Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
21. 6. 2023 12:32:44 - 12:33:16 94. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1554 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
166.
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom, ktorí vystúpili.
Pán poslanec Šefčík, ďakujem za vysvetlenie. Naozaj som teda nevedel, ktoré športy sa myslia tými, ktoré majú malé pohybové aktivity, ale beriem, áno, je vysvetlené.
Pán poslanec Kučera, pokiaľ to bude tak, ako hovoríte, že športové zväzy, športové hnutia ako také, sa k tomu postaví kladne a dá nám signály, že áno, s týmto zákonom sme spokojní, tak potom môj návrh stratí opodstatnenie. Ale zatiaľ je aktuálny.
21. 6. 2023 12:22:59 - 12:26:47 94. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1554 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
156.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, v prvom rade chcem povedať, že som veľkým priaznivcom športu. Ako viacročný primátor Michaloviec som neraz musel presviedčať mnohých neprajníkov o význame športu a význame jej podpory, teda jeho podpory. Takže neberte, prosím, moje vystúpenie ako vystúpenie proti športu, ale skôr je to vystúpenie za šport.
Pôvodne som chcel hovoriť dlhšie, mal som, mám pripravený teda ten svoj materiál, ale pán poslanec Kučera mi dosť zobral vietor z plachiet tým, že sa venoval práve tomu, čomu som sa ja chcel venovať, teda tým trinástim faulom, pretože na toto som chcel upozorniť, že naše slovenské športové hnutie s týmto zákonom spokojné nie je a že má teda k nemu vážne výhrady.
Pán minister vo svojom úvodnom slove hovoril o tom, že tento zákon vznikol akože z potrieb športového hnutia. Nevnímal som to tak a nevnímam to tak, pretože máme stále platný zákon o športe z roku 2015, ktorý práve športové hnutie vníma ako dobrý zákon, a nevznikla tu teda z ich iniciatívy potreba tento zákon meniť, o čom nás presvedčili aj, keď nás pozvali, zástupcov slovenských politických strán na rokovanie na Slovenský olympijský a športový výbor, kde sme sa viacerí zúčastnili, a zazneli tam nielen ich otázky o tom, ako si predstavujeme v budúcnosti fungovanie športu na Slovensku, či ho budeme podporovať, alebo nebudeme, ale jednou z tém bol aj práve tento zákon. A tomuto zákonu vyčítali teda veľa vecí, okrem iného vyčítali mu aj skutočnosť, že naozaj s nimi nebol prerokovaný, že bol tvorený bez nich, bez teda ich potreby a nevznikol teda požiadavkou zdola, pán minister, ako ste povedali, vznikol v inom prostredí a nerieši hlavné problémy. Tie, ktoré tu, ku ktorým sa už venoval pán poslanec Kučera, takže nebudem sa k nim vracať.
Ja osobne tomuto zákonu vyčítam okrem tejto skutočnosti aj to, že je taký, v porovnaní s tým predchádzajúcim, nie celkom zrozumiteľný. Ak by, ak by tento zákon bol novelou toho jestvujúceho, kde by bolo jednoznačne povedané, tak ideme tento bod meniť a nahradiť tým, vy ste úplne všetko poprehadzovali, preorali, tento zákon v porovnaní s tým predchádzajúcim sa stal dosť neprehľadným a neporovnateľným s tým predchádzajúcim, zavádzate nám celý rad nových pojmov, ktoré možnože nemajú opodstatnenie. Aj dnes v tom pozmeňujúcom návrhu zaznelo, že, pán poslanec Šefčík to spomínal ako športovec viac sa pohybujúci, alebo nejaký takýto termín ste použili, tak neviem, či v niektorom športe, možno v šachoch sa nehýbu športovci, ale všade inde sa hýbu. Takže neviem, aj prečo takéto termíny, ale celkom na koniec chcem povedať to, že ak by ste ma dnes presvedčili o tom, že tento zákon naozaj treba podporiť, že športové zväzy, športové hnutie s ním súhlasí, tak hlasujem aj ja zaň. Ale keďže som sa pýtal kompetentných, ako vnímajú a či teda aj po týchto úpravách sú s jeho momentálnou dikciou spokojní, tak mi povedali, že nie.
Preto ja aj na základe ich požiadavky, ktorá zaznela na tomto stretnutí, kde sme boli, navrhujem, aby tento zákon bol z rokovania stiahnutý, aby bol vrátený na dopracovanie, pretože nie je dôvod, aby sme to takto urýchľovali a doslova to lámali cez koleno. Zazneli tam aj obavy, počuli ste zástupcu paraolympionikov, že im dokonca tento zákon môže výrazne strpčiť život, takže verím, že toto ani vy, ani nikto z nás nechce.
Ďakujem pekne.
4. 5. 2023 18:01:10 - 18:03:05 90. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1554 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
134.
Tak nie som prvý, ďakujem pekne za slovo, predo mnou už boli tí, ktorí mali faktické, ale ja na rozdiel od svojich predrečníčok nie som až taký nadšený z toho, čo tu máme na stole, aj keď oceňujem aj ja, že sú tam veci také, ktoré predchádzajúcemu zákonu chýbali, myslím tým transparentnosť, myslím tým aj top športovcov, ktorí tam sú, a kontrolné iné mechanizmy, ale skôr na mňa pôsobil, keď som porovnával tento zákon s tým predchádzajúcim, že sú tam veci poprehadzované. Mám dokonca pocit, že poprehadzované preto, aj keď obsahovo rovnaké, aby sa trošku zahmlila podstata celého predkladania zákona. Ja za tú podstatu považujem to, že sa mení to financovanie športových, jednotlivých športových zväzov, a teda konkrétne to, že to akési také výnimočnejšie postavenie futbalu a hokeja sa teraz zaradilo ináč, hej, že tiež budú podľa toho vzorca. Neviem, či to futbalu alebo hokeju pomôže, skôr si myslím, že im to uberie, ale podľa mňa o toto hlavne išlo. Ja nemám nič proti tomu, aby aj ostatné športy dostávali a dostali čo možno najviac, ale nepovažujem to vzhľadom aj na postavenie práve týchto dvoch športových odvetví za krok správny a krok správny najmä do budúcnosti.
Prekáža mi tam aj to, že, ako ste povedali, vypadla tam nejaká taká výraznejšia starostlivosť o talentovanú mládež, prekáža mi aj to, že sa do tohto zákona dostáva financovanie turistických trás. Ja si myslím, že toto môžeme zaradiť medzi športovú infraštruktúru, že to by nemalo byť práve z týchto zdrojov financované a možno aj celý rad ďalších vecí, o ktorých možno bude priestor hovoriť pri rokovaní v druhom čítaní. Ďakujem pekne.
30. 3. 2023 9:54:23 - 9:55:23 88. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1393 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Ďakujem vám, pán predseda. Pôvodne som plánoval, že vystúpim aj v rozprave aj s nejakými pozmeňujúcimi návrhmi, ale keďže pán poslanec Cmorej vo svojom úvodnom vystúpení mi na mnohé z mojich otázok zodpovedal, za čo ďakujem, tak chcem len vyjadriť istú takú nie veľ... takú spokojnosť najmä s tým, že sú tam tie kritériá, ktoré, ja si myslím, že bude problematicky naplniť, pretože a priori nemôžeme vedieť, aký, aký, aké požiadavky budú, a všetko do týchto kritérií zahrnúť sa jednoducho vopred nedá. To je jedna moja taká výhrada.
