Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
5. 10. 2022 15:25:03 - 15:25:03 72. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1047 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Tak ja síce nie som právnik takisto, ale budem reflektovať vlastne na tú rozpravu, ktorá tu prebehla a aký pocit z toho vlastne mám. Takže Jožko, ty hovoríš, že vlastne tento zákon je na požiadavku najmä občanov Slovenskej republiky. Preto sme to samozrejme priniesli a chceme to splniť. Čiže prinesieš zákon, za ktorý už SaS-ka zahlasovala. A SaS teraz hovorí, že teda podľa nich to nie je pripravené alebo nie je nutné, alebo dôležité, alebo teraz riešiť, dajme tomu. Ale iné riešenie vlastne oni nepriniesli žiadne. Takže inak povedané, že buď nechcú teda vyjsť žiadosti občanom, občanov Slovenskej republiky alebo, ja neviem, sa im nechcelo pracovať alebo, ja neviem, nepriniesli jednoducho žiadne riešenie. To je všetko. Ďakujem.
27. 9. 2022 17:25:00 - 17:25:00 72. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1170 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Ja by som sa chcel vyjadriť k tomu liehu, vlastne ja si, Rišo, končil svoju rozpravu, že trošku tým tak vytváraš dojem, jak keby poslanci za to nechceli zahlasovať, za nejaké teda zvýšenie tohto odvodu, ale si myslím, že skorej sa možno veľa ľudí na to pozerá tak, že je to nedostatočný návrh možno, a teda tá novela možno nie je tak dostatočná, aby sme za to zahlasovali. Čiže nevytvárajme tu ten dojem, že tí poslanci nechcú za to zahlasovať a rovnako je to trošku, podľa mňa, aj s tým návrhom teraz čo dávate, lebo na jednej strane ako kvitujem, že nachádzate tam nejaký rozpočet, aby ste prikryli vlastne tú, tú nižšiu daň a za, za tie autá, ale v zásade aj ten segment hazardných hier nebol vlastne od roku 2019, keď im to vlastne veľmi padlo, ten odvod zo 6 % niekde na 2 %, tak toto vlastne vám nevadí, hej, tento fakt, ale hovoríte, že potom, keď sa to, keby sa to malo citlivo zdvíhať vlastne, veľmi citlivo, lebo ten odliv vlastne môže byť do zahraničia a pod., tak to už vám potom vadí vlastne, hej. Čiže na jednej strane padne odvod v 2019 proste o rádovo 4 %, a teraz, keď toto je len gro, naozaj kozmetická úprava, ten grozvin vlastne z 22 na 27 %, to chcem povedať. To je nejaké desatiny percenta, o desatinných percentách sa tu bavíme.
21. 9. 2022 14:40:04 - 14:55:24 72. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1177 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Ďakujem za slovo. Tak ja by som chcel k tomu povedať toľko, že tiež som sa pridal k tejto novele, pretože viem, že tieto nikotínové žuvacie alebo žuvací tabak sa objavuje aj vo svete športu. Sám to vnímam, ešte keď som chodil po turnajoch, tak bolo to akosi nejak v móde, že niektorí hráči, najmä zo Švédska alebo z Nemecka, stále mali tento tabak v puse a nechutne si občas odpľuli a možno si aj trošku mysleli, že im to zvýši výkon, lebo sa tým zaoberala vlastne aj dopingová agentúra, či v takýchto množstvách vlastne ten nikotín by nemal byť zakázaný a podobne. Takže z tohto pohľadu sa to dotýka aj sveta športu a si myslím, že naozaj to tam absolútne nepatrí. Takže mali by sme možno aj v tomto smere to riešiť do budúcna. A takisto by som chcel doplniť možno kolegov, že naozaj tá návykovosť tohto žuvacieho tabaku je naozaj obrovská, lebo čítal som si zopár recenzií a aj fakulta v Brne napríklad nemocnica teda sv. Anny hovorí o tom, že to je vlastne tak návykové, ako heroín napríklad, čiže naozaj ten obsah toho nikotínu tam je obrovský. Takže to, že sa to dostáva k deťom, tak to je naozaj neuveriteľné a musíme s tým niečo robiť. Takže ďakujem.
21. 6. 2022 18:10:07 - 18:25:27 66. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1069 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
134.
Ďakujem.
