Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
28. 6. 2022 9:25:48 - 9:41:08 67. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo. Pán Takáč, vy ste okrem nejakých argumentov, ktoré ste chceli ponúknuť, ešte veľkú časť rozpravy venovali tomu, aká je táto vláda. Hovorili ste o amatérskosti, hovorili ste o hádkach a hovorili ste aj o tom, že sa máme ísť postaviť niekde a počúvať čo tí ľudia na nás hovoria. Tak ja by som na to zareagoval. O vás smerákoch, či už jedných alebo druhých, to je jedno, tvrdia, že ste vybudovali nejaký mafiánsky korupčný systém našich ľudí a to nielen ľudia na ulici, ale aj tí, ktorí svedčia na súdoch. A mnohí z toho systému sú už nielen obvinení, ale aj odsúdení. Vy teraz nepotrebujete už nič, len beztrestnosť a teda návrat k moci. Ja vám poviem tak, pán Takáč, že bohatších sociálnych demokratov nemá žiadna iná krajina. Vy hovoríte, že rozumiete tým ľuďom. Pred chvíľou sa tu rozčuľoval pán Muňko. Pozrite sa na jeho majetok. Fico býva v nájme, nepriznal žiaden majetok, doteraz býva v nájme. Prečo asi? Vy len zneužívate krátku pamäť niektorých ľudí a to, že veria tým skratkám, ktoré im ponúkate. Vy ste nikdy nebojovali za ľudí, len za svoje Kičurovské kšefty, zlodejiny, za to, aby ste tých ľudí mohli okrádať a teraz bojujete za nič iné, iba za svoju beztrestnosť.
24. 6. 2022 16:10:02 - 16:25:21 69. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1073 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Tak ďakujem za slovo. Pán minister, na takéto vystúpenia si sa nehodí teraz rozberať do detailov niektoré veci. V prvom rade všetko najlepšie k vaším meninám. Tento príhovor, ja si pamätám, tak na odľahčenie poviem, že sme, keď sme mali prednášky zo všeobecnej fyziky, tak tie trojhodinovky trvali 2 hodiny 15 minút v kuse, vy ste to dali na 2 hodiny 30 minút. ale poviem, že ja som to, si to celé vypočul so záujmom. Boli tam argumenty, boli tam vecné veci, ktoré sa týkali témy, síce ste to zobrali zoširoka, ale tak ako ste povedali, ďakujem aj za bonmoty, že človek si to musí užiť keď ho prvýkrát odvolávajú. Takže ja by som vám poprial ešte veľa, veľa dobrých vecí, ktoré vykonáte ako minister, ako minister životného prostredia a ďakujem aj za tú vašu minulosť, za to, čo ste pre Slovensko spravili. Takže nech sa vám darí, buďte zdravý a nebudete odvolaný, budete pokračovať vo svojej práci lebo ju robíte dobre. Vďaka.
24. 6. 2022 13:10:02 - 13:25:22 69. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1073 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Tak pán Kuffa, ďakujem za doplnenie. Ja som nikde nepoprel, ani vo svojom vystúpení, že početnosť medveďa je veľká, že to treba regulovať. Ako , akým spôsobom, ako k tomu ministerstvo pristúpi, to už je na jeho rozhodnutí, ale vidím, že sa robia kroky, že sa zriadili tie tímy, ktoré to majú zabezpečovať. A pán kolega Svrček, áno, 30 rokov je tam ten problém. 30 rokov alebo 35, neviem, s tými PCB látkami, ale ja som zaregistroval, že v tomto období nielen ministerstvo životného prostredia, ale ako bolo potvrdené, aj iné ministerstvá riešia tie problémy, ktoré nás tu gniavia aj čo sa týka životného prostredia dlhodobo. Pred tým vyhnité, neriešené a oni to teraz riešia. Spomeniem napríklad aj Ružín, dlhodobo neriešený. Tiež. Tie veci, čo sa týka životného prostredia, skládok, čiernych skládok, vieme, že to je obrovský, komplikovaný problém, ktorý si tu nesieme z minulosti a dva roky je strašne krátka doba, aby sa toto všetko vyriešilo. Ja to viem aj z oblasti, v ktorej žijem, že čo sa týka skládok, aj legálnych, aj čiernych, v prípade tých legálnych skládok je to obrovský biznis, ktorý si niektorí spravili nominanti SNS, nominanti SMER-u a takýmto spôsobom vyťahujú peniaze od samospráv a od ľudí. Nestihnem reagovať ďalej ako širšie. Ďakujem pekne za faktické.
24. 6. 2022 13:10:02 - 13:25:21 69. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1073 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
mimoriadne zneužil, pretože on najskôr hovoril tu nejaké argumenty, veď už to hovoril môj kolega, na ktorých sa niektorí poslanci zasmiali, až potom čítal ten list a on to spojil a že poslanci OĽANO sa smiali z toho listu. Ni nie. My sme tak isto ľudia, tak isto cítime a cítime s tou rodinou a nie je to nič príjemné, keď sa také niečo stane.