A druhá výhrada, čo ste už čiastočne naznačili, je, že pri § 9a ods. 2, kde sa hovorí o nediskriminačnej súťaži, že nie je priestor alebo nie je zmienka o tom, že obec môže zo súťaže aj niekoho vylúčiť. Povedzme tých, tie subjekty, ktoré majú voči obci nevysporiadané záväzky.
Takže toľko.
22. 3. 2023 14:16:38 - 14:18:28 88. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1393 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Pán poslanec Svrček, Miloš, ja vítam túto iniciatívu veľmi. My sme sa neraz na túto tému bavili a ja ti takisto ďakujem za to, že s týmto návrhom tu predstupuješ. Považujem to za veľmi prospešné a pevne verím, že aj toto prispeje k tomu, že výstavba diaľnic, rýchlostných ciest na Slovensku sa pohne dopredu.
Mňa osobitne, samozrejme, zaujíma najmä Zemplín a potvrdzujem tie tvoje slová, že dnes na Zemplíne nemáme ani kilometer diaľnice a náš kraj to takisto potrebuje. Nielen kvôli bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Pretože všetci dobre vieme, že je to hlavne o tom, ale je to aj kvôli tomu, že potrebujeme, aby náš kraj bol nejak rozšírený, aby tam pribudli noví investori. Ako primátor som mal možnosť neraz rozprávať s mnohými tými, ktorí mali záujem prísť a investovať na Zemplín, a ak nie je prvou otázkou, tak jednou z prvých bolo, ako to vyzerá s diaľnicou. A bolo mi ťažké hovoriť o tom, že je to v nedohľadne. Aj keď, samozrejme, kroky sa robili vždy. Pamätám sa, ako sme riešili privádzač do Michaloviec, ale dnes už je to zas neaktuálne, takže bude potrebné sa k tomu opätovne vrátiť.
My ale vieme aj to, že náš kraj okrem teda tých možných investícií je aj krajom bohatým na kultúrne prírodné dedičstvo, kde by takisto ľudia mohli prísť a častokrát neprichádzajú aj kvôli tomu, že cesta k nám im trvá dlho a cesty nie sú bezpečné, čo nejeden z nich hovoril. Takže tá diaľnica naozaj by výrazne pomohla Zemplínu, pomohla by východnému Slovensku a tie kroky, ktoré si tu prezentoval, by k tomu výrazne mohli prispieť.
Takže ja za seba určite toto podporím a verím, že to prejde aj celým parlamentom. Ďakujem pekne.
15. 2. 2023 12:10:11 - 12:10:11 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
159.
Ďakujem. Chcem poďakovať, pán poslanec Miloš, za to, za tvoje vystúpenie a aj za to, čo si v ňom povedal, pretože úplne sa s tebou stotožňujem tým, že tá legislatíva, ktorá v súčasnosti existuje, si už žiada nejaké zásadnejšie zmeny a ja pevne verím, že sa to čoskoro podarí, že bude zhoda v celom politickom spektre, aby k týmto zmenám došlo. Áno, samosprávy naozaj dnes majú malé možnosti mnohé veci ovplyvňovať. Môžeme sa tak baviť akurát o niektorých priestupkoch, ale ak dochádza k závažnejším veciam, tak na to naše možnosti ani legislatívne, ale ani finančné, ale ani personálne nepostačujú.
Preto aspoň z toho mála, čo dnes existuje, by som opäť aj na tomto mieste chcel vyzvať, aby sme zachovali to, čo tu už odznelo ako pozitívne, teda tie občianske poriadkové hliadky, ktoré sa ukázali ako efektívny nástroj z viacerých hľadísk, jednak pomáhajú mestskej polícii, sú ďalším, ďalšou možnosťou zamestnania ľudí z týchto komunít, takže minimálne toto zachovajme a keď som počul názory aj o tom, že sú obavy, že sa toto zruší, tak, prosím, aby si aj svoje možnosti využil na to, aby, aby k tomu nedošlo.
Ďakujem pekne.
15. 2. 2023 11:55:11 - 11:55:11 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
149.
No ďakujem veľmi pekne. Chcem len poďakovať všetkým tým, ktorí reagovali na moje vystúpenie. Chcem zvýrazniť skutočnosť, že naozaj tým problémom, ktoré sú najpálčivejšie, by sa kompetentné orgány mali intenzívnejšie ako doposiaľ venovať. A chcem aj poďakovať za úpravu tohto uznesenia aj vďaka čomu teda nemám najmenší dôvod ho nepodporiť.
Ďakujem.
15. 2. 2023 11:40:11 - 11:40:11 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
135.
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, som Michalovčan a šestnásť rokov som bol primátorom nášho mesta. Aj z tohto dôvodu sa cítim povinný zaujať stanovisko k tejto téme, vystúpiť a prezentovať aj svoje postoje. Do rozpravy som sa zámerne snažil dostať medzi poslednými, aby som mohol aj vo svojom vystúpení zareagovať na všeličo z toho, čo tu odznelo, pretože i mňa táto téma zasiahla. Je pochopiteľné i z dôvodov, tak ako každého, pretože každá vrada, vražda musí v človeku zanechať určite negatívne emócie. Aj táto michalovská takou bola, ale nielen táto vražda, ktorá sa stala 1. januára, ale v januári sme v Michalovciach boli svedkami aj ďalších tragických udalostí. Možno registrujete aj vy, že došlo k tragickej udalosti, keď otec zavraždil celú svoju rodinu a napokon spáchal samovraždu. V blízkej dedine došlo k samovražde policajta, príslušníka Policajného zboru. Takže, samozrejme, tieto tragické udalosti ma negatívne ovplyvnili, podobne ako svojho času vražda, ku ktorej došlo na Zámockej ulici.
Čo tým chcem povedať? Chcem tým povedať, že každá vražda nás nemôže nechať ľahostajnou, ale myslím si, že by nemala byť využívaná na politické účely. Nemala by byť využívaná na prezentáciu politických subjektov, či konkrétnych osobností. Čo však neznamená, že nemôžeme o tom debatovať aj na tejto pôde, na pôde parlamentu. Pretože ak to veci má pomôcť, aby sa situácia zmenila, zlepšila, ako to v rozprave z úst viacerých rečníkov zaznelo, tak potom to určité opodstatnenie má.
