Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
16. 6. 2021 15:10:46 - 15:12:15 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za všetky faktické poznámky. Tak si to zhrňme. Ak som dobre pochopil, vyšetrovať chcete, ale nie úplne všetkých chcete vyšetrovať. A už vonkoncom z tých, ktorí môžu byť vyšetrovaní nie všetci by mali byť vo väzbe. Ale kľúč k tomu kto a kde, ako tam má byť, má podľa vás Roman Mikulec. To je absurdná logika. To je prvá poznámka.
Druhá poznámka je, že o politických väzňoch, o tom, či ste ochotní dať ruku za Dušana Kováčika do ohňa. Či ste ochotní dať ruku do ohňa za Kajetána Kičuru. Ani pol slova. Mne sa to javí tak, ako to mám tak povedať, že vám je vlastne úplne jedno, kde tí ľudia sú, čo je dôležité je, aby nerozprávali. To je celé.
Ja si nemyslím, že je tu dôvod na to, aby Roman Mikulec odstupoval. Zopakujem to, čo som povedal. Ak je problém s políciou, je dôležité zavolať si policajného prezidenta Kovaříka na výbor, interpelovať ho, pýtať sa ho. Nikto sa netvári, že všetko je dokonalé. Nikto sa netvári, že tu nie sú problémy. Ale tvrdiť a účelovo tu vyťahovať nejakú časť správy, ktorá tu bola prednesená, že tu je politická objednávka, že táto koalícia politicky zatvára ľudí, je do neba volajúca hlúposť. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 14:39:01 - 14:50:48 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Dámy a páni, dobrý deň a ďakujem za možnosť vystúpiť. Hneď na úvod poviem ZA ĽUDÍ má nízke percentá, dobre, že ak budete chcieť reagovať, že, aby sme toto mohli preskočiť lebo videl som, že už pán Eštok reagoval na, na pána Kotlebu, že čokoľvek poviem, že si tu idem zvyšovať percentá, ale to na odľahčenie. Ja samozrejme sledujem ako všetci rozpravu dva dni, musím povedať, že miestami je naozaj v úvodzovkách výživná čo všetko sa tu dopočujeme tie metafory, ktoré vie vystrúhať pán poslanec Blaha to naozaj možno aj básne by ste vedeli začať písať. Musím povedať, že niekedy žasne, že odkiaľ a kde vás to napadne tak rýchlo a či si to pripravujete cez noc dopredu alebo z fleku tu za týmto pultom je nejaká charizma špeciálna pre vás, že idete, idete, idete naozaj je to, je to atletický mentálny výkon miestami. Ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť mám 20 minút na dve veci, ktoré sami javia ako dôležité a aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi
===== ... ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec, sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť, mám dvadsať minút, na dve veci, ktoré sa mi javia ako dôležité, aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi ako ministrovi vnútra dnešnému vyčítate akési verejné obstarávanie na SBS-ku, že tam mal to prihrať svojmu otcovi, bratovi, bratrancovi, sesternici a pol dedine pomaly a tento nejaký konštrukt. Len ja tam vidím tak logickú chybu, poviem vám, nehovoriac o tom, že minister obrany Jaro Naď tu vystúpil a aj so záznamom, kde jasne preukázal, že Roman Mikulec s tým nič nemal. Lenže Roman Mikulec ako tu sedí a sám o tom hovoril, bol nezákonne trestne stíhaný za minulých vlád. Do auta mu podhodili USB-čko len, aby ho mali za čo obviniť. A to nehovorím ja, to nehovorí on, to povedal súd, súd, s ktorým OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina alebo SaS-ka nemala nič spoločné. Tou logikou, ktorú aplikujete na nás, že my krivíme súdy, manipulujeme políciu a prokurátorov, by som mohol povedať, no že to bol ten smerácky súd, no nie ja verím, že to bol normálny nezávislý súd Slovenskej republiky, ktorý konštatoval, že stíhanie Romana Mikulca bolo nezákonné, že mu boli podstrčené veci a teda pýtam sa a to mi logicky nesedí na tom, keď tie veci, ktoré mu vyčítate, sú x rokov staré, keď ste ho ničili vtedy, čo to niekto nevytiahol. Ste to nevedeli? Nebolo to v tých záznamoch? Kedy boli tie obstarávania? Teraz ste našli nejaký záznam, z ktorého nás tu chcete pomaly opiť rožkom, že Mikulec neviem čo všetko rozkradol. No vtedy ste mali moc, mali ste tie informácie, nič nebolo. Príde mi to účelové, príde mi, že sa to hodí, nehovoriac o tom a to zopakujem, že minister Naď to vyvrátil.
A druhá vec a tá mi príde podstatnejšia, je, že Romanovi Mikulcovi vyčítate to, že Policajný zbor nefunguje tak ako by fungovať mal. No, tak buďme ale féroví k sebe a povedzme si dve poznámky. Tá prvá kto menil nastavenie spôsobu voľby policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie. No bol to SMER. Je nastavená tá voľba tak, že musí prísť komisia, tam musí predstúpiť ten kandidát, potom musí ísť na brannobezpečnostný výbor a až potom ho môže minister menovať. Kto hlasoval za pána Kovaříka? Veď viacerí, vidím tu pána Kotlebu, ktorý je členom výboru, vie povedať. Je tu pán podpredseda Grendel, ktorý je tiež členom výboru, kolegovia zo SMER-u, veď si to povedzme, vy ste hlasovali aj za pána Kovaříka. Ja som nepočul, že by ste si zavolali pána Kovaříka v súvislosti s akýmkoľvek zásahom na brannobezpečnostný výbor a že by ste sa ho pýtali, tak je toto v poriadku, nie je toto v poriadku.
Áno, ja nebudem klamať, ja som tiež zostal prekvapený, keď som si prečítal v novinách, že pán Zurian je obvinený, volajú mu otvor dvere, posiela tam syna, dvere sú vyvalené, pán Zurian je v zahraničí, príde na Slovensko a potom je obvinenie zrušené. Samozrejme, že sa treba o tom baviť, ale zvolali ste brannobezpečnostný výbor? Kto je zodpovedný za Policajný zbor? Ako je nastavený zákon? Ako kto má takú naivno neviem, aké iné adjektívum použiť alebo metaforu predstavu, že Mikulec sedí v kancelárii a hovorí, tak dneska Blahu, zajtra Kotlebu, aj Šeligu treba, lebo drzí je, aj keď je v koalícii a takto to funguje. Nie Šeligu netreba či Blahu netreba? No. Akým spôsobom viete tá predstava aj to čo tu pán Eštok predtým kreslil, to bolo niečo, že sú tu nejaké tajné stretnutia, kde politici koalície chodia a rozprávajú, koho treba zavrieť. No a tam prejdem k tej tretej veci, ktorá mi príde najpodstatnejšia a príde mi úplne bizarná až perfídna, akým spôsobom sa tu požíva slovo politický väzeň. Kolegovia, prosím vo faktickej poznámke mi odpovedzte, kto z aktuálne zadržaných alebo väzobne stíhaných je politický väzeň a povedzte mi, prečo je politický väzeň. Prečo je niekto podľa vás politický väzeň, aby to bolo aj na mikrofón, pán Suja, samozrejme viem si predstaviť a už ste prihlásený, tak budete môcť na mňa reagovať.
A tu chcem povedať ďalšiu vec, že keď si prečítate, lebo pán Fico tu včera citoval zo zákona o spôsobe a organizácii činnosti vlády a ďalších ústredných štátnych orgánov za čo všetko je zodpovedné ministerstvo vnútra. No len keď si otvoríme potom zákon o Policajnom zbore, je úplne jasné, že minister vnútra nemôže zasahovať do tých sekcií polície, ktoré majú na starosti vyšetrovanie trestnej činnosti. Do toho minister vnútra nemôže zasiahnuť. Prečo je tu podsúvaný naratív, ktorý absolútne rozbíja dôveru v políciu. Veď ak je v polícii problém, tak ho treba riešiť, ale na to je iný spôsob, toto je jednoducho politická vendeta a ja mám za to, že tá vendeta spočíva v tom, že po dvanástich rokoch sa začína prichádzať na korupciu, vy sami z opozície hovoríte, veď kto urobil niečo zlé, nech je potrestaný. Za koho z tých, ktorých dávate za vzor toho politického väzenstva za to, že to je politický väzeň, ktorému je ubližované, za koho z nich dáte ruku do ohňa? O kom poviete, že je absolútne, absolútne nevinný? Koho prirovnáte z nich k Horákovej? Srholcovi alebo ďalším. Koho z nich? Veď povedzte, že tento a tento je tam absolútne neprávom, poďme robiť protest, poďme podpisovať výzvu, aby bol prepustený ako v Bielorusku, v Rusku, v Číne alebo kdekoľvek? Ktorý z nich je taký?
