Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
12. 6. 2026 14:07:25 - 14:17:06 52. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pán predsedajúci a znevážená Národná rada Slovenskej republiky. Áno, dobre ste počuli, znevážená. Tými rokmi, čo sú tu a naozaj príznivci kompletne celý legislatívny proces. A môžete hovoriť čokoľvek. Naozaj, táto vládna koalícia je absolútnym šampiónom v prázdnení kompletného legislatívneho procesu. Ale si spomeňme, čo všetko ste sem už za toto volebné obdobie priniesli. Napríklad novelu Trestného zákona, potom jeho novelu Trestného zákona, potom novelu Trestného zákona, potom nového Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona. Sedemkrát ste opravovali to, s čím ste prišli na začiatku volieb, a nič iné, len novelou Trestného zákona a teda kauzami Očistec a kauzami pána Gašpara sa nezaoberáme. Zároveň sa vám podarili aj také perfektné kúsky, ako bol pokus o zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorého zrušenie ste vlastne zrušili spoločne s vojenskými hrobmi. Takže darí sa vám. Darí sa vám riešiť všetko možné, len nie to podstatné. Vy ste hovorili, že v rámci predvolebného boja a v rámci programového vyhlásenia vlády, že ako sa zlacnia potraviny, ako to bude lepší život. Ako sa tu bude bezpečnejšie žiť. Už len to dokazuje, že ste boli úplne mimo, že ste vôbec nedokázali to, čo ste sľubovali, a to už sú pomaly 3 roky za nami. A čo riešime? Riešime novelu volebného zákona a riešime ho akým spôsobom? Presne takým, ako to riešite vždy a ako ste sa ukázali tou mentálnou silou, ktorú máte. To znamená, že rokujeme o niečom, o čom ešte nevieme, ako to bude. Tak napríklad dnes doobeda sme riešili tiež novelu rokovacieho poriadku. Ďalší diamant z dielne tejto vládnej koalície, keď vytvorila nejaký rokovací poriadok, keď zistila, že vlastne nefunguje, tak ho ide meniť. Ešte nevie ako, ale už si schválili, že ho meniť budú. A toto je dnes deto. A treba si povedať jedno: ako, haló, nespíte tam v tej koalícii. Poďte, nie ste za to platení? Naozaj, akože beriete 5 500 € a tam pospávate. Zobuďte sa. Myslíte si, že vaši voliči toto budú akceptovať? No vy sa, a vy sa, pozrite sa, vy ste šéfom, vy ste šéfom klubu, tak zobuďte si vlastný post. Prosím, upokoj. Upokojme sa, prosím. Toto, toto bolo prekvapenie. Prosím, upokojme sa všetci a myslím si, že pán poslanec nespal, aby som bol len fér, len sa pozeral teda do zeme. Nie, nie, nie, nie. Tam, tuto, tuto vyššie. Pokračujme ďalej. Kľud, prosím, kolegovia. Piatok poobede, upokojme sa. Ako vážne. Toto je to znevažovanie Národnej rady Slovenskej republiky, keď sa na to pozrie a potom sa tu ešte urážajú. Každopádne sú veci, ktoré vidíte, že akým spôsobom sa vlastne pristupuje k veciam, ktoré boli reálne dobré. Reálne dobré. Veď začínala tá korešpondenčná voľba, že ľudia si na ňu postupne zvykali, hej? Že najprv bolo nejakých 7 000, potom 15 a podobne a tak ďalej. Až nakoniec to bolo 59 000 ľudí. Ja si myslím, že to jasne dokazuje to, že ten zákon bol dobrý. Že ten zákon bol naozaj dobrý, bol efektívny a prinášal naozaj záujem ľudí žijúcich v zahraničí, aby sa naozaj zaujímali o to naše dianie na Slovensku aj takým spôsobom, že sa budú podieľať práve na volebnom procese. Proste ten piedestál demokracie, ten moment oslavy demokracie, možnosť voliť. A vy ste sa rozhodli obmedziť. Vy ste sa rozhodli jednoducho ísť cestou, ktorá bude túto voľbu obmedzovať. Vy síce hovoríte, že tá voľba bude ďalej pokračovať, teda že bude umožnená, no ale bude umožnená spôsobom, ktorý limituje občanov sa na nej podieľať, pretože je to všetkým jasné, bude riešená len prostredníctvom volieb na našich zastupiteľských úradoch. No a zoberte si krajiny, ktoré sú naozaj veľké rozlohou, že sú to napríklad Spojené štáty, že je to napríklad Kanada alebo iné, kde máme kopec Slovákov žijúcich, zahraničných Slovákov, ktorí tam žijú a ktorí by asi aj chceli voliť, ale musia jednoducho cestovať, musia si to naplánovať a tak ďalej. A ja vám poviem aj, trošku odbočím z toho, o čom hovorím. Včera. Ja sa napríklad teraz v poslednej dobe teším aj z tej našej vynikajúcej atlétky Emy Zapletalovej, ktorá už vyhrala troje preteky na Diamantovej lige. A viete, je veľmi dobre, že tí naši atléti to naozaj nemajú jednoduché. Trénujú kade-tade pod mostami, proste v kadejakých posilňovniach alebo hocijakých štadiónoch, ktoré sú úplne rozpadnuté. Tam tie ovály nespĺňajú žiadne normy. A viete, kde sa konajú majstrovstvá Slovenska v atletike? V Ostrave. No my nemáme ani štadión. A teraz sa vrátim. My máme kopec športovo, čo? Nesúťažní študenti? Športovo, čo?, ktorí trénujú v zahraničí, ale reprezentujú Slovenskú republiku. Ale nemajú tie možnosti tu trénovať. Napriek tomu, že máme ministerstvo športu, ktoré nás stojí 200 miliónov, nemáme jednoducho tie podmienky vybudované. Boli kedysi, ale kompletne sa rozpadli. A títo ľudia proste chodia, trénujú v zahraničí, pretože inú možnosť nemajú, ale reprezentujú Slovensko. A my sme na nich všetci hrdí. Ale keby chceli ísť voliť, tak môžu prísť buď domov, alebo môžu ísť voliť napríklad na to zastupiteľstvo v krajine, v ktorej sú. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné, alebo iné povinnosti. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné alebo iné povinnosti. Ale taký Slavkovský. Juraj, ja som presvedčený, že keby sem prišiel na Slovensko, tak ho voláte na Úrad vlády, Prezidentský palác. Všetci sa s ním chcete odfotiť. Ale keby chceli zvoliť, tak môže ísť do Ottawy. A neviem kedy a ako. A takto to je. Toto je tá realita, ktorú ste urobili, ktorú ste dokázali takto prizniť, proste absolútne pokaziť, jednoducho nepochopiteľné. Ak vy poviete, že niekto mohol sfalšovať hlas, koho? Počúvaj, Erika Černáka. Áno, v Taft, Floride mu niekto prikázal, že ako má hlasovať? Áno? Celej jeho rodine a čo má dať do obálky alebo Slavkovskému alebo ja neviem hocikomu z týchto? Áno? Toto tvrdíte? Že oni sú nesvojprávni títo ľudia, že im hocikto hocičo povie, že im ešte sfalšujú hlas alebo že im niekto niečo nakáže? Toto je to, čo hovoríte. Uvedomujete si to? Ja myslím, že vám fakt uchádza normálne tá, takže čo, čo hovoríte. To môže platiť možno na nejakých slaboduchých, ale reálne sú to proste rozprávky. Taktiež si musíte uvedomiť aj ďalšiu vec, že vy hovoríte presne o týchto podvodoch, ale v dôvodovej správe o tom nie je zmienka, ani slovo. Ani slovo. Čiže vy meníte zákon, lebo hovoríte, že dochádzalo k podvodom, ale v dôvodovej správe, v základe ktorého zdôvodňujete, že sa ten zákon mení, to neuvádzate. Takže ste si to vymysleli. Pretože to nemáte tam nikde napísané. A nemáte žiadny dôkaz, ktorým by ste to podložili. Boli to aj dokonca nejaké vystúpenia, vzácne vystúpenia niektorých koaličných kolegov v rámci aspoň faktických poznámok, ktorí sami potvrdili, že dôkazy na to nie sú. Ale si to urobí. Takže tuto niekde ideme a ja si myslím, že ľudia si to začínajú uvedomovať. Ja si myslím ale, že vám sa darí v inej veci, okrem toho, že ekonomicky vám to teda nejde a tie všetky kroky, ktoré ste urobili a konsolidácie teda sa vám nedaria. Ľudia to cítia veľmi dobre a aj spolu s týmito krokmi, ktoré robíte, budú jednoznačne, ja som presvedčený, mobilizovať voličov, aby voliť išli. Ja som presvedčený, že budete ešte z toho prekvapený, koľko ľudí reálne zmobilizujete. Týmto spôsobom, týmto zákerným spôsobom, ktorým pristupujete k týmto zákonom a komplikujete a sťažujete život ľuďom. Ďakujem.