Ja teda nemám problém s uznesením, ktoré bolo prezentované, podporiť toto uznesenie. Určite v bode A s tým nemám najmenšie problémy. K samotnej vražde sa chcem ale vyjadriť aj z toho dôvodu, že tu sú niektoré veci možno interpretované ináč, ako by, ako v skutočnosti boli. Veď napokon zaznelo vo viacerých vystúpeniach, aj médiami to prešlo, že obyvatelia Michaloviec boli nevšímaví, že policajti, či mestskí, či štátni nereagovali na to, čo sa dialo. A ja chcem povedať, že na základe aj mojich informácií, ku ktorým som sa dopracoval, išlo o zhluk nešťastných okolností. Keď si uvedomíme, že k tejto vražde došlo v skorých ranných hodinách 1. januára po silvestrovskej noci, ináč z vlastných skúseností mám, z vlastných skúseností viem, že centrum mesta je monitorované. Je monitorované veľmi detailne a počas týchto silvestrovských osláv, kedy je plné námestie, aj teraz bolo, to monitorovanie bolo intenzívnejšie, ako kedykoľvek inokedy. Či štátni, či mestskí policajti určite tam boli a určite svoju prácu, ako som mal možnosť sa presvedčiť, nezanedbali.
Je pravda ale, že v tých skorých ranných hodinách už to by som povedal, ostražitosť trošku upadla. Aj čo sa týka samotných občanov v blízkosti domov, ktorých sa toto udialo, tak treba na ich ospravedlnenie povedať, že po prebdenej noci asi mnohí si zatiahli rolety a možno aj ten tie zvuky z vonku nepočuli. Aj tí, ktorí možno počuli to volanie o pomoc, to možno spájali aj s tým, že predsa len v týchto, v týchto hodinách sa ľudia vracajú z osláv a zvyknú sa prezentovať rôzne. A možno mnohí to spájali aj s tým, že sú podgurážení a aj takýmto spôsobom sa správajú, ako sa správajú. Čo, samozrejme, nechcem nikoho ospravedlňovať. Len chcem povedať, že aj takto to mohlo byť vnímané.
Zaznelo tu, že Michalovce sú v niečom teda priam démonicky horšie ako iné mestá. Chcem povedať, že nie. Michalovce sú presne také isté, ako mnoho slovenských miest. Dokonca dovolím si povedať, že sú naďalej mestom veľmi bezpečným. Ja sám som neraz, nie dvakrát, pretože som mal v tom záľubu a mám stále, chodiť na ranné prechádzky. V skorých ranných hodinách som si mesto neraz obišiel a stretával som aj samotné ženy, ktoré išli do práce, stretával som šporujúce ženy, stretával som tých, ktorí išli na prechádzky so psíkmi, a nikdy som nemal pocit, že by sa po meste báli chodiť. Je pravdou a to dávam, a to dávam za pravdu všetkých tým, ktorí to tu hovorili, že po tejto vražde, áno, v meste nastali isté obavy a že ľudia tie, tie, tie vychádzky asi niektorí obmedzili, ale tomu sa niet čo diviť. Osobne si ale myslím, že nič mimoriadne, nejakým mimoriadnym spôsobom sa práve tie obavy nejakým spôsobom nezvýšili.
Čo sa týka komunity, z ktorej mladík, ktorý asi bol vrahom, prečo hovorím asi? Pretože sú dôkazy o tom, že asi to spáchal on, ale, samozrejme, kým to nie je definitívne potvrdené, tak musíme ctiť aj prezumpciu neviny. Takže čo sa týka komunity, už tu moji predrečníci, konkrétne Milan Potocký, spomínal, čo všetko v Michalovciach robíme pre to a robili sme, aby, aby tá to spolužitie bolo čo najlepšie. Áno, je pravdou, že táto komunita má svoj spôsob života. Správa sa najmä v letných mesiacoch, keď prichádzajú z Anglicka, najmä tí, ktorí sa vracajú, o sebe dávajú vedieť spôsobom, ktorý nie je mnohým sympatický. Áno, sú hluční, zanechávajú za sebou neporiadok a áno, svojím správaním vyvolávajú obavy i pohoršenie. Ale na násilnosti vo vzťahu k majorite, ja si nepamätám, že by k niečomu podobnému došlo.
Minimálne z úrovne mestskej polície sme nad nimi vždy mali kontrolu, o čom nám, v čom nám pomáhali aj štátne orgány a o čom je aj dosť medializovaných dôkazov z minulosti, preto nepovažujem za vhodné minimálne vo vzťahu k Michalovciam hovoriť o tom, že sa tu dlhodobo čosi tolerovalo. Áno, postihovali sme to, čo postihnuteľné bolo a robili sme opatrenie, aby sa to neopakovalo. Pravdou je, ale aj to, že táto komunita dokáže nie len využívať, ale aj zneužívať svoje práva a pravdou je, že v niektorých aspektoch je to aj veľmi problematicky postihnuteľné, a preto áno, bolo by vhodné urobiť niektoré opatrenia, ktoré by toto riešili jednoznačnejšie. Aj napriek tomu by som však negeneralizoval a už vôbec by som nepostihoval všetkých za zlyhanie jedinca, čo napokon tu už viackrát odznelo, takže s tým sa absolútne stotožňujem. Samozrejme, žiadať vládu, aby sa aj v oblasti bezpečnosti občanov plnila svoje záväzky a záväzky z programového vyhlásenia vlády je vždy na mieste a osobitne v súvislosti s tragickými udalosťami, ktorých na Slovensku pribúda, sa mi toto zdá úplne opodstatnené a naozaj to rád podporím.
Určite svojím vystúpením volám aj po tom, čo tu už odznelo. Aby sme naďalej podporili aj činnosť občiansko-poriadkových hliadok, pretože tie sa nám v Michalovciach veľmi osvedčili a urobili sme aj iné opatrenia. Zaznelo tu, že sme postavili múr. Ten múr nebol postavený, aj keď sme si, samozrejme, zakúsili všelijaké, všelijaké útoky od mnohých organizácií, tie neboli namierené proti rómskej komunite, ktorá by mala, mala, ten mú nemal zabrániť im, aby opustili svoje priestory. Ten múr bol jednoducho postavený okrem iného aj preto, aby chodili do mesta bežnými chodníkmi, aby si cestu neskracovali, pretože, keď si ju skracovali, robili tam aj neprístojnosti a tomu sme chceli čeliť. Niekedy sa tomu dá čeliť tým, že dáte ceduľku ´zákaz prechádzania´. Toto ale bolo v danom prípade málo účinné, preto bolo potrebné urobiť aj ráznejšie opatrenie, ktoré by zamedzovalo pohybovať sa priestorom, ktorým nechceme, aby sa ktokoľvek, bez ohľadu na to, z akej komunity pochádza, aby sa tam pohyboval.
Ako primátor som okrem iného zriadil aj celý rad svojich poradných orgánov, napríklad radu seniorov, radu, ja neviem, zástupcov cirkvi, ale aj radu rómskych zástupcov. Stretával som sa s týmito ľuďmi na, minimálne raz za kvartál a debatovali sme o tom, aké problémy majú, čo ich trápi, čo by bolo potrebné urobiť. Urobili sme naozaj celý rad pozitívnych vecí, odzneli, nebudem ich opakovať. Okrem iného priamo v komunite sme vybudovali školu i škôlku. Dnes keď som ráno zachytil, že v Starej Ľubovni majú s týmto problém, že dokonca sú za to nejakým spôsobom stíhaní a budú musieť toto všetko pretransformovať, nepovažujem to za správne, pretože vraj je to jeden zo spôsobov segregácie. No my sme chceli vyjsť predovšetkým v ústrety ľuďom tam žijúcim, v tejto časti mesta, pretože prechádza cez frekventovanú komunikáciu, cestu I. triedy, ktorá vedie na ukrajinskú hranicu, sa nám javilo ako problematické a nebezpečné. Preto teda tá škôlka i škola je priamo v lokalite. Uvažovali sme a uvažujeme o intenzívnejšom zapojení cirkví jednotlivých, ktoré by mohli vplývať na túto komunitu.
