Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
24. 6. 2021 14:10:01 - 14:16:16 32. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
... si vás dostihne. (Smiech v sále.)
24. 6. 2021 14:08:10 - 14:10:03 32. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán Matovič, ani sám neveríte, čo ste tu teraz prečítal. Najlepšia časť bola, že LAMA sa ohradzuje. Vy ste najnovšie aj hovorcom LAMY. Fantastické. Ja vám len pripomeniem niekoľko základných faktov. Podľa tajnej správy SIS, vašej SIS, sa manipulujú udavači na kriminalizáciu opozície. A áno, kvôli tomu zomrel aj Milan Lučanský. Ďalší fakt. Hlavný udavač sa volá Lajo Makó, kriminálnik, ktorý si tu navymýšľal nezmysly na polovicu Slovensko. Tretí fakt. S kriminálnikom Makoóm ste sa vy osobne, vy pán Matovič, stretávali ešte počas bývalej vlády ako opozičný poslanec. Čiže je tu podozrenie, že to bol celý čas váš človek. Po nástupe vašej vlády, pán Matovič, ste tohto človeka podľa výpovede pána Zuriana exšéfa NAKY presadili do SIS, aby robil tajného agenta a dokonca ste korumpovali SIS a posielali tam peniaze, len aby kriminálnik Makó mohol byť tajným agentom a vymýšľať si nezmysly na opozičných nominantov. Makó medzitým sa vyhrieva pri bazéne v Dubaji a vytvorili ste mu luxusný priestor na to, aby si oddýchol, aby o nič neprišiel a navyše, aby zarábal na štáte. A teraz sa dozvedáme, že tento hlavný udavač, kriminálnik Makó, dostane od štátnej pošty, od štátu, desať miliónovú zákazku. Navyše v súťaži, ktorá bola zjavne zmanipulovaná. Navyše v situácii, kedy to jeho firma ani na základe legálnych predpokladov dostať nemohla. No to je tak čistá štátna korupcia. Pán Matovič, ste si vedomý toho, že vy teraz prikrývate štátnu korupcia? A ste si vedomý toho, že skôr či neskôr budete za svoje zločiny súdený? Spravodlivosť si vás dostihne.
22. 6. 2021 18:22:17 - 18:24:13 32. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 516 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Páni kolegovia z koalície, ja plne rešpektujem vaše komplexy, ale prosím vás, pomsta nie je riešenie. Ja som presvedčený súdruh Zajačik, že nebyť toho, že tu bol bývalý režim, tak dnes ste laureátom Nobelovej ceny, bezpochyby. No ale už by ste sa mohli prestať mstiť. A je holým faktom, či sa vám to páči alebo nie, že 700 mŕtvych bývalého režimu, za tých 700 mŕtvych vy chcete kolektívne trestať všetkých bezpečákov bez ohľadu na to či niečo spáchali alebo nie a nemeckí nacisti za 40 miliónov potrestali svojich pohlavárov tým, že z nich spravili prezidentov. To je ten rozdiel. To je ten rozdiel, že nemecký prezident bol nacista a vy tu teraz obyčajného vojačika a obyčajného spravodajcu idete trestať za to, lebo je to kolektívna vina späť. A ako poslední fašisti. Ešte aj ten norimberský tribunál bol tým najväčším prašivcom, ako bol Göhring dopriaty, ale nie, vy nedoprajete súd, normálny súd bežným ľuďom. Vy ich odsúdite rovno. Len preto, že mali nejaké povolanie a nič zlé nemuseli urobiť a potom počúvam od pani Andrejuvovej, že my nikoho neodsudzujeme, my im len berieme dôchodky. No to je fantastické. To je úžasné, to je normálne, do dejín humoru sa zapíše takéto niečo. Vy im idete zobrať príjem, vy ich idete vyhladovať, to je ako keby povedal pán Hitler, nie, my nikoho neodsudzujeme, my ich len naženieme do koncentráku. To myslíte vážne? To choďte povedať tým starčekom, ktorí tu bojovali v druhej svetovej vojne proti fašizmu. A vy im teraz idete brať aj posledné omrvinky, ktoré majú. Jediný kto povedal niečo správne, s výnimkou kolegov z opozície, bol pán Borguľa. Toto je výsmech pre ľudí. Výsmech. Ľudia padajú na ústa kvôli kovidu, zomrelo 12600 ľudí a vy tu teraz riešite takéto somariny s prepáčením. Už sa spamätajte. Rak budeme súdiť vás. Ďakujem.
22. 6. 2021 16:34:30 - 16:52:17 32. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 516 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy a páni, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi zopakovať naše stanovisko za klub SMER-u sociálnej demokracie, SMER-u slovenskej sociálnej demokracie voči zákonu, ktorý považujeme alebo návrhu zákona, ktorý považujeme za popierajúci základné piliere právneho štátu na Slovensku. Budeme hlasovať proti, budeme zvažovať podanie na Ústavný súd a garantujeme, že tento zákon zrušíme, akonáhle budeme mať možnosť znova participovať na moci. Pretože tento zákon je absolútne, ale absolútne v protiklade k všetkému čo tvorí právny štát na Slovensku a demokratické princípy.
Budem hovoriť o troch základných princípoch a to je princíp kolektívnej viny, ktorý zavádza tento zákon. Princíp prezumpcie viny, ktorý zavádza v rozpore s akýmikoľvek princípmi právneho štátu tento zákon a je to princíp retroaktivity, ktorý opäť zavádza tento zákon.
Ja tu teraz nejdem viesť nejakú historickú diskusiu o bývalom režime, na to sú iné témy, iné fóra. Samozrejme počas bývalého režimu sa robili zlé veci, robili sa aj dobré veci, každý ten, každá tá etapa dejín má svoje plusy, mínusy a myslím si, že nikto nechce obhajovať ani eštebákov, ani ľudí, ktorí ubližovali iným ľuďom. To je samozrejmé. Ale my nemôžeme riešiť historické spory a historické krivdy tým, že budeme teraz sa živočíšne mstiť ľuďom naprieč. Všetkým ľuďom, ktorí boli len súčasťou nejakého povolania, ktorí mohli byť dobrí ľudia, nikomu nič zlé neurobili a my ich jednoducho ideme odkrágľovať a zobrať im dôchodky. Toto sa v civilizovanej spoločnosti nerobí.
Ja mám taký krásny príklad a poviem ho preto aj, že dnes si pripomíname smutné výročie napadnutia Sovietskeho zväzu zo strany nacistického Nemecka z roku 1941, kedy začala de facto genocída Slovanov a je veľmi smutné, že sa na ňu zabúda. Tak viete, nacizmus spáchal neporovnateľné zverstvá s porovnaním s tým, čo tu urobili komunisti počas bývalého režimu aj pri všetkých ako naj maximálnejších odhadoch tých počet tých popravených osôb počas bývalého režimu bolo to hlavne počas obdobia v päťdesiatych rokoch, je 248, plus 450 ľudí zomrelo na hraniciach. Je to veľká škoda, je to samozrejme veľmi zlé a treba to pripomínať, v poriadku, dokopy je to zhruba 700 ľudí a teraz si to porovnajme s nacistickými obeťami. Obeťami nemeckého nacizmu. 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, 6 miliónov Židov a teraz ďalšie milióny iných národov a tak ďalej, mohol by som menovať. V podstate môžu za 60 miliónov ľudí. Teraz to porovnáme 700 verzus tých 35, 40 miliónov ľudí? Ja to hovorím schválne.
Viete ako sa 30 rokov po páde nacizmu správali Nemci v Nemeckej spolkovej republike? Lebo teraz máme 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás a 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás si kvôli 700 obetiam, v poriadku, veľmi zlé, ideme teraz kolektívnu vinu uplatňovať na všetkých ľudí, ktorí pracovali v bezpečnostných zložkách prakticky. A pre porovnanie. Nemci si 30 rokov po páde nacizmu zvolili nacistu za prezidenta. Volal sa Walter Scheel, bol to predseda liberálnej strany FDP, počas vojny aktívny člen nacistickej strany a ešte aj bojoval v Luftwaffe. On vraždil ľudí, zabíjal ľudí a tento človek dostal tú možnosť stať sa nemeckým prezidentom Nemeckej spolkovej republiky a my 30 rokov po páde bývalého režimu ideme teraz krágľovať dôchodcov a vdovy po týchto ľuďoch a ideme to robiť na základe kolektívnej viny voči ľuďom, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len mali povolanie v bezpečnostných zložkách. Ešte raz. Povolanie v bezpečnostných zložkách. Dneska si predstavte, čo robia bežní policajti, bežní rozviedkári, bežní spravodajcovia, však o tom je tajná služba, o tom je rozviedka, kontrarozviedka. Oni teraz neplnia nejaký plán kapitalizmu, oni nie sú nejakí presvedčení liberáli alebo nejakí zanovití rytieri demokracie parlamentnej. To, to vôbec nie je nevyhnutné. Oni si riešia svoju bezpečnostnú robotu, aby chránili štát pred ekonomickou činnosťou, pred organizovaným zločinom, pred hrozbami zo zahraničia.
Tých hrozieb je hrozne veľa, vy to celé zužujete na ideológiu, ale aj počas bývalého režimu to nebol nejaký ten výstavný eštebák, o ktorom vy tu hovoríte. Ten výstavný eštebák je Budaj, ale toho sa tento zákon nedotkne, dotkne sa tých bežných ľudí, ktorí si robili svoju robotu v rámci rozviedky a kontrarozviedky, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len chránili vlasť. Úplne normálne ako to dneska robí tajná služba, ako to dneska robí polícia, ako to dneska robia bezpečnostné zložky. A teraz sa mstiť, vyburovať na týchto ľuďoch je absolútne necivilizované. Robiť to na princípe kolektívnej viny? Ako prepáčte, ale s týmto sme už verím, že prestali v druhej svetovej vojne. Mali sme tu jedného pána, hovoril si Führer a volal sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan, tak budete zotročení alebo budete vyvraždení. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého, kto má povolanie, ktoré sa vám nepáčilo ...
===== vola sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan tak budete zotročený alebo budete vyvraždený. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého kto mal povolanie ktoré sa vám nepáčilo počas bývalého režimu bez ohľadu na to či to bol dobrý človek, zlý človek, bez ohľadu na to, či niekomu ublížil bez ohľadu či bol súdom odsúdený a je naozaj vinný, nie vy mu chcete zobrať dôchodok a chcete ho poslať na mizinu na staré kolená. Dokonca nie len jemu ešte aj vdovu po takomto človekovi, ktorá úplne za nič nemôže. Viete podľa mňa je to veľmi podobné tomu čo robil Adolf Hitler. A zrovna keď to robíte na výročie operácie Barbarosa, to je veľká oslava fašizmu, ktorá sa momentálne deje v slovenskom parlamente. a nie náhodou. Nie náhodou, že sú to väčšinou neofašistické strany, ktoré takéto zákony predkladajú aj v iných krajinách v Maďarsku to bol Jobbik. Presne tento istý zákon. Pani Andrejuvová vy sa inšpirujete fašistami, je mi to veľmi ľúto a mrzí mato, že človek ako vy, má možnosť sa dneska takto sa živočištne mstiť a ničiť život ľuďom na Slovensku. Je to útok na seniorov. je to útok na naše staré mami, starých otcov, viete lebo ono sa tu to zakrývajú nejakými rozprávkami že eštebáci, no tak keď bol niekto eštébak a robil zle ľuďom, tak nech ho odsúdi súd, a ja budem tlieskať tomu sudcovi a ja poviem, výborne došli stena pravdu, odsúdili ste človeka, ktorý robil zle nech si ide aj sadnúť. Ale nie voči nevinným ľuďom, ktorých nijaký súd neodsúdil. Nebláznime, ako nejaký právny štát by tu mal fungovať, súdy rozhodujú nie pani Andrejuvová. Ani Adolf Hitler. Súdy. Takže kolektívna vina a prepáčte bŕŕŕ. Toto pôjde na Ústavný súd som presvedčený že nazbierame dosť poslancov a toto každý Ústavný súd musí dať dole. Ak nie on tak to dá dole súd Európsky súd pre ľudské práva. Toto musí ísť dole a ak to nepôjde tak verte tomu, že to zrušíme, pretože takto sa mstiť na dôchodcoch. Vy potrebujete teraz naozaj šetriť na našich starých otcoch a našich starých mamách, ich chcete oberať o posledné omrvinky toto je naozaj to, čo chcete odkázať Slovákom? Brať seniorom, najskôr ste im zobrali 13 dôchodky a teraz pod zámienkou nejakej ideologickej nenávisti idete mstiť na ľuďoch, ktorí robili v bezpečnostných zložkách v bývalom režime? Viete koľko disidentov žilo počas bývalého režimu, oficiálne, momentálne je evidovaných tridsať šesť zvyšok Slovenska, alebo zvyšok Československo nebol disidentami, čiže nejakým spôsobom priamym, nepriamym kolaboroval keď to chcete prehnať týmto režimom. No nebojoval s ním a teraz ich ideme všetkých trestať? Ako bojoval s režimom pán Osuský? Ktorý vyštudoval za bývalého režimu a asi zjavne sa nebúril lebo inak by nevyštudoval, inak by asi nemal teplé miestečko. Ako bojoval pán Dostál, tým, že písal slávnostné články o socializme do Nového slova? Ako bojoval pán Kiska, tým, že sa hlásil do, nie že hlásil, on bol jedným zo šéfov socialistického zväzu mladých hlásil sa do KSČ a ani ho nezobrali, taký bol babrák. Toto je ten výkvet, toto je to disidenstvo, ktoré teraz ideme obhajovať? Tak prečo netrestáme aj tých? Viete odbavovať sa s prepáčením na bežnom policajtíkovi na nejakom bežnom strážnikovi alebo bežnom rozviedčíkovi, ktorý nemusel spraviť nikomu nič zlé opakujem, alebo bežnom úradníkovi s nejakého ministerstva ktorý reálne nemusel naozaj robiť nič zlé a na miesto toho nechať tú tých reálnych maznáčikov režimu ďalej žiť svoj život a ďalej poberať dôchodky ako ja neviem, myslím si, že pre bývalý režim tá výkladná skriňa, ktorá vytvárala presne tú propagandu, ktorá sa snažila ten režim udržiavať to boli zaslúžili umelci, to boli národní umelci, pani Vášáryová, ktorá tuším ešte aj antichartu podpísala tak takýmto ľuďom poďme vyčítať to čo sa dialo počas bývalého režimu. Budem ako Kiska, budem ako Budaj, budem ako Dostál, budem ako Kukan, ale nie my sa tu teraz ideme nejakým spôsobom odbavovať na bežnom bezpečákovi alebo spravodajcovi a opakujem, pokiaľ ide o tých zlých eštebákov, ktorí naozaj donášali na ľudí, ako bol ten Budaj tak áno ale aj tých má odsúdiť súd a nemáme to robiť my na základe zákona a na základe kolektívnej viny. Čiže prepáčte, toto je návrh fašistickej logiky a stým sa my nemôžeme zmierať a potom keď v tom návrhu zákona čítam, že ÚPN má teraz tu rozhodovať že kto je a kto nie je vinný, nie súd ale nejaké ÚPN, však ÚPN na to nemá kvalifikáciu, čo tam môže ÚPN povedať kto je vinný a kto nie je vinný ÚPN je súd? Alebo tu vytvárame nové inkvizičné tribunály. Dnes si tu budú proste rozhadzovať a hovoriť tým dáme, tým nedáme, takto to nemôže fungovať v právnom štáte prepáčte. No a teraz tá báchorka o tom, že zaslúžili dôchodok vraj je privilégium, že to nie právo. A pokiaľ je to privilégium tak predpokladám, že ho nedostáva každý bezpečák. Pokiaľ ho nedostáva, pokiaľ sa to vyberá, pokiaľ to takýmto spôsobom funguje, tak potom v tej chvíli okej. No ale pokiaľ je to na základe povolania dávané každému bezpečákovi, každému človeku, ktorý obetoval svoje zdravie, život lebo to je veľmi náročná činnosť a má to tú logiku, že keď riskuješ svoj vlastný život, tak potom dostaneš zásluhový dôchodok. Veď a potom to nemôžete jednému zobrať a druhému nezobrať, to už skončí potom rovnosť. Ako môžete hovoriť o privilégiu v akom smere privilégium. To dostáva celý ten stav, to nie je privilégium. Ako náhle časti toho stavu to zoberiete na základe retroaktívnych dôvodov ktoré sa stali niekedy pred desiatkami rokov, tak porušíte úplne všetko čo tvorí právny štát, vy tomu nerozumiete? S takými právnikmi akých tu máte asi nie. Páni kolegovia nechcem hovoriť dlho, hovorili sme veľa o týchto veciach aj v prvom čítaní, mňa mrzí, že tá ten zúrivý antikomunizmus, ktorý je tak citeľný v radoch niektorých pánov poslancov zatemňuje zrak, zatemňuje taký ten klasický cit pre spravodlivosť, že tridsať rokov po už by sme sa mohli snažiť o zmier. Už naozaj nie je čas na triedny boj alebo ja neviem rasovú vojnu alebo nazvite to ako chcete. Lebo toto čo teraz robíte je jednoducho tento trik typ uvažovania. Už by sme sa mohli konečne naučiť žiť spoločne so sebou a snažiť sa o zmier. Myslím si, že keď budeme takto pokračovať tak čo myslíte, čo môžeme spraviť my, keď sa dostaneme naspäť k moci. nie je nič ľahšie ako povedať, že to čo tu bolo, týchto pár rokov, ja verím, že to bude maximálne dva roky, keď tu vládol Matovič alebo jeho bábka Heger. Že to bol Matovičov režim, ktorý bral ľudské práva, no bral ľudské práva, áno? Zomierali kvôli Matovičovi ľudia, no áno 12 600 ľudí zomrelo, to je myslím si viac než som narátal obete bývalého režimu, 12 600 ľudí. Tu zomieralo kvôli Matovičovým testovačkám. Potom tu máme zneužívanie právneho štátu, zneužívanie, zneužívanie justície, zneužívanie na justičné vraždy ako bol Milan Lučanský. Tu nie je nič ľahšie než označiť to čo tu bolo páchajú Heger s Matovičom za totalitný režim a potom zobrať zásluhový dôchodok každému dôstojníkovi, každému spravodajcovi, každému siskárovi, každému, kto sa na tom podieľal. Lebo to je tá istá logika. Oni si plnenia svoju robotu momentálne, oni nemajú na výber. Vy keď ste vojak bezpečák, tak vy sa teraz nemôžete tam špekulovať, no buď splníte príkaz, alebo nesplníte a idete do basy, to nie je tak, akože ste vedúca školskej jedálne a keď pani kuchárka povie, že nenavarí tú šošovicu, tak nenavarí, ona nepôjde do basy, ale keď to povie bezpečák, tak pôjde do basy, on musí plniť pokyny a vy sa teraz idete mstiť na týchto ľuďoch. Tridsať rokov po tom čo sa dialo, to je neúcta aj voči našim dejinám, toto sú diskusie, ktoré majú viesť historici, diskusie, ktoré môžeme viesť ako etici, ako filozofi o tom čo je správne, čo nie je správne, o tom čo priniesol bývalý režim dobré a o tom, čo priniesol zlé, to je legitímne ale pre boha nemôže tu v parlamente niekoľko nevzdelaných ľudí rozhodovať o tom, či zoberieme našim starým mamám a starým otcom dôchodok? Alebo nie, takto to nemôže fungovať. A myslím si, že by sme sa možno mohli poučiť aj z toho, že to seba bičovanie, to národné seba bičovanie na ktoré sa vykašľali v istom okamihu aj v Nemecku a asi sa vykašľať nemali lebo nacizmus bol ďaleko dramaticky väčšie zverstvo, ako to čo sa tu robilo počas bývalého režimu tak oni to dokázali, oni si chránili svojich občanov, oni sa nemstili na svojich občanoch, oni dokonca spravili jedného nacistu nemeckým prezidentom ale my máme potrebu stále sa seba bičovať, stále robiť zo Slovákov tých zlých, stále z nás vlastných robiť tých zlých. Považujem to za absurdné, absurdné. Takže drahí páni kolegovia a pani kolegyne som presvedčený, že Slovensko dnes nepotrebuje takéto zákony. Takúto ideologickú vendetu. Potrebuje úctu, zmier a spravodlivosť a viete ja som pred pár dňami stretol vetchého dobrého starčeka, ktorý ma zastavil slzami v očiach a hovorí: "celý život som slúžil v Československu, slúžil som vlasti, nerobil som nikdy nikomu nič zlé, bol som bežný úradník na ministerstve" taký ako boli mnohí" a tento človek má byť momentálne zbavený svojho dôchodku. To je nielen ponižujúce vo vzťahu k jeho celoživotného úsiliu pretože on nemusel byť zlý človek a mohol stokrát aj pomáhať. Viete, ak bol zlý človek, tak ho mal odsúdiť súd, ale nemôžem to spraviť na báze kolektívnej viny. Ja si pamätám len taký film, neviem asi ho poznáte z obdobia druhej svetovej vojny kde sa mali tam takého pána že Šindler, ktorý myslím že pomáhal mnohým židovským spoluobčanom ale zároveň bol nejakým spôsobom naviazaný na nacistický režim a jediný spôsob ako pomáhať tým ľuďom bolo toto. A teraz viete podľa vášho zákonu by bol pán Šindler nejakým spôsobom potrestaný za to čo robil a takýchto v "Šindlerov" bolo mnoho aj počas bývalých režimov iného typu. Pomáhali ľuďom snažili sa možno. Nikdy sa to nedozvieme aká je pravda pokiaľ ich nedáme na súd a pokiaľ to súd nevyšetrí ale určite to nemôžme spraviť tak, že uplatníme kolektívnu vinu. Čiže aby som to zhrnul páni kolegovia. základné princípy právneho štátu sú: Princíp kolektívnej viny nemôže platiť, vždy tu musí byť individuálna osobná vina, ktorú dokáže súd. Toto tento zákon popiera. Druhý základný princíp právneho štátu je, princíp prezumpcie neviny, to znamená pokiaľ ťa súd neodsúdi tak sa na teba pozeráme ako na nevinného. Toto tento zákon ruší. Pretože na celú kategóriu ľudí, ktorí mali nejaké povolanie, ktoré si zmyslela pani predkladateľka Na celú túto kategóriu ľudí sa pozeráme ako na vinných a oni sa potom musia spätne vyviňovať niekde na súdoch. Fantastické v 21 storočí v Európskej únii. Fantastické. A ďalší princíp retroaktivita. Aká tu je právna istota, povedzte mi aká je právna istota do budúcnosti, že takéto niečo isté nepostihne aj spravodajcov, aj bezpečnostné služby do budúcnosti. Keď si nejaký budúci parlamentári zmyslia že to čo tu funguje dnes je tak isto nejaká forma totality a a odopierania ľudských práv. No tak im zoberieme všetkým tým bezpečákom výsluhové dôchodky. Toto je cesta. toto je tá právna istota o ktorú bojujeme? Bez pohľadu na to, čo si myslíte o bývalom režime, bez ohľadu na to, čo si myslíte o komunizme o ľuďoch ktorí verili nejakým ideálom, bez ohľadu na toto je popieranie právneho štátu v priamom prenose. Ja navrhujem niečo iné. Poďakujem sa našim starým otcom a našim starým mamám za všetko čo vybudovali, poďakujme sa za všetko dobré a poučme sa z toho zlého a myslíme viac na budúcnosť ako na historickú vendetu. Ďakujem pekne.
22. 6. 2021 16:34:30 - 16:52:17 32. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 516 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy a páni, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi zopakovať naše stanovisko za klub SMER-u sociálnej demokracie, SMER-u slovenskej sociálnej demokracie voči zákonu, ktorý považujeme alebo návrhu zákona, ktorý považujeme za popierajúci základné piliere právneho štátu na Slovensku. Budeme hlasovať proti, budeme zvažovať podanie na Ústavný súd a garantujeme, že tento zákon zrušíme, akonáhle budeme mať možnosť znova participovať na moci. Pretože tento zákon je absolútne, ale absolútne v protiklade k všetkému čo tvorí právny štát na Slovensku a demokratické princípy.
Budem hovoriť o troch základných princípoch a to je princíp kolektívnej viny, ktorý zavádza tento zákon. Princíp prezumpcie viny, ktorý zavádza v rozpore s akýmikoľvek princípmi právneho štátu tento zákon a je to princíp retroaktivity, ktorý opäť zavádza tento zákon.
Ja tu teraz nejdem viesť nejakú historickú diskusiu o bývalom režime, na to sú iné témy, iné fóra. Samozrejme počas bývalého režimu sa robili zlé veci, robili sa aj dobré veci, každý ten, každá tá etapa dejín má svoje plusy, mínusy a myslím si, že nikto nechce obhajovať ani eštebákov, ani ľudí, ktorí ubližovali iným ľuďom. To je samozrejmé. Ale my nemôžeme riešiť historické spory a historické krivdy tým, že budeme teraz sa živočíšne mstiť ľuďom naprieč. Všetkým ľuďom, ktorí boli len súčasťou nejakého povolania, ktorí mohli byť dobrí ľudia, nikomu nič zlé neurobili a my ich jednoducho ideme odkrágľovať a zobrať im dôchodky. Toto sa v civilizovanej spoločnosti nerobí.
Ja mám taký krásny príklad a poviem ho preto aj, že dnes si pripomíname smutné výročie napadnutia Sovietskeho zväzu zo strany nacistického Nemecka z roku 1941, kedy začala de facto genocída Slovanov a je veľmi smutné, že sa na ňu zabúda. Tak viete, nacizmus spáchal neporovnateľné zverstvá s porovnaním s tým, čo tu urobili komunisti počas bývalého režimu aj pri všetkých ako naj maximálnejších odhadoch tých počet tých popravených osôb počas bývalého režimu bolo to hlavne počas obdobia v päťdesiatych rokoch, je 248, plus 450 ľudí zomrelo na hraniciach. Je to veľká škoda, je to samozrejme veľmi zlé a treba to pripomínať, v poriadku, dokopy je to zhruba 700 ľudí a teraz si to porovnajme s nacistickými obeťami. Obeťami nemeckého nacizmu. 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, 6 miliónov Židov a teraz ďalšie milióny iných národov a tak ďalej, mohol by som menovať. V podstate môžu za 60 miliónov ľudí. Teraz to porovnáme 700 verzus tých 35, 40 miliónov ľudí? Ja to hovorím schválne.
Viete ako sa 30 rokov po páde nacizmu správali Nemci v Nemeckej spolkovej republike? Lebo teraz máme 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás a 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás si kvôli 700 obetiam, v poriadku, veľmi zlé, ideme teraz kolektívnu vinu uplatňovať na všetkých ľudí, ktorí pracovali v bezpečnostných zložkách prakticky. A pre porovnanie. Nemci si 30 rokov po páde nacizmu zvolili nacistu za prezidenta. Volal sa Walter Scheel, bol to predseda liberálnej strany FDP, počas vojny aktívny člen nacistickej strany a ešte aj bojoval v Luftwaffe. On vraždil ľudí, zabíjal ľudí a tento človek dostal tú možnosť stať sa nemeckým prezidentom Nemeckej spolkovej republiky a my 30 rokov po páde bývalého režimu ideme teraz krágľovať dôchodcov a vdovy po týchto ľuďoch a ideme to robiť na základe kolektívnej viny voči ľuďom, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len mali povolanie v bezpečnostných zložkách. Ešte raz. Povolanie v bezpečnostných zložkách. Dneska si predstavte, čo robia bežní policajti, bežní rozviedkári, bežní spravodajcovia, však o tom je tajná služba, o tom je rozviedka, kontrarozviedka. Oni teraz neplnia nejaký plán kapitalizmu, oni nie sú nejakí presvedčení liberáli alebo nejakí zanovití rytieri demokracie parlamentnej. To, to vôbec nie je nevyhnutné. Oni si riešia svoju bezpečnostnú robotu, aby chránili štát pred ekonomickou činnosťou, pred organizovaným zločinom, pred hrozbami zo zahraničia.
Tých hrozieb je hrozne veľa, vy to celé zužujete na ideológiu, ale aj počas bývalého režimu to nebol nejaký ten výstavný eštebák, o ktorom vy tu hovoríte. Ten výstavný eštebák je Budaj, ale toho sa tento zákon nedotkne, dotkne sa tých bežných ľudí, ktorí si robili svoju robotu v rámci rozviedky a kontrarozviedky, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len chránili vlasť. Úplne normálne ako to dneska robí tajná služba, ako to dneska robí polícia, ako to dneska robia bezpečnostné zložky. A teraz sa mstiť, vyburovať na týchto ľuďoch je absolútne necivilizované. Robiť to na princípe kolektívnej viny? Ako prepáčte, ale s týmto sme už verím, že prestali v druhej svetovej vojne. Mali sme tu jedného pána, hovoril si Führer a volal sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan, tak budete zotročení alebo budete vyvraždení. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého, kto má povolanie, ktoré sa vám nepáčilo ...