12. 6. 2026 14:07:25 - 14:17:06 52. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pán predsedajúci a znevážená Národná rada Slovenskej republiky. Áno, dobre ste počuli, znevážená. Tými rokmi, čo sú tu a naozaj príznivci kompletne celý legislatívny proces. A môžete hovoriť čokoľvek. Naozaj, táto vládna koalícia je absolútnym šampiónom v prázdnení kompletného legislatívneho procesu. Ale si spomeňme, čo všetko ste sem už za toto volebné obdobie priniesli. Napríklad novelu Trestného zákona, potom jeho novelu Trestného zákona, potom novelu Trestného zákona, potom nového Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona. Sedemkrát ste opravovali to, s čím ste prišli na začiatku volieb, a nič iné, len novelou Trestného zákona a teda kauzami Očistec a kauzami pána Gašpara sa nezaoberáme. Zároveň sa vám podarili aj také perfektné kúsky, ako bol pokus o zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorého zrušenie ste vlastne zrušili spoločne s vojenskými hrobmi. Takže darí sa vám. Darí sa vám riešiť všetko možné, len nie to podstatné. Vy ste hovorili, že v rámci predvolebného boja a v rámci programového vyhlásenia vlády, že ako sa zlacnia potraviny, ako to bude lepší život. Ako sa tu bude bezpečnejšie žiť. Už len to dokazuje, že ste boli úplne mimo, že ste vôbec nedokázali to, čo ste sľubovali, a to už sú pomaly 3 roky za nami. A čo riešime? Riešime novelu volebného zákona a riešime ho akým spôsobom? Presne takým, ako to riešite vždy a ako ste sa ukázali tou mentálnou silou, ktorú máte. To znamená, že rokujeme o niečom, o čom ešte nevieme, ako to bude. Tak napríklad dnes doobeda sme riešili tiež novelu rokovacieho poriadku. Ďalší diamant z dielne tejto vládnej koalície, keď vytvorila nejaký rokovací poriadok, keď zistila, že vlastne nefunguje, tak ho ide meniť. Ešte nevie ako, ale už si schválili, že ho meniť budú. A toto je dnes deto. A treba si povedať jedno: ako, haló, nespíte tam v tej koalícii. Poďte, nie ste za to platení? Naozaj, akože beriete 5 500 € a tam pospávate. Zobuďte sa. Myslíte si, že vaši voliči toto budú akceptovať? No vy sa, a vy sa, pozrite sa, vy ste šéfom, vy ste šéfom klubu, tak zobuďte si vlastný post. Prosím, upokoj. Upokojme sa, prosím. Toto, toto bolo prekvapenie. Prosím, upokojme sa všetci a myslím si, že pán poslanec nespal, aby som bol len fér, len sa pozeral teda do zeme. Nie, nie, nie, nie. Tam, tuto, tuto vyššie. Pokračujme ďalej. Kľud, prosím, kolegovia. Piatok poobede, upokojme sa. Ako vážne. Toto je to znevažovanie Národnej rady Slovenskej republiky, keď sa na to pozrie a potom sa tu ešte urážajú. Každopádne sú veci, ktoré vidíte, že akým spôsobom sa vlastne pristupuje k veciam, ktoré boli reálne dobré. Reálne dobré. Veď začínala tá korešpondenčná voľba, že ľudia si na ňu postupne zvykali, hej? Že najprv bolo nejakých 7 000, potom 15 a podobne a tak ďalej. Až nakoniec to bolo 59 000 ľudí. Ja si myslím, že to jasne dokazuje to, že ten zákon bol dobrý. Že ten zákon bol naozaj dobrý, bol efektívny a prinášal naozaj záujem ľudí žijúcich v zahraničí, aby sa naozaj zaujímali o to naše dianie na Slovensku aj takým spôsobom, že sa budú podieľať práve na volebnom procese. Proste ten piedestál demokracie, ten moment oslavy demokracie, možnosť voliť. A vy ste sa rozhodli obmedziť. Vy ste sa rozhodli jednoducho ísť cestou, ktorá bude túto voľbu obmedzovať. Vy síce hovoríte, že tá voľba bude ďalej pokračovať, teda že bude umožnená, no ale bude umožnená spôsobom, ktorý limituje občanov sa na nej podieľať, pretože je to všetkým jasné, bude riešená len prostredníctvom volieb na našich zastupiteľských úradoch. No a zoberte si krajiny, ktoré sú naozaj veľké rozlohou, že sú to napríklad Spojené štáty, že je to napríklad Kanada alebo iné, kde máme kopec Slovákov žijúcich, zahraničných Slovákov, ktorí tam žijú a ktorí by asi aj chceli voliť, ale musia jednoducho cestovať, musia si to naplánovať a tak ďalej. A ja vám poviem aj, trošku odbočím z toho, o čom hovorím. Včera. Ja sa napríklad teraz v poslednej dobe teším aj z tej našej vynikajúcej atlétky Emy Zapletalovej, ktorá už vyhrala troje preteky na Diamantovej lige. A viete, je veľmi dobre, že tí naši atléti to naozaj nemajú jednoduché. Trénujú kade-tade pod mostami, proste v kadejakých posilňovniach alebo hocijakých štadiónoch, ktoré sú úplne rozpadnuté. Tam tie ovály nespĺňajú žiadne normy. A viete, kde sa konajú majstrovstvá Slovenska v atletike? V Ostrave. No my nemáme ani štadión. A teraz sa vrátim. My máme kopec športovo, čo? Nesúťažní študenti? Športovo, čo?, ktorí trénujú v zahraničí, ale reprezentujú Slovenskú republiku. Ale nemajú tie možnosti tu trénovať. Napriek tomu, že máme ministerstvo športu, ktoré nás stojí 200 miliónov, nemáme jednoducho tie podmienky vybudované. Boli kedysi, ale kompletne sa rozpadli. A títo ľudia proste chodia, trénujú v zahraničí, pretože inú možnosť nemajú, ale reprezentujú Slovensko. A my sme na nich všetci hrdí. Ale keby chceli ísť voliť, tak môžu prísť buď domov, alebo môžu ísť voliť napríklad na to zastupiteľstvo v krajine, v ktorej sú. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné, alebo iné povinnosti. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné alebo iné povinnosti. Ale taký Slavkovský. Juraj, ja som presvedčený, že keby sem prišiel na Slovensko, tak ho voláte na Úrad vlády, Prezidentský palác. Všetci sa s ním chcete odfotiť. Ale keby chceli zvoliť, tak môže ísť do Ottawy. A neviem kedy a ako. A takto to je. Toto je tá realita, ktorú ste urobili, ktorú ste dokázali takto prizniť, proste absolútne pokaziť, jednoducho nepochopiteľné. Ak vy poviete, že niekto mohol sfalšovať hlas, koho? Počúvaj, Erika Černáka. Áno, v Taft, Floride mu niekto prikázal, že ako má hlasovať? Áno? Celej jeho rodine a čo má dať do obálky alebo Slavkovskému alebo ja neviem hocikomu z týchto? Áno? Toto tvrdíte? Že oni sú nesvojprávni títo ľudia, že im hocikto hocičo povie, že im ešte sfalšujú hlas alebo že im niekto niečo nakáže? Toto je to, čo hovoríte. Uvedomujete si to? Ja myslím, že vám fakt uchádza normálne tá, takže čo, čo hovoríte. To môže platiť možno na nejakých slaboduchých, ale reálne sú to proste rozprávky. Taktiež si musíte uvedomiť aj ďalšiu vec, že vy hovoríte presne o týchto podvodoch, ale v dôvodovej správe o tom nie je zmienka, ani slovo. Ani slovo. Čiže vy meníte zákon, lebo hovoríte, že dochádzalo k podvodom, ale v dôvodovej správe, v základe ktorého zdôvodňujete, že sa ten zákon mení, to neuvádzate. Takže ste si to vymysleli. Pretože to nemáte tam nikde napísané. A nemáte žiadny dôkaz, ktorým by ste to podložili. Boli to aj dokonca nejaké vystúpenia, vzácne vystúpenia niektorých koaličných kolegov v rámci aspoň faktických poznámok, ktorí sami potvrdili, že dôkazy na to nie sú. Ale si to urobí. Takže tuto niekde ideme a ja si myslím, že ľudia si to začínajú uvedomovať. Ja si myslím ale, že vám sa darí v inej veci, okrem toho, že ekonomicky vám to teda nejde a tie všetky kroky, ktoré ste urobili a konsolidácie teda sa vám nedaria. Ľudia to cítia veľmi dobre a aj spolu s týmito krokmi, ktoré robíte, budú jednoznačne, ja som presvedčený, mobilizovať voličov, aby voliť išli. Ja som presvedčený, že budete ešte z toho prekvapený, koľko ľudí reálne zmobilizujete. Týmto spôsobom, týmto zákerným spôsobom, ktorým pristupujete k týmto zákonom a komplikujete a sťažujete život ľuďom. Ďakujem.