Takže ak niekto dnes hovorí o tom, že práve takéto budovanie škôl a škôlok v ich priamom prostredí je zlé, tak ja to považujem za nešťastné.
Odznelo tu aj to, že obťažujú ľudí. No ja nemyslím, že by v Michalovciach viac ako kdekoľvek inde títo ľudia, ktorí stoja pri obchodných centrách a dožadujú sa, aby im niekto hodil drobné, že by to v Michalovciach bolo ináč, horšie ako v každom inom meste. Áno, je to jeden zo spôsobov ich obživy, jeden zo spôsobov ich obživy je aj ten, že chodia k smetným nádobám, vyberajú tieto smetné nádoby, hľadajú tam to, čo by oni vedeli zužitkovať a keďže za sebou zanechávajú neporiadok, mnohých ľudí to pohoršuje. To, že sa ľudia boja za bieleho dňa, ako to odznelo v jednom vystúpení, nepovažujem za pravdivé tvrdenie, aj keď možno niekto, netvrdím, že v Michalovciach nie je taký človek, ktorý sa bojí aj za bieleho dňa vyjsť na, na ulicu, ale nepovažoval by som toto za, za niečo hodnoverné.
No a čo sa týka spomínaného, ešte len dokončím, úžerníctva. Áno, úžerníctvo považujem za najväčší problém súčasnej doby, keď som sa rozprával s rómskymi zástupcami. Toto bude treba kardinálne riešiť. Toto je naozaj najväčší problém, ktorý týchto ľudí aj v Michalovciach kváli.
Ďakujem pekne.
15. 11. 2022 13:31:07 - 13:33:29 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
48.
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci. Situácia v Slovenskej republike v súvislosti s migrantmi je veľmi zlá. Vie to každý Slovák, osobitne tí, ktorí žijú v blízkosti českých, maďarských hraníc. Vedia to aj zodpovedné orgány v Česku a v Rakúsku, ktorí urobili opatrenia na to, aby to u nich nebolo rovnako ako u nás. A jediný, kto to nevie alebo to zľahčuje, je minister vnútra a prezident Policajného zboru. Podľa nich je to vraj lepšie, ako to bolo v roku 2015. Vedel by som možno aj s tým súhlasiť, že je to lepšie ako v roku 2015.
Ale pre koho je to lepšie? Možno a zaiste pre tých prevádzačov, ktorí túto činnosť organizujú, ale aj pre mnohých možno, ktorí sú v pozadí tejto riadenej migrácie. Ale otázne je, že komu má ministerstvo vnútra a Policajný zbor slúžiť, či zámerom týchto ľudí alebo či má chrániť občanov Slovenskej republiky a ich majetky. Jednoznačne, že to druhé, pretože títo migranti sú potenciálnym nebezpečím pre Slovensko, a je potrebné urobiť teda všetko pre to, aby ich počet na Slovensku bol podstatne nižší, aby sa na Slovensko vôbec nedostávali.
Problémy, ktoré tu v poslednom období riešime či už so zdravotníctvom, alebo aj s migráciou, sú problémami, ktoré tu vôbec nemuseli byť. Sú dôsledkom toho, akú vládu máme, sú dôsledkom toho, že naša vláda nie je schopná organizovať a zabezpečovať to, čo sa od nej očakáva, a neobstojí ani to, že je to európska záležitosť, pretože mnohé krajiny ukázali, že proti tomu vedia bojovať, vedia tomu čeliť a aj naša vláda sa mohla na tento problém pripraviť a urobiť účinné opatrenia predtým, aby k tomu, čo dnes zažívame, vôbec nemuselo dôjsť.
Ďakujem pekne.
11. 11. 2022 9:55:35 - 9:57:13 76. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1292 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
17.
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán kolega Kamenický, uvádzal si desivé čísla o tom, koľko zdravotníkov nám chýba, koľko zdravotníkov zo Slovenska odchádza. Ale naznačil si aj tým, že čím to je. Evidentne je to tým, že podmienky pre ich prácu na Slovensku sú zlé. V prvom rade je to neadekvátne ohodnotenie, ktoré je v porovnaní s okolitým svetom nízke. Ale je to aj inými podmienkami. V katastrofálnom stave je dnes zdravotnícka infraštruktúra, nedostatok zdravotníckych pomôcok a to je takisto alarmujúce. To, že mnoho ľudí zo systému odchádza, spôsobuje veľké ťažkosti aj tým, ktorí v ňom zostali, pretože tí sú už teraz preťažení a vízia, že to bude ešte z tohto pohľadu horšie, im nielenže nedáva nádej na zlepšenie, ale skôr ich núti uvažovať o tom, aby z neho odišli aj oni. Čo môže byť už skutočne zničujúce. Je preto nevyhnutné dať zdravotníctvu to, čo potrebuje. A súhlasím s tým, čo si viackrát povedal, že namiesto investícií do zbraní, do podpory vojen, vrátane tej ukrajinskej, musíme investovať do nemocníc, do lekárov, do zdravotných sestier, ale aj do školstva, ktoré so zdravotníctvom súvisí.
Ďakujem.
29. 6. 2022 16:55:00 - 17:10:19 70. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1077 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Ďakujem pekne.
Vážený pán poslanec Mičovský, vaše vystúpenie bolo veľmi z môjho pohľadu cenné a svojím spôsobom dokazuje, a budem sa opakovať po svojom predrečníkovi, že dnešné odvolávanie je namieste, že dnešné odvolávanie pána ministra má svoje opodstatnenie a aj keď ste to tak priamo či nepriamo povedali, určite by sa o vaše vystúpenie mali zaujímať aj orgány činné v trestnom konaní a mnoho z toho, čo ste povedali, mali by chcieť, aby ste im bližšie vysvetlili. Ja len niektoré spomeniem.
Na ministerstve sa začali diať veci. Možno, začali ste aj hovoriť niečo, čo sa z toho, čo sa začalo diať, možno by ste ešte viac aj povedali, lebo možno niektoré veci ani nie sú vhodné, aby sa o nich veľmi hovorilo. Hovorili ste o renomé, zlom renomé pána Vlčana na bankovom sektore. Možno aj o to by sa niekto mal zaujímať, komu to prináleží. Povedali ste aj to, že premiér o tomto človeku bol informovaný, ale premiér evidentne nekoná, takže aj to by možno bolo, tiež by bolo zaujímavé vedieť, prečo nekoná. A, ale aj to, čo ste spomínali o tom zrušení toho protikorupčného oddelenia, to tiež má asi svoje dôvody, pretože asi, tak ako ste to naznačili, pánovi Vlčanovi a ľuďom okolo neho veľmi existencia tejto skupiny ľudí na ministerstve prekážala.