===== vola sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan tak budete zotročený alebo budete vyvraždený. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého kto mal povolanie ktoré sa vám nepáčilo počas bývalého režimu bez ohľadu na to či to bol dobrý človek, zlý človek, bez ohľadu na to, či niekomu ublížil bez ohľadu či bol súdom odsúdený a je naozaj vinný, nie vy mu chcete zobrať dôchodok a chcete ho poslať na mizinu na staré kolená. Dokonca nie len jemu ešte aj vdovu po takomto človekovi, ktorá úplne za nič nemôže. Viete podľa mňa je to veľmi podobné tomu čo robil Adolf Hitler. A zrovna keď to robíte na výročie operácie Barbarosa, to je veľká oslava fašizmu, ktorá sa momentálne deje v slovenskom parlamente. a nie náhodou. Nie náhodou, že sú to väčšinou neofašistické strany, ktoré takéto zákony predkladajú aj v iných krajinách v Maďarsku to bol Jobbik. Presne tento istý zákon. Pani Andrejuvová vy sa inšpirujete fašistami, je mi to veľmi ľúto a mrzí mato, že človek ako vy, má možnosť sa dneska takto sa živočištne mstiť a ničiť život ľuďom na Slovensku. Je to útok na seniorov. je to útok na naše staré mami, starých otcov, viete lebo ono sa tu to zakrývajú nejakými rozprávkami že eštebáci, no tak keď bol niekto eštébak a robil zle ľuďom, tak nech ho odsúdi súd, a ja budem tlieskať tomu sudcovi a ja poviem, výborne došli stena pravdu, odsúdili ste človeka, ktorý robil zle nech si ide aj sadnúť. Ale nie voči nevinným ľuďom, ktorých nijaký súd neodsúdil. Nebláznime, ako nejaký právny štát by tu mal fungovať, súdy rozhodujú nie pani Andrejuvová. Ani Adolf Hitler. Súdy. Takže kolektívna vina a prepáčte bŕŕŕ. Toto pôjde na Ústavný súd som presvedčený že nazbierame dosť poslancov a toto každý Ústavný súd musí dať dole. Ak nie on tak to dá dole súd Európsky súd pre ľudské práva. Toto musí ísť dole a ak to nepôjde tak verte tomu, že to zrušíme, pretože takto sa mstiť na dôchodcoch. Vy potrebujete teraz naozaj šetriť na našich starých otcoch a našich starých mamách, ich chcete oberať o posledné omrvinky toto je naozaj to, čo chcete odkázať Slovákom? Brať seniorom, najskôr ste im zobrali 13 dôchodky a teraz pod zámienkou nejakej ideologickej nenávisti idete mstiť na ľuďoch, ktorí robili v bezpečnostných zložkách v bývalom režime? Viete koľko disidentov žilo počas bývalého režimu, oficiálne, momentálne je evidovaných tridsať šesť zvyšok Slovenska, alebo zvyšok Československo nebol disidentami, čiže nejakým spôsobom priamym, nepriamym kolaboroval keď to chcete prehnať týmto režimom. No nebojoval s ním a teraz ich ideme všetkých trestať? Ako bojoval s režimom pán Osuský? Ktorý vyštudoval za bývalého režimu a asi zjavne sa nebúril lebo inak by nevyštudoval, inak by asi nemal teplé miestečko. Ako bojoval pán Dostál, tým, že písal slávnostné články o socializme do Nového slova? Ako bojoval pán Kiska, tým, že sa hlásil do, nie že hlásil, on bol jedným zo šéfov socialistického zväzu mladých hlásil sa do KSČ a ani ho nezobrali, taký bol babrák. Toto je ten výkvet, toto je to disidenstvo, ktoré teraz ideme obhajovať? Tak prečo netrestáme aj tých? Viete odbavovať sa s prepáčením na bežnom policajtíkovi na nejakom bežnom strážnikovi alebo bežnom rozviedčíkovi, ktorý nemusel spraviť nikomu nič zlé opakujem, alebo bežnom úradníkovi s nejakého ministerstva ktorý reálne nemusel naozaj robiť nič zlé a na miesto toho nechať tú tých reálnych maznáčikov režimu ďalej žiť svoj život a ďalej poberať dôchodky ako ja neviem, myslím si, že pre bývalý režim tá výkladná skriňa, ktorá vytvárala presne tú propagandu, ktorá sa snažila ten režim udržiavať to boli zaslúžili umelci, to boli národní umelci, pani Vášáryová, ktorá tuším ešte aj antichartu podpísala tak takýmto ľuďom poďme vyčítať to čo sa dialo počas bývalého režimu. Budem ako Kiska, budem ako Budaj, budem ako Dostál, budem ako Kukan, ale nie my sa tu teraz ideme nejakým spôsobom odbavovať na bežnom bezpečákovi alebo spravodajcovi a opakujem, pokiaľ ide o tých zlých eštebákov, ktorí naozaj donášali na ľudí, ako bol ten Budaj tak áno ale aj tých má odsúdiť súd a nemáme to robiť my na základe zákona a na základe kolektívnej viny. Čiže prepáčte, toto je návrh fašistickej logiky a stým sa my nemôžeme zmierať a potom keď v tom návrhu zákona čítam, že ÚPN má teraz tu rozhodovať že kto je a kto nie je vinný, nie súd ale nejaké ÚPN, však ÚPN na to nemá kvalifikáciu, čo tam môže ÚPN povedať kto je vinný a kto nie je vinný ÚPN je súd? Alebo tu vytvárame nové inkvizičné tribunály. Dnes si tu budú proste rozhadzovať a hovoriť tým dáme, tým nedáme, takto to nemôže fungovať v právnom štáte prepáčte. No a teraz tá báchorka o tom, že zaslúžili dôchodok vraj je privilégium, že to nie právo. A pokiaľ je to privilégium tak predpokladám, že ho nedostáva každý bezpečák. Pokiaľ ho nedostáva, pokiaľ sa to vyberá, pokiaľ to takýmto spôsobom funguje, tak potom v tej chvíli okej. No ale pokiaľ je to na základe povolania dávané každému bezpečákovi, každému človeku, ktorý obetoval svoje zdravie, život lebo to je veľmi náročná činnosť a má to tú logiku, že keď riskuješ svoj vlastný život, tak potom dostaneš zásluhový dôchodok. Veď a potom to nemôžete jednému zobrať a druhému nezobrať, to už skončí potom rovnosť. Ako môžete hovoriť o privilégiu v akom smere privilégium. To dostáva celý ten stav, to nie je privilégium. Ako náhle časti toho stavu to zoberiete na základe retroaktívnych dôvodov ktoré sa stali niekedy pred desiatkami rokov, tak porušíte úplne všetko čo tvorí právny štát, vy tomu nerozumiete? S takými právnikmi akých tu máte asi nie. Páni kolegovia nechcem hovoriť dlho, hovorili sme veľa o týchto veciach aj v prvom čítaní, mňa mrzí, že tá ten zúrivý antikomunizmus, ktorý je tak citeľný v radoch niektorých pánov poslancov zatemňuje zrak, zatemňuje taký ten klasický cit pre spravodlivosť, že tridsať rokov po už by sme sa mohli snažiť o zmier. Už naozaj nie je čas na triedny boj alebo ja neviem rasovú vojnu alebo nazvite to ako chcete. Lebo toto čo teraz robíte je jednoducho tento trik typ uvažovania. Už by sme sa mohli konečne naučiť žiť spoločne so sebou a snažiť sa o zmier. Myslím si, že keď budeme takto pokračovať tak čo myslíte, čo môžeme spraviť my, keď sa dostaneme naspäť k moci. nie je nič ľahšie ako povedať, že to čo tu bolo, týchto pár rokov, ja verím, že to bude maximálne dva roky, keď tu vládol Matovič alebo jeho bábka Heger. Že to bol Matovičov režim, ktorý bral ľudské práva, no bral ľudské práva, áno? Zomierali kvôli Matovičovi ľudia, no áno 12 600 ľudí zomrelo, to je myslím si viac než som narátal obete bývalého režimu, 12 600 ľudí. Tu zomieralo kvôli Matovičovým testovačkám. Potom tu máme zneužívanie právneho štátu, zneužívanie, zneužívanie justície, zneužívanie na justičné vraždy ako bol Milan Lučanský. Tu nie je nič ľahšie než označiť to čo tu bolo páchajú Heger s Matovičom za totalitný režim a potom zobrať zásluhový dôchodok každému dôstojníkovi, každému spravodajcovi, každému siskárovi, každému, kto sa na tom podieľal. Lebo to je tá istá logika. Oni si plnenia svoju robotu momentálne, oni nemajú na výber. Vy keď ste vojak bezpečák, tak vy sa teraz nemôžete tam špekulovať, no buď splníte príkaz, alebo nesplníte a idete do basy, to nie je tak, akože ste vedúca školskej jedálne a keď pani kuchárka povie, že nenavarí tú šošovicu, tak nenavarí, ona nepôjde do basy, ale keď to povie bezpečák, tak pôjde do basy, on musí plniť pokyny a vy sa teraz idete mstiť na týchto ľuďoch. Tridsať rokov po tom čo sa dialo, to je neúcta aj voči našim dejinám, toto sú diskusie, ktoré majú viesť historici, diskusie, ktoré môžeme viesť ako etici, ako filozofi o tom čo je správne, čo nie je správne, o tom čo priniesol bývalý režim dobré a o tom, čo priniesol zlé, to je legitímne ale pre boha nemôže tu v parlamente niekoľko nevzdelaných ľudí rozhodovať o tom, či zoberieme našim starým mamám a starým otcom dôchodok? Alebo nie, takto to nemôže fungovať. A myslím si, že by sme sa možno mohli poučiť aj z toho, že to seba bičovanie, to národné seba bičovanie na ktoré sa vykašľali v istom okamihu aj v Nemecku a asi sa vykašľať nemali lebo nacizmus bol ďaleko dramaticky väčšie zverstvo, ako to čo sa tu robilo počas bývalého režimu tak oni to dokázali, oni si chránili svojich občanov, oni sa nemstili na svojich občanoch, oni dokonca spravili jedného nacistu nemeckým prezidentom ale my máme potrebu stále sa seba bičovať, stále robiť zo Slovákov tých zlých, stále z nás vlastných robiť tých zlých. Považujem to za absurdné, absurdné. Takže drahí páni kolegovia a pani kolegyne som presvedčený, že Slovensko dnes nepotrebuje takéto zákony. Takúto ideologickú vendetu. Potrebuje úctu, zmier a spravodlivosť a viete ja som pred pár dňami stretol vetchého dobrého starčeka, ktorý ma zastavil slzami v očiach a hovorí: "celý život som slúžil v Československu, slúžil som vlasti, nerobil som nikdy nikomu nič zlé, bol som bežný úradník na ministerstve" taký ako boli mnohí" a tento človek má byť momentálne zbavený svojho dôchodku. To je nielen ponižujúce vo vzťahu k jeho celoživotného úsiliu pretože on nemusel byť zlý človek a mohol stokrát aj pomáhať. Viete, ak bol zlý človek, tak ho mal odsúdiť súd, ale nemôžem to spraviť na báze kolektívnej viny. Ja si pamätám len taký film, neviem asi ho poznáte z obdobia druhej svetovej vojny kde sa mali tam takého pána že Šindler, ktorý myslím že pomáhal mnohým židovským spoluobčanom ale zároveň bol nejakým spôsobom naviazaný na nacistický režim a jediný spôsob ako pomáhať tým ľuďom bolo toto. A teraz viete podľa vášho zákonu by bol pán Šindler nejakým spôsobom potrestaný za to čo robil a takýchto v "Šindlerov" bolo mnoho aj počas bývalých režimov iného typu. Pomáhali ľuďom snažili sa možno. Nikdy sa to nedozvieme aká je pravda pokiaľ ich nedáme na súd a pokiaľ to súd nevyšetrí ale určite to nemôžme spraviť tak, že uplatníme kolektívnu vinu. Čiže aby som to zhrnul páni kolegovia. základné princípy právneho štátu sú: Princíp kolektívnej viny nemôže platiť, vždy tu musí byť individuálna osobná vina, ktorú dokáže súd. Toto tento zákon popiera. Druhý základný princíp právneho štátu je, princíp prezumpcie neviny, to znamená pokiaľ ťa súd neodsúdi tak sa na teba pozeráme ako na nevinného. Toto tento zákon ruší. Pretože na celú kategóriu ľudí, ktorí mali nejaké povolanie, ktoré si zmyslela pani predkladateľka Na celú túto kategóriu ľudí sa pozeráme ako na vinných a oni sa potom musia spätne vyviňovať niekde na súdoch. Fantastické v 21 storočí v Európskej únii. Fantastické. A ďalší princíp retroaktivita. Aká tu je právna istota, povedzte mi aká je právna istota do budúcnosti, že takéto niečo isté nepostihne aj spravodajcov, aj bezpečnostné služby do budúcnosti. Keď si nejaký budúci parlamentári zmyslia že to čo tu funguje dnes je tak isto nejaká forma totality a a odopierania ľudských práv. No tak im zoberieme všetkým tým bezpečákom výsluhové dôchodky. Toto je cesta. toto je tá právna istota o ktorú bojujeme? Bez pohľadu na to, čo si myslíte o bývalom režime, bez ohľadu na to, čo si myslíte o komunizme o ľuďoch ktorí verili nejakým ideálom, bez ohľadu na toto je popieranie právneho štátu v priamom prenose. Ja navrhujem niečo iné. Poďakujem sa našim starým otcom a našim starým mamám za všetko čo vybudovali, poďakujme sa za všetko dobré a poučme sa z toho zlého a myslíme viac na budúcnosť ako na historickú vendetu. Ďakujem pekne.
22. 6. 2021 16:34:30 - 16:52:17 32. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 516 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy a páni, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi zopakovať naše stanovisko za klub SMER-u sociálnej demokracie, SMER-u slovenskej sociálnej demokracie voči zákonu, ktorý považujeme alebo návrhu zákona, ktorý považujeme za popierajúci základné piliere právneho štátu na Slovensku. Budeme hlasovať proti, budeme zvažovať podanie na Ústavný súd a garantujeme, že tento zákon zrušíme, akonáhle budeme mať možnosť znova participovať na moci. Pretože tento zákon je absolútne, ale absolútne v protiklade k všetkému čo tvorí právny štát na Slovensku a demokratické princípy.
Budem hovoriť o troch základných princípoch a to je princíp kolektívnej viny, ktorý zavádza tento zákon. Princíp prezumpcie viny, ktorý zavádza v rozpore s akýmikoľvek princípmi právneho štátu tento zákon a je to princíp retroaktivity, ktorý opäť zavádza tento zákon.
Ja tu teraz nejdem viesť nejakú historickú diskusiu o bývalom režime, na to sú iné témy, iné fóra. Samozrejme počas bývalého režimu sa robili zlé veci, robili sa aj dobré veci, každý ten, každá tá etapa dejín má svoje plusy, mínusy a myslím si, že nikto nechce obhajovať ani eštebákov, ani ľudí, ktorí ubližovali iným ľuďom. To je samozrejmé. Ale my nemôžeme riešiť historické spory a historické krivdy tým, že budeme teraz sa živočíšne mstiť ľuďom naprieč. Všetkým ľuďom, ktorí boli len súčasťou nejakého povolania, ktorí mohli byť dobrí ľudia, nikomu nič zlé neurobili a my ich jednoducho ideme odkrágľovať a zobrať im dôchodky. Toto sa v civilizovanej spoločnosti nerobí.
Ja mám taký krásny príklad a poviem ho preto aj, že dnes si pripomíname smutné výročie napadnutia Sovietskeho zväzu zo strany nacistického Nemecka z roku 1941, kedy začala de facto genocída Slovanov a je veľmi smutné, že sa na ňu zabúda. Tak viete, nacizmus spáchal neporovnateľné zverstvá s porovnaním s tým, čo tu urobili komunisti počas bývalého režimu aj pri všetkých ako naj maximálnejších odhadoch tých počet tých popravených osôb počas bývalého režimu bolo to hlavne počas obdobia v päťdesiatych rokoch, je 248, plus 450 ľudí zomrelo na hraniciach. Je to veľká škoda, je to samozrejme veľmi zlé a treba to pripomínať, v poriadku, dokopy je to zhruba 700 ľudí a teraz si to porovnajme s nacistickými obeťami. Obeťami nemeckého nacizmu. 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, 6 miliónov Židov a teraz ďalšie milióny iných národov a tak ďalej, mohol by som menovať. V podstate môžu za 60 miliónov ľudí. Teraz to porovnáme 700 verzus tých 35, 40 miliónov ľudí? Ja to hovorím schválne.
Viete ako sa 30 rokov po páde nacizmu správali Nemci v Nemeckej spolkovej republike? Lebo teraz máme 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás a 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás si kvôli 700 obetiam, v poriadku, veľmi zlé, ideme teraz kolektívnu vinu uplatňovať na všetkých ľudí, ktorí pracovali v bezpečnostných zložkách prakticky. A pre porovnanie. Nemci si 30 rokov po páde nacizmu zvolili nacistu za prezidenta. Volal sa Walter Scheel, bol to predseda liberálnej strany FDP, počas vojny aktívny člen nacistickej strany a ešte aj bojoval v Luftwaffe. On vraždil ľudí, zabíjal ľudí a tento človek dostal tú možnosť stať sa nemeckým prezidentom Nemeckej spolkovej republiky a my 30 rokov po páde bývalého režimu ideme teraz krágľovať dôchodcov a vdovy po týchto ľuďoch a ideme to robiť na základe kolektívnej viny voči ľuďom, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len mali povolanie v bezpečnostných zložkách. Ešte raz. Povolanie v bezpečnostných zložkách. Dneska si predstavte, čo robia bežní policajti, bežní rozviedkári, bežní spravodajcovia, však o tom je tajná služba, o tom je rozviedka, kontrarozviedka. Oni teraz neplnia nejaký plán kapitalizmu, oni nie sú nejakí presvedčení liberáli alebo nejakí zanovití rytieri demokracie parlamentnej. To, to vôbec nie je nevyhnutné. Oni si riešia svoju bezpečnostnú robotu, aby chránili štát pred ekonomickou činnosťou, pred organizovaným zločinom, pred hrozbami zo zahraničia.
Tých hrozieb je hrozne veľa, vy to celé zužujete na ideológiu, ale aj počas bývalého režimu to nebol nejaký ten výstavný eštebák, o ktorom vy tu hovoríte. Ten výstavný eštebák je Budaj, ale toho sa tento zákon nedotkne, dotkne sa tých bežných ľudí, ktorí si robili svoju robotu v rámci rozviedky a kontrarozviedky, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len chránili vlasť. Úplne normálne ako to dneska robí tajná služba, ako to dneska robí polícia, ako to dneska robia bezpečnostné zložky. A teraz sa mstiť, vyburovať na týchto ľuďoch je absolútne necivilizované. Robiť to na princípe kolektívnej viny? Ako prepáčte, ale s týmto sme už verím, že prestali v druhej svetovej vojne. Mali sme tu jedného pána, hovoril si Führer a volal sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan, tak budete zotročení alebo budete vyvraždení. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého, kto má povolanie, ktoré sa vám nepáčilo ...
===== vola sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan tak budete zotročený alebo budete vyvraždený. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého kto mal povolanie ktoré sa vám nepáčilo počas bývalého režimu bez ohľadu na to či to bol dobrý človek, zlý človek, bez ohľadu na to, či niekomu ublížil bez ohľadu či bol súdom odsúdený a je naozaj vinný, nie vy mu chcete zobrať dôchodok a chcete ho poslať na mizinu na staré kolená. Dokonca nie len jemu ešte aj vdovu po takomto človekovi, ktorá úplne za nič nemôže. Viete podľa mňa je to veľmi podobné tomu čo robil Adolf Hitler. A zrovna keď to robíte na výročie operácie Barbarosa, to je veľká oslava fašizmu, ktorá sa momentálne deje v slovenskom parlamente. a nie náhodou. Nie náhodou, že sú to väčšinou neofašistické strany, ktoré takéto zákony predkladajú aj v iných krajinách v Maďarsku to bol Jobbik. Presne tento istý zákon. Pani Andrejuvová vy sa inšpirujete fašistami, je mi to veľmi ľúto a mrzí mato, že človek ako vy, má možnosť sa dneska takto sa živočištne mstiť a ničiť život ľuďom na Slovensku. Je to útok na seniorov. je to útok na naše staré mami, starých otcov, viete lebo ono sa tu to zakrývajú nejakými rozprávkami že eštebáci, no tak keď bol niekto eštébak a robil zle ľuďom, tak nech ho odsúdi súd, a ja budem tlieskať tomu sudcovi a ja poviem, výborne došli stena pravdu, odsúdili ste človeka, ktorý robil zle nech si ide aj sadnúť. Ale nie voči nevinným ľuďom, ktorých nijaký súd neodsúdil. Nebláznime, ako nejaký právny štát by tu mal fungovať, súdy rozhodujú nie pani Andrejuvová. Ani Adolf Hitler. Súdy. Takže kolektívna vina a prepáčte bŕŕŕ. Toto pôjde na Ústavný súd som presvedčený že nazbierame dosť poslancov a toto každý Ústavný súd musí dať dole. Ak nie on tak to dá dole súd Európsky súd pre ľudské práva. Toto musí ísť dole a ak to nepôjde tak verte tomu, že to zrušíme, pretože takto sa mstiť na dôchodcoch. Vy potrebujete teraz naozaj šetriť na našich starých otcoch a našich starých mamách, ich chcete oberať o posledné omrvinky toto je naozaj to, čo chcete odkázať Slovákom? Brať seniorom, najskôr ste im zobrali 13 dôchodky a teraz pod zámienkou nejakej ideologickej nenávisti idete mstiť na ľuďoch, ktorí robili v bezpečnostných zložkách v bývalom režime? Viete koľko disidentov žilo počas bývalého režimu, oficiálne, momentálne je evidovaných tridsať šesť zvyšok Slovenska, alebo zvyšok Československo nebol disidentami, čiže nejakým spôsobom priamym, nepriamym kolaboroval keď to chcete prehnať týmto režimom. No nebojoval s ním a teraz ich ideme všetkých trestať? Ako bojoval s režimom pán Osuský? Ktorý vyštudoval za bývalého režimu a asi zjavne sa nebúril lebo inak by nevyštudoval, inak by asi nemal teplé miestečko. Ako bojoval pán Dostál, tým, že písal slávnostné články o socializme do Nového slova? Ako bojoval pán Kiska, tým, že sa hlásil do, nie že hlásil, on bol jedným zo šéfov socialistického zväzu mladých hlásil sa do KSČ a ani ho nezobrali, taký bol babrák. Toto je ten výkvet, toto je to disidenstvo, ktoré teraz ideme obhajovať? Tak prečo netrestáme aj tých? Viete odbavovať sa s prepáčením na bežnom policajtíkovi na nejakom bežnom strážnikovi alebo bežnom rozviedčíkovi, ktorý nemusel spraviť nikomu nič zlé opakujem, alebo bežnom úradníkovi s nejakého ministerstva ktorý reálne nemusel naozaj robiť nič zlé a na miesto toho nechať tú tých reálnych maznáčikov režimu ďalej žiť svoj život a ďalej poberať dôchodky ako ja neviem, myslím si, že pre bývalý režim tá výkladná skriňa, ktorá vytvárala presne tú propagandu, ktorá sa snažila ten režim udržiavať to boli zaslúžili umelci, to boli národní umelci, pani Vášáryová, ktorá tuším ešte aj antichartu podpísala tak takýmto ľuďom poďme vyčítať to čo sa dialo počas bývalého režimu. Budem ako Kiska, budem ako Budaj, budem ako Dostál, budem ako Kukan, ale nie my sa tu teraz ideme nejakým spôsobom odbavovať na bežnom bezpečákovi alebo spravodajcovi a opakujem, pokiaľ ide o tých zlých eštebákov, ktorí naozaj donášali na ľudí, ako bol ten Budaj tak áno ale aj tých má odsúdiť súd a nemáme to robiť my na základe zákona a na základe kolektívnej viny. Čiže prepáčte, toto je návrh fašistickej logiky a stým sa my nemôžeme zmierať a potom keď v tom návrhu zákona čítam, že ÚPN má teraz tu rozhodovať že kto je a kto nie je vinný, nie súd ale nejaké ÚPN, však ÚPN na to nemá kvalifikáciu, čo tam môže ÚPN povedať kto je vinný a kto nie je vinný ÚPN je súd? Alebo tu vytvárame nové inkvizičné tribunály. Dnes si tu budú proste rozhadzovať a hovoriť tým dáme, tým nedáme, takto to nemôže fungovať v právnom štáte prepáčte. No a teraz tá báchorka o tom, že zaslúžili dôchodok vraj je privilégium, že to nie právo. A pokiaľ je to privilégium tak predpokladám, že ho nedostáva každý bezpečák. Pokiaľ ho nedostáva, pokiaľ sa to vyberá, pokiaľ to takýmto spôsobom funguje, tak potom v tej chvíli okej. No ale pokiaľ je to na základe povolania dávané každému bezpečákovi, každému človeku, ktorý obetoval svoje zdravie, život lebo to je veľmi náročná činnosť a má to tú logiku, že keď riskuješ svoj vlastný život, tak potom dostaneš zásluhový dôchodok. Veď a potom to nemôžete jednému zobrať a druhému nezobrať, to už skončí potom rovnosť. Ako môžete hovoriť o privilégiu v akom smere privilégium. To dostáva celý ten stav, to nie je privilégium. Ako náhle časti toho stavu to zoberiete na základe retroaktívnych dôvodov ktoré sa stali niekedy pred desiatkami rokov, tak porušíte úplne všetko čo tvorí právny štát, vy tomu nerozumiete? S takými právnikmi akých tu máte asi nie. Páni kolegovia nechcem hovoriť dlho, hovorili sme veľa o týchto veciach aj v prvom čítaní, mňa mrzí, že tá ten zúrivý antikomunizmus, ktorý je tak citeľný v radoch niektorých pánov poslancov zatemňuje zrak, zatemňuje taký ten klasický cit pre spravodlivosť, že tridsať rokov po už by sme sa mohli snažiť o zmier. Už naozaj nie je čas na triedny boj alebo ja neviem rasovú vojnu alebo nazvite to ako chcete. Lebo toto čo teraz robíte je jednoducho tento trik typ uvažovania. Už by sme sa mohli konečne naučiť žiť spoločne so sebou a snažiť sa o zmier. Myslím si, že keď budeme takto pokračovať tak čo myslíte, čo môžeme spraviť my, keď sa dostaneme naspäť k moci. nie je nič ľahšie ako povedať, že to čo tu bolo, týchto pár rokov, ja verím, že to bude maximálne dva roky, keď tu vládol Matovič alebo jeho bábka Heger. Že to bol Matovičov režim, ktorý bral ľudské práva, no bral ľudské práva, áno? Zomierali kvôli Matovičovi ľudia, no áno 12 600 ľudí zomrelo, to je myslím si viac než som narátal obete bývalého režimu, 12 600 ľudí. Tu zomieralo kvôli Matovičovým testovačkám. Potom tu máme zneužívanie právneho štátu, zneužívanie, zneužívanie justície, zneužívanie na justičné vraždy ako bol Milan Lučanský. Tu nie je nič ľahšie než označiť to čo tu bolo páchajú Heger s Matovičom za totalitný režim a potom zobrať zásluhový dôchodok každému dôstojníkovi, každému spravodajcovi, každému siskárovi, každému, kto sa na tom podieľal. Lebo to je tá istá logika. Oni si plnenia svoju robotu momentálne, oni nemajú na výber. Vy keď ste vojak bezpečák, tak vy sa teraz nemôžete tam špekulovať, no buď splníte príkaz, alebo nesplníte a idete do basy, to nie je tak, akože ste vedúca školskej jedálne a keď pani kuchárka povie, že nenavarí tú šošovicu, tak nenavarí, ona nepôjde do basy, ale keď to povie bezpečák, tak pôjde do basy, on musí plniť pokyny a vy sa teraz idete mstiť na týchto ľuďoch. Tridsať rokov po tom čo sa dialo, to je neúcta aj voči našim dejinám, toto sú diskusie, ktoré majú viesť historici, diskusie, ktoré môžeme viesť ako etici, ako filozofi o tom čo je správne, čo nie je správne, o tom čo priniesol bývalý režim dobré a o tom, čo priniesol zlé, to je legitímne ale pre boha nemôže tu v parlamente niekoľko nevzdelaných ľudí rozhodovať o tom, či zoberieme našim starým mamám a starým otcom dôchodok? Alebo nie, takto to nemôže fungovať. A myslím si, že by sme sa možno mohli poučiť aj z toho, že to seba bičovanie, to národné seba bičovanie na ktoré sa vykašľali v istom okamihu aj v Nemecku a asi sa vykašľať nemali lebo nacizmus bol ďaleko dramaticky väčšie zverstvo, ako to čo sa tu robilo počas bývalého režimu tak oni to dokázali, oni si chránili svojich občanov, oni sa nemstili na svojich občanoch, oni dokonca spravili jedného nacistu nemeckým prezidentom ale my máme potrebu stále sa seba bičovať, stále robiť zo Slovákov tých zlých, stále z nás vlastných robiť tých zlých. Považujem to za absurdné, absurdné. Takže drahí páni kolegovia a pani kolegyne som presvedčený, že Slovensko dnes nepotrebuje takéto zákony. Takúto ideologickú vendetu. Potrebuje úctu, zmier a spravodlivosť a viete ja som pred pár dňami stretol vetchého dobrého starčeka, ktorý ma zastavil slzami v očiach a hovorí: "celý život som slúžil v Československu, slúžil som vlasti, nerobil som nikdy nikomu nič zlé, bol som bežný úradník na ministerstve" taký ako boli mnohí" a tento človek má byť momentálne zbavený svojho dôchodku. To je nielen ponižujúce vo vzťahu k jeho celoživotného úsiliu pretože on nemusel byť zlý človek a mohol stokrát aj pomáhať. Viete, ak bol zlý človek, tak ho mal odsúdiť súd, ale nemôžem to spraviť na báze kolektívnej viny. Ja si pamätám len taký film, neviem asi ho poznáte z obdobia druhej svetovej vojny kde sa mali tam takého pána že Šindler, ktorý myslím že pomáhal mnohým židovským spoluobčanom ale zároveň bol nejakým spôsobom naviazaný na nacistický režim a jediný spôsob ako pomáhať tým ľuďom bolo toto. A teraz viete podľa vášho zákonu by bol pán Šindler nejakým spôsobom potrestaný za to čo robil a takýchto v "Šindlerov" bolo mnoho aj počas bývalých režimov iného typu. Pomáhali ľuďom snažili sa možno. Nikdy sa to nedozvieme aká je pravda pokiaľ ich nedáme na súd a pokiaľ to súd nevyšetrí ale určite to nemôžme spraviť tak, že uplatníme kolektívnu vinu. Čiže aby som to zhrnul páni kolegovia. základné princípy právneho štátu sú: Princíp kolektívnej viny nemôže platiť, vždy tu musí byť individuálna osobná vina, ktorú dokáže súd. Toto tento zákon popiera. Druhý základný princíp právneho štátu je, princíp prezumpcie neviny, to znamená pokiaľ ťa súd neodsúdi tak sa na teba pozeráme ako na nevinného. Toto tento zákon ruší. Pretože na celú kategóriu ľudí, ktorí mali nejaké povolanie, ktoré si zmyslela pani predkladateľka Na celú túto kategóriu ľudí sa pozeráme ako na vinných a oni sa potom musia spätne vyviňovať niekde na súdoch. Fantastické v 21 storočí v Európskej únii. Fantastické. A ďalší princíp retroaktivita. Aká tu je právna istota, povedzte mi aká je právna istota do budúcnosti, že takéto niečo isté nepostihne aj spravodajcov, aj bezpečnostné služby do budúcnosti. Keď si nejaký budúci parlamentári zmyslia že to čo tu funguje dnes je tak isto nejaká forma totality a a odopierania ľudských práv. No tak im zoberieme všetkým tým bezpečákom výsluhové dôchodky. Toto je cesta. toto je tá právna istota o ktorú bojujeme? Bez pohľadu na to, čo si myslíte o bývalom režime, bez ohľadu na to, čo si myslíte o komunizme o ľuďoch ktorí verili nejakým ideálom, bez ohľadu na toto je popieranie právneho štátu v priamom prenose. Ja navrhujem niečo iné. Poďakujem sa našim starým otcom a našim starým mamám za všetko čo vybudovali, poďakujme sa za všetko dobré a poučme sa z toho zlého a myslíme viac na budúcnosť ako na historickú vendetu. Ďakujem pekne.