Dookola prázdne frázy o politických väzňoch. Dušan Kováčik je politický väzeň? A v čom? Mám pristúpiť na logiku, už som tu hovoril o nej včera, že dnes sú to politickí väzni, lebo boli prepojení na opozíciu. No dnešná opozícia bola ešte pred dvoma rokmi koalíciou, tak vy ste boli poprepájaní s Dušanom Kováčikom? To bol váš parťák alebo bol súčasťou vládnej moci? Toto je tá logika? Na ktoré výnimky? Ja som ukázal hore, veď o vás nehovorím, pán Kotleba, ale vďaka na vás som myslel. (Smiech.) Ako, ako zástupcov strany SMER samozrejme. Nie. Ako zástupcov strany SMER no. Ale som rád, že tu je taká atmosféra relatívne uvoľnená.
No ale vážne však. Hovoríte, vy sami hovoríte, že treba vyšetrovať, ak sa stala chyba, majú byť tí ľudia potrestaní. Na to kto ide do väzby, o tom rozhoduje súd. Veď x-krát sa stalo, že niekto do väzby zobraný bol, ale ak sa to Najvyššiemu súdu alebo tomu odvolaciemu súdu nejavilo ako zákonné, bol prepustený. Samozrejme, že to čo sa stalo pánovi Ribárovi, je problém. Veď to nikto nejde spochybňovať, preto tam je ten Ústavný súd. Ale vy tiež vytiahnete si jeden príklad z tisícov. Máte prehľad o všetkých príkladoch? Veď koniec koncov aj preto tu zajtra budeme hovoriť o tom, že je potrebné meniť kolúznu väzbu alebo rozprávať sa o tom systéme. Koniec koncov preto aj ministerka spravodlivosti pripravuje veľkú novelu trestného poriadku, aby sme to dali na úroveň Českej republiky alebo Nemecka, že to bude ešte rýchlejšie, len tiež ak chceme byť v tom féroví, tak si férovo povedzme, že koľko rokov to tu platilo. No bolo to od roku 2006. Mne sa javí naozaj, že toto politické predstavenie, ak to tak môžem nazvať, ktorého obeťou má byť Roman Mikulec, nie je ničím iným ako snaha možno niečo odkázať tým kolegom, ktorí boli prepojení alebo boli nominantmi bývalej vlády, aby ešte vydržali. Neviem, to je logika, ktorá sa mi javí ako pravdepodobná a možná, pretože nič iné nevidím alebo nevidím iný dôvod, pre ktorý by mal Mikulec odstúpiť. Ono viete, je to také symptomatické, že dneska v tej rozprave všeličo opäť zaznelo, ale o tom, že NAKA zasahuje na Národnej diaľničnej spoločnosti, kde sú podozrenia za podvody na milióny eur, ani slovo. Aj za to môže Mikulec? Aj tam ich dal odstaviť, lebo to bola bývalá vláda? O tom je ticho. To je veľmi selektívne. Keď ide o niekoho, kto bol nominantom bývalej vlády, tak to je politický väzeň. Vtedy samozrejme treba ísť plná plyn proti vláde a nehovoriac o tom, použijem pána Šutaja Eštoka ako príklad, ktorý predo mnou rečnil, že tak odvolávate Mikulca, akože v základnej logike by som čakal, že všetko pôjde na ňom, ale počul som tu Matoviča, počul som tu Grécko, do Grécka radšej nechoďte na dovolenku, lebo to bude Grécka cesta a podobne.
Tak akože sústreďme sa na podstatu veci. Ak je problém v Policajnom zbore, tak sa treba o tých veciach baviť. Však na to je ten brannobezpečnostný výbor. Koniec koncov, ak poznáte, ste tu mnohí skúsenejší poslanci ako ja, sú interpelácie, kde môžte sa pýtať aj policajného prezidenta, že toto je cesta, ale ten aby Roman Mikulec odstupoval za to, že sa vyšetruje? Veď to je úplne, to je zvrátené a logika toho, že viete, no budete mi vyčítať, zase ste mladý, pán Šeliga a čo o tom viete. V 98 to tu hovoril včera pán Fico, keď nastúpil Dzurinda, veľká časť Dzurindovi mečiarovci sa údajne nevyšetrovali. Potom ste nastúpili vy, tiež sa nevyšetrovali politickí nominanti. No len toto čo je za zvrátenú logiku? Tak ako teraz sú tu dôkazy na korupciu, beži vyšetrovanie a všetko má byť zametené pod koberec? To s týmto súhlasíte? Veď to je tak povediac na Kováčika no. Neviem, čo viac k tomu povedať. Dámy a páni, ďakujem za vašu pozornosť, teším sa na osem faktických poznámok, možno aj viac, nevidím dôvod na to, prečo by mal Roman Mikulec odstúpiť, naozaj za to, že sa vyšetruje, sa neodstupuje, ak sú problémy, problémy treba riešiť, ale problémy v polícii špeciálne v tých oddeleniach, ktoré vyšetrujú, nemá na starosti minister vnútra. Na to je zákon o Policajnom zbore jasne napísané, nie je problém hovoriť s policajným prezidentom, interpelovať ho, nehovoriac o tom, že za aktuálneho policajného prezidenta hlasovala aj väčšina opozície. Ďakujem pekne za vašu pozornosť. (Potlesk.)
16. 6. 2021 14:39:01 - 14:50:48 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Dámy a páni, dobrý deň a ďakujem za možnosť vystúpiť. Hneď na úvod poviem ZA ĽUDÍ má nízke percentá, dobre, že ak budete chcieť reagovať, že, aby sme toto mohli preskočiť lebo videl som, že už pán Eštok reagoval na, na pána Kotlebu, že čokoľvek poviem, že si tu idem zvyšovať percentá, ale to na odľahčenie. Ja samozrejme sledujem ako všetci rozpravu dva dni, musím povedať, že miestami je naozaj v úvodzovkách výživná čo všetko sa tu dopočujeme tie metafory, ktoré vie vystrúhať pán poslanec Blaha to naozaj možno aj básne by ste vedeli začať písať. Musím povedať, že niekedy žasne, že odkiaľ a kde vás to napadne tak rýchlo a či si to pripravujete cez noc dopredu alebo z fleku tu za týmto pultom je nejaká charizma špeciálna pre vás, že idete, idete, idete naozaj je to, je to atletický mentálny výkon miestami. Ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť mám 20 minút na dve veci, ktoré sami javia ako dôležité a aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi
===== ... ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec, sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť, mám dvadsať minút, na dve veci, ktoré sa mi javia ako dôležité, aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi ako ministrovi vnútra dnešnému vyčítate akési verejné obstarávanie na SBS-ku, že tam mal to prihrať svojmu otcovi, bratovi, bratrancovi, sesternici a pol dedine pomaly a tento nejaký konštrukt. Len ja tam vidím tak logickú chybu, poviem vám, nehovoriac o tom, že minister obrany Jaro Naď tu vystúpil a aj so záznamom, kde jasne preukázal, že Roman Mikulec s tým nič nemal. Lenže Roman Mikulec ako tu sedí a sám o tom hovoril, bol nezákonne trestne stíhaný za minulých vlád. Do auta mu podhodili USB-čko len, aby ho mali za čo obviniť. A to nehovorím ja, to nehovorí on, to povedal súd, súd, s ktorým OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina alebo SaS-ka nemala nič spoločné. Tou logikou, ktorú aplikujete na nás, že my krivíme súdy, manipulujeme políciu a prokurátorov, by som mohol povedať, no že to bol ten smerácky súd, no nie ja verím, že to bol normálny nezávislý súd Slovenskej republiky, ktorý konštatoval, že stíhanie Romana Mikulca bolo nezákonné, že mu boli podstrčené veci a teda pýtam sa a to mi logicky nesedí na tom, keď tie veci, ktoré mu vyčítate, sú x rokov staré, keď ste ho ničili vtedy, čo to niekto nevytiahol. Ste to nevedeli? Nebolo to v tých záznamoch? Kedy boli tie obstarávania? Teraz ste našli nejaký záznam, z ktorého nás tu chcete pomaly opiť rožkom, že Mikulec neviem čo všetko rozkradol. No vtedy ste mali moc, mali ste tie informácie, nič nebolo. Príde mi to účelové, príde mi, že sa to hodí, nehovoriac o tom a to zopakujem, že minister Naď to vyvrátil.