Ešte tu mám poznačenú, poznačenú vec ako sú kanalizácie a chýbajúce kanalizácie v obciach, v mestách kvôli ktorým je tak isto pán Budaj alebo je mu to vyčítané pánovi ministrovi, ale ja poviem na záver, môj otec bol starostom obce, poprevratovým starostom, 8 rokov. A tá obec má približne 1000 obyvateľov. Vedľa obec má asi 400 - 500 obyvateľov. Tá obec naša nedostala kanalizáciu, nemá ju doteraz, tá menšia obec ju má. Prečo? Lebo starosta z mojich rodných Biacoviec nebol za HZDS. A tak to fungovalo. Tak to fungovalo, že dostávali len tí prominentní, potom smeráci to posunuli ešte na vyššiu úroveň a vieme jak Envirofond fungoval. Pre svojich kamarátov priestor na korupciu. A ja ďakujem, že aj keď za dva roky už to malo byť úplne možno niekde inde a mrzí to aj určite samotného ministra, ale teraz čo som počul, tak idú žiadosti do zásobníka a neodstraňujú sa, odpovedá sa tým starostom, s tými starostami sa komunikuje a ja viem, že je tam málo peňazí, je tam nejakých, neviem 30 miliónov a že bolo by treba viac, aby sme tie kanalizácie a ďalšie veci dokončili v tých mestách a obciach, ale je absurdné pre mňa, že ministrovi súčasnej vlády, ktorý je tu dva roky ministrom, sa takéto niečo vyčíta. Ďakujem za pozornosť.
24. 6. 2022 12:55:02 - 13:10:21 69. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1073 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán podpredseda, vážení kolegovia, kolegyne, poslanci, poslankyne, vážený pán minister, ja som tu aj teraz v piatok a poctivo počúvam celú diskusiu a rozhodol som sa, že vystúpim k tejto téme, hoci ako laik, nie odborník, ako človek, ktorý rád chodí do prírody, ktorý má rád prírodu a ktorý vníma problémy, ktoré sú tu. Rád by som upozornil na, možno na niektoré veci aj z tohto môjho hľadiska.
V Európe, ako som sa dočítal, má regulačný chov, lov, pardon, medveďa Švédsko, Estónsko, Slovinsko, Chorvátsko. Na Slovensku je to tak, že je tu povolený odchyt, odstrel problematických jedincov, ale už vieme, aj, aj pán minister avizoval, že synantropné medvede, teda medvede, ktoré stratili plachosť, sa budú odstraňovať, no a ja som za to vďačný, lebo vyzerá to tak, že tie medvede premnožené sú. V každom prípade prebiehajú štúdie a odborníci povedia, že ako to naozaj je, ale už niektoré veci vieme povedať aj teraz, čo sa týka toho, prečo sa tak stalo.
Kritická oblasť Poľany, tak tam sa dejú zvláštne veci. Deje sa tam to, že je tam podľa odhalení 28 krmovísk a ďalšie vnadiská, ktoré slúžia na fotenie. Na Poľany sa fotia medvede, dokonca som počul o takých veciach, že sa natierajú stromy medom alebo čokoládou a ten medveď príde a doslova pózuje pri fotení. Medveď má, to vieme, výborný čuch a on zacíti tú potravu a taká netradičná potrava ho veľmi láka. Dokonca sa používajú aj ako také, taká "zaujímavosť" pre medveďa, nastrčené zdochnuté ovce. On tam prichádza a tí fotografi majú vlastne zážitok z toho, fotia to, no ale toho medveďa a jeho správanie to, samozrejme, deformuje.
Tu by som chcel povedať, že dlhodobo žijem na Záhorí a tam je premnožená zver, keď zoberieme, daniely, srnčia zver, jelenia zver, aj diviaky, ale hlavne tá vysoká zver, a napriek tomu, keď som sa bavil s jedným poľovníkom, tak on hovorí, že prikrmujú. A ja sa pýtam, že prečo prikrmujete? No lebo potom regulujeme. Tak akože to je, to je pre mňa zvrátenosť. Veď tá regulácia môže byť aj prirodzená. Keby nebolo tých prikrmovaní zveri, keď sa nakŕmi veľmi dobre aj medveď, tak, samozrejme, by sa prirodzene medvedici nepodarilo udržať počas zimy, aj keď tie zimy sú veľmi slabé, nepodarilo by sa jej udržať tri mláďatá, ale možno len jedno. Prirodzene by pokles, poklesol, pokleslo množstvo tých medveďov.
