Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
24. 5. 2023 15:33:55 - 15:35:42 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
35.
Ďakujem veľmi pekne. V prvom rade podporujem akúkoľvek dohodu troch poslaneckých klubov, aby to bolo teda preložené na hlasovanie až po hlasovaní podpory, alebo teda o dôvere novej vláde.
Čo sa týka zákona o dlhovej brzde, nemyslím si, že je to potrebné vyriešiť, však my to vieme ešte aj na tejto schôdzi, keby sme chceli, ale pokojne aj na júnovej, ja si myslím, že je to, úplne v pohode sa to dá stihnúť. Stačí, aby ste neviazali tú podmienku na to, že musí byť súčasťou tohto zákona aj daňová brzda, však o daňovej brzde môžme diskutovať, však sa o nej dva roky diskutuje a zatiaľ sa žiadny z ekonómov nevyjadril, že by to bol dobrý nápad, takže nech tá diskusia verejná prebieha, a keď bude spoločenská zhoda na tom, že to je dobrý nápad, O. K., ale prečo by kvôli tomu mal stáť zákon o dlhovej brzde, ktorý je pripravený na aj schválenie, len musíte povedať, že idete do toho, a myslím si, že ostatné strany, ktoré už vtedy boli ochotné toto podporiť, a ten, ten pozmeňujúci návrh bol naformulovaný, myslím si, že veľmi dobre, tak, tak to proste vieme schváliť, takže ja by som určite teraz, ja tiež viem pomenovať rôzne výhrady na Igora Matoviča, ale v tomto momente tú stopku ste tomu dali vy v strane SaS, lebo ste jasne povedali, že pokiaľ tam nebude daňová brzda, tak nič iné vlastne neschválite a dokonca my sme mali aj dohodu na tom vecnom znení ako by ten, ten zákon o dlhovej brzde mal vyzerať, takže tam dokonca aj toto máme, len vy musíte vytiahnuť ten klin, tú jedinú podmienku, ktorú ste mali, a to bolo, že budete za to hlasovať len v prípade, že súčasťou toho bude aj daňová brzda.
Ak tento odstránite, ktorý v tomto momente ani nie je potrebný riešiť, tak v takom prípade máme riešenie na stole a, a všetko vieme vybaviť či už na tejto, alebo na ďalšej schôdzi.
Ďakujem pekne.
24. 5. 2023 15:26:58 - 15:31:53 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
31.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, ja len krátko pár faktov.
Ja si myslím, že predkladať štátny rozpočet 31. 8., o to viac vyrovnaný, nie je vôbec potrebné a poviem aj prečo. Ale v prvom rade poviem, že vôbec sme v tejto situácii nemuseli byť, pretože v roku 2020 v decembri, si pamätám, že ešte ako minister financií som priniesol sem do pléna návrh zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý, keď sme mali ešte bezpečnú ústavnú väčšinu, a bol tu návrh, aby sme vyriešili aj práve túto otázku dlhovej brzdy, zároveň sme hovorili aj o tom, že sa bude vyhodnocovať čistý dlh, nie hrubý dlh.
Ak by sme sa dnes pozreli na verejné financie z pohľadu dlhu, tak by sme videli, že čistý dlh narástol od doby, kedy sme my preberali po voľbách vlastne riadenie štátu zo 43,4 percenta HDP na dnešných 47,7. To sú, to sú, to je 3,3 percentuálneho bodu, čo pri takýchto krízach je naozaj veľmi, veľmi dobrý výsledok z hľadiska nárastu dlhu.
Ale prečo si myslím, že nie je potrebné takýto rozpočet priniesť? Po prvé vieme, že 30. 9. budú voľby a nová vláda, ktorá vznikne z týchto volieb, má ešte dosť času, aby do konca roka schválila nový rozpočet, a nebude nútená, akonáhle tu bude nová vláda, nebude nútená tým pádom podľa dlhovej brzdy schvaľovať vyrovnaný rozpočet. Vyrovnaný rozpočet by znamenal, že by muselo dôjsť k škrtu výdavkov 6 až 7 mld., čo teda je enormné striekanie krvi, ktoré, ako hovorím vôbec, vôbec nie je potrebné. Z tohto pohľadu to naozaj len vystraší ľudí z toho, čo všetko sa tu bude musieť siahnuť, či už sú to výdavky na zdravotníctvo, na školstvo, znižovanie platov a podobne, takže preto si myslím, že to nie je potrebné.
Druhá, taká technická vec, ako bývalý minister financií viem, že keď pripravujete rozpočet na rezortoch, nie je to žiadna jednoduchá operácia, je to veľmi komplikovaná a sofistikovaná operácia, ktorá trvá niekoľko mesiacov, a jednotlivé rezorty si napočítavajú podľa schválenej legislatívy a potrieb a plánov, vychádzajú teda zo schváleného rozpočtu z tohto roku a ďalších dvoch rokov, ktoré sú výhľadovo vždycky schvaľované na vláde. V parlamente teda je schvaľovaný len ten rozpočet na daný rok, tak ten, tieto čísla sa napočítavajú v tom systéme raz. My nemáme systém, ktorý umožňuje dvojité, dvojité účtovanie týchto čísel, a preto si myslím, že teraz pripravovať nejaký vyrovnaný rozpočet a potom úradníkom povedať, aby všetko prepočítali na reálny rozpočet, je, je zbytočná, dvojitá práca, o to viac, keď Slovensko takéto niečo nepotrebuje. Nepotrebujeme sa vystaviť tomu, že teraz zarežeme 6-7 mld. proste do nášho rozpočtu.
Ešte by som povedal k tomu, že sú tu, vidím tu dve riešenia. Jedno, prvé, ktoré chcem aj navrhnúť pánovi spravodajcovi, aby sa hlasovalo o tomto uznesení až po tom, čo bude hlasovanie o dôvere novej vláde. Čiže keď sa bude hlasovať o programovom vyhlásení vlády, na ktoré je viazané, či bude takáto vláda mať dôveru, alebo nie, lebo ak ju mať bude, tak dlhová brzda sa vypína na dva roky a nemusíme vôbec riešiť vyrovnaný rozpočet a tým pádom nemusíme riešiť ani 31. august. Stačí, keď ho predložia 15. októbra, takže by som chcel navrhnúť, aby sa hlasovalo o tomto uznesení až po vyslovení dôvery alebo nedôvery vláde.
Druhé, kľudne aj paralelné riešenie, stále tu máme zákon o dlhovej brzde, ak strana SaS ustúpi zo svoje podmienky, že to musí byť aj daňovou brzdou, podmienené daňovou brzdou, a bude ochotná hlasovať za zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý myslím, že je stále v parlamente pripravený do druhého čítania, tak v takom prípade, ak sa tu nájde 90 poslancov, vieme aj toto veľmi rýchlo vyriešiť a nepotrebujeme Slovensko vystavovať práve tejto, tejto dlhovej brzde, tak ako je dnes napísaná.
Takže toto sú dve možnosti, ktoré vidím, obidve realizovateľné, jednu som požiadal pána spravodajcu, druhá teda je tiež svojím spôsobom na pána spravodajcu, aby možno za stranu SaS vyjadril, či je pripravený hlasovať o zákone o dlhovej brzde a so všetkými tými pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré tam boli nachystané na to, aby teraz nebola účinná a mohli sme pripravovať rozpočet reálny.
Ďakujem veľmi pekne, skončil som.

Deň v parlamente

<- ->