevedia, čo obsahuje a nevedia to dokonca ani poslanci Národnej rady. Mnohí z nich. Ja sa stavím, že teraz, keby prišli koaliční poslanci, tak nevedia povedať, čo je v tom zákone. Nevedia. Ale vy chcete, aby poslanci tu hlasovali a rozhodovali o osude krajiny, aj keď nevedia, za čo idú hlasovať. A ja si myslím, že to je absolútne nefér voči občanom, voči všetkým ľuďom v tejto krajine. A znova sa vrátim k tomu zákonu, ktorý ste písali a písali ste ho tak, aby pomohol aj tuto pri sediacemu pánovi Gašparovi. Tak to sú tie vaše zákony a teraz my máme veriť, že zákon, ktorý sa bude týkať nás všetkých a ktorý má platiť ďalšie desiatky rokov a ovplyvňovať naše životy, že to bolo písané s dobrým úmyslom a teraz my máme ministrovi Suskovi a tejto vláde veriť. No ja vám úprimne poviem, že ja neverím tomu. Neverím vám a neverím ani vášmu zákonu. Pri všetkej úcte ku všetkým ľuďom, ktorí sa možno na ňom podieľali na všetkých pracovných skupinách. Ku všetkej úcte k pánovi Števčekovi. Ja neverím tomu, čo priniesol minister Susko, keď to nie je podrobené poriadnej analýze, keď to nie je preskúmané celou spoločnosťou, keď to nie je poriadne vysvetlené, že takýto zákon tam nemá zásadné chyby. A že vy viete prinášať zákony, ktoré majú zásadné chyby. Však, že. Aj pán tuto podpredseda Gašpar, keď donesie kajúcnikov zo dňa na deň, aby ich zrušil. To si všetci pamätáme. To vy viete priniesť takéto veci. A znova sa vrátim k tomu, čo doniesol pán Susko. Pán Susko, vy ste tu doniesli zmenu trestných sadzieb, ktorá, ktorú kritizuje ešte aj generálny prokurátor. Tak ako ja mám veriť vášmu občianskemu zákonu, ktorý má rozsah Biblie? Ako ja mám veriť tomu, čo vy sem prinesiete, keď ja si potom čítam generálneho prokurátora, že okrem toho, že 500 ľudí ste prepustili z basy, 1500 ľuďom sa zastavilo trestné stíhanie, tak bol 57 % pokles stíhaných osôb za daňové trestné činy, 61 % pokles obžalovaných osôb za daňové trestné činy, 49 % pokles stíhaných osôb za daňové podvody a 57 % pokles obžalovaných osôb z daňových podvodov. Keď on sám kritizuje zákony väčšieho rozsahu, ktoré vy ste napísali na mieru ľuďom, ktorým zrazu ten zákon vyhovoval. Na ktorých obrovsky pomohol. Tak ja sa pýtam, že prečo nie sú tie tlačovky ako u kajúcnikov? Prečo nie sú o tomto zákonníku práce? Zase sa dospejeme do momentu, dospejeme do momentu, kedy skrátená debata v parlamente, zákon narýchlo pripravený, nevypočutá odborná verejnosť, neinformovaná celá verejnosť, ktorej sa to bude týkať, 5,5 milióna ľudí na Slovensku. A budeme tam nachádzať chyby od rána do večera. Teda hlavne kolegovia, ktorí sa tej téme venujú. A ja vás upozorňujem akurát na ten proces, lebo ten proces je základ toho zákona. To je ako, keď, viete. Teraz dám to trocha inak. Že viete, prečo mnoho ľudí spochybňuje atentát na Roberta Fica? No lebo, keď sa to stalo, tak medzi prvými, ktorí ho išli vysvetľovať, bol Robert Kaliňák a Šutaj Eštok, ktorým neverí absolútne nikto. A teraz sa vás pýtam pri tomto zákone, že ako ja mám veriť vám, ako vám ľudia majú veriť, keď vy sem prídete, skrátite rozpravu, bez diskusie, nič. Tlačovky sú o kajúcich, nikto tu nevysvetľuje tento zákon, ale vy sa tu postavíte a poviete celému národu: „Verte mi, ja to fakt myslím dobre a toto je naozaj ten pomník, ktorý má zostať po vláde Smeru.“ Nie, nebude to pomník, žiaden. Jediný pomník, ktorý si tu vláda Smeru vybudovala, je zníženie trestných sadzieb, prepustenie 500 zločincov, 3500 ľudí, ktorým bolo zastavené trestné stíhanie. Ľudia, ktorých vidia každý deň, že sa dostali do ulíc a ktorí sú vysmiati. Vaša pani kolegyňa Rošková, ktorá namiesto 7- až 12-ročného trestu dostala dva roky podmienky a 10 000 pokutu, aj keď ten podvod bol za 150 000. To je to, čo ste spôsobili, minister Susko. Vaše super špeciálne dovolania a skúmania všetkého možného. Na bombíca si budú pamätať tí ľudia, ale nie na tento zákon, ktorý tu predkladáte. Preto hovorím, že zle ste k tomu pristúpili od začiatku, pán minister Susko. Ja verím, že tak asi v záverečnom slove vystúpite, keď už všetci budú mať minuté časy a nikto nebude vedieť na vás reagovať. Len vám to hovorím, že sedíte tu ako päť peňazí celý čas, ale ľudia sa vás pýtajú, odborná verejnosť sa vás pýta, nikto o tom poriadne nič nevie a je to absolútne neúctivé voči tejto krajine, voči spravodlivosti a voči právu, keď ho tak obhajujete. Vždy ste tu sedel a vždy ste tu rozporoval v predchádzajúcom volebnom období, ja si vás pamätám, všetky skrátené legislatívne konania a všetky takéto nuansy právne, ktoré sa vám nezdali. A ja si nemyslím, že to bola zlá debata, len čo sa stalo, keď ste prišli k moci, pán Susko? Vy tu dávate skrátené legislatívne konania ako na bežiacom páse. Ohýbate celú spravodlivosť, dokonca ste zničili spravodlivosť na Slovensku a to vás neusvedčujem ja alebo opozícia, usvedčuje vás generálny prokurátor a potom vy sem na to prídete so zákonom, pri ktorom skrátite debatu, nikto o ňom poriadne nič nevie a čakáte, že ho ideme podporiť. No ja vám hovorím, že ho nepodporíme, nepodporíme tento zákon. Súčasná vláda nedokázala urobiť absolútne nič poctivo a poriadne. Bohužiaľ, je to tak. Smejete sa, pán Susko, smejete sa, ale poďme si vymenovať, čo ste urobili. Prorazové opatrenia, to je taká najnovšia novinka. Aké sú tie prorazové opatrenia? Prorazové opatrenia sú také, že raz nebude žiaden, pán Susko, a to ste ich robili šesť mesiacov. Legislatíva k tomu je aká? 38 bodov prorazových opatrení, ktoré ste ukázali, je, že analyzujeme, preskúmame, pripravíme. To je… Tak vyzerá legislatíva? To si ja asi nemyslím. Čiže neviete to urobiť. Energopomoc, takmer po troch rokoch neviete doručiť energopomoc. Poslanci dostávajú peniaze, dôchodcovia so 400 € dôchodkami nedostali nič. Takže ja sa pýtam, čo vy viete doručiť, lebo zatiaľ viete doručiť akurát tak zrušenie špeciálnej prokuratúry, zrušenie NAKA, viete znížiť trestné sadzby. Ešte, že sa vám nepodarilo zrušiť aj ten úrad na ochranu oznamovateľov a ešte, že aj tí kajúcnici skončili nakoniec na Ústavnom súde, ktorých tu doniesol tuto pán Gašpar. Však, lebo vy len przníte. Przníte tú spravodlivosť a przníte právo na Slovensku. Takže ešte raz. Pán minister Susko, ja vyzývam vás, aby ste zobrali tento návrh zákona na dopracovanie. Bol by som rád, ak by sa o tom aj hlasovalo. To by bolo najlepšie. Na dopracovanie, na oboznámenie s celou spoločnosťou, aby ľudia na Slovensku rozumeli do bodky, čo sa v tomto zákone deje, aspoň v tých základných intenciách, aby chápali, aký to bude mať vplyv na ich život, pretože vám, pán, nikto neverí v tejto krajine, ani vláde Smeru, Hlasu, SNS. Vidíte to podľa posledných prieskumov, tá dôvera vám spadla práve kvôli takýmto krokom. Takže pán Susko, keď vám už nikto neverí, tak sa aspoň postavte ako chlap, stiahnite ten zákon a poďte ho riadne vysvetliť celej spoločnosti. Ďakujem pekne.
