Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
25. 5. 2022 10:58:22 - 11:00:04 65. schôdza NR SR - 14.deň - A. dopoludnia Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Dušan, absolútne súhlasím že tento zákon nielenže akože má splniť európsku nejakú legislatívu, ale v prípade Slovenska bude mediálny, nový mediálny zákon predstavovať absolútnu takú bezbrehosť pri zavádzaní cenzúry. Myslím si, že už dnes vidíme že tá, že tá cenzúra je nielenže bezbrehá, ona je v podstate nekontrolovateľná, pretože je postavená na absolútnej svojvôli v nejakom takom právnom rámci, ktorý ani neexistuje. Sa tu bez toho aby sa vedeli vydavatelia, alebo ktokoľvek dostať k informácií prečo ich obsah bol vypnutý, Nevedia sa dostať ani k tomu, ktorá konkrétna správa bola negatívna alebo ktorá nebola v súlade s nejakými normami. Tie normy sú absolútne vágne všade definované. To znamená, že my sa dostávame na veľmi tenký ľad, čo sa týka toho, že či ešte existuje v tomto teraz už aj keď poviem európskom kontexte nejaký, nejaká sloboda slova. A práve ja si myslím, že cesta do budúcna je práve naopak a malo by skôr byť zavedený mechanizmus, že súdy by mali rozhodnúť o tom, že či má právo akákoľvek platforma zasahovať do tohoto obsahu, do konkrétneho obsahu, že či ten obsah teda spĺňa alebo nespĺňa nejakú trestnú podstatu. Ale tá trestná podstata nemôže byť urobená tak vágne, že niekto to považuje že to je dezinformácia, alebo že, alebo že jednoducho to sa niekomu nepozdáva alebo nie je v súlade s jeho názormi. Takže práve preto aj my budeme hlasovať proti tomuto mediálnemu zákonu.
24. 5. 2022 18:58:10 - 19:00:10 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Práve máme za sebou vyjadrenie človeka, čo sa sám domotal za tieto dva dni. On začal tu rozprávať o páde vlády a dneska sa zdržal, oni idú položiť vládu Igora Matoviča tým, že sa prosím pekne zdržia. Samozrejme, že Milanko Mazurek veľmi dobre vie, že keď tento zákon prejde a ľuďom začnú naskakovať 150 eurové a podobné čísla on bude vždy zosobnený s tým na tej Orave, na tej Rače, kade chodil a klamal do tváre tých ľudí, tie rodiny so č, 5, 6 deťmi, kde vykrikoval tie naučené prejavy, že na nás sa môžete spoľahnúť, že vždy my budeme hlasovať podľa toho ako ten zákon znie a niekto ho predkladá. Lenže Milanko Mazurek si tu začal sám robiť nejaké piár, do ktorého sa domotal, domotal sa takým spôsobom, že dnes nevidí z toho jednoducho východisko. Ak toto bol absolútny dôkaz, povedal, že nemáme klamať. On bol ten, ktorý tu klamal, že 495 zamestnancov štátnych zamestnancov, má byť. Nikde v tom zákone to nie je. Ja chápem, že SaS-ka nemá rada rodiny, že tu behala rodiny, že ich predseda má v paži rodiny, ale nikdy neurobili takú špinavosť ak vy, že ste tu pustili do éteru nejaký príbeh o 9 miliónovej softvérovej aplikácie, ktorá nikde v zákone neni a to si povedal len preto, lebo si tu predtým počul 5 minút Sulíka. Ty si taký rýchlokvasený intelektuál, ktorý si tu sadne a chvíľku počúva pól dňa, že kto, čo povedal a tuná to potom dáš dokopy a preto ty hrdina si taký, taký na úrovni, že ja ti poviem verejne...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec Proško, ukľudnite sa prosím.

Taraba, Tomáš, poslanec NR SR
... ja ti poviem verejne, že pôjdeme do spoločnej debaty, ja sa ti ponúknem, že do toho tvojho kultúrblogu dôjdem a ty sa neozveš, lebo ty jediné, čo vieš sa tu postaviť sem a to, čo si tu započul z rýchlika zopakovať a jediný tvoj problém je vždy budeš zosobnený s tým, že kto bude chcieť prísť o tých 150 eur bude musieť voliť Mazureka. Mazurek je záruka toho, drahé slovenské rodiny, že váš oklame do papule, to je celý Mazurek. (Potlesk.)
24. 5. 2022 16:26:26 - 16:28:26 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Marián, ty patríš medzi rozumných poslancov a nie žeby napríklad ako Mazurek si tu vymyslel nejakých 495 zamestnancov v zákone, ktorí nie sú, ale preto by som očakával od teba vieš, že ty si nám tu teraz 25 minút čítal, že s čím všetkým nesúhlasíte čo ako nesedí a pod. idete do detailov. A SaS-ka vždy ide do detailov keď sa bavíme o rodine a vždy idete do detailov, mohol si tu 25 minút hovoriť, že aké sú vylepšenia tuná máme 25 pozmeňujúcich návrhov čo by si predložil, my povieme, že proste super, poďme sa o nich baviť. Keby si takto išiel do detailov pritom napríklad to bola vaša taká vlajková loď to je správca zálohového systému, tak napríklad tam je taký maličký detail, že vy ste dali monopol napríklad na zálohové veci a firma, ktorá pošle návrh zmluvy tomu, ktorý s nimi uzavrie zmluvu musí zaplatiť tuším 250 alebo 350 euro poplatok. Zaujímavé, že vtedy nikto z vás tu nepovedal, že to je inflačné, že to je zneužívanie pozície na trhu a pod. Takže, keď sa ide do detailov tak treba chodiť do detailov pri všetkých zákonoch nielen pri tých rodinných a druhá vec, ktorá je, že všetky zákony sa dajú vylepšovať a od toho tu je národná rada, že miesto toho, aby sme tu už týždeň sa bavili o vylepšovaniach, samozrejme tí, ktorí vedia niečo vylepšiť a nie tí, ktorí proste tu šíria bludy, tak potom už ten zákon mohol byť úplne vyšpičkovaný. Ale vy tu mrháte čas, aby ste len vysvetľovali ako to bolo pri, pri tých počatých deťoch, tak poviete nie sú tu len počaté deti, poďme chrániť, ktoré sa nenarodili. Potom keď sa bavíme o narodených, ale však sú tu aj bezdetní. Minule tu pán Kazda povedal nový pojem bezdetní rodičia hej, to znamená, že, že keď idem stavať diaľnice, to neznamená, že už nikdy nepostavím železnice. Vy tu sa tvárite, že dobre teraz idete stavať diaľnice a čo železnice, no však jedno po druhom poďme to vylepšovať (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
24. 5. 2022 15:33:51 - 15:35:51 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán Fico, plne s vami súhlasím, že bankový odvod, a nielen bankový odvod, ale teda zdanenie bánk ale aj ostatných monopolov ktoré tu parazitovali na kríze Covidu, kedy im koalícia napríklad tuná protirodinná strana SaS zadovážila monopolné postavenie. Napríklad pozatvárali tu maloobchodné siete a potom sa vytešovala tuná SaS že veľkoobchodné reťazce aké majú parádne zisky. Veď tvárime sa, že to je konkurenčná, konkurenčné prostredie, že všetky tieto firmy musia byť dodatočne sa podeliť o tie, o tie obrovské zisky a verím teda, že časť koalície už prestane sa nechať vydierať protirodinnou stranou SaS a jednoducho sem príde so zákonom, ktoré toto zdanenie dá.
Som presvedčený, že keď aj teraz pozerám na to hlasovanie, že zrazu aj tí, ktorí tu blúznia o tom, že vraj sa malo hlasovať dneska o odvolaní vlády a zdržali sa, to znamená, že bojujú tak proti vláde Igora Matoviča, že oni sa zdržia, tak sa nechali len zahnať do toho kúta, že nevedia vysvetliť, že prečo 200 euro na dieťa od budúceho roku by do rodiny malo ísť. Je to samozrejme že nevysvetliteľné. Ale práve preto, pán Fico, ja vás chcem aj vyzdvihnúť, že vy tu nerozprávate tie bludy, ktoré sú vymyslené a nikde v zákone nie sú. Ako napríklad 495 zamestnancov nových má byť. Toto keby v zákone bolo v živote to nikto nepodporí. Samozrejme že to tam nie je. Nikde nie je v žiadnom tomto zákone 9 miliónov na nejaký softvér, to si tu proste vymysleli Mazúrekovci, aby vedeli odôvodniť, že prečo len chránia zisky monopolov ako dôvod preto, aby nepodporili jednoducho prorodinnú politiku.
Myslím si, že ak platí to, že tieto odvody alebo teda príspevky pre rodiny sú nízke, tak potom platí, že ten balík bude nízky a nebude to 1 miliarda. Ak to nízke nie je, tak potom nedá sa, nedá sa kritizovať obe. Nedá sa kritizovať, že to je moc draté a zároveň nikomu nič nejde. Lebo ak nikomu nič nejde, tak potom to nemôže byť drahé. Myslím si, že tá politika, tak jak je nastavená, sa dá zlepšovať každým rokom.