Chcem upozorniť ešte na jednu vec, ako sa mení verejná mienka s ohľadom toho, čo nám servírujú médiá. Pamätáme si na niekoľko rokov dozadu, ako tu bol v médiách pertraktovaný príbeh jednej medvedice, ktorá mala dokonca meno, volá sa Inga. A ja som si teraz vyhľadal pred chvíľou titulky v novinách alebo na internete, ktoré vtedy masírovali verejnosť. A ja vám niektoré prečítam: "Prečo musela medvedica Inga zomrieť? Najprv jej vzali mláďatá, potom aj život. Medvedica Inga je mŕtva, zastrelili ju v noci na dnes. Smutný medvedí príbeh. Medvedica Inga prišla o mláďatá."
O medvedici Inge vznikla kniha. Vznikol dokument. O medvedici Inge sa písalo a verejnosť sa masírovala tým, že snáď je dobré, dokonca aj myslím predstavitelia tej obce sa vyjadrili, že to bola naša medvedica, to boli naše medvedíky. A tá verejnosť nadobudla pocit, že snáď je dobré, že také medvede existujú, že to je atrakcia v obci. No ale to nie je dobré. Medvede majú svoje teritórium, z ktorého odišli a začali takýmto životom aj napádať, napádať tých, ktorí v tej obci žijú samozrejme. Medvedici zobrali zvieratá. Medvedicu odviezli niekam ďalej a ona sa o šesť hodín do tej obce vrátila. Tie medvede keď stratia plachosť, tie už nikdy iné nebudú. Ale nemôžeme za to my, ako sa správame?
Ja som zachytil aj v jednej relácii, pán minister určite bude ešte vystupovať, aj pán spravodajca a z odborného hľadiska, ale ja som zachytil aj také, že tie medvieďatá, ktoré so svojou matkou chodia do tých dedín, miest, tak už nikdy nebudú iné. Oni vlastne sa takto budú správať po celý život. A možno to niektorým ochranárom alebo, alebo niektorým ľuďom sa nebude počúvať ťažko, lebo tie mláďatká sú skutočne krásne, milučké, ale tie mláďatká raz vyrastú a budú robiť takú istú neplechu, ako ich mama, ktorá stratila plachosť. Čiže áno, aj pán minister to hovoril, že aj tie mláďatá treba sťahovať, odstraňovať. Je to veľmi ťažké hovoriť, ale áno, treba ich dať preč.
Neostalo mi veľa času, ale ešte som chcel pár vecí, tak skúsim to skrátiť. Áno, pán Suja čítal list dcéry pána, ktorý podľahol zraneniam v súvislosti s medveďom a všetkým nám je to ľúto. Pán Suja to mimoriadne zneužil, pretože on najskôr hovoril tu nejaké argumenty, veď už to hovoril môj kolega, na ktorých sa niektorí poslanci zasmiali a až potom čítal ten list a on to spojil, že poslanci OĽANO sa smiali z toho listu. No nie. My sme takisto ľudia...
=====
21. 6. 2022 15:40:07 - 15:55:27 66. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1069 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
62.
Ďakujem pekne za slovo.
Marián, tak z tvojho príhovoru by sa dalo vypichnúť niekoľko vecí, na ktoré by sa dalo zareagovať, ale nemám toľko času a obmedzím sa len na tú časť, keď si hovoril o samosprávach.
Samosprávy, keď mali v minulosti, v minulom roku problémy, ponúklo im ministerstvo financií bezúročné pôžičky, o ktorých sa teraz rokuje, či sa nestanú grantami a samosprávy ich vracať ani nebudú musieť. Z tých 2 900 samospráv požiadalo o to 1 700. To znamená, 1 200 samospráv asi bolo v lepšej kondícii a nepotrebovali to. Rovnako teraz samosprávy, ktoré budú mať problém, ministerstvo im ponúka pomocnú ruku. Ty si to označil ako možnosť na korupciu, ale takto sa to má diať. Tým slabým, tým, ktorí majú problém, treba pomôcť.
A čo sa týka tých, tých miest a obcí, tak ony nie sú nejaká chránená zver. Keď je tu inflácia, keď je tu vojna, keď bol tu COVID, tak nielen rodiny, nielen ostatní obyvatelia, ale takisto samosprávy sa majú uskromniť. Áno, bude menej peňazí na, alebo bude menej tých gulášových peňazí alebo na niektoré akcie, možno na ohňostroje, aj samosprávy si musia z toho svojho rozpočtu šetriť. Peniaze ostanú v peňaženkách pracujúcich rodičov a tí sú súčasťou samospráv. V tom ja nevidím žiaden problém.