22. 6. 2021 16:34:30 - 16:52:17 32. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 516 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy a páni, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi zopakovať naše stanovisko za klub SMER-u sociálnej demokracie, SMER-u slovenskej sociálnej demokracie voči zákonu, ktorý považujeme alebo návrhu zákona, ktorý považujeme za popierajúci základné piliere právneho štátu na Slovensku. Budeme hlasovať proti, budeme zvažovať podanie na Ústavný súd a garantujeme, že tento zákon zrušíme, akonáhle budeme mať možnosť znova participovať na moci. Pretože tento zákon je absolútne, ale absolútne v protiklade k všetkému čo tvorí právny štát na Slovensku a demokratické princípy.
Budem hovoriť o troch základných princípoch a to je princíp kolektívnej viny, ktorý zavádza tento zákon. Princíp prezumpcie viny, ktorý zavádza v rozpore s akýmikoľvek princípmi právneho štátu tento zákon a je to princíp retroaktivity, ktorý opäť zavádza tento zákon.
Ja tu teraz nejdem viesť nejakú historickú diskusiu o bývalom režime, na to sú iné témy, iné fóra. Samozrejme počas bývalého režimu sa robili zlé veci, robili sa aj dobré veci, každý ten, každá tá etapa dejín má svoje plusy, mínusy a myslím si, že nikto nechce obhajovať ani eštebákov, ani ľudí, ktorí ubližovali iným ľuďom. To je samozrejmé. Ale my nemôžeme riešiť historické spory a historické krivdy tým, že budeme teraz sa živočíšne mstiť ľuďom naprieč. Všetkým ľuďom, ktorí boli len súčasťou nejakého povolania, ktorí mohli byť dobrí ľudia, nikomu nič zlé neurobili a my ich jednoducho ideme odkrágľovať a zobrať im dôchodky. Toto sa v civilizovanej spoločnosti nerobí.
Ja mám taký krásny príklad a poviem ho preto aj, že dnes si pripomíname smutné výročie napadnutia Sovietskeho zväzu zo strany nacistického Nemecka z roku 1941, kedy začala de facto genocída Slovanov a je veľmi smutné, že sa na ňu zabúda. Tak viete, nacizmus spáchal neporovnateľné zverstvá s porovnaním s tým, čo tu urobili komunisti počas bývalého režimu aj pri všetkých ako naj maximálnejších odhadoch tých počet tých popravených osôb počas bývalého režimu bolo to hlavne počas obdobia v päťdesiatych rokoch, je 248, plus 450 ľudí zomrelo na hraniciach. Je to veľká škoda, je to samozrejme veľmi zlé a treba to pripomínať, v poriadku, dokopy je to zhruba 700 ľudí a teraz si to porovnajme s nacistickými obeťami. Obeťami nemeckého nacizmu. 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, 6 miliónov Židov a teraz ďalšie milióny iných národov a tak ďalej, mohol by som menovať. V podstate môžu za 60 miliónov ľudí. Teraz to porovnáme 700 verzus tých 35, 40 miliónov ľudí? Ja to hovorím schválne.
Viete ako sa 30 rokov po páde nacizmu správali Nemci v Nemeckej spolkovej republike? Lebo teraz máme 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás a 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás si kvôli 700 obetiam, v poriadku, veľmi zlé, ideme teraz kolektívnu vinu uplatňovať na všetkých ľudí, ktorí pracovali v bezpečnostných zložkách prakticky. A pre porovnanie. Nemci si 30 rokov po páde nacizmu zvolili nacistu za prezidenta. Volal sa Walter Scheel, bol to predseda liberálnej strany FDP, počas vojny aktívny člen nacistickej strany a ešte aj bojoval v Luftwaffe. On vraždil ľudí, zabíjal ľudí a tento človek dostal tú možnosť stať sa nemeckým prezidentom Nemeckej spolkovej republiky a my 30 rokov po páde bývalého režimu ideme teraz krágľovať dôchodcov a vdovy po týchto ľuďoch a ideme to robiť na základe kolektívnej viny voči ľuďom, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len mali povolanie v bezpečnostných zložkách. Ešte raz. Povolanie v bezpečnostných zložkách. Dneska si predstavte, čo robia bežní policajti, bežní rozviedkári, bežní spravodajcovia, však o tom je tajná služba, o tom je rozviedka, kontrarozviedka. Oni teraz neplnia nejaký plán kapitalizmu, oni nie sú nejakí presvedčení liberáli alebo nejakí zanovití rytieri demokracie parlamentnej. To, to vôbec nie je nevyhnutné. Oni si riešia svoju bezpečnostnú robotu, aby chránili štát pred ekonomickou činnosťou, pred organizovaným zločinom, pred hrozbami zo zahraničia.
Tých hrozieb je hrozne veľa, vy to celé zužujete na ideológiu, ale aj počas bývalého režimu to nebol nejaký ten výstavný eštebák, o ktorom vy tu hovoríte. Ten výstavný eštebák je Budaj, ale toho sa tento zákon nedotkne, dotkne sa tých bežných ľudí, ktorí si robili svoju robotu v rámci rozviedky a kontrarozviedky, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len chránili vlasť. Úplne normálne ako to dneska robí tajná služba, ako to dneska robí polícia, ako to dneska robia bezpečnostné zložky. A teraz sa mstiť, vyburovať na týchto ľuďoch je absolútne necivilizované. Robiť to na princípe kolektívnej viny? Ako prepáčte, ale s týmto sme už verím, že prestali v druhej svetovej vojne. Mali sme tu jedného pána, hovoril si Führer a volal sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan, tak budete zotročení alebo budete vyvraždení. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého, kto má povolanie, ktoré sa vám nepáčilo ...
===== vola sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan tak budete zotročený alebo budete vyvraždený. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého kto mal povolanie ktoré sa vám nepáčilo počas bývalého režimu bez ohľadu na to či to bol dobrý človek, zlý človek, bez ohľadu na to, či niekomu ublížil bez ohľadu či bol súdom odsúdený a je naozaj vinný, nie vy mu chcete zobrať dôchodok a chcete ho poslať na mizinu na staré kolená. Dokonca nie len jemu ešte aj vdovu po takomto človekovi, ktorá úplne za nič nemôže. Viete podľa mňa je to veľmi podobné tomu čo robil Adolf Hitler. A zrovna keď to robíte na výročie operácie Barbarosa, to je veľká oslava fašizmu, ktorá sa momentálne deje v slovenskom parlamente. a nie náhodou. Nie náhodou, že sú to väčšinou neofašistické strany, ktoré takéto zákony predkladajú aj v iných krajinách v Maďarsku to bol Jobbik. Presne tento istý zákon. Pani Andrejuvová vy sa inšpirujete fašistami, je mi to veľmi ľúto a mrzí mato, že človek ako vy, má možnosť sa dneska takto sa živočištne mstiť a ničiť život ľuďom na Slovensku. Je to útok na seniorov. je to útok na naše staré mami, starých otcov, viete lebo ono sa tu to zakrývajú nejakými rozprávkami že eštebáci, no tak keď bol niekto eštébak a robil zle ľuďom, tak nech ho odsúdi súd, a ja budem tlieskať tomu sudcovi a ja poviem, výborne došli stena pravdu, odsúdili ste človeka, ktorý robil zle nech si ide aj sadnúť. Ale nie voči nevinným ľuďom, ktorých nijaký súd neodsúdil. Nebláznime, ako nejaký právny štát by tu mal fungovať, súdy rozhodujú nie pani Andrejuvová. Ani Adolf Hitler. Súdy. Takže kolektívna vina a prepáčte bŕŕŕ. Toto pôjde na Ústavný súd som presvedčený že nazbierame dosť poslancov a toto každý Ústavný súd musí dať dole. Ak nie on tak to dá dole súd Európsky súd pre ľudské práva. Toto musí ísť dole a ak to nepôjde tak verte tomu, že to zrušíme, pretože takto sa mstiť na dôchodcoch. Vy potrebujete teraz naozaj šetriť na našich starých otcoch a našich starých mamách, ich chcete oberať o posledné omrvinky toto je naozaj to, čo chcete odkázať Slovákom? Brať seniorom, najskôr ste im zobrali 13 dôchodky a teraz pod zámienkou nejakej ideologickej nenávisti idete mstiť na ľuďoch, ktorí robili v bezpečnostných zložkách v bývalom režime? Viete koľko disidentov žilo počas bývalého režimu, oficiálne, momentálne je evidovaných tridsať šesť zvyšok Slovenska, alebo zvyšok Československo nebol disidentami, čiže nejakým spôsobom priamym, nepriamym kolaboroval keď to chcete prehnať týmto režimom. No nebojoval s ním a teraz ich ideme všetkých trestať? Ako bojoval s režimom pán Osuský? Ktorý vyštudoval za bývalého režimu a asi zjavne sa nebúril lebo inak by nevyštudoval, inak by asi nemal teplé miestečko. Ako bojoval pán Dostál, tým, že písal slávnostné články o socializme do Nového slova? Ako bojoval pán Kiska, tým, že sa hlásil do, nie že hlásil, on bol jedným zo šéfov socialistického zväzu mladých hlásil sa do KSČ a ani ho nezobrali, taký bol babrák. Toto je ten výkvet, toto je to disidenstvo, ktoré teraz ideme obhajovať? Tak prečo netrestáme aj tých? Viete odbavovať sa s prepáčením na bežnom policajtíkovi na nejakom bežnom strážnikovi alebo bežnom rozviedčíkovi, ktorý nemusel spraviť nikomu nič zlé opakujem, alebo bežnom úradníkovi s nejakého ministerstva ktorý reálne nemusel naozaj robiť nič zlé a na miesto toho nechať tú tých reálnych maznáčikov režimu ďalej žiť svoj život a ďalej poberať dôchodky ako ja neviem, myslím si, že pre bývalý režim tá výkladná skriňa, ktorá vytvárala presne tú propagandu, ktorá sa snažila ten režim udržiavať to boli zaslúžili umelci, to boli národní umelci, pani Vášáryová, ktorá tuším ešte aj antichartu podpísala tak takýmto ľuďom poďme vyčítať to čo sa dialo počas bývalého režimu. Budem ako Kiska, budem ako Budaj, budem ako Dostál, budem ako Kukan, ale nie my sa tu teraz ideme nejakým spôsobom odbavovať na bežnom bezpečákovi alebo spravodajcovi a opakujem, pokiaľ ide o tých zlých eštebákov, ktorí naozaj donášali na ľudí, ako bol ten Budaj tak áno ale aj tých má odsúdiť súd a nemáme to robiť my na základe zákona a na základe kolektívnej viny. Čiže prepáčte, toto je návrh fašistickej logiky a stým sa my nemôžeme zmierať a potom keď v tom návrhu zákona čítam, že ÚPN má teraz tu rozhodovať že kto je a kto nie je vinný, nie súd ale nejaké ÚPN, však ÚPN na to nemá kvalifikáciu, čo tam môže ÚPN povedať kto je vinný a kto nie je vinný ÚPN je súd? Alebo tu vytvárame nové inkvizičné tribunály. Dnes si tu budú proste rozhadzovať a hovoriť tým dáme, tým nedáme, takto to nemôže fungovať v právnom štáte prepáčte. No a teraz tá báchorka o tom, že zaslúžili dôchodok vraj je privilégium, že to nie právo. A pokiaľ je to privilégium tak predpokladám, že ho nedostáva každý bezpečák. Pokiaľ ho nedostáva, pokiaľ sa to vyberá, pokiaľ to takýmto spôsobom funguje, tak potom v tej chvíli okej. No ale pokiaľ je to na základe povolania dávané každému bezpečákovi, každému človeku, ktorý obetoval svoje zdravie, život lebo to je veľmi náročná činnosť a má to tú logiku, že keď riskuješ svoj vlastný život, tak potom dostaneš zásluhový dôchodok. Veď a potom to nemôžete jednému zobrať a druhému nezobrať, to už skončí potom rovnosť. Ako môžete hovoriť o privilégiu v akom smere privilégium. To dostáva celý ten stav, to nie je privilégium. Ako náhle časti toho stavu to zoberiete na základe retroaktívnych dôvodov ktoré sa stali niekedy pred desiatkami rokov, tak porušíte úplne všetko čo tvorí právny štát, vy tomu nerozumiete? S takými právnikmi akých tu máte asi nie. Páni kolegovia nechcem hovoriť dlho, hovorili sme veľa o týchto veciach aj v prvom čítaní, mňa mrzí, že tá ten zúrivý antikomunizmus, ktorý je tak citeľný v radoch niektorých pánov poslancov zatemňuje zrak, zatemňuje taký ten klasický cit pre spravodlivosť, že tridsať rokov po už by sme sa mohli snažiť o zmier. Už naozaj nie je čas na triedny boj alebo ja neviem rasovú vojnu alebo nazvite to ako chcete. Lebo toto čo teraz robíte je jednoducho tento trik typ uvažovania. Už by sme sa mohli konečne naučiť žiť spoločne so sebou a snažiť sa o zmier. Myslím si, že keď budeme takto pokračovať tak čo myslíte, čo môžeme spraviť my, keď sa dostaneme naspäť k moci. nie je nič ľahšie ako povedať, že to čo tu bolo, týchto pár rokov, ja verím, že to bude maximálne dva roky, keď tu vládol Matovič alebo jeho bábka Heger. Že to bol Matovičov režim, ktorý bral ľudské práva, no bral ľudské práva, áno? Zomierali kvôli Matovičovi ľudia, no áno 12 600 ľudí zomrelo, to je myslím si viac než som narátal obete bývalého režimu, 12 600 ľudí. Tu zomieralo kvôli Matovičovým testovačkám. Potom tu máme zneužívanie právneho štátu, zneužívanie, zneužívanie justície, zneužívanie na justičné vraždy ako bol Milan Lučanský. Tu nie je nič ľahšie než označiť to čo tu bolo páchajú Heger s Matovičom za totalitný režim a potom zobrať zásluhový dôchodok každému dôstojníkovi, každému spravodajcovi, každému siskárovi, každému, kto sa na tom podieľal. Lebo to je tá istá logika. Oni si plnenia svoju robotu momentálne, oni nemajú na výber. Vy keď ste vojak bezpečák, tak vy sa teraz nemôžete tam špekulovať, no buď splníte príkaz, alebo nesplníte a idete do basy, to nie je tak, akože ste vedúca školskej jedálne a keď pani kuchárka povie, že nenavarí tú šošovicu, tak nenavarí, ona nepôjde do basy, ale keď to povie bezpečák, tak pôjde do basy, on musí plniť pokyny a vy sa teraz idete mstiť na týchto ľuďoch. Tridsať rokov po tom čo sa dialo, to je neúcta aj voči našim dejinám, toto sú diskusie, ktoré majú viesť historici, diskusie, ktoré môžeme viesť ako etici, ako filozofi o tom čo je správne, čo nie je správne, o tom čo priniesol bývalý režim dobré a o tom, čo priniesol zlé, to je legitímne ale pre boha nemôže tu v parlamente niekoľko nevzdelaných ľudí rozhodovať o tom, či zoberieme našim starým mamám a starým otcom dôchodok? Alebo nie, takto to nemôže fungovať. A myslím si, že by sme sa možno mohli poučiť aj z toho, že to seba bičovanie, to národné seba bičovanie na ktoré sa vykašľali v istom okamihu aj v Nemecku a asi sa vykašľať nemali lebo nacizmus bol ďaleko dramaticky väčšie zverstvo, ako to čo sa tu robilo počas bývalého režimu tak oni to dokázali, oni si chránili svojich občanov, oni sa nemstili na svojich občanoch, oni dokonca spravili jedného nacistu nemeckým prezidentom ale my máme potrebu stále sa seba bičovať, stále robiť zo Slovákov tých zlých, stále z nás vlastných robiť tých zlých. Považujem to za absurdné, absurdné. Takže drahí páni kolegovia a pani kolegyne som presvedčený, že Slovensko dnes nepotrebuje takéto zákony. Takúto ideologickú vendetu. Potrebuje úctu, zmier a spravodlivosť a viete ja som pred pár dňami stretol vetchého dobrého starčeka, ktorý ma zastavil slzami v očiach a hovorí: "celý život som slúžil v Československu, slúžil som vlasti, nerobil som nikdy nikomu nič zlé, bol som bežný úradník na ministerstve" taký ako boli mnohí" a tento človek má byť momentálne zbavený svojho dôchodku. To je nielen ponižujúce vo vzťahu k jeho celoživotného úsiliu pretože on nemusel byť zlý človek a mohol stokrát aj pomáhať. Viete, ak bol zlý človek, tak ho mal odsúdiť súd, ale nemôžem to spraviť na báze kolektívnej viny. Ja si pamätám len taký film, neviem asi ho poznáte z obdobia druhej svetovej vojny kde sa mali tam takého pána že Šindler, ktorý myslím že pomáhal mnohým židovským spoluobčanom ale zároveň bol nejakým spôsobom naviazaný na nacistický režim a jediný spôsob ako pomáhať tým ľuďom bolo toto. A teraz viete podľa vášho zákonu by bol pán Šindler nejakým spôsobom potrestaný za to čo robil a takýchto v "Šindlerov" bolo mnoho aj počas bývalých režimov iného typu. Pomáhali ľuďom snažili sa možno. Nikdy sa to nedozvieme aká je pravda pokiaľ ich nedáme na súd a pokiaľ to súd nevyšetrí ale určite to nemôžme spraviť tak, že uplatníme kolektívnu vinu. Čiže aby som to zhrnul páni kolegovia. základné princípy právneho štátu sú: Princíp kolektívnej viny nemôže platiť, vždy tu musí byť individuálna osobná vina, ktorú dokáže súd. Toto tento zákon popiera. Druhý základný princíp právneho štátu je, princíp prezumpcie neviny, to znamená pokiaľ ťa súd neodsúdi tak sa na teba pozeráme ako na nevinného. Toto tento zákon ruší. Pretože na celú kategóriu ľudí, ktorí mali nejaké povolanie, ktoré si zmyslela pani predkladateľka Na celú túto kategóriu ľudí sa pozeráme ako na vinných a oni sa potom musia spätne vyviňovať niekde na súdoch. Fantastické v 21 storočí v Európskej únii. Fantastické. A ďalší princíp retroaktivita. Aká tu je právna istota, povedzte mi aká je právna istota do budúcnosti, že takéto niečo isté nepostihne aj spravodajcov, aj bezpečnostné služby do budúcnosti. Keď si nejaký budúci parlamentári zmyslia že to čo tu funguje dnes je tak isto nejaká forma totality a a odopierania ľudských práv. No tak im zoberieme všetkým tým bezpečákom výsluhové dôchodky. Toto je cesta. toto je tá právna istota o ktorú bojujeme? Bez pohľadu na to, čo si myslíte o bývalom režime, bez ohľadu na to, čo si myslíte o komunizme o ľuďoch ktorí verili nejakým ideálom, bez ohľadu na toto je popieranie právneho štátu v priamom prenose. Ja navrhujem niečo iné. Poďakujem sa našim starým otcom a našim starým mamám za všetko čo vybudovali, poďakujme sa za všetko dobré a poučme sa z toho zlého a myslíme viac na budúcnosť ako na historickú vendetu. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 17:05:08 - 17:22:40 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte na záver diskusie, aby som zhrnul čo sme sa dneska dozvedeli a včera počas rozpravy. Musím s znepokojením skonštatovať, že na jednej strane sme my ponúkali fakty a dôkazy, empirické a racionálne argumenty a z druhej strany či už od pána ministra Romana Mikulca alebo od kolegov z koalície zaznievali jedine tony nenávisti voči Robertovi Ficovi, voči strane SMER a vyhrážky, že nás budú zatvárať. Takáto bola situácia počas tejto rozpravy. A je mi to veľmi ľúto.
Jediný argument, jediný dôkaz nezaznel od pána Mikulca a z našej strany zaznievali fakty. Fakty a fakty. Skúsim zopakovať niektoré z nich. V prvom rade sme upozorňovali na úplne nespochybniteľné fakty, na ktoré máme dôkazy ohľadom rodinkárstva v prípade pána Romana Mikulca v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva alebo keď bol riaditeľom kancelárie šéfa Vojenského spravodajstva.
Je faktom, že Vojenské spravodajstvo dalo 2,5-miliónový biznis firme jeho otca v čase, keď bol šéfom kancelárie. Je to fakt, ktorý nespochybnil ani pán Mikulec. A toto je encyklopedická, encyklopedický prípad rodinkárstva alebo nepotizmu. A pôsobí naozaj smutne, že vaša vláda, ktorá si dalo do programového vyhlásenia ako jednu z prvých viet, že idete bojovať proti rodinkárstvu s týmto nemá žiaden problém.
Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom Vojenského spravodajstva, tak firma, v ktorej pôsobil jeho brat, čo sme preukázali jasnými dôkazmi, dostala kšeft za 15 tis. euro. Opäť prípad encyklopedického rodinkárstva. Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom kancelárie vo Vojenskom spravodajstve, tak jeho rodičia mali prenajatý byť Vojenským spravodajstvom a dostávali za to peniaze. Opäť kozmická náhoda. Zhodou okolností je pán Mikulec vo Vojenskom spravodajstve a zhodou okolností si z miliónov bytov vyberie Vojenské spravodajstvo práve tento byt. Opäť encyklopedické rodinkárstvo.
Pán predseda SMER-u Robert Fico hovoril jasné dôkazy aj o ďalších skutočnostiach. Napríklad citoval z úradného záznamu o úplatku, ktorý si údajne pýtal pán Mikulec vo výške 10 až 15 tis. euro. Nikto nič. Nikto nič nevyvrátil. Jedine čo povedal pán Roman Mikulec vo vzťahu k týmto obvineniam, že sa tu naňho zosypala nejaká obrovitánska gigantická konšpirácia. V tejto konšpirácii je zapletený hádam každý na Slovensku, dokonca aj pani Radičová, všetci ho nenávidíme, všetci mu len prajeme zle. On žije v nejakej paranoji, on má v hlave nejakých bubákov. V poriadku, je to jeho psychický stav, to nech riešia odborníci. Ale takéto niečo, prosím vás, nemôže minister vnútra povedať, pokiaľ sa chce reálne obhájiť. Čiže nepočuli sme nič na jeho racionálnu a empirickú obhajobu. My sme ponúkali fakty, on ponúkal bludy.
Druhá kategória. Poukázali sme a doložili sme to, aký je pán minister vnútra neschopný a aby som použil slová koaličného poslanca Petra Pčolinského, aký je totálny amatér. Hovorili sme o tom, aký trest mu udelila bývalá premiérka a bývalá ministerka obrany pani Radičová. Asi uznáte, že pani Radičová nie je tá, ktorá by teraz nejak fandila SMER-u alebo fandila našej bývalej vláde. No, ale bola to ona, ktorá udelila trest pánovi Mikulcovi a on to ani nevie spochybniť.
Pani Radičová a opäť to bolo preukázané, opäť je to jasný dôkaz, potvrdila, že pán Mikulec nesplnil jej jasný rozkaz, aby správu o tunelovaní Vojenského spravodajstva dal ministrovi vnútra a vyhováral sa na to, že v tom písomnom príkaze bolo napísané slovo minister a nebolo doplnené vnútro, čo je jasná výhovorka a vzápätí to celé skartoval. Toto je minister vnútra. Prepáčte, toto naozaj odpúšťame? Toto najnovšie odpúšťame ministrom?
Dočítali sme sa v úradnom zázname a opäť ide o fakt, lebo v tom úradnom zázname to tam je napísané čierne na bielom, že pán minister v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva zneužívali Vojenské spravodajstvo na to, aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy.
===== ... aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi Takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy, úradné záznamy, prepisy, všetko čierne na bielom. Z druhej strany išli akurát výhovorky. Ďalším faktom, ktorý sme ponúkli je, že pán minister Mikulec stratil bezpečnostnú previerku. A jeho obhajoba znela, no, lebo tam nejaký Tibenský, Tibenského žene nedal 750 tisíc eur. Takéto nejaké bludy tu splietal pán Mikulec namiesto toho, aby reálne potvrdil čo potvrdil aj súd, že prišiel o tú bezpečnostnú previerku preto, lebo nemá v poriadku príjmy. A to my tvrdíme od prvej minúty. Tento pán nemá v poriadku príjmy, pretože je namočený do takých káuz rodinkárstva, že je veľké podozrenie, že si navyšoval svoj príjem cez biznis s rodinnými firmami.
Ďalšia kategória o ktorej sme hovorili bola politická zodpovednosť za systém nastrčených udavačov. A to je to najkľúčovejšie čo sa dneska deje. Trestné právo a hovoril o tom veľmi presne Robert Fico na úvod tejto schôdze, trestné právo je po prvýkrát v dejinách Slovenska od roku 93 zneužívané na politické čistky, na politické čistky a vy ste to potvrdili. Vy ste nedali jediný argument, ktorý by toto vyvracal. Naopak ste ešte zvyšovali to napätie a ten tlak a vyhrážali ste sa, že nás idete ďalej zatvárať. Presne o tom bol prejav Igora Matoviča a jeho kolegov v poslaneckých laviciach za OĽANO. Tuto naposledy to bolo krásne pred vedené pánom Šudíkom, ktorý v prvej vete povedal, že my sa vám nijako nevyhrážame a hneď v druhej vzápätí sa poprel a povedal, že treba postaviť nové väznice, aby nás tam mohli všetkých zavrieť. Oni si dokážu takýmto spôsobom, takýmto spôsobom odporovať v jednej vete, ktorá ani nie je rozvitá. Čiže mám pocit, že ste len potvrdili, že tu funguje systém nastrčených udavačov, ktorými sa snažíte vytvárať politické čistky. A toto hovorí tajná správa Slovenskej informačnej služby, ktorú z veľkej časti citoval aj Robert Fico. To nehovoríme my, to hovorí vaša tajná služba, vaša Slovenská informačná služba. Čiže ide o fakt. A je zároveň faktom, že SIS jasne spomína, že má dôkazy na to, že sa zneužívajú orgány činné v trestnom konaní a systém týchto nastrčených udavačov na to, aby sa tu robili takéto politické čistky. Takže to je fakt. Faktom je aj to, že pán Zurian vypovedal, bývalý šéf NAKA, že pán Makó ako hlavný udavač, na základe celého, na základe ktorého tu všetky tie čistky prebiehajú, pán Makó je pravdepodobne agentom SIS, ktorého dohodil na toto miesto sám Igor Matovič prostredníctvom štátnej korupcie Slovenskej informačnej služby. To je fakt. Takéto niečo odznelo. To znamená, Makó je Matovičov agent. A na základe tohto človeka tu boli jeden po druhom rvaní ľudia do väzby, vrátane Milana Lučanského, ktorý zomrel. A to je tak isto fakt. Faktom je, že vo väzbe je aj spomínaný bývalý šéf SIS pán Pčolinský len preto, že si otvoril ústa, len preto, že poukázal práve na tento systém narafičených udavačov. A to je tak isto fakt. Faktom je, že sme predložili dôkazy v podobe sms správ, v podobe úradných záznamov, kde sú jasné, jasne zaznamenané okolnosti za akých sa dostávajú výpovede z týchto udavačov, že sú koordinované a že v prípade niektorých prokurátorov sú ponúkané rôzne protislužby len aby tí udavači hovorili presne to čo potrebujú počuť prokurátori či policajti. A takýmto spôsobom nemôže fungovať spravodlivosť. A toto je opäť fakt na ktorý sme poukázali, toto neboli naše interpretácie. Je faktom, že tu funguje vojna policajtov. Tento fakt naozaj nevidí asi jedine pán MIkulec. Všetci vidíme tie razie na NAKA, tie razie na inšpekcii, vzájomnú pomstu týchto rôznych útvarov, ako sa postupne prepúšťajú na základe rozhodnutí Generálnej prokuratúry rôzni väzobne stíhaní príslušníci polície. Čiže je faktom, že tu prebieha vojna policajtov a že sa zneužíva väzba ako mučiaci nástroj. Je faktom, že prebehlo stretnutie v pivnici SIS na ktorom bola de facto kompromitovaná prezidentka Slovenskej republiky, kde sa stretla s človekom, ktorý bol vzápätí poslaný do väzby a je faktom, že pán Mikulec vedel, že pán Sabó dostáva televízory do daru a nič neurobil, aby upozornil pani Čaputovú a ďalších najvyšších ústavných činiteľov, aby do pivnice neliezli. Čiže opäť ďalší fakt a opäť môžem potvrdiť len to, že pán MIkulec nepovedal ani slovko, aby sa obhájil. Je faktom, že väzba sa používa ako mučiaci nástroj, ale zároveň je faktom, že sa používa veľmi selektívne iba na nominantov opozície. V prípade pána poslanca Heráka alebo už exposlanca, vášho kolegu z OĽANO, ktorý je obvinený z trojnásobného myslím znásilnenia, pedofílie mladistvých. V tomto prípade nepoužijete kolúznu väzbu, lebo pán poslanec zjavne nemôže nikoho ovplyvniť, lebo nemá to postavenie, pozná iba celú vládu a celú koalíciu. Ale v prípade chlapíka, ktorý vraj zobral do daru televízor, tam treba kolúznu väzbu, lebo tam je to najväčší problém na svete. Pedofília nie je problém, ale najväčší problém je televízor. Toto hovoríte slovenskej verejnosti. A my sa pýtame, je to naozaj padni komu padni alebo sa tu väzby využívajú ako prostriedok selektívnych politických čistiek, ktorých obeťou bol, opakujem, aj Milan Lučanský. Toto je fakt na ktorý sme ponúkli jasný dôkaz.