Takže vaše vystúpenie naozaj bolo veľmi zaujímavé, veľmi podnetné a, tak ako som povedal, verím, že naňho nadviažu tí, ktorí naňho nadviazať majú a že sa o to budú zaujímať.
28. 6. 2022 9:25:48 - 9:41:07 67. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
No, ďakujem pekne za slovo.
Pán poslanec Takáč, áno, máš pravdu. Situácia na Slovensku je veľmi zlá. Ja uvediem len jeden príklad. Michalovský domov seniorov, ktorého zriaďovateľom je mesto Michalovce, zaplatil za plyn v januári 2021 – 5 369 eur, za január 2022 – 27 225, za február 2021 – 4 937 eur, február 2022 - 37 381, šialené čísla. Pýtame sa, kto a ako to má riešiť. No, a samozrejme, zriaďovateľ. Z čoho? Keď ešte aj teraz nám idete brať ďalšie peniaze. Majú to zaplatiť klienti, ktorí na to nemajú finančné prostriedky? Čiže doviedli ste túto krajinu naozaj do veľmi zložitej situácie, ale ja mám obavy, že ceny plynu nie sú tým konečným, čo nás v tomto smere čaká. Pretože javí sa, že či vôbec bude plyn. S podnikateľmi s ktorými sa stretávam, medzi nimi sa už šíria informácie už o tom, že nás v jeseni čakajú, nazvem to, plynové prázdniny. Jednoducho budú sa musieť zatvárať prevádzky, určite verejné budovy údajne, ale aj jednotlivé prevádzky. A z toho sa šíri už teraz už trošku aj panika. Nikto to zatiaľ nerozptýlil, nikto nepovedal, že nič také nám nehrozí. Čiže svojim spôsobom tieto obavy ako keby sa potvrdzovali. Takže, ak sa s tým nič neurobí a zdá sa, že vláda s tým veľa robiť nechce, tak nás čakajú naozaj krušné časy a aj preto minister Sulík, ktorý je za túto oblasť zodpovedný, by mal niesť zodpovednosť.
Ďakujem pekne.
3. 5. 2022 17:38:17 - 17:40:17 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
147.
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predseda.
Pán poslanec Faič, ty si vo svojom vystúpení okrem iného hovoril aj o tom, že koalícia má tendenciu urýchliť a zjednodušiť celý proces dnešného rokovania, čo sa im, myslím, procedurálnymi návrhmi v úvode dnešného rokovacieho dňa aj podarilo. Pre mňa je takým istým prekvapením skutočnosť, že koaliční poslanci nemajú veľkú chuť diskutovať o v podstate prelomovej záležitosti, ktorá sa v tomto parlamente odohráva, že nemajú chuť oponovať. Jediné, na čo majú chuť, majú chuť čím skôr Roberta Fica zavrieť, pretože ako sme už viackrát povedali, potrebujú sa ho zbaviť.
Zamýšľal si sa tiež nad parlamentom, čím je parlament v spoločnosti, aké miesto mu patrí, že je to akási najvyššia liga, kde sa odohráva politika na najvyššej úrovni, že je to akási posvätná pôda. Žiaľ, dnes o parlamente musíme povedať, že je to pôda značne dehonestovaná. A dehonestovaná viacerými skutočnosťami. Jednak dehonestovaná, nazvem to hereckým obsadením, teda aktérmi, ktorí na parlamentnej pôde pôsobia, jednak dehonestovanej spôsobom komunikácie na tejto pôde a v neposlednom rade je dehonestovaná aj témami, ktoré tu odznievajú. A tá dnešná o Robertovi Ficovi je najvýraznejším odzrkadlením chápania demokracie u našich koaličných kolegov. Je najväčším odzrkadlením chápania parlamentarizmu, ich chápania, nakladania s mocou ako takou. Žalostné je takmer všetko z toho, čo sa tu odohráva. A všetko sa to deje v mene akéhosi ´padni komu padni´, čo v skutočnosti tiež nie je pravdou, lebo ak by tento princíp naozaj bol v praxi uplatňovaný, tak dnes by sme sa bavili aj o iných, aj o koaličných aktéroch toho sloganu ´padni komu padni´, pretože na rováši toho už všetci... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 16:24:00 - 16:26:00 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
102.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán poslanec Richter, Janko, ty si začal svoje vystúpenie tým, že si ako bývalý minister sociálnych vecí spomínal oblasť práve túto, sociálnych vecí, že to bolo niečo, za čo sa vlády SMER-u rozhodne nemuseli hanbiť. Ja zo svojej pozície, pretože som tuná nebol, ale vnímal som to z pozície, v ktorej som bol, potvrdzujem to, čo si povedal. Ľudia naozaj veľmi pozitívne vnímali najmä tie také najznámejšie opatrenia, ktoré boli prijaté. Spomeniem za všetky, ja neviem, vlaky zadarmo, spomeniem za všetky obedy zadarmo, ale aj mnoho iných vecí, či už v súvislosti so Zákonníkom práce, s minimálnou mzdou a podobne.
Mnoho z toho dnes už pravdou nie je pod rúškom pandémie, pod rúškom iných skutočností to zaniklo a súčasná vládna moc, ktorá sľubovala tu, že všetko bude omnoho-omnoho lepšie a nedokáže sa v tomto smere predchádzajúcej vláde SMER-u v ničom vyrovnať, tak, samozrejme, hľadá nejaký spôsob, aby to zakryla, aby ukázala teda, že minimálne v niečom je lepšia a tú jednu oblasť, v ktorej chce byť lepšia, je práve oblasť zatvárania ľudí. Sústredili sa teda na to, aby jednou ranou urobili dve veci, a to jednak aby prekryli svoju neschopnosť a zároveň aby aj, ako už tu viackrát bolo povedané, aby tým spôsobom aj zlikvidovali politickú opozíciu. Sú si vedomí toho, že nespokojnosť ľudí narastá a bude narastať, zvlášť teraz, keď by sa obmedzili dodávky plynu, ak by sa obmedzili dodávky ropy, respektíve keď ich ceny pôjdu prudko hore. Takže toto všetko nejakým spôsobom prekryť určite z ich pohľadu nebude jednoduché, ale určite urobia celý rad aj ďalších opatrení. Dotkol si sa vo vystúpení aj dekana docenta Burdu, áno, aj som to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 15:35:40 - 15:37:40 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
70.
Ďakujem, vážený pán predsedajúci. Ďakujem všetkým kolegom, ktorí vo faktických poznámkach reagovali na moje vystúpenie, ktorým som chcel ukázať, že to, čo sa na Slovensku deje, nie je niečím, čo by tu už v minulosti nebolo. Verím, že sa mi podarilo poukázať aj na tie isté paralely jedného toho predchádzajúceho obdobia s tým dnešným a chcel som zároveň aj svojím vystúpením vyzvať všetkých, ktorým záleží na tom, aby sa toto nezopakovalo až do takých tragických rozmerov, aké tu boli v minulosti, aby to pochopili, že z histórie sa máme poučiť a vyvarovať sa niečoho, čo sa ukázalo ako nevhodné. Mám však pocit a mám dojem, že sa to asi nestretne s pochopením, pretože ako už bolo povedané, ten vládny valec je naštartovaný, ten sa už pohol, ten už nehľadí naľavo-napravo a teda aj napriek teda mojej stále ešte viere, že by to mohlo byť aj ináč, som pesimistom.