12. 6. 2026 14:07:25 - 14:17:06 52. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pán predsedajúci a znevážená Národná rada Slovenskej republiky. Áno, dobre ste počuli, znevážená. Tými rokmi, čo sú tu a naozaj príznivci kompletne celý legislatívny proces. A môžete hovoriť čokoľvek. Naozaj, táto vládna koalícia je absolútnym šampiónom v prázdnení kompletného legislatívneho procesu. Ale si spomeňme, čo všetko ste sem už za toto volebné obdobie priniesli. Napríklad novelu Trestného zákona, potom jeho novelu Trestného zákona, potom novelu Trestného zákona, potom nového Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona. Sedemkrát ste opravovali to, s čím ste prišli na začiatku volieb, a nič iné, len novelou Trestného zákona a teda kauzami Očistec a kauzami pána Gašpara sa nezaoberáme. Zároveň sa vám podarili aj také perfektné kúsky, ako bol pokus o zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorého zrušenie ste vlastne zrušili spoločne s vojenskými hrobmi. Takže darí sa vám. Darí sa vám riešiť všetko možné, len nie to podstatné. Vy ste hovorili, že v rámci predvolebného boja a v rámci programového vyhlásenia vlády, že ako sa zlacnia potraviny, ako to bude lepší život. Ako sa tu bude bezpečnejšie žiť. Už len to dokazuje, že ste boli úplne mimo, že ste vôbec nedokázali to, čo ste sľubovali, a to už sú pomaly 3 roky za nami. A čo riešime? Riešime novelu volebného zákona a riešime ho akým spôsobom? Presne takým, ako to riešite vždy a ako ste sa ukázali tou mentálnou silou, ktorú máte. To znamená, že rokujeme o niečom, o čom ešte nevieme, ako to bude. Tak napríklad dnes doobeda sme riešili tiež novelu rokovacieho poriadku. Ďalší diamant z dielne tejto vládnej koalície, keď vytvorila nejaký rokovací poriadok, keď zistila, že vlastne nefunguje, tak ho ide meniť. Ešte nevie ako, ale už si schválili, že ho meniť budú. A toto je dnes deto. A treba si povedať jedno: ako, haló, nespíte tam v tej koalícii. Poďte, nie ste za to platení? Naozaj, akože beriete 5 500 € a tam pospávate. Zobuďte sa. Myslíte si, že vaši voliči toto budú akceptovať? No vy sa, a vy sa, pozrite sa, vy ste šéfom, vy ste šéfom klubu, tak zobuďte si vlastný post. Prosím, upokoj. Upokojme sa, prosím. Toto, toto bolo prekvapenie. Prosím, upokojme sa všetci a myslím si, že pán poslanec nespal, aby som bol len fér, len sa pozeral teda do zeme. Nie, nie, nie, nie. Tam, tuto, tuto vyššie. Pokračujme ďalej. Kľud, prosím, kolegovia. Piatok poobede, upokojme sa. Ako vážne. Toto je to znevažovanie Národnej rady Slovenskej republiky, keď sa na to pozrie a potom sa tu ešte urážajú. Každopádne sú veci, ktoré vidíte, že akým spôsobom sa vlastne pristupuje k veciam, ktoré boli reálne dobré. Reálne dobré. Veď začínala tá korešpondenčná voľba, že ľudia si na ňu postupne zvykali, hej? Že najprv bolo nejakých 7 000, potom 15 a podobne a tak ďalej. Až nakoniec to bolo 59 000 ľudí. Ja si myslím, že to jasne dokazuje to, že ten zákon bol dobrý. Že ten zákon bol naozaj dobrý, bol efektívny a prinášal naozaj záujem ľudí žijúcich v zahraničí, aby sa naozaj zaujímali o to naše dianie na Slovensku aj takým spôsobom, že sa budú podieľať práve na volebnom procese. Proste ten piedestál demokracie, ten moment oslavy demokracie, možnosť voliť. A vy ste sa rozhodli obmedziť. Vy ste sa rozhodli jednoducho ísť cestou, ktorá bude túto voľbu obmedzovať. Vy síce hovoríte, že tá voľba bude ďalej pokračovať, teda že bude umožnená, no ale bude umožnená spôsobom, ktorý limituje občanov sa na nej podieľať, pretože je to všetkým jasné, bude riešená len prostredníctvom volieb na našich zastupiteľských úradoch. No a zoberte si krajiny, ktoré sú naozaj veľké rozlohou, že sú to napríklad Spojené štáty, že je to napríklad Kanada alebo iné, kde máme kopec Slovákov žijúcich, zahraničných Slovákov, ktorí tam žijú a ktorí by asi aj chceli voliť, ale musia jednoducho cestovať, musia si to naplánovať a tak ďalej. A ja vám poviem aj, trošku odbočím z toho, o čom hovorím. Včera. Ja sa napríklad teraz v poslednej dobe teším aj z tej našej vynikajúcej atlétky Emy Zapletalovej, ktorá už vyhrala troje preteky na Diamantovej lige. A viete, je veľmi dobre, že tí naši atléti to naozaj nemajú jednoduché. Trénujú kade-tade pod mostami, proste v kadejakých posilňovniach alebo hocijakých štadiónoch, ktoré sú úplne rozpadnuté. Tam tie ovály nespĺňajú žiadne normy. A viete, kde sa konajú majstrovstvá Slovenska v atletike? V Ostrave. No my nemáme ani štadión. A teraz sa vrátim. My máme kopec športovo, čo? Nesúťažní študenti? Športovo, čo?, ktorí trénujú v zahraničí, ale reprezentujú Slovenskú republiku. Ale nemajú tie možnosti tu trénovať. Napriek tomu, že máme ministerstvo športu, ktoré nás stojí 200 miliónov, nemáme jednoducho tie podmienky vybudované. Boli kedysi, ale kompletne sa rozpadli. A títo ľudia proste chodia, trénujú v zahraničí, pretože inú možnosť nemajú, ale reprezentujú Slovensko. A my sme na nich všetci hrdí. Ale keby chceli ísť voliť, tak môžu prísť buď domov, alebo môžu ísť voliť napríklad na to zastupiteľstvo v krajine, v ktorej sú. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné, alebo iné povinnosti. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné alebo iné povinnosti. Ale taký Slavkovský. Juraj, ja som presvedčený, že keby sem prišiel na Slovensko, tak ho voláte na Úrad vlády, Prezidentský palác. Všetci sa s ním chcete odfotiť. Ale keby chceli zvoliť, tak môže ísť do Ottawy. A neviem kedy a ako. A takto to je. Toto je tá realita, ktorú ste urobili, ktorú ste dokázali takto prizniť, proste absolútne pokaziť, jednoducho nepochopiteľné. Ak vy poviete, že niekto mohol sfalšovať hlas, koho? Počúvaj, Erika Černáka. Áno, v Taft, Floride mu niekto prikázal, že ako má hlasovať? Áno? Celej jeho rodine a čo má dať do obálky alebo Slavkovskému alebo ja neviem hocikomu z týchto? Áno? Toto tvrdíte? Že oni sú nesvojprávni títo ľudia, že im hocikto hocičo povie, že im ešte sfalšujú hlas alebo že im niekto niečo nakáže? Toto je to, čo hovoríte. Uvedomujete si to? Ja myslím, že vám fakt uchádza normálne tá, takže čo, čo hovoríte. To môže platiť možno na nejakých slaboduchých, ale reálne sú to proste rozprávky. Taktiež si musíte uvedomiť aj ďalšiu vec, že vy hovoríte presne o týchto podvodoch, ale v dôvodovej správe o tom nie je zmienka, ani slovo. Ani slovo. Čiže vy meníte zákon, lebo hovoríte, že dochádzalo k podvodom, ale v dôvodovej správe, v základe ktorého zdôvodňujete, že sa ten zákon mení, to neuvádzate. Takže ste si to vymysleli. Pretože to nemáte tam nikde napísané. A nemáte žiadny dôkaz, ktorým by ste to podložili. Boli to aj dokonca nejaké vystúpenia, vzácne vystúpenia niektorých koaličných kolegov v rámci aspoň faktických poznámok, ktorí sami potvrdili, že dôkazy na to nie sú. Ale si to urobí. Takže tuto niekde ideme a ja si myslím, že ľudia si to začínajú uvedomovať. Ja si myslím ale, že vám sa darí v inej veci, okrem toho, že ekonomicky vám to teda nejde a tie všetky kroky, ktoré ste urobili a konsolidácie teda sa vám nedaria. Ľudia to cítia veľmi dobre a aj spolu s týmito krokmi, ktoré robíte, budú jednoznačne, ja som presvedčený, mobilizovať voličov, aby voliť išli. Ja som presvedčený, že budete ešte z toho prekvapený, koľko ľudí reálne zmobilizujete. Týmto spôsobom, týmto zákerným spôsobom, ktorým pristupujete k týmto zákonom a komplikujete a sťažujete život ľuďom. Ďakujem.
12. 6. 2026 14:07:25 - 14:17:06 52. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pán predsedajúci a znevážená Národná rada Slovenskej republiky. Áno, dobre ste počuli, znevážená. Tými rokmi, čo sú tu a naozaj príznivci kompletne celý legislatívny proces. A môžete hovoriť čokoľvek. Naozaj, táto vládna koalícia je absolútnym šampiónom v prázdnení kompletného legislatívneho procesu. Ale si spomeňme, čo všetko ste sem už za toto volebné obdobie priniesli. Napríklad novelu Trestného zákona, potom jeho novelu Trestného zákona, potom novelu Trestného zákona, potom nového Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona, novelu Trestného zákona. Sedemkrát ste opravovali to, s čím ste prišli na začiatku volieb, a nič iné, len novelou Trestného zákona a teda kauzami Očistec a kauzami pána Gašpara sa nezaoberáme. Zároveň sa vám podarili aj také perfektné kúsky, ako bol pokus o zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorého zrušenie ste vlastne zrušili spoločne s vojenskými hrobmi. Takže darí sa vám. Darí sa vám riešiť všetko možné, len nie to podstatné. Vy ste hovorili, že v rámci predvolebného boja a v rámci programového vyhlásenia vlády, že ako sa zlacnia potraviny, ako to bude lepší život. Ako sa tu bude bezpečnejšie žiť. Už len to dokazuje, že ste boli úplne mimo, že ste vôbec nedokázali to, čo ste sľubovali, a to už sú pomaly 3 roky za nami. A čo riešime? Riešime novelu volebného zákona a riešime ho akým spôsobom? Presne takým, ako to riešite vždy a ako ste sa ukázali tou mentálnou silou, ktorú máte. To znamená, že rokujeme o niečom, o čom ešte nevieme, ako to bude. Tak napríklad dnes doobeda