24. 5. 2022 14:43:48 - 14:45:44 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Toto krásne protirodinné kvílenie, ktoré tu je pravidelne vždy, keď čokoľvek príde ohľadom rodín a vždy sa, vždy sa ozvú tí istí. Je proste déja vu, teba to, teba to, György, prekvapilo, mňa to neprekvapuje. Keď tu bol návrh na ochranu tehotných žien, tak čo sa tu dialo? Títo v prednej lavici, liberáli, rozprávali, prečo ideme, ešte pred tým, keď tu bol návrh na ochranu života, povedali, prečo ideme riešiť tých, čo sa nenarodili, poďme riešiť tých, čo už žijú, tie deti. Poďme riešiť to, aby tie rodiny nemuseli chodiť na tie potraty. Potom došiel návrh zákona, ktorý mal riešiť pomoc pre tehotných. Vždy to zarezali s mazurekovcami. Vždy! Keď sa, keď sem došiel návrh na odvolanie Cigánikovej, kto ju podržal?! Mazurekovci. Keď sem prišla s návrhom Záborská na ochranu práv, kto to zarezal? Mazurekovci! V prednej lavici. A teraz si tu vymyslia nejaký príbeh o páde vlády a dôjde k hlasovaniu o tom, že či, či pomoc rodinám dôjde do druhého kola a čo oni urobili? Oni sa zdržali. Oni tak bojujú za pád vlády, že oni sa zdržia. Oni nehlasujú proti. Takže toto je tu stále, zas a znova to isté. Došiel sem balík, ku ktorému má opozícia právo povedať, akú bude mať štruktúru, a kto má rád rodiny, kto chce podporovať rodiny, ten sa tejto debaty zúčastní, a kto ich nemá rád, tak tu bude tieto výkaly dávať naďalej von. A to je celé.
A vy, ktorí ste tu vpredu, vám sa, liberáli z SaS, nikdy nenájde model, ktorý vám sa páči. Viete prečo? Lebo vy nenávidíte rodiny. A viete, od čoho to viem? Lebo váš predseda behal po Slovensku s tričkom, že on je na rodiny. A to ´je´ znamená, že ich má ťažko v paži. Bol to vulgarizmus. Vy ste sa prihlásili k totálnej prorodinnej politike. A to, že ste tu urobili protirodinnú koalíciu, to je dnes realita.
20. 5. 2022 15:21:01 - 15:22:18 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Marián, ja len toľko, že to máš pri každej dani, že keď znížiš daň, tak môže sa stať, že je to vždy pokles, nemusí to byť vždy pokles príjmov, však niektoré dane zvyšujú príjem, ale malo to byť proste mať za následok zvýšenie spotreby, takže to, keď je vyšší disponibilný príjem, tak vždy je to lepšie a ja si myslím, že ten disponibilný príjem do slovenských rodín sa jednoducho hodí, o tom som presvedčený a keď to ide cestou práve daňovej úľavy, tak ja si myslím, že to je práve to o čom veľa politikov tu rozprávalo, že motivujeme rodičov, ktorí pracujú, na druhej strane odmeňujeme to čo štát by elementárne chcel mať, a to je , to je zdravú, vitálnu populáciu. To je to čo Maďari si pred dvanásť rokmi uvedomili, že ak to nezvrátia, tak maďarský národ končí, to čaká aj nás, však jednoducho tie tabuľky sú úplne nezvratné. Potom to môžete riešiť buď zvýšením imigrácie, alebo jednoducho si povieme, že zhasneme.
No a čo sa týka tej poznámky, vieš, minulý týždeň mi tu zase hovoril pán Pročko, že sa milujem s Ficom ako Brežnev s Husákom, že skončím tam, tak to je vieš, také, že ja mám vlastnú hlavu, a preto podporujem veci, o ktorých som presvedčený, že sú, že sa podporiť majú. Ďakujem.
20. 5. 2022 15:05:43 - 15:15:34 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Považujem za potrebné trošku sa vyjadriť k návrhu teda k zákonu, ktorý môžme tak jednoducho nazvať o podpore k rodinám, pretože mimochodom aj dnes som zaregistroval, asi trikrát ma bral do úst pán Mazurek, takže by som bol rád, aby sme povedali veľmi jasne náš postoj k tomuto zákonu.
1. Myslím si, že opozícia by mala vedieť keď dôjde príležitosť aj robiť niečo viac ako len vykrikovať z lavíc, pretože to je samozrejmé, že to je opozičná činnosť a myslím si, že v tomto nám nemôže nikto zazlievať, že nekonáme, ale na druhej strane ja som nešiel do tohoto parlamentu preto, aby jediné po mne zostalo, bolo, že budem pomenovávať nejaké problémy a na každej schôdzi rozprávať, že dajte viac a častejšie a dajte niečo podobné a potom nejaký návrh zákona príde a ja sa budem tváriť, že ten zákon odmietam čo i len čítať alebo baviť sa tým, pretože hlavným dôvodom a problémom toho zákona je, že predkladateľom je Igor Matovič. A pre opozíciu keď niečo predkladá Igor Matovič, pomaly by to malo byť tabu sa tým vôbec zaoberať. Nad všetkým na Slovensku pre politika by malo byť nejaká hierarchia hodnôt alebo hierarchia toho, čo v politike by chcel dosiahnuť a myslím si, teda pre mňa to môžem povedať, ja keď som chodil po tých mítingoch na Orave, keď som chodil po tých dedinách, keď som chodil po Slovensku, tak ja nebudem klamať do tvárí ľuďom a rozprávať im tam ako budeme podporovať tie detičky, tie rodiny a toto všetko a potom príde nejaký návrh a budem sa tváriť, že budem tu vymýšľať teraz 1500 dôvodov a kadejakých múch a podobne, prečo ja ten zákon nebudem vôbec považovať vhodný na to, aby som sa ním vôbec zaoberal. Takže toto môj štýl v politike nie je a kto chce robiť takúto politiku, v poriadku, nikto mu v tom brániť nebude, ale odmietam ja, aby som mal pomaly problém sa vyjadriť k tomu, že budem podporovať zákonnú iniciatívu, ktorá do slovenských rodín, vie, áno, vie priniesť viac ako 150 euro reálne mesačne na každé jedno dieťa. A teraz to sú tie priority. Počuli sme tu SaS, predsedu strany, ktorý ešte nedávno behal po Slovensku s tričkom, kde sa chválil k tomu, že on má slovenskú rodinu a teraz to vzhľadom na to, že som na ctenej pôde parlamentu poviem slušne, má úplne v paži. Samozrejme, že musíte byť ťažký primitív, aby ste si tam ešte dali, že ju máte v tom vulgarizme aký on tam použil. A tento predseda strany sem teraz príde a začne nás tu poučovať o tom, že po prvé sme, alebo nie je tu dodržaný nejaký zákonný postup alebo že to ide v zrýchlenom konaní. Ak sme do teraz niečo tvrdili, tak sme tvrdili, že pomoc aj tým deťom, aj tým rodinám ide pomaly. Že inflácia je tu už viac ako 13 % podľa odhadov, možno skončí tento rok 20 %, samozrejme, že bolo by úplne fajn povedať, že kompletne za tú infláciu môže Igor Matovič, ale realita je taká, každý, kto trošku vie narátať do 10, že tá inflácia je spôsobená na prvom mieste Európskou centrálnou bankou, že tlačí do oblbu peňazí za nulový percentný úrok, to znamená tá inflácia nielen že tu je, tá inflácia bude pokiaľ sa nezmení menová politika Európskej centrálnej banky, bude pokračovať. Toto, čo robí Európska centrálna banka, to je sebevražda a keď niekto rozpráva v tomto parlamente, že tá inflácia je jednorazový dočasný fakt, tak pokiaľ sa nezmenia tieto kľúčové nastavenia Európskej centrálnej banky, tá inflácia pôjde takýmto katastrofálnym tempom naďalej. A teraz to, čo tu pred nami je, že či pomôžeme alebo nepomôžeme ľuďom. Sú tu stále návrhy, prihoďme dôchodcom, zaujímavé, že pri týchto návrhoch nepočúvame od poslancov, že viete, keď prihodíte dôchodcom, vy len tú infláciu budete posilňovať, lebo však dáte viac peňazí do obehu, ale zrazu tento argument začal dnes vyplávať páve tu na pôde parlamentu. A považujem za absolútne cynické, že Mária Kolíková, ktorá sa nepreslávila ničím iným len ten, že tu sexistické kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tisíc, tu 300, tu 400 tisíc na kadejaké úchylné projekt, ktoré Slovensko nepotrebuje, ale ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona...
===== kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tis., tu 300, tu 400 tis. na kadejaké úchylné projekty, ktoré Slovensko nepotrebuje a ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona nemá úplne taký problém s prorodinou politikou, ale toto a tamto. No ona konkrétne ako politička s tým má absolútny, že problém. A to, že si pripravuje pôdu na to, aby, ak by aj tento návrh zákona prešiel, že to dá na Ústavný súd, tak to je totálna zrada, to je totálna zrada voči, voči tým ľuďom, pretože ona je tá najposlednejšia, ktorá toto má právo robiť. Ona bola tá, ktorá v skrátenom legislatívnom konaní prišla sem do parlamentu a menila tu ústavu. Ešte neexistuje štát, kde by prišla ministerka spravodlivosti meniť v skrátenej lehote ústavu a vtedy tu nikto nevykrikoval z tých prvých dvoch lavíc zo SaS-ky, že my ako poslanci sme to videli dve hodiny, alebo desať hodín predtým. Vtedy im to nevadilo, ale zaujímavé, že im to začína vadiť vždy, keď sa začneme baviť o rodine. Ja nevidím absolútne žiaden problém v tom, že prečo by nemali slovenské rodiny dostať daňový bonus. Daňový bonus je nič iné ako zníženie daní pre rodiny s deťmi, pre tých, ktorí zarábajú. Absolútne nerozumiem prečo sa celý jeden deň sa nikto nevyjadril zo SaS-ky k tomu, že daňový bonus je daňový úľava. Však to je váš základný lajtmotív vašej politiky, nižšie dane, aby mal štát menej peňazí, veď za toto kopete a tuná je daňový bonus a zrazu sa tvárime, že daňový bonus nie je daňová úľava, no čo to je iné?