Čo sa týka konkrétnych niektorých vystúpení, tak pánovi poslancovi Vážnemu len to, keď si hovoril o tom, že ťa prekvapilo, ako je dnes hodnotená sloboda tlače na Slovensku, tak mňa to prekvapilo takisto. Takisto som sa s tým stretol v období, kedy, kedy je cenzúra, tak niekto dokonca hovoril, že sme na tom lepšie z pohľadu tej dôveryhodnosti, čo podľa môjho názoru takisto svedčí o tej agentúre, ktorá to urobila, tento výskum, a teda k týmto záverom, ktorým dospela.
No a pán poslanec Kéry sa pýtal, koľkokrát som bol kontaktovaný ministrom vnútra alebo niekým z vládnych predstaviteľov. No odkedy som poslancom Národnej rady, odkedy som opozičným poslancom v parlamente, tak ani raz, ich záujem o mňa a o Michalovce je minimálny. Pravda, nerátam tú tlačovku, ktorú minister Roman Mikulec... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 14:43:02 - 15:00:07 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, politika, ako sa máme možnosť denne presviedčať, má mnoho podôb. Mnoho podôb má aj politický boj. Radšej by som použil slovné spojenie ´politické súťaženie´, pretože to znie menej konfrontačne, znie to nekrvavo a je v tom naznačená aj nádej v istú férovosť. Spojenie ´politický boj´ však presnejšie vyjadruje to, čo sa dnes deje na Slovensku a osobitne tu, v tomto parlamente.
S politikou mám dlhoročné skúsenosti na komunálnej a regionálnej úrovni. Poznám ju aj zo štúdia histórie a viem, že spôsoby dosahovania svojich politických cieľov sú možné aj s využitím menších či väčších podlostí, aj s využitím doslovných ohavností. Už pri vzniku najstarších civilizácií v Mezopotámii, v povodí Nílu, v Chuang-che, Jang-c-ťiangu či Indu boli aj prvé boje o moc. Boli väčšinou krvavé, ale vcelku férové, nezákerné. Zákernými sa stávali až neskôr, vtedy, keď staroveká spoločnosť začala byť natoľko vyspelou, že až veľmi uverila v svoju dokonalosť, sprievodným znakom čoho bola amorálnosť nebrániaca sa zákernej fyzickej likvidácii oponentov, čoho dôkazom sú aj prvé politické atentáty. Tým najznámejším bolo zavraždenie Guya Juliusa Caesara.
V neskoršom stredovekom období i v období novoveku boli politickí konkurenti často bez súdu vešaní, po súdnych procesoch stínaní, ale i napichovaní na koly, alebo neskôr "humánnejšie" končili pod gilotínou.
Dvadsiate storočie v tomto smere prinieslo niečo úplne nové. So vznikom totalitných režimov prišiel aj nový spôsob vysporiadavania sa s politickou opozíciou. Koncentračné tábory, gulagy a politické procesy. U nás sa tento výdobytok doby začal naplno realizovať koncom štyridsiatych, najmä však v prvej polovici päťdesiatych rokov. Totalitný režim, ktorý tu vznikol, si potreboval upevniť pozíciu aj tým, že začal odstraňovať otvorených protivníkov z iných politických táborov, neskôr všetkých, ktorí by mohli protivníkmi potenciálne byť a nakoniec aj nepriateľov vo vlastných radoch. Na porovnaní tejto tragickej doby s nemenej tragickou dnešnou som si pomohol príspevkom Politické procesy v Československu v rokoch 1948 až 1954 od Petra Marejku.
Vtedajšie politické procesy spadali do obdobia začiatku studenej vojny a nanovo sa vytvárajúceho rozdelenia sveta. Aj dnešné politické procesy, ktoré sa práve rodia, sa rodia v období, kedy je svet silne polarizovaný, kedy je tu opäť nová forma studenej vojny a zmenilo sa len naše začlenenie v ňom. Kým vtedy sme boli vo východnom bloku, teraz sme v bloku západnom. Politickým iniciátorom vtedy aj dnes boli a sú tí, ktorí vládli a vládnu. Na základe ich pokynov sa diali všetky nezákonnosti, upravovali sa zákony tak, aby tieto procesy pôsobili aspoň naoko zákonne. A preto aj dnes na Slovensku sme už viackrát videli hrubé znásilňovanie práva a jeho prispôsobovanie tomu, čo má prísť a čo už aj prichádza. Spomeňme si, ako sa rodili zákony, ktoré vytvorili predpoklady na to, aby sa súčasný špeciálny prokurátor mohol stať špeciálnym prokurátorom. Spomeňme si na to, ako sa rodili zákony, ktoré umožnili, aby sa mohol policajným prezidentom stať súčasný prezident a spomeňme si na celý rad pochybných iniciatív pani ministerky Kolíkovej, ktorých cieľom nie je nič iné, ako odstránenie a zastrašenie nepohodlných sudcov. Vlna nezákonnosti, ktorá sa tu v minulosti zrodila, bola zdôvodňovaná potrebou zabezpečiť víťazstvo vtedajšej revolúcie, posilnenie novonastolenej moci a potrebou likvidácie jej odporcov. Tá dnešná to zdôvodňuje tiež očistou. Naoko z dôvodov akože kriminálnych, v skutočnosti však z dôvodov, tak ako predtým, politických.
Veľmi dôležitou sa v každom čase ukázala cielená a účelová politická perzekúcia, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou vtedajšieho i dnešného režimu. Bola a je dokonca podmienkou jeho existencie, pretože zasahoval do všetkých oblastí spoločnosti. Bola namierená proti všetkým odporcom režimu. Jej predpokladom bola aj psychológia strachu, ktorú aj tu dnes s obľubou niektorí koaliční poslanci a vládni predstavitelia šíria. Politické procesy pôsobili ako jeden z určujúcich faktorov politického diania a do značnej miery spoluvytvárali podobu súčasného i budúceho života spoločnosti. Boli a aj dnes sú zámerným cieľom, súčasťou a prostriedkom oficiálnej politiky.
Teraz sa chvíľku zdanlivo budem venovať hlavne obdobiu štyridsiatych a päťdesiatych rokov, ale verím, že paralelu s dneškom tam takisto každý nájde. Politické procesy vtedy, aj tie dnes chystané, mali a majú niekoľko funkcií:
1. Slúžili na presadenie mocenského monopolu a pôsobili aj ako stabilizačný faktor režimu.
2. Napomáhali k presadeniu moci a podobne ako dnes tiež aj zahraničných veľmocenských plánov.
3. Fungovali ako spôsob riešenia trvalého napätia medzi spoločnosťou, občanmi a mocenským monopolom, ako spôsob likvidácie skutočných aj vymyslených odporcov režimu, kritikov oficiálnej politiky, ale tiež aj ako riešenie sporov a konfliktov medzi samotnými vykonávateľmi moci.