A druhá vec a tá mi príde podstatnejšia, je, že Romanovi Mikulcovi vyčítate to, že Policajný zbor nefunguje tak ako by fungovať mal. No, tak buďme ale féroví k sebe a povedzme si dve poznámky. Tá prvá kto menil nastavenie spôsobu voľby policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie. No bol to SMER. Je nastavená tá voľba tak, že musí prísť komisia, tam musí predstúpiť ten kandidát, potom musí ísť na brannobezpečnostný výbor a až potom ho môže minister menovať. Kto hlasoval za pána Kovaříka? Veď viacerí, vidím tu pána Kotlebu, ktorý je členom výboru, vie povedať. Je tu pán podpredseda Grendel, ktorý je tiež členom výboru, kolegovia zo SMER-u, veď si to povedzme, vy ste hlasovali aj za pána Kovaříka. Ja som nepočul, že by ste si zavolali pána Kovaříka v súvislosti s akýmkoľvek zásahom na brannobezpečnostný výbor a že by ste sa ho pýtali, tak je toto v poriadku, nie je toto v poriadku.
Áno, ja nebudem klamať, ja som tiež zostal prekvapený, keď som si prečítal v novinách, že pán Zurian je obvinený, volajú mu otvor dvere, posiela tam syna, dvere sú vyvalené, pán Zurian je v zahraničí, príde na Slovensko a potom je obvinenie zrušené. Samozrejme, že sa treba o tom baviť, ale zvolali ste brannobezpečnostný výbor? Kto je zodpovedný za Policajný zbor? Ako je nastavený zákon? Ako kto má takú naivno neviem, aké iné adjektívum použiť alebo metaforu predstavu, že Mikulec sedí v kancelárii a hovorí, tak dneska Blahu, zajtra Kotlebu, aj Šeligu treba, lebo drzí je, aj keď je v koalícii a takto to funguje. Nie Šeligu netreba či Blahu netreba? No. Akým spôsobom viete tá predstava aj to čo tu pán Eštok predtým kreslil, to bolo niečo, že sú tu nejaké tajné stretnutia, kde politici koalície chodia a rozprávajú, koho treba zavrieť. No a tam prejdem k tej tretej veci, ktorá mi príde najpodstatnejšia a príde mi úplne bizarná až perfídna, akým spôsobom sa tu požíva slovo politický väzeň. Kolegovia, prosím vo faktickej poznámke mi odpovedzte, kto z aktuálne zadržaných alebo väzobne stíhaných je politický väzeň a povedzte mi, prečo je politický väzeň. Prečo je niekto podľa vás politický väzeň, aby to bolo aj na mikrofón, pán Suja, samozrejme viem si predstaviť a už ste prihlásený, tak budete môcť na mňa reagovať.
A tu chcem povedať ďalšiu vec, že keď si prečítate, lebo pán Fico tu včera citoval zo zákona o spôsobe a organizácii činnosti vlády a ďalších ústredných štátnych orgánov za čo všetko je zodpovedné ministerstvo vnútra. No len keď si otvoríme potom zákon o Policajnom zbore, je úplne jasné, že minister vnútra nemôže zasahovať do tých sekcií polície, ktoré majú na starosti vyšetrovanie trestnej činnosti. Do toho minister vnútra nemôže zasiahnuť. Prečo je tu podsúvaný naratív, ktorý absolútne rozbíja dôveru v políciu. Veď ak je v polícii problém, tak ho treba riešiť, ale na to je iný spôsob, toto je jednoducho politická vendeta a ja mám za to, že tá vendeta spočíva v tom, že po dvanástich rokoch sa začína prichádzať na korupciu, vy sami z opozície hovoríte, veď kto urobil niečo zlé, nech je potrestaný. Za koho z tých, ktorých dávate za vzor toho politického väzenstva za to, že to je politický väzeň, ktorému je ubližované, za koho z nich dáte ruku do ohňa? O kom poviete, že je absolútne, absolútne nevinný? Koho prirovnáte z nich k Horákovej? Srholcovi alebo ďalším. Koho z nich? Veď povedzte, že tento a tento je tam absolútne neprávom, poďme robiť protest, poďme podpisovať výzvu, aby bol prepustený ako v Bielorusku, v Rusku, v Číne alebo kdekoľvek? Ktorý z nich je taký?
Dookola prázdne frázy o politických väzňoch. Dušan Kováčik je politický väzeň? A v čom? Mám pristúpiť na logiku, už som tu hovoril o nej včera, že dnes sú to politickí väzni, lebo boli prepojení na opozíciu. No dnešná opozícia bola ešte pred dvoma rokmi koalíciou, tak vy ste boli poprepájaní s Dušanom Kováčikom? To bol váš parťák alebo bol súčasťou vládnej moci? Toto je tá logika? Na ktoré výnimky? Ja som ukázal hore, veď o vás nehovorím, pán Kotleba, ale vďaka na vás som myslel. (Smiech.) Ako, ako zástupcov strany SMER samozrejme. Nie. Ako zástupcov strany SMER no. Ale som rád, že tu je taká atmosféra relatívne uvoľnená.
No ale vážne však. Hovoríte, vy sami hovoríte, že treba vyšetrovať, ak sa stala chyba, majú byť tí ľudia potrestaní. Na to kto ide do väzby, o tom rozhoduje súd. Veď x-krát sa stalo, že niekto do väzby zobraný bol, ale ak sa to Najvyššiemu súdu alebo tomu odvolaciemu súdu nejavilo ako zákonné, bol prepustený. Samozrejme, že to čo sa stalo pánovi Ribárovi, je problém. Veď to nikto nejde spochybňovať, preto tam je ten Ústavný súd. Ale vy tiež vytiahnete si jeden príklad z tisícov. Máte prehľad o všetkých príkladoch? Veď koniec koncov aj preto tu zajtra budeme hovoriť o tom, že je potrebné meniť kolúznu väzbu alebo rozprávať sa o tom systéme. Koniec koncov preto aj ministerka spravodlivosti pripravuje veľkú novelu trestného poriadku, aby sme to dali na úroveň Českej republiky alebo Nemecka, že to bude ešte rýchlejšie, len tiež ak chceme byť v tom féroví, tak si férovo povedzme, že koľko rokov to tu platilo. No bolo to od roku 2006. Mne sa javí naozaj, že toto politické predstavenie, ak to tak môžem nazvať, ktorého obeťou má byť Roman Mikulec, nie je ničím iným ako snaha možno niečo odkázať tým kolegom, ktorí boli prepojení alebo boli nominantmi bývalej vlády, aby ešte vydržali. Neviem, to je logika, ktorá sa mi javí ako pravdepodobná a možná, pretože nič iné nevidím alebo nevidím iný dôvod, pre ktorý by mal Mikulec odstúpiť. Ono viete, je to také symptomatické, že dneska v tej rozprave všeličo opäť zaznelo, ale o tom, že NAKA zasahuje na Národnej diaľničnej spoločnosti, kde sú podozrenia za podvody na milióny eur, ani slovo. Aj za to môže Mikulec? Aj tam ich dal odstaviť, lebo to bola bývalá vláda? O tom je ticho. To je veľmi selektívne. Keď ide o niekoho, kto bol nominantom bývalej vlády, tak to je politický väzeň. Vtedy samozrejme treba ísť plná plyn proti vláde a nehovoriac o tom, použijem pána Šutaja Eštoka ako príklad, ktorý predo mnou rečnil, že tak odvolávate Mikulca, akože v základnej logike by som čakal, že všetko pôjde na ňom, ale počul som tu Matoviča, počul som tu Grécko, do Grécka radšej nechoďte na dovolenku, lebo to bude Grécka cesta a podobne.