17. 6. 2022 13:25:02 - 13:40:22 67. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Kazda, alebo teda Rado, ja troška odbočím a nechcem sa úplne do tých palív a do tých cien palív a tak do toho, alebo toho dotknúť, ale dotknúť sa toho, akým spôsobom si argumentoval. Povedal si, že pomôcť sa dá reguláciou cien, znížením daní, dotáciami. Kritizoval si ministerstvo financií. Hovoril si, že odniekiaľ treba zobrať a potom môžeš inde dať. Odkiaľ vziať, tak napríklad zdanenie bohatých. To je solidárne, to máte vo vašej strane napísané v názve. Zdanenie hazardu, zdanenie tvrdého alkoholu. Odtiaľ by sme mohli zobrať a dať to napríklad učiteľom, zdravotníkom a ďalším. A vy tvrdíte, ako teraz myslím strana SaS, že dane treba znižovať. Tak aj to chceme. Veď zvýšenie daňového bonusu je de facto zníženie daní pre rodičov tých detí. Takže tam je zníženie daní zakomponované. Tak prosím ťa a prosím aj stranu SaS, aby ste tieto opatrenia neblokovali. Ďakujem.
16. 6. 2022 17:39:20 - 17:54:39 67. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Ďakujem pekne za slovo.
Pán Blaha, ja budem úplne stručný. Cieľom vášho príhovoru bolo iba naplniť 30 minút. Váš šéf povedal chvíľu pred vami: my v SMER-e chceme, aby diskusia k odvolávaniu ministra mala vecný charakter, no a potom pošlú súdruha Blahu rečniť. Tak to sa, to sa vylučuje, ale zhodli sme sa s kolegami, že pozrieme si vašu plamennú reč ešte raz na vašom Facebooku a zhodnotíme, že či to bolo vecné.
Ďakujem.
15. 6. 2022 14:10:00 - 14:25:20 66. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1058 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem za slovo. Ja len veľmi krátko zareagujem na to, čo pán Kočiš hovoril. Že ja som si to poznačil, že vzdelávacie poukazy sa nedali zneužívať. No akože zneužiť sa dá všetko. Úplne všetko. Áno, aj vzdelávacie poukazy. Spýtajte sa Martina Čepčeka, ten vám to povie. A my sme ľudia z praxe, ktorí vieme ako to fungovalo a vieme ako to funguje. Čiže ja nie som proti CVČ. Naopak, pomôžme im ešte. Nech rozvíjajú tie aktivity, nech majú viac tých krúžkov. A tak ako tu bolo spomínané, že to je 3 eurá na mesiac momentálne asi 3.20, lebo tam je myslím 32 eur za desať mesiacov. Takže teraz by to malo byť 60 eur mesačne za dvanásť mesiacov. Čiže to je nepomer. No a vy pán Kočiš ste spomenuli, že, že to čo sa chystá sa bude, ako som si to poznačil, bude to krásne zneužívané. Tak vy na jednej strane tvrdíte, toto, toto sa nezneužíva tie, tie poukazy. A toto, čo sa ešte len pripravuje od 1. januára, že sa to bude zneužívať. No ako to viete? Ako robíme všetko preto alebo urobíme všetko preto, aby sa tie veci nieže nedali zneužívať, ale aby to bolo kontrolované, pretože tak, ako som na začiatku povedal, keď dáte aj prídavky na deti, takú čistú vec. Tak niektorí ľudia to "zneužívajú". Pretože niekto niečo zneužíva, tak my tým iným, ktorí to nezneužívajú na základe tohto nemáme pomôcť. Naopak. Ja hovorím, že CVČ, ale aj ďalšie organizácie. Tam sú, tam sú organizácie, ktoré teraz tie vzdelávacie poukazy nemôžu poberať a ktoré by mohli byť financované z týchto voľnočasových aktivít. Takže pomôžme tomu.
Čo sa týka hlasovania, tak dohodli sme sa, že hlasovanie, keďže je tento zákon priamo zmyslom napojený na, na veto, ten zákon, ktorý vetovala pani prezidentka. Tak v priebehu schôdze ešte oznámim hlasovanie buď procedurálnym návrhom alebo nejakým takýmto spôsobom konkretizujem to potom.
15. 6. 2022 13:55:00 - 14:10:19 66. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1058 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Pán podpredseda, ďakujem za slovo. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní. V súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 9. septembra 2022 a gestorský výbor do 12. septembra 2022. Pán predsedajúci, skončil som, otvorte rozpravu.
15. 6. 2022 10:40:02 - 10:55:22 66. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1049 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne za slovo. Tak ja ešte pár slov, pár poznámok som si spravil. Všetci by sme si želali, aby sme mali nemocnice ideálne vybavené s dostatočným počtom personálu, s izbami, kde by mohli byť pacienti na izbe sami, teda s jednoposteľovými izbami a vtedy by ten problém bol omnoho, omnoho menší a tie zdravotnícke zariadenia by mali tú možnosť, mali tie možnosti všetko čo je v tomto zákone alebo aj čo sa plánovalo dať do toho zákona, splniť. Upresním niekoľko takých vecí alebo by som to ešte zdupľoval, právo na sprievod pre rodičku pri pôrode, to je pre jednu osobu. Tak sme to upravovali, že druhá osoba je tam možnosť sprevádzania aj druhou osobou, ktorú si rodička praje, ak to možnosti zdravotníckeho zariadenia dovoľujú. Dohodli sme sa s hlavnou predkladateľkou zákona pani poslankyňou Marcinkovou aj na odložení účinnosti zákona, za čo jej ďakujem, pretože sme nechceli tlačiť na zdravotnícke zariadenia, aby niečo museli a dostávali sa aj do prípadných súdnych sporov s pacientami kvôli tomu, že nie sú na to z objektívnych dôvodov prispôsobené. Čiže tá, to posunutie účinnosti zákona má dať im možnosť, aby sa na to lepšie pripravili. Veríme, že sa podarí aj z plánu obnovy, ale aj z ďalších zdrojov v priebehu niekoľkých rokov zlepšiť stav v nemocniciach tak, aby aj vybavením, aj kapacitne dokázali splniť aj tieto ľudské a veľmi citlivé potreby rodičiek.