4. Mali aj ideologické poslanie, pretože tak ako dnes mali poskytovať dôkazy o správnosti oficiálnej politiky a zároveň aj zahladzovali skutočné príčiny neúspechov.
5. Pôsobili ako najúčinnejší zdroj psychológie strachu a vytvárali ťaživú atmosféru podozrievania a politickej hystérie.
Vtedajší politickí funkcionári urobili z procesov prostriedok oficiálnej politiky a jeden zo spôsobov jej realizácie. Každý významnejší čin, zmena či kampaň v politike, v hospodárstve a kultúre boli sprevádzané politickými procesmi, ako tomu bolo napríklad počas kolektivizácie, presadzovania cirkevnej politiky, ochrany mocenského monopolu, prestavby štátneho aparátu alebo výstavby novej armády, čo možno očakávať aj dnes. Aj keď hlavnú vinu za tieto procesy malo vedenie vtedajšej vládnucej politickej strany, svoj podiel na nej mali, žiaľ, aj vtedajší štátny súd a štátna prokuratúra. Sudcovia štátneho súdu odsudzovali obžalovaných napriek tomu, že mnohokrát boli presvedčení o ich nevine a boli presvedčení aj o vykonštruovaných obvineniach. Dávali vysoké tresty, aj keď neboli presvedčení o adekvátnosti výšky trestu, ku ktorému obvineného odsúdili. Prokurátori štátnej prokuratúry zasa žalovali nevinných s vedomím, že ide o vážne porušenie trestnoprávnych noriem. Sudcovia aj prokurátori sa preto spolupodieľali na divadlách s naučenými otázkami a odpoveďami tak, ako to vyžadovala vtedajšia štátna bezpečnosť.
Aj v tomto sa zdá, že podobnosť s dnešnou dobou nie je náhodná. Len namiesto štátneho súdu a štátnej prokuratúry dnes túto úlohu plnia naše špecializované útvary. Svojím konaním v politických procesoch prokurátori, sudcovia, obhajcovia, súdni znalci a príslušní pracovníci ministerstva spravodlivosti preukázali, že spravodlivo spravia zákony, právo a zákony boli až na poslednom mieste. Diskvalifikovali nielen seba ako vykonávateľov práva, ochrancov zákonov a symbol spravodlivosti, ale významne prispeli aj k takzvanej politickej výchove más a k rozvratu právneho vedomia občanov Československa.
Všetky tieto spomínané rysy sa prejavili už v čase procesov, ale omnoho viac neskôr pri ich revíziách a rehabilitáciách. Aj na to, že toto príde, treba pamätať.
Vtedajšie politické procesy mali tri etapy:
V prvej, teda v období od februára ´48 do prelomu rokov ´49 - ´50 išlo predovšetkým o vyrovnávanie účtov s predstaviteľmi starého režimu, čo je identické s tou prvou dnes u nás. Aj tu je dnes útok smerovaný na bývalých držiteľov moci. Vtedajší aj dnešný režim sa snaží legitimizovať svoju existenciu prostredníctvom odhaľovania skutočných alebo domnelých nepriateľov, ktorí chceli podľa dobovej propagandy zvrátiť vývoj smerujúci vtedy k socializmu, dnes, zdá sa, k bezbrehému liberalizmu. Takéto poňatie procesov bolo umožnené predovšetkým, žiaľ, vtedy vysokou podporou režimu medzi obyvateľstvom, najmä v prvých mesiacoch po februárovom prevrate. Dnes hlavne preto, že túto podporu režim výrazne stráca a dúfa, že týmto si ju získa naspäť. Z politických činiteľov toto účtovanie postihlo vtedy sociálnych demokratov, ľudovcov, národných socialistov a na Slovensku členov Demokratickej strany. Sociálni demokrati boli súdení počas jari ´49 a procesy sa dotkli predovšetkým predstaviteľov dočasného ústredného vedenia nezávislej sociálnej demokracie, ktorí sa stavali ako proti režimu, tak proti násilnému zlúčeniu sociálnej demokracie s Komunistickou stranou. Ľudovci a Národní socialisti boli súdení v niekoľkých samostatných procesoch. Dnes je to proti ľuďom zo SMER-u, čoskoro aj HLAS-u a REPUBLIKE, pretože to vyzerá, že Ľudová strana Naše Slovensko je už sčasti zlikvidovaná.
Druhá etapa politických procesov je vymedzená obdobím od začiatku roka ´50 do konca roka 1952. Počas týchto dvoch rokov prebiehali politické súdne procesy s najväčšou intenzitou. Druhá etapa vo vývoji politických súdnych procesov začala s procesom s vedením záškodníckeho sprisahania proti republike, v rámci ktorého boli súdení predovšetkým národní socialisti, ale aj sociálni demokrati, kresťanskí demokrati a jeden predstaviteľ takzvaného trockizmu. Obžalovaní boli z vlastizrady, zapredania republiky svetovému imperializmu a prípravy tretej svetovej vojny. Predpokladám, že dnes sa už pracuje na tom, kto bude už čoskoro z čohosi podobného obvinený aj teraz. Vojnový konflikt na Ukrajine a jeho vnímanie môže byť už dnes vhodnou zámienkou práve aj na toto. Značnú časť politických súdnych procesov druhej etapy tvorili aj procesy s predstaviteľmi cirkví. Uvidíme ako sa s nimi liberálna demokracia vysporiada na Slovensku dnes. Mediálne útoky už na niektorých predstaviteľov cirkvi prebiehali a prebiehajú.
Tretia etapa sa už dotýkala predstaviteľov vládnej moci, ktorí sa začali likvidovať sami, a možno očakávať, že aj toto sa raz udeje aj tu s terajšou mocou. Scenár, ktorý sa vtedy na Slovensku uplatňoval, bol v tom čase prinesený zo Sovietskeho zväzu a bol takmer vždy rovnaký. Najprv bolo potrebné nepriateľa určiť, potom bolo potrebné spracovať verejnú mienku o ňom tak, že všetci si potom už neželali nič iné, len preňho takzvaný zaslúžený trest, čo sa aj na uspokojenie všetkých napokon aj stalo.
Ani nie po sto rokoch sa nám tento spôsob vysporiadania sa s politickou opozíciou na Slovensko vracia. Tentokrát však nie kvôli nejakému buržoáznemu nacionalizmu, či čomusi inému z päťdesiatych rokov, ale kvôli akémusi zosnovaniu a založeniu organizovanej zločineckej skupiny, čo má hneď niekoľko výhod. Vyzerá to na prvé počutie hrôzostrašne a riešia to Úrad špeciálnej prokuratúry a Špeciálny súd, o čo práve dnes pri tomto ich aktuálnom personálnom obsadení hlavne ide. Až na tento rozdiel je však všetko ostatné rovnaké ako pred sedemdesiatimi rokmi. Určí sa takzvaná politická úchylka, určia sa jej nositelia, ktorí sú v tom vystavení mediálnemu lynču.
