Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
26. 1. 2023 10:14:15 - 10:14:44 78. schôdza NR SR - 18.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem pekne, pán predseda. Ja len poprosím vás, kolegyne, kolegovia, pre upresnenie, vy ste to povedali včera viackrát, ale aby sme aj ostatní vedeli ako to bude, alebo nebude, že keď teoreticky tá rozprava skončí dnes o 16.00, tak aj tak hlasujeme až v utorok?
24. 1. 2023 16:12:52 - 16:14:52 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za faktické poznámky. Začnem tým, čo bolo povedané na konci a myslím si, že v tom je hlboká pravda. My sa k tomu vrátime inokedy a vy sa k tomu vrátite inokedy, ak vám ľudia dajú tú možnosť a potom to zrušíte. Zrušíte Úrad špeciálnej prokuratúry a zrušíte Špecializovaný trestný súd a to, že v tejto sále z radov opozície alebo z radov poslancov, nejde už o opozíciu a koalíciu, počúvam výhovorky o tom, ako to sa teraz nedá, to sa nemôže a to slovo tam nesedí a hento by malo byť inak a toto by sme možno mali tak. Tak to sú výhovorky. Mnohí v tejto sále sa boja, to je proste faktom a niektorí cítia nenávisť a povedali si, že to s týmto treba jednoducho skončiť a upratať to. Viacerí z vás sa pýtate, prečo s tým prichádzam až teraz. Lebo rok čo rok, týždeň čo týždeň sa stupňujú útoky proti Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovanému trestnému súdu. Nie ja som nosil SS-ácke kabáty, ale váš pán predseda robí tlačovku, pán Fico s SS-áckymi kabátmi. Nie nezaslúžia si to, pán podpredseda Blanár. SS-ácke kabáty si naozaj nezaslúžia. Za to, že robia svoju robotu, si to nezaslúžia, a ak sú problémy, ak sú procesné chyby, ak je porušenie zákona, tak na to v tejto krajine máme súdy, ktoré to majú rozhodnúť a nie spochybňovanie, očierňovanie a opľúvanie. Keď nejakého prokurátora nedajbože zabijú, som zvedavý, čo potom poviete. Potom budete všetci nič sa nedeje panebože. Opakujem vám. Teraz je priestor na to, ochrániť Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd. A každý jeden, ktorý bude hlasovať, sa bude musieť zodpovedať a ľudia sa ho budú pýtať, prečo si to neochránil, keď si to ochrániť mohol alebo mohla.
24. 1. 2023 15:54:25 - 16:04:44 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne pán podpredseda. Dámy a páni, keďže tá rozprava sa dnes špeciálne venuje z logiky veci referendu a opozícia kritizuje, že bývalá koalícia tu skoro nie je. Ani z vás opozícii tu nie je veľa, ale zdá sa mi potrebné adresovať jednu vec, ktorá tu v tej debate ako keby zaniká. Pozrite. Na to, aby sa zmenila ústava a to viete, či ste právnici alebo nie ste právnici, je treba 90 poslancov. SaS-ka prišla na to rokovanie a povedali, že k návrhu pána Svrčeka všetko preč. Ono to tam bude, potom vám dáme poslancov. S nimi my, bývalá koalícia vieme dosiahnuť 90 poslancov, ale prepáčte mi. Vy zo SaS-kou ste povalili vládu. Nikto vám nebráni. Dohodnite sa. Urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu. Dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni, budú v júni, budú v septembri, budú v septembri. Ja sa ich nijako nebojím a to, že to tu kričíte...
===== vládu. Nikto vám nebráni dohodnite sa, urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu, dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni budú v júni, budú v septembri budú v septembri. Ja sa nich nijako nebojím a to, že to tu kričíte a potom tu budete kričať ľuďom v poriadku. Takto vznikol ten kompromis, bodka. Chcete do nás kopať a biť a prepáčte mi, že ja som neprišiel za vami, veď vy ma chcete vešať mnohí z vás. Tak akože nečudujte sa nám, že sa ideme rozprávať potom všetkom napriek tomu zo SaS-kou ako s vami. Opakujem, dajte pozmeňovák, urobte prerobte, nie je s tým žiadny problém, o tom to je demokracia, ale tieto reči na tému, že my sa niečoho bojíme a, vôbec nie. Tie predčasné voľby budú a navyše táto rozprava je o tom, že sa bavíme o novele ústavy nie o termíne predčasných volieb. O tom bude debata o deň, o dva ak prejde táto novela ústavy. A či prejde pozmeňujúci návrh pani Kolíkovej kde to bude uznesením alebo to zostane v pôvodnej rovine ako navrhoval pán poslanec Svrček, že to bude ústavným zákonom, tak tam bude debata o tom kedy konkrétne budú predčasné voľby. Ale teraz tu kričíte na nás niektorých, ktorí s vami prepáčte, nikdy sme nespolupracovali z povahy veci. Keď ste spolupracovali s niekým tak to bola SaS na tom, aby ste povalili vládu a teraz hovoríte, že poďte s nami rokovať. No veď tak urobte si pozmeňujúci návrh, získajte podporu. Ja sa vám nevysmievam, také sú jednoducho pravidlá v parlamente. Za nás to tu môžem povedať, že ja s referendom nemám žiadny problém, nech tam zostane. Teraz bolo, nikdy som ho nekritizoval čo sa týka ľudia prišli, rozhodli, nemyslím si, že to sú draho vyhodené peniaze, majú nato právo. No áno, ja som nebol lebo tú otázku som nepovažoval za dobrú. Nech to tam zostane, získajte preto podporu. Však aj vy viete, chodili ste na základnú školu, že jedna plus jedna je dva, nie štyri.
Takto proste jednoducho je. Ale rozumiem, že viacerí z vás tu chcete videjká na facebook a ukázať na nás, že akí sme my zlí. Kľudne urobte voľby v júni, urobte ich, ja sa ich nebojím. Toho čo sa bojím a prečo teraz vystupujem je, že po voľbách je tu veľká šanca a veľké riziko, príde partia ľudí, ktorá bude chcieť zrušiť Špecializovaný trestný súd a Špeciálnu prokuratúru. A vy, ktorí tu sedíte a vykrikujete na nás akí sme my nedemokrati ako sa bojíme, ako sa trasieme na platy, držíte ústa a krok na tému špecializovanej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Veď keď sa vy ničoho nebojíte tak nemôžete mať problém hlasovať za môj pozmeňujúci návrh, nech je to v ústave. Vám korupcia vadí či nevadí, veď povedzte nám, lebo tieto úrady tie nie sú o aktuálnom špeciálnom prokurátorovi aktuálnom predsedovi Špecializovaného trestného súdu. Nie, tie sú o tom, že Slovensko má dva špeciálne úrady, ktoré sú určené a kreované nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu. Aby sa pozerali na prsty aj politikom aj mafiánskym skupinám, to sú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky ale k tomu sa nevyjadrujete, tuto hulákať na nás akí sme my nedemokrati to vám ide, ale k tomuto ani pol slova. Máte právo na nás kričať čo chcete ale vyjadrite sa aj k tomuto, chcete rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, chcete rušiť Špecializovaný trestný súd, podporíte to, nepodporíte to? To je tá otázka, lebo ani vaši voliči nechcú korupciu. Môžete si myslieť o špeciálnom prokurátorovi alebo sudcoch Špecializovaného trestného súdu čo len chcete, to ja vám neberiem.
Ale ja nehovorím a nechcem týmto pozmeňovákom chrániť konkrétnych ľudí, ja chcem chrániť inštitúcie. Však čo tu rozpráva pán Fico aj v tomto pléne len najväčšia politická chyba povedal dovoliť, aby keď bol zrušený Špeciálny súd ho obnoviť, to bola najväčšia politická chyba, to povedal Robert Fico, to nehovorím ja. Čo hovorí pán Eštok, celý HLAS zmizol, zase sa budú tváriť, že neexistujú, že Lipšica treba odstaviť, vyšetrovania zastaviť, akí ste vy demokrati keď si už takto hovoríme. Toto chcú vaši voliči? Veď to podporte, aký je s tým problém, toto nie je o betónovaní konkrétnych ľudí, toto je o inštitúcii. A Slovensko keď bude mať úžasné cesty ako v Nemecku také diaľnice, školstvo ako vo Fínsku a zdravotníctvo ako niekde v Dánsku, naozaj špička keď to bude všetko. Raz keď tu bude korupcia keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a je jedno či vládne pravica, ľavica, stred, keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a nebudú inštitúty, ktoré sú schopné to vyšetrovať inštitúcie, ktoré sú schopné to trestať, tak potom vám je úplne jedno po akej ceste jazdíte lebo v tej spoločnosti je rakovina. Ona sa nedá úplne vykoreniť, ale dá sa nastaviť systém tak, aby sa jednoducho potierala a trestala. A, že ľudia nie sú dokonalí, panebože veď vieme už päťtisíc rokov čo je moderná civilizácia, čo homo sapiens sapiens je. Ale to neznamená, že sa o to nemáme snažiť. A ja musím povedať kolegovia a kolegyne, že mnohí z vás sa tvária, že im nevadí vyšetrovanie, že oni sa nemajú čoho báť. Ale na druhej strane keď dostanú konkrétnu otázku "Súhlasíte s tým, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zakotvené aj v ústave" tak sú ticho a vyhovárajú sa. Počul som o tom, že nejaký poslanec by mohol prísť a povedať, že treba chrániť aj psy aj mačky a neviem čo všetko. Veď v poriadku keď bude po voľbách riziko toho, že niekto chce zakázať psy a mačky, nech sa páči dajte pozmeňovák a poďme sa baviť p psoch a mačkách. Ale teraz a hovorím to tu aj pre záznam, je obrovské riziko, že sú ľudia aj v tejto sále sedia í ľudia, ktorí urobia všetko preto, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zrušené, obmedzené vyšetrovania zastavené. Takto to je a vy keď budete hlasovať aj o tomto pozmeňujúcom návrhu môžte ukázať ako to vidíte aké Slovensko vlastne chceme. Toto nie je pravicovo-ľavicová téma, toto je téma či chceme, aby sme boli schopní bojovať proti korupcii proti mafiánom a vyšetrovať.
A ani tento pozmeňovák nehovorí, že tie inštitúcie sú najlepšie na svete a sväté, samozrejme robiť chybu nato je súd, nato sú opravné prostriedky a pod. Nato sú disciplinárne návrhy, to celé tam je. Tento pozmeňujúci návrh hovorí o tom, že chceme mať ako ústavodarca lebo hovoríme o ústave chceme mať inštitúcie, ktoré budú špeciálne a určené nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu a organizovaný zločin v krajine. A to hlasovanie bude aj o tom aké Slovensko chceme, o tom bude to hlasovanie, nie o konkrétnych ľuďoch, nie o konkrétnom špeciálnom prokurátorovi alebo konkrétnych sudcoch. Ale o tom, či sme schopní bez ohľadu nato či sme ľavicoví alebo pravicoví potierať korupciu, potierať mafiu a organizovaný zločin. A ja vám hovorím ak nebudeme bojovať o tieto inštitúcie, tak je vysoká šanca, že budú zrušené, že Fico a ďalší sa s tým nebudú babrať a uvidíte čo tu potom nastane. Prosím, vás všetkých naprieč politickým spektrom, aby ste tento pozmeňujúci návrh podporili. Ak nič nemáte proti Úradu špeciálnej prokuratúre a Špecializovanému trestnému súdu, ak sa nebojíte vyšetrovaní tak nemôžete mať problém to podporiť. Pán predsedajúci dovoľte mi prečítať pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu, Milana Vetráka, Mareka Šefčíka, Miroslava Kollára, Anny Miernej, Moniky Kozelovej, Tomáša Šudíka a Kristiána Čekovského k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša SVRČEKA a Petry HAJŠELOVEJ na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (tlač 1163).
Návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
V Čl. I sa za bod 3 vkladá nový bod 4 a nový bod 5, ktoré znejú:
„4. V Čl. 143 ods. 1 sa za slová „Najvyšší správny súd Slovenskej republiky" vkladajú slová „Špecializovaný trestný súd".
5. Za Čl. 150 sa vkladá Čl. 150a, ktorý zrne:
„Čl.150a
Úrad špeciálnej prokuratúry je osobitnou a vo svojej pôsobnosti nezávislou súčasťou prokuratúry. Na jej čele je špeciálny prokurátor, ktorého volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky. Úrad špeciálnej prokuratúry má vo svojej pôsobnosti najmä vykonávanie trestného stíhania a dozoru nad vyšetrovaním trestných činov korupcie, trestných činov spáchaných verejnými činiteľmi a trestnej činnosti pri ktorej dochádzka k zneužitiu verejných prostriedkov podľa čl. 60 ods. 1. Podrobnosti ustanoví zákon."
Doterajší bod 4 sa označuje ako bod 6.
Ďakujem pekne pán podpredseda, skončil som.
24. 1. 2023 15:54:25 - 16:04:44 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne pán podpredseda. Dámy a páni, keďže tá rozprava sa dnes špeciálne venuje z logiky veci referendu a opozícia kritizuje, že bývalá koalícia tu skoro nie je. Ani z vás opozícii tu nie je veľa, ale zdá sa mi potrebné adresovať jednu vec, ktorá tu v tej debate ako keby zaniká. Pozrite. Na to, aby sa zmenila ústava a to viete, či ste právnici alebo nie ste právnici, je treba 90 poslancov. SaS-ka prišla na to rokovanie a povedali, že k návrhu pána Svrčeka všetko preč. Ono to tam bude, potom vám dáme poslancov. S nimi my, bývalá koalícia vieme dosiahnuť 90 poslancov, ale prepáčte mi. Vy zo SaS-kou ste povalili vládu. Nikto vám nebráni. Dohodnite sa. Urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu. Dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni, budú v júni, budú v septembri, budú v septembri. Ja sa ich nijako nebojím a to, že to tu kričíte...
===== vládu. Nikto vám nebráni dohodnite sa, urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu, dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni budú v júni, budú v septembri budú v septembri. Ja sa nich nijako nebojím a to, že to tu kričíte a potom tu budete kričať ľuďom v poriadku. Takto vznikol ten kompromis, bodka. Chcete do nás kopať a biť a prepáčte mi, že ja som neprišiel za vami, veď vy ma chcete vešať mnohí z vás. Tak akože nečudujte sa nám, že sa ideme rozprávať potom všetkom napriek tomu zo SaS-kou ako s vami. Opakujem, dajte pozmeňovák, urobte prerobte, nie je s tým žiadny problém, o tom to je demokracia, ale tieto reči na tému, že my sa niečoho bojíme a, vôbec nie. Tie predčasné voľby budú a navyše táto rozprava je o tom, že sa bavíme o novele ústavy nie o termíne predčasných volieb. O tom bude debata o deň, o dva ak prejde táto novela ústavy. A či prejde pozmeňujúci návrh pani Kolíkovej kde to bude uznesením alebo to zostane v pôvodnej rovine ako navrhoval pán poslanec Svrček, že to bude ústavným zákonom, tak tam bude debata o tom kedy konkrétne budú predčasné voľby. Ale teraz tu kričíte na nás niektorých, ktorí s vami prepáčte, nikdy sme nespolupracovali z povahy veci. Keď ste spolupracovali s niekým tak to bola SaS na tom, aby ste povalili vládu a teraz hovoríte, že poďte s nami rokovať. No veď tak urobte si pozmeňujúci návrh, získajte podporu. Ja sa vám nevysmievam, také sú jednoducho pravidlá v parlamente. Za nás to tu môžem povedať, že ja s referendom nemám žiadny problém, nech tam zostane. Teraz bolo, nikdy som ho nekritizoval čo sa týka ľudia prišli, rozhodli, nemyslím si, že to sú draho vyhodené peniaze, majú nato právo. No áno, ja som nebol lebo tú otázku som nepovažoval za dobrú. Nech to tam zostane, získajte preto podporu. Však aj vy viete, chodili ste na základnú školu, že jedna plus jedna je dva, nie štyri.
Takto proste jednoducho je. Ale rozumiem, že viacerí z vás tu chcete videjká na facebook a ukázať na nás, že akí sme my zlí. Kľudne urobte voľby v júni, urobte ich, ja sa ich nebojím. Toho čo sa bojím a prečo teraz vystupujem je, že po voľbách je tu veľká šanca a veľké riziko, príde partia ľudí, ktorá bude chcieť zrušiť Špecializovaný trestný súd a Špeciálnu prokuratúru. A vy, ktorí tu sedíte a vykrikujete na nás akí sme my nedemokrati ako sa bojíme, ako sa trasieme na platy, držíte ústa a krok na tému špecializovanej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Veď keď sa vy ničoho nebojíte tak nemôžete mať problém hlasovať za môj pozmeňujúci návrh, nech je to v ústave. Vám korupcia vadí či nevadí, veď povedzte nám, lebo tieto úrady tie nie sú o aktuálnom špeciálnom prokurátorovi aktuálnom predsedovi Špecializovaného trestného súdu. Nie, tie sú o tom, že Slovensko má dva špeciálne úrady, ktoré sú určené a kreované nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu. Aby sa pozerali na prsty aj politikom aj mafiánskym skupinám, to sú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky ale k tomu sa nevyjadrujete, tuto hulákať na nás akí sme my nedemokrati to vám ide, ale k tomuto ani pol slova. Máte právo na nás kričať čo chcete ale vyjadrite sa aj k tomuto, chcete rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, chcete rušiť Špecializovaný trestný súd, podporíte to, nepodporíte to? To je tá otázka, lebo ani vaši voliči nechcú korupciu. Môžete si myslieť o špeciálnom prokurátorovi alebo sudcoch Špecializovaného trestného súdu čo len chcete, to ja vám neberiem.
Ale ja nehovorím a nechcem týmto pozmeňovákom chrániť konkrétnych ľudí, ja chcem chrániť inštitúcie. Však čo tu rozpráva pán Fico aj v tomto pléne len najväčšia politická chyba povedal dovoliť, aby keď bol zrušený Špeciálny súd ho obnoviť, to bola najväčšia politická chyba, to povedal Robert Fico, to nehovorím ja. Čo hovorí pán Eštok, celý HLAS zmizol, zase sa budú tváriť, že neexistujú, že Lipšica treba odstaviť, vyšetrovania zastaviť, akí ste vy demokrati keď si už takto hovoríme. Toto chcú vaši voliči? Veď to podporte, aký je s tým problém, toto nie je o betónovaní konkrétnych ľudí, toto je o inštitúcii. A Slovensko keď bude mať úžasné cesty ako v Nemecku také diaľnice, školstvo ako vo Fínsku a zdravotníctvo ako niekde v Dánsku, naozaj špička keď to bude všetko. Raz keď tu bude korupcia keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a je jedno či vládne pravica, ľavica, stred, keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a nebudú inštitúty, ktoré sú schopné to vyšetrovať inštitúcie, ktoré sú schopné to trestať, tak potom vám je úplne jedno po akej ceste jazdíte lebo v tej spoločnosti je rakovina. Ona sa nedá úplne vykoreniť, ale dá sa nastaviť systém tak, aby sa jednoducho potierala a trestala. A, že ľudia nie sú dokonalí, panebože veď vieme už päťtisíc rokov čo je moderná civilizácia, čo homo sapiens sapiens je. Ale to neznamená, že sa o to nemáme snažiť. A ja musím povedať kolegovia a kolegyne, že mnohí z vás sa tvária, že im nevadí vyšetrovanie, že oni sa nemajú čoho báť. Ale na druhej strane keď dostanú konkrétnu otázku "Súhlasíte s tým, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zakotvené aj v ústave" tak sú ticho a vyhovárajú sa. Počul som o tom, že nejaký poslanec by mohol prísť a povedať, že treba chrániť aj psy aj mačky a neviem čo všetko. Veď v poriadku keď bude po voľbách riziko toho, že niekto chce zakázať psy a mačky, nech sa páči dajte pozmeňovák a poďme sa baviť p psoch a mačkách. Ale teraz a hovorím to tu aj pre záznam, je obrovské riziko, že sú ľudia aj v tejto sále sedia í ľudia, ktorí urobia všetko preto, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zrušené, obmedzené vyšetrovania zastavené. Takto to je a vy keď budete hlasovať aj o tomto pozmeňujúcom návrhu môžte ukázať ako to vidíte aké Slovensko vlastne chceme. Toto nie je pravicovo-ľavicová téma, toto je téma či chceme, aby sme boli schopní bojovať proti korupcii proti mafiánom a vyšetrovať.
A ani tento pozmeňovák nehovorí, že tie inštitúcie sú najlepšie na svete a sväté, samozrejme robiť chybu nato je súd, nato sú opravné prostriedky a pod. Nato sú disciplinárne návrhy, to celé tam je. Tento pozmeňujúci návrh hovorí o tom, že chceme mať ako ústavodarca lebo hovoríme o ústave chceme mať inštitúcie, ktoré budú špeciálne a určené nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu a organizovaný zločin v krajine. A to hlasovanie bude aj o tom aké Slovensko chceme, o tom bude to hlasovanie, nie o konkrétnych ľuďoch, nie o konkrétnom špeciálnom prokurátorovi alebo konkrétnych sudcoch. Ale o tom, či sme schopní bez ohľadu nato či sme ľavicoví alebo pravicoví potierať korupciu, potierať mafiu a organizovaný zločin. A ja vám hovorím ak nebudeme bojovať o tieto inštitúcie, tak je vysoká šanca, že budú zrušené, že Fico a ďalší sa s tým nebudú babrať a uvidíte čo tu potom nastane. Prosím, vás všetkých naprieč politickým spektrom, aby ste tento pozmeňujúci návrh podporili. Ak nič nemáte proti Úradu špeciálnej prokuratúre a Špecializovanému trestnému súdu, ak sa nebojíte vyšetrovaní tak nemôžete mať problém to podporiť. Pán predsedajúci dovoľte mi prečítať pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu, Milana Vetráka, Mareka Šefčíka, Miroslava Kollára, Anny Miernej, Moniky Kozelovej, Tomáša Šudíka a Kristiána Čekovského k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša SVRČEKA a Petry HAJŠELOVEJ na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (tlač 1163).
Návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
V Čl. I sa za bod 3 vkladá nový bod 4 a nový bod 5, ktoré znejú:
„4. V Čl. 143 ods. 1 sa za slová „Najvyšší správny súd Slovenskej republiky" vkladajú slová „Špecializovaný trestný súd".
5. Za Čl. 150 sa vkladá Čl. 150a, ktorý zrne:
„Čl.150a
Úrad špeciálnej prokuratúry je osobitnou a vo svojej pôsobnosti nezávislou súčasťou prokuratúry. Na jej čele je špeciálny prokurátor, ktorého volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky. Úrad špeciálnej prokuratúry má vo svojej pôsobnosti najmä vykonávanie trestného stíhania a dozoru nad vyšetrovaním trestných činov korupcie, trestných činov spáchaných verejnými činiteľmi a trestnej činnosti pri ktorej dochádzka k zneužitiu verejných prostriedkov podľa čl. 60 ods. 1. Podrobnosti ustanoví zákon."
Doterajší bod 4 sa označuje ako bod 6.
Ďakujem pekne pán podpredseda, skončil som.