Rado, žiaľ, musím povedať, že hovorí z teba len, len hnev. Ty veľmi dobre vieš, že spolupracovať chceme, viacejkrát sme to deklarovali. Čo ma však veľmi zaráža, že si začal klamať, a vo veľkom. Spomenul si, že my sme ukončili spoluprácu a že sme dokonca dostali nejaký pokyn od ministra financií, že aby sme sa stiahli z VOČAP-ov? Tak toto naozaj sú bohapusté klamstvá, Rado! Sám som si pýtal totižto podklady niekoľkokrát na rade ministra o VOČAP-och pre šport, na rade ministra pre šport a nič z toho som nedostal. Takže divím sa ti, že naozaj takto, takéto niečo dokážeš povedať. A naozaj, že o akom pokyne hovoríš, to mi, prosím ťa, vysvetli.
A vy ste v koncepcii športu vlastne odsunuli VOČAP-y až do roku ´26. Takže sa pýtam, že dokedy by sme mali čakať, či by to vôbec akože došlo, uzrelo svetlo sveta.
Naopak, aby som spomenul tú spoluprácu, tak ktorá strana nechodí na koaličné rady, prosím ťa pekne? Aký minister ignoruje aj taký orgán, akým je školský výbor Národnej rady? Áno, je to minister Gröhling, ktorý si nedal ani tú najmenšiu námahu, aby odpovedal v stanovenej lehote na uznesenie výboru, ktorý ho žiadal o to, aby prijal opatrenia na navýšenie hodín telesnej a športovej výchovy. Tak to len na margo toho o tej spolupráci. Namiesto tej spolupráce práve hádžete len na nás špinu za to, že sme rozhýbali niečo, čo vy by ste odkladali až do roku ´26.
21. 6. 2022 15:25:07 - 15:40:27 66. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1069 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Škoda, že tu Marián nie je, ale tak budem sa mu prihovárať.
Začal si, Marián, tým, že treba dať pomoc tým alebo iným ľuďom. Nedá sa určite pomôcť všetkým naraz, to vieš dobre a veľa ľuďom sa už pomohlo. A teraz je na rad... rad na pomoc rodinám s deťmi. Jednoducho tie to najviac momentálne potrebujú. Ak to takto prezentuješ, Marián, tak je to čisté pokrytectvo, že teda sa nepomáha niekomu inému.
Tvoje výpočty takisto nemajú racio, to ti už odborníci na ministerstve financií vyvrátili, ale ty si ideš svoju farizejskú pesničku a vyberáš si len to, čo sa ti hodí. Matovič verzus celý svet, tak si to prezentoval. Tak choď sa opýtať tých rodín, či by im pomohlo tých 200 eur mesačne na dieťa. To je slovenský svet rodiny, to je, budúcnosť sú deti. Nie je to nič iné, Marián, len váš útok, politický útok na koaličného partnera a na osobu Igora Matoviča. A my môžeme pri tom hlasovaní naozaj len s nemým úžasom pozorovať, kto za pomoc rodinám, za historicky najväčšiu pomoc rodinám, nezahlasuje. SaS si tým nesie svoju zodpovednosť, svoj nelichotivý postoj k rodinám.
Ďakujem.
14. 6. 2022 17:40:01 - 17:55:21 66. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 762 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
180.
Ďakujem. Pani Vaľová, musím povedať, že naozaj si vymýšľate tuto v priamom prenose absolútne klamstvá a vymýšľate si úplne v podstate, ako to bolo celé. Musím povedať, že bol som oslovený aj ja pánom...

Kollár, Boris, predseda NR SR
181.
Prosím pekne, toto nie je diskusný krúžok naprieč celým, celým plénom.

Kučera, Karol, poslanec NR SR
182.
Môžem poprosiť vrátiť čas?

Kollár, Boris, predseda NR SR
183.
Vráťte čas, prosím vás pekne, pánovi.

Kučera, Karol, poslanec NR SR
184.
A začnem odznovu.

Kollár, Boris, predseda NR SR
185.
Vráťte čas, dve minúty pánovi poslancovi Kučerovi, dobre? A nech sa páči.

Kučera, Karol, poslanec NR SR
186.