Máme tu druhý bod, a ten druhý bod hovorí to, že, že máte možnosť dať peniaze rodinám vo výške 50 euro a tvárime sa, že už to tu tak zaznelo, že ako keby pomaly sa išlo s tým podnikať, jednoducho každý kto nejaké dieťa má, a tu si treba povedať, že v poriadku, ak sa budeme tváriť, že tie deti, však samozrejme, že sú a patria rodinám a sú to, keď to najkrajšie čo do manželstva môže vstúpiť, ale na druhej strane my sa netvárme, že tie, že tie deti sú na príťaž len štátu, veď z tých detí žije ten štát po celú ďalšiu dobu. Minulý mesiac sme tu rozoberali tieto tabuľky, čo sem doniesol zo SaS-ky poslanec a ukazoval, že slovenský dôchodcovský systém ide do totálneho bankrotu, a to z toho dôvodu, že sa rodí málo detí. A oni tu teraz prídu a budeme sa tváriť, že v podstate to nie je nejaká priorita. Samozrejme, že tu je hierarchia priorít a medzi sú politici, ktorí možno vedia, že pre nich je absolútna priorita, aby firmy, ktoré generujú teraz najväčšie zisky, za ktoré sa vôbec nepričinili ani podnikaním, ani ničím, jednoducho im to takto pristalo v lone, tak jednoducho, že tie firmy nemôžu byť dotknuté. Ak to vie pán Mazurek si vysvetliť po Slovensku, po Orave, že tieto firmy treba touto formou chrániť, v poriadku, ja to obhajovať nebudem. Ja nebudem obhajovať to, že firmy by mali mať konkrétne napr. tá jedna by mala mať 100 mil. mesačne len preto, len preto lebo my sa tvárime, že to je nejaký prirodzene vygenerovaný zisk.
Dnes, keď je situácia, že v Maďarsku sú regulované ceny a na Slovensku tie ceny sú vyššie, tak realita je taká, že náklady majú aj v Maďarsku, aj na Slovensku tá istá firma tie isté. A výsledok je potom ten, že my budeme dotovať, my budeme dotovať maďarskú sociálnu politiku. To nie je žiaden Slovnaft, ten Mól, to je jeden, a ten istý vlastník. A práve preto považujem za normálne povedať, že tento mimoriadny zisk zdanený bude a v prípade, že to bude prenášané do konečnej ceny, tak áno je úplne normálne povedať, že druhý krok potom bude cenová regulácia. Veď to sa absolútne nevylučuje, že cenová regulácia kedykoľvek môže byť. Takže touto cestou chcem povedať, mám výhrady čo sa týka výšky niektorých poukážok, samozrejme, že je to systém, ktorý chcem veriť tomu, že nebude zneužiteľný, samozrejme, že nedá sa absolútne vyvrátiť a povedať ani to, že keď raz nejaké dieťa chodí na nejaký krúžok, tak rodič mu to zaplatiť musí. To znamená áno je to príjem do tej rodiny, je príjem aj toto do tej rodiny. To znamená sú to reálne príjmy do slovenských rodín a ja si myslím, že sme dospeli do štádia, že a jednu veci, by som, pán minister, chcel len poprosiť vás, že by ste vystúpili po mne s otázkou, ak tento zákon neprejde, aby ste tu povedali, pretože to tu zaznieva, že my v podstate ideme blokovať pád vašej vlády. Pád vašej vlády, to znamená, zaznelo to tuná a pán Mazurek povedal, že tu ide padnúť vláda, hej. Mala dneska, ale sme to nestihli, tak v utorok asi počas hlasovania. A vy ste toto povedali, čo je pravda, pretože ak je to pravda, nebudeme hlasovať za ten zákon, ani teoreticky, potom sme za pád tejto vlády, ale ja som to počul aj tuto od vášho kolegu, že toto tu neni na ceste, takže aby sme zostali na tej jednej báze, že my sa tu bavíme o tom, že či slovenské rodiny dostanú, alebo nedostanú 200 eur do svojich domácností. A keď takto tá otázka stojí, tak samozrejme, že pre mňa toto neni len také čísielko, že ja sa budem tváriť, že nebudem sa o tomto baviť s predstaviteľmi vlády a že to budeme len preto kritizovať, že som s tým nemohol prísť ja, lebo je taký osud, že ak opozičný politik, keby som s tým prišiel, tak som na smiech. Takže ďakujem pekne.
20. 5. 2022 15:05:43 - 15:15:34 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Považujem za potrebné trošku sa vyjadriť k návrhu teda k zákonu, ktorý môžme tak jednoducho nazvať o podpore k rodinám, pretože mimochodom aj dnes som zaregistroval, asi trikrát ma bral do úst pán Mazurek, takže by som bol rád, aby sme povedali veľmi jasne náš postoj k tomuto zákonu.
1. Myslím si, že opozícia by mala vedieť keď dôjde príležitosť aj robiť niečo viac ako len vykrikovať z lavíc, pretože to je samozrejmé, že to je opozičná činnosť a myslím si, že v tomto nám nemôže nikto zazlievať, že nekonáme, ale na druhej strane ja som nešiel do tohoto parlamentu preto, aby jediné po mne zostalo, bolo, že budem pomenovávať nejaké problémy a na každej schôdzi rozprávať, že dajte viac a častejšie a dajte niečo podobné a potom nejaký návrh zákona príde a ja sa budem tváriť, že ten zákon odmietam čo i len čítať alebo baviť sa tým, pretože hlavným dôvodom a problémom toho zákona je, že predkladateľom je Igor Matovič. A pre opozíciu keď niečo predkladá Igor Matovič, pomaly by to malo byť tabu sa tým vôbec zaoberať. Nad všetkým na Slovensku pre politika by malo byť nejaká hierarchia hodnôt alebo hierarchia toho, čo v politike by chcel dosiahnuť a myslím si, teda pre mňa to môžem povedať, ja keď som chodil po tých mítingoch na Orave, keď som chodil po tých dedinách, keď som chodil po Slovensku, tak ja nebudem klamať do tvárí ľuďom a rozprávať im tam ako budeme podporovať tie detičky, tie rodiny a toto všetko a potom príde nejaký návrh a budem sa tváriť, že budem tu vymýšľať teraz 1500 dôvodov a kadejakých múch a podobne, prečo ja ten zákon nebudem vôbec považovať vhodný na to, aby som sa ním vôbec zaoberal. Takže toto môj štýl v politike nie je a kto chce robiť takúto politiku, v poriadku, nikto mu v tom brániť nebude, ale odmietam ja, aby som mal pomaly problém sa vyjadriť k tomu, že budem podporovať zákonnú iniciatívu, ktorá do slovenských rodín, vie, áno, vie priniesť viac ako 150 euro reálne mesačne na každé jedno dieťa. A teraz to sú tie priority. Počuli sme tu SaS, predsedu strany, ktorý ešte nedávno behal po Slovensku s tričkom, kde sa chválil k tomu, že on má slovenskú rodinu a teraz to vzhľadom na to, že som na ctenej pôde parlamentu poviem slušne, má úplne v paži. Samozrejme, že musíte byť ťažký primitív, aby ste si tam ešte dali, že ju máte v tom vulgarizme aký on tam použil. A tento predseda strany sem teraz príde a začne nás tu poučovať o tom, že po prvé sme, alebo nie je tu dodržaný nejaký zákonný postup alebo že to ide v zrýchlenom konaní. Ak sme do teraz niečo tvrdili, tak sme tvrdili, že pomoc aj tým deťom, aj tým rodinám ide pomaly. Že inflácia je tu už viac ako 13 % podľa odhadov, možno skončí tento rok 20 %, samozrejme, že bolo by úplne fajn povedať, že kompletne za tú infláciu môže Igor Matovič, ale realita je taká, každý, kto trošku vie narátať do 10, že tá inflácia je spôsobená na prvom mieste Európskou centrálnou bankou, že tlačí do oblbu peňazí za nulový percentný úrok, to znamená tá inflácia nielen že tu je, tá inflácia bude pokiaľ sa nezmení menová politika Európskej centrálnej banky, bude pokračovať. Toto, čo robí Európska centrálna banka, to je sebevražda a keď niekto rozpráva v tomto parlamente, že tá inflácia je jednorazový dočasný fakt, tak pokiaľ sa nezmenia tieto kľúčové nastavenia Európskej centrálnej banky, tá inflácia pôjde takýmto katastrofálnym tempom naďalej. A teraz to, čo tu pred nami je, že či pomôžeme alebo nepomôžeme ľuďom. Sú tu stále návrhy, prihoďme dôchodcom, zaujímavé, že pri týchto návrhoch nepočúvame od poslancov, že viete, keď prihodíte dôchodcom, vy len tú infláciu budete posilňovať, lebo však dáte viac peňazí do obehu, ale zrazu tento argument začal dnes vyplávať páve tu na pôde parlamentu. A považujem za absolútne cynické, že Mária Kolíková, ktorá sa nepreslávila ničím iným len ten, že tu sexistické kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tisíc, tu 300, tu 400 tisíc na kadejaké úchylné projekt, ktoré Slovensko nepotrebuje, ale ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona...
===== kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tis., tu 300, tu 400 tis. na kadejaké úchylné projekty, ktoré Slovensko nepotrebuje a ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona nemá úplne taký problém s prorodinou politikou, ale toto a tamto. No ona konkrétne ako politička s tým má absolútny, že problém. A to, že si pripravuje pôdu na to, aby, ak by aj tento návrh zákona prešiel, že to dá na Ústavný súd, tak to je totálna zrada, to je totálna zrada voči, voči tým ľuďom, pretože ona je tá najposlednejšia, ktorá toto má právo robiť. Ona bola tá, ktorá v skrátenom legislatívnom konaní prišla sem do parlamentu a menila tu ústavu. Ešte neexistuje štát, kde by prišla ministerka spravodlivosti meniť v skrátenej lehote ústavu a vtedy tu nikto nevykrikoval z tých prvých dvoch lavíc zo SaS-ky, že my ako poslanci sme to videli dve hodiny, alebo desať hodín predtým. Vtedy im to nevadilo, ale zaujímavé, že im to začína vadiť vždy, keď sa začneme baviť o rodine. Ja nevidím absolútne žiaden problém v tom, že prečo by nemali slovenské rodiny dostať daňový bonus. Daňový bonus je nič iné ako zníženie daní pre rodiny s deťmi, pre tých, ktorí zarábajú. Absolútne nerozumiem prečo sa celý jeden deň sa nikto nevyjadril zo SaS-ky k tomu, že daňový bonus je daňový úľava. Však to je váš základný lajtmotív vašej politiky, nižšie dane, aby mal štát menej peňazí, veď za toto kopete a tuná je daňový bonus a zrazu sa tvárime, že daňový bonus nie je daňová úľava, no čo to je iné?
Máme tu druhý bod, a ten druhý bod hovorí to, že, že máte možnosť dať peniaze rodinám vo výške 50 euro a tvárime sa, že už to tu tak zaznelo, že ako keby pomaly sa išlo s tým podnikať, jednoducho každý kto nejaké dieťa má, a tu si treba povedať, že v poriadku, ak sa budeme tváriť, že tie deti, však samozrejme, že sú a patria rodinám a sú to, keď to najkrajšie čo do manželstva môže vstúpiť, ale na druhej strane my sa netvárme, že tie, že tie deti sú na príťaž len štátu, veď z tých detí žije ten štát po celú ďalšiu dobu. Minulý mesiac sme tu rozoberali tieto tabuľky, čo sem doniesol zo SaS-ky poslanec a ukazoval, že slovenský dôchodcovský systém ide do totálneho bankrotu, a to z toho dôvodu, že sa rodí málo detí. A oni tu teraz prídu a budeme sa tváriť, že v podstate to nie je nejaká priorita. Samozrejme, že tu je hierarchia priorít a medzi sú politici, ktorí možno vedia, že pre nich je absolútna priorita, aby firmy, ktoré generujú teraz najväčšie zisky, za ktoré sa vôbec nepričinili ani podnikaním, ani ničím, jednoducho im to takto pristalo v lone, tak jednoducho, že tie firmy nemôžu byť dotknuté. Ak to vie pán Mazurek si vysvetliť po Slovensku, po Orave, že tieto firmy treba touto formou chrániť, v poriadku, ja to obhajovať nebudem. Ja nebudem obhajovať to, že firmy by mali mať konkrétne napr. tá jedna by mala mať 100 mil. mesačne len preto, len preto lebo my sa tvárime, že to je nejaký prirodzene vygenerovaný zisk.
Dnes, keď je situácia, že v Maďarsku sú regulované ceny a na Slovensku tie ceny sú vyššie, tak realita je taká, že náklady majú aj v Maďarsku, aj na Slovensku tá istá firma tie isté. A výsledok je potom ten, že my budeme dotovať, my budeme dotovať maďarskú sociálnu politiku. To nie je žiaden Slovnaft, ten Mól, to je jeden, a ten istý vlastník. A práve preto považujem za normálne povedať, že tento mimoriadny zisk zdanený bude a v prípade, že to bude prenášané do konečnej ceny, tak áno je úplne normálne povedať, že druhý krok potom bude cenová regulácia. Veď to sa absolútne nevylučuje, že cenová regulácia kedykoľvek môže byť. Takže touto cestou chcem povedať, mám výhrady čo sa týka výšky niektorých poukážok, samozrejme, že je to systém, ktorý chcem veriť tomu, že nebude zneužiteľný, samozrejme, že nedá sa absolútne vyvrátiť a povedať ani to, že keď raz nejaké dieťa chodí na nejaký krúžok, tak rodič mu to zaplatiť musí. To znamená áno je to príjem do tej rodiny, je príjem aj toto do tej rodiny. To znamená sú to reálne príjmy do slovenských rodín a ja si myslím, že sme dospeli do štádia, že a jednu veci, by som, pán minister, chcel len poprosiť vás, že by ste vystúpili po mne s otázkou, ak tento zákon neprejde, aby ste tu povedali, pretože to tu zaznieva, že my v podstate ideme blokovať pád vašej vlády. Pád vašej vlády, to znamená, zaznelo to tuná a pán Mazurek povedal, že tu ide padnúť vláda, hej. Mala dneska, ale sme to nestihli, tak v utorok asi počas hlasovania. A vy ste toto povedali, čo je pravda, pretože ak je to pravda, nebudeme hlasovať za ten zákon, ani teoreticky, potom sme za pád tejto vlády, ale ja som to počul aj tuto od vášho kolegu, že toto tu neni na ceste, takže aby sme zostali na tej jednej báze, že my sa tu bavíme o tom, že či slovenské rodiny dostanú, alebo nedostanú 200 eur do svojich domácností. A keď takto tá otázka stojí, tak samozrejme, že pre mňa toto neni len také čísielko, že ja sa budem tváriť, že nebudem sa o tomto baviť s predstaviteľmi vlády a že to budeme len preto kritizovať, že som s tým nemohol prísť ja, lebo je taký osud, že ak opozičný politik, keby som s tým prišiel, tak som na smiech. Takže ďakujem pekne.
20. 5. 2022 15:05:43 - 15:15:34 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Považujem za potrebné trošku sa vyjadriť k návrhu teda k zákonu, ktorý môžme tak jednoducho nazvať o podpore k rodinám, pretože mimochodom aj dnes som zaregistroval, asi trikrát ma bral do úst pán Mazurek, takže by som bol rád, aby sme povedali veľmi jasne náš postoj k tomuto zákonu.
1. Myslím si, že opozícia by mala vedieť keď dôjde príležitosť aj robiť niečo viac ako len vykrikovať z lavíc, pretože to je samozrejmé, že to je opozičná činnosť a myslím si, že v tomto nám nemôže nikto zazlievať, že nekonáme, ale na druhej strane ja som nešiel do tohoto parlamentu preto, aby jediné po mne zostalo, bolo, že budem pomenovávať nejaké problémy a na každej schôdzi rozprávať, že dajte viac a častejšie a dajte niečo podobné a potom nejaký návrh zákona príde a ja sa budem tváriť, že ten zákon odmietam čo i len čítať alebo baviť sa tým, pretože hlavným dôvodom a problémom toho zákona je, že predkladateľom je Igor Matovič. A pre opozíciu keď niečo predkladá Igor Matovič, pomaly by to malo byť tabu sa tým vôbec zaoberať. Nad všetkým na Slovensku pre politika by malo byť nejaká hierarchia hodnôt alebo hierarchia toho, čo v politike by chcel dosiahnuť a myslím si, teda pre mňa to môžem povedať, ja keď som chodil po tých mítingoch na Orave, keď som chodil po tých dedinách, keď som chodil po Slovensku, tak ja nebudem klamať do tvárí ľuďom a rozprávať im tam ako budeme podporovať tie detičky, tie rodiny a toto všetko a potom príde nejaký návrh a budem sa tváriť, že budem tu vymýšľať teraz 1500 dôvodov a kadejakých múch a podobne, prečo ja ten zákon nebudem vôbec považovať vhodný na to, aby som sa ním vôbec zaoberal. Takže toto môj štýl v politike nie je a kto chce robiť takúto politiku, v poriadku, nikto mu v tom brániť nebude, ale odmietam ja, aby som mal pomaly problém sa vyjadriť k tomu, že budem podporovať zákonnú iniciatívu, ktorá do slovenských rodín, vie, áno, vie priniesť viac ako 150 euro reálne mesačne na každé jedno dieťa. A teraz to sú tie priority. Počuli sme tu SaS, predsedu strany, ktorý ešte nedávno behal po Slovensku s tričkom, kde sa chválil k tomu, že on má slovenskú rodinu a teraz to vzhľadom na to, že som na ctenej pôde parlamentu poviem slušne, má úplne v paži. Samozrejme, že musíte byť ťažký primitív, aby ste si tam ešte dali, že ju máte v tom vulgarizme aký on tam použil. A tento predseda strany sem teraz príde a začne nás tu poučovať o tom, že po prvé sme, alebo nie je tu dodržaný nejaký zákonný postup alebo že to ide v zrýchlenom konaní. Ak sme do teraz niečo tvrdili, tak sme tvrdili, že pomoc aj tým deťom, aj tým rodinám ide pomaly. Že inflácia je tu už viac ako 13 % podľa odhadov, možno skončí tento rok 20 %, samozrejme, že bolo by úplne fajn povedať, že kompletne za tú infláciu môže Igor Matovič, ale realita je taká, každý, kto trošku vie narátať do 10, že tá inflácia je spôsobená na prvom mieste Európskou centrálnou bankou, že tlačí do oblbu peňazí za nulový percentný úrok, to znamená tá inflácia nielen že tu je, tá inflácia bude pokiaľ sa nezmení menová politika Európskej centrálnej banky, bude pokračovať. Toto, čo robí Európska centrálna banka, to je sebevražda a keď niekto rozpráva v tomto parlamente, že tá inflácia je jednorazový dočasný fakt, tak pokiaľ sa nezmenia tieto kľúčové nastavenia Európskej centrálnej banky, tá inflácia pôjde takýmto katastrofálnym tempom naďalej. A teraz to, čo tu pred nami je, že či pomôžeme alebo nepomôžeme ľuďom. Sú tu stále návrhy, prihoďme dôchodcom, zaujímavé, že pri týchto návrhoch nepočúvame od poslancov, že viete, keď prihodíte dôchodcom, vy len tú infláciu budete posilňovať, lebo však dáte viac peňazí do obehu, ale zrazu tento argument začal dnes vyplávať páve tu na pôde parlamentu. A považujem za absolútne cynické, že Mária Kolíková, ktorá sa nepreslávila ničím iným len ten, že tu sexistické kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tisíc, tu 300, tu 400 tisíc na kadejaké úchylné projekt, ktoré Slovensko nepotrebuje, ale ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona...
===== kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tis., tu 300, tu 400 tis. na kadejaké úchylné projekty, ktoré Slovensko nepotrebuje a ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona nemá úplne taký problém s prorodinou politikou, ale toto a tamto. No ona konkrétne ako politička s tým má absolútny, že problém. A to, že si pripravuje pôdu na to, aby, ak by aj tento návrh zákona prešiel, že to dá na Ústavný súd, tak to je totálna zrada, to je totálna zrada voči, voči tým ľuďom, pretože ona je tá najposlednejšia, ktorá toto má právo robiť. Ona bola tá, ktorá v skrátenom legislatívnom konaní prišla sem do parlamentu a menila tu ústavu. Ešte neexistuje štát, kde by prišla ministerka spravodlivosti meniť v skrátenej lehote ústavu a vtedy tu nikto nevykrikoval z tých prvých dvoch lavíc zo SaS-ky, že my ako poslanci sme to videli dve hodiny, alebo desať hodín predtým. Vtedy im to nevadilo, ale zaujímavé, že im to začína vadiť vždy, keď sa začneme baviť o rodine. Ja nevidím absolútne žiaden problém v tom, že prečo by nemali slovenské rodiny dostať daňový bonus. Daňový bonus je nič iné ako zníženie daní pre rodiny s deťmi, pre tých, ktorí zarábajú. Absolútne nerozumiem prečo sa celý jeden deň sa nikto nevyjadril zo SaS-ky k tomu, že daňový bonus je daňový úľava. Však to je váš základný lajtmotív vašej politiky, nižšie dane, aby mal štát menej peňazí, veď za toto kopete a tuná je daňový bonus a zrazu sa tvárime, že daňový bonus nie je daňová úľava, no čo to je iné?
Máme tu druhý bod, a ten druhý bod hovorí to, že, že máte možnosť dať peniaze rodinám vo výške 50 euro a tvárime sa, že už to tu tak zaznelo, že ako keby pomaly sa išlo s tým podnikať, jednoducho každý kto nejaké dieťa má, a tu si treba povedať, že v poriadku, ak sa budeme tváriť, že tie deti, však samozrejme, že sú a patria rodinám a sú to, keď to najkrajšie čo do manželstva môže vstúpiť, ale na druhej strane my sa netvárme, že tie, že tie deti sú na príťaž len štátu, veď z tých detí žije ten štát po celú ďalšiu dobu. Minulý mesiac sme tu rozoberali tieto tabuľky, čo sem doniesol zo SaS-ky poslanec a ukazoval, že slovenský dôchodcovský systém ide do totálneho bankrotu, a to z toho dôvodu, že sa rodí málo detí. A oni tu teraz prídu a budeme sa tváriť, že v podstate to nie je nejaká priorita. Samozrejme, že tu je hierarchia priorít a medzi sú politici, ktorí možno vedia, že pre nich je absolútna priorita, aby firmy, ktoré generujú teraz najväčšie zisky, za ktoré sa vôbec nepričinili ani podnikaním, ani ničím, jednoducho im to takto pristalo v lone, tak jednoducho, že tie firmy nemôžu byť dotknuté. Ak to vie pán Mazurek si vysvetliť po Slovensku, po Orave, že tieto firmy treba touto formou chrániť, v poriadku, ja to obhajovať nebudem. Ja nebudem obhajovať to, že firmy by mali mať konkrétne napr. tá jedna by mala mať 100 mil. mesačne len preto, len preto lebo my sa tvárime, že to je nejaký prirodzene vygenerovaný zisk.
Dnes, keď je situácia, že v Maďarsku sú regulované ceny a na Slovensku tie ceny sú vyššie, tak realita je taká, že náklady majú aj v Maďarsku, aj na Slovensku tá istá firma tie isté. A výsledok je potom ten, že my budeme dotovať, my budeme dotovať maďarskú sociálnu politiku. To nie je žiaden Slovnaft, ten Mól, to je jeden, a ten istý vlastník. A práve preto považujem za normálne povedať, že tento mimoriadny zisk zdanený bude a v prípade, že to bude prenášané do konečnej ceny, tak áno je úplne normálne povedať, že druhý krok potom bude cenová regulácia. Veď to sa absolútne nevylučuje, že cenová regulácia kedykoľvek môže byť. Takže touto cestou chcem povedať, mám výhrady čo sa týka výšky niektorých poukážok, samozrejme, že je to systém, ktorý chcem veriť tomu, že nebude zneužiteľný, samozrejme, že nedá sa absolútne vyvrátiť a povedať ani to, že keď raz nejaké dieťa chodí na nejaký krúžok, tak rodič mu to zaplatiť musí. To znamená áno je to príjem do tej rodiny, je príjem aj toto do tej rodiny. To znamená sú to reálne príjmy do slovenských rodín a ja si myslím, že sme dospeli do štádia, že a jednu veci, by som, pán minister, chcel len poprosiť vás, že by ste vystúpili po mne s otázkou, ak tento zákon neprejde, aby ste tu povedali, pretože to tu zaznieva, že my v podstate ideme blokovať pád vašej vlády. Pád vašej vlády, to znamená, zaznelo to tuná a pán Mazurek povedal, že tu ide padnúť vláda, hej. Mala dneska, ale sme to nestihli, tak v utorok asi počas hlasovania. A vy ste toto povedali, čo je pravda, pretože ak je to pravda, nebudeme hlasovať za ten zákon, ani teoreticky, potom sme za pád tejto vlády, ale ja som to počul aj tuto od vášho kolegu, že toto tu neni na ceste, takže aby sme zostali na tej jednej báze, že my sa tu bavíme o tom, že či slovenské rodiny dostanú, alebo nedostanú 200 eur do svojich domácností. A keď takto tá otázka stojí, tak samozrejme, že pre mňa toto neni len také čísielko, že ja sa budem tváriť, že nebudem sa o tomto baviť s predstaviteľmi vlády a že to budeme len preto kritizovať, že som s tým nemohol prísť ja, lebo je taký osud, že ak opozičný politik, keby som s tým prišiel, tak som na smiech. Takže ďakujem pekne.
20. 5. 2022 15:05:43 - 15:15:34 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Považujem za potrebné trošku sa vyjadriť k návrhu teda k zákonu, ktorý môžme tak jednoducho nazvať o podpore k rodinám, pretože mimochodom aj dnes som zaregistroval, asi trikrát ma bral do úst pán Mazurek, takže by som bol rád, aby sme povedali veľmi jasne náš postoj k tomuto zákonu.
1. Myslím si, že opozícia by mala vedieť keď dôjde príležitosť aj robiť niečo viac ako len vykrikovať z lavíc, pretože to je samozrejmé, že to je opozičná činnosť a myslím si, že v tomto nám nemôže nikto zazlievať, že nekonáme, ale na druhej strane ja som nešiel do tohoto parlamentu preto, aby jediné po mne zostalo, bolo, že budem pomenovávať nejaké problémy a na každej schôdzi rozprávať, že dajte viac a častejšie a dajte niečo podobné a potom nejaký návrh zákona príde a ja sa budem tváriť, že ten zákon odmietam čo i len čítať alebo baviť sa tým, pretože hlavným dôvodom a problémom toho zákona je, že predkladateľom je Igor Matovič. A pre opozíciu keď niečo predkladá Igor Matovič, pomaly by to malo byť tabu sa tým vôbec zaoberať. Nad všetkým na Slovensku pre politika by malo byť nejaká hierarchia hodnôt alebo hierarchia toho, čo v politike by chcel dosiahnuť a myslím si, teda pre mňa to môžem povedať, ja keď som chodil po tých mítingoch na Orave, keď som chodil po tých dedinách, keď som chodil po Slovensku, tak ja nebudem klamať do tvárí ľuďom a rozprávať im tam ako budeme podporovať tie detičky, tie rodiny a toto všetko a potom príde nejaký návrh a budem sa tváriť, že budem tu vymýšľať teraz 1500 dôvodov a kadejakých múch a podobne, prečo ja ten zákon nebudem vôbec považovať vhodný na to, aby som sa ním vôbec zaoberal. Takže toto môj štýl v politike nie je a kto chce robiť takúto politiku, v poriadku, nikto mu v tom brániť nebude, ale odmietam ja, aby som mal pomaly problém sa vyjadriť k tomu, že budem podporovať zákonnú iniciatívu, ktorá do slovenských rodín, vie, áno, vie priniesť viac ako 150 euro reálne mesačne na každé jedno dieťa. A teraz to sú tie priority. Počuli sme tu SaS, predsedu strany, ktorý ešte nedávno behal po Slovensku s tričkom, kde sa chválil k tomu, že on má slovenskú rodinu a teraz to vzhľadom na to, že som na ctenej pôde parlamentu poviem slušne, má úplne v paži. Samozrejme, že musíte byť ťažký primitív, aby ste si tam ešte dali, že ju máte v tom vulgarizme aký on tam použil. A tento predseda strany sem teraz príde a začne nás tu poučovať o tom, že po prvé sme, alebo nie je tu dodržaný nejaký zákonný postup alebo že to ide v zrýchlenom konaní. Ak sme do teraz niečo tvrdili, tak sme tvrdili, že pomoc aj tým deťom, aj tým rodinám ide pomaly. Že inflácia je tu už viac ako 13 % podľa odhadov, možno skončí tento rok 20 %, samozrejme, že bolo by úplne fajn povedať, že kompletne za tú infláciu môže Igor Matovič, ale realita je taká, každý, kto trošku vie narátať do 10, že tá inflácia je spôsobená na prvom mieste Európskou centrálnou bankou, že tlačí do oblbu peňazí za nulový percentný úrok, to znamená tá inflácia nielen že tu je, tá inflácia bude pokiaľ sa nezmení menová politika Európskej centrálnej banky, bude pokračovať. Toto, čo robí Európska centrálna banka, to je sebevražda a keď niekto rozpráva v tomto parlamente, že tá inflácia je jednorazový dočasný fakt, tak pokiaľ sa nezmenia tieto kľúčové nastavenia Európskej centrálnej banky, tá inflácia pôjde takýmto katastrofálnym tempom naďalej. A teraz to, čo tu pred nami je, že či pomôžeme alebo nepomôžeme ľuďom. Sú tu stále návrhy, prihoďme dôchodcom, zaujímavé, že pri týchto návrhoch nepočúvame od poslancov, že viete, keď prihodíte dôchodcom, vy len tú infláciu budete posilňovať, lebo však dáte viac peňazí do obehu, ale zrazu tento argument začal dnes vyplávať páve tu na pôde parlamentu. A považujem za absolútne cynické, že Mária Kolíková, ktorá sa nepreslávila ničím iným len ten, že tu sexistické kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tisíc, tu 300, tu 400 tisíc na kadejaké úchylné projekt, ktoré Slovensko nepotrebuje, ale ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona...