Výsledkom tohto miss manažmentu a neschopnosti pána Romana Mikulca je, že naozaj zomrel človek, ktorý si to nezaslúžil a často bolo v rozprave spomínané meno Milana Lučanského. Osobne ma zarmútilo to, ako spôsobom dehonestujúcim hovoril o Milanovi Lučanskom pán Matovič, ktorý sa sem postavil a povedal, že je hrdý na to, že Milan Lučanský skončil vo väzbe, ergo je hrdý na to, že zomrel. Toto povedal Igor Matovič. Pán Mikulec priniesol aspoň dva alebo jeden fakt do tejto diskusie, ktorý musím spomenúť a to je jeho rozhovor s Milanom Lučanským, ak to skutočne prebehlo tak, že mu Milan Lučanský povedal, že pokiaľ odíde z polície, tak ho dajú dole oni alebo sa teda zabije sám. Tak ja sa pýtam, kto sú tí oni? Sú to tí, ktorí ho zavreli do väzby a dali ho naozaj dole. Toto sú otázky, ktoré vyplývajú z toho, čo povedal pán Mikulec. Celá verzia o samovražde týmto padá. Je tu veľká pravdepodobnosť, že ho reálne dali dole tak ako vystríhal v rozhovore s pánom Mikulcom. A ja by som doplnil a hovoril to predo mnou aj podpredseda Národnej rady Juraj Blanár. Pripomenul by som slová Milana Lučanského, ktoré povedal, keď odchádzal od Mikulca. A tie sú nespochybniteľné. Napísal, nezmierim sa s politizáciou polície a napísal, že neuznávam Romana Mikulca ako ministra vnútra. Toto bola obžaloba, ktorá znie mrazivo v dnešných dňoch, keď už Milan Lučanský nežije. Ani Milan Lučanský nechcel mať takéhoto ministra vnútra, ktorý politizuje políciu a Milan Lučanský potvrdzuje, že polícia a orgány činné v trestnom konaní, po smrti potvrdzuje, sú zneužívané na politiku, na politické čistky. Aký chcete väčší dôkaz?
Hovorili sme o faktoch v prípade Mikulcovho vzdelania. Hovorili sme o tom, že je naozaj krajne nepravdepodobné, že človek, ktorý vedie Vojenské spravodajstvo si v tom istom čase urobí vysokú školu a získa titul MSc Master of Sciense. Prepáčte, neznevažujme vedu, neznevažujme vzdelanie. Nie je možné byť zároveň šéfom Vojenského spravodajstva a zároveň si urobiť vysokú školu. Alebo ak to je možné, tak je Vojenské spravodajstvo v troskách, pretože nie je absolútne realizovateľné popri takejto vážnej funkcii si tu písať dvadsať diplomových prác, ako nám povedal pán MIkulec. On napísal dvadsať diplomových prác, ako doplnil, ale oni to neboli diplomové práce, aby ho som citoval. Fantastické. Žiadame ho naďalej o to, aby nám ich predložil. Modulové, nazýval to modulové práce, dvadsať modulových prác. Nech sa páči, pán minister, máte možnosť sa obhájiť. Verím tomu, že tlak verejnosti bude na vás taký silný ako bol na Matoviča, Gröhlinga a ďalších podvodníkov. Pretože je tu vážne podozrenie, že ste rovnaký podvodník.
V prípade vašich hodiniek, viete, keď ste minister vnútra a neviete, že nemôžete nosiť nelegálne fejky alebo kópie drahých štyridsaťtisícových hodiniek, tak je tak isto na zváženie kam až siaha vaša inteligencia. Pán Mikulec, opäť, nepredviedli ste ani jediný argument, ktorý by to ospravedlnil, ani jediný. My sme dali fakt a vy ste dali zase len nejaké paranoidné bludy.
Takže môžem to uzavrieť jedine tým, že pripomeniem ctenej snemovni, že z jednej strany, z tej opozičnej tu neboli vyhrážky koalícii, tu neboli žiadne vulgárne nadávky, tu boli len fakty a dôkazy jeden po druhom, fakty a dôkazy. A z druhej strany tu bola len číra nenávisť voči Robertovi Ficovi, číra nenávisť voči SMER-u a vyhrážanie sa, že nás budete zatvárať. Takto prebiehala rozprava počas týchto dvoch dní. Veľmi ma mrzí alibizmus pána ministra Mikulca. Keby sa k tomu postavil aspoň ako chlap a povedal, že áno, ja som minister vnútra a tieto veci sa dejú a ja urobím všetko preto, aby sa nediali, tak poviem dobre. Je to chlap. Možno pomýlený chlap, možno zmätený chlap, ale stále chlap. Lenže on sa postavil a hral tuná vrátnika, hral tuná kvetináč na parapete, hral tuná človeka, ktorý o ničom nerozhoduje, on nevie, on tu neexistuje. Opäť zacitujem pána Pčolinského: "Totálny amaterizmus, totálny rozklad polície, Mikulec akoby ani nebol, Mikulec ani nie je". Toto je minister vnútra. No tak, keď ani nie, tak načo ho máme vôbec potvrdzovať vo funkcii za ktorú berie plat. My platíme človeka, ktorý tu ani nie je. Ale tragédiou je, že prikrýva, prikrýva svojou existenciou tie najťažšie zločiny a možno aj justičné vraždy. Prikrýva systém udavačov, ktorý nemá obdoby od päťdesiatych rokov a preto si zaslúži odvolanie. A viete, mám niekedy pocit z toho jeho alibizmu a vždy mi to pripomenie taký slávny český film Pelíšky. Si pamätáte takú tú postavičku, strašne humornú, tiež by bol pán Mikulec taký humorný, ktorý dostal príkaz, že teda treba strieľať, hej. Rozkaz znel jasne, nebyl čas se zamýšlet kto je kto a zastrelil poštára. A toto je pán Mikulec, není čas se zamýšlet, teda ak je tá kapacita. Neni čas, idú jeden po druhom do väzby, jeden po druhom mučený a on to celé prikrýva, lebo tá atmosféra je taká istá. Politické čistky. Vy ste si pretvorili políciu na vlastný nástroj. Zneužívate trestné právo a pán Mikulec sa stal symbolom tohto policajného teroru, symbolom rodinkárstva, symbolom amaterizmu, symbolom neschopnosti a symbolom totálneho rozkladu polície. Prosím vás, páni kolegovia, zamyslite sa nad tým čo ste počuli a zahlasujme za odvolanie ministra Mikulca. Slovensko si zaslúži lepšieho ministra. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
16. 6. 2021 17:05:08 - 17:22:40 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte na záver diskusie, aby som zhrnul čo sme sa dneska dozvedeli a včera počas rozpravy. Musím s znepokojením skonštatovať, že na jednej strane sme my ponúkali fakty a dôkazy, empirické a racionálne argumenty a z druhej strany či už od pána ministra Romana Mikulca alebo od kolegov z koalície zaznievali jedine tony nenávisti voči Robertovi Ficovi, voči strane SMER a vyhrážky, že nás budú zatvárať. Takáto bola situácia počas tejto rozpravy. A je mi to veľmi ľúto.
Jediný argument, jediný dôkaz nezaznel od pána Mikulca a z našej strany zaznievali fakty. Fakty a fakty. Skúsim zopakovať niektoré z nich. V prvom rade sme upozorňovali na úplne nespochybniteľné fakty, na ktoré máme dôkazy ohľadom rodinkárstva v prípade pána Romana Mikulca v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva alebo keď bol riaditeľom kancelárie šéfa Vojenského spravodajstva.
Je faktom, že Vojenské spravodajstvo dalo 2,5-miliónový biznis firme jeho otca v čase, keď bol šéfom kancelárie. Je to fakt, ktorý nespochybnil ani pán Mikulec. A toto je encyklopedická, encyklopedický prípad rodinkárstva alebo nepotizmu. A pôsobí naozaj smutne, že vaša vláda, ktorá si dalo do programového vyhlásenia ako jednu z prvých viet, že idete bojovať proti rodinkárstvu s týmto nemá žiaden problém.
Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom Vojenského spravodajstva, tak firma, v ktorej pôsobil jeho brat, čo sme preukázali jasnými dôkazmi, dostala kšeft za 15 tis. euro. Opäť prípad encyklopedického rodinkárstva. Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom kancelárie vo Vojenskom spravodajstve, tak jeho rodičia mali prenajatý byť Vojenským spravodajstvom a dostávali za to peniaze. Opäť kozmická náhoda. Zhodou okolností je pán Mikulec vo Vojenskom spravodajstve a zhodou okolností si z miliónov bytov vyberie Vojenské spravodajstvo práve tento byt. Opäť encyklopedické rodinkárstvo.
Pán predseda SMER-u Robert Fico hovoril jasné dôkazy aj o ďalších skutočnostiach. Napríklad citoval z úradného záznamu o úplatku, ktorý si údajne pýtal pán Mikulec vo výške 10 až 15 tis. euro. Nikto nič. Nikto nič nevyvrátil. Jedine čo povedal pán Roman Mikulec vo vzťahu k týmto obvineniam, že sa tu naňho zosypala nejaká obrovitánska gigantická konšpirácia. V tejto konšpirácii je zapletený hádam každý na Slovensku, dokonca aj pani Radičová, všetci ho nenávidíme, všetci mu len prajeme zle. On žije v nejakej paranoji, on má v hlave nejakých bubákov. V poriadku, je to jeho psychický stav, to nech riešia odborníci. Ale takéto niečo, prosím vás, nemôže minister vnútra povedať, pokiaľ sa chce reálne obhájiť. Čiže nepočuli sme nič na jeho racionálnu a empirickú obhajobu. My sme ponúkali fakty, on ponúkal bludy.
Druhá kategória. Poukázali sme a doložili sme to, aký je pán minister vnútra neschopný a aby som použil slová koaličného poslanca Petra Pčolinského, aký je totálny amatér. Hovorili sme o tom, aký trest mu udelila bývalá premiérka a bývalá ministerka obrany pani Radičová. Asi uznáte, že pani Radičová nie je tá, ktorá by teraz nejak fandila SMER-u alebo fandila našej bývalej vláde. No, ale bola to ona, ktorá udelila trest pánovi Mikulcovi a on to ani nevie spochybniť.
Pani Radičová a opäť to bolo preukázané, opäť je to jasný dôkaz, potvrdila, že pán Mikulec nesplnil jej jasný rozkaz, aby správu o tunelovaní Vojenského spravodajstva dal ministrovi vnútra a vyhováral sa na to, že v tom písomnom príkaze bolo napísané slovo minister a nebolo doplnené vnútro, čo je jasná výhovorka a vzápätí to celé skartoval. Toto je minister vnútra. Prepáčte, toto naozaj odpúšťame? Toto najnovšie odpúšťame ministrom?
Dočítali sme sa v úradnom zázname a opäť ide o fakt, lebo v tom úradnom zázname to tam je napísané čierne na bielom, že pán minister v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva zneužívali Vojenské spravodajstvo na to, aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy.
===== ... aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi Takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy, úradné záznamy, prepisy, všetko čierne na bielom. Z druhej strany išli akurát výhovorky. Ďalším faktom, ktorý sme ponúkli je, že pán minister Mikulec stratil bezpečnostnú previerku. A jeho obhajoba znela, no, lebo tam nejaký Tibenský, Tibenského žene nedal 750 tisíc eur. Takéto nejaké bludy tu splietal pán Mikulec namiesto toho, aby reálne potvrdil čo potvrdil aj súd, že prišiel o tú bezpečnostnú previerku preto, lebo nemá v poriadku príjmy. A to my tvrdíme od prvej minúty. Tento pán nemá v poriadku príjmy, pretože je namočený do takých káuz rodinkárstva, že je veľké podozrenie, že si navyšoval svoj príjem cez biznis s rodinnými firmami.
Ďalšia kategória o ktorej sme hovorili bola politická zodpovednosť za systém nastrčených udavačov. A to je to najkľúčovejšie čo sa dneska deje. Trestné právo a hovoril o tom veľmi presne Robert Fico na úvod tejto schôdze, trestné právo je po prvýkrát v dejinách Slovenska od roku 93 zneužívané na politické čistky, na politické čistky a vy ste to potvrdili. Vy ste nedali jediný argument, ktorý by toto vyvracal. Naopak ste ešte zvyšovali to napätie a ten tlak a vyhrážali ste sa, že nás idete ďalej zatvárať. Presne o tom bol prejav Igora Matoviča a jeho kolegov v poslaneckých laviciach za OĽANO. Tuto naposledy to bolo krásne pred vedené pánom Šudíkom, ktorý v prvej vete povedal, že my sa vám nijako nevyhrážame a hneď v druhej vzápätí sa poprel a povedal, že treba postaviť nové väznice, aby nás tam mohli všetkých zavrieť. Oni si dokážu takýmto spôsobom, takýmto spôsobom odporovať v jednej vete, ktorá ani nie je rozvitá. Čiže mám pocit, že ste len potvrdili, že tu funguje systém nastrčených udavačov, ktorými sa snažíte vytvárať politické čistky. A toto hovorí tajná správa Slovenskej informačnej služby, ktorú z veľkej časti citoval aj Robert Fico. To nehovoríme my, to hovorí vaša tajná služba, vaša Slovenská informačná služba. Čiže ide o fakt. A je zároveň faktom, že SIS jasne spomína, že má dôkazy na to, že sa zneužívajú orgány činné v trestnom konaní a systém týchto nastrčených udavačov na to, aby sa tu robili takéto politické čistky. Takže to je fakt. Faktom je aj to, že pán Zurian vypovedal, bývalý šéf NAKA, že pán Makó ako hlavný udavač, na základe celého, na základe ktorého tu všetky tie čistky prebiehajú, pán Makó je pravdepodobne agentom SIS, ktorého dohodil na toto miesto sám Igor Matovič prostredníctvom štátnej korupcie Slovenskej informačnej služby. To je fakt. Takéto niečo odznelo. To znamená, Makó je Matovičov agent. A na základe tohto človeka tu boli jeden po druhom rvaní ľudia do väzby, vrátane Milana Lučanského, ktorý zomrel. A to je tak isto fakt. Faktom je, že vo väzbe je aj spomínaný bývalý šéf SIS pán Pčolinský len preto, že si otvoril ústa, len preto, že poukázal práve na tento systém narafičených udavačov. A to je tak isto fakt. Faktom je, že sme predložili dôkazy v podobe sms správ, v podobe úradných záznamov, kde sú jasné, jasne zaznamenané okolnosti za akých sa dostávajú výpovede z týchto udavačov, že sú koordinované a že v prípade niektorých prokurátorov sú ponúkané rôzne protislužby len aby tí udavači hovorili presne to čo potrebujú počuť prokurátori či policajti. A takýmto spôsobom nemôže fungovať spravodlivosť. A toto je opäť fakt na ktorý sme poukázali, toto neboli naše interpretácie. Je faktom, že tu funguje vojna policajtov. Tento fakt naozaj nevidí asi jedine pán MIkulec. Všetci vidíme tie razie na NAKA, tie razie na inšpekcii, vzájomnú pomstu týchto rôznych útvarov, ako sa postupne prepúšťajú na základe rozhodnutí Generálnej prokuratúry rôzni väzobne stíhaní príslušníci polície. Čiže je faktom, že tu prebieha vojna policajtov a že sa zneužíva väzba ako mučiaci nástroj. Je faktom, že prebehlo stretnutie v pivnici SIS na ktorom bola de facto kompromitovaná prezidentka Slovenskej republiky, kde sa stretla s človekom, ktorý bol vzápätí poslaný do väzby a je faktom, že pán Mikulec vedel, že pán Sabó dostáva televízory do daru a nič neurobil, aby upozornil pani Čaputovú a ďalších najvyšších ústavných činiteľov, aby do pivnice neliezli. Čiže opäť ďalší fakt a opäť môžem potvrdiť len to, že pán MIkulec nepovedal ani slovko, aby sa obhájil. Je faktom, že väzba sa používa ako mučiaci nástroj, ale zároveň je faktom, že sa používa veľmi selektívne iba na nominantov opozície. V prípade pána poslanca Heráka alebo už exposlanca, vášho kolegu z OĽANO, ktorý je obvinený z trojnásobného myslím znásilnenia, pedofílie mladistvých. V tomto prípade nepoužijete kolúznu väzbu, lebo pán poslanec zjavne nemôže nikoho ovplyvniť, lebo nemá to postavenie, pozná iba celú vládu a celú koalíciu. Ale v prípade chlapíka, ktorý vraj zobral do daru televízor, tam treba kolúznu väzbu, lebo tam je to najväčší problém na svete. Pedofília nie je problém, ale najväčší problém je televízor. Toto hovoríte slovenskej verejnosti. A my sa pýtame, je to naozaj padni komu padni alebo sa tu väzby využívajú ako prostriedok selektívnych politických čistiek, ktorých obeťou bol, opakujem, aj Milan Lučanský. Toto je fakt na ktorý sme ponúkli jasný dôkaz.
Výsledkom tohto miss manažmentu a neschopnosti pána Romana Mikulca je, že naozaj zomrel človek, ktorý si to nezaslúžil a často bolo v rozprave spomínané meno Milana Lučanského. Osobne ma zarmútilo to, ako spôsobom dehonestujúcim hovoril o Milanovi Lučanskom pán Matovič, ktorý sa sem postavil a povedal, že je hrdý na to, že Milan Lučanský skončil vo väzbe, ergo je hrdý na to, že zomrel. Toto povedal Igor Matovič. Pán Mikulec priniesol aspoň dva alebo jeden fakt do tejto diskusie, ktorý musím spomenúť a to je jeho rozhovor s Milanom Lučanským, ak to skutočne prebehlo tak, že mu Milan Lučanský povedal, že pokiaľ odíde z polície, tak ho dajú dole oni alebo sa teda zabije sám. Tak ja sa pýtam, kto sú tí oni? Sú to tí, ktorí ho zavreli do väzby a dali ho naozaj dole. Toto sú otázky, ktoré vyplývajú z toho, čo povedal pán Mikulec. Celá verzia o samovražde týmto padá. Je tu veľká pravdepodobnosť, že ho reálne dali dole tak ako vystríhal v rozhovore s pánom Mikulcom. A ja by som doplnil a hovoril to predo mnou aj podpredseda Národnej rady Juraj Blanár. Pripomenul by som slová Milana Lučanského, ktoré povedal, keď odchádzal od Mikulca. A tie sú nespochybniteľné. Napísal, nezmierim sa s politizáciou polície a napísal, že neuznávam Romana Mikulca ako ministra vnútra. Toto bola obžaloba, ktorá znie mrazivo v dnešných dňoch, keď už Milan Lučanský nežije. Ani Milan Lučanský nechcel mať takéhoto ministra vnútra, ktorý politizuje políciu a Milan Lučanský potvrdzuje, že polícia a orgány činné v trestnom konaní, po smrti potvrdzuje, sú zneužívané na politiku, na politické čistky. Aký chcete väčší dôkaz?
Hovorili sme o faktoch v prípade Mikulcovho vzdelania. Hovorili sme o tom, že je naozaj krajne nepravdepodobné, že človek, ktorý vedie Vojenské spravodajstvo si v tom istom čase urobí vysokú školu a získa titul MSc Master of Sciense. Prepáčte, neznevažujme vedu, neznevažujme vzdelanie. Nie je možné byť zároveň šéfom Vojenského spravodajstva a zároveň si urobiť vysokú školu. Alebo ak to je možné, tak je Vojenské spravodajstvo v troskách, pretože nie je absolútne realizovateľné popri takejto vážnej funkcii si tu písať dvadsať diplomových prác, ako nám povedal pán MIkulec. On napísal dvadsať diplomových prác, ako doplnil, ale oni to neboli diplomové práce, aby ho som citoval. Fantastické. Žiadame ho naďalej o to, aby nám ich predložil. Modulové, nazýval to modulové práce, dvadsať modulových prác. Nech sa páči, pán minister, máte možnosť sa obhájiť. Verím tomu, že tlak verejnosti bude na vás taký silný ako bol na Matoviča, Gröhlinga a ďalších podvodníkov. Pretože je tu vážne podozrenie, že ste rovnaký podvodník.
V prípade vašich hodiniek, viete, keď ste minister vnútra a neviete, že nemôžete nosiť nelegálne fejky alebo kópie drahých štyridsaťtisícových hodiniek, tak je tak isto na zváženie kam až siaha vaša inteligencia. Pán Mikulec, opäť, nepredviedli ste ani jediný argument, ktorý by to ospravedlnil, ani jediný. My sme dali fakt a vy ste dali zase len nejaké paranoidné bludy.
Takže môžem to uzavrieť jedine tým, že pripomeniem ctenej snemovni, že z jednej strany, z tej opozičnej tu neboli vyhrážky koalícii, tu neboli žiadne vulgárne nadávky, tu boli len fakty a dôkazy jeden po druhom, fakty a dôkazy. A z druhej strany tu bola len číra nenávisť voči Robertovi Ficovi, číra nenávisť voči SMER-u a vyhrážanie sa, že nás budete zatvárať. Takto prebiehala rozprava počas týchto dvoch dní. Veľmi ma mrzí alibizmus pána ministra Mikulca. Keby sa k tomu postavil aspoň ako chlap a povedal, že áno, ja som minister vnútra a tieto veci sa dejú a ja urobím všetko preto, aby sa nediali, tak poviem dobre. Je to chlap. Možno pomýlený chlap, možno zmätený chlap, ale stále chlap. Lenže on sa postavil a hral tuná vrátnika, hral tuná kvetináč na parapete, hral tuná človeka, ktorý o ničom nerozhoduje, on nevie, on tu neexistuje. Opäť zacitujem pána Pčolinského: "Totálny amaterizmus, totálny rozklad polície, Mikulec akoby ani nebol, Mikulec ani nie je". Toto je minister vnútra. No tak, keď ani nie, tak načo ho máme vôbec potvrdzovať vo funkcii za ktorú berie plat. My platíme človeka, ktorý tu ani nie je. Ale tragédiou je, že prikrýva, prikrýva svojou existenciou tie najťažšie zločiny a možno aj justičné vraždy. Prikrýva systém udavačov, ktorý nemá obdoby od päťdesiatych rokov a preto si zaslúži odvolanie. A viete, mám niekedy pocit z toho jeho alibizmu a vždy mi to pripomenie taký slávny český film Pelíšky. Si pamätáte takú tú postavičku, strašne humornú, tiež by bol pán Mikulec taký humorný, ktorý dostal príkaz, že teda treba strieľať, hej. Rozkaz znel jasne, nebyl čas se zamýšlet kto je kto a zastrelil poštára. A toto je pán Mikulec, není čas se zamýšlet, teda ak je tá kapacita. Neni čas, idú jeden po druhom do väzby, jeden po druhom mučený a on to celé prikrýva, lebo tá atmosféra je taká istá. Politické čistky. Vy ste si pretvorili políciu na vlastný nástroj. Zneužívate trestné právo a pán Mikulec sa stal symbolom tohto policajného teroru, symbolom rodinkárstva, symbolom amaterizmu, symbolom neschopnosti a symbolom totálneho rozkladu polície. Prosím vás, páni kolegovia, zamyslite sa nad tým čo ste počuli a zahlasujme za odvolanie ministra Mikulca. Slovensko si zaslúži lepšieho ministra. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
16. 6. 2021 17:05:08 - 17:22:40 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte na záver diskusie, aby som zhrnul čo sme sa dneska dozvedeli a včera počas rozpravy. Musím s znepokojením skonštatovať, že na jednej strane sme my ponúkali fakty a dôkazy, empirické a racionálne argumenty a z druhej strany či už od pána ministra Romana Mikulca alebo od kolegov z koalície zaznievali jedine tony nenávisti voči Robertovi Ficovi, voči strane SMER a vyhrážky, že nás budú zatvárať. Takáto bola situácia počas tejto rozpravy. A je mi to veľmi ľúto.
Jediný argument, jediný dôkaz nezaznel od pána Mikulca a z našej strany zaznievali fakty. Fakty a fakty. Skúsim zopakovať niektoré z nich. V prvom rade sme upozorňovali na úplne nespochybniteľné fakty, na ktoré máme dôkazy ohľadom rodinkárstva v prípade pána Romana Mikulca v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva alebo keď bol riaditeľom kancelárie šéfa Vojenského spravodajstva.
Je faktom, že Vojenské spravodajstvo dalo 2,5-miliónový biznis firme jeho otca v čase, keď bol šéfom kancelárie. Je to fakt, ktorý nespochybnil ani pán Mikulec. A toto je encyklopedická, encyklopedický prípad rodinkárstva alebo nepotizmu. A pôsobí naozaj smutne, že vaša vláda, ktorá si dalo do programového vyhlásenia ako jednu z prvých viet, že idete bojovať proti rodinkárstvu s týmto nemá žiaden problém.
Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom Vojenského spravodajstva, tak firma, v ktorej pôsobil jeho brat, čo sme preukázali jasnými dôkazmi, dostala kšeft za 15 tis. euro. Opäť prípad encyklopedického rodinkárstva. Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom kancelárie vo Vojenskom spravodajstve, tak jeho rodičia mali prenajatý byť Vojenským spravodajstvom a dostávali za to peniaze. Opäť kozmická náhoda. Zhodou okolností je pán Mikulec vo Vojenskom spravodajstve a zhodou okolností si z miliónov bytov vyberie Vojenské spravodajstvo práve tento byt. Opäť encyklopedické rodinkárstvo.
Pán predseda SMER-u Robert Fico hovoril jasné dôkazy aj o ďalších skutočnostiach. Napríklad citoval z úradného záznamu o úplatku, ktorý si údajne pýtal pán Mikulec vo výške 10 až 15 tis. euro. Nikto nič. Nikto nič nevyvrátil. Jedine čo povedal pán Roman Mikulec vo vzťahu k týmto obvineniam, že sa tu naňho zosypala nejaká obrovitánska gigantická konšpirácia. V tejto konšpirácii je zapletený hádam každý na Slovensku, dokonca aj pani Radičová, všetci ho nenávidíme, všetci mu len prajeme zle. On žije v nejakej paranoji, on má v hlave nejakých bubákov. V poriadku, je to jeho psychický stav, to nech riešia odborníci. Ale takéto niečo, prosím vás, nemôže minister vnútra povedať, pokiaľ sa chce reálne obhájiť. Čiže nepočuli sme nič na jeho racionálnu a empirickú obhajobu. My sme ponúkali fakty, on ponúkal bludy.
Druhá kategória. Poukázali sme a doložili sme to, aký je pán minister vnútra neschopný a aby som použil slová koaličného poslanca Petra Pčolinského, aký je totálny amatér. Hovorili sme o tom, aký trest mu udelila bývalá premiérka a bývalá ministerka obrany pani Radičová. Asi uznáte, že pani Radičová nie je tá, ktorá by teraz nejak fandila SMER-u alebo fandila našej bývalej vláde. No, ale bola to ona, ktorá udelila trest pánovi Mikulcovi a on to ani nevie spochybniť.
Pani Radičová a opäť to bolo preukázané, opäť je to jasný dôkaz, potvrdila, že pán Mikulec nesplnil jej jasný rozkaz, aby správu o tunelovaní Vojenského spravodajstva dal ministrovi vnútra a vyhováral sa na to, že v tom písomnom príkaze bolo napísané slovo minister a nebolo doplnené vnútro, čo je jasná výhovorka a vzápätí to celé skartoval. Toto je minister vnútra. Prepáčte, toto naozaj odpúšťame? Toto najnovšie odpúšťame ministrom?
Dočítali sme sa v úradnom zázname a opäť ide o fakt, lebo v tom úradnom zázname to tam je napísané čierne na bielom, že pán minister v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva zneužívali Vojenské spravodajstvo na to, aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy.
===== ... aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi Takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy, úradné záznamy, prepisy, všetko čierne na bielom. Z druhej strany išli akurát výhovorky. Ďalším faktom, ktorý sme ponúkli je, že pán minister Mikulec stratil bezpečnostnú previerku. A jeho obhajoba znela, no, lebo tam nejaký Tibenský, Tibenského žene nedal 750 tisíc eur. Takéto nejaké bludy tu splietal pán Mikulec namiesto toho, aby reálne potvrdil čo potvrdil aj súd, že prišiel o tú bezpečnostnú previerku preto, lebo nemá v poriadku príjmy. A to my tvrdíme od prvej minúty. Tento pán nemá v poriadku príjmy, pretože je namočený do takých káuz rodinkárstva, že je veľké podozrenie, že si navyšoval svoj príjem cez biznis s rodinnými firmami.