Záverom sa chcem poďakovať, lebo ten zákon sa aj v minulosti stiahol z rokovania, aj sa prekladal, vieme, že sme mali dosť ťažké rokovania, ale chcem sa poďakovať hlavnej predkladateľke zákona, že bola napokon otvorená našim pripomienkam a zapracovala ich zákona. Takže ďakujem a ja osobe, aj moji kolegovia z výboru a kolegovia poslanci podporujeme tento zákon.
15. 6. 2022 10:25:02 - 10:40:22 66. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR -  
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, je to tlač 1049. Návrh zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo a odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 9. septembra 2022 a v gestorskom výbore do 12. septembra 2022.
Pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
14. 6. 2022 17:10:01 - 17:25:21 66. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 762 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia poslanci, ja som predkladal k tomuto zákonu pozmeňujúce návrhy. V jednom z nich v tom dlhšom v súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom poslankyne Kozelovej žiadam vyňať na samostatné hlasovanie bod 18 môjho prvého pozmeňovacieho návrhu. To je všetko ďakujem.
24. 5. 2022 19:32:24 - 19:32:55 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
163.
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som len krátko vyjadril poďakovanie za tento pozmeňujúci návrh. Som tiež za to, aby sa pomáhalo deťom, rodinám, a ak zákon opomenul niektoré skupiny detí, predovšetkým tie, ktoré majú zdravotné postihnutie a sú istým spôsobom v špecifickej situácii, neľahkej, je tu práve druhé čítanie zákona, kde môžme takéto veci doplniť a vylepšiť. Takže ešte raz vďaka za túto iniciatívu.
24. 5. 2022 18:34:23 - 18:35:46 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
123.
Ďakujem pekne za slovo.
Tak, pán poslanec Beluský, my sa asi nikdy nezhodneme, čo sa týka strán, možno v nejakej filozofii. V mnohých veciach sa nezhodneme. V mnohom sme tu na seba "útočili", teraz to berte politicky. A ja si myslím, že v každej jednej strane je nejaká výnimka. Ja som to aj kolegom povedal, že vy mi tam skutočne nesedíte. A naozaj, tak jak ste to povedali, tí radikáli z Republiky, ktorí vás nepočúvali, ktorí tu neboli celý čas, jak ste rečnili, vy ste im to všetko pekne vysvetlili, o čom je ten zákon, máte to naštudované zjavne, o čom je ten zákon. A dá sa to, presne tak ako to popísal minister aj vy, dá sa to veľmi jednoducho zhutniť do toho, že či sme prorodinne orientovaní alebo protirodinne orientovaní. A tu o nič iné nejde. Keď je tu na stole zákon, ktorý má pomôcť rodinám, tak buď ho podporíme, alebo ho nepodporíme. Tam dolu masky, teraz je to postavené takto jasne.
Ďakujem.
24. 5. 2022 9:37:17 - 9:37:48 65. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 762 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Ďakujem pekne za slovo a ďakujem aj za faktické poznámky. Bol to, boli to odborné pozmeňovacie návrhy, ktoré vychádzali z dielne ministerstva kultúry, takže stručne poviem, pani Laššáková, že áno, znamená, ale viac povie pani ministerka potom. Dobre?
Ďakujem.
24. 5. 2022 9:18:30 - 9:36:05 65. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 762 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, milí kolegovia, kolegyne, poslanci, ja sa vopred ospravedlňujem, že budem dlhšie čítať pozmeňujúci a doplňujúci návrh, dokonca dva také návrhy, ktoré boli podané v spolupráci s ministerstvom kultúry. Podávam tie pozmeňujúce návrhy ja a spoločne s Milanom Vetrákom. Boli zverejnené a podané už, myslím, pred vyše týždňom, tak aby som nezdržiaval, tak sa obmedzím, nebudem čítať odôvodnenia, tie máte a prečítam len samotné znenie tých pozmeňujúcich návrhov.