Ďakujem pekne. Napriek tomu teda, že som tam nebol, tak bol som oslovený, aby som niekoho relevantného doporučil do tejto komisie, čiže snažíte sa spochybniť v podstate aj celú túto komisiu, tým pádom urážate aj tých ľudí, tých odborných, ktorí tam, samozrejme, boli a si myslím, že napríklad pán Čurný má dostatok vedomostí aj ohľadom športu alebo kultúry, takže je schopný sa klásť, teda relevantné otázky v rámci tejto komisie a si myslím, že tým, aj že napríklad, ja neviem, som tam nebol ani ja za ten šport, tak si myslím, že práve to je aj transparentné, že tam nebudeme proste nejak moc ovplyvňovať tieto, tieto segmenty, ale ako normálne ľudia z odbornej verejnosti sú tam prizvaní. Takže naopak, by som sa im chcel poďakovať, že, aj Kristiánovi, že vlastne sa snaží to robiť už transparentne a nie, ako ste to robili vy v minulosti. Ďakujem.
24. 5. 2022 20:12:23 - 20:14:13 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
201.
Ďakujem.
Rišo, myslím, že si to veľmi dobre vystihol, tie hlavné fakty, ktoré najviac pomôžu. Áno, máme aj dnes, vlastne veľa sme hovorili o tej téme nesystémového financovania v rámci samospráv, niektoré, v rámci športu, samozrejme. Niektoré samosprávy podporujú šport viacej, niektoré menej, niektoré to robia príkladne. Ja by som vypichol Púchov, čo som tak navnímal, že naozaj to tam robia úplne príkladne, ale zase niektoré samosprávy dokonca nedajú žiadnu pomoc v priebehu roka, takže túto tému sme chceli nejak vylepšiť a som veľmi rád, že práve tento návrh jednoznačne pomôže tým samosprávam v oblasti teda financovania športu a možno tam aj prebehne taká spravodlivá súťaž o tie, alebo sa pobijú o tie deti tie kluby, ktoré to budú robiť dobre, a nebudeme, nebudú musieť s malým prosíkom chodiť za starostom, že mne dajte viac a zase druhému menej a podobne. Takže toto si myslím, že sa jasne vykryštalizuje.
No a, Rado, vyzeralo, že podporíš nakoniec ten návrh. Ale nedajme sa rozhodiť naozaj aj tým, že niektorí teda poslanci zo strany ĽSNS to vidia rovnako ako my, veď sme tu poslanci za ľudí, takže som rád, že toľko poslancov to podporí. Samozrejme, aj z OĽANO. (Povedané so smiechom.)
24. 5. 2022 19:50:00 - 19:52:00 65. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1026 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
179.
Ďakujem pekne.
Pán kolega, musím povedať, že to bol taký plač vlastne jak keby strany SaS. Budem sa snažiť byť trošku možno na vás osobne teda akože zmierlivý, lebo naozaj ste tu nový, ale určite na SaS-ku ako takú nie v tejto veci, lebo vy ste naozaj tam povedali, že strana, resp. nechcete, aby deti boli zdrojom financií pre rodiny? To, toto by som chcel, aby ste toto si pozreli ešte raz, že či to tam máte dobre napísané. A potom, však ako obhajujete oligopoly a monopoly, to ste obhajovali, samozrejme, hazard, alkohol a aj cigarety, ktoré chceme zdaniť, hej, tým a prísť k nejakým prostriedkom na toto financovanie. Samozrejme, aj samosprávy, ktoré sa pomerne mali dobre, lebo mali aj prebytky, 420 miliónov prebytky za posledný rok, takže ono každý je nespokojný, komu sa siahne, samozrejme, na rozpočet, ale keď sa siahne aj rodinám, tak aj tie samosprávy možno by sa mohli trošku uskromniť.
A nakoniec by som chcel povedať, že veď je to, k tomu plaču sa vrátim, že je to taká nemohúcnosť vlastne, mi to až pripadá, lebo veď strana SaS to mala, tri roky sa tým prezentujete, že ste to mali pripravované, mali ste, mali ste to v programe vlastnom a mi to príde, že naozaj jak keby ste to nevedeli už spraviť. V koncepcii športu ste to odsunuli až do roku 2026, tak dokedy majú tie rodiny čakať na to? Takže treba nad tým porozmýšľať, že, alebo trošku pridať v tej práci a myslím, že keď sa chce, tak sa dá.