Ďalšia kategória o ktorej sme hovorili bola politická zodpovednosť za systém nastrčených udavačov. A to je to najkľúčovejšie čo sa dneska deje. Trestné právo a hovoril o tom veľmi presne Robert Fico na úvod tejto schôdze, trestné právo je po prvýkrát v dejinách Slovenska od roku 93 zneužívané na politické čistky, na politické čistky a vy ste to potvrdili. Vy ste nedali jediný argument, ktorý by toto vyvracal. Naopak ste ešte zvyšovali to napätie a ten tlak a vyhrážali ste sa, že nás idete ďalej zatvárať. Presne o tom bol prejav Igora Matoviča a jeho kolegov v poslaneckých laviciach za OĽANO. Tuto naposledy to bolo krásne pred vedené pánom Šudíkom, ktorý v prvej vete povedal, že my sa vám nijako nevyhrážame a hneď v druhej vzápätí sa poprel a povedal, že treba postaviť nové väznice, aby nás tam mohli všetkých zavrieť. Oni si dokážu takýmto spôsobom, takýmto spôsobom odporovať v jednej vete, ktorá ani nie je rozvitá. Čiže mám pocit, že ste len potvrdili, že tu funguje systém nastrčených udavačov, ktorými sa snažíte vytvárať politické čistky. A toto hovorí tajná správa Slovenskej informačnej služby, ktorú z veľkej časti citoval aj Robert Fico. To nehovoríme my, to hovorí vaša tajná služba, vaša Slovenská informačná služba. Čiže ide o fakt. A je zároveň faktom, že SIS jasne spomína, že má dôkazy na to, že sa zneužívajú orgány činné v trestnom konaní a systém týchto nastrčených udavačov na to, aby sa tu robili takéto politické čistky. Takže to je fakt. Faktom je aj to, že pán Zurian vypovedal, bývalý šéf NAKA, že pán Makó ako hlavný udavač, na základe celého, na základe ktorého tu všetky tie čistky prebiehajú, pán Makó je pravdepodobne agentom SIS, ktorého dohodil na toto miesto sám Igor Matovič prostredníctvom štátnej korupcie Slovenskej informačnej služby. To je fakt. Takéto niečo odznelo. To znamená, Makó je Matovičov agent. A na základe tohto človeka tu boli jeden po druhom rvaní ľudia do väzby, vrátane Milana Lučanského, ktorý zomrel. A to je tak isto fakt. Faktom je, že vo väzbe je aj spomínaný bývalý šéf SIS pán Pčolinský len preto, že si otvoril ústa, len preto, že poukázal práve na tento systém narafičených udavačov. A to je tak isto fakt. Faktom je, že sme predložili dôkazy v podobe sms správ, v podobe úradných záznamov, kde sú jasné, jasne zaznamenané okolnosti za akých sa dostávajú výpovede z týchto udavačov, že sú koordinované a že v prípade niektorých prokurátorov sú ponúkané rôzne protislužby len aby tí udavači hovorili presne to čo potrebujú počuť prokurátori či policajti. A takýmto spôsobom nemôže fungovať spravodlivosť. A toto je opäť fakt na ktorý sme poukázali, toto neboli naše interpretácie. Je faktom, že tu funguje vojna policajtov. Tento fakt naozaj nevidí asi jedine pán MIkulec. Všetci vidíme tie razie na NAKA, tie razie na inšpekcii, vzájomnú pomstu týchto rôznych útvarov, ako sa postupne prepúšťajú na základe rozhodnutí Generálnej prokuratúry rôzni väzobne stíhaní príslušníci polície. Čiže je faktom, že tu prebieha vojna policajtov a že sa zneužíva väzba ako mučiaci nástroj. Je faktom, že prebehlo stretnutie v pivnici SIS na ktorom bola de facto kompromitovaná prezidentka Slovenskej republiky, kde sa stretla s človekom, ktorý bol vzápätí poslaný do väzby a je faktom, že pán Mikulec vedel, že pán Sabó dostáva televízory do daru a nič neurobil, aby upozornil pani Čaputovú a ďalších najvyšších ústavných činiteľov, aby do pivnice neliezli. Čiže opäť ďalší fakt a opäť môžem potvrdiť len to, že pán MIkulec nepovedal ani slovko, aby sa obhájil. Je faktom, že väzba sa používa ako mučiaci nástroj, ale zároveň je faktom, že sa používa veľmi selektívne iba na nominantov opozície. V prípade pána poslanca Heráka alebo už exposlanca, vášho kolegu z OĽANO, ktorý je obvinený z trojnásobného myslím znásilnenia, pedofílie mladistvých. V tomto prípade nepoužijete kolúznu väzbu, lebo pán poslanec zjavne nemôže nikoho ovplyvniť, lebo nemá to postavenie, pozná iba celú vládu a celú koalíciu. Ale v prípade chlapíka, ktorý vraj zobral do daru televízor, tam treba kolúznu väzbu, lebo tam je to najväčší problém na svete. Pedofília nie je problém, ale najväčší problém je televízor. Toto hovoríte slovenskej verejnosti. A my sa pýtame, je to naozaj padni komu padni alebo sa tu väzby využívajú ako prostriedok selektívnych politických čistiek, ktorých obeťou bol, opakujem, aj Milan Lučanský. Toto je fakt na ktorý sme ponúkli jasný dôkaz.
Výsledkom tohto miss manažmentu a neschopnosti pána Romana Mikulca je, že naozaj zomrel človek, ktorý si to nezaslúžil a často bolo v rozprave spomínané meno Milana Lučanského. Osobne ma zarmútilo to, ako spôsobom dehonestujúcim hovoril o Milanovi Lučanskom pán Matovič, ktorý sa sem postavil a povedal, že je hrdý na to, že Milan Lučanský skončil vo väzbe, ergo je hrdý na to, že zomrel. Toto povedal Igor Matovič. Pán Mikulec priniesol aspoň dva alebo jeden fakt do tejto diskusie, ktorý musím spomenúť a to je jeho rozhovor s Milanom Lučanským, ak to skutočne prebehlo tak, že mu Milan Lučanský povedal, že pokiaľ odíde z polície, tak ho dajú dole oni alebo sa teda zabije sám. Tak ja sa pýtam, kto sú tí oni? Sú to tí, ktorí ho zavreli do väzby a dali ho naozaj dole. Toto sú otázky, ktoré vyplývajú z toho, čo povedal pán Mikulec. Celá verzia o samovražde týmto padá. Je tu veľká pravdepodobnosť, že ho reálne dali dole tak ako vystríhal v rozhovore s pánom Mikulcom. A ja by som doplnil a hovoril to predo mnou aj podpredseda Národnej rady Juraj Blanár. Pripomenul by som slová Milana Lučanského, ktoré povedal, keď odchádzal od Mikulca. A tie sú nespochybniteľné. Napísal, nezmierim sa s politizáciou polície a napísal, že neuznávam Romana Mikulca ako ministra vnútra. Toto bola obžaloba, ktorá znie mrazivo v dnešných dňoch, keď už Milan Lučanský nežije. Ani Milan Lučanský nechcel mať takéhoto ministra vnútra, ktorý politizuje políciu a Milan Lučanský potvrdzuje, že polícia a orgány činné v trestnom konaní, po smrti potvrdzuje, sú zneužívané na politiku, na politické čistky. Aký chcete väčší dôkaz?
Hovorili sme o faktoch v prípade Mikulcovho vzdelania. Hovorili sme o tom, že je naozaj krajne nepravdepodobné, že človek, ktorý vedie Vojenské spravodajstvo si v tom istom čase urobí vysokú školu a získa titul MSc Master of Sciense. Prepáčte, neznevažujme vedu, neznevažujme vzdelanie. Nie je možné byť zároveň šéfom Vojenského spravodajstva a zároveň si urobiť vysokú školu. Alebo ak to je možné, tak je Vojenské spravodajstvo v troskách, pretože nie je absolútne realizovateľné popri takejto vážnej funkcii si tu písať dvadsať diplomových prác, ako nám povedal pán MIkulec. On napísal dvadsať diplomových prác, ako doplnil, ale oni to neboli diplomové práce, aby ho som citoval. Fantastické. Žiadame ho naďalej o to, aby nám ich predložil. Modulové, nazýval to modulové práce, dvadsať modulových prác. Nech sa páči, pán minister, máte možnosť sa obhájiť. Verím tomu, že tlak verejnosti bude na vás taký silný ako bol na Matoviča, Gröhlinga a ďalších podvodníkov. Pretože je tu vážne podozrenie, že ste rovnaký podvodník.
V prípade vašich hodiniek, viete, keď ste minister vnútra a neviete, že nemôžete nosiť nelegálne fejky alebo kópie drahých štyridsaťtisícových hodiniek, tak je tak isto na zváženie kam až siaha vaša inteligencia. Pán Mikulec, opäť, nepredviedli ste ani jediný argument, ktorý by to ospravedlnil, ani jediný. My sme dali fakt a vy ste dali zase len nejaké paranoidné bludy.
Takže môžem to uzavrieť jedine tým, že pripomeniem ctenej snemovni, že z jednej strany, z tej opozičnej tu neboli vyhrážky koalícii, tu neboli žiadne vulgárne nadávky, tu boli len fakty a dôkazy jeden po druhom, fakty a dôkazy. A z druhej strany tu bola len číra nenávisť voči Robertovi Ficovi, číra nenávisť voči SMER-u a vyhrážanie sa, že nás budete zatvárať. Takto prebiehala rozprava počas týchto dvoch dní. Veľmi ma mrzí alibizmus pána ministra Mikulca. Keby sa k tomu postavil aspoň ako chlap a povedal, že áno, ja som minister vnútra a tieto veci sa dejú a ja urobím všetko preto, aby sa nediali, tak poviem dobre. Je to chlap. Možno pomýlený chlap, možno zmätený chlap, ale stále chlap. Lenže on sa postavil a hral tuná vrátnika, hral tuná kvetináč na parapete, hral tuná človeka, ktorý o ničom nerozhoduje, on nevie, on tu neexistuje. Opäť zacitujem pána Pčolinského: "Totálny amaterizmus, totálny rozklad polície, Mikulec akoby ani nebol, Mikulec ani nie je". Toto je minister vnútra. No tak, keď ani nie, tak načo ho máme vôbec potvrdzovať vo funkcii za ktorú berie plat. My platíme človeka, ktorý tu ani nie je. Ale tragédiou je, že prikrýva, prikrýva svojou existenciou tie najťažšie zločiny a možno aj justičné vraždy. Prikrýva systém udavačov, ktorý nemá obdoby od päťdesiatych rokov a preto si zaslúži odvolanie. A viete, mám niekedy pocit z toho jeho alibizmu a vždy mi to pripomenie taký slávny český film Pelíšky. Si pamätáte takú tú postavičku, strašne humornú, tiež by bol pán Mikulec taký humorný, ktorý dostal príkaz, že teda treba strieľať, hej. Rozkaz znel jasne, nebyl čas se zamýšlet kto je kto a zastrelil poštára. A toto je pán Mikulec, není čas se zamýšlet, teda ak je tá kapacita. Neni čas, idú jeden po druhom do väzby, jeden po druhom mučený a on to celé prikrýva, lebo tá atmosféra je taká istá. Politické čistky. Vy ste si pretvorili políciu na vlastný nástroj. Zneužívate trestné právo a pán Mikulec sa stal symbolom tohto policajného teroru, symbolom rodinkárstva, symbolom amaterizmu, symbolom neschopnosti a symbolom totálneho rozkladu polície. Prosím vás, páni kolegovia, zamyslite sa nad tým čo ste počuli a zahlasujme za odvolanie ministra Mikulca. Slovensko si zaslúži lepšieho ministra. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
16. 6. 2021 17:05:08 - 17:22:40 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte na záver diskusie, aby som zhrnul čo sme sa dneska dozvedeli a včera počas rozpravy. Musím s znepokojením skonštatovať, že na jednej strane sme my ponúkali fakty a dôkazy, empirické a racionálne argumenty a z druhej strany či už od pána ministra Romana Mikulca alebo od kolegov z koalície zaznievali jedine tony nenávisti voči Robertovi Ficovi, voči strane SMER a vyhrážky, že nás budú zatvárať. Takáto bola situácia počas tejto rozpravy. A je mi to veľmi ľúto.
Jediný argument, jediný dôkaz nezaznel od pána Mikulca a z našej strany zaznievali fakty. Fakty a fakty. Skúsim zopakovať niektoré z nich. V prvom rade sme upozorňovali na úplne nespochybniteľné fakty, na ktoré máme dôkazy ohľadom rodinkárstva v prípade pána Romana Mikulca v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva alebo keď bol riaditeľom kancelárie šéfa Vojenského spravodajstva.
Je faktom, že Vojenské spravodajstvo dalo 2,5-miliónový biznis firme jeho otca v čase, keď bol šéfom kancelárie. Je to fakt, ktorý nespochybnil ani pán Mikulec. A toto je encyklopedická, encyklopedický prípad rodinkárstva alebo nepotizmu. A pôsobí naozaj smutne, že vaša vláda, ktorá si dalo do programového vyhlásenia ako jednu z prvých viet, že idete bojovať proti rodinkárstvu s týmto nemá žiaden problém.
Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom Vojenského spravodajstva, tak firma, v ktorej pôsobil jeho brat, čo sme preukázali jasnými dôkazmi, dostala kšeft za 15 tis. euro. Opäť prípad encyklopedického rodinkárstva. Je faktom, že keď bol pán Mikulec šéfom kancelárie vo Vojenskom spravodajstve, tak jeho rodičia mali prenajatý byť Vojenským spravodajstvom a dostávali za to peniaze. Opäť kozmická náhoda. Zhodou okolností je pán Mikulec vo Vojenskom spravodajstve a zhodou okolností si z miliónov bytov vyberie Vojenské spravodajstvo práve tento byt. Opäť encyklopedické rodinkárstvo.
Pán predseda SMER-u Robert Fico hovoril jasné dôkazy aj o ďalších skutočnostiach. Napríklad citoval z úradného záznamu o úplatku, ktorý si údajne pýtal pán Mikulec vo výške 10 až 15 tis. euro. Nikto nič. Nikto nič nevyvrátil. Jedine čo povedal pán Roman Mikulec vo vzťahu k týmto obvineniam, že sa tu naňho zosypala nejaká obrovitánska gigantická konšpirácia. V tejto konšpirácii je zapletený hádam každý na Slovensku, dokonca aj pani Radičová, všetci ho nenávidíme, všetci mu len prajeme zle. On žije v nejakej paranoji, on má v hlave nejakých bubákov. V poriadku, je to jeho psychický stav, to nech riešia odborníci. Ale takéto niečo, prosím vás, nemôže minister vnútra povedať, pokiaľ sa chce reálne obhájiť. Čiže nepočuli sme nič na jeho racionálnu a empirickú obhajobu. My sme ponúkali fakty, on ponúkal bludy.
Druhá kategória. Poukázali sme a doložili sme to, aký je pán minister vnútra neschopný a aby som použil slová koaličného poslanca Petra Pčolinského, aký je totálny amatér. Hovorili sme o tom, aký trest mu udelila bývalá premiérka a bývalá ministerka obrany pani Radičová. Asi uznáte, že pani Radičová nie je tá, ktorá by teraz nejak fandila SMER-u alebo fandila našej bývalej vláde. No, ale bola to ona, ktorá udelila trest pánovi Mikulcovi a on to ani nevie spochybniť.
Pani Radičová a opäť to bolo preukázané, opäť je to jasný dôkaz, potvrdila, že pán Mikulec nesplnil jej jasný rozkaz, aby správu o tunelovaní Vojenského spravodajstva dal ministrovi vnútra a vyhováral sa na to, že v tom písomnom príkaze bolo napísané slovo minister a nebolo doplnené vnútro, čo je jasná výhovorka a vzápätí to celé skartoval. Toto je minister vnútra. Prepáčte, toto naozaj odpúšťame? Toto najnovšie odpúšťame ministrom?
Dočítali sme sa v úradnom zázname a opäť ide o fakt, lebo v tom úradnom zázname to tam je napísané čierne na bielom, že pán minister v čase, keď bol šéfom Vojenského spravodajstva zneužívali Vojenské spravodajstvo na to, aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy.
===== ... aby si vyriaďoval nejaké súkromné spory s podnikateľom, ktorého pes mu omočil plot a vzápätí sa potom sa snažil vyriešiť túto situáciu tým, že nadväzoval kontakty s mafiánmi Takáčovcami. Toto robil minister vnútra a my mu to chceme ako odpustiť, hej. Čiže opäť, na jednej strane z našej strany išli fakty a dôkazy, úradné záznamy, prepisy, všetko čierne na bielom. Z druhej strany išli akurát výhovorky. Ďalším faktom, ktorý sme ponúkli je, že pán minister Mikulec stratil bezpečnostnú previerku. A jeho obhajoba znela, no, lebo tam nejaký Tibenský, Tibenského žene nedal 750 tisíc eur. Takéto nejaké bludy tu splietal pán Mikulec namiesto toho, aby reálne potvrdil čo potvrdil aj súd, že prišiel o tú bezpečnostnú previerku preto, lebo nemá v poriadku príjmy. A to my tvrdíme od prvej minúty. Tento pán nemá v poriadku príjmy, pretože je namočený do takých káuz rodinkárstva, že je veľké podozrenie, že si navyšoval svoj príjem cez biznis s rodinnými firmami.
Ďalšia kategória o ktorej sme hovorili bola politická zodpovednosť za systém nastrčených udavačov. A to je to najkľúčovejšie čo sa dneska deje. Trestné právo a hovoril o tom veľmi presne Robert Fico na úvod tejto schôdze, trestné právo je po prvýkrát v dejinách Slovenska od roku 93 zneužívané na politické čistky, na politické čistky a vy ste to potvrdili. Vy ste nedali jediný argument, ktorý by toto vyvracal. Naopak ste ešte zvyšovali to napätie a ten tlak a vyhrážali ste sa, že nás idete ďalej zatvárať. Presne o tom bol prejav Igora Matoviča a jeho kolegov v poslaneckých laviciach za OĽANO. Tuto naposledy to bolo krásne pred vedené pánom Šudíkom, ktorý v prvej vete povedal, že my sa vám nijako nevyhrážame a hneď v druhej vzápätí sa poprel a povedal, že treba postaviť nové väznice, aby nás tam mohli všetkých zavrieť. Oni si dokážu takýmto spôsobom, takýmto spôsobom odporovať v jednej vete, ktorá ani nie je rozvitá. Čiže mám pocit, že ste len potvrdili, že tu funguje systém nastrčených udavačov, ktorými sa snažíte vytvárať politické čistky. A toto hovorí tajná správa Slovenskej informačnej služby, ktorú z veľkej časti citoval aj Robert Fico. To nehovoríme my, to hovorí vaša tajná služba, vaša Slovenská informačná služba. Čiže ide o fakt. A je zároveň faktom, že SIS jasne spomína, že má dôkazy na to, že sa zneužívajú orgány činné v trestnom konaní a systém týchto nastrčených udavačov na to, aby sa tu robili takéto politické čistky. Takže to je fakt. Faktom je aj to, že pán Zurian vypovedal, bývalý šéf NAKA, že pán Makó ako hlavný udavač, na základe celého, na základe ktorého tu všetky tie čistky prebiehajú, pán Makó je pravdepodobne agentom SIS, ktorého dohodil na toto miesto sám Igor Matovič prostredníctvom štátnej korupcie Slovenskej informačnej služby. To je fakt. Takéto niečo odznelo. To znamená, Makó je Matovičov agent. A na základe tohto človeka tu boli jeden po druhom rvaní ľudia do väzby, vrátane Milana Lučanského, ktorý zomrel. A to je tak isto fakt. Faktom je, že vo väzbe je aj spomínaný bývalý šéf SIS pán Pčolinský len preto, že si otvoril ústa, len preto, že poukázal práve na tento systém narafičených udavačov. A to je tak isto fakt. Faktom je, že sme predložili dôkazy v podobe sms správ, v podobe úradných záznamov, kde sú jasné, jasne zaznamenané okolnosti za akých sa dostávajú výpovede z týchto udavačov, že sú koordinované a že v prípade niektorých prokurátorov sú ponúkané rôzne protislužby len aby tí udavači hovorili presne to čo potrebujú počuť prokurátori či policajti. A takýmto spôsobom nemôže fungovať spravodlivosť. A toto je opäť fakt na ktorý sme poukázali, toto neboli naše interpretácie. Je faktom, že tu funguje vojna policajtov. Tento fakt naozaj nevidí asi jedine pán MIkulec. Všetci vidíme tie razie na NAKA, tie razie na inšpekcii, vzájomnú pomstu týchto rôznych útvarov, ako sa postupne prepúšťajú na základe rozhodnutí Generálnej prokuratúry rôzni väzobne stíhaní príslušníci polície. Čiže je faktom, že tu prebieha vojna policajtov a že sa zneužíva väzba ako mučiaci nástroj. Je faktom, že prebehlo stretnutie v pivnici SIS na ktorom bola de facto kompromitovaná prezidentka Slovenskej republiky, kde sa stretla s človekom, ktorý bol vzápätí poslaný do väzby a je faktom, že pán Mikulec vedel, že pán Sabó dostáva televízory do daru a nič neurobil, aby upozornil pani Čaputovú a ďalších najvyšších ústavných činiteľov, aby do pivnice neliezli. Čiže opäť ďalší fakt a opäť môžem potvrdiť len to, že pán MIkulec nepovedal ani slovko, aby sa obhájil. Je faktom, že väzba sa používa ako mučiaci nástroj, ale zároveň je faktom, že sa používa veľmi selektívne iba na nominantov opozície. V prípade pána poslanca Heráka alebo už exposlanca, vášho kolegu z OĽANO, ktorý je obvinený z trojnásobného myslím znásilnenia, pedofílie mladistvých. V tomto prípade nepoužijete kolúznu väzbu, lebo pán poslanec zjavne nemôže nikoho ovplyvniť, lebo nemá to postavenie, pozná iba celú vládu a celú koalíciu. Ale v prípade chlapíka, ktorý vraj zobral do daru televízor, tam treba kolúznu väzbu, lebo tam je to najväčší problém na svete. Pedofília nie je problém, ale najväčší problém je televízor. Toto hovoríte slovenskej verejnosti. A my sa pýtame, je to naozaj padni komu padni alebo sa tu väzby využívajú ako prostriedok selektívnych politických čistiek, ktorých obeťou bol, opakujem, aj Milan Lučanský. Toto je fakt na ktorý sme ponúkli jasný dôkaz.
Výsledkom tohto miss manažmentu a neschopnosti pána Romana Mikulca je, že naozaj zomrel človek, ktorý si to nezaslúžil a často bolo v rozprave spomínané meno Milana Lučanského. Osobne ma zarmútilo to, ako spôsobom dehonestujúcim hovoril o Milanovi Lučanskom pán Matovič, ktorý sa sem postavil a povedal, že je hrdý na to, že Milan Lučanský skončil vo väzbe, ergo je hrdý na to, že zomrel. Toto povedal Igor Matovič. Pán Mikulec priniesol aspoň dva alebo jeden fakt do tejto diskusie, ktorý musím spomenúť a to je jeho rozhovor s Milanom Lučanským, ak to skutočne prebehlo tak, že mu Milan Lučanský povedal, že pokiaľ odíde z polície, tak ho dajú dole oni alebo sa teda zabije sám. Tak ja sa pýtam, kto sú tí oni? Sú to tí, ktorí ho zavreli do väzby a dali ho naozaj dole. Toto sú otázky, ktoré vyplývajú z toho, čo povedal pán Mikulec. Celá verzia o samovražde týmto padá. Je tu veľká pravdepodobnosť, že ho reálne dali dole tak ako vystríhal v rozhovore s pánom Mikulcom. A ja by som doplnil a hovoril to predo mnou aj podpredseda Národnej rady Juraj Blanár. Pripomenul by som slová Milana Lučanského, ktoré povedal, keď odchádzal od Mikulca. A tie sú nespochybniteľné. Napísal, nezmierim sa s politizáciou polície a napísal, že neuznávam Romana Mikulca ako ministra vnútra. Toto bola obžaloba, ktorá znie mrazivo v dnešných dňoch, keď už Milan Lučanský nežije. Ani Milan Lučanský nechcel mať takéhoto ministra vnútra, ktorý politizuje políciu a Milan Lučanský potvrdzuje, že polícia a orgány činné v trestnom konaní, po smrti potvrdzuje, sú zneužívané na politiku, na politické čistky. Aký chcete väčší dôkaz?
Hovorili sme o faktoch v prípade Mikulcovho vzdelania. Hovorili sme o tom, že je naozaj krajne nepravdepodobné, že človek, ktorý vedie Vojenské spravodajstvo si v tom istom čase urobí vysokú školu a získa titul MSc Master of Sciense. Prepáčte, neznevažujme vedu, neznevažujme vzdelanie. Nie je možné byť zároveň šéfom Vojenského spravodajstva a zároveň si urobiť vysokú školu. Alebo ak to je možné, tak je Vojenské spravodajstvo v troskách, pretože nie je absolútne realizovateľné popri takejto vážnej funkcii si tu písať dvadsať diplomových prác, ako nám povedal pán MIkulec. On napísal dvadsať diplomových prác, ako doplnil, ale oni to neboli diplomové práce, aby ho som citoval. Fantastické. Žiadame ho naďalej o to, aby nám ich predložil. Modulové, nazýval to modulové práce, dvadsať modulových prác. Nech sa páči, pán minister, máte možnosť sa obhájiť. Verím tomu, že tlak verejnosti bude na vás taký silný ako bol na Matoviča, Gröhlinga a ďalších podvodníkov. Pretože je tu vážne podozrenie, že ste rovnaký podvodník.
V prípade vašich hodiniek, viete, keď ste minister vnútra a neviete, že nemôžete nosiť nelegálne fejky alebo kópie drahých štyridsaťtisícových hodiniek, tak je tak isto na zváženie kam až siaha vaša inteligencia. Pán Mikulec, opäť, nepredviedli ste ani jediný argument, ktorý by to ospravedlnil, ani jediný. My sme dali fakt a vy ste dali zase len nejaké paranoidné bludy.
Takže môžem to uzavrieť jedine tým, že pripomeniem ctenej snemovni, že z jednej strany, z tej opozičnej tu neboli vyhrážky koalícii, tu neboli žiadne vulgárne nadávky, tu boli len fakty a dôkazy jeden po druhom, fakty a dôkazy. A z druhej strany tu bola len číra nenávisť voči Robertovi Ficovi, číra nenávisť voči SMER-u a vyhrážanie sa, že nás budete zatvárať. Takto prebiehala rozprava počas týchto dvoch dní. Veľmi ma mrzí alibizmus pána ministra Mikulca. Keby sa k tomu postavil aspoň ako chlap a povedal, že áno, ja som minister vnútra a tieto veci sa dejú a ja urobím všetko preto, aby sa nediali, tak poviem dobre. Je to chlap. Možno pomýlený chlap, možno zmätený chlap, ale stále chlap. Lenže on sa postavil a hral tuná vrátnika, hral tuná kvetináč na parapete, hral tuná človeka, ktorý o ničom nerozhoduje, on nevie, on tu neexistuje. Opäť zacitujem pána Pčolinského: "Totálny amaterizmus, totálny rozklad polície, Mikulec akoby ani nebol, Mikulec ani nie je". Toto je minister vnútra. No tak, keď ani nie, tak načo ho máme vôbec potvrdzovať vo funkcii za ktorú berie plat. My platíme človeka, ktorý tu ani nie je. Ale tragédiou je, že prikrýva, prikrýva svojou existenciou tie najťažšie zločiny a možno aj justičné vraždy. Prikrýva systém udavačov, ktorý nemá obdoby od päťdesiatych rokov a preto si zaslúži odvolanie. A viete, mám niekedy pocit z toho jeho alibizmu a vždy mi to pripomenie taký slávny český film Pelíšky. Si pamätáte takú tú postavičku, strašne humornú, tiež by bol pán Mikulec taký humorný, ktorý dostal príkaz, že teda treba strieľať, hej. Rozkaz znel jasne, nebyl čas se zamýšlet kto je kto a zastrelil poštára. A toto je pán Mikulec, není čas se zamýšlet, teda ak je tá kapacita. Neni čas, idú jeden po druhom do väzby, jeden po druhom mučený a on to celé prikrýva, lebo tá atmosféra je taká istá. Politické čistky. Vy ste si pretvorili políciu na vlastný nástroj. Zneužívate trestné právo a pán Mikulec sa stal symbolom tohto policajného teroru, symbolom rodinkárstva, symbolom amaterizmu, symbolom neschopnosti a symbolom totálneho rozkladu polície. Prosím vás, páni kolegovia, zamyslite sa nad tým čo ste počuli a zahlasujme za odvolanie ministra Mikulca. Slovensko si zaslúži lepšieho ministra. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
15. 6. 2021 18:33:42 - 18:35:12 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán poslanec Takáč, zhrnul si to veľmi presne a všetky tie kauzy Romana Mikulca si predstavil úplne precízne a to sa ani nedá obhájiť. A ja mám taký pocit, že koalícia sa to ani nesnaží obhajovať. Ja keď si to tak sa zamýšľam tak z OĽANO tu vystúpil Matovič, ktorý celú kauzu využil iba na to aby sa tu vyplakal, že ako on bojuje s mafiou, ale o Mikulcovi a na jeho obhajobu nepadlo ani slovo. Heger, ten tu dokola dával, nebo Fico, lebo SMER, ale na obhajobu Mikulca nič, žiaden argument. SaS-ka, Sulík to ani nebol, ten vôbec nevystúpil, niečo hlesla pani Bittó a SaS-ka tu ani nepáchla, tá tu vôbec nebola, úplne neexistujúca. Potom, nevie vy kto ste pán kolega, nevie. Vy ste zo SaS-ky? Gratulujem. ZA ĽUDÍ, ZA ĽUDÍ tu prišla pani Remišová, tak tá dala jak povinnú jazdu. Keď to videla Kolíková, ako jej sokyňa dáva povinnú jazdu, tak aj ona dala povinnú jazdu, ale nepovedali nič na obhajobu Mikulca. A potom tu máme SME RODINU, kde Krajniak vyslovene povedal, že Mikulec sa stráca vo svojom rezorte a pán Pčolinský povedal, že je to totálny amatér a je policajný zbor je pod jeho vedením v totálnom rozklade. Vlastne Mikulca položili úplne kompletne všetci. Ako chudák Mikulec. Keby nebol takej prchkej povahy, tak mi jeho až ľúto. Jeho nikto nechce, jeho už opľuje aj matovičov kocúr. Pán Mikulec, keď vidíte takúto chabú podporu od vašich samotných súdruhov, nevzdáte to? Ďakujem.