|
Dámy a páni, 10:00 myslím si, že väčšina z opozície, všetkých poslancov, ktorí vystúpili, tak kritizovali krátkosť času. Áno, budem sa tomu venovať aj ja, ale nie je toto podstatné, čo, čo by som, na čo by som chcel upriamiť počas tejto rozpravy. Viete, o zmene Občianskeho zákonníka sa diskutuje na Slovensku alebo sa hovorí o nej. No minimálne, čo, čo ja si pamätám a čo som aspoň sa rozprával s kolegami, ktorí študovali právo. Taký pán Števček o tom rozprával celé roky aj na prednáškach, čo by bolo treba zmeniť na Občianskom zákonníku. Teraz ale sme svedkami situácie, že prichádza minister Susko. By som to povedal, že s takým pomníkom, hej? Pretože zmena tohto Občianskeho zákonníka je taký pomník. Asi pre každého, kto to predkladá. Len, bohužiaľ, ja nemôžem s tým súhlasiť, že by to bol pomník pre pána Suska. Možno je to pomník pre pána Števčeka, ktorý sa na tvorbe tohto zákona podieľal, ale pre pána Suska určite nie, pretože ten proces je od začiatku podhodnotený. Ako je možné, že poslanci Národnej rady, ktorí sa tej téme venujú, nedokážu do hĺbky mať navnímaný tento zákon v rozsahu, ako je napísaný. Keď sa bavíme o tom, že tento zákon má 2000 paragrafov, že má 500 strán, že je to rozsah zákona, aký tu nemávame. A že by bolo dobré, aby aspoň všetci zákonodarci rozumeli tým 2000 paragrafom a tým 500 stranám, aby to dokázali reprodukovať ľuďom na Slovensku, tak ja si myslím, že by to bolo, že by to bolo adekvátne. Že by bolo adekvátne, keby pán minister Susko namiesto toho, že píše rôzne veci, na základe ktorých sú potom prepúšťaní napríklad Dušan Kováčik alebo bárs kto iný, o ktoré, o ktorých sa stará. Namiesto toho, keby venoval svoj čas a energiu, aby vysvetľoval ľuďom tento rozsiahly zákon, ktorý sa týka vlastne celého ich života. Ja úprimne vám poviem, že poďme sa baviť o tom, ako je upravené dedenie po novom. Poďme sa baviť o tom, ako sú upravené jednotlivé pasáže v živote ľudí, s ktorými sa stretávame každý jeden deň. Aby sme si povedali ten kameň úrazu. Dobre viete, že mnoho rodín sa na Slovensku poškriepi a rozháda práve pri rôznych dedeniach. Pritom kedy sa jedná o majetok. A toto je veľmi podstatná časť, o ktorej aj v tejto sále dokopy takmer nikto nič nevie. A nechcem krivdiť kolegom, ale nedokáže to komplexne vysvetliť, ako je to tam napísané. Možno keby pán minister Susko investoval viac času do tlačových konferencií, ako to už aj niektorí kolegovia povedali. Že nestavia sa na tie tlačovky v sobotu a v nedeľu kvôli tomu, že sú politické relácie a Robert Fico chce, aby nastolil nejakú tému a rozpráva o tom, že tie politické relácie by najradšej zrušil. Však sa tam postavte a každý týždeň si vyberte jednu tému z toho Občianskeho zákonníka a povedzte ju ľuďom. Ale nie, my každý deň počúvame každý týždeň, dobre, že nie, o kajetánikoch, o tom, ako sa vyvíjajú všetky tie vaše kauzy, ako sa vyvíja očistec tuto pána Gašpara prisediaceho. Ja si myslím, že ináč je dobré, že vedľa seba sedíte, lebo tak, ako som začal, pán minister Susko, že toto má byť nejaký pomník, tento Občiansky zákonník, tak nie je. Váš pomník je zníženie trestných sadzieb. To je váš pomník, minister Susko. A kvôli tomu sa aj s dešpektom pozerajú ľudia, keď vy idete predkladať takýto obrovský zákon, o ktorom neinformujete, o ktorom ste dokonca skrátili debatu a diskusiu v parlamente. Pretože my vieme, čo ste dokázali s neiným zákonom, kvôli ktorému ste sa dostali do parlamentu. My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť pomerne rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že 500 ľudí bolo prepustených z basy kvôli tomu, že ste narýchlo sem priniesli zákon, ktorý vyhovuje vám a vašim kamošom. Vieme o tom, že 3500 ľuďom bolo zastavené trestné stíhanie. To sú presne tie vaše zákony, ktoré vy sem donesiete, ktoré majú splniť presný účel. Ako má spoločnosť veriť vášmu zákonu, ktorý má 2000 paragrafov a 500 strán, keď 800 pripomienok nebolo zahrnutých, keď tam nebola poriadna diskusia, keď ľudia nevedia, čo ich čaká a zákon, ktorý má meniť ich životy komplexne od narodenia až po smrť, tak nevedia, čo obsahuje a nevedia to dokonca ani poslanci Národnej rady. Mnohí z nich. Ja sa stavím, že teraz, keby prišli koaliční poslanci, tak nevedia povedať, čo je v tom zákone. Nevedia. Ale vy chcete, aby poslanci tu hlasovali a rozhodovali o osude krajiny, aj keď nevedia, za čo idú hlasovať. A ja si myslím, že to je absolútne nefér voči občanom, voči všetkým ľuďom v tejto krajine. A znova sa vrátim k tomu zákonu, ktorý ste písali a písali ste ho tak, aby pomohol aj tuto pri sediacemu pánovi Gašparovi. Tak to sú tie vaše zákony a teraz my máme veriť, že zákon, ktorý sa bude týkať nás všetkých a ktorý má platiť ďalšie desiatky rokov a ovplyvňovať naše životy, že to bolo písané s dobrým úmyslom a teraz my máme ministrovi Suskovi a tejto vláde veriť. No ja vám úprimne poviem, že ja neverím tomu. Neverím vám a neverím ani vášmu zákonu. Pri všetkej úcte ku všetkým ľuďom, ktorí sa možno na ňom podieľali na všetkých pracovných skupinách. Ku všetkej úcte k pánovi Števčekovi. Ja neverím tomu, čo priniesol minister Susko, keď to nie je podrobené poriadnej analýze, keď to nie je preskúmané celou spoločnosťou, keď to nie je poriadne vysvetlené, že takýto zákon tam nemá zásadné chyby. A že vy viete prinášať zákony, ktoré majú zásadné chyby. Však, že. Aj pán tuto podpredseda Gašpar, keď donesie kajúcnikov zo dňa na deň, aby ich zrušil. To si všetci pamätáme. To vy viete priniesť takéto veci. A znova sa vrátim k tomu, čo doniesol pán Susko. Pán Susko, vy ste tu doniesli zmenu trestných sadzieb, ktorá, ktorú kritizuje ešte aj generálny prokurátor. Tak ako ja mám veriť vášmu občianskemu zákonu, ktorý má rozsah Biblie? Ako ja mám veriť tomu, čo vy sem prinesiete, keď ja si potom čítam generálneho prokurátora, že okrem toho, že 500 ľudí ste prepustili z basy, 1500 ľuďom sa zastavilo trestné stíhanie, tak bol 57 % pokles stíhaných osôb za daňové trestné činy, 61 % pokles obžalovaných osôb za daňové trestné činy, 49 % pokles stíhaných osôb za daňové podvody a 57 % pokles obžalovaných osôb z daňových podvodov. Keď on sám kritizuje zákony väčšieho rozsahu, ktoré vy ste napísali na mieru ľuďom, ktorým zrazu ten zákon vyhovoval. Na ktorých obrovsky pomohol. Tak ja sa pýtam, že prečo nie sú tie tlačovky ako u kajúcnikov? Prečo nie sú o tomto zákonníku práce? Zase sa dospejeme do momentu, dospejeme do momentu, kedy skrátená debata v parlamente, zákon narýchlo pripravený, nevypočutá odborná verejnosť, neinformovaná celá verejnosť, ktorej sa to bude týkať, 5,5 milióna ľudí na Slovensku. A budeme tam nachádzať chyby od rána do večera. Teda hlavne kolegovia, ktorí sa tej téme venujú. A ja vás upozorňujem akurát na ten proces, lebo ten proces je základ toho zákona. To je ako, keď, viete. Teraz dám to trocha inak. Že viete, prečo mnoho ľudí spochybňuje atentát na Roberta Fica? No lebo, keď sa to stalo, tak medzi prvými, ktorí ho išli vysvetľovať, bol Robert Kaliňák a Šutaj Eštok, ktorým neverí absolútne nikto. A teraz sa vás pýtam pri tomto zákone, že ako ja mám veriť vám, ako vám ľudia majú veriť, keď vy sem prídete, skrátite rozpravu, bez diskusie, nič. Tlačovky sú o kajúcich, nikto tu nevysvetľuje tento zákon, ale vy sa tu postavíte a poviete celému národu: „Verte mi, ja to fakt myslím dobre a toto je naozaj ten pomník, ktorý má zostať po vláde Smeru.