Tak akože sústreďme sa na podstatu veci. Ak je problém v Policajnom zbore, tak sa treba o tých veciach baviť. Však na to je ten brannobezpečnostný výbor. Koniec koncov, ak poznáte, ste tu mnohí skúsenejší poslanci ako ja, sú interpelácie, kde môžte sa pýtať aj policajného prezidenta, že toto je cesta, ale ten aby Roman Mikulec odstupoval za to, že sa vyšetruje? Veď to je úplne, to je zvrátené a logika toho, že viete, no budete mi vyčítať, zase ste mladý, pán Šeliga a čo o tom viete. V 98 to tu hovoril včera pán Fico, keď nastúpil Dzurinda, veľká časť Dzurindovi mečiarovci sa údajne nevyšetrovali. Potom ste nastúpili vy, tiež sa nevyšetrovali politickí nominanti. No len toto čo je za zvrátenú logiku? Tak ako teraz sú tu dôkazy na korupciu, beži vyšetrovanie a všetko má byť zametené pod koberec? To s týmto súhlasíte? Veď to je tak povediac na Kováčika no. Neviem, čo viac k tomu povedať. Dámy a páni, ďakujem za vašu pozornosť, teším sa na osem faktických poznámok, možno aj viac, nevidím dôvod na to, prečo by mal Roman Mikulec odstúpiť, naozaj za to, že sa vyšetruje, sa neodstupuje, ak sú problémy, problémy treba riešiť, ale problémy v polícii špeciálne v tých oddeleniach, ktoré vyšetrujú, nemá na starosti minister vnútra. Na to je zákon o Policajnom zbore jasne napísané, nie je problém hovoriť s policajným prezidentom, interpelovať ho, nehovoriac o tom, že za aktuálneho policajného prezidenta hlasovala aj väčšina opozície. Ďakujem pekne za vašu pozornosť. (Potlesk.)
16. 6. 2021 14:39:01 - 14:50:48 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Dámy a páni, dobrý deň a ďakujem za možnosť vystúpiť. Hneď na úvod poviem ZA ĽUDÍ má nízke percentá, dobre, že ak budete chcieť reagovať, že, aby sme toto mohli preskočiť lebo videl som, že už pán Eštok reagoval na, na pána Kotlebu, že čokoľvek poviem, že si tu idem zvyšovať percentá, ale to na odľahčenie. Ja samozrejme sledujem ako všetci rozpravu dva dni, musím povedať, že miestami je naozaj v úvodzovkách výživná čo všetko sa tu dopočujeme tie metafory, ktoré vie vystrúhať pán poslanec Blaha to naozaj možno aj básne by ste vedeli začať písať. Musím povedať, že niekedy žasne, že odkiaľ a kde vás to napadne tak rýchlo a či si to pripravujete cez noc dopredu alebo z fleku tu za týmto pultom je nejaká charizma špeciálna pre vás, že idete, idete, idete naozaj je to, je to atletický mentálny výkon miestami. Ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť mám 20 minút na dve veci, ktoré sami javia ako dôležité a aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi
===== ... ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec, sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť, mám dvadsať minút, na dve veci, ktoré sa mi javia ako dôležité, aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi ako ministrovi vnútra dnešnému vyčítate akési verejné obstarávanie na SBS-ku, že tam mal to prihrať svojmu otcovi, bratovi, bratrancovi, sesternici a pol dedine pomaly a tento nejaký konštrukt. Len ja tam vidím tak logickú chybu, poviem vám, nehovoriac o tom, že minister obrany Jaro Naď tu vystúpil a aj so záznamom, kde jasne preukázal, že Roman Mikulec s tým nič nemal. Lenže Roman Mikulec ako tu sedí a sám o tom hovoril, bol nezákonne trestne stíhaný za minulých vlád. Do auta mu podhodili USB-čko len, aby ho mali za čo obviniť. A to nehovorím ja, to nehovorí on, to povedal súd, súd, s ktorým OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina alebo SaS-ka nemala nič spoločné. Tou logikou, ktorú aplikujete na nás, že my krivíme súdy, manipulujeme políciu a prokurátorov, by som mohol povedať, no že to bol ten smerácky súd, no nie ja verím, že to bol normálny nezávislý súd Slovenskej republiky, ktorý konštatoval, že stíhanie Romana Mikulca bolo nezákonné, že mu boli podstrčené veci a teda pýtam sa a to mi logicky nesedí na tom, keď tie veci, ktoré mu vyčítate, sú x rokov staré, keď ste ho ničili vtedy, čo to niekto nevytiahol. Ste to nevedeli? Nebolo to v tých záznamoch? Kedy boli tie obstarávania? Teraz ste našli nejaký záznam, z ktorého nás tu chcete pomaly opiť rožkom, že Mikulec neviem čo všetko rozkradol. No vtedy ste mali moc, mali ste tie informácie, nič nebolo. Príde mi to účelové, príde mi, že sa to hodí, nehovoriac o tom a to zopakujem, že minister Naď to vyvrátil.
A druhá vec a tá mi príde podstatnejšia, je, že Romanovi Mikulcovi vyčítate to, že Policajný zbor nefunguje tak ako by fungovať mal. No, tak buďme ale féroví k sebe a povedzme si dve poznámky. Tá prvá kto menil nastavenie spôsobu voľby policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie. No bol to SMER. Je nastavená tá voľba tak, že musí prísť komisia, tam musí predstúpiť ten kandidát, potom musí ísť na brannobezpečnostný výbor a až potom ho môže minister menovať. Kto hlasoval za pána Kovaříka? Veď viacerí, vidím tu pána Kotlebu, ktorý je členom výboru, vie povedať. Je tu pán podpredseda Grendel, ktorý je tiež členom výboru, kolegovia zo SMER-u, veď si to povedzme, vy ste hlasovali aj za pána Kovaříka. Ja som nepočul, že by ste si zavolali pána Kovaříka v súvislosti s akýmkoľvek zásahom na brannobezpečnostný výbor a že by ste sa ho pýtali, tak je toto v poriadku, nie je toto v poriadku.
Áno, ja nebudem klamať, ja som tiež zostal prekvapený, keď som si prečítal v novinách, že pán Zurian je obvinený, volajú mu otvor dvere, posiela tam syna, dvere sú vyvalené, pán Zurian je v zahraničí, príde na Slovensko a potom je obvinenie zrušené. Samozrejme, že sa treba o tom baviť, ale zvolali ste brannobezpečnostný výbor? Kto je zodpovedný za Policajný zbor? Ako je nastavený zákon? Ako kto má takú naivno neviem, aké iné adjektívum použiť alebo metaforu predstavu, že Mikulec sedí v kancelárii a hovorí, tak dneska Blahu, zajtra Kotlebu, aj Šeligu treba, lebo drzí je, aj keď je v koalícii a takto to funguje. Nie Šeligu netreba či Blahu netreba? No. Akým spôsobom viete tá predstava aj to čo tu pán Eštok predtým kreslil, to bolo niečo, že sú tu nejaké tajné stretnutia, kde politici koalície chodia a rozprávajú, koho treba zavrieť. No a tam prejdem k tej tretej veci, ktorá mi príde najpodstatnejšia a príde mi úplne bizarná až perfídna, akým spôsobom sa tu požíva slovo politický väzeň. Kolegovia, prosím vo faktickej poznámke mi odpovedzte, kto z aktuálne zadržaných alebo väzobne stíhaných je politický väzeň a povedzte mi, prečo je politický väzeň. Prečo je niekto podľa vás politický väzeň, aby to bolo aj na mikrofón, pán Suja, samozrejme viem si predstaviť a už ste prihlásený, tak budete môcť na mňa reagovať.
A tu chcem povedať ďalšiu vec, že keď si prečítate, lebo pán Fico tu včera citoval zo zákona o spôsobe a organizácii činnosti vlády a ďalších ústredných štátnych orgánov za čo všetko je zodpovedné ministerstvo vnútra. No len keď si otvoríme potom zákon o Policajnom zbore, je úplne jasné, že minister vnútra nemôže zasahovať do tých sekcií polície, ktoré majú na starosti vyšetrovanie trestnej činnosti. Do toho minister vnútra nemôže zasiahnuť. Prečo je tu podsúvaný naratív, ktorý absolútne rozbíja dôveru v políciu. Veď ak je v polícii problém, tak ho treba riešiť, ale na to je iný spôsob, toto je jednoducho politická vendeta a ja mám za to, že tá vendeta spočíva v tom, že po dvanástich rokoch sa začína prichádzať na korupciu, vy sami z opozície hovoríte, veď kto urobil niečo zlé, nech je potrestaný. Za koho z tých, ktorých dávate za vzor toho politického väzenstva za to, že to je politický väzeň, ktorému je ubližované, za koho z nich dáte ruku do ohňa? O kom poviete, že je absolútne, absolútne nevinný? Koho prirovnáte z nich k Horákovej? Srholcovi alebo ďalším. Koho z nich? Veď povedzte, že tento a tento je tam absolútne neprávom, poďme robiť protest, poďme podpisovať výzvu, aby bol prepustený ako v Bielorusku, v Rusku, v Číne alebo kdekoľvek? Ktorý z nich je taký?