sme riešili tiež novelu rokovacieho poriadku. Ďalší diamant z dielne tejto vládnej koalície, keď vytvorila nejaký rokovací poriadok, keď zistila, že vlastne nefunguje, tak ho ide meniť. Ešte nevie ako, ale už si schválili, že ho meniť budú. A toto je dnes deto. A treba si povedať jedno: ako, haló, nespíte tam v tej koalícii. Poďte, nie ste za to platení? Naozaj, akože beriete 5 500 € a tam pospávate. Zobuďte sa. Myslíte si, že vaši voliči toto budú akceptovať? No vy sa, a vy sa, pozrite sa, vy ste šéfom, vy ste šéfom klubu, tak zobuďte si vlastný post. Prosím, upokoj. Upokojme sa, prosím. Toto, toto bolo prekvapenie. Prosím, upokojme sa všetci a myslím si, že pán poslanec nespal, aby som bol len fér, len sa pozeral teda do zeme. Nie, nie, nie, nie. Tam, tuto, tuto vyššie. Pokračujme ďalej. Kľud, prosím, kolegovia. Piatok poobede, upokojme sa. Ako vážne. Toto je to znevažovanie Národnej rady Slovenskej republiky, keď sa na to pozrie a potom sa tu ešte urážajú. Každopádne sú veci, ktoré vidíte, že akým spôsobom sa vlastne pristupuje k veciam, ktoré boli reálne dobré. Reálne dobré. Veď začínala tá korešpondenčná voľba, že ľudia si na ňu postupne zvykali, hej? Že najprv bolo nejakých 7 000, potom 15 a podobne a tak ďalej. Až nakoniec to bolo 59 000 ľudí. Ja si myslím, že to jasne dokazuje to, že ten zákon bol dobrý. Že ten zákon bol naozaj dobrý, bol efektívny a prinášal naozaj záujem ľudí žijúcich v zahraničí, aby sa naozaj zaujímali o to naše dianie na Slovensku aj takým spôsobom, že sa budú podieľať práve na volebnom procese. Proste ten piedestál demokracie, ten moment oslavy demokracie, možnosť voliť. A vy ste sa rozhodli obmedziť. Vy ste sa rozhodli jednoducho ísť cestou, ktorá bude túto voľbu obmedzovať. Vy síce hovoríte, že tá voľba bude ďalej pokračovať, teda že bude umožnená, no ale bude umožnená spôsobom, ktorý limituje občanov sa na nej podieľať, pretože je to všetkým jasné, bude riešená len prostredníctvom volieb na našich zastupiteľských úradoch. No a zoberte si krajiny, ktoré sú naozaj veľké rozlohou, že sú to napríklad Spojené štáty, že je to napríklad Kanada alebo iné, kde máme kopec Slovákov žijúcich, zahraničných Slovákov, ktorí tam žijú a ktorí by asi aj chceli voliť, ale musia jednoducho cestovať, musia si to naplánovať a tak ďalej. A ja vám poviem aj, trošku odbočím z toho, o čom hovorím. Včera. Ja sa napríklad teraz v poslednej dobe teším aj z tej našej vynikajúcej atlétky Emy Zapletalovej, ktorá už vyhrala troje preteky na Diamantovej lige. A viete, je veľmi dobre, že tí naši atléti to naozaj nemajú jednoduché. Trénujú kade-tade pod mostami, proste v kadejakých posilňovniach alebo hocijakých štadiónoch, ktoré sú úplne rozpadnuté. Tam tie ovály nespĺňajú žiadne normy. A viete, kde sa konajú majstrovstvá Slovenska v atletike? V Ostrave. No my nemáme ani štadión. A teraz sa vrátim. My máme kopec športovo, čo? Nesúťažní študenti? Športovo, čo?, ktorí trénujú v zahraničí, ale reprezentujú Slovenskú republiku. Ale nemajú tie možnosti tu trénovať. Napriek tomu, že máme ministerstvo športu, ktoré nás stojí 200 miliónov, nemáme jednoducho tie podmienky vybudované. Boli kedysi, ale kompletne sa rozpadli. A títo ľudia proste chodia, trénujú v zahraničí, pretože inú možnosť nemajú, ale reprezentujú Slovensko. A my sme na nich všetci hrdí. Ale keby chceli ísť voliť, tak môžu prísť buď domov, alebo môžu ísť voliť napríklad na to zastupiteľstvo v krajine, v ktorej sú. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné, alebo iné povinnosti. Napríklad taký Erik Černák z Floridy, keby chcel ísť voliť, tak si musí kúpiť letenku a môže ísť do Washingtonu. A v ten deň akurát nemôže mať tréning alebo zápas alebo hocičo iné alebo iné povinnosti. Ale taký Slavkovský. Juraj, ja som presvedčený, že keby sem prišiel na Slovensko, tak ho voláte na Úrad vlády, Prezidentský palác. Všetci sa s ním chcete odfotiť. Ale keby chceli zvoliť, tak môže ísť do Ottawy. A neviem kedy a ako. A takto to je. Toto je tá realita, ktorú ste urobili, ktorú ste dokázali takto prizniť, proste absolútne pokaziť, jednoducho nepochopiteľné. Ak vy poviete, že niekto mohol sfalšovať hlas, koho? Počúvaj, Erika Černáka. Áno, v Taft, Floride mu niekto prikázal, že ako má hlasovať? Áno? Celej jeho rodine a čo má dať do obálky alebo Slavkovskému alebo ja neviem hocikomu z týchto? Áno? Toto tvrdíte? Že oni sú nesvojprávni títo ľudia, že im hocikto hocičo povie, že im ešte sfalšujú hlas alebo že im niekto niečo nakáže? Toto je to, čo hovoríte. Uvedomujete si to? Ja myslím, že vám fakt uchádza normálne tá, takže čo, čo hovoríte. To môže platiť možno na nejakých slaboduchých, ale reálne sú to proste rozprávky. Taktiež si musíte uvedomiť aj ďalšiu vec, že vy hovoríte presne o týchto podvodoch, ale v dôvodovej správe o tom nie je zmienka, ani slovo. Ani slovo. Čiže vy meníte zákon, lebo hovoríte, že dochádzalo k podvodom, ale v dôvodovej správe, v základe ktorého zdôvodňujete, že sa ten zákon mení, to neuvádzate. Takže ste si to vymysleli. Pretože to nemáte tam nikde napísané. A nemáte žiadny dôkaz, ktorým by ste to podložili. Boli to aj dokonca nejaké vystúpenia, vzácne vystúpenia niektorých koaličných kolegov v rámci aspoň faktických poznámok, ktorí sami potvrdili, že dôkazy na to nie sú. Ale si to urobí. Takže tuto niekde ideme a ja si myslím, že ľudia si to začínajú uvedomovať. Ja si myslím ale, že vám sa darí v inej veci, okrem toho, že ekonomicky vám to teda nejde a tie všetky kroky, ktoré ste urobili a konsolidácie teda sa vám nedaria. Ľudia to cítia veľmi dobre a aj spolu s týmito krokmi, ktoré robíte, budú jednoznačne, ja som presvedčený, mobilizovať voličov, aby voliť išli. Ja som presvedčený, že budete ešte z toho prekvapený, koľko ľudí reálne zmobilizujete. Týmto spôsobom, týmto zákerným spôsobom, ktorým pristupujete k týmto zákonom a komplikujete a sťažujete život ľuďom. Ďakujem.
12. 6. 2026 13:34:59 - 13:36:59 52. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne, Mária. Ďakujem veľmi pekne aj za tie prirovnania. Taký najlepší príklad si uviedla s Českou republikou, ktorá na rozdiel od Slovenskej republiky práve zaviedla korešpondenčnú voľbu. Pozeral som si tie čísla. V roku 2021 volilo 13 000 Čechov zo zahraničia. A volilo teda na úradoch alebo na zastupiteľských úradoch. S tým, že asi 600 000 Čechov žije v zahraničí. Z nich 13 000 išlo voliť. Akonáhle sa zaviedla korešpondenčná voľba, tak sa to číslo zvýšilo na 80 niečo, 81 000 alebo tak, 82, plus ďalší, čo boli na úradoch. To znamená, že bolo plus 80 000 ľudí, ktorí sa zúčastnili tých volieb. Neviem, máte vy informácie, že došlo k nejakým machináciám pri korešpondenčnej voľbe v Českej republike? Šíri sa nejaká takáto informácia? Lebo taká informácia sa nešírila ani u nás. Vy ste ju začali šíriť s návrhom tohto zákona, s ktorým ste sem prišli, bez toho, aby boli akékoľvek dôkazy. Akékoľvek dôkazy, že takéto niečo sa deje a je potrebné pristúpiť k tomuto kroku. Nielen pán Michelko to priznal, ale aj pán Raši. V jednej televíznej debate s pánom Šimečkom, kde stratil nervy pán Raši a začal vykrikovať, že keď si myslíte, že teda väčšina ľudí vás volí zo zahraničia, že takto musí zostať alebo nejak v takom duchu vystupoval, kde presne vieme, o čo ide. Toto sú tie záujmy, ktoré riešite. Vy ste zástupcovia koho? Svojich záujmov alebo ľudí? Vy ste si to tu naozaj pomýlili.
11. 6. 2026 11:21:48 - 11:23:48 52. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1314 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Už skoro tri roky. Tento parlament nerieši nič iné, len Tibora Gašpara. Bývalého policajného prezidenta, ktorý musel odstúpiť z funkcie, aj to teda nechcene, po vražde novinára Kuciaka a po vyplávaní všetkých tých špinavostí, ktorými sa preslávil Policajný zbor pod jeho vedením. Čo všetko viedlo potom tým ďalším vyšetrovaniam a obvineniam a on sa samozrejme dostal na kandidátke strany SMER sem do parlamentu, kde nič iné nerobíme. Nič iné neriešime, len jeho. Kompletne len jeho. Novela Trestného zákona, všetky tieto úpravy, toto je tuším tretí pokus o zmene novely, čo sa týka kajúcnikov. Toto sú všetko veci, ktoré vás usvedčujú. Usvedčujú aj Tibora Gašpara z toho, že sa podieľal na niečom, čo je nekalé, pretože pokiaľ by bol nevinný, pokiaľ by bol naozaj nevinný a neboli by žiadne dôkazy, tak toto tu robiť nemusíte. Čo je ale najhoršie, že týmito zmenami v Trestných zákonoch spôsobujete to, že to bude mať negatívny dopad aj na bežných ľudí. Už ste museli opravovať napríklad horálkový zákon, keďže vaša novela Trestného zákona mala zásadný dopad na nárast krádeží a na drobnú kriminálnu činnosť, ktorú ste museli riešiť niekoľkokrát niekoľkými novelami. Toto bude mať takisto. Toto nemá dopad len na Tibora Gašpara, ale na organizovaný zločin ako taký. My sa stávame normálne, že mafiánskou krajinou, kde bude, že safe haven proste pre organizovaný zločin v Európe, ktorí sa sem začnú sťahovať a budeme tu mať 90. roky ako za Mečiara vďaka vám a Tiborovi Gašparovi. Pán poslanec, je, rýbe nechaj plači.