Takže ten prvý má dohromady 18 bodov. Budem čítať bod po bode postupne.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Šefčíka a Milana Vetráka k vládnemu návrhu zákona o mediálnych službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
1. V čl. I § 24 ods. 6 prvej vete sa vypúšťa slovo „najmä".
2. V čl. I § 30 ods. 1 písm. a) prvý bod znie:
„1. verejnoprávneho vysielateľa,".
3. V čl. I § 33 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Verejnoprávny terestriálny multiplex je terestriálny multiplex obsahujúci čiastkové dátové toky televíznych programových služieb verejnoprávneho vysielateľa, rozhlasových programových služieb verejnoprávneho vysielateľa alebo iných obsahových služieb verejnoprávneho vysielateľa, prípadne ďalších služieb verejnoprávneho vysielateľa vrátane hlasových služieb verejnoprávneho vysielateľa upravených na spoločné šírenie."
Nasledujúce odseky sa primerane preznačia.
4. V čl. I § 39 vrátane nadpisu znie:
㤠39
Verejnoprávny terestriálny multiplex v televíznom pásme
(1) Verejnoprávny terestriálny multiplex sa poskytuje v jednej frekvenčnej vrstve televízneho pásma, ktorú na tieto účely určí úrad všeobecne záväzným právnym predpisom; frekvenčné vyhradenia tvoriace takú frekvenčnú vrstvu sa prideľujú ako ekonomicky viazané frekvenčné vyhradenie.
(2) Poskytovateľ multiplexu s terestriálnym prevádzkovým povolením na poskytovanie verejnoprávneho terestriálneho multiplexu obsadí verejnoprávny terestriálny multiplex na základe žiadosti verejnoprávneho vysielateľa prednostne vysielaním televíznych programových služieb a inými obsahovými službami tohto verejnoprávneho vysielateľa; o rozsahu potrebnej verejnej kapacity multiplexu a o spôsobe jej využívania verejnoprávnym vysielateľom vrátane kompresie dátového toku a kódovania signálu rozhoduje tento verejnoprávny vysielateľ.
(3) Ak verejná kapacita multiplexu nie je úplne obsadená podľa odseku 2, poskytovateľ multiplexu písomne oznámi verejnoprávnemu vysielateľovi voľnú verejnú kapacitu multiplexu a na základe žiadosti verejnoprávneho vysielateľa obsadí voľnú verejnú kapacitu multiplexu vysielaním rozhlasových programových služieb verejnoprávneho vysielateľa.
(4) Verejnú kapacitu multiplexu, ktorá nie je obsadená podľa odsekov 2 a 3, môže poskytovateľ multiplexu na vlastný účet, vo vlastnom mene a s predchádzajúcim písomným súhlasom verejnoprávneho vysielateľa ponúkať tretím osobám, najviac však na čas dohodnutý s verejnoprávnym vysielateľom. Verejnoprávny vysielateľ môže svoj písomný súhlas podľa prvej vety kedykoľvek písomne odvolať, a to aj sčasti; na tento účel je poskytovateľ multiplexu povinný pri uzatvorení zmluvy o podmienkach šírenia služby s tretími osobami využívajúcimi verejnú kapacitu multiplexu dohodnúť aj lehotu ukončenia šírenia ich služby, ktorá nesmie byť dlhšia ako deväť mesiacov odo dňa doručenia písomného odvolania súhlasu verejnoprávneho vysielateľa poskytovateľovi multiplexu.
(5) Poskytovateľ multiplexu je povinný s verejnoprávnym vysielateľom, pokiaľ požiada o obsadenie verejnej kapacity multiplexu, uzatvoriť zmluvu o podmienkach šírenia jeho služby vo verejnoprávnom terestriálnom multiplexe."
5. V čl. I § 41 ods. 2 sa vypúšťa druhá veta.
6. V čl. I § 119 ods. 4 sa za slovo „voľbe" vkladajú slová „predsedu rady a".
7. V čl. I § 128 ods. 2 písm. a) sa slová „zaviazal jeden alebo" nahrádzajú slovom „zaviazali".
8. V čl. I § 130 ods. 1 a 2 sa za slová „s kódexom alebo" vkladajú slová „týmto zákonom alebo".
9. V čl. I § 209 ods. 1 sa na konci pripájajú slová „a jedna vysielacia sieť na vysielanie programovej služby s regionálnymi mutáciami".
10. V čl. I § 209 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad, ustanoví tak, aby neboli dotknuté práva iných vysielateľov, podrobnosti o vysielacích sieťach podľa odseku 1 vrátane zoznamu frekvencií, ktoré tieto vysielacie siete tvoria, a ich technických parametrov; konkrétne využitie vysielacej siete uvedie regulátor v autorizácii vysielania príslušnej programovej služby verejnoprávneho vysielateľa."