24. 3. 2022 16:14:04 - 16:14:42 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 864 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
96.
Takže veľmi pekne by som sa chcel všetkým poďakovať kolegom, či už z koalície, alebo z opozície, samozrejme, aj členom výboru, kde vlastne táto novela prešla veľmi hladko. Takže ďakujem, že sa zaujímate o túto tému a že toho bolo povedaného dosť, lebo, teraz myslím v tejto rozprave, lebo naozaj tu zaznieva pomerne málo okolo toho, ale si myslím, že je to také povzbudzujúce ako do ďalších rozpráv možnože túto tému častejšie otvárať.
Takže ďakujem ešte raz.
24. 3. 2022 16:05:38 - 16:08:20 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 864 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
88.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Mne sa veľmi páči teda, že toľko kolegov sa zapája do tej diskusie. Naozaj je to plodné. Vidíme, že to súvisí s viacerými témami, a ja som vďačný, že sa otvárajú tieto témy všetky. Ale ja by som sa možno vrátil na chvíľku ešte, čo možno až tak nebolo úplne povedané, ešte doplnil trošku tu význam aj tejto novely a možno by som začal tak úplne jednoducho, že v materskej škole vidíme, že tie malé deti majú dostatok pohybu, sú každý deň vonku, dokonca tá pani učiteľka potrebuje ich trošku zničiť, samozrejme, aby jej možno zaspali potom tie decká a nevyvádzali tam. Takže vidíme tam ten, toho pohybu je pomerne dosť a naozaj ten najväčší rozdiel je v tom, že dojde to dieťa potom do prvej triedy základnej školy, kde teda sadne do tej lavice a zrazu má len dve hodiny telesnej výchovy do týždňa a tam vlastne nastáva ten problém, že naozaj aj keď teda nemáme tam týchto špecialistov a túto úlohu prebrali vlastne pani učiteľky, ktoré, samozrejme, častokrát to robia veľmi dobre, tak ako Majka povedala, ale, samozrejme, sú tam nejaké nedostatky a vedeli by sme to nejakým spôsobom zlepšiť, túto situáciu. A nielen tú kvalitu, ale treba myslieť aj na tú kvantitu práve, a preto si myslíme, že tá tretia hodina telesnej výchovy je veľmi potrebná, lebo pre veľa detí je vlastne toto jediný pohyb. Hovorí sa o 30 % detí, že to je jediný pohyb detí na hodinách telesnej výchovy, čo, samozrejme, znovu treba zlepšiť, o čo sa treba snažiť. Ale proste takýto je stav.
No a aby som nadviazal teda na tú novelu, čo som chcel, tak, samozrejme, tým, že budeme zvyšovať tú kvantitu, aj tak potrebujeme to nejak personálne vlastne zabezpečiť. To znamená, že... a už som hovoril, že ten stav nie je ideálny, takže táto novela vlastne pomáha tomu, aj tomu stavu, keď sa nám podarí každého dobrého športovca, bývalého samozrejme, s pedagogickým vzdelaním dostať na tieto hodiny, tak to bude len výhra a, samozrejme, by som chcel týmto aj pozdraviť vlastne združenie telocvikárov, ktorí nám dali námet na túto novelu. Takže si myslím, že sa to podarilo a, samozrejme, tým, že aj opozícia sa ukazuje, že akože podporuje túto myšlienku, tak za to veľká vďaka.
Ešte potom by som sa poďakoval možno v záverečnom slove viacej. To je asi všetko, čo som chcel, samozrejme, povedať k tomuto.
Ďakujem.
24. 3. 2022 11:58:51 - 12:00:58 60. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 864 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
95.
Takže pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Karola Kučeru, Richarda Nemca a Radoslava Slobodu. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Karola Kučeru... pardon. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Karola Kučeru, Richarda Nemca, Petry Hajšelovej a Radovana Slobodu na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení takto:
Bod 1. V čl. I bod 1 znie:
"1. V § 30 sa odsek 1 dopĺňa písmenom e, ktoré znie:
"e) pôsobil ako športovec najmenej tri roky v najvyššej celoštátnej súťaži Slovenskej republiky, obdobnej súťaži v zahraničí alebo športovej reprezentácii Slovenskej republiky, ak ide o
1. učiteľa prvého stupňa základnej školy,
2. učiteľa predmetu telesná a športová výchova alebo
3. školského trénera."."