“ Nie, nebude to pomník, žiaden. Jediný pomník, ktorý si tu vláda Smeru vybudovala, je zníženie trestných sadzieb, prepustenie 500 zločincov, 3500 ľudí, ktorým bolo zastavené trestné stíhanie. Ľudia, ktorých vidia každý deň, že sa dostali do ulíc a ktorí sú vysmiati. Vaša pani kolegyňa Rošková, ktorá namiesto 7- až 12-ročného trestu dostala dva roky podmienky a 10 000 pokutu, aj keď ten podvod bol za 150 000. To je to, čo ste spôsobili, minister Susko. Vaše super špeciálne dovolania a skúmania všetkého možného. Na bombíca si budú pamätať tí ľudia, ale nie na tento zákon, ktorý tu predkladáte. Preto hovorím, že zle ste k tomu pristúpili od začiatku, pán minister Susko. Ja verím, že tak asi v záverečnom slove vystúpite, keď už všetci budú mať minuté časy a nikto nebude vedieť na vás reagovať. Len vám to hovorím, že sedíte tu ako päť peňazí celý čas, ale ľudia sa vás pýtajú, odborná verejnosť sa vás pýta, nikto o tom poriadne nič nevie a je to absolútne neúctivé voči tejto krajine, voči spravodlivosti a voči právu, keď ho tak obhajujete. Vždy ste tu sedel a vždy ste tu rozporoval v predchádzajúcom volebnom období, ja si vás pamätám, všetky skrátené legislatívne konania a všetky takéto nuansy právne, ktoré sa vám nezdali. A ja si nemyslím, že to bola zlá debata, len čo sa stalo, keď ste prišli k moci, pán Susko? Vy tu dávate skrátené legislatívne konania ako na bežiacom páse. Ohýbate celú spravodlivosť, dokonca ste zničili spravodlivosť na Slovensku a to vás neusvedčujem ja alebo opozícia, usvedčuje vás generálny prokurátor a potom vy sem na to prídete so zákonom, pri ktorom skrátite debatu, nikto o ňom poriadne nič nevie a čakáte, že ho ideme podporiť. No ja vám hovorím, že ho nepodporíme, nepodporíme tento zákon. Súčasná vláda nedokázala urobiť absolútne nič poctivo a poriadne. Bohužiaľ, je to tak. Smejete sa, pán Susko, smejete sa, ale poďme si vymenovať, čo ste urobili. Prorazové opatrenia, to je taká najnovšia novinka. Aké sú tie prorazové opatrenia? Prorazové opatrenia sú také, že raz nebude žiaden, pán Susko, a to ste ich robili šesť mesiacov. Legislatíva k tomu je aká? 38 bodov prorazových opatrení, ktoré ste ukázali, je, že analyzujeme, preskúmame, pripravíme. To je… Tak vyzerá legislatíva? To si ja asi nemyslím. Čiže neviete to urobiť. Energopomoc, takmer po troch rokoch neviete doručiť energopomoc. Poslanci dostávajú peniaze, dôchodcovia so 400 € dôchodkami nedostali nič. Takže ja sa pýtam, čo vy viete doručiť, lebo zatiaľ viete doručiť akurát tak zrušenie špeciálnej prokuratúry, zrušenie NAKA, viete znížiť trestné sadzby. Ešte, že sa vám nepodarilo zrušiť aj ten úrad na ochranu oznamovateľov a ešte, že aj tí kajúcnici skončili nakoniec na Ústavnom súde, ktorých tu doniesol tuto pán Gašpar. Však, lebo vy len przníte. Przníte tú spravodlivosť a przníte právo na Slovensku. Takže ešte raz. Pán minister Susko, ja vyzývam vás, aby ste zobrali tento návrh zákona na dopracovanie. Bol by som rád, ak by sa o tom aj hlasovalo. To by bolo najlepšie. Na dopracovanie, na oboznámenie s celou spoločnosťou, aby ľudia na Slovensku rozumeli do bodky, čo sa v tomto zákone deje, aspoň v tých základných intenciách, aby chápali, aký to bude mať vplyv na ich život, pretože vám, pán, nikto neverí v tejto krajine, ani vláde Smeru, Hlasu, SNS. Vidíte to podľa posledných prieskumov, tá dôvera vám spadla práve kvôli takýmto krokom. Takže pán Susko, keď vám už nikto neverí, tak sa aspoň postavte ako chlap, stiahnite ten zákon a poďte ho riadne vysvetliť celej spoločnosti. Ďakujem pekne.
|
Dámy a páni, 10:00 myslím si, že väčšina z opozície, všetkých poslancov, ktorí vystúpili, tak kritizovali krátkosť času. Áno, budem sa tomu venovať aj ja, ale nie je toto podstatné, čo, čo by som, na čo by som chcel upriamiť počas tejto rozpravy. Viete, o zmene Občianskeho zákonníka sa diskutuje na Slovensku alebo sa hovorí o nej. No minimálne, čo, čo ja si pamätám a čo som aspoň sa rozprával s kolegami, ktorí študovali právo. Taký pán Števček o tom rozprával celé roky aj na prednáškach, čo by bolo treba zmeniť na Občianskom zákonníku. Teraz ale sme svedkami situácie, že prichádza minister Susko. By som to povedal, že s takým pomníkom, hej? Pretože zmena tohto Občianskeho zákonníka je taký pomník. Asi pre každého, kto to predkladá. Len, bohužiaľ, ja nemôžem s tým súhlasiť, že by to bol pomník pre pána Suska. Možno je to pomník pre pána Števčeka, ktorý sa na tvorbe tohto zákona podieľal, ale pre pána Suska určite nie, pretože ten proces je od začiatku podhodnotený. Ako je možné, že poslanci Národnej rady, ktorí sa tej téme venujú, nedokážu do hĺbky mať navnímaný tento zákon v rozsahu, ako je napísaný. Keď sa bavíme o tom, že tento zákon má 2000 paragrafov, že má 500 strán, že je to rozsah zákona, aký tu nemávame. A že by bolo dobré, aby aspoň všetci zákonodarci rozumeli tým 2000 paragrafom a tým 500 stranám, aby to dokázali reprodukovať ľuďom na Slovensku, tak ja si myslím, že by to bolo, že by to bolo adekvátne. Že by bolo adekvátne, keby pán minister Susko namiesto toho, že píše rôzne veci, na základe ktorých sú potom prepúšťaní napríklad Dušan Kováčik alebo bárs kto iný, o ktoré, o ktorých sa stará. Namiesto toho, keby venoval svoj čas a energiu, aby vysvetľoval ľuďom tento rozsiahly zákon, ktorý sa týka vlastne celého ich života. Ja úprimne vám poviem, že poďme sa baviť o tom, ako je upravené dedenie po novom. Poďme sa baviť o tom, ako sú upravené jednotlivé pasáže v živote ľudí, s ktorými sa stretávame každý jeden deň. Aby sme si povedali ten kameň úrazu. Dobre viete, že mnoho rodín sa na Slovensku poškriepi a rozháda práve pri rôznych dedeniach. Pritom kedy sa jedná o majetok. A toto je veľmi podstatná časť, o ktorej aj v tejto sále dokopy takmer nikto nič nevie. A nechcem krivdiť kolegom, ale nedokáže to komplexne vysvetliť, ako je to tam napísané. Možno keby pán minister Susko investoval viac času do tlačových konferencií, ako to už aj niektorí kolegovia povedali. Že nestavia sa na tie tlačovky v sobotu a v nedeľu kvôli tomu, že sú politické relácie a Robert Fico chce, aby nastolil nejakú tému a rozpráva o tom, že tie politické relácie by najradšej zrušil. Však sa tam postavte a každý týždeň si vyberte jednu tému z toho Občianskeho zákonníka a povedzte ju ľuďom. Ale nie, my každý deň počúvame každý týždeň, dobre, že nie, o kajetánikoch, o tom, ako sa vyvíjajú všetky tie vaše kauzy, ako sa vyvíja očistec tuto pána Gašpara prisediaceho. Ja si myslím, že ináč je dobré, že vedľa seba sedíte, lebo tak, ako som začal, pán minister Susko, že toto má byť nejaký pomník, tento Občiansky zákonník, tak nie je. Váš pomník je zníženie trestných sadzieb. To je váš pomník, minister Susko. A kvôli tomu sa aj s dešpektom pozerajú ľudia, keď vy idete predkladať takýto obrovský zákon, o ktorom neinformujete, o ktorom ste dokonca skrátili debatu a diskusiu v parlamente. Pretože my vieme, čo ste dokázali s neiným zákonom, kvôli ktorému ste sa dostali do parlamentu. My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť pomerne rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že 500 ľudí bolo prepustených z basy kvôli tomu, že ste narýchlo sem priniesli zákon, ktorý