Dookola prázdne frázy o politických väzňoch. Dušan Kováčik je politický väzeň? A v čom? Mám pristúpiť na logiku, už som tu hovoril o nej včera, že dnes sú to politickí väzni, lebo boli prepojení na opozíciu. No dnešná opozícia bola ešte pred dvoma rokmi koalíciou, tak vy ste boli poprepájaní s Dušanom Kováčikom? To bol váš parťák alebo bol súčasťou vládnej moci? Toto je tá logika? Na ktoré výnimky? Ja som ukázal hore, veď o vás nehovorím, pán Kotleba, ale vďaka na vás som myslel. (Smiech.) Ako, ako zástupcov strany SMER samozrejme. Nie. Ako zástupcov strany SMER no. Ale som rád, že tu je taká atmosféra relatívne uvoľnená.
No ale vážne však. Hovoríte, vy sami hovoríte, že treba vyšetrovať, ak sa stala chyba, majú byť tí ľudia potrestaní. Na to kto ide do väzby, o tom rozhoduje súd. Veď x-krát sa stalo, že niekto do väzby zobraný bol, ale ak sa to Najvyššiemu súdu alebo tomu odvolaciemu súdu nejavilo ako zákonné, bol prepustený. Samozrejme, že to čo sa stalo pánovi Ribárovi, je problém. Veď to nikto nejde spochybňovať, preto tam je ten Ústavný súd. Ale vy tiež vytiahnete si jeden príklad z tisícov. Máte prehľad o všetkých príkladoch? Veď koniec koncov aj preto tu zajtra budeme hovoriť o tom, že je potrebné meniť kolúznu väzbu alebo rozprávať sa o tom systéme. Koniec koncov preto aj ministerka spravodlivosti pripravuje veľkú novelu trestného poriadku, aby sme to dali na úroveň Českej republiky alebo Nemecka, že to bude ešte rýchlejšie, len tiež ak chceme byť v tom féroví, tak si férovo povedzme, že koľko rokov to tu platilo. No bolo to od roku 2006. Mne sa javí naozaj, že toto politické predstavenie, ak to tak môžem nazvať, ktorého obeťou má byť Roman Mikulec, nie je ničím iným ako snaha možno niečo odkázať tým kolegom, ktorí boli prepojení alebo boli nominantmi bývalej vlády, aby ešte vydržali. Neviem, to je logika, ktorá sa mi javí ako pravdepodobná a možná, pretože nič iné nevidím alebo nevidím iný dôvod, pre ktorý by mal Mikulec odstúpiť. Ono viete, je to také symptomatické, že dneska v tej rozprave všeličo opäť zaznelo, ale o tom, že NAKA zasahuje na Národnej diaľničnej spoločnosti, kde sú podozrenia za podvody na milióny eur, ani slovo. Aj za to môže Mikulec? Aj tam ich dal odstaviť, lebo to bola bývalá vláda? O tom je ticho. To je veľmi selektívne. Keď ide o niekoho, kto bol nominantom bývalej vlády, tak to je politický väzeň. Vtedy samozrejme treba ísť plná plyn proti vláde a nehovoriac o tom, použijem pána Šutaja Eštoka ako príklad, ktorý predo mnou rečnil, že tak odvolávate Mikulca, akože v základnej logike by som čakal, že všetko pôjde na ňom, ale počul som tu Matoviča, počul som tu Grécko, do Grécka radšej nechoďte na dovolenku, lebo to bude Grécka cesta a podobne.
Tak akože sústreďme sa na podstatu veci. Ak je problém v Policajnom zbore, tak sa treba o tých veciach baviť. Však na to je ten brannobezpečnostný výbor. Koniec koncov, ak poznáte, ste tu mnohí skúsenejší poslanci ako ja, sú interpelácie, kde môžte sa pýtať aj policajného prezidenta, že toto je cesta, ale ten aby Roman Mikulec odstupoval za to, že sa vyšetruje? Veď to je úplne, to je zvrátené a logika toho, že viete, no budete mi vyčítať, zase ste mladý, pán Šeliga a čo o tom viete. V 98 to tu hovoril včera pán Fico, keď nastúpil Dzurinda, veľká časť Dzurindovi mečiarovci sa údajne nevyšetrovali. Potom ste nastúpili vy, tiež sa nevyšetrovali politickí nominanti. No len toto čo je za zvrátenú logiku? Tak ako teraz sú tu dôkazy na korupciu, beži vyšetrovanie a všetko má byť zametené pod koberec? To s týmto súhlasíte? Veď to je tak povediac na Kováčika no. Neviem, čo viac k tomu povedať. Dámy a páni, ďakujem za vašu pozornosť, teším sa na osem faktických poznámok, možno aj viac, nevidím dôvod na to, prečo by mal Roman Mikulec odstúpiť, naozaj za to, že sa vyšetruje, sa neodstupuje, ak sú problémy, problémy treba riešiť, ale problémy v polícii špeciálne v tých oddeleniach, ktoré vyšetrujú, nemá na starosti minister vnútra. Na to je zákon o Policajnom zbore jasne napísané, nie je problém hovoriť s policajným prezidentom, interpelovať ho, nehovoriac o tom, že za aktuálneho policajného prezidenta hlasovala aj väčšina opozície. Ďakujem pekne za vašu pozornosť. (Potlesk.)
16. 6. 2021 14:39:01 - 14:50:48 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Dámy a páni, dobrý deň a ďakujem za možnosť vystúpiť. Hneď na úvod poviem ZA ĽUDÍ má nízke percentá, dobre, že ak budete chcieť reagovať, že, aby sme toto mohli preskočiť lebo videl som, že už pán Eštok reagoval na, na pána Kotlebu, že čokoľvek poviem, že si tu idem zvyšovať percentá, ale to na odľahčenie. Ja samozrejme sledujem ako všetci rozpravu dva dni, musím povedať, že miestami je naozaj v úvodzovkách výživná čo všetko sa tu dopočujeme tie metafory, ktoré vie vystrúhať pán poslanec Blaha to naozaj možno aj básne by ste vedeli začať písať. Musím povedať, že niekedy žasne, že odkiaľ a kde vás to napadne tak rýchlo a či si to pripravujete cez noc dopredu alebo z fleku tu za týmto pultom je nejaká charizma špeciálna pre vás, že idete, idete, idete naozaj je to, je to atletický mentálny výkon miestami. Ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť mám 20 minút na dve veci, ktoré sami javia ako dôležité a aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi
===== ... ale v súvislosti s tým, že prečo máme odvolať alebo prečo má byť odvolaný Roman Mikulec, sme sa veľa nedozvedeli. Ja sa chcem sústrediť, mám dvadsať minút, na dve veci, ktoré sa mi javia ako dôležité, aby sme sa o nich bavili a verím, že vo faktických poznámkach budeme vecne na seba reagovať. Ten prvý rozmer je, že Romanovi Mikulcovi ako ministrovi vnútra dnešnému vyčítate akési verejné obstarávanie na SBS-ku, že tam mal to prihrať svojmu otcovi, bratovi, bratrancovi, sesternici a pol dedine pomaly a tento nejaký konštrukt. Len ja tam vidím tak logickú chybu, poviem vám, nehovoriac o tom, že minister obrany Jaro Naď tu vystúpil a aj so záznamom, kde jasne preukázal, že Roman Mikulec s tým nič nemal. Lenže Roman Mikulec ako tu sedí a sám o tom hovoril, bol nezákonne trestne stíhaný za minulých vlád. Do auta mu podhodili USB-čko len, aby ho mali za čo obviniť. A to nehovorím ja, to nehovorí on, to povedal súd, súd, s ktorým OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina alebo SaS-ka nemala nič spoločné. Tou logikou, ktorú aplikujete na nás, že my krivíme súdy, manipulujeme políciu a prokurátorov, by som mohol povedať, no že to bol ten smerácky súd, no nie ja verím, že to bol normálny nezávislý súd Slovenskej republiky, ktorý konštatoval, že stíhanie Romana Mikulca bolo nezákonné, že mu boli podstrčené veci a teda pýtam sa a to mi logicky nesedí na tom, keď tie veci, ktoré mu vyčítate, sú x rokov staré, keď ste ho ničili vtedy, čo to niekto nevytiahol. Ste to nevedeli? Nebolo to v tých záznamoch? Kedy boli tie obstarávania? Teraz ste našli nejaký záznam, z ktorého nás tu chcete pomaly opiť rožkom, že Mikulec neviem čo všetko rozkradol. No vtedy ste mali moc, mali ste tie informácie, nič nebolo. Príde mi to účelové, príde mi, že sa to hodí, nehovoriac o tom a to zopakujem, že minister Naď to vyvrátil.