Odôvodnenie krátke: Javí sa vhodným rozšíriť okruh pedagogických zamestnancov o učiteľa prvého stupňa základnej školy a učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova z dôvodu, aby sme mohli byť rovnako ako školský tréner po pôsobení najmenej päť rokov v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec zaradení do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou.
Takže za mňa toľko. Ďakujem pekne.
24. 3. 2022 11:48:11 - 11:55:16 60. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 864 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
91.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tak po takých, myslím, že negatívnych veciach, dúfam, že niečo pozitívne.
Vážené kolegyne, kolegovia, rád by som vám predstavil úpravu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Pri tejto novele sme vychádzali z programového vyhlásenia vlády, kde na strane 72 je uvedené, že vláda bude podporovať vstup odborníkov z praxe do vyučovacieho prostredia. Osobne ma veľmi teší, že táto novela rieši odborníkov z praxe, úspešných športovcov s pedagogickým vzdelaním a zaraďuje ich do kariérnych stupňov. V tzv. automate vytvárame zaraďovanie týchto športovcov na pozíciách školský tréner, učiteľ telesnej a športovej výchovy a učiteľ prvého stupňa základných škôl do prvej atestácie, samozrejme, po absolvovaní riadnej päťročnej praxe a do druhej atestácie rovnako po absolvovaní predpísanej praxe.
Dávame aj možnosť riaditeľom základných škôl za dodržaní určitých kritérií zaradenie takýchto zamestnancov priamo do kariérového stupňa prvej alebo druhej atestácie.
Máme aj dobrý príklad z praxe o prínose týchto športovcov napríklad v programe Tréneri v škole, ktorý mám možnosť realizovať na úrade splnomocnenca a je rozšírený momentálne na stodesiatich školách a od septembra je plánovaný teda na už dvesto základných škôl. A vidíme, akým prínosom vlastne na hodinách telesnej a športovej výchovy pre deti takíto tréneri a športovci sú. Máme aj vstupné, aj výstupné dáta tohto programu, kde vidíme, ako vzrastá, samozrejme, záujem detí o šport a pohybové aktivity a ako si obľubujú deti vlastne tieto hodiny telesnej a športovej výchovy, ktorá, samozrejme, veľmi vplýva na ich zdravie. Je teda nesmierne dôležité, aby sme robili také kroky, ako je napríklad aj zámer tejto novely, lebo generačné choroby – ako obezita, cukrovka či posledné obdobie pandémie, sedavý spôsob života – negatívne vplývajú na správny motorický vývin detí.
Táto novela je len jedným zo súborov opatrení, ktoré majú na školách zabezpečiť skvalitňovanie výchovy a vzdelávania v oblasti pohybu a zdravia. Robíme v tejto súvislosti aj ďalšie kroky a okrem programu Tréneri v škole, ktorý mi pomohla rozbehnúť ináč aj Majka Šofranko, kolegyňa, spomeniem aj niekoľko ďalších. Snažíme sa o prinavrátenie tretej hodiny telesnej výchovy do týždňa. Pevne veríme, že od septembra ´22 tomu tak bude. Otvárame cestu aj telocvikárom, ktorých máme momentálne na druhom stupni, smerom na prvý stupeň. Sme v kontakte so združením telocvikárov a snažíme sa pomôcť aj telovýchovným fakultám a katedrám, aby sa zabezpečili ich, alebo zlepšili ich špecifiká, zvýšil sa koeficient odboru, a teda zlepšilo sa financovanie vôbec a obnovili sa ďalšie možno študijné programy, ktoré nejak vymizli za posledné obdobie, ako napríklad učiteľ telesnej výchovy pre prvý stupeň.
V spolupráci s Fakultou telesnej výchovy a športu v Bratislave, fakultou Univerzity Mateja Bela a katedrou v Košiciach telovýchovnou a najlepšími, samozrejme, odborníkmi zo Slovenska, ale aj z Čiech, sme pre trénerov a športovcov vystavali odborné školenie v rámci programu Tréneri v škole, do ktorého sa nám hlásia už aj pani učiteľky a kapacity a skvelí ľudia ako napríklad pán docent Branislav Antala alebo pán docent Martin Pupiš, či profesor Miro Sližik, Vladimír Harčarik sú garantmi tohto školenia.