24. 1. 2023 15:54:25 - 16:04:44 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne pán podpredseda. Dámy a páni, keďže tá rozprava sa dnes špeciálne venuje z logiky veci referendu a opozícia kritizuje, že bývalá koalícia tu skoro nie je. Ani z vás opozícii tu nie je veľa, ale zdá sa mi potrebné adresovať jednu vec, ktorá tu v tej debate ako keby zaniká. Pozrite. Na to, aby sa zmenila ústava a to viete, či ste právnici alebo nie ste právnici, je treba 90 poslancov. SaS-ka prišla na to rokovanie a povedali, že k návrhu pána Svrčeka všetko preč. Ono to tam bude, potom vám dáme poslancov. S nimi my, bývalá koalícia vieme dosiahnuť 90 poslancov, ale prepáčte mi. Vy zo SaS-kou ste povalili vládu. Nikto vám nebráni. Dohodnite sa. Urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu. Dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni, budú v júni, budú v septembri, budú v septembri. Ja sa ich nijako nebojím a to, že to tu kričíte...
===== vládu. Nikto vám nebráni dohodnite sa, urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu, dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni budú v júni, budú v septembri budú v septembri. Ja sa nich nijako nebojím a to, že to tu kričíte a potom tu budete kričať ľuďom v poriadku. Takto vznikol ten kompromis, bodka. Chcete do nás kopať a biť a prepáčte mi, že ja som neprišiel za vami, veď vy ma chcete vešať mnohí z vás. Tak akože nečudujte sa nám, že sa ideme rozprávať potom všetkom napriek tomu zo SaS-kou ako s vami. Opakujem, dajte pozmeňovák, urobte prerobte, nie je s tým žiadny problém, o tom to je demokracia, ale tieto reči na tému, že my sa niečoho bojíme a, vôbec nie. Tie predčasné voľby budú a navyše táto rozprava je o tom, že sa bavíme o novele ústavy nie o termíne predčasných volieb. O tom bude debata o deň, o dva ak prejde táto novela ústavy. A či prejde pozmeňujúci návrh pani Kolíkovej kde to bude uznesením alebo to zostane v pôvodnej rovine ako navrhoval pán poslanec Svrček, že to bude ústavným zákonom, tak tam bude debata o tom kedy konkrétne budú predčasné voľby. Ale teraz tu kričíte na nás niektorých, ktorí s vami prepáčte, nikdy sme nespolupracovali z povahy veci. Keď ste spolupracovali s niekým tak to bola SaS na tom, aby ste povalili vládu a teraz hovoríte, že poďte s nami rokovať. No veď tak urobte si pozmeňujúci návrh, získajte podporu. Ja sa vám nevysmievam, také sú jednoducho pravidlá v parlamente. Za nás to tu môžem povedať, že ja s referendom nemám žiadny problém, nech tam zostane. Teraz bolo, nikdy som ho nekritizoval čo sa týka ľudia prišli, rozhodli, nemyslím si, že to sú draho vyhodené peniaze, majú nato právo. No áno, ja som nebol lebo tú otázku som nepovažoval za dobrú. Nech to tam zostane, získajte preto podporu. Však aj vy viete, chodili ste na základnú školu, že jedna plus jedna je dva, nie štyri.
Takto proste jednoducho je. Ale rozumiem, že viacerí z vás tu chcete videjká na facebook a ukázať na nás, že akí sme my zlí. Kľudne urobte voľby v júni, urobte ich, ja sa ich nebojím. Toho čo sa bojím a prečo teraz vystupujem je, že po voľbách je tu veľká šanca a veľké riziko, príde partia ľudí, ktorá bude chcieť zrušiť Špecializovaný trestný súd a Špeciálnu prokuratúru. A vy, ktorí tu sedíte a vykrikujete na nás akí sme my nedemokrati ako sa bojíme, ako sa trasieme na platy, držíte ústa a krok na tému špecializovanej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Veď keď sa vy ničoho nebojíte tak nemôžete mať problém hlasovať za môj pozmeňujúci návrh, nech je to v ústave. Vám korupcia vadí či nevadí, veď povedzte nám, lebo tieto úrady tie nie sú o aktuálnom špeciálnom prokurátorovi aktuálnom predsedovi Špecializovaného trestného súdu. Nie, tie sú o tom, že Slovensko má dva špeciálne úrady, ktoré sú určené a kreované nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu. Aby sa pozerali na prsty aj politikom aj mafiánskym skupinám, to sú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky ale k tomu sa nevyjadrujete, tuto hulákať na nás akí sme my nedemokrati to vám ide, ale k tomuto ani pol slova. Máte právo na nás kričať čo chcete ale vyjadrite sa aj k tomuto, chcete rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, chcete rušiť Špecializovaný trestný súd, podporíte to, nepodporíte to? To je tá otázka, lebo ani vaši voliči nechcú korupciu. Môžete si myslieť o špeciálnom prokurátorovi alebo sudcoch Špecializovaného trestného súdu čo len chcete, to ja vám neberiem.
Ale ja nehovorím a nechcem týmto pozmeňovákom chrániť konkrétnych ľudí, ja chcem chrániť inštitúcie. Však čo tu rozpráva pán Fico aj v tomto pléne len najväčšia politická chyba povedal dovoliť, aby keď bol zrušený Špeciálny súd ho obnoviť, to bola najväčšia politická chyba, to povedal Robert Fico, to nehovorím ja. Čo hovorí pán Eštok, celý HLAS zmizol, zase sa budú tváriť, že neexistujú, že Lipšica treba odstaviť, vyšetrovania zastaviť, akí ste vy demokrati keď si už takto hovoríme. Toto chcú vaši voliči? Veď to podporte, aký je s tým problém, toto nie je o betónovaní konkrétnych ľudí, toto je o inštitúcii. A Slovensko keď bude mať úžasné cesty ako v Nemecku také diaľnice, školstvo ako vo Fínsku a zdravotníctvo ako niekde v Dánsku, naozaj špička keď to bude všetko. Raz keď tu bude korupcia keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a je jedno či vládne pravica, ľavica, stred, keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a nebudú inštitúty, ktoré sú schopné to vyšetrovať inštitúcie, ktoré sú schopné to trestať, tak potom vám je úplne jedno po akej ceste jazdíte lebo v tej spoločnosti je rakovina. Ona sa nedá úplne vykoreniť, ale dá sa nastaviť systém tak, aby sa jednoducho potierala a trestala. A, že ľudia nie sú dokonalí, panebože veď vieme už päťtisíc rokov čo je moderná civilizácia, čo homo sapiens sapiens je. Ale to neznamená, že sa o to nemáme snažiť. A ja musím povedať kolegovia a kolegyne, že mnohí z vás sa tvária, že im nevadí vyšetrovanie, že oni sa nemajú čoho báť. Ale na druhej strane keď dostanú konkrétnu otázku "Súhlasíte s tým, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zakotvené aj v ústave" tak sú ticho a vyhovárajú sa. Počul som o tom, že nejaký poslanec by mohol prísť a povedať, že treba chrániť aj psy aj mačky a neviem čo všetko. Veď v poriadku keď bude po voľbách riziko toho, že niekto chce zakázať psy a mačky, nech sa páči dajte pozmeňovák a poďme sa baviť p psoch a mačkách. Ale teraz a hovorím to tu aj pre záznam, je obrovské riziko, že sú ľudia aj v tejto sále sedia í ľudia, ktorí urobia všetko preto, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zrušené, obmedzené vyšetrovania zastavené. Takto to je a vy keď budete hlasovať aj o tomto pozmeňujúcom návrhu môžte ukázať ako to vidíte aké Slovensko vlastne chceme. Toto nie je pravicovo-ľavicová téma, toto je téma či chceme, aby sme boli schopní bojovať proti korupcii proti mafiánom a vyšetrovať.
A ani tento pozmeňovák nehovorí, že tie inštitúcie sú najlepšie na svete a sväté, samozrejme robiť chybu nato je súd, nato sú opravné prostriedky a pod. Nato sú disciplinárne návrhy, to celé tam je. Tento pozmeňujúci návrh hovorí o tom, že chceme mať ako ústavodarca lebo hovoríme o ústave chceme mať inštitúcie, ktoré budú špeciálne a určené nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu a organizovaný zločin v krajine. A to hlasovanie bude aj o tom aké Slovensko chceme, o tom bude to hlasovanie, nie o konkrétnych ľuďoch, nie o konkrétnom špeciálnom prokurátorovi alebo konkrétnych sudcoch. Ale o tom, či sme schopní bez ohľadu nato či sme ľavicoví alebo pravicoví potierať korupciu, potierať mafiu a organizovaný zločin. A ja vám hovorím ak nebudeme bojovať o tieto inštitúcie, tak je vysoká šanca, že budú zrušené, že Fico a ďalší sa s tým nebudú babrať a uvidíte čo tu potom nastane. Prosím, vás všetkých naprieč politickým spektrom, aby ste tento pozmeňujúci návrh podporili. Ak nič nemáte proti Úradu špeciálnej prokuratúre a Špecializovanému trestnému súdu, ak sa nebojíte vyšetrovaní tak nemôžete mať problém to podporiť. Pán predsedajúci dovoľte mi prečítať pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu, Milana Vetráka, Mareka Šefčíka, Miroslava Kollára, Anny Miernej, Moniky Kozelovej, Tomáša Šudíka a Kristiána Čekovského k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša SVRČEKA a Petry HAJŠELOVEJ na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (tlač 1163).
Návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
V Čl. I sa za bod 3 vkladá nový bod 4 a nový bod 5, ktoré znejú:
„4. V Čl. 143 ods. 1 sa za slová „Najvyšší správny súd Slovenskej republiky" vkladajú slová „Špecializovaný trestný súd".
5. Za Čl. 150 sa vkladá Čl. 150a, ktorý zrne:
„Čl.150a
Úrad špeciálnej prokuratúry je osobitnou a vo svojej pôsobnosti nezávislou súčasťou prokuratúry. Na jej čele je špeciálny prokurátor, ktorého volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky. Úrad špeciálnej prokuratúry má vo svojej pôsobnosti najmä vykonávanie trestného stíhania a dozoru nad vyšetrovaním trestných činov korupcie, trestných činov spáchaných verejnými činiteľmi a trestnej činnosti pri ktorej dochádzka k zneužitiu verejných prostriedkov podľa čl. 60 ods. 1. Podrobnosti ustanoví zákon."
Doterajší bod 4 sa označuje ako bod 6.
Ďakujem pekne pán podpredseda, skončil som.
24. 1. 2023 15:54:25 - 16:04:44 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne pán podpredseda. Dámy a páni, keďže tá rozprava sa dnes špeciálne venuje z logiky veci referendu a opozícia kritizuje, že bývalá koalícia tu skoro nie je. Ani z vás opozícii tu nie je veľa, ale zdá sa mi potrebné adresovať jednu vec, ktorá tu v tej debate ako keby zaniká. Pozrite. Na to, aby sa zmenila ústava a to viete, či ste právnici alebo nie ste právnici, je treba 90 poslancov. SaS-ka prišla na to rokovanie a povedali, že k návrhu pána Svrčeka všetko preč. Ono to tam bude, potom vám dáme poslancov. S nimi my, bývalá koalícia vieme dosiahnuť 90 poslancov, ale prepáčte mi. Vy zo SaS-kou ste povalili vládu. Nikto vám nebráni. Dohodnite sa. Urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu. Dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni, budú v júni, budú v septembri, budú v septembri. Ja sa ich nijako nebojím a to, že to tu kričíte...