A druhá vec a tá mi príde podstatnejšia, je, že Romanovi Mikulcovi vyčítate to, že Policajný zbor nefunguje tak ako by fungovať mal. No, tak buďme ale féroví k sebe a povedzme si dve poznámky. Tá prvá kto menil nastavenie spôsobu voľby policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie. No bol to SMER. Je nastavená tá voľba tak, že musí prísť komisia, tam musí predstúpiť ten kandidát, potom musí ísť na brannobezpečnostný výbor a až potom ho môže minister menovať. Kto hlasoval za pána Kovaříka? Veď viacerí, vidím tu pána Kotlebu, ktorý je členom výboru, vie povedať. Je tu pán podpredseda Grendel, ktorý je tiež členom výboru, kolegovia zo SMER-u, veď si to povedzme, vy ste hlasovali aj za pána Kovaříka. Ja som nepočul, že by ste si zavolali pána Kovaříka v súvislosti s akýmkoľvek zásahom na brannobezpečnostný výbor a že by ste sa ho pýtali, tak je toto v poriadku, nie je toto v poriadku.
Áno, ja nebudem klamať, ja som tiež zostal prekvapený, keď som si prečítal v novinách, že pán Zurian je obvinený, volajú mu otvor dvere, posiela tam syna, dvere sú vyvalené, pán Zurian je v zahraničí, príde na Slovensko a potom je obvinenie zrušené. Samozrejme, že sa treba o tom baviť, ale zvolali ste brannobezpečnostný výbor? Kto je zodpovedný za Policajný zbor? Ako je nastavený zákon? Ako kto má takú naivno neviem, aké iné adjektívum použiť alebo metaforu predstavu, že Mikulec sedí v kancelárii a hovorí, tak dneska Blahu, zajtra Kotlebu, aj Šeligu treba, lebo drzí je, aj keď je v koalícii a takto to funguje. Nie Šeligu netreba či Blahu netreba? No. Akým spôsobom viete tá predstava aj to čo tu pán Eštok predtým kreslil, to bolo niečo, že sú tu nejaké tajné stretnutia, kde politici koalície chodia a rozprávajú, koho treba zavrieť. No a tam prejdem k tej tretej veci, ktorá mi príde najpodstatnejšia a príde mi úplne bizarná až perfídna, akým spôsobom sa tu požíva slovo politický väzeň. Kolegovia, prosím vo faktickej poznámke mi odpovedzte, kto z aktuálne zadržaných alebo väzobne stíhaných je politický väzeň a povedzte mi, prečo je politický väzeň. Prečo je niekto podľa vás politický väzeň, aby to bolo aj na mikrofón, pán Suja, samozrejme viem si predstaviť a už ste prihlásený, tak budete môcť na mňa reagovať.
A tu chcem povedať ďalšiu vec, že keď si prečítate, lebo pán Fico tu včera citoval zo zákona o spôsobe a organizácii činnosti vlády a ďalších ústredných štátnych orgánov za čo všetko je zodpovedné ministerstvo vnútra. No len keď si otvoríme potom zákon o Policajnom zbore, je úplne jasné, že minister vnútra nemôže zasahovať do tých sekcií polície, ktoré majú na starosti vyšetrovanie trestnej činnosti. Do toho minister vnútra nemôže zasiahnuť. Prečo je tu podsúvaný naratív, ktorý absolútne rozbíja dôveru v políciu. Veď ak je v polícii problém, tak ho treba riešiť, ale na to je iný spôsob, toto je jednoducho politická vendeta a ja mám za to, že tá vendeta spočíva v tom, že po dvanástich rokoch sa začína prichádzať na korupciu, vy sami z opozície hovoríte, veď kto urobil niečo zlé, nech je potrestaný. Za koho z tých, ktorých dávate za vzor toho politického väzenstva za to, že to je politický väzeň, ktorému je ubližované, za koho z nich dáte ruku do ohňa? O kom poviete, že je absolútne, absolútne nevinný? Koho prirovnáte z nich k Horákovej? Srholcovi alebo ďalším. Koho z nich? Veď povedzte, že tento a tento je tam absolútne neprávom, poďme robiť protest, poďme podpisovať výzvu, aby bol prepustený ako v Bielorusku, v Rusku, v Číne alebo kdekoľvek? Ktorý z nich je taký?
Dookola prázdne frázy o politických väzňoch. Dušan Kováčik je politický väzeň? A v čom? Mám pristúpiť na logiku, už som tu hovoril o nej včera, že dnes sú to politickí väzni, lebo boli prepojení na opozíciu. No dnešná opozícia bola ešte pred dvoma rokmi koalíciou, tak vy ste boli poprepájaní s Dušanom Kováčikom? To bol váš parťák alebo bol súčasťou vládnej moci? Toto je tá logika? Na ktoré výnimky? Ja som ukázal hore, veď o vás nehovorím, pán Kotleba, ale vďaka na vás som myslel. (Smiech.) Ako, ako zástupcov strany SMER samozrejme. Nie. Ako zástupcov strany SMER no. Ale som rád, že tu je taká atmosféra relatívne uvoľnená.
No ale vážne však. Hovoríte, vy sami hovoríte, že treba vyšetrovať, ak sa stala chyba, majú byť tí ľudia potrestaní. Na to kto ide do väzby, o tom rozhoduje súd. Veď x-krát sa stalo, že niekto do väzby zobraný bol, ale ak sa to Najvyššiemu súdu alebo tomu odvolaciemu súdu nejavilo ako zákonné, bol prepustený. Samozrejme, že to čo sa stalo pánovi Ribárovi, je problém. Veď to nikto nejde spochybňovať, preto tam je ten Ústavný súd. Ale vy tiež vytiahnete si jeden príklad z tisícov. Máte prehľad o všetkých príkladoch? Veď koniec koncov aj preto tu zajtra budeme hovoriť o tom, že je potrebné meniť kolúznu väzbu alebo rozprávať sa o tom systéme. Koniec koncov preto aj ministerka spravodlivosti pripravuje veľkú novelu trestného poriadku, aby sme to dali na úroveň Českej republiky alebo Nemecka, že to bude ešte rýchlejšie, len tiež ak chceme byť v tom féroví, tak si férovo povedzme, že koľko rokov to tu platilo. No bolo to od roku 2006. Mne sa javí naozaj, že toto politické predstavenie, ak to tak môžem nazvať, ktorého obeťou má byť Roman Mikulec, nie je ničím iným ako snaha možno niečo odkázať tým kolegom, ktorí boli prepojení alebo boli nominantmi bývalej vlády, aby ešte vydržali. Neviem, to je logika, ktorá sa mi javí ako pravdepodobná a možná, pretože nič iné nevidím alebo nevidím iný dôvod, pre ktorý by mal Mikulec odstúpiť. Ono viete, je to také symptomatické, že dneska v tej rozprave všeličo opäť zaznelo, ale o tom, že NAKA zasahuje na Národnej diaľničnej spoločnosti, kde sú podozrenia za podvody na milióny eur, ani slovo. Aj za to môže Mikulec? Aj tam ich dal odstaviť, lebo to bola bývalá vláda? O tom je ticho. To je veľmi selektívne. Keď ide o niekoho, kto bol nominantom bývalej vlády, tak to je politický väzeň. Vtedy samozrejme treba ísť plná plyn proti vláde a nehovoriac o tom, použijem pána Šutaja Eštoka ako príklad, ktorý predo mnou rečnil, že tak odvolávate Mikulca, akože v základnej logike by som čakal, že všetko pôjde na ňom, ale počul som tu Matoviča, počul som tu Grécko, do Grécka radšej nechoďte na dovolenku, lebo to bude Grécka cesta a podobne.