10. 6. 2026 15:42:21 - 15:44:17 52. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Sa, no, mne, ja sa, ja sa zabávam, ako to je tu vyvinutý ten jemnocit pre akúkoľvek tvrdšiu kritiku zo strany opozície v rámci tejto koalície, že si dovolíš ich nejakým spôsobom očastovať, ale povedať priamo a presne, že aká situácia tu reálne je. A ona sa reálne odzrkadľuje. To nie je fantasmagória, to nie je imaginárne niečo, nie je tá diaľnica, nie je. Tie nemocnice sú také, aké sú. Ešte aj tu, čo staviate, sa rozpadáva. Proste ste ako ten Černomyrdin, ktorý povedal, že chceli sme to najlepšie a dopadlo to ako vždy. Proste máte to hlboko v sebe. Nejde to. Nejde to, ale pre seba si viete zarobiť veľmi dobre. Robiť si kšefty. Tam niektorý pán poslanec si dá dokonca aj nejakú bránu s vlastným emblémom urobiť aj príjazdovú cestu a podobné veci. Akože neskutočné veci, ktoré sa tu dejú, proste. Ale tá cesta nie. Tie školy vyzerajú tak. Keby neboli eurofondy, sme v háji. Ale ten Brusel je zlý, že áno? Ale tá Moskva je dobrá. Ale pozri sa, a tí, čo mladí, čo odchádzajú, tak ešte aj tým povieme, že nech idú, nech si idú, kade chcú, ale voliť budú, ako my im povieme. Toto je to vaše zmýšľanie. Toto je to. A viete, keď ja sa bavím aj s ľuďmi, ktorí majú dnes deti, ktoré majú, že 14 – 15 rokov, všetky chcú odísť. Niekto tu nechce zostať, lebo tu je úplne na prd. A nie je to, nebojte sa, nie je to vina opozície, je to vaša vina. Pätnásť rokov tu vládnete. Tie deti tu nechcú zostať, chcú odísť jednoducho, ale to neznamená, že tu nemajú rodičia, že sa o to nezaujímajú. Oni sa sem chcú vracať, chcú tu voliť, ale vy im to nechcete dovoliť. Vy im to chcete zakázať, pretože dobre viete, že budú rozmýšľať ináč, ako vy rozmýšľate. Starci s komunistickou minulosťou a toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí. Komunistického s komunistickou minulosťou. A toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí.
10. 6. 2026 15:42:21 - 15:44:17 52. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Sa, no, mne, ja sa, ja sa zabávam, ako to je tu vyvinutý ten jemnocit pre akúkoľvek tvrdšiu kritiku zo strany opozície v rámci tejto koalície, že si dovolíš ich nejakým spôsobom očastovať, ale povedať priamo a presne, že aká situácia tu reálne je. A ona sa reálne odzrkadľuje. To nie je fantasmagória, to nie je imaginárne niečo, nie je tá diaľnica, nie je. Tie nemocnice sú také, aké sú. Ešte aj tu, čo staviate, sa rozpadáva. Proste ste ako ten Černomyrdin, ktorý povedal, že chceli sme to najlepšie a dopadlo to ako vždy. Proste máte to hlboko v sebe. Nejde to. Nejde to, ale pre seba si viete zarobiť veľmi dobre. Robiť si kšefty. Tam niektorý pán poslanec si dá dokonca aj nejakú bránu s vlastným emblémom urobiť aj príjazdovú cestu a podobné veci. Akože neskutočné veci, ktoré sa tu dejú, proste. Ale tá cesta nie. Tie školy vyzerajú tak. Keby neboli eurofondy, sme v háji. Ale ten Brusel je zlý, že áno? Ale tá Moskva je dobrá. Ale pozri sa, a tí, čo mladí, čo odchádzajú, tak ešte aj tým povieme, že nech idú, nech si idú, kade chcú, ale voliť budú, ako my im povieme. Toto je to vaše zmýšľanie. Toto je to. A viete, keď ja sa bavím aj s ľuďmi, ktorí majú dnes deti, ktoré majú, že 14 – 15 rokov, všetky chcú odísť. Niekto tu nechce zostať, lebo tu je úplne na prd. A nie je to, nebojte sa, nie je to vina opozície, je to vaša vina. Pätnásť rokov tu vládnete. Tie deti tu nechcú zostať, chcú odísť jednoducho, ale to neznamená, že tu nemajú rodičia, že sa o to nezaujímajú. Oni sa sem chcú vracať, chcú tu voliť, ale vy im to nechcete dovoliť. Vy im to chcete zakázať, pretože dobre viete, že budú rozmýšľať ináč, ako vy rozmýšľate. Starci s komunistickou minulosťou a toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí. Komunistického s komunistickou minulosťou. A toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí.
10. 6. 2026 15:42:21 - 15:44:17 52. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Sa, no, mne, ja sa, ja sa zabávam, ako to je tu vyvinutý ten jemnocit pre akúkoľvek tvrdšiu kritiku zo strany opozície v rámci tejto koalície, že si dovolíš ich nejakým spôsobom očastovať, ale povedať priamo a presne, že aká situácia tu reálne je. A ona sa reálne odzrkadľuje. To nie je fantasmagória, to nie je imaginárne niečo, nie je tá diaľnica, nie je. Tie nemocnice sú také, aké sú. Ešte aj tu, čo staviate, sa rozpadáva. Proste ste ako ten Černomyrdin, ktorý povedal, že chceli sme to najlepšie a dopadlo to ako vždy. Proste máte to hlboko v sebe. Nejde to. Nejde to, ale pre seba si viete zarobiť veľmi dobre. Robiť si kšefty. Tam niektorý pán poslanec si dá dokonca aj nejakú bránu s vlastným emblémom urobiť aj príjazdovú cestu a podobné veci. Akože neskutočné veci, ktoré sa tu dejú, proste. Ale tá cesta nie. Tie školy vyzerajú tak. Keby neboli eurofondy, sme v háji. Ale ten Brusel je zlý, že áno? Ale tá Moskva je dobrá. Ale pozri sa, a tí, čo mladí, čo odchádzajú, tak ešte aj tým povieme, že nech idú, nech si idú, kade chcú, ale voliť budú, ako my im povieme. Toto je to vaše zmýšľanie. Toto je to. A viete, keď ja sa bavím aj s ľuďmi, ktorí majú dnes deti, ktoré majú, že 14 – 15 rokov, všetky chcú odísť. Niekto tu nechce zostať, lebo tu je úplne na prd. A nie je to, nebojte sa, nie je to vina opozície, je to vaša vina. Pätnásť rokov tu vládnete. Tie deti tu nechcú zostať, chcú odísť jednoducho, ale to neznamená, že tu nemajú rodičia, že sa o to nezaujímajú. Oni sa sem chcú vracať, chcú tu voliť, ale vy im to nechcete dovoliť. Vy im to chcete zakázať, pretože dobre viete, že budú rozmýšľať ináč, ako vy rozmýšľate. Starci s komunistickou minulosťou a toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí. Komunistického s komunistickou minulosťou. A toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí.
10. 6. 2026 15:42:21 - 15:44:17 52. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Sa, no, mne, ja sa, ja sa zabávam, ako to je tu vyvinutý ten jemnocit pre akúkoľvek tvrdšiu kritiku zo strany opozície v rámci tejto koalície, že si dovolíš ich nejakým spôsobom očastovať, ale povedať priamo a presne, že aká situácia tu reálne je. A ona sa reálne odzrkadľuje. To nie je fantasmagória, to nie je imaginárne niečo, nie je tá diaľnica, nie je. Tie nemocnice sú také, aké sú. Ešte aj tu, čo staviate, sa rozpadáva. Proste ste ako ten Černomyrdin, ktorý povedal, že chceli sme to najlepšie a dopadlo to ako vždy. Proste máte to hlboko v sebe. Nejde to. Nejde to, ale pre seba si viete zarobiť veľmi dobre. Robiť si kšefty. Tam niektorý pán poslanec si dá dokonca aj nejakú bránu s vlastným emblémom urobiť aj príjazdovú cestu a podobné veci. Akože neskutočné veci, ktoré sa tu dejú, proste. Ale tá cesta nie. Tie školy vyzerajú tak. Keby neboli eurofondy, sme v háji. Ale ten Brusel je zlý, že áno? Ale tá Moskva je dobrá. Ale pozri sa, a tí, čo mladí, čo odchádzajú, tak ešte aj tým povieme, že nech idú, nech si idú, kade chcú, ale voliť budú, ako my im povieme. Toto je to vaše zmýšľanie. Toto je to. A viete, keď ja sa bavím aj s ľuďmi, ktorí majú dnes deti, ktoré majú, že 14 – 15 rokov, všetky chcú odísť. Niekto tu nechce zostať, lebo tu je úplne na prd. A nie je to, nebojte sa, nie je to vina opozície, je to vaša vina. Pätnásť rokov tu vládnete. Tie deti tu nechcú zostať, chcú odísť jednoducho, ale to neznamená, že tu nemajú rodičia, že sa o to nezaujímajú. Oni sa sem chcú vracať, chcú tu voliť, ale vy im to nechcete dovoliť. Vy im to chcete zakázať, pretože dobre viete, že budú rozmýšľať ináč, ako vy rozmýšľate. Starci s komunistickou minulosťou a toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí. Komunistického s komunistickou minulosťou. A toto tu už proste jedného dňa musí skončiť a verte mi, že skončí.
1. 6. 2026 11:30:39 - 11:32:14 52. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1228 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ministra v kontexte práve tejto novely zákona o priestupkoch, kde sa idú dvoj- až trojnásobne zvyšovať pokuty. Pán minister, už ste zaplatili Čurilovcom? Už ste im zaplatili tých 140 000 €? Haló, pán minister, počujete? Už budete vyplácať Čurilovcov, pretože ste prehral. Prehral ste, nemáte sa už kam vyhnúť. Môžete sa ísť sťažovať aj na lampáreň, ale toto je krásne, pretože vy tu predkladáte návrh zákona, kde idete bežným ľuďom zdvíhať pokuty, kde normálny človek jednoducho tú pokutu zaplatiť musí. Takisto tisícky iných ľudí, ktorí takýmto spôsobom prehrali súdne spory a jednoducho museli zaplatiť tieto náhrady alebo nemajetkové ujmy a vy máte zaplatiť nemajetkové ujmy. Exekútor vám už ide siahať na váš účet. A vy odmietate platiť. Vy sem prídete s návrhom zákona, kde idete bežných ľudí pokutovať ešte dvojnásobne, trojnásobne viac v tejto situácii s týmto zdražovaním, ktoré tu máme, ale vy ste výnimka. Vy platiť nebudete. Vy platiť nebudete. Prehrali ste súd, prehrali ste odvolania, prehrali ste všetky možnosti, ktoré ste si skúšali vydobiť, aby ste platiť nemuseli. Vy si myslíte, že pre vás zákon neplatí? Len pre všetkých ostatných? Vy ste nadradený? Ja sa vás pýtam ešte raz, odpovedajte, kedy zaplatíte nemajetkovú ujmu Čurilovcom, ktorú máte zaplatiť? Tam bol ten šíp už. S reakciou na faktické.