===== vládu. Nikto vám nebráni dohodnite sa, urobte iný pozmeňujúci návrh, urobte jednoducho inú úpravu, dajte pozmeňovák, schváľte to, bude to. Pre mňa predčasné voľby budú v júni budú v júni, budú v septembri budú v septembri. Ja sa nich nijako nebojím a to, že to tu kričíte a potom tu budete kričať ľuďom v poriadku. Takto vznikol ten kompromis, bodka. Chcete do nás kopať a biť a prepáčte mi, že ja som neprišiel za vami, veď vy ma chcete vešať mnohí z vás. Tak akože nečudujte sa nám, že sa ideme rozprávať potom všetkom napriek tomu zo SaS-kou ako s vami. Opakujem, dajte pozmeňovák, urobte prerobte, nie je s tým žiadny problém, o tom to je demokracia, ale tieto reči na tému, že my sa niečoho bojíme a, vôbec nie. Tie predčasné voľby budú a navyše táto rozprava je o tom, že sa bavíme o novele ústavy nie o termíne predčasných volieb. O tom bude debata o deň, o dva ak prejde táto novela ústavy. A či prejde pozmeňujúci návrh pani Kolíkovej kde to bude uznesením alebo to zostane v pôvodnej rovine ako navrhoval pán poslanec Svrček, že to bude ústavným zákonom, tak tam bude debata o tom kedy konkrétne budú predčasné voľby. Ale teraz tu kričíte na nás niektorých, ktorí s vami prepáčte, nikdy sme nespolupracovali z povahy veci. Keď ste spolupracovali s niekým tak to bola SaS na tom, aby ste povalili vládu a teraz hovoríte, že poďte s nami rokovať. No veď tak urobte si pozmeňujúci návrh, získajte podporu. Ja sa vám nevysmievam, také sú jednoducho pravidlá v parlamente. Za nás to tu môžem povedať, že ja s referendom nemám žiadny problém, nech tam zostane. Teraz bolo, nikdy som ho nekritizoval čo sa týka ľudia prišli, rozhodli, nemyslím si, že to sú draho vyhodené peniaze, majú nato právo. No áno, ja som nebol lebo tú otázku som nepovažoval za dobrú. Nech to tam zostane, získajte preto podporu. Však aj vy viete, chodili ste na základnú školu, že jedna plus jedna je dva, nie štyri.
Takto proste jednoducho je. Ale rozumiem, že viacerí z vás tu chcete videjká na facebook a ukázať na nás, že akí sme my zlí. Kľudne urobte voľby v júni, urobte ich, ja sa ich nebojím. Toho čo sa bojím a prečo teraz vystupujem je, že po voľbách je tu veľká šanca a veľké riziko, príde partia ľudí, ktorá bude chcieť zrušiť Špecializovaný trestný súd a Špeciálnu prokuratúru. A vy, ktorí tu sedíte a vykrikujete na nás akí sme my nedemokrati ako sa bojíme, ako sa trasieme na platy, držíte ústa a krok na tému špecializovanej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Veď keď sa vy ničoho nebojíte tak nemôžete mať problém hlasovať za môj pozmeňujúci návrh, nech je to v ústave. Vám korupcia vadí či nevadí, veď povedzte nám, lebo tieto úrady tie nie sú o aktuálnom špeciálnom prokurátorovi aktuálnom predsedovi Špecializovaného trestného súdu. Nie, tie sú o tom, že Slovensko má dva špeciálne úrady, ktoré sú určené a kreované nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu. Aby sa pozerali na prsty aj politikom aj mafiánskym skupinám, to sú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky ale k tomu sa nevyjadrujete, tuto hulákať na nás akí sme my nedemokrati to vám ide, ale k tomuto ani pol slova. Máte právo na nás kričať čo chcete ale vyjadrite sa aj k tomuto, chcete rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, chcete rušiť Špecializovaný trestný súd, podporíte to, nepodporíte to? To je tá otázka, lebo ani vaši voliči nechcú korupciu. Môžete si myslieť o špeciálnom prokurátorovi alebo sudcoch Špecializovaného trestného súdu čo len chcete, to ja vám neberiem.
Ale ja nehovorím a nechcem týmto pozmeňovákom chrániť konkrétnych ľudí, ja chcem chrániť inštitúcie. Však čo tu rozpráva pán Fico aj v tomto pléne len najväčšia politická chyba povedal dovoliť, aby keď bol zrušený Špeciálny súd ho obnoviť, to bola najväčšia politická chyba, to povedal Robert Fico, to nehovorím ja. Čo hovorí pán Eštok, celý HLAS zmizol, zase sa budú tváriť, že neexistujú, že Lipšica treba odstaviť, vyšetrovania zastaviť, akí ste vy demokrati keď si už takto hovoríme. Toto chcú vaši voliči? Veď to podporte, aký je s tým problém, toto nie je o betónovaní konkrétnych ľudí, toto je o inštitúcii. A Slovensko keď bude mať úžasné cesty ako v Nemecku také diaľnice, školstvo ako vo Fínsku a zdravotníctvo ako niekde v Dánsku, naozaj špička keď to bude všetko. Raz keď tu bude korupcia keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a je jedno či vládne pravica, ľavica, stred, keď sa budú rozkrádať verejné peniaze a nebudú inštitúty, ktoré sú schopné to vyšetrovať inštitúcie, ktoré sú schopné to trestať, tak potom vám je úplne jedno po akej ceste jazdíte lebo v tej spoločnosti je rakovina. Ona sa nedá úplne vykoreniť, ale dá sa nastaviť systém tak, aby sa jednoducho potierala a trestala. A, že ľudia nie sú dokonalí, panebože veď vieme už päťtisíc rokov čo je moderná civilizácia, čo homo sapiens sapiens je. Ale to neznamená, že sa o to nemáme snažiť. A ja musím povedať kolegovia a kolegyne, že mnohí z vás sa tvária, že im nevadí vyšetrovanie, že oni sa nemajú čoho báť. Ale na druhej strane keď dostanú konkrétnu otázku "Súhlasíte s tým, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zakotvené aj v ústave" tak sú ticho a vyhovárajú sa. Počul som o tom, že nejaký poslanec by mohol prísť a povedať, že treba chrániť aj psy aj mačky a neviem čo všetko. Veď v poriadku keď bude po voľbách riziko toho, že niekto chce zakázať psy a mačky, nech sa páči dajte pozmeňovák a poďme sa baviť p psoch a mačkách. Ale teraz a hovorím to tu aj pre záznam, je obrovské riziko, že sú ľudia aj v tejto sále sedia í ľudia, ktorí urobia všetko preto, aby Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd boli zrušené, obmedzené vyšetrovania zastavené. Takto to je a vy keď budete hlasovať aj o tomto pozmeňujúcom návrhu môžte ukázať ako to vidíte aké Slovensko vlastne chceme. Toto nie je pravicovo-ľavicová téma, toto je téma či chceme, aby sme boli schopní bojovať proti korupcii proti mafiánom a vyšetrovať.
A ani tento pozmeňovák nehovorí, že tie inštitúcie sú najlepšie na svete a sväté, samozrejme robiť chybu nato je súd, nato sú opravné prostriedky a pod. Nato sú disciplinárne návrhy, to celé tam je. Tento pozmeňujúci návrh hovorí o tom, že chceme mať ako ústavodarca lebo hovoríme o ústave chceme mať inštitúcie, ktoré budú špeciálne a určené nato, aby vyšetrovali tú najzávažnejšiu korupciu a organizovaný zločin v krajine. A to hlasovanie bude aj o tom aké Slovensko chceme, o tom bude to hlasovanie, nie o konkrétnych ľuďoch, nie o konkrétnom špeciálnom prokurátorovi alebo konkrétnych sudcoch. Ale o tom, či sme schopní bez ohľadu nato či sme ľavicoví alebo pravicoví potierať korupciu, potierať mafiu a organizovaný zločin. A ja vám hovorím ak nebudeme bojovať o tieto inštitúcie, tak je vysoká šanca, že budú zrušené, že Fico a ďalší sa s tým nebudú babrať a uvidíte čo tu potom nastane. Prosím, vás všetkých naprieč politickým spektrom, aby ste tento pozmeňujúci návrh podporili. Ak nič nemáte proti Úradu špeciálnej prokuratúre a Špecializovanému trestnému súdu, ak sa nebojíte vyšetrovaní tak nemôžete mať problém to podporiť. Pán predsedajúci dovoľte mi prečítať pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu, Milana Vetráka, Mareka Šefčíka, Miroslava Kollára, Anny Miernej, Moniky Kozelovej, Tomáša Šudíka a Kristiána Čekovského k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša SVRČEKA a Petry HAJŠELOVEJ na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (tlač 1163).
Návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
V Čl. I sa za bod 3 vkladá nový bod 4 a nový bod 5, ktoré znejú:
„4. V Čl. 143 ods. 1 sa za slová „Najvyšší správny súd Slovenskej republiky" vkladajú slová „Špecializovaný trestný súd".
5. Za Čl. 150 sa vkladá Čl. 150a, ktorý zrne:
„Čl.150a
Úrad špeciálnej prokuratúry je osobitnou a vo svojej pôsobnosti nezávislou súčasťou prokuratúry. Na jej čele je špeciálny prokurátor, ktorého volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky. Úrad špeciálnej prokuratúry má vo svojej pôsobnosti najmä vykonávanie trestného stíhania a dozoru nad vyšetrovaním trestných činov korupcie, trestných činov spáchaných verejnými činiteľmi a trestnej činnosti pri ktorej dochádzka k zneužitiu verejných prostriedkov podľa čl. 60 ods. 1. Podrobnosti ustanoví zákon."
Doterajší bod 4 sa označuje ako bod 6.
Ďakujem pekne pán podpredseda, skončil som.
19. 12. 2022 18:39:59 - 18:39:59 78. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 1322 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
V zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystupujem v prvom čítaní ako spravodajca určený na ústavnoprávnom výbore. Návrh zákona spĺňa z formálnej právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, ktorý navrhol aj ako gestorský výbor. S tým aby gestorský výbor prerokoval tento návrh zákona v druhom čítaní do 30. januára 2023. Zo znenia aj z toho, čo povedal pán navrhovateľ je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Ako spravodajca určený gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že tento návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam rovnako návrh zákona prideliť výborom v rátane určenia gestorského výboru a lehôt na prerokovanie tohto návrhu zákona vo výbore, tak ako to určil predseda Národnej rady.
Prosím, pán podpredseda, otvorte rozpravu.
19. 12. 2022 18:24:59 - 18:24:59 78. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Dámy a páni, Národná rada pridelila návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárske záležitosti. Gestorský výbor bol určený ústavnoprávny výbor. Poslanci, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko.
Ústavnoprávny výbor návrh zákona prerokoval avšak o návrhu uznesenia nehlasoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Výbor pre hospodárske záležitosti o návrhu zákona nerokoval. Ústavnoprávny výbor ako gestorský výbor o návrhu spoločnej správy, vrátane stanoviska nerokoval, keďže nebol uznášaniaschopný.
Predseda ústavnoprávneho výboru ma určil za spravodajcu, preto predkladám túto informáciu. Pán podpredseda, prosím, otvorte rozpravu.
13. 12. 2022 11:40:01 - 11:40:01 78. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia 2 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
10.
Ďakujem pekne. Pán predseda, navrhujem, aby sa o tlači 1334 - návrh na vyslovenie nedôvery vláde - hlasovalo na najbližšej riadnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. (Reakcie z pléna. Ruch v sále.)
8. 12. 2022 16:55:04 - 16:55:04 79. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne. Prvá poznámka, že ja som vo svojom vystúpení ani raz nebol ad hominem. Niektorí ste k tomu skĺzli. Nerozumiem, ja k tomuto nechcem skĺzavať. Druhá poznámka je, že samozrejme, že táto vláda nie je tá istá ako vláda Ivety Radičovej, ten následok bude ten istý a to sú predčasné voľby. To ste obišli a to ste obišli vo svojich vystúpeniach. A tretia poznámka čo sa týka toho akým spôsobom sme sa rozišli. Ja som bojoval a Braňo to veľmi dobre vie, Gröhling, aby ste zostali. A keď tu, pani Zemanová, rozprávate o tom v akom stave je naša strana, holt, ale hoc ako jeden poslanec a vy to veľmi dobre viete, som bojoval, aby ste zostali a vie to aj Braňo a vie to aj Mária. To čo som vedel ako jeden poslanec urobiť som urobil, aby ste neodchádzali z tej koalície. To je prvá vec.