11. V čl. I § 226 ods. 2 sa vypúšťajú slová „§ 39 ods. 3 písm. a)".
12. V čl. I § 231 ods. 2 sa na konci pripája táto veta: „Rozhodnutie o výnimke zo základných povinností prevádzkovateľa retransmisie vydané podľa doterajších právnych predpisov sa považuje za rozhodnutie o výnimke zo základných povinností prevádzkovateľa retransmisie vydané podľa tohto zákona."
13. V čl. I § 231 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Prevádzkovateľ retransmisie, na ktorého sa vzťahuje povinnosť podľa § 30 ods. 1 písm. a) prvého bodu, nie je v období do 31. decembra 2022 povinný zabezpečiť, aby do základnej programovej ponuky boli obojstranne bezplatne zaradené programové služby verejnoprávneho vysielateľa, ak ide o monotypovú a programovú službu, vysielanie programovej služby prostredníctvom internetu, vysielanie programovej služby do zahraničia alebo digitálne vysielanie rozhlasovej programovej služby."
Nasledujúce odseky sa primerane preznačia a v nadväznosti na vloženie nového odseku sa vykoná legislatívno-technická úprava vnútorného odkazu v doterajšom odseku 5.
14. V čl. I § 232 ods. 2 sa slová „terestriálneho multiplexu, na ktorý sa vzťahuje ustanovenia § 38 a 39" nahrádzajú slovami „verejnoprávneho terestriálneho multiplexu podľa tohto zákona".
15. V čl. I § 242 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Do nadobudnutia účinnosti všeobecne záväzného právneho predpisu vydaného na základe § 209 ods. 3 tohto zákona sa za vysielacie siete vyhradené verejnoprávnemu vysielateľovi podľa § 209 ods. 1 tohto zákona považujú vysielacie siete vyhradené verejnoprávnemu vysielateľovi v pásme veľmi krátkych vĺn na základe doterajších predpisov."
16. V čl. VI bode 1 v § 5 ods. 1 písmeno a) znie:
„a) vysielanie najmenej dvoch televíznych programových služieb, ktoré môže na území Slovenskej republiky prijímať viac ako 90 % jej obyvateľov (ďalej len „celoplošné vysielanie")".
17. V čl. VI bode 7 v § 5a sa v nadpise slovo „Vysielanie" nahrádza slovom „Programy" a v úvodnej vete sa slová „povinná vysielať" nahrádzajú slovami „povinná poskytovať''.
18. V čl. VI bode 8 v § 27a sa doterajší text označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa novým odsekom 2, ktorý znie:
„(2) Ak príslušný výbor Národnej rady v súlade s § 17 zverejní výzvu na prihlásenie kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa pred 31. májom 2022, pri verejnom vypočutí kandidátov a voľbe generálneho riaditeľa, ktoré sa uskutočnia po 30. máji 2022, sa postupuje podľa právnych predpisov účinných od 31. mája 2022."
V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom navrhujem vyňať body 34, 35, 36 a 37 spoločnej správy výborov na samostatné hlasovanie.
Pán predsedajúci, prečítal som prvý pozmeňujúci návrh aj s odôvodnením, vlastne s odporúčaním hlasovania a teraz by som prečítal ešte druhý pozmeňujúci návrh, ten je kratší, má štyri body.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Šefčíka a Milana Vetráka k vládnemu návrhu zákona o mediálnych službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
1. V čl. I § 98 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Oznam propagujúci náboženstvo alebo ateizmus je verejné oznámenie určené na podporu alebo popularizáciu náboženstva alebo ateizmu uverejnené za protihodnotu alebo aspoň za úhradu primeraných nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s jeho uverejnením, a nie je mediálnou komerčnou komunikáciou podujatí, tovarov alebo služieb prezentujúcich náboženstvo alebo ateizmus."
Doterajšie odseky 3 až 8 sa primerane preznačia.
2. V čl. I v § 103 ods. 1 až 3 a 6 sa slová „1 200 eur" nahrádzajú slovami „2 000 eur".
3. V čl. I v § 103 ods. 4 sa bodka na konci nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa slová „to sa nevzťahuje na prípady bezhotovostných platieb fyzických osôb, pokiaľ výška finančných darov fyzickej osoby v príslušnom kalendárnom mesiaci nepresiahla 50 eur, a v zozname sa uvedie číslo bankového účtu, z ktorého sa platba odpísala, vo formáte IBAN, dátum pripísania platby a výška pripísanej platby."
4. V čl. IX bode 10 v § 14b ods. 1 sa v úvodnej vete slovo „sedem" nahrádza slovom „deväť", v písmene a) sa slová „dvaja členovia nominovaní" nahrádzajú slovami „jeden člen nominovaný" a zároveň sa dopĺňajú písmená g) až i), ktoré znejú:
„g) jeden člen nominovaný Rozhlasom a televíziou Slovenska,
h) jeden člen nominovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky za oblasť detskej psychológie alebo vzdelávania,
i) jeden člen nominovaný Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky za oblasť sociálnoprávnej ochrany detí."
Ďakujem, pán podpredseda, skončil som.