15. 6. 2021 17:42:09 - 17:44:05 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán minister, keby alibizmus nadnášal, tak vy sa tu vznášate ako vzducholoď. Preboha, tak načo je minister vnútra keď vy za nič nenesiete zodpovednosť? Za čo vlastne beriete plat? Však vy za nič nemôžete. Tu prebieha policajná vojna, každý to vidí a vy necítite žiadnu politickú zodpovednosť. Ja, no tak sa zamýšľam, že keď padlo lietadlo a odstúpil minister obrany, to on tam urobil tú haváriu toho lietadla? Nie. Ale nesie politickú zodpovednosť. To isté platí o, v Belgicku to, myslím, bolo, sa vykoľajil vlak, okamžite odstupuje minister dopravy. A nebol to on, ktorý tam pokazil tie železnice. Čiže vy necítite zodpovednosť za to, že sa tu vykopávajú dvere Zurianovi, za to, že sa tu vracia, Generálna prokuratúra vracia jeden prípad za druhým, lebo sú to nezmysly, za to, že sú tu ľudia mučení vo väzbách, za to, že tu je systém udavačov, o ktorom hovorí správa SIS, vy nič? Ani pohľad, ani zvuk? Nič? Tak ako viete, ten alibizmus je už naozaj príšerný a keď potom počúvame od Matoviča, že sa nám tu vyhráža, a že kto z nás pôjde do basy, on už vie dopredu, že pôjdeme do basy, potom tu máme Lipšica spolitizovaného, bývalého politika NOVA, čo je vládne hnutie, váš kolega z toho istého, z tej istej kandidátky, tak asi máme obavy, že ten proces je spolitizovaný a že sú tu politické čistky a vy to kryjete a potom sa tvárite, že vy ste tu vlastne ani neni. Vy tu vlastne ani nie ste treba. Načo je nám takýto minister vnútra?
Pán minister, ja mám iba základné otázky a zopakujem ich a poprosím vás o jasnú odpoveď. Ste ochotný predložiť tomuto plénu a verejnosti svoju diplomovú prácu, dokonca som počul, že ste mali dve školy, tak dve diplomové práce? Ste ochotný dať na kontrolu vaše hodinky alebo nie? A viete vysvetliť, prečo váš brat figuruje na facebookovej stránke a webovej stránke firmy, ktorej ste dohodili zákazku za 150-tisíc? Prosím vás, tri jasné odpovede bez toho blábolu okolo.
Ďakujem pekne.
15. 6. 2021 15:40:04 - 15:42:04 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána
===== Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána a v každom vzdelancovi vidí niekoho kto je súčasťou organizovaného zločinu. Nie, nebojte sa, Aristoteles, Platón sú veľké vzpory aj pre mňa a pre mnohých iných. Čo sa týka pána Vonsa, vy ste si našli o mne, že som politológ. Ja som si teda tiež našiel o vás, vy ste kulturista, vy ste kulturista, pán Vons. Ja neviem, ako dobre, však jasné, že sa môže každý k všetkému a určite by ste sa rád vyjadrili aj k futbalu a k všetkému. Slováci majú taký niekedy taký zvyk, že sa vyjadrujú k všetkému, ale zase spochybňovať ako kulturista úroveň mojich kníh, viete trošku niekedy je lepšie byť tíško. A čo sa týka pána Šeligu, že kto zatváral opozíciu, pán Šeliga nám medzitým ubzikol, kto zatvára opozíciu? No tak nebol to Matovič a vy kolegovia z OĽANO, ktorí ste tu vrieskali po nás, že máme šúchať nožičkami, lebo po nás príde NAKA. A nebol to pán Matovič, ktorý ešte dneska tu rozprával, že Robert Fico skončí v base. A nebol tu premiér, ktorý tu hovoril, že my sme mafia. No tak keď sme mafia, tak asi patríme do basy, že. Čiže kto to tu asi hovorí? No pán Matovič a vy, vy, čo máte plné ústa iba invektív a absolútne žiadne dôkazy. No a potom tu povie pán, pán Šeliga, že my môžme za vraždu Kuciaka. No tak obvinený bol myslím že pán Kočner, veľký kamarát pána Sulíka s ktorým chodil na raňajky a myslím, že dokonca Matovič s ním sedel šesť hodín na rande a si hrkútali. Tak čo má s nami, preboha, spoločné Kočner? Však to bol váš človek. A ak niekto teda môže za vraždu Kuciaka, tak ste to v prvom rade vy. To vám poviem kedykoľvek. A posledná vec k pánovi Šudíkovi. To už asi nestihnem, ale myslím, že svet sa nezrúti, keď na pána Šudíka a jeho intelektuálnu poznámku reagovať nebudem. Ďakujem pekne.
15. 6. 2021 15:40:04 - 15:42:04 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána
===== Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána a v každom vzdelancovi vidí niekoho kto je súčasťou organizovaného zločinu. Nie, nebojte sa, Aristoteles, Platón sú veľké vzpory aj pre mňa a pre mnohých iných. Čo sa týka pána Vonsa, vy ste si našli o mne, že som politológ. Ja som si teda tiež našiel o vás, vy ste kulturista, vy ste kulturista, pán Vons. Ja neviem, ako dobre, však jasné, že sa môže každý k všetkému a určite by ste sa rád vyjadrili aj k futbalu a k všetkému. Slováci majú taký niekedy taký zvyk, že sa vyjadrujú k všetkému, ale zase spochybňovať ako kulturista úroveň mojich kníh, viete trošku niekedy je lepšie byť tíško. A čo sa týka pána Šeligu, že kto zatváral opozíciu, pán Šeliga nám medzitým ubzikol, kto zatvára opozíciu? No tak nebol to Matovič a vy kolegovia z OĽANO, ktorí ste tu vrieskali po nás, že máme šúchať nožičkami, lebo po nás príde NAKA. A nebol to pán Matovič, ktorý ešte dneska tu rozprával, že Robert Fico skončí v base. A nebol tu premiér, ktorý tu hovoril, že my sme mafia. No tak keď sme mafia, tak asi patríme do basy, že. Čiže kto to tu asi hovorí? No pán Matovič a vy, vy, čo máte plné ústa iba invektív a absolútne žiadne dôkazy. No a potom tu povie pán, pán Šeliga, že my môžme za vraždu Kuciaka. No tak obvinený bol myslím že pán Kočner, veľký kamarát pána Sulíka s ktorým chodil na raňajky a myslím, že dokonca Matovič s ním sedel šesť hodín na rande a si hrkútali. Tak čo má s nami, preboha, spoločné Kočner? Však to bol váš človek. A ak niekto teda môže za vraždu Kuciaka, tak ste to v prvom rade vy. To vám poviem kedykoľvek. A posledná vec k pánovi Šudíkovi. To už asi nestihnem, ale myslím, že svet sa nezrúti, keď na pána Šudíka a jeho intelektuálnu poznámku reagovať nebudem. Ďakujem pekne.
15. 6. 2021 15:40:04 - 15:42:04 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána
===== Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána a v každom vzdelancovi vidí niekoho kto je súčasťou organizovaného zločinu. Nie, nebojte sa, Aristoteles, Platón sú veľké vzpory aj pre mňa a pre mnohých iných. Čo sa týka pána Vonsa, vy ste si našli o mne, že som politológ. Ja som si teda tiež našiel o vás, vy ste kulturista, vy ste kulturista, pán Vons. Ja neviem, ako dobre, však jasné, že sa môže každý k všetkému a určite by ste sa rád vyjadrili aj k futbalu a k všetkému. Slováci majú taký niekedy taký zvyk, že sa vyjadrujú k všetkému, ale zase spochybňovať ako kulturista úroveň mojich kníh, viete trošku niekedy je lepšie byť tíško. A čo sa týka pána Šeligu, že kto zatváral opozíciu, pán Šeliga nám medzitým ubzikol, kto zatvára opozíciu? No tak nebol to Matovič a vy kolegovia z OĽANO, ktorí ste tu vrieskali po nás, že máme šúchať nožičkami, lebo po nás príde NAKA. A nebol to pán Matovič, ktorý ešte dneska tu rozprával, že Robert Fico skončí v base. A nebol tu premiér, ktorý tu hovoril, že my sme mafia. No tak keď sme mafia, tak asi patríme do basy, že. Čiže kto to tu asi hovorí? No pán Matovič a vy, vy, čo máte plné ústa iba invektív a absolútne žiadne dôkazy. No a potom tu povie pán, pán Šeliga, že my môžme za vraždu Kuciaka. No tak obvinený bol myslím že pán Kočner, veľký kamarát pána Sulíka s ktorým chodil na raňajky a myslím, že dokonca Matovič s ním sedel šesť hodín na rande a si hrkútali. Tak čo má s nami, preboha, spoločné Kočner? Však to bol váš človek. A ak niekto teda môže za vraždu Kuciaka, tak ste to v prvom rade vy. To vám poviem kedykoľvek. A posledná vec k pánovi Šudíkovi. To už asi nestihnem, ale myslím, že svet sa nezrúti, keď na pána Šudíka a jeho intelektuálnu poznámku reagovať nebudem. Ďakujem pekne.
15. 6. 2021 15:40:04 - 15:42:04 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána
===== Dovoľte mi, osobitne poďakovať kolegom z OĽANO ako krásne čítajú z tých notebookov, čo im pripravili. To je skoro ako Hviezdoslavov Kubín. Ale skúsim aj vecne. Pán Benčík, ja som len narážal na túto paranoju pána Matoviča, ktorý zjavne v každom filozofovi vidí mafiána a v každom vzdelancovi vidí niekoho kto je súčasťou organizovaného zločinu. Nie, nebojte sa, Aristoteles, Platón sú veľké vzpory aj pre mňa a pre mnohých iných. Čo sa týka pána Vonsa, vy ste si našli o mne, že som politológ. Ja som si teda tiež našiel o vás, vy ste kulturista, vy ste kulturista, pán Vons. Ja neviem, ako dobre, však jasné, že sa môže každý k všetkému a určite by ste sa rád vyjadrili aj k futbalu a k všetkému. Slováci majú taký niekedy taký zvyk, že sa vyjadrujú k všetkému, ale zase spochybňovať ako kulturista úroveň mojich kníh, viete trošku niekedy je lepšie byť tíško. A čo sa týka pána Šeligu, že kto zatváral opozíciu, pán Šeliga nám medzitým ubzikol, kto zatvára opozíciu? No tak nebol to Matovič a vy kolegovia z OĽANO, ktorí ste tu vrieskali po nás, že máme šúchať nožičkami, lebo po nás príde NAKA. A nebol to pán Matovič, ktorý ešte dneska tu rozprával, že Robert Fico skončí v base. A nebol tu premiér, ktorý tu hovoril, že my sme mafia. No tak keď sme mafia, tak asi patríme do basy, že. Čiže kto to tu asi hovorí? No pán Matovič a vy, vy, čo máte plné ústa iba invektív a absolútne žiadne dôkazy. No a potom tu povie pán, pán Šeliga, že my môžme za vraždu Kuciaka. No tak obvinený bol myslím že pán Kočner, veľký kamarát pána Sulíka s ktorým chodil na raňajky a myslím, že dokonca Matovič s ním sedel šesť hodín na rande a si hrkútali. Tak čo má s nami, preboha, spoločné Kočner? Však to bol váš človek. A ak niekto teda môže za vraždu Kuciaka, tak ste to v prvom rade vy. To vám poviem kedykoľvek. A posledná vec k pánovi Šudíkovi. To už asi nestihnem, ale myslím, že svet sa nezrúti, keď na pána Šudíka a jeho intelektuálnu poznámku reagovať nebudem. Ďakujem pekne.
15. 6. 2021 15:10:01 - 15:21:55 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
Oslobodzujú jedného po druhom, ale to je tiež znamením že funguje. Však chalan si posedel dva roky v base, maličkosť. Takže hopeless the past, ako hovoril Fantozzi. To myslia zase ešte raz vážne? Však tým ľudí zobrali život, tým ľuďom zobrali slobodu dvakrát štyri metre bez okna, bez s neónkou a tam potom chodí na tú prechádzku na tú hodinu a v nejakom dvore v nejakej klietke, takto fungujem dva roky. Potom ma pustí Ústavný súd a tuto sa postaví pán Mikulec a povie, ale však to je v pohode, ten systém funguje. Toto je jedno príšerné zlyhanie systému. A keby to bolo iba zlyhanie, že si poviem, že dobre je neschopný amatér, takých je tam viac. Ale tuto ide zjavne o zlovôľu, pretože tu je ten systém pripravovaný, koordinovaný. Tí kajúcnici alebo tí udavači sú koordinovaní na to a pripravovaný na výpovede tak, aby to zaklaplo, tak aby toho chudáka mohli dať do tej väzby. A potom im to ešte angažovaní prokurátori a angažovaní sudcovia a sudkyne, osobitne jedna, veľmi rada prikryje a vybavené. Myslel som tú pani, ktorá tak rada chodí na výletíky s pani Tóthovou.
Viete, ako to majú, tomu majú ľudia veriť. Ako majú veriť polícii, ktorá sa vzájomne takto krágľuje. Ako majú veriť orgánom činným v trestnom konaní keď sa tu dejú takého policajné vojny. Ako? Dôvera v políciu je na úplne minimálnej úrovni. A viete, opakujem, my sme dali niekoľko dôkazov, prepis sms správy, tam bol ten vyšetrovateľ Čurilla, ktorý je mimoriadne zábavný typ, bude asi o ňom veľa počuť. Potom tam máme úradný záznam. Potom tam máme úradný záznam kde sa potvrdzuje úplne jasne, že tam ten prokurátor Repa, ktorý patrí k tým hlavným mäsiarom ktorého majú, tak ten prokurátor Repa tu mal pripravených univerzálnych svedkov, ja ti odpustím ale ty musíš povedať toto. Toto v úradnom zázname je jasne napísané. Čiže to potvrdzuje to čo je v tej správe SIS spomínané. Potom tu máme esemesky dvoch vyšetrovateľov, ktorí sa priznávajú k tomu, že takýmto spôsobom zneužívajú trestné práv na politické čistky a toto všetko nestačí. Nestačí SIS, nestačia dôkazy esemesiek, nestačia prepisy, nestačí nič. Lebo tu sa postaví Heger a poviem, že budeme robiť veľmi pekné veci, všetko je na Slovensku fantastické a žijeme na inej planéte. Toto je Heger, ja neviem kde tohto človeka našli. Ale úplne bez akéhokoľvek kontaktu s realitou na Slovensku sa postaví a povie vám čokoľvek zo severokórejskej propagandy, čokoľvek. Absolútne žiadne fakty, žiadne argumenty, žiadny protiargumenty, žiadna vecná diskusia od nich nejde. Len tie bláboly, že všetci ste mafia ale my sme tu tí najkrajší a najlepší. Všetci sú mafia, len aj som slniečko. Takto to nemôže fungovať, preboha, však musíme trošku racionálne diskutovať. A keby to, toho bolo ešte málo, tak nielenže ich SIS-ka a nielenže všetky dôkazy usvedčujú to, že tu je systém udavačov cez ktorý robia politické čistky. Ešte to potvrdzujú aj ich vlastní ministri a poslanci pán Pčolinský, pán Krajniak. Ja som teda s otvorenými ústami počúval čo tu teda stváral pán Krajniak s pánom Mikulcom. To sú ministri jednej vlády a tí sa hejtujú pomaly viac než Matovič so Sulíkom, to sú tiež mimochodom ministri tej istej vlády, lebo takto to dneska funguje. To čo je za úroveň, tak tu Krajniak nadáva, že Mikulec to nezvláda, však všetci vidíme, že to nezvláda, ale nech si to povedia doma, načo tých obťažujú verejnosť. Potom zase tu rozpráva Mikulec o Krajniakovi, že ten zase nezvláda. Ako prepáčte, takto má fungovať vláda, tak potom sa nečudujem, že tu na Slovensku zomrelo 12 600 ľudí a vo Fínsku 1000. No takto to presne aj mohlo jedine dopadnúť v tomto chaose s týmito babrákmi. No a potom, ako som to už pomaličky skrátil, pretože ešte budeme mať čas hovoriť o ďalších veciach. Potom sa môže stať, že sa tu priviera očičko jedno, dve, tri nad tým, že tu a vôbec sa o tom nehovorí, že tu je vážne obvinenie a spomeniem ešte raz, lebo je to kľúčové, vážne obvinenie, že pán Makó je iba nastrčený agent ministra Matoviča. Opakujem, táto informácie pochádza, informácia pochádza z výpovede pána Zuriana, bývalého šéfa NAKA-y. A my sa tvárime že sa nič nedeje. Však na tom to celé stojí. Oni všetko postavili na Makóovi a na Slobodníkovi. Kvôli takýmto udavačom a kriminálnikom zomrel aj Milan Lučanský. Kvôli takýmto ľuďom. Človek, ešte raz, ktorý ti bojoval s mafiou a mafia si ho nakoniec dostala.
Viete, keď som sa zamýšľal nad tým Bieloruskom, tak si len predstavte že teraz Prataseviča, to je taký ten akože nový hrdina západu, hej, že bojuje s tým Lukašenkom a strašne ho mučia v tom väzení. Úplne ho tak mučia, že sa chalanisko postaví na tlačovku vysmátý, ako taký pekný akože tučnučký, ako dobre krmený a vysmáty tam niečo rozpráva. Toto je tá obeť toho Lukašenkovho teroristického režimu. A naopak, tá úžasná slniečárska slušná slovenská vláda iba zabila Lučanského, iba zabila Béma, iba zabila ďalšieho. To sú ľudia, ktorých mala v rukách a ktorí zomreli. Ja neviem ako, myslím si, že takto by Milana Lučanského nevideli dať na kamery v Bielorusku, taký bol dobitý. Pamätáte si tie zranenia, ktoré tam boli, takého by nedali ako Prataseviča, že né. Ani asi by sa to nepodarilo s pánom, Krivočensko sa volal ten právnik, ktorú mu neboli schopní dať ani posteľ a zachrániť mu život v prípade COVID-u a keď mali kyslík preňho. Nie, takto sa treba správať k svojim politickým nepriateľom likvidovať. A oni idú niečo vyčítať Bielorusku, ešte tam posielajú peniaze bieloruskej opozícii. To je úplná fraška, to je úplná fraška. Však Lukašenko sa od vám môže učiť ako sa správať politickým väzňom. Lebo také politické justičné vraždy ako ste sa dopúšťali vy si nedovolil ani, ani najväčší diktátor na svete. Čiže skúsme sa zamyslieť nad tým prečo je Makó ako ich hlavný tromf v rukách. Kriminálnik, kriminálnik je ich hlavný tromf. Som zvedavý keď začne rozprávať Mikuláš Černák alebo nejakých z iných tých reálnych mafiánov a sa tu postaví Matovič a bude rozprávať, to je úplne to najdôveryhodnejšie čo môže kto povedať lebo to povedal tuto Černák. Lebo to tu dneska dával. Čo povie Slobodník je sväté, čo povie Makó je sväté. Ja neviem, ja mám pocit že pre mňa je svätejšie keď niečo rozhodne súd a nie keď nejaký dvaja kriminálnici rozprávajú nezmysli len preto, aby si zachránili svoju kožu a aby mohli sedieť v Dubaji v bazéniku v šiltovčičke popíjať si drahé šampanské, pojedať kaviár a premávať sa v súkromnom tryskáči. To robí Makó. A toto má byť tá dôveryhodná osoba na ktorej postavíme celé to kriminalizovanie opozície.
A potom sa ešte dozvedáme, že chalanisko sa chodí na stretávky k hotelu Kyjev, potom sa dozvedáme, že chodí na stretávky s pánom Matovičom, potom sa dozvedáme, že chodí, že bol, že bola dohodený flek s SIS vďaka Matovičovi a že je možno tajný agent a že to celé zorchestrovali chlapci len aby mohli dať do basy nejakých nepohodlných ľudí aby tu mohli vytvárať dojem, že áno tu bola strašná mafia, aby tu mohol vrieskať Matovič ako hysterický záchvat keď dostanete, že mafia, mafia, všade mafia. Toto celé si tu proste jednoducho vymysleli. Opakujem, ja nehovorím, že tam sa nemohlo stať, že tam boli ľudia, ktorí boli kriminálnici. Makó zjavne kriminálnik bol, aj Slobodník zjavne kriminálnik bol. To bolo mimochodom v čase kedy sa stretávali v pánom Matovičom. Ten má výborný čuch na kriminálnikov, to vám poviem. Alebo pán Pčolinský, sme sa dneska dozvedeli od pána Matoviča, že on sa škrábe na hlave, že neviem či pán Pčolinského áno alebo nie. Že sa takto neškrabe pri hlave aj v iných prípadoch. A to je Pčolinský je kamarát, náš človek, tak tam už budeme tak rozmýšľať, že či teda Pčolinský je zlý, neni zlý. My sme v tomto smere absolútne, ale absolútne nezávislí. Pretože Pčolinský nie je náš človek, Pčolinský je nominant SME RODINA, je to dlhodobý kresťanskodemokratický politik napojený kedysi na Lipšica, napojený na túto partiu ľudí a nemáme s ním absolútne nič spoločné. No len vidíme, že Pčolinský otvoril ústa a okamžite vykopli dvere a zavreli do väzby. No tak vidíme, že tu sa deje niečo systematicky veľmi, veľmi zlé. A áno, pripomína to tie 50 roky, pripomína to tie stranícke čistky. A budem o tom hovoriť, musíme o tom hovoriť. A síce nepovažujem pána Mikulca naozaj za mentálne tak zdatného, že by sme mali sa vyčerpávať pri odbavovaní tohto pána, lebo on je tam naozaj len taká, nechcem byť zase nejaký osobný, taký Avatar, ktorého tam strčili a teda nech robí to čo Matovič káže. Ale tak je raz ministrom vnútra, no tak ho ideme odvolávať. A keď teda vieme, aké kšefty robil s rodinnými firmami svojich príbuzných, ja neviem čo ešte zistíme, možno že tam majú aj nejakého bratranca, sesternicu, možno že má aj nejakého synovca z tretieho kolena, aj tomu dal určite nejaký kšeft. Ktovie, uvidíme, chalanisko je zjavne veľmi nápaditý. No tak musíme na to upozorňovať, veď však sme opozícia. A vyčítať nám teraz a vrieskať tu po nás a dokonca tu po mne pán Matovič ešte aj vreckovku, ktorú som mu v dobrej viere podal, nech sa teda vyplače. No tak, takto to potom funguje v parlamente. Čiže páni, dámy, vážení kolegovia, na záver dovoľte podčiarknuť, že nič z toho čo dneska prednášal Robert Fico, a nič z toho čo hovorím ja, a nič z toho čo hovoríme ako odôvodnenie odvolávania Romana Mikulca ako ministra vnútra sme si nevycucali z prsta. Všetko má jasné zdroje, dôkazy. Je to tajná správa SIS, sú to dôkazy v podobe esemesiek, v podobe screenshotov, v podobe komunikácií, v podobe úradných záznamov, ospravedlňujem sa, zabudol som na úradný záznam a to je fakt pecka, kde sme sa dozvedeli, že pán Mikulec ešte ako šéf Vojenského spravodajstva len preto, že sa mu nejaký podnikateľ vyškieral v obchodnom dome, to je normálne jak z nejakej grotesky, tak sa spolčil s takáčovcami, s mafiánmi, aby si ho upratali. Toto je minister vnútra. S takáčovcami, lebo sa mu niekto vymočil sa pes toho pána na jeho plot. Ako toto normálne keby ste napísali ako pokračovanie, voľné pokračovanie komédia Borat, tak to nevymyslíte, lebo toto je proste tak niečo absurdné. Ja mám pocit, že tento pán, ktorý tam dneska je, nemá čo robiť na svojom miesto. Len tento pocit mám žiaľ asi pri celej vláde.
Budeme ešte pokračovať v tejto diskusii, len naozaj by som sa chcel vyhnúť tomu, aby sme tu po sebe vrieskali kto je aký mafián. A skúsme sa vrátiť k tej vecnej diskusii. Chcel by som poprosiť pána Mikulca, na záver, aby predložil svoju diplomovú prácu a ukázal teda, že je titul, ktorý robil popri, popri tom že bol šéfom Vojenského spravodajstva, čo je podľa mňa fyzicky nemožné, či teda naozaj je oprávnený. Chcem aby predložil a dal otestovať a verejnosť aby mala možnosť zistiť či tie jeho hodinky sú naozaj iba fejky a vysvetlil verejnosti prečo ich potom preboha nosí. Po tretie, by som bol veľmi rád keby vysvetlil konečne fajn a či je v pohode, keď dáva štátny zamestnanec na jednej z najvyšších pozícií biznis pre firmu svojho tatka. A nech nám ešte, prosím, vysvetlí ako možné že klamal v prípade svojho brata. A nech vysvetlí tie krížoty, nech povie prečo sa objavilo pri Firme Aegis EÚ telefónne číslo jeho brata, pokiaľ ten brat s tou firmou nemá nič spoločné.
Pán Mikulec, poprosím vás o príhovor ale bez toho, že by ste tu dávali omáčky ako chcete teda pomáhať od policajtom, od azbestových stavieb a podobne. Hej, je to síce určite dôležité, ale ja vám prosím, odpovedzte na tieto konkrétne otázky. Ďakujem pekne.
15. 6. 2021 14:41:32 - 15:21:45 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte na úvod upozorniť na ten kontrast, ktorý sme tu videli na dnešnej schôdzi, keď predložil návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca predseda SMER-u Róbert Fico, ktorý predniesol jeden korektný, slušný príhovor, kde nikoho neurážal, bez invektív, bez nadávok, bez akýchkoľvek vulgarizmov, jednoducho hovoril o faktoch. Hovoril o faktoch, ktoré som možno javia vláde ako nepohodlné, ale reakciou v slušnej spoločnosti by malo byť, že povedia protiargumenty alebo ukážu svoje dôkazy, že nie, nie je to tak, empiricky alebo racionálne to vyvrátia. Nie, nič také sa nestalo. Roman Mikulec sa postavil a pri všetkej úcte dal prejav taký pekný, zväzácky, ale nemalo to nič spoločné s argumentáciou na to, z čoho je obvinený, z rodinkárstva a podobne a budem o tom ešte hovoriť. Čiže tá reakcia bola z hľadiska vecnej úplne nulová. No a potom prišiel a tu je ten kontrast, Igor Matovič ako skutočný líder tejto vládnej koalície a to, čo predviedol bol hysterický záchvat. Pri všetkej úcte vrieskať tu po nás, že sme tu mafiáni a neviem koľko zvierat použil a koľko nadávok, ako toto je výkon bývalého premiéra a prakticky najsilnejšieho lídra koalície? Opäť pripomínam, Robert Fico nikomu nenadával, hovoril úplne normálne veci, ktoré opozičný politik má hovoriť. Mal dôkazy a mal jasné fakty. A z druhej strany tu bolo vrieskanie o mafii, ktoré sme tu počúvali už niekoľko rokov a naozaj mám pocit, že aj bez tohto vieme fungovať v parlamente, aby tu Igor Matovič takýmto spôsobom narúšal normálnu diskusiu. A keď som mu potom podal vreckovku, teda keď mal to lámanie hlásku ako on zvykne, že nech si poplačká, teda nech si utrie slzy, tak on to tu po mne hádzal ako taký posledný grobian. Prepáčte, takýmto spôsobom by sa nemusel správať minister financií Slovenskej republiky a mňa veľmi mrzí, že tu slušným, normálnym, čestným ľuďom nadáva, že sú mafiáni. Ako my sme mafiáni, prepáčte, ja som vysokoškolský učiteľ, jediný môj zločin bol, že som napísal knižky, ktoré sa možno niekomu nemusia páčiť a napísal som ich 12, sú ľavicové a pravičiarom sa možno nepáčia, ale kvôli tomu som preboha mafián? A kto je ešte mafián v Matovičovom svete? Don Platón alebo kápo Aristoteles? Alebo Pythagorejská škola bola Kosa Nostra alebo kde sme, preboha. To sme fakt mafiáni preto, že máme iné názory? Ako už nebláznime. Čiže pokiaľ niekto chce urážať poslancov Národnej rady, člen vlády, ktorý má sám na rováši daňové podvody, na ktoré dokonca zneužíval vlastnú matku, čo je úplne také, ja nebudem hovoriť silné slová, také neslušné, také grobiánske, že tento človek chce dneska o niekom moralizovať a jeho daňové podvody ako tam schovával na povale a všetky tie veci, ktoré tu napáchal z Eurolambdou, ktorej zisky neuveriteľne rástli vďaka jeho celoplošným cestovaniam, kvôli ktorému zomierali ľudia v tisícoch na Slovensku, tak tento človek, ktorý je zodpovedný minimálne politicky a ja som presvedčený že priamo zodpovedný za vyše 12 600 mŕtvych na Slovensku, ide dneska nás poučovať, nám nadávať a nám hovoriť, že sme zlí mafiáni. No nebláznime. len pripomínam ešte raz, že v Dánsku zomrelo okolo 700 ľudí, v porovnateľne veľkom z hľadiska počtu obyvateľov Fínsku 1000 ľudí, porovnateľne veľkom z hľadiska počtu obyvateľov v Nórsku zomrelo ani nie 1000 ľudí, asi 800 a na Slovensku 12 600 a tento človek sem dôjde a tvári sa ako morálny hrdina. Ako nebláznime. Myslím si, že Igor Matovič by mal mať zakázaný vstup do tejto miestnosti už len vzhľadom na morálku spoločnosti, lebo toto je taký útok na slušnosť, že väčší asi niet.
A viete, potom tento človek s tým svojím zlomeným hláskom povie, že je hrdý na to, že skončil vo väzbe Milan Lučanský. Ako jemu nedocvaklo, že ten človek zomrel? Že Milan Lučanský je po smrti a že jeho rodina za ním smúti, jemu to nedošlo? A že zomrel ako nevinný človek? A on sa sem postaví a že je hrdý na to, že bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský skončil vo väzbe. Čiže on je hrdý na to, že tento človek bol dohnaný k smrti. Je hrdý na to, že Milan Lučanský nežije. Toto tu povie s pýchou v hlase. A nás označuje za mafiu. Ja vám poviem kto je skutočná mafia. Skutočná mafia bol napríklad Mikuláš Černák. To bol mafián, ktorého dostal do basy práve Milan Lučanský, a práve preto ho považujem za hrdinu. Tento človek bojoval so skutočnou mafiou. Tá, ktorá odrezávala krky. Nie to, že vy rozprávate o mafii úplne v každej súvislosti, vy už vidíte mafiu aj v gramatike. Toto bol skutočný mafián. Mikuláš Černák. Mimochodom, viete koho volil Mikuláš Černák? Mikuláš Černák sa pochválil, že volil Igora Matoviča. Takže len toľko k tomu vášmu boju s mafiou. Skutočná mafia vám fandí. Pretože to, čo robíte, je naozaj grobiánske, gangsterské a mafiánske a vy to veľmi dobre viete.