A druhá vec je, kľudne, ja nesiem tie, ako to nazvať, politické náklady na to, že som zostal. Ale tiež ste zabudli na to, už keď tu hovoríte o tých červených čiarach, čo som povedal a akým spôsobom sme sa vyjadrili k novelám Trestného poriadku a Trestného zákona. Už keď len máme byť taký presný.
A tretia vec je, ja pokojne si nechám od starších kázať o morálke a nemyslím to nijako cynicky. Ste skúsenejší, len potom ako vy ste sa podpísali pod jeden návrh so Žigom. To, že by ste hlasovali za návrh, ktorý by dal asi Smer a Hlas spolu v pohode, rozumiem, ste opozičná strana. A keď mňa idete cvičiť z morálky, kľudne to robte, ja stále verím v dobrý úmysel, tak potom tiež pozrite sa aj vy sami sebe. Myslím si, že robíte chybu, kolegovia, lebo budú nasledovať predčasné voľby, ak povalíte Hegerovu vládu. (Potlesk v sále.)
8. 12. 2022 16:25:04 - 16:25:04 79. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -  
Nič, ani keby tu bola nová väčšina, keby ste mali vy 76-tku, lebo je tu rokovací poriadok a je tu šesť mesiacov stopka a navyše ten zápas dnes prebieha na Ústavnom súde, to viete. Takýmto spôsobom jednoducho klamete ľudí v tom, že hovoríte, že táto vládna koalícia nič nevie robiť s § 363, a tým, že sa povalí Hegerova vláda, tak § 363 bude vyriešený. No nebude, do mája je stopka a do mája, dámy a páni, keď padne Hegerova vláda, budú predčasné voľby.
Čo sa týka pána Žilinku, tak viacerí vieme ako to bolo, akurát niektorí z vás, opakujem, niektorí z vás stratili pamäť. Ja si veľmi vážim to, čo urobil Ondro Dostál, lebo to nemuselo byť a určite to nebolo preňho jednoduché sa postaviť vlastnému klubu a povedať nahlas, že pán Sulík sa dohadoval s Gučíkom a urobil to a nehlasovali potom a myslím, že Ondro urobil vtedy správne. Ja som takisto vyzýval pani prezidentku, aby ho nevymenovala, ona sa nejako rozhodla, ale boli iní a iné, ktoré hovorili o silnom životnom príbehu. Ale to je história, to ľudia vedia, faktom je, lebo poďme k faktom, keď zajtra alebo v utorok padne Hegerova vláda, Maroš Žilinka nejde nikam, on neodstupuje, jeho nemá kto odvolať, nemáte 90-tku na jeho odvolanie. Jednoducho takto to je, vy ste sa rozhodli, že chcete ukázať, že túto vládu drží opozícia, kde sú aj fašisti, ale oni idú hlasovať za pád vlády spolu s vami. Je vysoká šanca, ak nezídete z kratšej cesty, že vláda padne. Opakujem, žiadne scenáre o tom, že tu bude nejaká nová vláda, nová vládna väčšina, alebo, že bude úradnícka vláda sa nenaplnia. Nerozumiem tomu, že ste sa rozhodli pre tento kamikadze štýl, že jednoducho hoc nesúhlasíte s mnohými krokmi vládnej koalície, terajšej, že ste ochotní riskovať predčasné voľby. Veď vy ste počuli včera toho Fica, čo hovoril v súvislosti s Úradom Špeciálnej prokuratúry a prepáčte mi, naposledy, čo som sa pozeral, nemáte preferencie na to, aby ste zostavili po tých predčasných voľbách vládu. To, že ich nemám ja, v poriadku, ale vy ich na to nemáte, nemáte rozrokovanú veľkú a širokú koalíciu, ktorá ide zobrať Slovensko do svojich rúk, alebo ak máte, tak to perfektne skrývate.
Nevidím, že by Progresívne Slovensko, alebo KDH, alebo SaS vedeli dneska urobiť 76-ku, keby boli o 110 dní predčasné voľby. Ja vám nijako nezazlievam, že kritizujete túto vládnu koalíciu, ste v opozícii, úplne v poriadku, len sa mi zdalo, že tiež vnímate mantinely a politickú realitu, ktorá tu je, lebo jedna vec je povedať, že táto vláda je zlá, ale od štátnika a od štátnikov sa čaká, že povedia aj to bé, lenže vy to bé nemáte. Vy hovoríte, povalíme vládu, a potom sa niečo stane a snažíte sa ľuďom nahovoriť, že to niečo bude ako nová väčšina v parlamente. Kollára neviete vystáť, Matoviča neviete vystáť, polku OĽaNO neviete vystáť a s kým chcete urobiť tú väčšinu? No s kým ju idete urobiť? Tá otázka, ktorá tu je, nie je to, či máte, alebo nemáte súhlasiť, je jasné, rozhodli ste sa, odišli ste do opozície. Tá otázka je, či vám to stojí za to, hoc je to 15 mesiacov odovzdať, alebo riskovať, aby som bol presný, odovzdanie krajiny do rúk Fica. To je to o čom sa tu bavíme. Ja vás nejdem prehovárať o tom, že aby ste mali zrazu radi niekoho, koho nemáte radi, alebo s kým nesúhlasíte. Ale považujem vás za normálnych, racionálnych ľudí, ktorí si vedia spočítať po tých dvanástich rokoch v politike, A a B. Navyše Richard Sulík je dobrý v počtoch, ale toto nesedí. Tých 76 proste njjako nesedí v žiadnom scenári.
Už vidím Borisa Kollára ako ide súhlasiť s úradníckou vládou, keď sme pri tom, keď ten scenár tak podsúvate. Alebo už vidím pani prezidentku, že si zoberie na triko to, že všetko musieť podpísať, všetko. Však poznáte ústavu, viacerí ste veľmi skúsení právnici. Konštrukty, ktoré tu vytvárate, sú utópia, dnes hráme o to, či budú predčasné voľby. Žiadny iný scenár nie je na stole a SaS opakuje tú istú chybu ako pri Radičovej vláde. Nerozumiem, naozaj nerozumiem, že robíte to isté, čo sami mnohí ľutujete v tých súkromných rozhovoroch, že to bola chyba vtedy, a teraz idete urobiť to isté. Dámy a páni, nijako neočakávam, že budete mať radi túto vládu, alebo vládnu koalíciu, alebo, že zrazu by sa zlepšili vzťahy, ktoré proste za tých dva a pol roka utrpeli, ale od racionálnych ľudí, akí ste vy, vnímam to, že budú argumenty, ktoré, ktoré ponúkate, brať vážne. 363 sa nezmení po páde vlády, lebo je tam ešte päť mesiacov stopka. Jediný kto ho momentálne môže zmeniť, alebo zrušiť je Ústavný súd, alebo to potom spolu musíme skúsiť znova. Maroš Žilinka po páde vlády nikam neodchádza. Jediné čo môžme skúsiť, opäť je to, aby prezidentka podala disciplinárny návrh a rozhodoval o ňom disciplinárny súd. Keď mohol disciplinárny súd rozhodovať o tom, že Lipšič povedal dve veci na kameru, tak môže rozhodovať aj o tom, čo robí Žilinka. To má dnes v rukách prezidentka, a tam môžme vyvíjať spoločne iniciatívu a rovnako neexistuje, opakujem neexistuje tu 76 poslancov, ktorí chcú vytvárať nejaký nový pôdorys. Takto to je, vytvorili ste si slabé argumenty na to, aby ste nemuseli byť konfrontovaní s tým, že povalíte vládu a budú predčasné voľby. Ale ak vláda Eduarda Hegera padne, skôr, alebo neskôr tie predčasné voľby budú. Opakujem, štátnik sa správa tak, že vie, čo je krok B. Prosím vás, aby, aby ste si to naozaj premysleli a zišli z kratšej cesty dole.
Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
8. 12. 2022 16:10:04 - 16:15:30 79. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Vážený pán premiér, dámy a páni, milé kolegyne a kolegovia, ja si veľmi dobre pamätám rok 2011, keď padala Radičovej vláda. Sme boli na vysokej škole s viacerými priateľmi a sami seba sme sa pýtali, že či sa to proste naozaj ide stať a či naozaj padne Radičovej vláda. No a potom sa to stalo a mnohí, mnohí (hlasy v sále), mnohí sme sa pýtali, že ako je to možné, že či kolegovia, ktorí tu dnes sedia, alebo vôbec vtedajšia pravicová vláda jednoducho nevidí, čo môže nastať. No a dnes to človek alebo teda ja zažívam na vlastnej koži. Ten scenár ako keby sa opakuje. Opakuje sa scenár Radičovej vlády. A bolo to alebo je to úplne rovnaké. Ja si veľmi dobre pamätám, ako ste vtedy hovorili, kolegovia zo SaS-ky, že euroval je pre vás principiálna a hodnotová otázka a že jednoducho to je niečo, kvôli čomu ste ochotní sa postaviť aj na hranu. Potom Iveta Radičová spojila hlasovanie o eurovale s dôverou a padla Radičovej vláda. A chvíľu zneli priestorom reči o tom, že veď je nejakým spôsobom možné vyskladať novú koalíciu, aby znova tu bola, aby sa udržala tá vláda na pôdoryse výsledkov volieb z roku 2010. A bola to úplná hlúposť v momente, dva dni po tom, ako padla Radičovej vláda, boli dohodnuté predčasné voľby, bola schválená novela ústavy a navyše bol schválený euroval, čo je úplne cynické, že pred dvoma dňami sme schválili update eurovalu aj s vašimi hlasmi.
A teraz sa opakuje to isté. Vy tu ponúkate slameného panáka. Zahlasujeme za pád vlády, padne vláda a potom sa vytvorí nejaká nová koalícia, ktorá bude fungovať tak, aby vláda mala sedemdesiat šestku. A keď sa nevytvorí, tak náhodou tu bude nejaký typ úradníckej vlády. Nič z toho sa nestane. Keď padne Hegerova vláda, budú predčasné voľby. Opakujete Radičovej scenár.
A mnohých z vás si naozaj vážim a považujem vás za rozumných ľudí, len nerozumiem, prečo robíte tú istú chybu. A nikto nepopiera a ja som posledný, kto by to popieral, že táto vládna koalícia má svoje problémy a že nie vždy je to jednoduché. Koniec koncov veď sme tam boli spolu dva a pol roka a mňa naozaj mrzelo, že ste odišli z tej vlády. A tie zápasy, ktoré sme viedli, o tom raz môžeme hovoriť, a boli to zápasy ako vo vnútri, tak potom s opozíciou. A mnohé z nich boli úspešné. Koniec koncov starší politici ako ja hovoria, že politika je zápasom. A keď ste odišli z tej vládnej koalície, tak ste povedali, že budete konštruktívnou opozíciou a opäť sa to ukázalo. Keď sme riešili otázku sudcovských previerok, tak sme ten zápas vyhrali. Keď sme riešili otázku toho, akým spôsobom sa Národná rada postaví k Rusku alebo k Ukrajine, tak sme ten zápas spolu vyhrali. Ale ja mám pocit, že vám sa to vymklo z rúk teraz, lebo oni zahlasujú všetci. A vy zahlasujete s nimi a tá vláda padne. A nebude tu nová väčšina, nebude tu úradnícka vláda, budú predčasné voľby. Rok 2011 sa opakuje.