vyhovuje vám a vašim kamošom. Vieme o tom, že 3500 ľuďom bolo zastavené trestné stíhanie. To sú presne tie vaše zákony, ktoré vy sem donesiete, ktoré majú splniť presný účel. Ako má spoločnosť veriť vášmu zákonu, ktorý má 2000 paragrafov a 500 strán, keď 800 pripomienok nebolo zahrnutých, keď tam nebola poriadna diskusia, keď ľudia nevedia, čo ich čaká a zákon, ktorý má meniť ich životy komplexne od narodenia až po smrť, tak nevedia, čo obsahuje a nevedia to dokonca ani poslanci Národnej rady. Mnohí z nich. Ja sa stavím, že teraz, keby prišli koaliční poslanci, tak nevedia povedať, čo je v tom zákone. Nevedia. Ale vy chcete, aby poslanci tu hlasovali a rozhodovali o osude krajiny, aj keď nevedia, za čo idú hlasovať. A ja si myslím, že to je absolútne nefér voči občanom, voči všetkým ľuďom v tejto krajine. A znova sa vrátim k tomu zákonu, ktorý ste písali a písali ste ho tak, aby pomohol aj tuto pri sediacemu pánovi Gašparovi. Tak to sú tie vaše zákony a teraz my máme veriť, že zákon, ktorý sa bude týkať nás všetkých a ktorý má platiť ďalšie desiatky rokov a ovplyvňovať naše životy, že to bolo písané s dobrým úmyslom a teraz my máme ministrovi Suskovi a tejto vláde veriť. No ja vám úprimne poviem, že ja neverím tomu. Neverím vám a neverím ani vášmu zákonu. Pri všetkej úcte ku všetkým ľuďom, ktorí sa možno na ňom podieľali na všetkých pracovných skupinách. Ku všetkej úcte k pánovi Števčekovi. Ja neverím tomu, čo priniesol minister Susko, keď to nie je podrobené poriadnej analýze, keď to nie je preskúmané celou spoločnosťou, keď to nie je poriadne vysvetlené, že takýto zákon tam nemá zásadné chyby. A že vy viete prinášať zákony, ktoré majú zásadné chyby. Však, že. Aj pán tuto podpredseda Gašpar, keď donesie kajúcnikov zo dňa na deň, aby ich zrušil. To si všetci pamätáme. To vy viete priniesť takéto veci. A znova sa vrátim k tomu, čo doniesol pán Susko. Pán Susko, vy ste tu doniesli zmenu trestných sadzieb, ktorá, ktorú kritizuje ešte aj generálny prokurátor. Tak ako ja mám veriť vášmu občianskemu zákonu, ktorý má rozsah Biblie? Ako ja mám veriť tomu, čo vy sem prinesiete, keď ja si potom čítam generálneho prokurátora, že okrem toho, že 500 ľudí ste prepustili z basy, 1500 ľuďom sa zastavilo trestné stíhanie, tak bol 57 % pokles stíhaných osôb za daňové trestné činy, 61 % pokles obžalovaných osôb za daňové trestné činy, 49 % pokles stíhaných osôb za daňové podvody a 57 % pokles obžalovaných osôb z daňových podvodov. Keď on sám kritizuje zákony väčšieho rozsahu, ktoré vy ste napísali na mieru ľuďom, ktorým zrazu ten zákon vyhovoval. Na ktorých obrovsky pomohol. Tak ja sa pýtam, že prečo nie sú tie tlačovky ako u kajúcnikov? Prečo nie sú o tomto zákonníku práce? Zase sa dospejeme do momentu, dospejeme do momentu, kedy skrátená debata v parlamente, zákon narýchlo pripravený, nevypočutá odborná verejnosť, neinformovaná celá verejnosť, ktorej sa to bude týkať, 5,5 milióna ľudí na Slovensku. A budeme tam nachádzať chyby od rána do večera. Teda hlavne kolegovia, ktorí sa tej téme venujú. A ja vás upozorňujem akurát na ten proces, lebo ten proces je základ toho zákona. To je ako, keď, viete. Teraz dám to trocha inak. Že viete, prečo mnoho ľudí spochybňuje atentát na Roberta Fica? No lebo, keď sa to stalo, tak medzi prvými, ktorí ho išli vysvetľovať, bol Robert Kaliňák a Šutaj Eštok, ktorým neverí absolútne nikto. A teraz sa vás pýtam pri tomto zákone, že ako ja mám veriť vám, ako vám ľudia majú veriť, keď vy sem prídete, skrátite rozpravu, bez diskusie, nič. Tlačovky sú o kajúcich, nikto tu nevysvetľuje tento zákon, ale vy sa tu postavíte a poviete celému národu: „Verte mi, ja to fakt myslím dobre a toto je naozaj ten pomník, ktorý má zostať po vláde Smeru.“ Nie, nebude to pomník, žiaden. Jediný pomník, ktorý si tu vláda Smeru vybudovala, je zníženie trestných sadzieb, prepustenie 500 zločincov, 3500 ľudí, ktorým bolo zastavené trestné stíhanie. Ľudia, ktorých vidia každý deň, že sa dostali do ulíc a ktorí sú vysmiati. Vaša pani kolegyňa Rošková, ktorá namiesto 7- až 12-ročného trestu dostala dva roky podmienky a 10 000 pokutu, aj keď ten podvod bol za 150 000. To je to, čo ste spôsobili, minister Susko. Vaše super špeciálne dovolania a skúmania všetkého možného. Na bombíca si budú pamätať tí ľudia, ale nie na tento zákon, ktorý tu predkladáte. Preto hovorím, že zle ste k tomu pristúpili od začiatku, pán minister Susko. Ja verím, že tak asi v záverečnom slove vystúpite, keď už všetci budú mať minuté časy a nikto nebude vedieť na vás reagovať. Len vám to hovorím, že sedíte tu ako päť peňazí celý čas, ale ľudia sa vás pýtajú, odborná verejnosť sa vás pýta, nikto o tom poriadne nič nevie a je to absolútne neúctivé voči tejto krajine, voči spravodlivosti a voči právu, keď ho tak obhajujete. Vždy ste tu sedel a vždy ste tu rozporoval v predchádzajúcom volebnom období, ja si vás pamätám, všetky skrátené legislatívne konania a všetky takéto nuansy právne, ktoré sa vám nezdali. A ja si nemyslím, že to bola zlá debata, len čo sa stalo, keď ste prišli k moci, pán Susko? Vy tu dávate skrátené legislatívne konania ako na bežiacom páse. Ohýbate celú spravodlivosť, dokonca ste zničili spravodlivosť na Slovensku a to vás neusvedčujem ja alebo opozícia, usvedčuje vás generálny prokurátor a potom vy sem na to prídete so zákonom, pri ktorom skrátite debatu, nikto o ňom poriadne nič nevie a čakáte, že ho ideme podporiť. No ja vám hovorím, že ho nepodporíme, nepodporíme tento zákon. Súčasná vláda nedokázala urobiť absolútne nič poctivo a poriadne. Bohužiaľ, je to tak. Smejete sa, pán Susko, smejete sa, ale poďme si vymenovať, čo ste urobili. Prorazové opatrenia, to je taká najnovšia novinka. Aké sú tie prorazové opatrenia? Prorazové opatrenia sú také, že raz nebude žiaden, pán Susko, a to ste ich robili šesť mesiacov. Legislatíva k tomu je aká? 38 bodov prorazových opatrení, ktoré ste ukázali, je, že analyzujeme, preskúmame, pripravíme. To je… Tak vyzerá legislatíva? To si ja asi nemyslím. Čiže neviete to urobiť. Energopomoc, takmer po troch rokoch neviete doručiť energopomoc. Poslanci dostávajú peniaze, dôchodcovia so 400 € dôchodkami nedostali nič. Takže ja sa pýtam, čo vy viete doručiť, lebo zatiaľ viete doručiť akurát tak zrušenie špeciálnej prokuratúry, zrušenie NAKA, viete znížiť trestné sadzby. Ešte, že sa vám nepodarilo zrušiť aj ten úrad na ochranu oznamovateľov a ešte, že aj tí kajúcnici skončili nakoniec na Ústavnom súde, ktorých tu doniesol tuto pán Gašpar. Však, lebo vy len przníte. Przníte tú spravodlivosť a przníte právo na Slovensku. Takže ešte raz. Pán minister Susko, ja vyzývam vás, aby ste zobrali tento návrh zákona na dopracovanie. Bol by som rád, ak by sa o tom aj hlasovalo. To by bolo najlepšie. Na dopracovanie, na oboznámenie s celou spoločnosťou, aby ľudia na Slovensku rozumeli do bodky, čo sa v tomto zákone deje, aspoň v tých základných intenciách, aby chápali, aký to bude mať vplyv na ich život, pretože vám, pán, nikto neverí v tejto krajine, ani vláde Smeru, Hlasu, SNS. Vidíte to podľa posledných prieskumov, tá dôvera vám spadla práve kvôli takýmto krokom. Takže pán Susko, keď vám už nikto neverí, tak sa aspoň postavte ako chlap, stiahnite ten zákon a poďte ho riadne vysvetliť celej spoločnosti. Ďakujem pekne.