Ja budem hovoriť o Romanovi Mikulcovi a pokúsim sa vyhnúť všetkým možným vulgárnym invektívam a primitivizmom, ktoré tu predvádzal Igor Matovič. Ja proti Romanovi Mikulcovi osobne nič nemám, ja ho vôbec nepoznám, ja iba hodnotím jeho politickú činnosť a tá je naozaj podľa môjho názoru katastrofálna. Vysvetlím prečo. Prvý dôvod a prvá skupina dôvodov, o ktorej budem hovoriť, rozdelím to na dve časti, je život. Život Romana Mikulca a jeho minulosť, nazvem to takto. Viete, ako opoziční politici, my jednoducho nemôžme prehliadať to, že tento pán kedysi buď ako šéf kancelárie vo vojenskom spravodajstve alebo ako šéf celého vojenského spravodajstva dohadzoval kšefty svojim rodinným príslušníkom. Ako je úplný výsmech a spomínal to aj Róbert Fico, že v programovom vyhlásení vlády, tejto vlády sa hneď v prvej vete píše o tom, aký najväčšou prioritou je boj proti rodinkárstvu. A potom sa tu jeden po druhom vyjadrujú a ani slovkom sa nezmienia, že zhodou okolností úplne kozmickou náhodou v rokoch, kedy tento pán Roman Mikulec bol šéfom kancelárie, šéfa vojenského spravodajstva Lajtnera, ktorého potom dneska spravil štátnym tajomníkom na rezorte vnútra, tak dostal jeho takto a jeho firma dva a pol miliónovú zákazku od vojenského spravodajstva. To je priam definícia, encyklopedická definícia nepotizmu, rodinkárstva. Tak ja mám flek, tatko má firmu, tatkovi prihodíme kšeft za dva a pol milióna, všetci vysmáti, všetci spokojní. A toto je to slušné a spravodlivé Slovensko. Fakt, gratulujem. No a oni sa k tomu nevyjadrujú. Ono, pán Mikulec tu predniesol zväzácku reč, ani slovkom, ani nehlesol o tom, že dohodil kšeft takýmto spôsobom Romanovi Mikulcovi. Len si to predstavte, už som to hovoril, zoberte si test s Róbertom Ficom alebo test SMER-om. No keby toto sa stalo za našej vlády a toto spraví minister vnútra Kaliňák, tak tu už behá v tričkách všetkých možných Matovič, transparenty, oblieva nás, hádže po nás veci, toto by tu bolo. Ale spraví to tuto Roman Mikulec a tvárime sa, že o tom netreba hovoriť. O tom sa v slušnej spoločnosti ani nehovorí, však naši môžu kradnúť. A zdôvodnenie jediné, ktoré som našiel v celom prejave pána Mikulca bolo, že z budov nepadla strecha. On tu niečo také dával. Že keďže z budov nepadla strecha počas našej vlády , tak si urobil kšefty s tatkom a brat, bráchom. No fantastické. On sa k tomu nijakým spôsobom nevyjadril. A potom úspešná kariéra nášho drahého pána Mikulca pokračovala a keď to vyšlo s tatkom, s firmou, no tak by rodičom aj nezakúpil od vojenského spravodajstva byt, prenajal si byt, rodičovský byt a dostávali peniažky za to, že tam je prenajatý. Ako čistou náhodou majú synáčika na vojenskom spravodajstve šéfa kancelárie a zhodou okolností ich si vyberú, ich byt si vyberú a dostávajú takto peniažky od štátu. Veď to je úplne absurdné, že toto teraz berieme vážne. Však to je také rodinkárstvo. Viete a ono to neskončilo. Potom sa stalo, že o pár rokov na to sa stal pán Mikulec, úspešný to pán, šéfom vojenského spravodajstva. A čo robil potom? On dohodil firme svojho brata, firme svojho brata kšeft za 150 tisíc eur. Ako to sú neuveriteľné veci a to bolo za pár mesiacov. Ten kšeft by bol ďaleko väčší, keby neskončila vláda Ivety Radičovej. A keď sme na to došli a sme sa postavili na tlačovú konferenciu, kde Róbert Fico priniesol všetky dôkazy, ktoré to potvrdzujú, tak reakcia pána Mikulca pri všetkej úcte bola, že chrapúň, klamár, neviem ešte aké invektívy, aké vulgarizmy, toto bola reakcia ministra vnútra. On nepovedal, že nie, nie je to pravda, lebo toto, toto, toto, toto, ako by reagoval každý slušný politik, on začal vrieskať ako taký pubertiak. A povedal že nie, môj brat nemal nič spoločné, nič spoločné s firmou AEGIS EU. Dva dni na to sa postaví Róbert Fico na tlačovku, kde donesie jasný výpis a jasné skreenshoty z fejsbuku a z internetovej stránky tejto firmy, kde tam figuruje pán Ján Mikulec aj so svojím telefónnym číslom ako výkonný riaditeľ tejto firmy, ale on nič, on na to vôbec nereaguje. On vôbec nič k tomu nepovedal, veď top sú jasné dôkazy. Dokonca to telefónne číslo ešte stále tomu Jánovi Mikulcovi patrí. My sme tu telefonovali a tuto náš agent 007 sa ozval, tu je Mikulec. Ono je úplne fantastický, takto skrývať svoju identitu, gratulujem naozaj, že to je taká rodinka asi ako Džony Ingliš a už tu bolo spomenuté Ostin Powers. Takých agentov máme na Slovensku. Toto šéfovalo vojenskému spravodajstvu. Naozaj oblieva ma mráz, čo sa muselo diať na Slovensku. Viete, pán Mikulec a ja o ňom si nerobím nejaké veľké intelektuálne nároky, je letec. A pri všetkej úcte vyštudoval letectvo, je to fantastické, ja mám úctu k proletárom, vždy som mal srdečný vzťah k ľuďom práce, no ale na ministerstve vnútra predsa len očakávam aj nejaké vzdelanie, tak som si pozrel, že teda ten životopis toho pána Mikulca, že čo tam nájdem. No on ho má to vzdelanie, on v rokoch 2009 a 2012 vyštudoval školu Brno International Business School, citujem z jeho CV, z jeho životopisu, som si pozeral, to je mimochodom mimoriadne pofiderná škola, ktorú už medzi tým zrušili, ale dobre, on vyštudoval v čase, keď bol šéfom vojenského spravodajstva, tak sa tak zamýšľam, že viete, keď by som bol šéfom vojenského spravodajstva, tak si nerobím vysokú školu, to nie je celkom, dokopy nejde, viete, že tak máte nejakú zodpovednú funkciu, od rána do večera v robote, však to je taká zodpovednosť byť šéfom vojenského spravodajstva a on v tom čase si robí vysokú školu. To sa dá? Ako všeličo sa dá a pán Mikulec je zjavne veľmi šikovný, ale ako to dokázal? A dokonca takú, že Brno International Business School a dostal titul, ktorý si ďalej uvádza, master of sciences, on je majster vedy. To je fantastické, len ja sa pýtam, pán Mikulec, keďže tu máme nejaké škandáliky s plagiátmi ako bol pán Matovič, pán Kollár, pán Gröhling, mám pocit, že vy vo vláde máte taký národný šport plagiovať a dávať diplomovky, ktoré nie sú celkom vaše, že či ste si teda počas tej svojej náročnej funkcii ako šéf vojenského spravodajstva stihli napísať vlastnú diplomovku, lebo pokiaľ máte titul, tak logicky očakávam, že ste napísali nejakú diplomovú alebo záverečnú prácu. Mohli by ste, prosím, predložiť túto prácu na kontrolu novinárom, politikom, opozícii, plénu Národnej rady, ja by som bol veľmi zvedavý. V prípade pána Matoviča, pána Kollára, pána Gröhlinga sme mali tú možnosť a zistili sme, že sú podvodníci. Ja som si istý, že vy podvodník nie ste, vy ste proste taký geniálny, že ste dokázali vyštudovať školu a zároveň byť šéfom vojenského spravodajstva. Takých géniov neni veľa, ale som rád, že jeden je na čele ministerstva vnútra momentálne. Len by sme si to radi preverili. Takže buďte taký láskavý a predložte transparentne svoju záverečnú prácu, pokiaľ teda trváte na tom, že si uvádzate titul Master of sciences. Keď ste taký majster vedy, tak by ste mali byť schopný predložiť svoju záverečnú prácu, rád sa na ňu pozriem.
Ďalej. Viete, nechcem bulvarizovať túto tému, ale keď už hovorím o téme minulosti pána Mikulca, ja som si našiel, že teda pracoval ako bezpečnostný manažér v Slovnafte, to bola jeho kariéra v posledných rokoch, čiže toto je náš minister vnútra, esbeeskár zo Slovnaftu a výborne, gratulujem a tento pán si teda musel veľmi dobre zarobiť. To je úžasné, že takto dobre zarábajú bezpečnostní manažéri v Slovnafte, že si dokázal takto bez problémov kúpiť hodinky za 4 a pol tisíc a teraz sa o tom diskutuje veľmi veľa aj v bulváre a aby som teda nehovoril stále len ja svoje vlastné nejaké invektívy, však nech sa páči, ja som sa dočítal dokonca v denníku SME od pána Tkačenka, komentátora, ktorý ale z duše nenávidí ľavicu, z duše nenávidí SMER, z duše do nás kope od rána do večera už niekoľko rokov, ale napísal veľmi jasne, že to si snáď robí minister vnútra srandu, že on nevie, že je nelegálne nosiť falzifikáty hodiniek. On značkových hodiniek nosí falzifikát, otvorene to priznáva, ako minister vnútra. To kde sme preboha. A to už sa aj myslím Denník N smeje a v kŕčoch...
===== vlastne, že to si snáď robí minister vnútra srandu, že on neviem, že je nelegálne nosiť falzifikáty hodiniek. On značkových hodiniek nosí falzifikát, otvorene to priznáva ako minister vnútra. To kde sme preboha? To už sa myslím aj Denník N smeje a v kŕčoch leží na zemi, že toto je minister vnútra? Ja keď som včera počúval pána Mikulca u pána Závodského v rádiu Expres, ja som naozaj sa chytal za brucho. On povedal, že on nevie, či to je trestný čin, a tak už ich nosiť nebude. To je neuveriteľné, a toto máte ako ministra vnútra a ja mu odpúšťam veľa vecí, však teda chápem, že teda nie každý mastro ... sa vydarí, ale toto? Ako nebláznime, tak mimochodom pán Kačenko mal zaujímavú myšlienku, že čo keby teda, keď už sme pri tom transparentnom fungovaní tejto novej, slušnej vlády aj tie hodinky ukázali nejakému znalcovi, že či teda reálne ide o falzifikát a či náhodou nemajú naozaj hodnotu 40 tis., lebo keby áno, tak by som sa veľmi pýtal na ten zdroj aj, keď možno, že teda bezpečnostní manažéri v Slovnafte zarábajú také veľké platy, že by som bol prekvapený, ťažko povedať. Ale rozhodne by som odporúčal pánovi Mikulcovi, aby sa išiel rovno udať, pretože spáchal trestný čin, pokiaľ mal falzifikát hodiniek, tak podľa všetkých dostupných údajov by už mal sedieť vo väzbe, ak by to bol nominant SMER-u tak bez problémov už by tam bol a už by bol tam možno aj dva roky a už by bol v kolúzke, aby náhodou neovplyvňoval svedkov a všetkých hodinárov na svete, alebo ja neviem. Toto by sa stalo v prípade, že by to bol náš nominant.
Nech sa páči, pán Mikulec, choďte sa udať, ja som presvedčený, že keď teda tak strašne čistíte to Slovensko a keď tak strašne platí "padni komu padni", no tak to platí aj na vás. Viete, lebo ono je to celkom taký, taká celá zvrátená diskusia, že tu sa postavia vládni poslanci, alebo vládni politici a hovoria, že konečne je tu očista, konečne teda zatvárame tých zlých, atď. No to je najlepšie povedať, keď som vládny poslanec a zatváram opozičných, že konečne očista. No však to sme aj my mohli robiť, sme sa mohli robiť. Sme sa mohli postaviť do vlády a povedať, zatvoríme Dzurindu, zatvoríme Mikloša, zatvoríme Kaníka, všetkých zatvoríme a budeme sa tváriť, veď to je konečne tá očista. Ale nie je problém zatvárať opozíciu, problém je zatvárať vlastných, veď to ste nám vyčítali vždy, že vlastných nemáme zatvorených, čo sme napokon aj mali, lebo my sme dokázali odsúdiť tých poslancov, alebo ministrov za SNS. Ale v prípade tuto kolegov, tuto prehliadame, že tá najmenšia, najmenšia škoda, že pán Mikulec tu podvádza s hodinkami, my tu prehliadame, že pán Matovič tu páchal daňové podvody, že sú tu nevyjasnené veci s tou Arcou, škandál, ktorý veľmi dobre poznáme, kde použil svoju manželku ako bieleho koňa.
Potom tu máme škandály s testami, s testovaním eurolambda, kde sa tu hovorí o obrovskom kšefte, ktorý dohodil Matovič firme, trnavskej malej firmičke, chalúpkovej firmičke, ktorá je napojená na OĽANO, na SaS, na celú vládu. To sa nevyšetruje, to nevadí, tam netreba "padni komu padni".
To isté s pani Kolíkovou, tak ona tu robí kšefty, kde okráda ľudí v bytovke, ona tu, jej brácho tu robí kšefty so štátom a pakuje si vačky a to nevyšetrujeme, lebo to nevadí. A to isté pán, štátny tajomník spomínaný, ktorý tu zarobí 600 tis. na MOM-kách a my nič a nikto to nevyšetruje a úplne najkrajší prípad ako v dobrom, pán poslanec Herák. Pán poslanec Herák, ktorý je obvinený z trojnásobného, tuším už zneužívania mladistvých, a ten chlap nesedí vo väzbe? To myslíte vážne? To je to "padni komu padni". Chlap, ktorý je obvinený zo znásilňovania a z pedofílie nesedí vo väzbe a vy tu naháňate chalana za televízor a toho strčíte do väzby, to je myslím toho Zuriana, či Szaba, či ktorý to bol, za telku, tuto máte pedofila, a ten tu nesedí vo väzbe, to jako je možné. To je to "padni komu padni"? Tam už zrazu neplatí taká prísnosť, že? Tam už sa väzba nepotrebuje použiť ako mučiaci nástroj. Ja neviem z bežného hľadiska, bežného občana čo je horšie, keď chalan dostane televízor vraj, alebo keď tu znásilňuje a zneužíva mladistvé, poslanec Národnej rady za OĽANO, čo je horšie? Ja neviem, ja by som teda chránil tie deti pred takýmito zvrhlíkmi. To je môj laický postoj, ale nie toho netreba dať do väzby, to je v poriadku. Však kde by poslanec Národnej rady a človek, ktorý tu má kamarátov všade naprieč vládou, kdeby on zasahoval do vyšetrovania, aká kolúzia, to vôbec nehrozí. Kolúzia hrozí iba v prípade Szaba, pretože nezobral televízor, to si robíte srandu z ľudí?
Tak Herák mal byť prvý vo väzbe, keď chcete byť takí strašne transparentní, slušní a najspravodlivejší voči samým sebe, ale nie, tam to už nevadí. Čiže, páni kolegovia, je strašne ľahké hovoriť o očiste, pokiaľ krágľujete opozíciu. No to aj Stalin hovoril o očiste, hej, ale on robil čistky, len vy si pletiete pojmy, to očista a čistky nie je celkom to isté. Vy ste si to našli tuto Lojza Čističa, ktorý tam čokoľvek strčí do tej väzby, ale toto nie je spravodlivosť, toto je čistá vendeta a dneska to pán Mikulec prisvedčil. On došiel a povedal prejav, kde vlastne opísal svoje traumy z mladosti, že teda mal traumu s bývalou vládou, lebo bol obvinený z ohovárania, a teda celý straumatizovaný, ako bola teda krásna sonda do duše pána Mikulca a bolo mi ho chvíľkami ľúto, naozaj troska. No ale on sa došiel teraz mstiť? On tu teraz došiel ako vendetu robiť? Máme ministra vnútra, ktorý má potrebu porozprávať ako, že mu bolo hrozne ubližované a teraz sa všetkým pomstím. A preto sú teraz vo väzbe všetci, takto tomu máme rozumieť? A preto zomrel Milan Lučanský, a preto zomierali ďalší, takto to je? Viete, takéto slová od pána ministra vnútra, kde sa tu vyplakáva aký mal ťažký život a ako sa teraz ide pomstiť, ja neviem, či toto je to najsprávnejšie, keď chceme hovoriť o právnom štáte, nezávislosti a neutralite.
Vyzerá to ako živočíšna pomsta a mne sa to teda, priznám sa, nepáči, pretože tak potom čo očakávate, keď odídete vy od moci, lebo to sa raz jedného dňa stane, či sa vám to páči, alebo nie, ja rátam, že po referende to bude zhruba tak v marci budúceho roka, možno sa to vám podarí udržať ešte nejako na škripci ďalší polrok, no ale budúci rok končíte, budúci rok končíte. A keby ste skončili hneď, že vydržíte, koľko do 2024? No tak potom už stopercentne príde iná vláda, pretože OĽANO už prakticky existovať nebude, to už ide tak strmhlav dolu, že sa zastaví možno na 1 %, ZA ĽUDÍ už neexistuje. SME RODINA to je také, že to nikdy nevieš a SaS-ka, keď takto bude pokračovať, tak celé tie politické náklady týchto hovadín, čo vymýšľa Matovič bude znášať ona, čiže spadne aj ona. Vy, vy prestanete existovať. Ja som strašne zvedavý, že či potom budete takisto tlieskať tomuto druhu humoru, ktorý nazývate vendetizmus, to znamená tomu, že nová vláda má teraz prísť a povedať, my ideme teraz robiť očistu a všetkých vás dajú do basy, a vtedy budete tlieskať, lebo to sa môže stať. Toto robíte dneska vy nám, všetkých dáme do basy, takto máte robiť? Som rád, že Robert Fico dneska povedal veľmi jasne, že toto robiť nechceme a on sa postaví plnou váhou za to, aby sa to nedialo, ale pokiaľ by sa náhodou k moci dostal človek naturelu pána Matoviča a Mikulca a pod., no tak sa to pokojne môže stať. Toto chceme pre Slovensko? To tu budeme viesť občianske vojny takéhoto typu? Ja by som pred tým radšej vystríhal, ja by som bol radšej, keby sme dokázali spory viesť civilizovane, a preto voľne prechádzam k druhej téme a k druhému dôvodu, pre ktorý sme zvolali túto schôdzu, pretože Romana Mikulca považujeme nielen za neschopného a za symbol rodinkárstva, o čom som hovoril a za človeka, ktorý nedokáže byť natoľko transparentný, aby preukázal svoje vzdelanie aj pôvod svojich hodiniek a dokonca ani len toľko nedokáže, že nevie, či je trestný čin nosiť nelegálne hodinky na svojej ruke. On je navyše symbolom systému narafičených, nastrčených udavačov cez, ktorý sa posielajú nevinný ľudia do väzby, kde sa mučia, kde sa prakticky mučia.
Toto je systém na Slovensku, ktorý sa vytvoril po nástupe Matovičovej vlády a pokračuje počas Hegerovej vlády a strojcom tohto celého, alebo minimálne človekom, ktorý to celé kryje je Roman Mikulec, minister vnútra, pracovne ho nazývajme Roman Čistič, človek, ktorý čistí, ale on nerobí očistu, on čistí, tak ako to robil ten Lojzo Čistič, do väzby, do mučiarne, a tam nech tí ľudia zhnijú. Na základe výpovedí kajúcnikov, oni tomu hovoria kajúcnici. To sú čistí udavači, to sú a ja by som tom preložil, to sú kriminálnici, len aby sme si boli na jasnom, to sú kriminálnici. To sú kriminálnici ako pán Mako, alebo pán Slobodník, tuto pán, myslím Naď tam je, pán Naď kričí, že naši ľudia. Ja neviem, ja som sa s pánom Makom nikdy nestretol, ale pokiaľ viem, pán Matovič áno aj to priznal opakovane, naši ľudia, výborne. Ja mám skôr pocit, že pán Mako je Matovičov človek. Viete, keď pán Zurian, exriaditeľ NAKY, to nie je teda nejaký, nejaká vedúca školskej jedálne. To je exriaditeľ NAKY, ten niečo vie, že? Tak ten hovorí o tom, že pán Matovič dohodil Makoovi ako hlavnému udavačovi, ktorý tu, cez ktorého tu poslali do väzby neviem koľko desiatky ľudí, tak tento Zurian hovorí o Makoovi, že bol tajným agentom SIS a že mu to dohodil Matovič, a to berieme ako teraz, že to je normálne a že dokonca korumpoval cez štátne peniaze Slovenskú informačnú službu, aby tam toho kriminálnika dala?
Však ešte raz Makoo je kriminálnik, priznaný kriminálnik, on sa priznal k zločinom, a tento človek má byť kamarát Matoviča, a to znamená človek, ktorý sa s ním opakovane stretáva a Matovič mu mal dohodiť kšeft SIS. Čiže my dneska, len aby sme tomu rozumeli, máme obvinenia, obvinenia rôznych ľudí zo strany, László sa volal, Lászlóa Maka, človeka, ktorý je pravdepodobne tajným agentom SIS, čiže je na výplatnej páske štátu, na výplatnej páske Matovičovho štátu a cez tohto človiečika tu krágľujeme ľudí a posielame ich do väzby. To je fantastické a medzitým nám v tej väzbe zomrel Milan Lučanský, len aby som to dohovoril, že toto už nie je sranda, že tu sú vo väzbách ľudia, ktorí tam sú celé mesiace, možno už aj roky, že sú tu ľudia, ktorí zomreli vo väzbe. Milan Lučanský hrdina, ktorý naháňal mafiánov kvôli takýmto Makoom a kvôli takýmto Slobodníkom, Böhmom. Jak dopadol Böhm? Ten sa rovno obesil za veľmi podozrivých okolností, alebo či zastrelil, už neviem. Tak to keby sa dialo v Bielorusku, tak už máte akože ďalšie tri tony sankcií, že vám zomrel nejaký väzeň politický, že vám tam zomrie ďalší, lebo mu nedajú pomoc na COVID, že tam sa mu potom zastrelí nejaký svedok. Tak to je ako z nejakého mafiánskeho filmu preboha. Toto tu kryje Roman Mikulec a my sa tvárime, že to je v poriadku, že to je tá nová politická kultúra pre to slušné Slovensko.
Pán Šeliga, vy ste tu bojovali za slušné Slovensko, toto ste chceli? Toto bolo to, že Milan Lučanský nech je čo najskôr mrtvý, tak? Ako nebláznime, toto bolo to, čo ste chceli? Roman Mikulec je tohto, je tohto šéfom, pretože je minister vnútra. Ja teraz neviem do akej miery to robí úmyselne vzhľadom na jeho teda intelektuálne kapacity si nemyslím, že on je teraz nejaký mastermate, to nie, ale minimálne to kryje a Igor Matovič ho využíva na to, aby mu prikryl čokoľvek čistič Mikulec, ktorý vyčistí absolútne všetko a nebude sa na nič pýtať.
Tento systém nastrčených, narafičených udavačov, profesionálnych svedkov ako o tom hovorí správa SIS, tento systém bol prezentovaný na tajnom stretnutí v pivnici SIS, kde sa teda objavila aj naša ctená pani prezidentka a najvyšší traja ústavní činitelia a zhodou okolností sa tam ocitol aj pán Szabó, ktorý bol o pár dní na to zadržaný, lebo teda niečo s tými televízormi tam mal, hej to bola tá jeho strašná vec, horšia než Herákova pedofília, a teraz Mikulec sa priznal, a toto je tiež taká krásna vec, že, že ja nerozumiem, že toto keby bolo za nás, tak sú tu také palcové titulky od rána do večera. Mikulec sa prizná, že on vedel, že ten Szabó bral tie televízory, že mu o tom porozprával a toto ste povedali, pán Mikulec, vy ste vedeli o tých televízoroch, ale nebláznite, zasa klamár, chrapúň, dobre, dobre, ale však povedali ste. Čo ste povedali, povedzte. No, dobre tak si to overíme, dobre? Ja hovorím, že pán Mikulec spomínal, že vedel o tom, že Szabó zobral nejaký televízor, čiže to je titulok, to je titulok, s pani Hanzelovou ste mali myslím ten rozhovor, že? Takže toto povie a na ďalší deň je potom tajné stretnutie v tej pivnici úžasné, pán Mikulec ako ústavný činiteľ vie, že tam ide najvyšší ústavný činiteľ, hlava štátu Čaputová a on to nikomu nepovie. On tam nechá prebehnúť stretnutie, ktoré je tak kompromitujúce, že traja najvyšší ústavní činitelia s chlapíkom, ktorý sa dostane do väzby za pár dní, alebo teda nakoniec ho oslobodili a už dali ho tam zase medzi tým, to už sa v tom človek stráca a on tonuto nechal vystaviť Čaputovú, Hegera aj Kollára ako troch najvyšších ústavných činiteľov a minister vnútra, ktorý mal túto informáciu, ako prepáčte, pán Mikulec, toto by ste možno pani Čaputovej možno mali vysvetliť, lebo ak ste to spravili naschvál, alebo vám to dal niekto pokynom urobiť naschvál, tak to je tiež celkom zaujímavá vec, ale myslím si, že takto neponížil hlavu štátu už nikto, a tá pani sa snaží ponižovať samú seba veľmi, veľmi snažne, ale toto bolo niečo príšerné. Toto je niečo príšerné.
No a potom sa tu objaví tajná správa SIS. Tajná správa SIS, ktorú tu prečítal sám predseda Národnej rady Boris Kollár, ktorá sa nakoniec dostala nejakým spôsobom na internet, prečítal si už každý človek, ktorý mal záujem na internete. Dneska Robert Fico veľké časti tejto správy hovoril, napokon naša dôvodová správa je prakticky totožná v mnohých veciach a celé Slovensko sa dozvedá, že nie my, ale nie Robert Fico, nie Ľuboš Blaha, nie opozícia, nie SMER, ale ich vlastná tajná služba, Slovenská informačná služba hovorí, že má dôkazy na to, že tu existuje systém profesionálnych svedkov, systém narafičených udavačov. Toto nie je náš výmysel, toto potvrdzuje ich SIS. Oni teraz sa vzájomne márujú, to neni náš boj. My sme túto tému priniesli ako fakty, ale oni sami majú ten vnútorný boj. Tajná služba bojuje s políciou, .... s políciou. Polícia má toľko útvarov, a tam každý bojuje s každým. To je slávna hobsianská vojna všetkých proti všetkým. Jeden deň dôjde inšpekcia na NAKU, druhý deň NAKA na inšpekciu a robia tu takéto záťahy a razie, a tu sa postaví pánko, že to je znamením, že systém funguje. Fantasticky funguje, a potom vám tie súdy, a tie generálne prokuratúry oslobodzujú jedného po druhom, ale to tiež znamením, že funguje. Však chalan si posedel dva roky v base, maličkosť. Tak .... se splést ako hovoril Fantóci. To myslia, zase ešte raz, vážne. Však tým ľuďom zobrali život, tým ľuďom zobrali slobodu. Dvakrát štyri metre, bez okna, bez
====
15. 6. 2021 14:41:32 - 15:21:45 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte na úvod upozorniť na ten kontrast, ktorý sme tu videli na dnešnej schôdzi, keď predložil návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca predseda SMER-u Róbert Fico, ktorý predniesol jeden korektný, slušný príhovor, kde nikoho neurážal, bez invektív, bez nadávok, bez akýchkoľvek vulgarizmov, jednoducho hovoril o faktoch. Hovoril o faktoch, ktoré som možno javia vláde ako nepohodlné, ale reakciou v slušnej spoločnosti by malo byť, že povedia protiargumenty alebo ukážu svoje dôkazy, že nie, nie je to tak, empiricky alebo racionálne to vyvrátia. Nie, nič také sa nestalo. Roman Mikulec sa postavil a pri všetkej úcte dal prejav taký pekný, zväzácky, ale nemalo to nič spoločné s argumentáciou na to, z čoho je obvinený, z rodinkárstva a podobne a budem o tom ešte hovoriť. Čiže tá reakcia bola z hľadiska vecnej úplne nulová. No a potom prišiel a tu je ten kontrast, Igor Matovič ako skutočný líder tejto vládnej koalície a to, čo predviedol bol hysterický záchvat. Pri všetkej úcte vrieskať tu po nás, že sme tu mafiáni a neviem koľko zvierat použil a koľko nadávok, ako toto je výkon bývalého premiéra a prakticky najsilnejšieho lídra koalície? Opäť pripomínam, Robert Fico nikomu nenadával, hovoril úplne normálne veci, ktoré opozičný politik má hovoriť. Mal dôkazy a mal jasné fakty. A z druhej strany tu bolo vrieskanie o mafii, ktoré sme tu počúvali už niekoľko rokov a naozaj mám pocit, že aj bez tohto vieme fungovať v parlamente, aby tu Igor Matovič takýmto spôsobom narúšal normálnu diskusiu. A keď som mu potom podal vreckovku, teda keď mal to lámanie hlásku ako on zvykne, že nech si poplačká, teda nech si utrie slzy, tak on to tu po mne hádzal ako taký posledný grobian. Prepáčte, takýmto spôsobom by sa nemusel správať minister financií Slovenskej republiky a mňa veľmi mrzí, že tu slušným, normálnym, čestným ľuďom nadáva, že sú mafiáni. Ako my sme mafiáni, prepáčte, ja som vysokoškolský učiteľ, jediný môj zločin bol, že som napísal knižky, ktoré sa možno niekomu nemusia páčiť a napísal som ich 12, sú ľavicové a pravičiarom sa možno nepáčia, ale kvôli tomu som preboha mafián? A kto je ešte mafián v Matovičovom svete? Don Platón alebo kápo Aristoteles? Alebo Pythagorejská škola bola Kosa Nostra alebo kde sme, preboha. To sme fakt mafiáni preto, že máme iné názory? Ako už nebláznime. Čiže pokiaľ niekto chce urážať poslancov Národnej rady, člen vlády, ktorý má sám na rováši daňové podvody, na ktoré dokonca zneužíval vlastnú matku, čo je úplne také, ja nebudem hovoriť silné slová, také neslušné, také grobiánske, že tento človek chce dneska o niekom moralizovať a jeho daňové podvody ako tam schovával na povale a všetky tie veci, ktoré tu napáchal z Eurolambdou, ktorej zisky neuveriteľne rástli vďaka jeho celoplošným cestovaniam, kvôli ktorému zomierali ľudia v tisícoch na Slovensku, tak tento človek, ktorý je zodpovedný minimálne politicky a ja som presvedčený že priamo zodpovedný za vyše 12 600 mŕtvych na Slovensku, ide dneska nás poučovať, nám nadávať a nám hovoriť, že sme zlí mafiáni. No nebláznime. len pripomínam ešte raz, že v Dánsku zomrelo okolo 700 ľudí, v porovnateľne veľkom z hľadiska počtu obyvateľov Fínsku 1000 ľudí, porovnateľne veľkom z hľadiska počtu obyvateľov v Nórsku zomrelo ani nie 1000 ľudí, asi 800 a na Slovensku 12 600 a tento človek sem dôjde a tvári sa ako morálny hrdina. Ako nebláznime. Myslím si, že Igor Matovič by mal mať zakázaný vstup do tejto miestnosti už len vzhľadom na morálku spoločnosti, lebo toto je taký útok na slušnosť, že väčší asi niet.