===== kadejaké kvízy a svoju literatúru propaguje a bez akýchkoľvek dopytov, že či s týmto niekto súhlasí tu rozhadzuje tu 700 tis., tu 300, tu 400 tis. na kadejaké úchylné projekty, ktoré Slovensko nepotrebuje a ona sem príde a ona nás tu začne teraz poučovať o tom, že však ona nemá úplne taký problém s prorodinou politikou, ale toto a tamto. No ona konkrétne ako politička s tým má absolútny, že problém. A to, že si pripravuje pôdu na to, aby, ak by aj tento návrh zákona prešiel, že to dá na Ústavný súd, tak to je totálna zrada, to je totálna zrada voči, voči tým ľuďom, pretože ona je tá najposlednejšia, ktorá toto má právo robiť. Ona bola tá, ktorá v skrátenom legislatívnom konaní prišla sem do parlamentu a menila tu ústavu. Ešte neexistuje štát, kde by prišla ministerka spravodlivosti meniť v skrátenej lehote ústavu a vtedy tu nikto nevykrikoval z tých prvých dvoch lavíc zo SaS-ky, že my ako poslanci sme to videli dve hodiny, alebo desať hodín predtým. Vtedy im to nevadilo, ale zaujímavé, že im to začína vadiť vždy, keď sa začneme baviť o rodine. Ja nevidím absolútne žiaden problém v tom, že prečo by nemali slovenské rodiny dostať daňový bonus. Daňový bonus je nič iné ako zníženie daní pre rodiny s deťmi, pre tých, ktorí zarábajú. Absolútne nerozumiem prečo sa celý jeden deň sa nikto nevyjadril zo SaS-ky k tomu, že daňový bonus je daňový úľava. Však to je váš základný lajtmotív vašej politiky, nižšie dane, aby mal štát menej peňazí, veď za toto kopete a tuná je daňový bonus a zrazu sa tvárime, že daňový bonus nie je daňová úľava, no čo to je iné?
Máme tu druhý bod, a ten druhý bod hovorí to, že, že máte možnosť dať peniaze rodinám vo výške 50 euro a tvárime sa, že už to tu tak zaznelo, že ako keby pomaly sa išlo s tým podnikať, jednoducho každý kto nejaké dieťa má, a tu si treba povedať, že v poriadku, ak sa budeme tváriť, že tie deti, však samozrejme, že sú a patria rodinám a sú to, keď to najkrajšie čo do manželstva môže vstúpiť, ale na druhej strane my sa netvárme, že tie, že tie deti sú na príťaž len štátu, veď z tých detí žije ten štát po celú ďalšiu dobu. Minulý mesiac sme tu rozoberali tieto tabuľky, čo sem doniesol zo SaS-ky poslanec a ukazoval, že slovenský dôchodcovský systém ide do totálneho bankrotu, a to z toho dôvodu, že sa rodí málo detí. A oni tu teraz prídu a budeme sa tváriť, že v podstate to nie je nejaká priorita. Samozrejme, že tu je hierarchia priorít a medzi sú politici, ktorí možno vedia, že pre nich je absolútna priorita, aby firmy, ktoré generujú teraz najväčšie zisky, za ktoré sa vôbec nepričinili ani podnikaním, ani ničím, jednoducho im to takto pristalo v lone, tak jednoducho, že tie firmy nemôžu byť dotknuté. Ak to vie pán Mazurek si vysvetliť po Slovensku, po Orave, že tieto firmy treba touto formou chrániť, v poriadku, ja to obhajovať nebudem. Ja nebudem obhajovať to, že firmy by mali mať konkrétne napr. tá jedna by mala mať 100 mil. mesačne len preto, len preto lebo my sa tvárime, že to je nejaký prirodzene vygenerovaný zisk.
Dnes, keď je situácia, že v Maďarsku sú regulované ceny a na Slovensku tie ceny sú vyššie, tak realita je taká, že náklady majú aj v Maďarsku, aj na Slovensku tá istá firma tie isté. A výsledok je potom ten, že my budeme dotovať, my budeme dotovať maďarskú sociálnu politiku. To nie je žiaden Slovnaft, ten Mól, to je jeden, a ten istý vlastník. A práve preto považujem za normálne povedať, že tento mimoriadny zisk zdanený bude a v prípade, že to bude prenášané do konečnej ceny, tak áno je úplne normálne povedať, že druhý krok potom bude cenová regulácia. Veď to sa absolútne nevylučuje, že cenová regulácia kedykoľvek môže byť. Takže touto cestou chcem povedať, mám výhrady čo sa týka výšky niektorých poukážok, samozrejme, že je to systém, ktorý chcem veriť tomu, že nebude zneužiteľný, samozrejme, že nedá sa absolútne vyvrátiť a povedať ani to, že keď raz nejaké dieťa chodí na nejaký krúžok, tak rodič mu to zaplatiť musí. To znamená áno je to príjem do tej rodiny, je príjem aj toto do tej rodiny. To znamená sú to reálne príjmy do slovenských rodín a ja si myslím, že sme dospeli do štádia, že a jednu veci, by som, pán minister, chcel len poprosiť vás, že by ste vystúpili po mne s otázkou, ak tento zákon neprejde, aby ste tu povedali, pretože to tu zaznieva, že my v podstate ideme blokovať pád vašej vlády. Pád vašej vlády, to znamená, zaznelo to tuná a pán Mazurek povedal, že tu ide padnúť vláda, hej. Mala dneska, ale sme to nestihli, tak v utorok asi počas hlasovania. A vy ste toto povedali, čo je pravda, pretože ak je to pravda, nebudeme hlasovať za ten zákon, ani teoreticky, potom sme za pád tejto vlády, ale ja som to počul aj tuto od vášho kolegu, že toto tu neni na ceste, takže aby sme zostali na tej jednej báze, že my sa tu bavíme o tom, že či slovenské rodiny dostanú, alebo nedostanú 200 eur do svojich domácností. A keď takto tá otázka stojí, tak samozrejme, že pre mňa toto neni len také čísielko, že ja sa budem tváriť, že nebudem sa o tomto baviť s predstaviteľmi vlády a že to budeme len preto kritizovať, že som s tým nemohol prísť ja, lebo je taký osud, že ak opozičný politik, keby som s tým prišiel, tak som na smiech. Takže ďakujem pekne.
20. 5. 2022 14:05:27 - 14:07:19 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán Kazda, vám tí Geissenovci museli v tej SaS-ke udrieť na mozgy, pretože, pretože bezdetný rodič to má štatút, že buď manžel alebo manželka. Keď je raz rodiť a nemá deti, tak je len v štatúte manžela alebo manželky. To rodiť nie je a vy ste teraz obvinili nás všetkých, že ktorí chceme akýmkoľvek spôsobom pomôcť rodinám, že sme socialisti, že vy ste tí konzervatívci a že tu socialisti vlastne sú plný parlament, lebo že vraj táto pomoc ide ľuďom a nie všetci s tým súhlasia. Tak viete čo? Nie všetci súhlasia napríklad s tými vašimi schémami environmentálnymi, ktoré si tu pretláčate v skrátenom konaní napríklad o tom zálohovaní tých fľašiek, ktoré tiež sú veci, ktoré keď si rozoberieme, tak tam to vyzerá, že tento rok bude 70, 75-percentná marža na tej spoločnosti tej súkromnej, ktorú ste nazvali neziskovka. Osobne sa k tomu vyjadrím. To znamená, že opäť budete mať na tom zozname ďalšiu firmu, ktorú budete musieť veľmi vehementne ako SaS-ka obhajovať, prečo im tam budete držať tie marže. Takže potom budem mať separátne vystúpenie, ale vy ste za tie dva roky tu aj počas covidu neukázali nič iné, len to, že vy viete obhajovať len záujmy tých, ktorí majú najväčšie marže a najradšej máte tých, ktorí k tým maržám došli na základe nie trhu, ale na základe nejakých regulácií, na základe monopolného postavenia alebo že sú oligopol alebo niečo podobné. Toto je klientela, o ktorú sa uchádzate vy a to, že vám pritom Mazurekovci asistujú, že Mazurekovci sa postavili na stranu týchto schém, keď sa oni pýtajú, že čo má človek z toho, že podporí rodiny s deťmi, tak ja sa pýtam, čo máte vy všetci z toho, že to nepodporujete, že obhajujete tu tento veľkokapitál.