29. 5. 2026 13:29:28 - 13:31:29 52. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1228 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Alois, za tvoje vystúpenie. Áno, my sme tu mali tú debatu, že či tu e-shop je alebo nie. Tvoje vystúpenie. Áno, my už sme tu mali tú debatu, že či tu ešte je alebo nie je. Áno, už vieme, máme tú informáciu, že bol operovaný, že teda dnes je ospravedlnený. Ale to ho neospravedlňuje zo všetkých tých iných rokovaní, na ktorých sa nezúčastnil a on sa nezúčastnil na žiadnom rokovaní branno-bezpečnostného výboru, kde má on chodiť predkladať zákony a o nich diskutovať, na žiadnom, ani na jednom za 2,5 roka. To je normálne, že to je rekord podľa mňa slovenský asi od vzniku samostatnosti Slovenskej republiky. Že by minister vnútra od začiatku volebného obdobia do už, pomaly, koľko to už sú dve tretiny tohto volebného obdobia máme za sebou a on ešte nebol na výbore. Ja som si pôvodne myslel, že za tým bude taká tá určitá arogancia, taká tá nabubrenosť, ktorou sa on snaží tak prezentovať, že on teda je nad vecou, ale ja som pochopil potom neskôr, keď on tu sedí v pléne a vedie sa tu nejaká debata, že on je tu vlastne len taký ten nosič tých zákonov. On to len príde tuto odovzdať. On očakáva, že koalícia za to zahlasuje, že nebude o tom substantívna debata a jednoducho to prejde bez toho, aby sme išli do hĺbky. A viete prečo? Pretože on nevie, čo predkladá. Seriózne, vážne, on to nemá naštudované. On nejde do detailov tých zákonov. Jemu len povedia, tu máš dôvodovú správu, tá má pol strany, tam je toto a toto napísané a toto a toto povedz a to stačí. A potom presne, keď príde napríklad Alojz Hlina a vytiahne takúto vecičku, tak to nemáme s kým debatovať. A to už trvá odvtedy, odkedy je ministrom. Ja si myslím, že už dávno ministrom nemal byť. Ďalší
29. 5. 2026 13:29:28 - 13:31:29 52. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1228 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Alois, za tvoje vystúpenie. Áno, my sme tu mali tú debatu, že či tu e-shop je alebo nie. Tvoje vystúpenie. Áno, my už sme tu mali tú debatu, že či tu ešte je alebo nie je. Áno, už vieme, máme tú informáciu, že bol operovaný, že teda dnes je ospravedlnený. Ale to ho neospravedlňuje zo všetkých tých iných rokovaní, na ktorých sa nezúčastnil a on sa nezúčastnil na žiadnom rokovaní branno-bezpečnostného výboru, kde má on chodiť predkladať zákony a o nich diskutovať, na žiadnom, ani na jednom za 2,5 roka. To je normálne, že to je rekord podľa mňa slovenský asi od vzniku samostatnosti Slovenskej republiky. Že by minister vnútra od začiatku volebného obdobia do už, pomaly, koľko to už sú dve tretiny tohto volebného obdobia máme za sebou a on ešte nebol na výbore. Ja som si pôvodne myslel, že za tým bude taká tá určitá arogancia, taká tá nabubrenosť, ktorou sa on snaží tak prezentovať, že on teda je nad vecou, ale ja som pochopil potom neskôr, keď on tu sedí v pléne a vedie sa tu nejaká debata, že on je tu vlastne len taký ten nosič tých zákonov. On to len príde tuto odovzdať. On očakáva, že koalícia za to zahlasuje, že nebude o tom substantívna debata a jednoducho to prejde bez toho, aby sme išli do hĺbky. A viete prečo? Pretože on nevie, čo predkladá. Seriózne, vážne, on to nemá naštudované. On nejde do detailov tých zákonov. Jemu len povedia, tu máš dôvodovú správu, tá má pol strany, tam je toto a toto napísané a toto a toto povedz a to stačí. A potom presne, keď príde napríklad Alojz Hlina a vytiahne takúto vecičku, tak to nemáme s kým debatovať. A to už trvá odvtedy, odkedy je ministrom. Ja si myslím, že už dávno ministrom nemal byť. Ďalší
29. 5. 2026 13:29:28 - 13:31:29 52. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1228 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Alois, za tvoje vystúpenie. Áno, my sme tu mali tú debatu, že či tu e-shop je alebo nie. Tvoje vystúpenie. Áno, my už sme tu mali tú debatu, že či tu ešte je alebo nie je. Áno, už vieme, máme tú informáciu, že bol operovaný, že teda dnes je ospravedlnený. Ale to ho neospravedlňuje zo všetkých tých iných rokovaní, na ktorých sa nezúčastnil a on sa nezúčastnil na žiadnom rokovaní branno-bezpečnostného výboru, kde má on chodiť predkladať zákony a o nich diskutovať, na žiadnom, ani na jednom za 2,5 roka. To je normálne, že to je rekord podľa mňa slovenský asi od vzniku samostatnosti Slovenskej republiky. Že by minister vnútra od začiatku volebného obdobia do už, pomaly, koľko to už sú dve tretiny tohto volebného obdobia máme za sebou a on ešte nebol na výbore. Ja som si pôvodne myslel, že za tým bude taká tá určitá arogancia, taká tá nabubrenosť, ktorou sa on snaží tak prezentovať, že on teda je nad vecou, ale ja som pochopil potom neskôr, keď on tu sedí v pléne a vedie sa tu nejaká debata, že on je tu vlastne len taký ten nosič tých zákonov. On to len príde tuto odovzdať. On očakáva, že koalícia za to zahlasuje, že nebude o tom substantívna debata a jednoducho to prejde bez toho, aby sme išli do hĺbky. A viete prečo? Pretože on nevie, čo predkladá. Seriózne, vážne, on to nemá naštudované. On nejde do detailov tých zákonov. Jemu len povedia, tu máš dôvodovú správu, tá má pol strany, tam je toto a toto napísané a toto a toto povedz a to stačí. A potom presne, keď príde napríklad Alojz Hlina a vytiahne takúto vecičku, tak to nemáme s kým debatovať. A to už trvá odvtedy, odkedy je ministrom. Ja si myslím, že už dávno ministrom nemal byť. Ďalší
29. 5. 2026 13:29:28 - 13:31:29 52. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1228 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Alois, za tvoje vystúpenie. Áno, my sme tu mali tú debatu, že či tu e-shop je alebo nie. Tvoje vystúpenie. Áno, my už sme tu mali tú debatu, že či tu ešte je alebo nie je. Áno, už vieme, máme tú informáciu, že bol operovaný, že teda dnes je ospravedlnený. Ale to ho neospravedlňuje zo všetkých tých iných rokovaní, na ktorých sa nezúčastnil a on sa nezúčastnil na žiadnom rokovaní branno-bezpečnostného výboru, kde má on chodiť predkladať zákony a o nich diskutovať, na žiadnom, ani na jednom za 2,5 roka. To je normálne, že to je rekord podľa mňa slovenský asi od vzniku samostatnosti Slovenskej republiky. Že by minister vnútra od začiatku volebného obdobia do už, pomaly, koľko to už sú dve tretiny tohto volebného obdobia máme za sebou a on ešte nebol na výbore. Ja som si pôvodne myslel, že za tým bude taká tá určitá arogancia, taká tá nabubrenosť, ktorou sa on snaží tak prezentovať, že on teda je nad vecou, ale ja som pochopil potom neskôr, keď on tu sedí v pléne a vedie sa tu nejaká debata, že on je tu vlastne len taký ten nosič tých zákonov. On to len príde tuto odovzdať. On očakáva, že koalícia za to zahlasuje, že nebude o tom substantívna debata a jednoducho to prejde bez toho, aby sme išli do hĺbky. A viete prečo? Pretože on nevie, čo predkladá. Seriózne, vážne, on to nemá naštudované. On nejde do detailov tých zákonov. Jemu len povedia, tu máš dôvodovú správu, tá má pol strany, tam je toto a toto napísané a toto a toto povedz a to stačí. A potom presne, keď príde napríklad Alojz Hlina a vytiahne takúto vecičku, tak to nemáme s kým debatovať. A to už trvá odvtedy, odkedy je ministrom. Ja si myslím, že už dávno ministrom nemal byť. Ďalší