Snažíme sa nastaviť systémové financovanie aj športovej infraštruktúry už v schválenej novele, ktorá tu prešla prvým čítaním, vo Fonde na podporu športu, vrátane teda aj tej školskej infraštruktúry, teda telocviční, kde fond už podporil vo svojej prvej výzve deväť projektov výstavby telocviční pri základných školách v hodnote 17 miliónov eur. Čerstvo sme aj zanalyzovali stav telocviční na základných školách a vypracovali sme štúdiu uskutočniteľnosti s plánom na výstavbu chýbajúcich telocviční až do roku ´27. No a v neposlednej rade boli prezentované už aj ministrom financií tzv. služby deťom alebo aj koaličnými partnermi voľnočasové poukazy, kde by sme chceli pre každé dieťa bez ohľadu na to, z akých sociálnych pomerov, samozrejme, je, až 70 eur mesačne pre svoje aktivity, najmä, samozrejme, vrátane tých športových.
Takže vidíme, že na to, aby sme zlepšovali a možno zvrátili tú negatívnu krivku motorického vývinu detí, ktorá upadá už najmenej 20 rokov na Slovensku, je potrebné urobiť veľa krokov, ktoré však sa nedajú urobiť zo dňa na deň. Dôležitá ako kvalita, k čomu prispieva táto novela, je aj kvantita pohybu detí na školách pre ich lepší a zdravší, výdatnejší život, čo, samozrejme, bude šetriť a zveľaďovať štátny rozpočet tým, že budeme mať teda zdravšiu a vitálnejšiu populáciu.
Ja by som rád teraz prečítal ešte pozmeňujúci návrh, ktorý dopĺňa vlastne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, to môžete až v rozprave potom.

Kučera, Karol, poslanec NR SR
Potom v rozprave? Dobre.

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Toto je úvodné slovo. Musím ešte dať spravodajkyni...

Kučera, Karol, poslanec NR SR
Tak už by som to len ako ukončil v podstate, že by som rád poprosil kolegov o podporu tejto síce možno menšej, ale zapadajúc do tej veľkej mozaiky, dôležitej novely o pedagogických a odborných zamestnancoch.
Ďakujem pekne.
16. 3. 2022 10:54:18 - 10:56:09 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem, Rado, za výklad správny a chcel by som k tomu povedať toľko, že doteraz tu možno bola využívaná podpora infraštruktúry športovej ako nejaká predvolebná korupcia väčšinou a podobne, nebol v tom systém a konečne tu máme teda Fond na podporu šprotu, ktorý rieši už systematickejšie samozrejme financovanie infraštruktúry a treba tam rozlišovať naozaj tú infraštruktúru, by som povedal tak tú regionálnu a infraštruktúru národného významu na ktorý teda na tú infraregionálnu je tam vyčlenených dvadsať miliónov ročne, pravidelne a ďalšie peniaze samozrejme sú vyčlenené len na infraštruktúru národného významu, takže toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale ...
===== ... toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale nie je v silách zväzov jednoducho utiahnuť financovanie infraštruktúry. To je absolútne mylné si myslieť. Čiže to je odkaz týmto smerom ku klubom. A naopak, by sa mali zapájať do týchto výziev, pripravovať si projekty a možno konzultovať to práve so svojimi zväzmi a tie zväzy by ich mali pripravovať vlastne na tieto projekty, aby mohli čo najlepšie uspieť. Takže toľko k tomu a ďakujem, ďakujem za úpravu tohto zákona.
16. 3. 2022 10:54:18 - 10:56:09 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem, Rado, za výklad správny a chcel by som k tomu povedať toľko, že doteraz tu možno bola využívaná podpora infraštruktúry športovej ako nejaká predvolebná korupcia väčšinou a podobne, nebol v tom systém a konečne tu máme teda Fond na podporu šprotu, ktorý rieši už systematickejšie samozrejme financovanie infraštruktúry a treba tam rozlišovať naozaj tú infraštruktúru, by som povedal tak tú regionálnu a infraštruktúru národného významu na ktorý teda na tú infraregionálnu je tam vyčlenených dvadsať miliónov ročne, pravidelne a ďalšie peniaze samozrejme sú vyčlenené len na infraštruktúru národného významu, takže toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale ...
===== ... toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale nie je v silách zväzov jednoducho utiahnuť financovanie infraštruktúry. To je absolútne mylné si myslieť. Čiže to je odkaz týmto smerom ku klubom. A naopak, by sa mali zapájať do týchto výziev, pripravovať si projekty a možno konzultovať to práve so svojimi zväzmi a tie zväzy by ich mali pripravovať vlastne na tieto projekty, aby mohli čo najlepšie uspieť. Takže toľko k tomu a ďakujem, ďakujem za úpravu tohto zákona.
16. 3. 2022 10:54:18 - 10:56:09 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem, Rado, za výklad správny a chcel by som k tomu povedať toľko, že doteraz tu možno bola využívaná podpora infraštruktúry športovej ako nejaká predvolebná korupcia väčšinou a podobne, nebol v tom systém a konečne tu máme teda Fond na podporu šprotu, ktorý rieši už systematickejšie samozrejme financovanie infraštruktúry a treba tam rozlišovať naozaj tú infraštruktúru, by som povedal tak tú regionálnu a infraštruktúru národného významu na ktorý teda na tú infraregionálnu je tam vyčlenených dvadsať miliónov ročne, pravidelne a ďalšie peniaze samozrejme sú vyčlenené len na infraštruktúru národného významu, takže toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale ...
===== ... toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale nie je v silách zväzov jednoducho utiahnuť financovanie infraštruktúry. To je absolútne mylné si myslieť. Čiže to je odkaz týmto smerom ku klubom. A naopak, by sa mali zapájať do týchto výziev, pripravovať si projekty a možno konzultovať to práve so svojimi zväzmi a tie zväzy by ich mali pripravovať vlastne na tieto projekty, aby mohli čo najlepšie uspieť. Takže toľko k tomu a ďakujem, ďakujem za úpravu tohto zákona.
16. 3. 2022 10:54:18 - 10:56:09 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem, Rado, za výklad správny a chcel by som k tomu povedať toľko, že doteraz tu možno bola využívaná podpora infraštruktúry športovej ako nejaká predvolebná korupcia väčšinou a podobne, nebol v tom systém a konečne tu máme teda Fond na podporu šprotu, ktorý rieši už systematickejšie samozrejme financovanie infraštruktúry a treba tam rozlišovať naozaj tú infraštruktúru, by som povedal tak tú regionálnu a infraštruktúru národného významu na ktorý teda na tú infraregionálnu je tam vyčlenených dvadsať miliónov ročne, pravidelne a ďalšie peniaze samozrejme sú vyčlenené len na infraštruktúru národného významu, takže toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale ...
===== ... toľko k tomu. A vieme ešte dobre, že veľa klubov je nespokojných, presne tie športoviská sú zanedbané, chátrali dlhé roky, to tu bolo x-krát povedané a túto, túto prácu si mylne, mylne myslia kluby, že by mali znášať zväzy, ale nie je v silách zväzov jednoducho utiahnuť financovanie infraštruktúry. To je absolútne mylné si myslieť. Čiže to je odkaz týmto smerom ku klubom. A naopak, by sa mali zapájať do týchto výziev, pripravovať si projekty a možno konzultovať to práve so svojimi zväzmi a tie zväzy by ich mali pripravovať vlastne na tieto projekty, aby mohli čo najlepšie uspieť. Takže toľko k tomu a ďakujem, ďakujem za úpravu tohto zákona.
16. 3. 2022 10:39:50 - 10:41:34 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, poslankyne, poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedenému zákona (tlač 909). Predkladám informáciu k predloženému vládnemu návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73
===== ... a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný vládny návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
16. 3. 2022 10:39:50 - 10:41:34 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, poslankyne, poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedenému zákona (tlač 909). Predkladám informáciu k predloženému vládnemu návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73
===== ... a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný vládny návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
16. 3. 2022 10:39:50 - 10:41:34 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, poslankyne, poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedenému zákona (tlač 909). Predkladám informáciu k predloženému vládnemu návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73
===== ... a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný vládny návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
16. 3. 2022 10:39:50 - 10:41:34 60. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kučera, Karol (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, poslankyne, poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedenému zákona (tlač 909). Predkladám informáciu k predloženému vládnemu návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73
===== ... a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný vládny návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.

Deň v parlamente

<- ->