20. 5. 2022 11:36:19 - 11:38:20 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán minister Sulík, najskôr vás chcem pochváliť, že už nebeháte s tričkom, že rodinu máte v paži, len ste tam mali ten vulgarizmus nedávno napísaný. Začali ste prejav, že Hitler vymyslel rodinné prídavky, aby iba vybrané deti mali pomoc. Potom celý váš prejav ste kritizovali, že rodinné prídavky v tomto zákone majú ísť na všetky deti. To znamená, vy ste vlastne vyčítali, že opäť toto neni ako za Hitlera iba pre niektoré vybrané deti. To, čo je však problém, že vy tu rozprávate ako SaS je za zníženie daní, ale veď daňový bonus je znižovanie daní. Daňový bonus je a sú peniaze, ktoré zostanú u rodičov, ktorí majú deti, majú väčší disponibilný príjem a je to forma znižovania daní. Dokonca je to znižovanie daní pre tých, ktorí majú prácu. Ktorí majú nie len že prácu, ale dobre zarábajú. Pre týchto všetkých ľudí ten daňový bonus, teda ja som predpokladal pre voličov SaS, by bol prínosom.
Druhá vec, ktorý je pre mňa taký prekva prekvapujúci moment, že doteraz tu ste vlastne hovorili, aby sme nekupovali si pôrodnosť, to povedal pán Viskupič včera, že netreba dávať peniaze, aby to nevyzeralo, že rodičia si potrebujú kupovať ako keby vlastné deti, aby ich mali, ale potom ste povedali, že poďme teda kupovať to tretie dieťa, poďme kupovať to štvrté dieťa, ale nekupujme to prvé, lebo to príde a je samozrejmé, že príde. No len problém je práve ten, že ste povedali, že pri tom prvom dieťati tí rodičia zistia, aké je to všetko drahé. A keď oni zistia, že nedostali vtedy pri tom prvom dieťati žiadnu pomoc, tak už potom naozaj neveria tomu štátu, že pri druhom, treťom to bude inak. Nikto nebude mať. Ja mám päť detí a neviem ja nepoberám podľa mňa nič. My ja som sa pýtal včera manželky, že či niečo sme niekde vyplnili. (Reakcia v pléne.) To je v poriadku, ja ho nepotrebujem. Ja, ja nepotrebujem, ja som za to, aby bol strop pre nejakých bohatých. S týmto nie je problém. A poviem...
20. 5. 2022 10:32:22 - 10:33:10 65. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1028 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Marián, ja si myslím, že úplne jasné každému čo sme tu, že tá najlepšia sociálna politika je, keď ľudia pracujú, keď za tú prácu majú dobrú mzdu a samozrejme, keď potom aj majú čo najnižšie dane, aby čo najviac im z tej mzdy zostalo. Takže tento algoritmus je úplne jasný. Ale ja som zachytil ako SaS povedala, že napríklad zdanenie toho Molu podporíte len vtedy, ak to pôjde na zníženie daní. Tak je? Však daňový bonus je zníženie daní. Však daňový bonus znamená, že ľudia platia menej na daniach, to znamená, že zvyšujete kúpyschopnosť a znižujete, znižujete dane. To znamená, že je to tu, táto podmienka je splnená a tým pádom myslím si, že môžme ísť k hlasovaniu. Ďakujem.
19. 5. 2022 18:20:56 - 18:22:56 65. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1025 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán Kazda, chcem vás povzbudiť, aby čo najčastejšie vystupovali, pretože vy tú, tú etickú teda výbavu SaS tu dokresľujete čím ďalej tým lepšie. Takže zopakujem čo ste povedali. Je etický problém zdaňovať firmu len preto, že podniká. Lenže viete, táto firma, vy by ste ju mali reálne nazvať, to je monopol alebo oligopol, to nie je firma, aby ste nás tu vy poučovali, že pravičiari by nemali zdaňovať úspešné firmy. Ja s tým súhlasím. Povedzte mi, čo je úspešné na tom, že niekto len tak dojde mesačne k sto miliónom zisku, ku ktorému v živote svojou aktivitou, svojou podnikateľskou činnosťou by neprišiel. Toto nie je nič pravicové, toto je obyčajné obhajovanie finančných záujmov jednej konkrétnej firmy, to čo ste tu vy predviedli. Po druhé ste povedali, že čo tam potom, že predkladateľ tvrdí, že stovky miliónov vyberie a vy to spochybňujete, to nebudú stovky. Neskutočne, že je dobré, tak keby to bolo sedemdesiat miliónov, pre vás je to plev, sedemdesiat miliónov, osemdesiat miliónov je plev, sto je plev pre vás? To neviem kto vám toto písal, že vy sem prídete obhajovať niekomu, že len tak z ničoho, ktoré mu pristalo sto miliónov mesačne dodatočného zisku, opakujem ešte raz, nie preto, že niečo robí, ale preto, že jednoducho spotrebúvava ropu na ktorú je teraz mega discount, teda zľava. No a tretia vec je, že vy nevidíte dôvod, aby sme toto riešili v skrátenom legislatívnom konaní. A kedy by ste to chceli vyriešiť? Kedy by ste to chceli riešiť, keď už tri mesiace tieto mega zisky na účte v podstate Slovákov končia, to znamená inak povedané. My sa bavíme o jednom jedinom Moli. My sa nebavíme o Slovnafte. To je jeden Mol, ktorému dnes my financujeme sociálnu politiku Maďarska, kde sú zastropované ceny a tie zisky sú prenášané zo Slovenska tam.
19. 5. 2022 17:16:32 - 17:18:32 65. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1027 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán Kazda, vy ste zabudli povedať, že hlavný motív na infláciu v eurozóne je tlačenie peňazí v Európskej centrálnej banke, nulová úroková sadzba, 40 miliárd mesačne sa vytlačia nové peniaze. My nemáme slovenskú korunu, takže môžete si byť istý, že to, že dnes ministerstvo financií alebo Slovensko rozhodne o tom, že slovenské rodiny budú mať na boj s infláciou viac disponibilných zdrojov, nezvýši na Slovensku primárne infláciu, pretože tá je spôsobovaná Európskou centrálnou bankou.
Po druhé, to, že vy z SaS si sem prídete a poučujete nás o skrátenom legislatívnom konaní, keď najviac skrátených legislatívnych konaní dáva v podstate aj vaša strana, keď napríklad sme tu riešili počas COVID-u recykláciu azbestu, čo to malo vtedy ísť nejakým skráteným legislatívnym konaním? Keď sme tu riešili ústavu, tu sa menila v skrátenom legislatívnom konaní ústava. To vám vtedy nevadilo, vtedy ste s Dostálom sa tu nepostavili, že viete čo, chráňme čistotu legislatívneho procesu. Vtedy nič. Ale teraz, keď ide o rodiny, tak zrazu začnete rozprávať, že tu ide nejaký legislatívy proces byť pošliapavaný. A to, čo nechápem už vôbec, v poriadku, ak 100 euro mesačne má ísť na daňový bonus, veď to by mala byť mantra SaS. Veď daňový bonus znamená znižovanie daní. Však čo iné je daňový bonus, ako to, že štát bude mať menej. To znamená, vy by ste mali tu otvárať šampanské v SaS. Ale vy tu rozprávate o navyšovaní daní, keď sa rozpráva o Slovnafte. Keď sa rozpráva v podstate o oligarchoch, tak vtedy tu vyskakujete, ale keď majú zrazu tie rodiny, a ja to chápem, však nie je to tak dávno, čo Sulík tu behal s tým tričkom, nechcem ten vulgarizmus povedať, za čo má rodinu. Však vy to máte v DNA! To znamená, je to úplne v poriadku, ale buďte konzistentní. Vy ste povedali, že keď tu bude prekročená červená čiara, tak vy použijete, neviem teda čo, sa hodíte o zem? Včera červená čiara teda bola porušená a vy ste nič neurobili.