Tak akože sústreďme sa na podstatu veci. Ak je problém v Policajnom zbore, tak sa treba o tých veciach baviť. Však na to je ten brannobezpečnostný výbor. Koniec koncov, ak poznáte, ste tu mnohí skúsenejší poslanci ako ja, sú interpelácie, kde môžte sa pýtať aj policajného prezidenta, že toto je cesta, ale ten aby Roman Mikulec odstupoval za to, že sa vyšetruje? Veď to je úplne, to je zvrátené a logika toho, že viete, no budete mi vyčítať, zase ste mladý, pán Šeliga a čo o tom viete. V 98 to tu hovoril včera pán Fico, keď nastúpil Dzurinda, veľká časť Dzurindovi mečiarovci sa údajne nevyšetrovali. Potom ste nastúpili vy, tiež sa nevyšetrovali politickí nominanti. No len toto čo je za zvrátenú logiku? Tak ako teraz sú tu dôkazy na korupciu, beži vyšetrovanie a všetko má byť zametené pod koberec? To s týmto súhlasíte? Veď to je tak povediac na Kováčika no. Neviem, čo viac k tomu povedať. Dámy a páni, ďakujem za vašu pozornosť, teším sa na osem faktických poznámok, možno aj viac, nevidím dôvod na to, prečo by mal Roman Mikulec odstúpiť, naozaj za to, že sa vyšetruje, sa neodstupuje, ak sú problémy, problémy treba riešiť, ale problémy v polícii špeciálne v tých oddeleniach, ktoré vyšetrujú, nemá na starosti minister vnútra. Na to je zákon o Policajnom zbore jasne napísané, nie je problém hovoriť s policajným prezidentom, interpelovať ho, nehovoriac o tom, že za aktuálneho policajného prezidenta hlasovala aj väčšina opozície. Ďakujem pekne za vašu pozornosť. (Potlesk.)
15. 6. 2021 15:27:24 - 15:29:19 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán Blaha, ťažko sa dá reagovať na tých 30 minút a na to všetko čo ste povedali. Tak azda dve poznámky. Tá prvá je skôr otázka, že kto zatvára opozíciu? Vy dookola opakujete, že niekto zatvára opozíciu. Ja som nevidel nikdy Romana Mikulca, že by išiel niekoho zobrať, že by kázal niekoho zobrať alebo niečo také. Ak teda hovoríme o opozícii, tak Peter Pellegrini, ktorý bol ešte donedávna súčasťou SMER-u, za jeho vlády bola zavretá pani Jankovská, ak použijem váš žargón. Tak Pellegrini zatváral tú opozíciu alebo kto je vlastne tá opozícia? To je prvá vec. A teda, ak pripustím vašu logiku, že tu niekto, myslím, že ten niekto sú súdy, ktorí berú do väzby, nie Mikulec, ale súdy. Zatvárajú opozíciu do väzby, tak v takom prípade asi predpokladám, že Dušana Kováčika považujete za opozíciu. No, len potom sa pýtam, že či za minulej vlády bol Dušan Kováčik koalícia, keď dneska je opozícia. A ak bol teda koalícia, to znamená, že ste boli naňho prepojení. Čiže na tom 7., 15. či koľkom poschodí alebo v pivnici kdesi ste sa rozprávali o tých živých veciach. Len toľko, to je také cvičenie z logiky, keď ste tu hovorili veľmi o vzdelaní. Vy teda sa tvárite a hovoríte o sebe, že tej logike rozumiete, tak toľko k opozičným zatváraniam a opozičnej logike.
A ostatne to čo sa stalo generálovi Lučanskému je tragédia a je to veľké nešťastie. Ale vyprosujem si, aby ste hovorili, že my sme ho zavraždili, lebo ak sme my zavraždili Lučanského, tak vy ste zavraždili Jána a Martinu.
27. 5. 2021 9:11:31 - 9:11:38 28. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia - 27.05.2021 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Strana ZA ĽUDÍ na rozdiel od strany SaS drží dohodu z koaličnej rady, má súhlas klubu. (Potlesk.)
13. 5. 2021 17:04:51 - 17:05:37 28. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem pekne, pán predseda. Podávam procedurálny návrh, aby sa hlasovanie o tlači 531 návrh na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o štátnom rozpočte uskutočnilo v utorok 18. mája o jedenástej hodine a následne, ak by bolo to, ak by bol tento návrh schválený pristúpi Národná rada Slovenskej republiky bezprostredne k prvému čítaniu o tlači 532, čo už je konkrétny legislatívny materiál. A následne potom by sme rokovali aj o tlači 541. To je uznesenie pani Záborskej, ten návrh. Ďakujem pekne. (Šum v sále.)
10. 5. 2021 22:06:33 - 22:08:34 29. schôdza NR SR - 1.deň - C. noc Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Pán predseda, prosím, aby ste dali hlasovať o návrhu uznesenia v znení: „Národná rada Slovenskej republiky vyslovuje nedôveru členovi vlády Slovenskej republiky Márii Kolíkovej, poverenej riadením Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.“
Prosím, dajte hlasovať.
10. 5. 2021 21:12:55 - 21:18:41 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
309.
Dámy a páni, vážená pani ministerka, pán predseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, sme tu aj s prestávkou deväť hodín a tých deväť hodín miestami naozaj pripomínalo proces a ten proces miestami, žiaľbohu, mal všetky atribúty inkvizičného procesu.
Očakával som, priznám sa, je to prvé odvolávanie, že aj kolegovia z opozície budú vecní, budú kritickí, budú tvrdí, veď koniec koncov to je ich opozičná robota, ale osobné útoky, slová ako beštia, necitlivá žena, arogantná žena, útoky na rodinu mi prídu úplne zbabelé, lebo vy máte svoje rodiny, my máme svoje rodiny, ale mám pocit, že toto do politického zápasu nepatrí. Má to nejaké mantinely. Z vašich úst, dnes z mojich úst tu toľkokrát zaznelo slovo slušnosť, že to bolo možno sto- alebo dvestokrát.
A evidentne, že pre vás po tých deviatich hodinách sa nič nové nestalo a Mária Kolíková je vinná. Je vinná z toho, že je dcéra svojho nebohého otca. Je vinná z toho, že je sestra svojho brata, ktorý sa opovážil na Slovensku podnikať. Rovnako je vinná z toho, že počas vašich vlád spoločne s Luciou Žitňanskou predstavovali akúsi oázu spravodlivosti, a napriek tomu tam bola tá Jankovská. Z toho je pre vás dnes Mária Kolíková vinná a mám pocit, že čokoľvek by som tu povedal, čokoľvek by povedala ona, na vašom názore by to nič nezmenilo.
Priznám sa, že som očakával, že prinesiete nejaké nové fakty, že ukážete tu a tu pani Koliková profitovala, že tu a tu urobila niečo, čo je v rozpore so zákonom. Nič. Jediná vina Márie Kolíkovej je to, že nezaprela svojho brata. Nijakým spôsobom, opakujem, nijakým spôsobom ste nepreukázali to, že by benefitovala z verejných zákaziek, že by ovplyvňovala verejné obstarávania, že by nejakým spôsobom vstupovala alebo by sa snažila mariť vyšetrovanie tragédie, ktorá sa stala generálovi Lučanskému, nič z toho ste nepreukázali. Len hovoríte o tom, že Kolíková musí odísť. Je to skoro, ako keby Kartágo musí byť zničené.
Mrzí ma, a vrátim sa k tomu, že tá debata mala miestami naozaj rozmer osobného útoku animozity až nenávisti. Toľko nenávisti v parlamente už dávno nebolo.
Druhá vec, ktorú chcem povedať a tá už nesúvisí s ospravedlnením a s prepáčením, s vami, kolegovia z opozície, je ku koaličným partnerom. Z tohto miesta vás chcem všetkých požiadať, aby ste podporili Máriu Kolíkovú, aby ste sa za ňu postavili. Za ten rok aj niečo už máme spoločnú skúsenosť, prešli sme spolu niečím, poznáme svoje silné aj slabé stránky, ale viete, že Mária neúnavne bojuje za spravodlivosť. Iste, Mária Kolíková nie je bez chyby, ako žiadny človek nie je bez chyby.
Ale špeciálne sa obraciam na kolegov z OĽANO. Ak máme medzi sebou niečo, čo si potrebujeme vysvetliť, ak máme niečo, čo má byť jasnejšie, lepšie artikulované, samozrejme, že sa o tom bavme. Naša koalícia nie je žiadny zväzok, ktorý je nepriepustný, ktorý, nič sa nemôže povedať, nič sa nemôže kritizovať, vôbec nie. A na druhej strane viďme, prosím, to, čo stojí oproti nám, alebo tam, čo sedí na druhej strane, čo je tá alternatíva voči tomu a čo tu vlastne priniesla opozícia v súvislosti s odvolávaním pani ministerky Kolíkovej. Ja vás chcem veľmi pekne poprosiť, ak máte nejaké otázky, ten priestor tu vždy je. Pani ministerka vždy, vždy, vždy prišla, vysvetľovala, nestránila sa ako médií, tak rovnako ani vás a podrobne a dopodrobna vysvetľovala.