Keď človek veľmi pozorne číta to odôvodnenie, ktoré ponúkate ako poslancom, tak ľuďom, prečo je dôležité, aby táto vláda bola povalená, tak tam píšete, aj viacerí z vás to spomínate, že problémom je § 363. To je opäť úplný slamený panák. Nie v tom, že by to nebol problém, ono to je problém, lenže vy, ktorí poznáte rokovací poriadok, viete, že § 363 má v tomto pléne stopku až do mája, pretože koncom októbra bol odmietnutý. Takže keď zajtra padne vláda, s tri šesť trojkou neurobíte nič, ani keby tu bola nová väčšina, keby ste mali vy sedemdesiat šestku, lebo je tu rokovací poriadok a je tu šesť mesiacov stopka. A navyše ten zápas dnes prebieha na Ústavnom súde, to viete. Takýmto spôsobom jednoducho klamete ľudí v tom, že hovoríte, že táto vládna koalícia nič nevie robiť s § 363, a...
=====
8. 12. 2022 14:40:04 - 14:40:04 79. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážený pán predseda vlády a členovia vlády, dámy a páni, dovoľte mi aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady pridelil návrh skupiny poslancov na prerokovanie všetkým výborom okrem mandátového a imunitného výboru a výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti a osobitných kontrolných výborov a to v lehote do určeného termínu konania schôdze.
Gestorský výbor bol určený ako ústavnoprávny výbor.
Návrh skupiny poslancov prerokovali: zahraničný výbor, výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor pre zdravotníctvo, avšak neprijali uznesenie keďže návrh uznesenie nezískal súhlas potrebnej väčšiny poslancov.
Ostatné výbory, ktorým bol tento návrh skupiny poslancov pridelený o ňom nerokovali, keďže neboli uznášaniaschopné.
O návrhu správy a o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky ústavnoprávny výbor ako gestorský výbor nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný.
Predseda ústavnoprávneho výboru ma ako spravodajcu poveril, aby som vás informoval o výsledku prerokovania vo výboroch a zároveň určil mňa a pánov poslancov, Kyselicu a Drdula za spravodajcov.
Ako spravodajca vás informujem, že vláda na svojom dnešnom rokovaní s týmto návrhom vyslovila nesúhlas.
Pán predseda, prosím, otvorte rozpravu.
7. 12. 2022 15:40:04 - 15:40:04 78. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Ďakujem veľmi pekne. Tento parlament zažil historickú chvíľu, že pán poslanec Nemky vystupuje v rozprave. To si ešte nepamätám za tri roky, že by tu odtiaľto hovoril. Ale to len azda ako taký bonmot na úvod.
Keď prišla pandémia covidu v roku 2020, tak ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny po debatách aj so sociálnymi partnermi sa rozhodlo, že sa zmrazia príplatky za prácu v noci. Tá debata nebola jednoduchá, ale mnohí vtedy aj uznali, že vzhľadom na to, že stúpa výška minimálnej mzdy, tak tým pádom sa zmrazia príplatky za prácu v noci. No ale prešli dva roky. Máme po pandémii covidu, chvalabohu, je tu energetická kríza. Na druhej strane do nej vstupuje štát aktívne, že stropuje ceny energií a podáva pomocnú ruku podnikateľom. Preto si myslím, že je správne rozmraziť tieto príplatky. Rozumiem, že podnikateľské prostredie nebude úplne spokojné. Na druhej strane, nebudem vám klamať, ja teda 99 % so stranou SMER nesúhlasím, ale tu musím povedať, že vítam tento návrh. A požiadal som aj koaličných partnerov, aby pri tomto hlasovaní bola zelená karta a aby ho koalícia podporila. Lebo je to hrozne ľudské.
Ja si pamätám, a ospravedlňujem sa za to, že som osobný, keď chodila moja matka z nočnej a my sme ráno odchádzali do školy. Alebo keď môj otec teraz chodí z nočnej, ako je to týždeň ťahať nočnú. Alebo ja som na vysokej škole celý, alebo teda časť prvého ročníka chodil na nočnú do fabriky a viem, čo to je robiť v noci. A mnohí z vás ste to zažili. A myslím si, že sa k tomu treba postaviť čelom, že to je naozaj ťažká práca, že to nie je vôbec príjemné celú noc stáť niekde za pásom. A vonkoncom to nie je úplne štandardné.
Žiaľbohu, Slovenská republika má jeden z najväčších podielov nočnej práce v rámci európskeho trhu. To je niečo, čo nás tak trošku definuje. Myslím si, že sa to postupne začína otáčať aj vzhľadom na to, ako sa tá ekonomika vyvíja. Ja si vážim všetkých, ktorí prinášajú pracovné miesta na Slovensko. A vonkoncom nevnímam tento návrh zákona ako útok proti nim. Na druhej strane, aj takouto reguláciou tej nočnej práce vytvárame určité prostredie.
Vítam to, že aj po rokovaní, a to úplne otvorene priznám, s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny s pánom ministrom Krajniakom sa podarilo dostať ako keby na stôl kompromis. A ten kompromis spočíva v tom, že páni a dámy z opozície, pán Nemky, pán Susko a ďalší sa rozhodli, že vypustia tie zóny minimálnej mzdy, ktoré by ešte navyšovali minimálnu mzdu. To je vlastne pozmeňujúci návrh, ktorý tu pán kolega predniesol. A rovnako, že hovoria v tom pozmeňujúcom návrhu, že tá nábehová krivka na rozmrazenie tých príplatkov za prácu v noci bude polroka. To znamená, že odteraz si vedia zamestnávatelia naplánovať toho polroka. A rovnako to vidím aj v kontexte toho, že naozaj, bohu vďaka za to, že padajú ceny energií na európskych trhoch aktuálne. To znamená, že aj ten výpadok, keď to nabehne od 1. 6., nebude pre nich taký, taký veľký. Samozrejme, budú to cítiť. To nikto nepopiera. A bolo by klamstvo hovoriť, že to nebudú cítiť.
Len, prosím, naozaj sa pozrime aj na tých ľudí, ktorí pracujú v noci za pásom. Ja viem, že tá téma je trošku sprofanovaná, že keď pán predseda Fico bol robiť tú nočnú, že ako keby to nabralo nejakú dynamiku nejakého populizmu. Ale každý z vás, ktorý tu sedíte, ktorý ste zažili nočnú alebo vo vašom okolí vidíte tých ľudí, ktorí robia nočnú, tak viete, že to nie je vonkoncom med lízať.
Preto opakujem, ja som sa veľmi prihováral napriek protitlaku mojich koaličných partnerov, aby sme tomuto návrhu vyhoveli. To znamená, že je zelená karta a verím, že, že koalícia tento návrh zákona, hoc je opozičný, hoc je zo strany SMER, že ho podporí, tak aby sa tie príplatky rozmrazili. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
7. 12. 2022 11:55:07 - 11:55:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
125.
Tí, ktorí sa obávajú o to, či budú ďalej na slobode z politikov, budú robiť všetko preto, aby zrušili Úrad špeciálnej prokuratúry, a bez ohľadu na to, kedy budú voľby, či predčasné, alebo riadne, jedna z hlavných tém bude otázka Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Lebo Slovensku sa podarilo vytvoriť dve inštitúcie, ktoré sú nezávislé, ktoré, do ktorých politická moc nemôže zasahovať. A toto mnohým nesedí. Už raz sa snažili na Ústavnom súde zničiť špeciálny trestný súd. Aj sa im to podarilo, že Ústavný súd o jeden hlas vtedy ten zákon vyhlásil za protiústavný a potom sa podaril malý zázrak, že vznikol Špecializovaný trestný súd. Fico paradoxne dnes hovorí, že to bola jedna z jeho najväčších politických chýb súhlasiť so zriadením Špecializovaného trestného súdu. A pamätajme si všetci na to a viďme, prosím, väčší obraz ako malé čriepky v mozaike, ktoré nám klú oči, ktoré nás vyrušujú. Viďme väčší obraz a ten väčší obraz je to, či Slovensko bude mať vyšetrovací, respektíve prokuratúra bude mať časť, ktorá je nezávislá a ktorá bude schopná nezávisle vyšetrovať tie najzávažnejšie trestné činy. Konečne odišiel Dušan Kováčik. Skončilo mu funkčné obdobie. Teraz tá prokuratúra robí to, čo robiť má na základe zákona a podlieha zákonu, a toto musíme uchrániť. Úrad špeciálnej prokuratúry treba... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
7. 12. 2022 11:25:07 - 11:25:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
109.
Ďakujem pekne. Vidíme zásadný rozdiel medzi tým, akým spôsobom sa viedla diskusia dnes a to, čo tu bolo včera. A nielen čo sa týka prejavu, ale ten zásadný rozdiel je v tom, že špeciálny prokurátor vystupuje v rozprave, že môžu naňho reagovať aj kolegovia poslanci a poslankyne, ktorí s ním nesúhlasia. A toto je úplne zásadné. Hoc niekto súhlasí, alebo nesúhlasí s postupmi špeciálnej prokuratúry, tak ide o tom, že tu je priestor si to vysvetliť. A včera? Čo to bolo včera?
Včera vystúpil pán generálny prokurátor na úvod, keď naňho nikto nemohol reagovať, potom tu sedel celý čas a potom vystúpil na záver, keď naňho nikto nemohol reagovať. A to je kľúčové pre dôveru v právny štát. To je kľúčové preto, že ľudia veria, že na Slovensku sa deje alebo nedeje spravodlivosť. Lebo tí, ktorí rozhodujú o osudoch obvinených, majú byť konfrontovaní v miere, ktorá je prípustná aj s verejnosťou a verejnými otázkami. A generálny prokurátor proste zbabelo uteká pred novinárskymi otázkami, nerobí tlačové konferencie, nerobí vyhlás..., respektíve robí vyhlásenia a dáva jednoducho dôvod ľuďom na pochybnosti. A dokonca, a to považujem za úplne bizarné, že keď špeciálny prokurátor hovorí v médiách, tak pomaly ho chce disciplinárne stíhať. Že to kam sme sa dostali?
A čo sa týka, čo sa týka vôbec tej celej rozpravy, ktorá tu dnes bola, ja vystupujem tiež preto, ak by chcel niekto ešte z opozície reagovať, to nebolo o faktoch. To bola zmes urážok, zmes vecí, ktoré nijakým spôsobom nesúvisia s rozhodnutiami, ktoré aj opozícia, teraz myslím pána Fica, kritizuje. To bolo ad hominem na osobu špeciálneho prokurátora bez toho, aby čokoľvek zaznelo ohľadne právneho názoru alebo právnej kvalifikácie niektorých skutkov. To je nepochopiteľné, to je divadelné predstavenie. Divadelné predstavenie, ktoré má zaujať tých, ktorí sú právoplatne odsúdení, ktoré má zaujať, samozrejme, nejakú voličskú základňu a ktoré má zaujať všetkých, ktorí by mohli začať vypovedať. Vypovedať v prospech alebo neprospech kohokoľvek, a o tomto sa tu my dnes bavíme. Úrad špeciálnej prokuratúry je pod enormným tlakom, pod tlakom generálneho prokurátora.
Maroš Žilinka sa včera ani raz nezastal Úrad špeciálnej prokuratúry. Nehovorím, že sa mal zastávať Daniela Lipšica. Špeciálne hovorím o Úrade špeciálnej prokuratúry. To kam sme sa dostali, toto ako keby bolo nechcené dieťa. Je to tu, ale no tak nič o tom radšej nepoviem. Ale o všetkom možnom, o krajských prokurátoroch, ktorí bohvie prečo napísali nejaké vyhlásenie, a pánboh vie, či ho písali oni, tak o tých tu veľa rozprával. Ale o tom, že Fico tu chce dávať esesácke plášte prokurátorom špeciálnej prokuratúry nepovedal ani slovo.