A viete, potom tento človek s tým svojím zlomeným hláskom povie, že je hrdý na to, že skončil vo väzbe Milan Lučanský. Ako jemu nedocvaklo, že ten človek zomrel? Že Milan Lučanský je po smrti a že jeho rodina za ním smúti, jemu to nedošlo? A že zomrel ako nevinný človek? A on sa sem postaví a že je hrdý na to, že bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský skončil vo väzbe. Čiže on je hrdý na to, že tento človek bol dohnaný k smrti. Je hrdý na to, že Milan Lučanský nežije. Toto tu povie s pýchou v hlase. A nás označuje za mafiu. Ja vám poviem kto je skutočná mafia. Skutočná mafia bol napríklad Mikuláš Černák. To bol mafián, ktorého dostal do basy práve Milan Lučanský, a práve preto ho považujem za hrdinu. Tento človek bojoval so skutočnou mafiou. Tá, ktorá odrezávala krky. Nie to, že vy rozprávate o mafii úplne v každej súvislosti, vy už vidíte mafiu aj v gramatike. Toto bol skutočný mafián. Mikuláš Černák. Mimochodom, viete koho volil Mikuláš Černák? Mikuláš Černák sa pochválil, že volil Igora Matoviča. Takže len toľko k tomu vášmu boju s mafiou. Skutočná mafia vám fandí. Pretože to, čo robíte, je naozaj grobiánske, gangsterské a mafiánske a vy to veľmi dobre viete.
Ja budem hovoriť o Romanovi Mikulcovi a pokúsim sa vyhnúť všetkým možným vulgárnym invektívam a primitivizmom, ktoré tu predvádzal Igor Matovič. Ja proti Romanovi Mikulcovi osobne nič nemám, ja ho vôbec nepoznám, ja iba hodnotím jeho politickú činnosť a tá je naozaj podľa môjho názoru katastrofálna. Vysvetlím prečo. Prvý dôvod a prvá skupina dôvodov, o ktorej budem hovoriť, rozdelím to na dve časti, je život. Život Romana Mikulca a jeho minulosť, nazvem to takto. Viete, ako opoziční politici, my jednoducho nemôžme prehliadať to, že tento pán kedysi buď ako šéf kancelárie vo vojenskom spravodajstve alebo ako šéf celého vojenského spravodajstva dohadzoval kšefty svojim rodinným príslušníkom. Ako je úplný výsmech a spomínal to aj Róbert Fico, že v programovom vyhlásení vlády, tejto vlády sa hneď v prvej vete píše o tom, aký najväčšou prioritou je boj proti rodinkárstvu. A potom sa tu jeden po druhom vyjadrujú a ani slovkom sa nezmienia, že zhodou okolností úplne kozmickou náhodou v rokoch, kedy tento pán Roman Mikulec bol šéfom kancelárie, šéfa vojenského spravodajstva Lajtnera, ktorého potom dneska spravil štátnym tajomníkom na rezorte vnútra, tak dostal jeho takto a jeho firma dva a pol miliónovú zákazku od vojenského spravodajstva. To je priam definícia, encyklopedická definícia nepotizmu, rodinkárstva. Tak ja mám flek, tatko má firmu, tatkovi prihodíme kšeft za dva a pol milióna, všetci vysmáti, všetci spokojní. A toto je to slušné a spravodlivé Slovensko. Fakt, gratulujem. No a oni sa k tomu nevyjadrujú. Ono, pán Mikulec tu predniesol zväzácku reč, ani slovkom, ani nehlesol o tom, že dohodil kšeft takýmto spôsobom Romanovi Mikulcovi. Len si to predstavte, už som to hovoril, zoberte si test s Róbertom Ficom alebo test SMER-om. No keby toto sa stalo za našej vlády a toto spraví minister vnútra Kaliňák, tak tu už behá v tričkách všetkých možných Matovič, transparenty, oblieva nás, hádže po nás veci, toto by tu bolo. Ale spraví to tuto Roman Mikulec a tvárime sa, že o tom netreba hovoriť. O tom sa v slušnej spoločnosti ani nehovorí, však naši môžu kradnúť. A zdôvodnenie jediné, ktoré som našiel v celom prejave pána Mikulca bolo, že z budov nepadla strecha. On tu niečo také dával. Že keďže z budov nepadla strecha počas našej vlády , tak si urobil kšefty s tatkom a brat, bráchom. No fantastické. On sa k tomu nijakým spôsobom nevyjadril. A potom úspešná kariéra nášho drahého pána Mikulca pokračovala a keď to vyšlo s tatkom, s firmou, no tak by rodičom aj nezakúpil od vojenského spravodajstva byt, prenajal si byt, rodičovský byt a dostávali peniažky za to, že tam je prenajatý. Ako čistou náhodou majú synáčika na vojenskom spravodajstve šéfa kancelárie a zhodou okolností ich si vyberú, ich byt si vyberú a dostávajú takto peniažky od štátu. Veď to je úplne absurdné, že toto teraz berieme vážne. Však to je také rodinkárstvo. Viete a ono to neskončilo. Potom sa stalo, že o pár rokov na to sa stal pán Mikulec, úspešný to pán, šéfom vojenského spravodajstva. A čo robil potom? On dohodil firme svojho brata, firme svojho brata kšeft za 150 tisíc eur. Ako to sú neuveriteľné veci a to bolo za pár mesiacov. Ten kšeft by bol ďaleko väčší, keby neskončila vláda Ivety Radičovej. A keď sme na to došli a sme sa postavili na tlačovú konferenciu, kde Róbert Fico priniesol všetky dôkazy, ktoré to potvrdzujú, tak reakcia pána Mikulca pri všetkej úcte bola, že chrapúň, klamár, neviem ešte aké invektívy, aké vulgarizmy, toto bola reakcia ministra vnútra. On nepovedal, že nie, nie je to pravda, lebo toto, toto, toto, toto, ako by reagoval každý slušný politik, on začal vrieskať ako taký pubertiak. A povedal že nie, môj brat nemal nič spoločné, nič spoločné s firmou AEGIS EU. Dva dni na to sa postaví Róbert Fico na tlačovku, kde donesie jasný výpis a jasné skreenshoty z fejsbuku a z internetovej stránky tejto firmy, kde tam figuruje pán Ján Mikulec aj so svojím telefónnym číslom ako výkonný riaditeľ tejto firmy, ale on nič, on na to vôbec nereaguje. On vôbec nič k tomu nepovedal, veď top sú jasné dôkazy. Dokonca to telefónne číslo ešte stále tomu Jánovi Mikulcovi patrí. My sme tu telefonovali a tuto náš agent 007 sa ozval, tu je Mikulec. Ono je úplne fantastický, takto skrývať svoju identitu, gratulujem naozaj, že to je taká rodinka asi ako Džony Ingliš a už tu bolo spomenuté Ostin Powers. Takých agentov máme na Slovensku. Toto šéfovalo vojenskému spravodajstvu. Naozaj oblieva ma mráz, čo sa muselo diať na Slovensku. Viete, pán Mikulec a ja o ňom si nerobím nejaké veľké intelektuálne nároky, je letec. A pri všetkej úcte vyštudoval letectvo, je to fantastické, ja mám úctu k proletárom, vždy som mal srdečný vzťah k ľuďom práce, no ale na ministerstve vnútra predsa len očakávam aj nejaké vzdelanie, tak som si pozrel, že teda ten životopis toho pána Mikulca, že čo tam nájdem. No on ho má to vzdelanie, on v rokoch 2009 a 2012 vyštudoval školu Brno International Business School, citujem z jeho CV, z jeho životopisu, som si pozeral, to je mimochodom mimoriadne pofiderná škola, ktorú už medzi tým zrušili, ale dobre, on vyštudoval v čase, keď bol šéfom vojenského spravodajstva, tak sa tak zamýšľam, že viete, keď by som bol šéfom vojenského spravodajstva, tak si nerobím vysokú školu, to nie je celkom, dokopy nejde, viete, že tak máte nejakú zodpovednú funkciu, od rána do večera v robote, však to je taká zodpovednosť byť šéfom vojenského spravodajstva a on v tom čase si robí vysokú školu. To sa dá? Ako všeličo sa dá a pán Mikulec je zjavne veľmi šikovný, ale ako to dokázal? A dokonca takú, že Brno International Business School a dostal titul, ktorý si ďalej uvádza, master of sciences, on je majster vedy. To je fantastické, len ja sa pýtam, pán Mikulec, keďže tu máme nejaké škandáliky s plagiátmi ako bol pán Matovič, pán Kollár, pán Gröhling, mám pocit, že vy vo vláde máte taký národný šport plagiovať a dávať diplomovky, ktoré nie sú celkom vaše, že či ste si teda počas tej svojej náročnej funkcii ako šéf vojenského spravodajstva stihli napísať vlastnú diplomovku, lebo pokiaľ máte titul, tak logicky očakávam, že ste napísali nejakú diplomovú alebo záverečnú prácu. Mohli by ste, prosím, predložiť túto prácu na kontrolu novinárom, politikom, opozícii, plénu Národnej rady, ja by som bol veľmi zvedavý. V prípade pána Matoviča, pána Kollára, pána Gröhlinga sme mali tú možnosť a zistili sme, že sú podvodníci. Ja som si istý, že vy podvodník nie ste, vy ste proste taký geniálny, že ste dokázali vyštudovať školu a zároveň byť šéfom vojenského spravodajstva. Takých géniov neni veľa, ale som rád, že jeden je na čele ministerstva vnútra momentálne. Len by sme si to radi preverili. Takže buďte taký láskavý a predložte transparentne svoju záverečnú prácu, pokiaľ teda trváte na tom, že si uvádzate titul Master of sciences. Keď ste taký majster vedy, tak by ste mali byť schopný predložiť svoju záverečnú prácu, rád sa na ňu pozriem.
Ďalej. Viete, nechcem bulvarizovať túto tému, ale keď už hovorím o téme minulosti pána Mikulca, ja som si našiel, že teda pracoval ako bezpečnostný manažér v Slovnafte, to bola jeho kariéra v posledných rokoch, čiže toto je náš minister vnútra, esbeeskár zo Slovnaftu a výborne, gratulujem a tento pán si teda musel veľmi dobre zarobiť. To je úžasné, že takto dobre zarábajú bezpečnostní manažéri v Slovnafte, že si dokázal takto bez problémov kúpiť hodinky za 4 a pol tisíc a teraz sa o tom diskutuje veľmi veľa aj v bulváre a aby som teda nehovoril stále len ja svoje vlastné nejaké invektívy, však nech sa páči, ja som sa dočítal dokonca v denníku SME od pána Tkačenka, komentátora, ktorý ale z duše nenávidí ľavicu, z duše nenávidí SMER, z duše do nás kope od rána do večera už niekoľko rokov, ale napísal veľmi jasne, že to si snáď robí minister vnútra srandu, že on nevie, že je nelegálne nosiť falzifikáty hodiniek. On značkových hodiniek nosí falzifikát, otvorene to priznáva, ako minister vnútra. To kde sme preboha. A to už sa aj myslím Denník N smeje a v kŕčoch...
===== vlastne, že to si snáď robí minister vnútra srandu, že on neviem, že je nelegálne nosiť falzifikáty hodiniek. On značkových hodiniek nosí falzifikát, otvorene to priznáva ako minister vnútra. To kde sme preboha? To už sa myslím aj Denník N smeje a v kŕčoch leží na zemi, že toto je minister vnútra? Ja keď som včera počúval pána Mikulca u pána Závodského v rádiu Expres, ja som naozaj sa chytal za brucho. On povedal, že on nevie, či to je trestný čin, a tak už ich nosiť nebude. To je neuveriteľné, a toto máte ako ministra vnútra a ja mu odpúšťam veľa vecí, však teda chápem, že teda nie každý mastro ... sa vydarí, ale toto? Ako nebláznime, tak mimochodom pán Kačenko mal zaujímavú myšlienku, že čo keby teda, keď už sme pri tom transparentnom fungovaní tejto novej, slušnej vlády aj tie hodinky ukázali nejakému znalcovi, že či teda reálne ide o falzifikát a či náhodou nemajú naozaj hodnotu 40 tis., lebo keby áno, tak by som sa veľmi pýtal na ten zdroj aj, keď možno, že teda bezpečnostní manažéri v Slovnafte zarábajú také veľké platy, že by som bol prekvapený, ťažko povedať. Ale rozhodne by som odporúčal pánovi Mikulcovi, aby sa išiel rovno udať, pretože spáchal trestný čin, pokiaľ mal falzifikát hodiniek, tak podľa všetkých dostupných údajov by už mal sedieť vo väzbe, ak by to bol nominant SMER-u tak bez problémov už by tam bol a už by bol tam možno aj dva roky a už by bol v kolúzke, aby náhodou neovplyvňoval svedkov a všetkých hodinárov na svete, alebo ja neviem. Toto by sa stalo v prípade, že by to bol náš nominant.
Nech sa páči, pán Mikulec, choďte sa udať, ja som presvedčený, že keď teda tak strašne čistíte to Slovensko a keď tak strašne platí "padni komu padni", no tak to platí aj na vás. Viete, lebo ono je to celkom taký, taká celá zvrátená diskusia, že tu sa postavia vládni poslanci, alebo vládni politici a hovoria, že konečne je tu očista, konečne teda zatvárame tých zlých, atď. No to je najlepšie povedať, keď som vládny poslanec a zatváram opozičných, že konečne očista. No však to sme aj my mohli robiť, sme sa mohli robiť. Sme sa mohli postaviť do vlády a povedať, zatvoríme Dzurindu, zatvoríme Mikloša, zatvoríme Kaníka, všetkých zatvoríme a budeme sa tváriť, veď to je konečne tá očista. Ale nie je problém zatvárať opozíciu, problém je zatvárať vlastných, veď to ste nám vyčítali vždy, že vlastných nemáme zatvorených, čo sme napokon aj mali, lebo my sme dokázali odsúdiť tých poslancov, alebo ministrov za SNS. Ale v prípade tuto kolegov, tuto prehliadame, že tá najmenšia, najmenšia škoda, že pán Mikulec tu podvádza s hodinkami, my tu prehliadame, že pán Matovič tu páchal daňové podvody, že sú tu nevyjasnené veci s tou Arcou, škandál, ktorý veľmi dobre poznáme, kde použil svoju manželku ako bieleho koňa.
Potom tu máme škandály s testami, s testovaním eurolambda, kde sa tu hovorí o obrovskom kšefte, ktorý dohodil Matovič firme, trnavskej malej firmičke, chalúpkovej firmičke, ktorá je napojená na OĽANO, na SaS, na celú vládu. To sa nevyšetruje, to nevadí, tam netreba "padni komu padni".
To isté s pani Kolíkovou, tak ona tu robí kšefty, kde okráda ľudí v bytovke, ona tu, jej brácho tu robí kšefty so štátom a pakuje si vačky a to nevyšetrujeme, lebo to nevadí. A to isté pán, štátny tajomník spomínaný, ktorý tu zarobí 600 tis. na MOM-kách a my nič a nikto to nevyšetruje a úplne najkrajší prípad ako v dobrom, pán poslanec Herák. Pán poslanec Herák, ktorý je obvinený z trojnásobného, tuším už zneužívania mladistvých, a ten chlap nesedí vo väzbe? To myslíte vážne? To je to "padni komu padni". Chlap, ktorý je obvinený zo znásilňovania a z pedofílie nesedí vo väzbe a vy tu naháňate chalana za televízor a toho strčíte do väzby, to je myslím toho Zuriana, či Szaba, či ktorý to bol, za telku, tuto máte pedofila, a ten tu nesedí vo väzbe, to jako je možné. To je to "padni komu padni"? Tam už zrazu neplatí taká prísnosť, že? Tam už sa väzba nepotrebuje použiť ako mučiaci nástroj. Ja neviem z bežného hľadiska, bežného občana čo je horšie, keď chalan dostane televízor vraj, alebo keď tu znásilňuje a zneužíva mladistvé, poslanec Národnej rady za OĽANO, čo je horšie? Ja neviem, ja by som teda chránil tie deti pred takýmito zvrhlíkmi. To je môj laický postoj, ale nie toho netreba dať do väzby, to je v poriadku. Však kde by poslanec Národnej rady a človek, ktorý tu má kamarátov všade naprieč vládou, kdeby on zasahoval do vyšetrovania, aká kolúzia, to vôbec nehrozí. Kolúzia hrozí iba v prípade Szaba, pretože nezobral televízor, to si robíte srandu z ľudí?
Tak Herák mal byť prvý vo väzbe, keď chcete byť takí strašne transparentní, slušní a najspravodlivejší voči samým sebe, ale nie, tam to už nevadí. Čiže, páni kolegovia, je strašne ľahké hovoriť o očiste, pokiaľ krágľujete opozíciu. No to aj Stalin hovoril o očiste, hej, ale on robil čistky, len vy si pletiete pojmy, to očista a čistky nie je celkom to isté. Vy ste si to našli tuto Lojza Čističa, ktorý tam čokoľvek strčí do tej väzby, ale toto nie je spravodlivosť, toto je čistá vendeta a dneska to pán Mikulec prisvedčil. On došiel a povedal prejav, kde vlastne opísal svoje traumy z mladosti, že teda mal traumu s bývalou vládou, lebo bol obvinený z ohovárania, a teda celý straumatizovaný, ako bola teda krásna sonda do duše pána Mikulca a bolo mi ho chvíľkami ľúto, naozaj troska. No ale on sa došiel teraz mstiť? On tu teraz došiel ako vendetu robiť? Máme ministra vnútra, ktorý má potrebu porozprávať ako, že mu bolo hrozne ubližované a teraz sa všetkým pomstím. A preto sú teraz vo väzbe všetci, takto tomu máme rozumieť? A preto zomrel Milan Lučanský, a preto zomierali ďalší, takto to je? Viete, takéto slová od pána ministra vnútra, kde sa tu vyplakáva aký mal ťažký život a ako sa teraz ide pomstiť, ja neviem, či toto je to najsprávnejšie, keď chceme hovoriť o právnom štáte, nezávislosti a neutralite.
Vyzerá to ako živočíšna pomsta a mne sa to teda, priznám sa, nepáči, pretože tak potom čo očakávate, keď odídete vy od moci, lebo to sa raz jedného dňa stane, či sa vám to páči, alebo nie, ja rátam, že po referende to bude zhruba tak v marci budúceho roka, možno sa to vám podarí udržať ešte nejako na škripci ďalší polrok, no ale budúci rok končíte, budúci rok končíte. A keby ste skončili hneď, že vydržíte, koľko do 2024? No tak potom už stopercentne príde iná vláda, pretože OĽANO už prakticky existovať nebude, to už ide tak strmhlav dolu, že sa zastaví možno na 1 %, ZA ĽUDÍ už neexistuje. SME RODINA to je také, že to nikdy nevieš a SaS-ka, keď takto bude pokračovať, tak celé tie politické náklady týchto hovadín, čo vymýšľa Matovič bude znášať ona, čiže spadne aj ona. Vy, vy prestanete existovať. Ja som strašne zvedavý, že či potom budete takisto tlieskať tomuto druhu humoru, ktorý nazývate vendetizmus, to znamená tomu, že nová vláda má teraz prísť a povedať, my ideme teraz robiť očistu a všetkých vás dajú do basy, a vtedy budete tlieskať, lebo to sa môže stať. Toto robíte dneska vy nám, všetkých dáme do basy, takto máte robiť? Som rád, že Robert Fico dneska povedal veľmi jasne, že toto robiť nechceme a on sa postaví plnou váhou za to, aby sa to nedialo, ale pokiaľ by sa náhodou k moci dostal človek naturelu pána Matoviča a Mikulca a pod., no tak sa to pokojne môže stať. Toto chceme pre Slovensko? To tu budeme viesť občianske vojny takéhoto typu? Ja by som pred tým radšej vystríhal, ja by som bol radšej, keby sme dokázali spory viesť civilizovane, a preto voľne prechádzam k druhej téme a k druhému dôvodu, pre ktorý sme zvolali túto schôdzu, pretože Romana Mikulca považujeme nielen za neschopného a za symbol rodinkárstva, o čom som hovoril a za človeka, ktorý nedokáže byť natoľko transparentný, aby preukázal svoje vzdelanie aj pôvod svojich hodiniek a dokonca ani len toľko nedokáže, že nevie, či je trestný čin nosiť nelegálne hodinky na svojej ruke. On je navyše symbolom systému narafičených, nastrčených udavačov cez, ktorý sa posielajú nevinný ľudia do väzby, kde sa mučia, kde sa prakticky mučia.
Toto je systém na Slovensku, ktorý sa vytvoril po nástupe Matovičovej vlády a pokračuje počas Hegerovej vlády a strojcom tohto celého, alebo minimálne človekom, ktorý to celé kryje je Roman Mikulec, minister vnútra, pracovne ho nazývajme Roman Čistič, človek, ktorý čistí, ale on nerobí očistu, on čistí, tak ako to robil ten Lojzo Čistič, do väzby, do mučiarne, a tam nech tí ľudia zhnijú. Na základe výpovedí kajúcnikov, oni tomu hovoria kajúcnici. To sú čistí udavači, to sú a ja by som tom preložil, to sú kriminálnici, len aby sme si boli na jasnom, to sú kriminálnici. To sú kriminálnici ako pán Mako, alebo pán Slobodník, tuto pán, myslím Naď tam je, pán Naď kričí, že naši ľudia. Ja neviem, ja som sa s pánom Makom nikdy nestretol, ale pokiaľ viem, pán Matovič áno aj to priznal opakovane, naši ľudia, výborne. Ja mám skôr pocit, že pán Mako je Matovičov človek. Viete, keď pán Zurian, exriaditeľ NAKY, to nie je teda nejaký, nejaká vedúca školskej jedálne. To je exriaditeľ NAKY, ten niečo vie, že? Tak ten hovorí o tom, že pán Matovič dohodil Makoovi ako hlavnému udavačovi, ktorý tu, cez ktorého tu poslali do väzby neviem koľko desiatky ľudí, tak tento Zurian hovorí o Makoovi, že bol tajným agentom SIS a že mu to dohodil Matovič, a to berieme ako teraz, že to je normálne a že dokonca korumpoval cez štátne peniaze Slovenskú informačnú službu, aby tam toho kriminálnika dala?
Však ešte raz Makoo je kriminálnik, priznaný kriminálnik, on sa priznal k zločinom, a tento človek má byť kamarát Matoviča, a to znamená človek, ktorý sa s ním opakovane stretáva a Matovič mu mal dohodiť kšeft SIS. Čiže my dneska, len aby sme tomu rozumeli, máme obvinenia, obvinenia rôznych ľudí zo strany, László sa volal, Lászlóa Maka, človeka, ktorý je pravdepodobne tajným agentom SIS, čiže je na výplatnej páske štátu, na výplatnej páske Matovičovho štátu a cez tohto človiečika tu krágľujeme ľudí a posielame ich do väzby. To je fantastické a medzitým nám v tej väzbe zomrel Milan Lučanský, len aby som to dohovoril, že toto už nie je sranda, že tu sú vo väzbách ľudia, ktorí tam sú celé mesiace, možno už aj roky, že sú tu ľudia, ktorí zomreli vo väzbe. Milan Lučanský hrdina, ktorý naháňal mafiánov kvôli takýmto Makoom a kvôli takýmto Slobodníkom, Böhmom. Jak dopadol Böhm? Ten sa rovno obesil za veľmi podozrivých okolností, alebo či zastrelil, už neviem. Tak to keby sa dialo v Bielorusku, tak už máte akože ďalšie tri tony sankcií, že vám zomrel nejaký väzeň politický, že vám tam zomrie ďalší, lebo mu nedajú pomoc na COVID, že tam sa mu potom zastrelí nejaký svedok. Tak to je ako z nejakého mafiánskeho filmu preboha. Toto tu kryje Roman Mikulec a my sa tvárime, že to je v poriadku, že to je tá nová politická kultúra pre to slušné Slovensko.
Pán Šeliga, vy ste tu bojovali za slušné Slovensko, toto ste chceli? Toto bolo to, že Milan Lučanský nech je čo najskôr mrtvý, tak? Ako nebláznime, toto bolo to, čo ste chceli? Roman Mikulec je tohto, je tohto šéfom, pretože je minister vnútra. Ja teraz neviem do akej miery to robí úmyselne vzhľadom na jeho teda intelektuálne kapacity si nemyslím, že on je teraz nejaký mastermate, to nie, ale minimálne to kryje a Igor Matovič ho využíva na to, aby mu prikryl čokoľvek čistič Mikulec, ktorý vyčistí absolútne všetko a nebude sa na nič pýtať.
Tento systém nastrčených, narafičených udavačov, profesionálnych svedkov ako o tom hovorí správa SIS, tento systém bol prezentovaný na tajnom stretnutí v pivnici SIS, kde sa teda objavila aj naša ctená pani prezidentka a najvyšší traja ústavní činitelia a zhodou okolností sa tam ocitol aj pán Szabó, ktorý bol o pár dní na to zadržaný, lebo teda niečo s tými televízormi tam mal, hej to bola tá jeho strašná vec, horšia než Herákova pedofília, a teraz Mikulec sa priznal, a toto je tiež taká krásna vec, že, že ja nerozumiem, že toto keby bolo za nás, tak sú tu také palcové titulky od rána do večera. Mikulec sa prizná, že on vedel, že ten Szabó bral tie televízory, že mu o tom porozprával a toto ste povedali, pán Mikulec, vy ste vedeli o tých televízoroch, ale nebláznite, zasa klamár, chrapúň, dobre, dobre, ale však povedali ste. Čo ste povedali, povedzte. No, dobre tak si to overíme, dobre? Ja hovorím, že pán Mikulec spomínal, že vedel o tom, že Szabó zobral nejaký televízor, čiže to je titulok, to je titulok, s pani Hanzelovou ste mali myslím ten rozhovor, že? Takže toto povie a na ďalší deň je potom tajné stretnutie v tej pivnici úžasné, pán Mikulec ako ústavný činiteľ vie, že tam ide najvyšší ústavný činiteľ, hlava štátu Čaputová a on to nikomu nepovie. On tam nechá prebehnúť stretnutie, ktoré je tak kompromitujúce, že traja najvyšší ústavní činitelia s chlapíkom, ktorý sa dostane do väzby za pár dní, alebo teda nakoniec ho oslobodili a už dali ho tam zase medzi tým, to už sa v tom človek stráca a on tonuto nechal vystaviť Čaputovú, Hegera aj Kollára ako troch najvyšších ústavných činiteľov a minister vnútra, ktorý mal túto informáciu, ako prepáčte, pán Mikulec, toto by ste možno pani Čaputovej možno mali vysvetliť, lebo ak ste to spravili naschvál, alebo vám to dal niekto pokynom urobiť naschvál, tak to je tiež celkom zaujímavá vec, ale myslím si, že takto neponížil hlavu štátu už nikto, a tá pani sa snaží ponižovať samú seba veľmi, veľmi snažne, ale toto bolo niečo príšerné. Toto je niečo príšerné.
No a potom sa tu objaví tajná správa SIS. Tajná správa SIS, ktorú tu prečítal sám predseda Národnej rady Boris Kollár, ktorá sa nakoniec dostala nejakým spôsobom na internet, prečítal si už každý človek, ktorý mal záujem na internete. Dneska Robert Fico veľké časti tejto správy hovoril, napokon naša dôvodová správa je prakticky totožná v mnohých veciach a celé Slovensko sa dozvedá, že nie my, ale nie Robert Fico, nie Ľuboš Blaha, nie opozícia, nie SMER, ale ich vlastná tajná služba, Slovenská informačná služba hovorí, že má dôkazy na to, že tu existuje systém profesionálnych svedkov, systém narafičených udavačov. Toto nie je náš výmysel, toto potvrdzuje ich SIS. Oni teraz sa vzájomne márujú, to neni náš boj. My sme túto tému priniesli ako fakty, ale oni sami majú ten vnútorný boj. Tajná služba bojuje s políciou, .... s políciou. Polícia má toľko útvarov, a tam každý bojuje s každým. To je slávna hobsianská vojna všetkých proti všetkým. Jeden deň dôjde inšpekcia na NAKU, druhý deň NAKA na inšpekciu a robia tu takéto záťahy a razie, a tu sa postaví pánko, že to je znamením, že systém funguje. Fantasticky funguje, a potom vám tie súdy, a tie generálne prokuratúry oslobodzujú jedného po druhom, ale to tiež znamením, že funguje. Však chalan si posedel dva roky v base, maličkosť. Tak .... se splést ako hovoril Fantóci. To myslia, zase ešte raz, vážne. Však tým ľuďom zobrali život, tým ľuďom zobrali slobodu. Dvakrát štyri metre, bez okna, bez
====

Deň v parlamente

<- ->