10. 5. 2022 16:45:18 - 16:50:50 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 1001 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Dámy a páni, po zatváraní médií bola iba otázka času, kedy koalícia príde so zákonom, ktorý vytvorí neskutočný priestor pre úplne legálne zmanipulovanie volieb a ten zákon je tu. Ten zákon je tu a on spočíva v úplne jednoduchom princípe a ten princíp je v tom, že ak sa vyhlásite za človeka, ktorý potenciálne môže byť chorý, tak príde k vám urna a vy v tej urne, jednoducho vy už nemusíte nikam chodiť, vy nemusíte ísť na nejaké miesto odvoliť, pretože povedzme si matematicky, ak chcete doniesť niekam dvetisíc ľudí, lebo budete potrebovať dvetisíc hlasov, tak dnes to znamená, že musíte vybaviť päťdesiat autobusov. A tých päťdesiat autobusov, keď niekam príde, jednoducho to je náročné logisticky a samozrejme aj tie zákony sú dosť tvrdé na to, že pustiť sa do takého niečoho je dneska dosť zásadný problém. Oveľa jednoduchší model je, že dvetisíc, päťtisíc, desaťtisíc to je úplne jedno koľko ľudí zrazu bude doma, lebo potenciálne, potenciálne, opakujem ešte raz, tí ľudia nie sú, že sú pozitívne testovaní na Covid, oni s niekým boli a tým pádom eventuálne môžu byť potenciálne chorí a zrazu príde urna. A tá urna bude sprevádzaná dvomi ľuďmi a bude sa žrebovať a ten žreb môže umožniť, že ten napríklad jeden, ktorý tú urnu bude sprevádzať bude povedzme zo strany OĽANO, druhý bude zo strany Za ľudí a takto si pôjdu dvaja do nejakej peknej osady a tam sa pôjde od domčeku k domčeku a takto sa bude voliť. Neskutočný proces, neskutočná vec, zrazu státisíce ľudí, ktorí normálne by museli niekam prísť, tak zrazu príde urna za nimi. To znamená, toto je zásadná zmena volebných pravidiel a áno, pán kolega Susko, som rád, že ste to veľmi fakticky pomenovali a prakticky to je proste o tomto. Je to o tom, že samozrejme na jeseň je predpoklad, že tu bude nejaká, nejaká znova vyhlásená pandémia. Samozrejme bude to úplne prirodzené, že zrazu niekto povie, že je potenciálne chorý. Je to aj veľmi praktické. Má sa postaviť nejaká mamička s tromi, so štyrmi, s piatimi deťmi, môže povedať, že však s niekým bola, urna príde. To znamená, my sa bavíme o tom, že tieto voľby na jeseň možno státisíce ľudí odvolia úplne v pohodlí svojho, svojho príbytku, kde im pristane urna a tú urnu budú sprevádzať s veľkou pravdepodobnosťou predstavitelia volebnej komisie napríklad z dvoch vládnych strán. O tomto to je, o tomto to celé je. Ak sa nechápeme, urobiť niečo takéto dnes logisticky je, hraničí, lebo to viete, že keď proste niekde týchto ľudí musíte takýmto spôsobom doviezť, tak to sa nedá, aby to nepuklo. Takže ak vám naozaj ide o to, aby títo ľudia mohli férovo odvoliť a ja som za to, ja som prvý za to, aby mohli voliť vo voľbách ľudia, ktorí aj môžu byť potenciálne chorí, aj tí ľudia, ktorí nie sú očkovaní. Napríklad sám nie som. Áno, bolo tu to riziko, že koho všetkého z toho vylúčite, ale musím vám povedať, že ste oveľa šikovnejší, pretože tento model, ktorý ste si pripravili na zmanipulovanie potenciálne týchto volieb prekvapil viacerých. A urobili ste to spôsobom, ktorý samozrejme, že my ako opozícia budeme presne nazývať tým čím je. Ale ak vám nejde o tú manipuláciu volieb, tak sa to dá urobiť jednoduchým spôsobom. Dajte do toho zákona, že v tých miestach, kde bude vyhlásená potenciálne karanténa bude musieť byť vymedzená buď jedna budova, alebo tam dáte, však to nie je problém, stany ste nakúpili, urobíte tam nejaké volebné miesto, nejaký hot spot a tí potenciálne chorí ľudia, opakujem ešte raz, ani nie tí čo sú testovaní, iba tí potenciálne, ktorí sami si myslia, že s niekým boli, budú môcť voliť tam. Pretože ten akt, ten volebný akt musí byť garantovaný, že je individuálny, musí byť garantovaný, že je prístupný úplne ku každému a na druhom mieste zachováte ten základný princíp, ktorý je. Samozrejme dnes, ak sa bavíme o ľuďoch, ktorí sú vážne chorí alebo podobne, veď to samozrejme, že to tu funguje v nemocniciach, ale vy z tohoto javu idete urobiť absolútne že zásadný a masový proste akt, ktorý vám len vytvorí to, čo potrebujete, pretože vy viete, že za normálnych okolností to nedáte. Takže toto je zákon o tom, ak máte na to, dajte to tam, dajte to tam, že každý bude môcť voliť na tom mieste, keď je potenciálne chorý, v každom karanténnej zóne, v každej karanténnej lokalite bude vytvorené miesto, kde tí ľudia budú môcť voliť. Pokiaľ urobíte to, že tá urna bude behať po tých osadách, po tých mestečkách, po tých dedinách a bude sprevádzaná dvomi s veľkou pravdepodobnosťou koaličnými politikmi alebo poslancami miestnymi, pretože tak sa to bude žrebovať. Zrejme aj budú musieť byť v skafandroch tí dvaja, pretože však keď budú chodiť po potenciálne karanténnej lokalite, tak zrazu tí ľudia budú v skafandroch. Takže to je tiež zaujímavý jav, tak v tom momente, ja vás úplne chápem, že prečo to robíte tak ako to chcete, my budeme hovoriť o zmanipulovaných voľbách potom.
10. 5. 2022 16:13:28 - 16:13:59 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Vážený pán Kazda, všetkým ste ďakovali, ale zabudli ste jednému poďakovať, zabudli ste poďakovať štátnemu tajomníkovi ministerstva spravodlivosti, že vás došiel natáčať na balkón o štvrtej hodine pol popoludní. Je očividné, že SaS-kári asi fakt odchádzajú z tej vlády, lebo nemáte iné čo robiť. Takže vy ste jediný poslanec, ktorého dôjde štátny tajomník natáčať do parlamentu na balkóne. Ja vám gratulujem, toto tu nedokázal ešte nikto.
10. 5. 2022 15:02:17 - 15:04:17 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega Žiak, využijem túto príležitosť, pretože ak si si zobral slovo a rozprával o slušnosti, doteraz bola základná mantra vás v koalícii, že, že nie je ovca ten, kto nosí rúška. Nosenie rúškov, rúšiek bolo úplne základný rozlišujúci, (reakcia z pléna) no poviem ako to súvisí. (Nezrozumiteľne povedané.) ako to súvisí a súvisí to tak, že kolega Kuffa ti nedávno povedal, že je chorí a má rúško, ty si si ho odfotil, dal si ho na facebook, keď tu teda hovoríš o Blahovi a dal si ho na facebook a si ho tam vystavil, že je ovca, lebo nosí rúško a už sa rúška nenosia. A tomu sa hovorí davová psychóza, tomuto sa hovorí davová psychóza a tá davová psychóza (reakcia z pléna)... Môžte mi dať čas? (Smiech v sále.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, dokončite a ak by vám chýbal, dám vám ho.

Taraba, Tomáš, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. A tomu sa povie základná davová psychóza, že niekoho proste použiť takto, keď to bola vaša politika. Ja ti to chcem povedať, že to bola vaša politika, že doteraz, kto toto robil, tak bol braný, že je zodpovedný. Vy ste nás vyzývali, veď zodpovedný boli boli všetci títo ľudia. Chránili sme lekárov, chránili sme všetkých. A teraz si urobil toto, že vlastne z tej vašej základnej politickej mantry, ty si vytiahol jedného kolegu, o ktorom ty si vedel, že je chorý, tu ti to veľa mňa hovoril, ty si ho dal na facebook a vlastne si urobil z toho, že aj keď je chorý, tak je idiot, lebo nosí rúška, že je ovca. A z tohoto dôvodu len chcem povedať, že to je, to je veľmi jednoduché teraz povedať Blahu, hej? Že Blaha vykrikuje, lebo asi toho si myslel a podobne, ale povedz mi, aký je v tom rozdiel? Ďakujem.
10. 5. 2022 14:29:33 - 14:30:46 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Vážený pán Stančík, ja mám len dve otázky také, prvú čo ste povedali, že ste veľmi hrdý na vašu vládu. Tak sa chcem spýtať, či ste hrdý aj nato, že Remišová nevyčerpala 500 miliónov eur, ktoré boli určené pre Slovákov a tým pádom prepadli a aby neprepadli tak teraz sú vlastne súčasťou tej pomoci. Pretože to je častokrát povedané tak, že veď to sú peniaze z Bruselu no len z Bruselu sú preto lebo Slováci ich nevyčerpali. Takže ak ste hrdý na tú vládu, že či ste hrdý na pani Remišovú, že tie peniaze čerpá ešte menej ako jej predchodcovia, ktorí teda v tom boli nadmieru slabí. A druhá vec, pri tom vydieraní povedali ste, že nás, že sme vydieraní energiami a chcem sa spýtať, či vám nechýba v tejto veci nejaké vyjadrenie ku tomu najposlednejšiemu vydieraniu, ktoré tu bolo, že ak sa neodrežeme okamžite od toho plynu a ropy, tak nás vypne aj Ukrajina., že čo to nepovažujete za vydieranie. Ďakujem.
10. 5. 2022 11:10:09 - 11:10:11 65. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia 2 Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Kollár, Boris, predseda NR SR 2.
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda parlamentu. Najskôr chcem veľmi oceniť vaše vystúpenie, verejné, že ste sa ohradili voči tomu, aby Slovensko bolo vydierané tým, že môže byť odstrihnuté od ropy a plynu. A chcem vás poprosiť, dajte hlasovať o tom, že pred tým, ako dnes pán prezident Ukrajiny vystúpi, že ho poslanci Národnej rady žiadame, aby sa jasne dištancoval od vyjadrení ministra hospodárstva, že Slovensko ak sa neodreže od ruského nejakého plynu, ropy, že nás od toho odreže Ukrajina. Myslím si, že je to dôstojné na, vzhľadom na tú pomoc, ktorú Ukrajine občania Slovenskej republiky adresujú.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->