29. 5. 2026 13:09:09 - 13:14:02 52. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1228 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona je vlastne výsledkom celého toho procesu, ktorý začal novelou Trestného zákona, aby sme sa po dvoch rokoch vlastne dostali tu, kde sme s týmto návrhom zákona, ktorý tu máme, ktorý zvyšuje vlastne pokuty, pretože tie v podstate boli riešené aj formou novely Trestného zákona, že sa zrušilo napríklad trikrát a dosť. Potom sa tu prinášali rôzne novely, päťkrát, šesťkrát sa novelizoval, potom tu bol horálkový zákon, do ktorého zakomponovali aj kajúcnikov a teraz tu máme toto. A ja som tu aj predvčerom či kedy vystupoval v tom duchu, že je sila vôle a sila ducha. A tu sa presne pri týchto návrhoch zákonov aj prejavuje tá sila vôle, že áno, je tu vôľa si pomáhať a nejakým spôsobom vládnuť tou silnou rukou a presadzovať si rôzne veci, ktoré škodia a s ktorými sa potom sami musíte vysporiadať, ale každopádne to tá vôľa tu je. Vládneme a budeme a budeme robiť, aj keď teda robíme sprostosti, potom si to nejakým spôsobom snažíme vykompenzovať. Veď ani vy, pán minister, to nemáte jednoduché. Chcete promovať očkovanie a máte splnomocnenca vlády proti očkovaniu a podobne. Čiže vlastne táto vládna koalícia si sama kope jamy, do ktorých padá a potom z nich zase sa snaží vyhrabať, ale zakaždým to dopadne rovnako. A potom tu je samozrejme presne aj tá sila ducha, že robiť veci tak, ako sa majú robiť, vedieť proste naozaj vládnuť v tom princípe vyššieho dobra spravovania štátu tak, ako sa má a tak ďalej. No a to tu chýba. Preto aj tento štát vlastne funguje na nejakom princípe, nejakej sile vôle, že nejako sa to lepí, aby to nejako fungovalo, ale to, ten vyšší princíp, to absolútne chýba. Myslím si, že to cítite vy, cítia to občania, cítime to všetci a preto aj tak tomu všetci pristupujú, k tomu štátu. Preto aj potom napríklad môže premiér hovoriť, že neplatenie daní je národným športom a potom odpustiť daň Slovnaftu zo 400 miliónov a ešte im dať 140 miliónov dotáciu. Proste už len tu sa ukazuje, že proste národný šport, ktorý v podstate aj pán mierne je schopný takýmto spôsobom tu prezentovať verejnosti, že takto sa to robí do psej matere. No a potom tu máme samozrejme teda aj tento priestupkový zákon, ktorý v podstate nás doviedol tam, že ideme ľudí ešte viac trestať, ideme proste od nich pýtať väčšie pokuty, ideme ich viac buzerovať, aby teda si mysleli, že takto to má byť. Jak si myslíte, že tie pokuty, ktoré ľudia dostávajú, nemajú ten výchovný charakter alebo nejakým spôsobom nedosiahnu, nedopadnú na tých ľudí. To podľa mňa nie je úplne tak. Tam ide o to presne, že aký je ten dopad trestnoprávny, na ktorý upozorňoval aj generálny prokurátor, upozorňoval na tie krivky a tak ďalej. Až keď sa potom začali meniť tie novely alebo teda tie úpravy Trestného zákona, až vtedy vlastne sa dokázalo, že vlastne tá krivka sa postupne znižuje. A dnes ste dospeli po tom všetkom od novely Trestného zákona k tomuto, že vlastne my to aj tak musíme sprísniť. Aj tak musíme dávať vyššie pokuty. Aj tak tých ľudí musíme viac trestať. Takže ja len neviem úplne pochopiť, či toto má byť akože ten výchovný charakter, že toto je tá vláda, ktorá ide takto vychovávať ľudí, že tak zhruba ešte viac zvýšim pokuty, lebo ako keby nebolo dosť. Podľa mňa to je aj určitý taký účel, že potrebujeme trošku nahrabať peňazí do rozpočtu, tak policajti síce nie sú na uliciach, aby riešili nejakú kriminalitu alebo naháňali zlodejov, ale pokutujú. Policajt teraz, takisto tu budeme mať tieto vyššie pokuty. Za všetko sa proste zaviedlo, že vyššie poplatky a tak ďalej. Teraz vyššie pokuty. Ja vám poviem len jedno, že ten výchovný charakter bude veľmi limitovaný, pretože tá chudoba, ktorú tu rozsievate aj s tými vašimi konsolidáciami, bude mať limitujúci dopad, pretože ľudia jednoducho v tej chudobe na to budú kašľať, či má pokutu 100 alebo 200 €, proste jednoducho vôbec to nebude mať žiadny ten želaný efekt, ako si myslíte. Je to len buzerácia ľudí a proste buzerácia bežného človeka a väčšinou sú tí ľudia, ktorí sú to tí poctiví, ktorí platia a častokrát sú to aj vaši voliči z Rožňavy, z Giraltoviec, má jednu starú oktávku, na ktorú mu budete napárovať vysoké pokuty. To si to potom určite zrátajú a budú vám vďační za to, ako ste sa o nich postarali. Takže z mojej strany je zatiaľ len toľko. Ja si myslím, že je to nič iné, len prejav určitého zúfalstva a neschopnosti vládnuť, zvyšovanie pokút a proste buzerácia ľudí. Ďakujem. Ja chcem fakt 10-krát po 1000 za kap.
29. 5. 2026 11:24:53 - 11:26:53 52. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1077 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vďaka, Alois. No ja neviem. Pokiaľ ja mám správnu informáciu, tak minister bol operovaný, že? No, ja len. Nechápem jednu vec. Je to minister, je to proste verejná osoba. Že sa to neohlási dopredu, že sa nepovie, že minister tu nie je, lebo bol operovaný alebo niečo podobné, aby sme akože mali túto informáciu, aby sme vedeli, že what so go vôbec, ale to nemení nič na veci, pretože toto by mala byť akože automatická informácia. Toto by malo byť úplne bežné. Lenže potom by nastali otázniky typu, že ale prečo nechodí vôbec. Lebo my sme ho na brannobezpečnostnom výbore a to potvrdí aj pán spravodajca od volieb nevideli. Nevideli. Je to skoro tri roky, čo je vo funkcii a on nebol ani na brannobezpečnostnom výbore. Neprišiel predložiť a obhájiť ani jeden jediný zákon. Keď, čo. Nastupoval do funkcie, hovoril, ako on nemá problém a postaví sa každej kritike, každému odvolávaniu z radu opozície, že on sa nebojí, že on si vie svoje obhájiť. No nevie. Zjavne nevie. A aj tento zákon, ktorý tu máme, tak ten koľko tu už je? Pol roka alebo koľko sa porokovalo v zákulisí? Čiže aj toto je proste výsledok nejakého kotrmelcovania, ktoré tam máte v koalícii, že chvíľku tam bolo, potom to tam nebolo, teraz tam je zase iné a potom tam boli ďalšie pozmeňováky a neviem čo. Akože to je to bordel, no. Ale každopádne, ten minister. Akože pokiaľ má chochmes a nebojí sa, tak by prišiel normálne a normálne si obhajuje svoje. Pán
26. 5. 2026 16:11:43 - 16:13:34 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1384 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Dnes máme krásnu príležitosť vidieť, čo je to sila vôle a sila ducha. Naozaj tu existuje sila vôle tejto vládnej koalície vládnuť naveky, navždy a nikdy inak. A sila ducha sa ukazuje, že akým spôsobom to robia a ukazujú to napríklad dnes, že prvý bod rokovania parlamentu je venovaný oprave rokovacieho poriadku, ktorý zaviedli, aby teda si tu nastolili svoj vlastný poriadok. Toto je sila ducha tejto vládnej koalície. Ako oni sa sami o seba podkýňajú a myslím si, že ich treba v tomto nechať. Jasné, že treba na to upozorňovať. Ale zaujímavé sledovať tú schôdzu, ako sedím tu. Je to prvý deň. Pozerám na pána podpredsedu parlamentu Gašpara, ktorý si musel najprv vypočuť to, že vlastne by mal odstúpiť, pretože je to hanba až medzinárodného rozmeru po tom všetkom, čo sme tu počuli aj pri tých výpovediach, čo máme tu súdny proces teraz aj s Očistcom a podobné veci a je to presne ten istý pán podpredseda Gašpar, ktorý nás tu všetkých poučuje, mentoruje, taký ako nervózna pani učiteľka, ktorá už nejak dlhšiu dobu je vdova a jednoducho snaží sa na nás útočiť a vykazuje a mali sme tu už grémium a neviem čo. Takže sila ducha tam je obmedzená, sila vôle tam je neoblomná. No je to zaujímavé sledovať, ale tak to vyzerá aj potom s tou silou vôle aj na Slovensku. Je to naozaj silou vôle, že tento štát ešte nejak funguje. Nie je to silou vášho ducha. Ďakujem. Pani poslankyňa Štroblová.
29. 4. 2026 12:57:09 - 12:59:09 49. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Vaše faktické poznámky. Ono. Ja si osobne myslím, že. Toto. Tento návrh. Tejto zmeny volebného. Zákona a volebného práva tým pádom. Dokazuje, že. Tu sa začína šíriť panika v tejto vládnej koalícii. Panika. A robia všetko pre to, aby. Akýmkoľvek spôsobom ovplyvnili ten volebný proces. Toto je jeden z krokov. Kde v podstate sa bavíme o tom naozaj, že. Ovplyvňuje to 1 %, ovplyvňuje to. V podstate, že malý počet hlasov, ale. Oni to naozaj hrajú už na ten pád. Oni už nehrajú na to, že vyhráme voľby. Oni hrajú, že ten pád, že, aby sa to nejakým spôsobom začalo krútiť, aby sa to nevyvíjalo. Úplne ideálne, aby z toho potom oni vyťažili, že vlastne my sme tá stabilita. To je celé, čo tým sledujú. A toto mi mohlo napomôcť. Ale zároveň to dokazuje, že. Hodili? Za palubu. Obrovské množstvo. Našich občanov. Našich občanov. Ktorí proste sú im už ukradnutí. Áno, oni budú tvrdiť, že môžu ísť voliť na veľvyslanectvo alebo niečo podobné, ale. Zoberme si taký Kanady, tak niekto pôjde z Vancouveru do Ottawy, alebo. Z Floridy taký Černák do Washingtonu. Alebo niečo podobné. Ale. Pevne verím, že títo ľudia si to zapamätajú a, že sa k vám potom aj tak zachovajú. Ja si myslím, že zároveň, že. Toto môže byť aj taká mobilizácia. Pre viacerých. Ktorí si uvedomia, že. Toto sú také tie pokusy ovplyvniť alebo obmedzovať to volebné právo. Že to môže mať ten opačný efekt, niečo ako v Maďarsku, že tu ľudia prídu. Pretože si povedia, že no, ale ja vám just ukážem. Ja vám musím ukázať. Že voliť pôjdem a, že budem voliť tak, ako je nám záhodné. A, že toto je vaša labutia pieseň. Nebojte sa, my to potom zase vrátime späť, tak ako to bolo doteraz. Ďakujem. Ďakujem, prerušujem. Rokovanie, stretávame sa o 14.