|
Dámy a páni, 10:00 myslím si, že väčšina z opozície, všetkých poslancov, ktorí vystúpili, tak kritizovali krátkosť času. Áno, budem sa tomu venovať aj ja, ale nie je toto podstatné, čo, čo by som, na čo by som chcel upriamiť počas tejto rozpravy. Viete, o zmene Občianskeho zákonníka sa diskutuje na Slovensku alebo sa hovorí o nej. No minimálne, čo, čo ja si pamätám a čo som aspoň sa rozprával s kolegami, ktorí študovali právo. Taký pán Števček o tom rozprával celé roky aj na prednáškach, čo by bolo treba zmeniť na Občianskom zákonníku. Teraz ale sme svedkami situácie, že prichádza minister Susko. By som to povedal, že s takým pomníkom, hej? Pretože zmena tohto Občianskeho zákonníka je taký pomník. Asi pre každého, kto to predkladá. Len, bohužiaľ, ja nemôžem s tým súhlasiť, že by to bol pomník pre pána Suska. Možno je to pomník pre pána Števčeka, ktorý sa na tvorbe tohto zákona podieľal, ale pre pána Suska určite nie, pretože ten proces je od začiatku podhodnotený. Ako je možné, že poslanci Národnej rady, ktorí sa tej téme venujú, nedokážu do hĺbky mať navnímaný tento zákon v rozsahu, ako je napísaný. Keď sa bavíme o tom, že tento zákon má 2000 paragrafov, že má 500 strán, že je to rozsah zákona, aký tu nemávame. A že by bolo dobré, aby aspoň všetci zákonodarci rozumeli tým 2000 paragrafom a tým 500 stranám, aby to dokázali reprodukovať ľuďom na Slovensku, tak ja si myslím, že by to bolo, že by to bolo adekvátne. Že by bolo adekvátne, keby pán minister Susko namiesto toho, že píše rôzne veci, na základe ktorých sú potom prepúšťaní napríklad Dušan Kováčik alebo bárs kto iný, o ktoré, o ktorých sa stará. Namiesto toho, keby venoval svoj čas a energiu, aby vysvetľoval ľuďom tento rozsiahly zákon, ktorý sa týka vlastne celého ich života. Ja úprimne vám poviem, že poďme sa baviť o tom, ako je upravené dedenie po novom. Poďme sa baviť o tom, ako sú upravené jednotlivé pasáže v živote ľudí, s ktorými sa stretávame každý jeden deň. Aby sme si povedali ten kameň úrazu. Dobre viete, že mnoho rodín sa na Slovensku poškriepi a rozháda práve pri rôznych dedeniach. Pritom kedy sa jedná o majetok. A toto je veľmi podstatná časť, o ktorej aj v tejto sále dokopy takmer nikto nič nevie. A nechcem krivdiť kolegom, ale nedokáže to komplexne vysvetliť, ako je to tam napísané. Možno keby pán minister Susko investoval viac času do tlačových konferencií, ako to už aj niektorí kolegovia povedali. Že nestavia sa na tie tlačovky v sobotu a v nedeľu kvôli tomu, že sú politické relácie a Robert Fico chce, aby nastolil nejakú tému a rozpráva o tom, že tie politické relácie by najradšej zrušil. Však sa tam postavte a každý týždeň si vyberte jednu tému z toho Občianskeho zákonníka a povedzte ju ľuďom. Ale nie, my každý deň počúvame každý týždeň, dobre, že nie, o kajetánikoch, o tom, ako sa vyvíjajú všetky tie vaše kauzy, ako sa vyvíja očistec tuto pána Gašpara prisediaceho. Ja si myslím, že ináč je dobré, že vedľa seba sedíte, lebo tak, ako som začal, pán minister Susko, že toto má byť nejaký pomník, tento Občiansky zákonník, tak nie je. Váš pomník je zníženie trestných sadzieb. To je váš pomník, minister Susko. A kvôli tomu sa aj s dešpektom pozerajú ľudia, keď vy idete predkladať takýto obrovský zákon, o ktorom neinformujete, o ktorom ste dokonca skrátili debatu a diskusiu v parlamente. Pretože my vieme, čo ste dokázali s neiným zákonom, kvôli ktorému ste sa dostali do parlamentu. My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že My vieme, pán Susko, že vy ste kvôli tomuto bojovali, aby ste sa v 23. dostali znova do parlamentu, aby ste vyhrali voľby, aby ste okamžite začali znižovať trestné sadzby. A my vieme, čo vaše zákony, ktoré dokážete upiecť pomerne rýchlo a pomerne presne, čo dokážu urobiť so spoločnosťou na Slovensku. Vieme o tom, že 500 ľudí bolo prepustených z basy kvôli tomu, že ste narýchlo sem priniesli zákon, ktorý vyhovuje vám a vašim kamošom. Vieme o tom, že 3500 ľuďom bolo zastavené trestné stíhanie. To sú presne tie vaše zákony, ktoré vy sem donesiete, ktoré majú splniť presný účel. Ako má spoločnosť veriť vášmu zákonu, ktorý má 2000 paragrafov a 500 strán, keď 800 pripomienok nebolo zahrnutých, keď tam nebola poriadna diskusia, keď ľudia nevedia, čo ich čaká a zákon, ktorý má meniť ich životy komplexne od narodenia až po smrť, tak nevedia, čo obsahuje a nevedia to dokonca ani poslanci Národnej rady. Mnohí z nich. Ja sa stavím, že teraz, keby prišli koaliční poslanci, tak nevedia povedať, čo je v tom zákone. Nevedia. Ale vy chcete, aby poslanci tu hlasovali a rozhodovali o osude krajiny, aj keď nevedia, za čo idú hlasovať. A ja si myslím, že to je absolútne nefér voči občanom, voči všetkým ľuďom v tejto krajine. A znova sa vrátim k tomu zákonu, ktorý ste písali a písali ste ho tak, aby pomohol aj tuto pri sediacemu pánovi Gašparovi. Tak to sú tie vaše zákony a teraz my máme veriť, že zákon, ktorý sa bude týkať nás všetkých a ktorý má platiť ďalšie desiatky rokov a ovplyvňovať naše životy, že to bolo písané s dobrým úmyslom a teraz my máme ministrovi Suskovi a tejto vláde veriť. No ja vám úprimne poviem, že ja neverím tomu. Neverím vám a neverím ani vášmu zákonu. Pri všetkej úcte ku všetkým ľuďom, ktorí sa možno na ňom podieľali na všetkých pracovných skupinách. Ku všetkej úcte k pánovi Števčekovi. Ja neverím tomu, čo priniesol minister Susko, keď to nie je podrobené poriadnej analýze, keď to nie je preskúmané celou spoločnosťou, keď to nie je poriadne vysvetlené, že takýto zákon tam nemá zásadné chyby. A že vy viete prinášať zákony, ktoré majú zásadné chyby. Však, že. Aj pán tuto podpredseda Gašpar, keď donesie kajúcnikov zo dňa na deň, aby ich zrušil. To si všetci pamätáme. To vy viete priniesť takéto veci. A znova sa vrátim k tomu, čo doniesol pán Susko. Pán Susko, vy ste tu doniesli zmenu trestných sadzieb, ktorá, ktorú kritizuje ešte aj generálny prokurátor. Tak ako ja mám veriť vášmu občianskemu zákonu, ktorý má rozsah Biblie? Ako ja mám veriť tomu, čo vy sem prinesiete, keď ja si potom čítam generálneho prokurátora, že okrem toho, že 500 ľudí ste prepustili z basy, 1500 ľuďom sa zastavilo trestné stíhanie, tak bol 57 % pokles stíhaných osôb za daňové trestné činy, 61 % pokles obžalovaných osôb za daňové trestné činy, 49 % pokles stíhaných osôb za daňové podvody a 57 % pokles obžalovaných osôb z daňových podvodov. Keď on sám kritizuje zákony väčšieho rozsahu, ktoré vy ste napísali na mieru ľuďom, ktorým zrazu ten zákon vyhovoval. Na ktorých obrovsky pomohol. Tak ja sa pýtam, že prečo nie sú tie tlačovky ako u kajúcnikov? Prečo nie sú o tomto zákonníku práce? Zase sa dospejeme do momentu, dospejeme do momentu, kedy skrátená debata v parlamente, zákon narýchlo pripravený, nevypočutá odborná verejnosť, neinformovaná celá verejnosť, ktorej sa to bude týkať, 5,5 milióna ľudí na Slovensku. A budeme tam nachádzať chyby od rána do večera. Teda hlavne kolegovia, ktorí sa tej téme venujú. A ja vás upozorňujem akurát na ten proces, lebo ten proces je základ toho zákona. To je ako, keď, viete. Teraz dám to trocha inak. Že viete, prečo mnoho ľudí spochybňuje atentát na Roberta Fica? No lebo, keď sa to stalo, tak medzi prvými, ktorí ho išli vysvetľovať, bol Robert Kaliňák a Šutaj Eštok, ktorým neverí absolútne nikto. A teraz sa vás pýtam pri tomto zákone, že ako ja mám veriť vám, ako vám ľudia majú veriť, keď vy sem prídete, skrátite rozpravu, bez diskusie, nič. Tlačovky sú o kajúcich, nikto tu nevysvetľuje tento zákon, ale vy sa tu postavíte a poviete celému národu: „Verte mi, ja to fakt myslím dobre a toto je naozaj ten pomník, ktorý má zostať po vláde Smeru.