My sme v situácii, že je tu časť politického spektra – SMER, HLAS, ĽSNS, REPUBLIKA a neviem, kto všetko, ktorá chce zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Neklamme si. Ak prídu predčasné voľby alebo prídu riadne voľby a dostanú sa títo páni a dámy k moci, a dnes sme to tu počuli v tej sále, tak budú chcieť zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd. Veď Fico sa tu osobne v pléne vyhráža špeciálnemu prokurátorovi. To kde sme? Ja viem, že táto správa je podstatne zaujímavejšia ako správa, ktorú prednášal Dušan Kováčik. Ten tu prišiel, sadol si tu na päť hodín, dokopy nič nepovedal a potom utiekol pred novinármi. Skóre 61:0, to sme už zabudli na to? O toto sa tu dnes hrá. Toto je to, čo bude rozhodovať. Lebo to, že či bude nejaká budova natretá na žlto alebo na zeleno alebo či pôjde cesta cez jedno pohorie alebo druhé pohorie na konci dňa nemá zásadný vplyv na kvalitu života ľudí v tejto krajine. Ale to, či zákon a spravodlivosť bude platiť pre všetkých rovnako, to je to kľúčové. O to sa dnes hrá. Ak špeciálna prokuratúra, ak vyšetrovatelia urobili nejakú chybu, je tu súd na to, aby túto chybu konštatoval a potom aproboval. Ale my sa dnes nebavíme o chybách, táto rozprava nebola o chybách.
Táto rozprava bola o tom, že sa snažia kolegovia niektorí absolútne spochybniť akékoľvek vyšetrovanie. Ja som tu nepočul citáty z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva alebo judikatúry najvyššieho súdu. Kolégy, toho čo je, trestnej teórie, nie, to bolo o tom, že tu sú politické procesy, Lipšic nemal byť nikdy špeciálny prokurátor a všetci sme zaujatí mafiáni, ktorí chcú pozatvárať smerákov. Zvláštne. Ale o tom, že niekto je obvinený zo závažnej trestnej činnosti, že existujú dôkazy, že vypovedajú bývalí nominanti a že o tom rozhodujú súdy a že súd odsúdil bývalého špeciálneho prokurátora, o tom ani pol slova. Či aj tie súdy sme my skorumpovali? Tí sudcovia sú naši? Tí sudcovia sú tu roky, tí sudcovia tu boli za SMER-u, niektorí tu boli ešte za Dzurindu. A vtedy ticho, vtedy nikto nič nepovedal.
Ale dnes, keď jednoducho hrozí, že niektorí kamaráti alebo možno aj politici by mali stáť pred spravodlivosťou a mali právo sa férovo brániť, tak tu počúvame osobné útoky na to, že Daniel Lipšic nemal byť špeciálnym prokurátorom alebo útoky o tom, že prokurátori si majú objednávať a obliekať esesácke kabáty. To je šialené. A opakujem, o toto sa tu hrá. O právny štát a o dôveru v právny štát. O to, či ľudia budú mať pocit, že na Slovensku platí spravodlivosť pre všetkých. Pre všetkých. Nielen pre opozíciu alebo koalíciu, pre akéhokoľvek a každého občana v tejto krajine. Opakujem a budem to opakovať dookola, keď sa dámy a páni z tejto strany dostanú... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec Nemky.

Šeliga, Juraj, poslanec NR SR
... k moci, jedna z prvých vecí, ktoré urobia, budú chcieť zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd, lebo budú chcieť dostať von všetkých, ktorí boli právoplatne odsúdení. Však o Kováčikovi hovoria ako o politickom väzňovi. O tom Kováčikovi, ktorý nevyšetril ani jednu kauzu za štrnásť rokov. To je pre nich politický väzeň. Vtedy keď bola správa špeciálneho prokurátora Kováčika, vtedy nevystupovali. A vtedy ani nikto z vtedajšej opozície nehovoril o Kováčikovi, že je nejaký mafián alebo niečo také. Hovorili mu, že je pán, ktorý má skóre 61:0, čo je úplne objektívny fakt.
Nezabúdajme, milí priatelia, dámy a páni, o to a na to, o čo sa tu hrá. To je jedno, či my budeme, alebo nebudeme v politike, ale ide o to, že či ľudia na Slovensku budú veriť, že zákon platí pre každého, že každý, keď urobí niečo zlé, má byť postavený pred spravodlivosť. A opozícia na čele s Robertom Ficom nám hovorí nie. Keď ste s nami, keď ste s nami v jednej partii, keď s nami bijete bandu, tak my sa o vás postaráme. A sme schopní zájsť tak ďaleko, že budeme útočiť na rodiny, budeme útočiť na tých, ktorí sa nevedia brániť, budeme spochybňovať všetko a všetkých. A nič nám nie je sväté. V takom prípade nám nič nie je sväté, lebo my bijeme bandu a my sme spolu. A my kradneme a kradneme peniaze, ktoré patria ľuďom na Slovensku. To je na tom to šialené. A práve preto sú tie všetky pokusy o predčasné voľby a o povalenie vlády nebezpečné podľa mňa.
Každý sa rozhoduje slobodne a podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, ale, ale ja som cítil potrebu pomenovať toto riziko, pretože tá debata sa zvrhla proste nie do argumentov o tom, akým spôsobom postupuje Úrad špeciálnej prokuratúry, akým spôsobom vykladá určitý paragraf alebo akým spôsobom postupujú orgány činné v trestnom konaní. O tom tu neznelo nič. Tá debata sa zvrhla na to, úplne živočíšne, lebo im ide o život v určitom slova zmysle, lebo sa boja, zvrhla sa na to, že tento úrad treba zrušiť. Na toto pamätajme, prosím, o tomto rozprávajme, hoc máme rôzne, naozaj rôzne názory na niektoré veci, toto je niečo, čo by nás všetkých demokratov, skutočných demokratov malo spájať.
Ďakujem veľmi pekne.
7. 12. 2022 8:55:07 - 8:55:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Dámy a páni, pán špeciálny prokurátor, je také príznačné, že už nie ste v politike, ale že na tejto strane pléna dneska nestojí nikto, včera keď tu bol váš kolega pán Žilinka bolo tu viac kolegov. Asi je to tým, že ten celý deň, ktorý sme tu počúvali tú rozpravu, tak sa museli z toho vyspať a nie sú schopní prísť. A najmä o to viac ma to mrzí, a to hovorím ako politik, že niektorí kolegovia z opozície ľúbia tak na tlačových konferenciách útočiť na Úrad špeciálnej prokuratúry. Hovoria o tom, že je to organizovaná pomaly mafia, ktorá sa snaží rozložiť právny štát. A dnes, keď v zmysle rokovacieho poriadku a zákonov v tejto krajine je úplne ľahko možné a dobré sa konfrontovať so špeciálnym prokurátorom, tak tu nie je nikto. A mrzí ma to o to viac, že tí hlasní kritici sa ako keby schovávajú naozaj za kamery a keď je možné si vysvetliť veci z očí do očí, lebo ak nám naozaj ide o právny štát a o spravodlivosť v tejto krajine, tak je dobré si veci vysvetľovať a vysvetľovať si ich verejne aj pred médiami, tak tu nie sú.
Ja chcem otvoriť tri veci, ktoré sa mi zdajú veľmi dôležité a o ktorých by som bol rád, keby sme dnes mohli hovoriť. Samozrejme, správa Úradu špeciálnej prokuratúry je k dispozícii a všetkých pozývam, aby si ju prečítali. Nájdu ju na internetovej stránke Národnej rady. Myslím, že štatisticky aj obsahovo je hutná a tí, ktorí majú záujem o to vedieť, čo sa na Úrade špeciálnej prokuratúry deje, tak sa z tejto správy dozvedia gro informácií.
Tá prvý oblasť alebo prvý okruh, o ktorom chcem hovoriť, sú neustále útoky na Úrad špeciálnej prokuratúry. Stalo sa už akýmsi dobrým zvykol, že tí, ktorí sú obvinení alebo obžalovaní zo závažnej trestnej činnosti a ktorí boli prepojení špeciálne na bývalú vládu, na vládu strany SMER a dnes strany HLAS, používajú svojich priateľov v politike ako akýsi buldozér. A teraz aby to nebolo nejakým spôsobom nejasné, hovorím najmä o pánovi Robertovi Ficovi, ktorý veľmi často robí tlačové konferencie, ktorý hovorí o tom, že Úrad špeciálnej prokuratúry treba zrušiť. A toto tu chcem artikulovať. Vy veľmi dobre poznáte, o čom Fico a ďalší hovoria na tlačových konferenciách. Je tu obrovské riziko a obrovská snaha zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, lebo proste stúpa ľuďom na otlaky, lebo stále sa ho nepodarilo ovládnuť a stále sa ho nepodarilo podriadiť Generálnej prokuratúre. Hoc tie snahy sú zrejmé a enormné, o tom budem hovoriť ďalej. Ale toto chcem aby tu znelo a aby aspoň tých pár, ktorí tu dnes sedíme, sme o tom hovorili aj ďalej a aby to aj médiá počuli.
Je tu obrovská snaha zrušiť, oslabiť Úrad špeciálnej prokuratúry a to preto, že je nepohodlný. A ja sa obávam, že ak sa po voľbách k moci dostanú strany, ktoré dnes robia tlačové konferencie a hovoria o únose právneho štátu, tak nebudú váhať a nebudú mať zľutovanie a Úrad špeciálnej prokuratúry zrušia. A s tým súvisí aj ďalšia vec a tú vec máme dnes na stole ako plénum Národnej rady Slovenskej republiky, a to sú novely Trestného poriadku a trestného zákona.
Novely, ktoré ponúka jeden opozičný poslanec, majú za cieľ podľa môjho názoru pokriviť právny štát. A to preto, že chcú podriadiť Úrad Špeciálnej prokuratúry generálnemu prokurátorovi, tak potajomky len cez jeden paragraf, takú nenápadnú výhybku, aby si to nikto nevšimol. Rovnako chcú oslabiť princípy v práve, ktoré tu fungujú roky. Neznalosť zákona neospravedlňuje, zrazu ospravedlňovať bude. Spolupracujúci obvinení, ktorí v našom právnom poriadku sú minimálne 17 rokov, zrazu majú byť na okraji a majú pomaly vypadnúť z Trestného poriadku, a to len preto, lebo pár ľudí, ktorých v minulosti s vysokou pravdepodobnosťou páchali trestnú činnosť, začali hovoriť o tom, komu vlastne slúžili a kto im v tom celom pomáhal.
A rovnako potom veľmi zvláštne, je tu obrovská tendencia znížiť trestné sadzby pre verejných funkcionárov, ktorí kradli verejné peniaze. O tom, že sa majú znížiť trestné sadzby a že o tom netreba debatovať, o tom neni žiadna pochybnosť. Ale špeciálne vypichujem tú kategóriu verejných funkcionárov, ktorí rozkrádali verejné peniaze. To je niečo, čo je podľa mňa neprijateľné. To je druhý okruh, ktorý som chcel otvoriť, lebo sa mi zdá dôležitý, aby znel týmto plénom a aby ho verejnosť bola schopná vnímať a registrovať.
No a tretia vec je, aby to nevyzeralo, že sa chcem nejakým spôsobom zastávať generálnej, teda špeciálnej prokuratúry, a že včera som bol kritický ku Generálnej prokuratúre, tak by som bol rád, ak by bolo možné zo strany pána špeciálneho prokurátora a verím, že to bude diskusia, adresovať aj otázky, ktoré, opäť, opozícia, ale aj niektorí ďalší politici otvárajú, a to v súvislosti s vyšetrovaniami tých najväčších káuz. V rámci možného, v rámci toho, čo je možné povedať. Tu v kinosále Národnej rady sú púšťané nahrávky, nevieme, či autentické, alebo neautentické, nahrávky rôznych rozhovorov, rôznych vyšetrovateľov. A to celé je používané na to, aby boli spochybňované vyšetrovania káuz, ktoré sa týkajú najmä bývalej vlády. Rovnako je tu veľká debata a včera tu bola veľká debata úplne prirodzene o § 363, o tom, akým spôsobom Generálna prokuratúra vstupuje do konaní, ktoré sú tesne pred podaním žaloby. A zdá sa mi, že by bolo neprimerané túto tému obísť, práve naopak. Keď ste tu, pán špeciálny prokurátor, aby sme sa aj o tomto rozprávali a v rámci toho, čo môžete, aby ste túto tému adresovali a aby sme mohli o nej diskutovať.