29. 4. 2026 12:41:25 - 12:51:25 49. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1243 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Predseda. Dámy a páni. A už mám nejaký ten vek. A myslím si, že politike ako takej som sa venoval aj vedom. Študoval som na vysokej škole medzinárodné vzťahy, politológiu. A tak nejako, akože človek si pamätá veľmi dobre ten vývoj, aký bol, ale ja si spomínam veľmi dobre na tie 90. roky, kedy sa vlastne tak intenzívne rozprávalo o tom, že my potrebujeme zapojiť aj tých zahraničných Slovákov do toho slovenského diania. Pretože to sú ľudia, ktorí majú skúsenosti, znalosti zo sveta. A my ich potrebujeme, pretože ako mladý vznikajúci štát sme si hovorili, že my budeme potrebovať každého múdreho človeka, každú, prosím, šikovnú ruku, aby nám pomohla. Ono, viete vy vôbec, koľko Slovákov reálne žije? Je ich vyše 7 miliónov na svete. 7, možno 7 a pol. To nemá podklad. Čiže zhruba 2 až 2,5 milióna Slovákov, ktorí odišli v rôznych etapách našej histórie, žije v zahraničí. A keď už sme si vtedy ako znovu vznikajúci štát zamýšľali nad tým, ako ich dostať do toho nášho diania, tak vznikali rôzne nápady. Vznikali rôzne politiky na podporu zahraničných Slovákov, rôzne slovenské inštitúty a rôzne takéto inštitúcie, ktoré mali akože pritiahnuť tých Slovákov, ktorí odišli, späť k tomu Slovensku, aby sa zaujímali o to naše dianie na Slovensku. A ja sa vás opýtam: Čo ste v tejto politike vy urobili? Čo ste urobili v tej politike pre podporu tých zahraničných Slovákov? Keď si to človek zoberie, taký klasický príklad Vojvodina. Vojvodina je niečo, na čo sa všetci tu otáčajú, obracajú, že tam máme tých našich Slovákov z tej dolnej zeme. A my ich máme radi a oni majú tú krásnu čistú slovenčinu a tak ďalej, a tak ďalej. A žijú v oblasti, kde žije aj maďarská menšina. Podpora Slovenska v porovnaní so slovenskými vojvodinskými Slovákmi, v porovnaní s podporou Maďarov alebo maďarskej menšiny v tej Vojvodine, je 10 až 12-krát nižšia. 10 až 12-krát nižšia zo strany Slovenskej republiky. A ja sa pýtam, prečo? Ja sa pýtam, čo robíte pre tých ľudí. Alebo máme taký klasický príklad. Máme, slovenský kultúrny dom, alebo ako sa to nazýva, v Prahe. Koho ste tam vyslali? Pani Vaľovú. Pani Vaľovú, ktorá tam má, tuším, dcéru alebo niekoho, kto tam študuje, a ona tam jednoducho chcela ísť a povedala si, že ona už nebude poslankyňou. Ona bude teraz diplomatka a bude viesť proste kultúrnu inštitúciu. Čo tam ona robí pre tých Slovákov? Máme fakt, že tie etapy tých ľudí, ktorí odišli, napríklad rok 1968. Je to zhruba 600-tisíc ľudí. 600-tisíc ľudí. Inštitúciu. Čo tam ona robí pre tých Slovákov? Máme fakt, že. Tie etapy tých ľudí, ktorí odišli. Napríklad rok 1968. Je to zhruba 600 tisíc ľudí, ktorí vtedy z Československa odišli. Ale naďalej tu majú korene, naďalej tu majú nejaké prepojenia, naďalej tu majú rodiny. Čo sme pre nich urobili? Hovbili sme. Ale vôbec nič. Nič. A najlepšie je, aj keď človek tak sleduje, že ako my sa ale hlásime k tým zahraničným Slovákom, hej? Dokonca sme postavili medzi Laborciami Andyho Warholovi veľké múzeum. A sme naňho hrdí. Pritom dobre vieme, že mal také LGBTI sklony, hej? Dnes by ste ho asi hánili. Alebo, ja neviem, keď sa povie slovo, meno Paul Newman, hej? Ale tak častokrát, aj keď pozeráte športové správy, tak, ja neviem, nejaký americký hokejista, ktorý, že jeho prababička bola zo Slovenska niekde odtiaľ. To sa vždy povie, na to sme hrdí. Alebo sme hrdí na našich hokejistov v NHL. Slafkovský sa zranil, Slafkovský dal gól. Černák bránil, všetko to tam je. A sme na to hrdí. Každý deň to je v správach. Super, super. Teraz sa prenesme do reality. Takže ten Černák z tej Floridy musí letieť, aby on a jeho manželka alebo jeho rodina mohli voliť. A aj Slafkovský. Dito. Každý jeden z nich. To je mu takto tlieskať, ty, a si na nich hrdý, aj najradšej by ste sa s nimi fotili. Najradšej by ste ich mali v prezidentskom paláci. A kade-tade. Zakaždým, keď za nás hrajú hokej. Tak ste na nich hrdí, ja chcem sa s nimi fotiť. A dnes? Odkazujete: No čakaj, ale keď máš záujem, tak si to naplánuj a choď voliť do Washingtonu. Alebo, ja neviem, keď teraz o Švédsku, do Štokholmu. Choď tam voliť. Toto robíte. Takto vy zaťahujete týchto Slovákov do toho slovenského diania. Zahraničných. Samozrejme, že tu máme obrovský exodus. Máme tu obrovský exodus. Mládeže. Hlboký. Snáď každý na Slovensku má niekoho v rodine, ktorý niekam odišiel do cudziny. Mladí, ktorí proste chodia študovať do zahraničia. A čo sa stáva? Ja neviem, štatistiky, myslím, že 80 % z nich sa už nevráti. Reemigranti. To je, že to bolo skaza, strata tu. Z pohľadu čisto technického, z pohľadu organizmu je to strata. Či to je vojna, alebo či to je takýto exodus, či to je proste, to sú straty. To sú straty, ktoré ten štát má, ktoré už ekonomicky nevie nahradiť. Musí ich nahrádzať prisťahovalcami. Preto tu napríklad Fico hovorí, že potrebujeme prisťahovalcov z Uzbekistanu. A potrebujeme z Indie, lebo tu nemá kto pracovať. Pretože my máme obrovský exodus. Za posledných 15 – 20 rokov odišlo, tuším, 300 tisíc Slovákov. Mladí Slováci, o ktorých sme prišli, že navždy. A ja sa pýtam. Čo robí táto vláda? Čo robili ďalšie X Ficových vlád v minulosti, aby títo ľudia neodchádzali. Aby tu zostali. Alebo aby sa vrátili. Čo ste urobili preto, aby to naše školstvo sa zlepšilo. Čo ste urobili preto, aby sa naozaj tá sociálno-ekonomická situácia zlepšila tak, že tí mladí tu budú vidieť perspektívu. A budú vedieť, že tie šance, ktoré tu sú, sú porovnateľné so šancami, ktoré by dostali v Rakúsku, v Nemecku, v Dánsku. Ja nehovorím, že musíme byť rovnako bohatí. Ale že máme tú perspektívu, že ten človek sa vie presadiť. Že tu nie je nepotizmus, rodinkárstvo, korupcia. A že sa tu proste netlačí na slobodu a hodnoty ako také. Že tu je naozaj slobodná spoločnosť, kde tí mladí chcú žiť. Chcú prekvitať. Chcú si tu zakladať rodiny. A vedia, že sa to tu oplatí. Čo ste preto urobili? Takže this is how. Rozhodli ste sa ísť opačným smerom, opačnou cestou. Znova, opäť, odvrhnúť našich ľudí, našich Slovákov, ktorí idú zo zahraničia. Alebo ktorí žijú v zahraničí. Aby sa mohli podieľať na tom slovenskom dianí. Aby sa tu mohli zapájať intenzívnejšie. Aby mohli naozaj sa cítiť, že sú stále tu doma. To nie je len to, že že musíš voliť niekde na nejakú ambasádu. My máme 60 000. Veľvyslanectvá slovenské. Také, že Tanzánia, Juhoafrická republika, ja neviem, koľko tam máte Slovákov. A aj toho zahraničnou politikou podpory zahraničných Slovákov alebo ich integrácie alebo zlepšovania sociálno-ekonomickej situácie na Slovensku. Aby vedeli, že tu ste doma, tu sa môžete vrátiť. Štúhaj, no. Tu je tá perspektíva. Že tu bude tá situácia lepšia. No nič. Nič. Prepáčte, dokázali ste urobiť to, že máme v ústave dve pohlavia. Dokázali ste urobiť to, že sme zrušili NAKA, ÚŠP. Dokázali ste, že sme zmenili novelu trestného zákona tak, že sa tu ľudia necítia bezpečne. Dokázali ste, že jednoducho druhí vám neveria. A preto idú, chcú voliť radšej niekoho iného. Čiže toto, čo robíte, je z môjho pohľadu naozaj zrada záujmov Slovenska v kontexte spolupráce a naviazania Slovákov žijúcich v zahraničí na to dianie na Slovensku. A ešte raz vám pripomeniem. Keby tu neboli napríklad Československé légie, ktoré dal Štefánik dokopy. Aj vo Francúzsku, v Taliansku a tak ďalej. To boli tiež zahraniční Slováci aj Česi. Tak by sme bez nich neexistovali. Aj na ich hroby pľujete a ja vám to budem pripomínať najbližšie, keď pôjdete na Bradlo. Že takto pľujete na našich ľudí, na našu históriu a na našich zahraničných Slovákov. Len preto, lebo si myslíte, že takto vám to uhrá jeden mandát. V pléne jeden mandát. O toto tu ide, o nič iné. Máte strach, že voľby pre…

Deň v parlamente

<- ->