“ Nie, nebude to pomník, žiaden. Jediný pomník, ktorý si tu vláda Smeru vybudovala, je zníženie trestných sadzieb, prepustenie 500 zločincov, 3500 ľudí, ktorým bolo zastavené trestné stíhanie. Ľudia, ktorých vidia každý deň, že sa dostali do ulíc a ktorí sú vysmiati. Vaša pani kolegyňa Rošková, ktorá namiesto 7- až 12-ročného trestu dostala dva roky podmienky a 10 000 pokutu, aj keď ten podvod bol za 150 000. To je to, čo ste spôsobili, minister Susko. Vaše super špeciálne dovolania a skúmania všetkého možného. Na bombíca si budú pamätať tí ľudia, ale nie na tento zákon, ktorý tu predkladáte. Preto hovorím, že zle ste k tomu pristúpili od začiatku, pán minister Susko. Ja verím, že tak asi v záverečnom slove vystúpite, keď už všetci budú mať minuté časy a nikto nebude vedieť na vás reagovať. Len vám to hovorím, že sedíte tu ako päť peňazí celý čas, ale ľudia sa vás pýtajú, odborná verejnosť sa vás pýta, nikto o tom poriadne nič nevie a je to absolútne neúctivé voči tejto krajine, voči spravodlivosti a voči právu, keď ho tak obhajujete. Vždy ste tu sedel a vždy ste tu rozporoval v predchádzajúcom volebnom období, ja si vás pamätám, všetky skrátené legislatívne konania a všetky takéto nuansy právne, ktoré sa vám nezdali. A ja si nemyslím, že to bola zlá debata, len čo sa stalo, keď ste prišli k moci, pán Susko? Vy tu dávate skrátené legislatívne konania ako na bežiacom páse. Ohýbate celú spravodlivosť, dokonca ste zničili spravodlivosť na Slovensku a to vás neusvedčujem ja alebo opozícia, usvedčuje vás generálny prokurátor a potom vy sem na to prídete so zákonom, pri ktorom skrátite debatu, nikto o ňom poriadne nič nevie a čakáte, že ho ideme podporiť. No ja vám hovorím, že ho nepodporíme, nepodporíme tento zákon. Súčasná vláda nedokázala urobiť absolútne nič poctivo a poriadne. Bohužiaľ, je to tak. Smejete sa, pán Susko, smejete sa, ale poďme si vymenovať, čo ste urobili. Prorazové opatrenia, to je taká najnovšia novinka. Aké sú tie prorazové opatrenia? Prorazové opatrenia sú také, že raz nebude žiaden, pán Susko, a to ste ich robili šesť mesiacov. Legislatíva k tomu je aká? 38 bodov prorazových opatrení, ktoré ste ukázali, je, že analyzujeme, preskúmame, pripravíme. To je… Tak vyzerá legislatíva? To si ja asi nemyslím. Čiže neviete to urobiť. Energopomoc, takmer po troch rokoch neviete doručiť energopomoc. Poslanci dostávajú peniaze, dôchodcovia so 400 € dôchodkami nedostali nič. Takže ja sa pýtam, čo vy viete doručiť, lebo zatiaľ viete doručiť akurát tak zrušenie špeciálnej prokuratúry, zrušenie NAKA, viete znížiť trestné sadzby. Ešte, že sa vám nepodarilo zrušiť aj ten úrad na ochranu oznamovateľov a ešte, že aj tí kajúcnici skončili nakoniec na Ústavnom súde, ktorých tu doniesol tuto pán Gašpar. Však, lebo vy len przníte. Przníte tú spravodlivosť a przníte právo na Slovensku. Takže ešte raz. Pán minister Susko, ja vyzývam vás, aby ste zobrali tento návrh zákona na dopracovanie. Bol by som rád, ak by sa o tom aj hlasovalo. To by bolo najlepšie. Na dopracovanie, na oboznámenie s celou spoločnosťou, aby ľudia na Slovensku rozumeli do bodky, čo sa v tomto zákone deje, aspoň v tých základných intenciách, aby chápali, aký to bude mať vplyv na ich život, pretože vám, pán, nikto neverí v tejto krajine, ani vláde Smeru, Hlasu, SNS. Vidíte to podľa posledných prieskumov, tá dôvera vám spadla práve kvôli takýmto krokom. Takže pán Susko, keď vám už nikto neverí, tak sa aspoň postavte ako chlap, stiahnite ten zákon a poďte ho riadne vysvetliť celej spoločnosti. Ďakujem pekne.
|
Ďakujem veľmi pekne. So záujmom som si vypočul tento výlev pána Barteka, ktorý sledujú podľa mňa ako všetci ľudia na Slovensku. Keď on ide do nejakej relácie, tak podľa mňa si to normálne pozerajú ako zábavný program, pretože on nemá problém povedať absolútne čokoľvek, typický prisluhovač tejto vlády a ešte aj klame. Samozrejme, že klame o nejakom rozkrádaní tuto pani Kolíkovej. Viete čo, ja si pamätám, ja si pamätám akurát, že ste o pani Kolíkovej povedali, že je hyena. Ja si pamätám, že ste povedali o Františkovi Mikloškovi, že nesiaha Mečiarovi ani po členky. Takto ste vy pomýlení. Ale to, že váš asistent mal dostať dotáciu 10 miliónov € a ďalších 39 000 € mala dostať firma, ktorá je tiež spriaznená údajne s rodinou vášho iného asistenta, tak to nevidíte. Vy to obhajujete, pretože ten Kmec stojí za tým, za čím sa schovávate aj vy sám. Takže vy môžete porozprávať tu všetko, všetky vaše nezmysly a výmysly. Môžete tú svoju nafúkanosť, aroganciu a neschopnosť ukazovať každý jeden deň, ale za ňu sa neschováte, pretože ľudia vás už dávno prekukli. Pretože vy ste hrdina len, keď máte niekoho osočovať, máte klamať, máte niekomu nadávať, ale inak neviete pre túto krajinu urobiť absolútne nič dobré. Tam máte kolegyňu zo SMER-u, ktorá vám hovorí, že je hanba, že René Rendy vystupuje na detských akciách, keď tam spieva o alkohole a že ona s tým nesúhlasí. Nič s tým neurobí, ale vy ako poslanec SMER-u ste s tým niečo, hádam, urobiť mohli, pán Bartek, keď už to vaše slovo tak veľa znamená, ale v skutočnosti vy len tliachate do vetra, ale nedokázali ste urobiť absolútne nič. Vy prídete ako nástroj tejto vládnej propagandy, lebo vás tam Tóth, SMA3, pošle, Šuta Eštok, aby ste proste vyvrátili svoje vnútornosti, ale to je asi tak všetko. Ja jediné, čo Michal Bartek dokáže urobiť proste v tejto rokovacej sále, všetkých ho okydať, len aby zakryl to, čo sa tu reálne deje. Ďakujem pekne. Poslanec
|
Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny európske. Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny Európskej únie, ktorá človeka, ktorý môže za sled udalostí, kde unikli milióny eur do rúk súkromníkov, ktoré Drucker nedokázal vyriešiť ani ich nedokázal vrátiť. Iba pokútnym spôsobom ešte potom menili podmienky tak, aby sa to snažili zamiesť pod koberec, kde polícia, čítaj Eštok, vôbec toto nevyšetruje, tak takýto človek nás ide reprezentovať do Talianska. Ja sa pýtam, aký je to, aký je to symbol Slovenskej republiky voči našim partnerom zahraničným. Aký je symbol Slovenskej republiky, keď poslanec Radačovský nás ide zastupovať a robiť veľvyslanca na Cyprus? Jedna vec je, že my tu žijeme dennodenne vaše kauzy a že dennodenne upozorňujeme na to, ako rozkrádate túto krajinu, ale tí naši zahraniční partneri sa pozerajú na nás, že pre pána kráľa, čo je to za krajinu, ktorá neúspešných politikov alebo tých, ktorí niečo spáchali, ktorí spreneverili peniaze, ktorí rozdali dotácie rádovo stovky miliónov eur, ktoré mali končiť u ľudí spriaznených so stranou HLAS, tak za odmenu dostávajú veľvyslanecké posty. Aký je to signál voči ostatným krajinám, ktoré s nami spolupracujú, keď si povedia, že aha, veď vlastne tí veľvyslanci, to je len také odkladisko. To je také odkladisko toho Slovenska a tej slovenskej vlády. Dosť, čo robia hanbu vnútri svojej krajiny, tak ju robia ešte aj navonok. To je to, čo robí vláda aj na čele so Šutajom Eštokom, ktorý nemá problém vytasiť dvanásť a pol tisíca v hotovosti za letenky do Dubaja, pretože takto robí správny sociálny demokrat. Peniaze, ktorých pôvod ani nevie vysvetliť, tak ich proste buchne na stôl, pretože on môže dvanásť a pol tisíca buchnúť na stôl a kupovať si letenky. Toto nie je sociálna demokracia. Toto je vláda organizovaného zločinu.
|
Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny európske. Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny Európskej únie, ktorá človeka, ktorý môže za sled udalostí, kde unikli milióny eur do rúk súkromníkov, ktoré Drucker nedokázal vyriešiť ani ich nedokázal vrátiť. Iba pokútnym spôsobom ešte potom menili podmienky tak, aby sa to snažili zamiesť pod koberec, kde polícia, čítaj Eštok, vôbec toto nevyšetruje, tak takýto človek nás ide reprezentovať do Talianska. Ja sa pýtam, aký je to, aký je to symbol Slovenskej republiky voči našim partnerom zahraničným. Aký je symbol Slovenskej republiky, keď poslanec Radačovský nás ide zastupovať a robiť veľvyslanca na Cyprus? Jedna vec je, že my tu žijeme dennodenne vaše kauzy a že dennodenne upozorňujeme na to, ako rozkrádate túto krajinu, ale tí naši zahraniční partneri sa pozerajú na nás, že pre pána kráľa, čo je to za krajinu, ktorá neúspešných politikov alebo tých, ktorí niečo spáchali, ktorí spreneverili peniaze, ktorí rozdali dotácie rádovo stovky miliónov eur, ktoré mali končiť u ľudí spriaznených so stranou HLAS, tak za odmenu dostávajú veľvyslanecké posty. Aký je to signál voči ostatným krajinám, ktoré s nami spolupracujú, keď si povedia, že aha, veď vlastne tí veľvyslanci, to je len také odkladisko. To je také odkladisko toho Slovenska a tej slovenskej vlády. Dosť, čo robia hanbu vnútri svojej krajiny, tak ju robia ešte aj navonok. To je to, čo robí vláda aj na čele so Šutajom Eštokom, ktorý nemá problém vytasiť dvanásť a pol tisíca v hotovosti za letenky do Dubaja, pretože takto robí správny sociálny demokrat. Peniaze, ktorých pôvod ani nevie vysvetliť, tak ich proste buchne na stôl, pretože on môže dvanásť a pol tisíca buchnúť na stôl a kupovať si letenky. Toto nie je sociálna demokracia. Toto je vláda organizovaného zločinu.