20. 5. 2022 14:08:57 - 14:10:57 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
144.
Ďakujem pekne za slovo.
Tak pán kolega Rado Kazda, my v OĽaNO máme okrem protikorupčného módu aj rodinný a sociálny mód, a neviem ako to nazvať, čo vy ste teraz hovorili, o čom, čo ste predviedli, hovorili ste, že ľudia majú deti, lebo chcú. A s tým ja súhlasím, ale ďalej ste povedali, že prečo by mali od štátu dostávať nejaké peniaze na tie deti. No, vy sa to pýtate takto, my ale chceme pomôcť tým rodinám, pretože ja si myslím, že tú pomoc si zaslúžia a že ju potrebujú. Štát musí mať predsa záujem na tom, aby rodina mala nejaké postavenie v tej spoločnosti, aby sa tie deti rodili, aby ich bolo viac, aby mal kto potom pracovať aj na váš dôchodok. Mali sme včera stretnutie so zástupcami organizácií, ktoré zastrešujú voľnočasové aktivity detí. Cez tie voľnočasové aktivity momentálne je to 3,2 eurá na mesiac. Už som to tu hovoril. My navrhujeme, aby to bolo 50 eur mesačne. To znamená, cez tie voľnočasové aktivity sa podporia nie len rodiny, nie len tie deti, ale aj učitelia, inštitúcie, organizácie, ktoré zabezpečujú pre deti práve tieto voľnočasové aktivity. V oblasti športu, v oblasti kultúry, v oblasti vzdelávania. Ja si myslím, že podpora rodín, tak ako je navrhnutá, je navrhnutá správne. Sme v prvom čítaní, v druhom čítaní sa môže, môžete dať. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
20. 5. 2022 13:41:29 - 13:43:27 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
124.
Ďakujem pekne za slovo.
Tak, pán minister, spomínal si tam nejaké financie na voľnočasové aktivity. Včera sme sedeli so zástupcami, ktorí zastrešujú organizácie, alebo takto, zastupujú organizácie, ktoré zastrešujú voľnočasové aktivity detí na školskom výbore, a práve o tom sme sa rozprávali, oni tvrdili alebo tvrdili, pýtali sa nás, či tento návrh zákona môže, môže položiť centrá voľného času alebo základné umelecké školy a podobne. Tak chcem povedať, že aj tam na výbore odznelo, že teraz momentálne je vzdelávací poukaz 32 eur na školský rok. Čiže 3,2 eura, 3 eurá 20 centov mesačne. Kultúrny poukaz je v hodnote 3 eur za školský rok. My chceme podporiť tieto aktivity čo sa týka kultúry, športu, vzdelávania mimo vyučovania 50 eurami mesačne. Čo je obrovský nárast, a tí zástupcovia, ktorí tam boli sa vyjadrili, že je to výzva, je to výzva, aby sme mali ešte väčšiu ponuku centier voľného času, krúžkových aktivít, kultúrnych podujatí, šprotu, aby sa tie peniaze vôbec využili. Čiže treba to podporiť, je to obrovský krok vpred. Z 32 eur za školský rok na 50 eur za mesiac.
19. 5. 2022 15:35:54 - 15:37:54 65. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1027 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šefčík, Marek (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
110.
Ďakujem za slovo. Tak Marián, hovoril o niektorých veciach, dotknem sa len niečoho. Povedal si, že 37 % domácností má deti, keď som si dobre zapamätal, no a práve týmto chceme pomôcť. Ja si myslím, že existujú výskumy, však to vieme, že práve tieto rodiny s malými deťmi sú najviac ohrozené v spoločnosti. A zarazilo ma troška, že si povedal ´pomáhame´, ale nepomáhame všetkým, ktorým "ide o život". No veď v poriadku, toto je balík na pomoc rodinám. Ty určite so svojimi kolegami pripravíš balík, v ktorom podporíme tých 200-tisíc domácností, ktoré sme v tomto prípade vynechali. Nemôžme v jednom balíku podporiť všetkých a všetko. Ale je tu balík na pomoc pomoci, na pomoc rodinám, takže, takže skúsme aspoň túto skupinu na začiatok nejakým spôsobom "vyriešiť".
Povedal si, že tí, ktorí majú jedno, dve deti, že nepotrebujú pomoc od štátu. Ja si to nemyslím, potrebujú aj oni pomoc od štátu a tak isto si myslím, že môže to byť motivácia pre nich mať viac detí, hoci ty si to, ty si to negoval.
Ja si pamätám, že, a neviem, ako je to presne teraz v Rakúsku s tým sociálnym systémom, ale chodia tam pracovať ľudia do Rakúska, aby mali 200 eur na dieťa a tam sa prihlásia, tam pracujú, nie sú tu, a z Rakúska poberajú 200-eurové prídavky, aby si prilepšili a oplatí sa im to.

Deň v parlamente

<- ->