A prečo to hovorím? Pretože nie všetci, ktorí sme išli do toho predvolebného zápasu a potom sa nám podarilo poskladať koalíciu, máme jeden spoločný cieľ, a to je spravodlivejšie Slovensko. To je nie to, že my sme dokonalí, nie je to to, že neurobíme nejaké chyby, ale potom je to otázka miery a proporcionality. Za to, že niekto povie niečo, čo je možno tvrdé, za to, že niekto niekoho kritizuje, ešte neznamená, žeby sa malo odstupovať. To si myslím, že musíme dnes zvážiť, to myslím, že musia zvážiť všetky štyri koaličné strany, samozrejme, strana ZA ĽUDÍ pevne stojí za ministerkou Kolíkovou. Ale ešte raz obraciam sa na Slobodu a Solidaritu, SME RODINA, hnutie OĽANO, aby podporili Máriu Kolíkovu, lebo verím, že spoločne máme ešte kus cesty pred sobou a že krok po kroku môžme niektoré veci dosiahnuť. S pokorou sa s týmto na vás obraciam a už vopred ďakujem za vašu podporu.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
10. 5. 2021 18:40:27 - 18:40:48 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
181.
Ďakujem pekne. Nemohol som reagovať na pána Jarjabka, ja sa ospravedlňujem, nemal som dobrú informáciu, pán Jarjabek. Ja som bol v tom, že to dala opozícia, keď to dala koalícia, výsledok je však stále rovnaký. Ja iba znovu zopakujem to, že budem rád, ak si to všetci prečítajú. Nechcel som, neviem, že či krivdiť, lebo nemyslím si, že je na tom niečo krivdenie, ak niekto chce preskúmať nejaké veci. Ale ďakujem za túto opravu.
10. 5. 2021 18:13:32 - 18:14:31 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
157.
Ďakujem pekne. Pán Kamenický, ja som dostal túto informáciu. Tak, ako som ju dostal, tak som ju vám dal, len azda pripomeniem to, že tú Radu RTVS iniciovala opozícia na výbore, ktorý bol zvolaný v súvislosti s mimoriadnou schôdzou. Neviem, čo viac by som k tomu povedal, veď koniec koncov predpokladám, že na stránke to majú aj zverejnené a bude to dostupné, že si to môžte celé preštudovať. Ak tam chcete prieskum, ja budem len rád. Veď všetkým ide o transparentnosť v tomto smere, len už zase za všetkým vidieť neviem aké zákulisie, konšpirácie a podobne. Ako tá informácia prišla, tak ste ju dostali. Pokojne sa jej venujte ďalej.
Koniec koncov ja som rád, že keď opozícia povedala, že chce, aby zasadala Rada RTVS v súvislosti s podozreniami, že zasadala. Dali k tomu stanovisko. Trošku sa mi zdá, že už to ako keby ťaháte do konšpirácii, v ktorých to podľa mňa vôbec nie je.
10. 5. 2021 18:03:23 - 18:05:00 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
145.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. V súvislosti s tým, čo ste hovorili, pán poslanec, tak ste sa dotkli aj Elektroniky, a. s., a obstarávaní v RTVS. Ja som dostal čerstvú informáciu, pretože v rámci prerokovania návrhu na odvolanie pani ministerky rokoval o tom aj výbor pre kultúru, kde bolo prijaté uznesenie, aby Rada RTVS sa zaoberala obstarávaniami v súvislosti so spoločnosťou Elektronika, a. a. Dnes sa tým zaoberali a tú sú závery. Záver je, že v RTVS udržiavané procesy, postupy a metódy verejného obstarávania sú v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Spoločnosť Elektronika, a. a., uzatvárala zmluvy so všetkými manažmentmi STV a RTVS minimálne od roku 2008. Okrem spoločnosti Elektronika nakupovala RTVS a nakupuje obdobné tovary a služby od štyroch ďalších dodávateľov. A samotné uznesenie Rady, toto boli závery Rady, uznesenie Rady je, Rada RTVS po naštudovaní podkladov k spoločnosti Elektronika, a. s., ktorý jej poskytol manažment RTVS, konštatuje, že zmluvné vzťahy, ktoré má RTVS uzatvorené so spoločnosťou Elektronika, a. s., možno pokladať za transparentné a v súlade s platnými zákonmi Slovenskej republiky.
Toto, predpokladám, že bude aj zverejnené. Rada RTVS nie je orgán tejto vlády, tejto vládnej koalície. Bol to len návrh opozície, aby sa týmto zaoberala Rada RTVS a toto sú závery, ktoré si potom môžte prečítať.
Ďakujem pekne.
10. 5. 2021 10:59:30 - 11:00:48 29. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
4.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán premiér, pán premiér, pani ministerka, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu skupiny poslancov vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady na prerokovanie všetkých výborom okrem mandátového a imunitného výboru, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti a osobitných kontrolných výborov v lehote do určeného termínu konania schôdze. Gestorský výbor bol určený ústavnoprávny výbor.
Návrh skupiny poslancov prerokovali všetky výbory, ktorým bol pridelený, avšak žiadny z výborov neprijal k návrhu skupiny poslancov uznesenie z dôvodu, že návrh uznesenia nezískal súhlas potrebnej väčšiny poslancov.
Návrh spoločnej správy prerokoval ústavnoprávny výbor na 72. schôdzi 10. mája. Spoločná správa nebola schválená. Návrh uznesenia k spoločnej správe nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Predseda ústavnoprávneho výboru ma ako spravodajcu poveril, aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu, a zároveň určil mňa, pána poslanca Dostála a Marcinčina za spravodajcu.
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
4. 5. 2021 19:00:38 - 19:02:31 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj - podpredseda NR SR Vstup predsedajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
244.
Ďakujem pekne. Žiadne faktické poznámky. Vyhlasujem rozpravu za skončenú. Chcete zaujať stanoviská? Pardon? Nie, nie. Ďakujem.
Prerušujem rokovanie o tomto bode programu, kolegyne, kolegovia a prerušujem zároveň rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky do zajtra rána do deviatej hodiny.
Pekný večer všetkým.

(Prerušenie rokovania o 19.03 hodine.)
4. 5. 2021 18:57:34 - 19:00:35 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - podpredseda NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
242.
Ďakujem pekne. Otváram rozpravu. Pýtam sa, či sa niekto hlási do rozpravy. Bude to na krátko, tak nech sa páči, pani Zemanová ako jediná.
4. 5. 2021 18:56:38 - 18:57:34 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - podpredseda NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
240.
Ďakujem. Poprosím pani poslankyňu Halgašovú ako určenú spravodajkyňu z výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby nás informovala o prerokovaní vo výboroch.
Nech sa páči.
4. 5. 2021 18:55:00 - 18:56:37 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - podpredseda NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
238.
Ďakujem pekne. Vyhlasujem rozpravu za skončenú. Chcete zaujať ešte stanoviská? Ďakujem. Vzhľadom na čas a na tému, ktorá nás čaká, to by bol návrh zákona o odpadoch, prerušujem rokovanie o tomto bode a zároveň prerušujem rokovanie do zajtra, pardon? (Reakcia z pléna.) Aha, chcete? Nech sa páči. Prepáčte, ja som to zle pochopil, ja som si myslel, že to bude na dlhšie, nech sa páči. Samozrejme.
Tak budeme ešte pokračovať návrhom skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení neskorších predpisov, tlač 452. Spoločná správa výborov 452a. (Reakcia z pléna: "Čo?") A čítam zlý návrh, prepáčte mi ešte raz. Skupina poslancov na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 457, a správa výborov 457a.
Poprosím pána poslanca Kazdu, aby to uviedol, tento návrh.
Nech sa páči.

(Rokovanie o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 457.)
4. 5. 2021 18:52:27 - 18:53:48 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj - podpredseda NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
236.
Ďakujem pekne. Chcete reagovať? Nech sa páči.
4. 5. 2021 18:46:43 - 18:52:27 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (ZA ĽUDÍ) - podpredseda NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
234.
Ďakujem. Pán poslanec Suja, nech sa páči.

Deň v parlamente

<- ->