|
Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny európske. Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny Európskej únie, ktorá človeka, ktorý môže za sled udalostí, kde unikli milióny eur do rúk súkromníkov, ktoré Drucker nedokázal vyriešiť ani ich nedokázal vrátiť. Iba pokútnym spôsobom ešte potom menili podmienky tak, aby sa to snažili zamiesť pod koberec, kde polícia, čítaj Eštok, vôbec toto nevyšetruje, tak takýto človek nás ide reprezentovať do Talianska. Ja sa pýtam, aký je to, aký je to symbol Slovenskej republiky voči našim partnerom zahraničným. Aký je symbol Slovenskej republiky, keď poslanec Radačovský nás ide zastupovať a robiť veľvyslanca na Cyprus? Jedna vec je, že my tu žijeme dennodenne vaše kauzy a že dennodenne upozorňujeme na to, ako rozkrádate túto krajinu, ale tí naši zahraniční partneri sa pozerajú na nás, že pre pána kráľa, čo je to za krajinu, ktorá neúspešných politikov alebo tých, ktorí niečo spáchali, ktorí spreneverili peniaze, ktorí rozdali dotácie rádovo stovky miliónov eur, ktoré mali končiť u ľudí spriaznených so stranou HLAS, tak za odmenu dostávajú veľvyslanecké posty. Aký je to signál voči ostatným krajinám, ktoré s nami spolupracujú, keď si povedia, že aha, veď vlastne tí veľvyslanci, to je len také odkladisko. To je také odkladisko toho Slovenska a tej slovenskej vlády. Dosť, čo robia hanbu vnútri svojej krajiny, tak ju robia ešte aj navonok. To je to, čo robí vláda aj na čele so Šutajom Eštokom, ktorý nemá problém vytasiť dvanásť a pol tisíca v hotovosti za letenky do Dubaja, pretože takto robí správny sociálny demokrat. Peniaze, ktorých pôvod ani nevie vysvetliť, tak ich proste buchne na stôl, pretože on môže dvanásť a pol tisíca buchnúť na stôl a kupovať si letenky. Toto nie je sociálna demokracia. Toto je vláda organizovaného zločinu.
|
Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny európske. Jedna vec je, že Kmec odchádza do Talianska za veľvyslanca a že je to totálna hanba ako krajiny Európskej únie, ktorá človeka, ktorý môže za sled udalostí, kde unikli milióny eur do rúk súkromníkov, ktoré Drucker nedokázal vyriešiť ani ich nedokázal vrátiť. Iba pokútnym spôsobom ešte potom menili podmienky tak, aby sa to snažili zamiesť pod koberec, kde polícia, čítaj Eštok, vôbec toto nevyšetruje, tak takýto človek nás ide reprezentovať do Talianska. Ja sa pýtam, aký je to, aký je to symbol Slovenskej republiky voči našim partnerom zahraničným. Aký je symbol Slovenskej republiky, keď poslanec Radačovský nás ide zastupovať a robiť veľvyslanca na Cyprus? Jedna vec je, že my tu žijeme dennodenne vaše kauzy a že dennodenne upozorňujeme na to, ako rozkrádate túto krajinu, ale tí naši zahraniční partneri sa pozerajú na nás, že pre pána kráľa, čo je to za krajinu, ktorá neúspešných politikov alebo tých, ktorí niečo spáchali, ktorí spreneverili peniaze, ktorí rozdali dotácie rádovo stovky miliónov eur, ktoré mali končiť u ľudí spriaznených so stranou HLAS, tak za odmenu dostávajú veľvyslanecké posty. Aký je to signál voči ostatným krajinám, ktoré s nami spolupracujú, keď si povedia, že aha, veď vlastne tí veľvyslanci, to je len také odkladisko. To je také odkladisko toho Slovenska a tej slovenskej vlády. Dosť, čo robia hanbu vnútri svojej krajiny, tak ju robia ešte aj navonok. To je to, čo robí vláda aj na čele so Šutajom Eštokom, ktorý nemá problém vytasiť dvanásť a pol tisíca v hotovosti za letenky do Dubaja, pretože takto robí správny sociálny demokrat. Peniaze, ktorých pôvod ani nevie vysvetliť, tak ich proste buchne na stôl, pretože on môže dvanásť a pol tisíca buchnúť na stôl a kupovať si letenky. Toto nie je sociálna demokracia. Toto je vláda organizovaného zločinu.
|
Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to diskomfortné, pretože majú takú náturu, že mnoho ľudí prekračuje rýchlosť práve aj v obci. Ale toto riešenie je dobré. Však poznáte ho z Rakúska, poznáte ho z Českej republiky, kde naozaj tých radarov v obciach je pomerne dosť a nútia vodičov spomaliť. Však na to sú a to je správne. A nechápem teraz, že kvôli čomu pristupujete k rušeniu týchto radarov, keď mohli reálne tým obciam pomôcť. Nie do rozpočtu, ale bezpečnosťou. Tá prvoradá je bezpečnosť pri tých radaroch. Nie, že niekto si na tom prilepší alebo budú vyberať pokuty a to je nejaká spása. Nie, však ide o to, že keď chodia v tej obci deti, ženy s kočíkmi, cyklisti, proste hocikto z tej obce, aby sa cítil bezpečnejšie v tej obci a keď už máme tú diaľničnú sieť v takom stave, akú máme, že ste ju nedokončili do roku 2010 do Košíc, ako ste sľúbili, ale že proste obrovské množstvo dopravy chodí cez tie obce, tak nech chodia aspoň v súlade s predpismi a s rýchlostnými limitmi, pretože častokrát je to obmedzujúce, poznáme to všetci a častokrát je to ohrozujúce ľudí, ktorí v tej obci bývajú. Čiže podľa mňa toto nie je opatrenie, ktoré by išlo k ľuďom. Toto je opatrenie, ktoré ide proti ľuďom a proti bezpečnosti a naozaj sa čudujem v súčasnej vláde, že prečo upúšťa od takéhoto zámeru, ktorý bol podľa mňa správny a ktorý sa osvedčil vo všetkých okolitých krajinách. Pani poslankyne, páni poslanci, v zmysle paragrafu
|
Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to diskomfortné, pretože majú takú náturu, že mnoho ľudí prekračuje rýchlosť práve aj v obci. Ale toto riešenie je dobré. Však poznáte ho z Rakúska, poznáte ho z Českej republiky, kde naozaj tých radarov v obciach je pomerne dosť a nútia vodičov spomaliť. Však na to sú a to je správne. A nechápem teraz, že kvôli čomu pristupujete k rušeniu týchto radarov, keď mohli reálne tým obciam pomôcť. Nie do rozpočtu, ale bezpečnosťou. Tá prvoradá je bezpečnosť pri tých radaroch. Nie, že niekto si na tom prilepší alebo budú vyberať pokuty a to je nejaká spása. Nie, však ide o to, že keď chodia v tej obci deti, ženy s kočíkmi, cyklisti, proste hocikto z tej obce, aby sa cítil bezpečnejšie v tej obci a keď už máme tú diaľničnú sieť v takom stave, akú máme, že ste ju nedokončili do roku 2010 do Košíc, ako ste sľúbili, ale že proste obrovské množstvo dopravy chodí cez tie obce, tak nech chodia aspoň v súlade s predpismi a s rýchlostnými limitmi, pretože častokrát je to obmedzujúce, poznáme to všetci a častokrát je to ohrozujúce ľudí, ktorí v tej obci bývajú. Čiže podľa mňa toto nie je opatrenie, ktoré by išlo k ľuďom. Toto je opatrenie, ktoré ide proti ľuďom a proti bezpečnosti a naozaj sa čudujem v súčasnej vláde, že prečo upúšťa od takéhoto zámeru, ktorý bol podľa mňa správny a ktorý sa osvedčil vo všetkých okolitých krajinách. Pani poslankyne, páni poslanci, v zmysle paragrafu
|
Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to diskomfortné, pretože majú takú náturu, že mnoho ľudí prekračuje rýchlosť práve aj v obci. Ale toto riešenie je dobré. Však poznáte ho z Rakúska, poznáte ho z Českej republiky, kde naozaj tých radarov v obciach je pomerne dosť a nútia vodičov spomaliť. Však na to sú a to je správne. A nechápem teraz, že kvôli čomu pristupujete k rušeniu týchto radarov, keď mohli reálne tým obciam pomôcť. Nie do rozpočtu, ale bezpečnosťou. Tá prvoradá je bezpečnosť pri tých radaroch. Nie, že niekto si na tom prilepší alebo budú vyberať pokuty a to je nejaká spása. Nie, však ide o to, že keď chodia v tej obci deti, ženy s kočíkmi, cyklisti, proste hocikto z tej obce, aby sa cítil bezpečnejšie v tej obci a keď už máme tú diaľničnú sieť v takom stave, akú máme, že ste ju nedokončili do roku 2010 do Košíc, ako ste sľúbili, ale že proste obrovské množstvo dopravy chodí cez tie obce, tak nech chodia aspoň v súlade s predpismi a s rýchlostnými limitmi, pretože častokrát je to obmedzujúce, poznáme to všetci a častokrát je to ohrozujúce ľudí, ktorí v tej obci bývajú. Čiže podľa mňa toto nie je opatrenie, ktoré by išlo k ľuďom. Toto je opatrenie, ktoré ide proti ľuďom a proti bezpečnosti a naozaj sa čudujem v súčasnej vláde, že prečo upúšťa od takéhoto zámeru, ktorý bol podľa mňa správny a ktorý sa osvedčil vo všetkých okolitých krajinách. Pani poslankyne, páni poslanci, v zmysle paragrafu
|
Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to Je nepríjemné, keď sú radary v obciach, že ich je pomerne veľa? No áno, pre mnohých ľudí je to diskomfortné, pretože majú takú náturu, že mnoho ľudí prekračuje rýchlosť práve aj v obci. Ale toto riešenie je dobré. Však poznáte ho z Rakúska, poznáte ho z Českej republiky, kde naozaj tých radarov v obciach je pomerne dosť a nútia vodičov spomaliť. Však na to sú a to je správne. A nechápem teraz, že kvôli čomu pristupujete k rušeniu týchto radarov, keď mohli reálne tým obciam pomôcť. Nie do rozpočtu, ale bezpečnosťou. Tá prvoradá je bezpečnosť pri tých radaroch. Nie, že niekto si na tom prilepší alebo budú vyberať pokuty a to je nejaká spása. Nie, však ide o to, že keď chodia v tej obci deti, ženy s kočíkmi, cyklisti, proste hocikto z tej obce, aby sa cítil bezpečnejšie v tej obci a keď už máme tú diaľničnú sieť v takom stave, akú máme, že ste ju nedokončili do roku 2010 do Košíc, ako ste sľúbili, ale že proste obrovské množstvo dopravy chodí cez tie obce, tak nech chodia aspoň v súlade s predpismi a s rýchlostnými limitmi, pretože častokrát je to obmedzujúce, poznáme to všetci a častokrát je to ohrozujúce ľudí, ktorí v tej obci bývajú. Čiže podľa mňa toto nie je opatrenie, ktoré by išlo k ľuďom. Toto je opatrenie, ktoré ide proti ľuďom a proti bezpečnosti a naozaj sa čudujem v súčasnej vláde, že prečo upúšťa od takéhoto zámeru, ktorý bol podľa mňa správny a ktorý sa osvedčil vo všetkých okolitých krajinách. Pani poslankyne, páni poslanci, v zmysle paragrafu
|
Pán poslanec, ako vy ide vám čas? Vážení občania Slovenskej republiky. Súčasná vláda kašle na vaše problémy, ktoré vás trápia. Absolútne. My tu vidíme prorastové opatrenia, ktoré si tu čítam. Tridsaťosem prorastových opatrení, ktoré nehovorí absolútne nič a ktoré nič nepomôžu ľuďom na Slovensku. Ale súčasná vláda si povedala, že to najlepšie opatrenie, ktoré môžu prijať, je, že sa vám chcú sačkovať na svadby. Práve teraz vláda prijíma zákon, ktorým hovorí, že poslanci Národnej rady, áno, tí, ktorých tu nevidíte od pondelka do piatka, nechodia do roboty, ale berú 6000 platy, ktorí si dávajú mesačné, trojmesačné, polročné voľno. Za 67 dní rokovania v minulom roku zobrali 6000 € mesačne, tak oni chcú chodiť na vaše svadby v sobotu, aby vás tam oddávali, aby si dali chlebíčky, aby si dali pol deci. Toto je zákon, ktorý posunie Slovenskú republiku vpred podľa poslancov súčasnej vlády. My hovoríme, že to je absolútna sprostosť. Toto nerieši nič z toho, čo ľudí na Slovensku trápi. To nerieši to, že ste ich zodrali konsolidáciami, to nerieši to, že nemajú robotu, to nerieši to, že nevedia nakŕmiť svoje deti. Toto rieši akurát to, že vy sa chcete ukazovať pred ľuďmi, že chcete chodiť na svadby, že na majákoch chcete putovať po Slovensku za peniaze daňových poplatníkov, chcete brúzdať svadbami každú sobotu, aby ste sa ukazovali, akí vy ste poslanci Národnej rady. Ale od poslancov Národnej rady ľudia čakajú niečo absolútne iné. Čakajú, že sa obetujú pre Slovensko a že budú prijímať zákony, ktoré ľuďom reálne pomôžu, a nie, že sa im pcháte na svadby. Toto je najväčšia hanba, za ktorú idete, poslanci Národnej rady za SMER-HLAS SNS, hlasovať.
|
Ďakujem za vystúpenie. Ďakujem za pripomenutie všetkých tých káuz, aj kauzy očistenia, v ktorej pôsobí a v ktorej figuruje hlavne tuto pán Vážny, podpredseda parlamentu. Pretože to je to najsmiešnejšie a najtragickejšie, čo sa týka vlády SMER-u, HLAS-u, SNS. Že oni sa tu idú hrať na nejakú prevenciu kriminality. Ja tomu nerozumiem. Spomenutie všetkých tých káuz, aj kauzy Očistec, v ktorej pôsobí a v ktorej figuruje hlavne tuto pán Vážny, podpredseda parlamentu, pretože to je to najsmiešnejšie a najtragickejšie, čo sa týka vlády SMER-u, HLAS-u, SNS. Že oni sa tu idú hrať na nejakú prevenciu kriminality. Ja tomu nerozumiem, viete. To je, že najprv poznižujete trestné sadzby, dávate normálne, že amnestujete zločincov, to ich vypúšťate do ulíc. Stovky a tisíce ľudí, ktorí mali čeliť spravodlivosti a potom niektorých z ľudí, o ktorých premiér hovorí, že mali byť v base, ale nie sú tam, pretože dodávali kokaín vplyvným ľuďom, tak potom týchto ľudí pozývate na detské akcie. Ja neviem, ešte pedofilov pozvete na detské akcie prepustených alebo koho ešte pozvete na detské akcie? Vrahov? Aby ukazovali deťom, ako sa mäso krája, alebo čo chcete. Mne to príde úplne odtrhnuté od reality, čo táto vláda robí a potom tu predkladajú zákon, že prevencia kriminality im leží na srdiečku. Veď to vám nikto neverí. Nikto vám neverí. A preto podľa mňa aj vystupujeme toľkí, že je to absolútny nonsens, čo vy robíte každý jeden deň. Ďakujem.
|
Ďakujem za vystúpenie. Ďakujem za pripomenutie všetkých tých káuz, aj kauzy očistenia, v ktorej pôsobí a v ktorej figuruje hlavne tuto pán Vážny, podpredseda parlamentu. Pretože to je to najsmiešnejšie a najtragickejšie, čo sa týka vlády SMER-u, HLAS-u, SNS. Že oni sa tu idú hrať na nejakú prevenciu kriminality. Ja tomu nerozumiem. Spomenutie všetkých tých káuz, aj kauzy Očistec, v ktorej pôsobí a v ktorej figuruje hlavne tuto pán Vážny, podpredseda parlamentu, pretože to je to najsmiešnejšie a najtragickejšie, čo sa týka vlády SMER-u, HLAS-u, SNS. Že oni sa tu idú hrať na nejakú prevenciu kriminality. Ja tomu nerozumiem, viete. To je, že najprv poznižujete trestné sadzby, dávate normálne, že amnestujete zločincov, to ich vypúšťate do ulíc. Stovky a tisíce ľudí, ktorí mali čeliť spravodlivosti a potom niektorých z ľudí, o ktorých premiér hovorí, že mali byť v base, ale nie sú tam, pretože dodávali kokaín vplyvným ľuďom, tak potom týchto ľudí pozývate na detské akcie. Ja neviem, ešte pedofilov pozvete na detské akcie prepustených alebo koho ešte pozvete na detské akcie? Vrahov? Aby ukazovali deťom, ako sa mäso krája, alebo čo chcete. Mne to príde úplne odtrhnuté od reality, čo táto vláda robí a potom tu predkladajú zákon, že prevencia kriminality im leží na srdiečku. Veď to vám nikto neverí. Nikto vám neverí. A preto podľa mňa aj vystupujeme toľkí, že je to absolútny nonsens, čo vy robíte každý jeden deň. Ďakujem.
|