Toľko na úvod a... toľko na úvod. Ďakujem pekne.
7. 12. 2022 8:55:07 - 8:55:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
4.
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Pán špeciálny prokurátor, táto správa bola prerokovaná v ústavnoprávnom výbore, ktorý odporúča Národnej rade Slovenskej republiky, aby ju vzala na vedomie.
6. 12. 2022 15:11:16 - 15:11:16 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Ďakujem pekne.
Pán Blcháč, tú netrestnú časť nechám vám, môžte sa prihlásiť v ústnej rozprave.
A čo sa týka tých, tej kumulácie poznámok na adresu mňa v súvislosti s vystúpením aj s mojím rozhovorom, tak ja som sa ospravedlnil za to, že mi to vybehlo a že to bol nesprávny výber slov. Ak to je niekomu málo, ospravedlňujem sa znovu za nesprávny výber slov, ale neochota a neschopnosť odpovedať pri tak závažných veciach, ako sa dejú v poslednej dobe, je proste zbabelstvom. Tá verejnosť má právo sa pýtať a nie každý má možnosť prísť na tlačové vyhlásenie, lebo to nie sú tlačové konferencie. To sú tlačové vyhlásenia. A opakujem, ak si niekto stojí za svojím rozhodnutím, hoc ho kritizujú právnici, politici a ktokoľvek iný, ak si za ním stojí a je si istý, že rozhodol podľa zákona, tak nemá problém byť konfrontovaný s novinármi, s novinárkami, kýmkoľvek a normálne to vysvetliť, tak aby to boli aj oni schopní spracovať a tak predostrieť verejnosti. A to je kľúčové, najmä ak ten človek hovorí o tom, že treba otvoriť prokuratúru.
A rovnako považujem za zbabelé, že tieto rozhodnutia necháva podpisovať prvému námestníkovi. Tak keď si je pán Žilinka taký istý, že rozhoduje zákonne, tak si myslím, že nie je problém to podpísať.
A to ukáže čas, kolegovia, ukáže čas, že vyjdú na povrch veci, o ktorých sa vám ani nesnívalo, že sa dejú, a potom mnohí, ktorí ste tu teraz vystupovali, sa budete chytať za hlavy, ale to ukáže čas.
Ďakujem pekne.
6. 12. 2022 14:41:16 - 14:41:16 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šeliga, Juraj (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Ďakujem pekne. Dámy a páni, pán generálny prokurátor, dovoľte mi začať dvoma vetami.
"Človek, ktorý by mal byť generálny prokurátor, má byť človek, ktorý je vnútorne a konzistentne presvedčený o potrebe zásadných zmien smerujúcich k otvoreniu činnosti prokuratúry verejnej kontrole, zmene kultúry na prokuratúre, jej očisty a zvýšeniu transparentnosti. Transparentnosť je totižto nástroj pre zvýšenie dôveryhodnosti, nie cieľ. A mal by to byť človek, ktorý je svojou prirodzenou autoritou a dokáže byť pre prokurátorov vzorom." Viete, kto toto povedal pred dvoma rokmi? Pán Žilinka, viete, kto to povedal? Toto povedal pán Žilinka a napísal vo svojom liste, vo svojej koncepcii rozvoja prokuratúry, ktorú predložil Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady. A podľa mňa jeho doterajšie kroky sú v zásadnom rozpore s tým, čo hovoril o transparentnosti (reakcia z pléna, zaznievanie gongu) a otvorenosti prokuratúry. Nech sa páči, do rozpravy, dobre?
O transparentnosti a otvorenosti prokuratúry.
Je tu debata a tá debata, prirodzene, vyvoláva aj emócie ohľadne § 363 a ohľadne ďalších rozhodnutí generálneho prokurátora. Ale tá kritika, ktorá znie na generálneho prokurátora, neznie, aspoň teda pre mňa, v prvom rade kvôli tomu, čo robí, ale najmä kvôli tomu, ako to robí. Právnici sú schopní sa sporiť o výklade rôznych paragrafov a ja som zástanca toho, že to, akým spôsobom sa vykladá a akým spôsobom používa generálny prokurátor § 363 a nasledovné, je nad rámec litery zákona. Ale ten najzásadnejší problém je to, že pán generálny prokurátor a jeho kolegovia nekomunikujú s verejnosťou a nekomunikujú s médiami. Pamätáme si tlačovú konferenciu, keď Generálna prokuratúra nechala sedieť na ulici dve novinárky. Aj teraz, keď pre verejnosť veľmi závažný prípad, lebo to sleduje, lebo ide o lídra opozície, bolo vyhovené Robertovi Ficovi a jeho podnetu na uplatnenie § 363, tak Generálna prokuratúra a pán Žilinka nepripustili žiadne novinárske otázky. Ak je si generálny prokurátor taký istý, že jeho postup je v súlade so zákonom a že jeho postup je správny, tak podľa mňa nemôže mať najmenší problém s tým, aby ho verejnosť prostredníctvom médií so svojimi rozhodnutiami konfrontovala. Tá kľúčová otázka je totižto nielen to, ako sa veci majú a ako sú, ale ako sa javia. A dnes, keď Generálna prokuratúra odmieta odpovedať verejnosti na otázky o tom, prečo napríklad pán Fico, prečo bolo vyhovené jeho podnetu, tak potom má úplne oprávnene pocit, že generálny prokurátor ako keby pomáha jednej strane. A môže mať ten pocit pri niekom úplne inom, možno aj neznámom, len ten kruh, ktorý sleduje tieto rozhodnutia, je podstatne menší ako okruh osôb, ktorá, okruh osôb, ktorí sledujú rozhodnutia, keď ide napríklad o pána Fica alebo ďalších.
A to je úplne kľúčové – schopnosť postaviť a vysvetliť, prečo som rozhodol tak, ako som rozhodol, keď som si istý, že rozhodujem zákonne. Poslať 30 strán, ktorým verejnosť nerozumie, to nemá nič so snahou o otvorenosť prokuratúry. Práve naopak, je to formalizmus, ktorý iba zvyšuje pochybnosti. A najmä keď pri kandidatúre na funkciu generálneho prokurátora vo svojom liste, ktorý adresujete verejnosti, ktorý má presvedčiť poslancov, aby vás zvolili, napíšete, že chcete otvorenú a transparentnú prokuratúru. To je podľa mňa zásadný problém a je to niečo, čo je v príkrom rozpore s tým, čo hovoril pán Žilinka pred zvolením do funkcie generálneho prokurátora a po zvolení. Utekať pred novinármi je nie hodné toho, čo sa hovorí, že normálna a slušná komunikácia, hlavne keď ide o verejne činnú osobu. Pardon? (Reakcia generálneho prokurátora.) Čo máte na mysli konkrétne? Ja nemám žiadne médiá, ale vy máte.
Potreba reformy prokuratúry nebola nikdy jasnejšia ako po týchto dvoch rokov. Opakujem, z prokuratúry miesto toho, aby to bol otvorený orgán, ktorý nemá problém komunikovať s verejnosťou pri tých najväčších kauzách, tak z toho sa stala uzatvorená budova, uzatvorená slonovinová veža, ktorá nám oznamuje svoje rozhodnutia cez tlačové konferencie. Pomaly sa musíme prosiť na výbore, aby sme dostali odpoveď na niektoré otázky. Sme svedkami toho, že niekto, k niektorým veciam sa Generálna prokuratúra vyjadruje a niektoré veci úplne ignoruje. Podľa mňa toto je, toto je zásadný problém a je to rozpor s tým, čo bolo povedané na verejnom vypočutí, čo bolo sľúbené poslancom asi, ktorí verili tomu, že pán Žilinka bude dobrý generálny prokurátor, a čo sa deje dnes.
Potom druhá vec, ktorá sa podľa mňa mylne interpretuje, je téza, že politici by sa vôbec nemali vyjadrovať ku generálnemu prokurátorovi alebo Generálnej prokuratúre a že by sa nemali vyjadrovať k veciam, o ktorých rozhoduje Generálna prokuratúra. Prečo potom máme túto správu tu v Národnej rade? Prečo potom prichádza generálny prokurátor alebo špeciálny prokurátor do Národnej rady, ak sa politici k tomu nemajú vyjadrovať? Podľa môjho názoru nie je žiadny problém v tom, ak politici, verejne činné osoby, médiá, občianska spoločnosť normálnym spôsobom komentujú to, čo považujú za vhodné. Koniec koncov sú slobodní a nie sú štátne orgány v tom pravom slova zmysle. Štátne orgány nemajú komentovať krížom-krážom veci. Ale ľudia a aj politici, ktorí sú volení ľudia, majú právo sa vyjadrovať a opakujem, práve preto aj zákon o prokuratúre, aj rokovací poriadok pozná to, že generálny prokurátor a špeciálny prokurátor prichádzajú do pléna Národnej rady, aby predstavili správu o činnosti prokuratúry a aby ju logicky aj politici mohli sledovať, aby to bol akýsi odpočet.
No, súčasťou toho odpočtu, a tak ako bol prednesený dnes, je zmes pravdivých štatistík, rôznych opisov, a nie toho najdôležitejšieho, a to je podľa mňa dôvera v spravodlivosť a právny štát. Je zvláštne, že tu hodinu niečo vystupuje generálny prokurátor a nie je schopný sa dotknúť toho, čo sa verejnosť úplne logicky pýta, teraz sa môžme vykašľať na politikov, a to je napríklad už spomínaný § 363 a rozhodnutie o podnete pre lídra opozície. To je niečo podľa mňa, čo každý na Slovensku chce poznať niečo viac o tom. Je to úplne logické, zaujíma to tých ľudí a chcú vedieť, prečo sa generálny prokurátor rozhodol tak, ako sa rozhodol.
Rovnako kauza uneseného vietnamského občana, ktorá rezonuje vo verejnosti, kde je úplne logické, že verejnosť sa zaujíma o to, že či bol, alebo nebol zneužitý vládny špeciál, či do toho boli, alebo neboli zaplatení bývalý minister a ministri a akým spôsobom sa tento skutok stal, najmä v tom kontexte, že v Nemecku veľmi živo prebieha súdny proces a médiá majú právo normálne o ňom písať.
Podľa mňa toto je kľúčové pre dôveru v právny štát a v dôveru v spravodlivosť na Slovensku. Dôveru od ľudí. To, že ja Marošovi Žilinkovi neverím, to nemusí trápiť nikoho, ale dôležité je to, že dôverujú ľudia na Slovensku v to, že Generálna prokuratúra nikomu nenadŕža. A kroky a tá otázka transparentnosti a otvorenej prokuratúry sú kľúčové k tomu, aby tomu ľudia verili. To je niečo, čo pán Žilinka píše vo svojom koncepte rozvoja prokuratúry a čo úplne veselo ignoruje.
Ja neviem, aká bude ďalšia správa o činnosti prokuratúry a čo sa v nej dočítame, ale viem, že pre dôveru ľudí v právny štát a dôveru ľudí v to, že na Slovensku spravodlivosť naozaj platí pre všetkých rovnako, by bolo veľmi dobré, keby ste odišli z funkcie generálneho prokurátora, pán Žilinka, a možno sa mohli naplno venovať nejakej inej práci, pretože je zrejmé, že nielen na vypočutí ste klamali pred dvoma rokmi, ale klamali ste aj v liste, ktorý, a v koncepcii o rozvoji prokuratúry, ktorú ste poslali poslancom Národnej rady.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->