Prvé dva body tohto scenára dnes plnia na úrade vlády autori rôznych pexes, predpovedači toho, kedy a pre koho si majú prísť ozbrojené komandá, škodoradostní vyhrážači o šúchaní nohami spolu s tzv. nezávislými policajtmi s akože s rozviazanými rukami, avšak len proti niektorým vopred určeným jedincom. Verejná diskreditácia týchto ľudí, a to až do úplnej krajnosti, bola a je už úlohou pre verné médiá. Tak tomu bolo aj v 50. rokoch. Ani jeden iný názor, ani jeden článok obhajoby, len špinenie, špinenie a špinenie. Verejná mienka bola a je masírovaná až dovtedy, kým nevznikla až celospoločenská požiadavka na najprísnejší možný trest a ten už bol len logickým vyústením a naplnením scenára a dával tiež alibi zbabelým sudcom, ktorí rozsudky vynášali nie v súlade s právom, ale na základe tejto spoločenskej a politickej objednávky.
Ako vidíme, mnoho z toho vo vzťahu k súčasnej slovenskej politickej opozícii je podľa tohto scenára už napĺňané. Už sú určení nepriatelia, ktorých treba zlikvidovať. Média už dlho pracujú na tom, aby k nim nikto náhodou neprejavil sympatie a už len to treba zavŕšiť tzv. spravodlivými súdnymi procesmi a ideálne by pre niekoho z koaličného tábora bolo aj s obnovením trestu smrti.
Dnes je prvým na rade Robert Fico, čo nie je náhoda. Je najvýraznejšou tvárou opozície, človekom, ktorý sa najvýraznejšie zastal všetkých nespravodlivo stíhaných, a tak jeho odstránením sa nielen likviduje on sám, ale sa vytvára aj priestor pre pohodlnejšie prenasledovanie ostatných určených nepriateľov, ktoré s veľmi veľkou pravdepodobnosťou bude nasledovať. Dôvody sa vyrobia, dôveryhodní svedkovia typu Makó sa vždy nájdu a je celkom možné, že do najbližších volieb už zostane tak, ako po 50. rokoch, len opozícia, ktorej to súčasní mocní veľkoryso dovolia. Celkom pravdepodobne sa budú potom hľadať aj nepriatelia vo vlastných radoch, najprv terajších koaličných partnerov a potom aj vo vlastných stranách, čo sa sčasti už tiež začalo. To, že demokracia dostáva na frak, už nikoho nezaujíma, pretože je to v súlade s tzv. liberálnou demokraciou a liberálnym videním sveta.
Táto novodobá totalita, ktorá je rovnako nenávistná ako všetky, ktoré tu boli doposiaľ, neznesie iný názor, iné hodnoty, dáva však obrovský priestor magorom všetkého druhu, vrátane priestoru byť na najvyšších miestach. Skúsenosti z histórie nás však učia, že aj totality raz skončia a určite raz skončí aj tá, ktorá sa u nás práve zrodila. Chcem veriť, že dovtedy veľa zlého nenapácha. Vidíme, že ľudia, ktorí sú ňou oklamaní a stále nehorázne klamaní, precitajú a začínajú aj napriek cenzúre, aká tu doposiaľ nebola, vnímať celkové dianie aj inými očami, než si to dnešní mocní želajú. Bezohľadný spôsob likvidácie protivníkov pripomínajúci plán Marka Corleoneho zo slávneho filmu Krstný otec sa už teraz mnohým ľuďom nepáči. Vážne výhrady k nemu majú nielen právnické autority, ale aj bývalí aktívni politici. Tí všetci upozorňujú nielen na tenkosť ľadu, po ktorom sa tí, ktorí to nariadili, pohybujú, ale aj na riziko revanšov, ktoré môžu celú našu spoločnosť na dlhý čas uvrhnúť do najtemnejších čias. Aj preto by bolo dobré nevytvárať na to precedensy. Netreba zabúdať na starú ľudovú múdrosť, že čo vidíš na druhých, očakávaj aj na sebe a zísť, ako sa hovorí, z kratšej cesty. Politické súperenie nech je súťažou o tom, kto má najlepšie riešenie pre našu spoločnosť, pre jej prítomnosť a budúcnosť, a nie súperením, kto, koho, ako a ako rýchlo zničí.
Viem, vážení koaliční kolegovia, že pre vás mnohých je práve toto ťažké. Mnohí z vás sú tu dnes len preto, že ste boli kritikmi, pričom sami ste toho veľa nevybudovali. Viem, že je vám vlastné len opľúvanie, pretože toto zo všetkého ovládate najlepšie, na ktoré ste však vo vzťahu k sebe mimoriadne citliví a preto korektné súperenie asi odmietnete. Keď však pripustíte extrémne konfrontačný spôsob politického boja, riskujete podobne ako kedysi francúzski jakobíni, že to zhltne aj vás. Otázkou je len, kedy. Božie mlyny sú však spravodlivé a história nás učí aj o tom, že kto čím bojuje, tým aj hynie, a preto s určitosťou sa dá povedať, že vás to dobehne.
Ďakujem pekne.
3. 5. 2022 11:42:41 - 11:44:41 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
130.
Ďakujem, pán predseda.
Pán poslanec Baška, ty si tiež ako jeden z mnohých vo svojom vystúpení hovoril o tom, že poslanci nemajú trestno-právnu imunitu. Je dobré, že si o tom hovoril a je dobré, že o tom zaiste budú hovoriť aj ďalší, pretože to treba viackrát zvýrazňovať, o čo vlastne tuná ide. My nemáme trestno-právnu imunitu, sme ale však chránení pred svojvôľou výkonnej moci týmto inštitútom, inštitútom, že to parlament poslanca musí vydať na stíhanie, väzobné stíhanie, čo je zaiste takisto dobré.
Vyzerá však, že súčasná vládna moc aj túto poistku, ktorá je v demokratickom systéme potrebná, dokáže a vie obísť. Dôležité je správne naformulovať možný trestný čin, v tomto prípade, tak ako sme počuli, založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, čo má hneď niekoľko výhod. Prvou tou výhodou je, že, ako tu už odznelo, vyzerá to na prvé počutie alebo na prvé videnie hrôzostrašne a potom sú tu aj ďalšie ciele, ktorými je skutočnosť, že toto riešia Úrad špeciálnej prokuratúry a Špeciálny trestný súd, čo zase umožňuje vzhľadom na ich personálne zloženie postupovať tak, aby to dopadlo napokon tak, ako si objednávatelia toho všetkého želajú.
Spomínal si vo svojom vystúpení aj systém tých univerzálnych kajúcnikov, ktorý sa tu rozmohol tiež už až do takmer hrozivých rozmerov a je to alarmujúce. Dôležité bude, a dúfajme, že sa to raz podarí, tento systém, ktorý je evidentne nebezpečný, tento systém nejakým spôsobom nieže oslabiť, ale dať mu ten pravý rozmer, pretože tento systém sa stal veľmi zneužívaným na Slovensku a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 10:25:42 - 10:27:42 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
66.
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Vážený pán predseda Pellegrini, v úvode svojho vystúpenia ste hovorili o tom, že sa môže stať, že pri takom počte a množstve poslancov, aký je v tomto parlamente, resp. v iných parlamentoch, že môže dôjsť aj k tomu, že poslanec sa dopustí nejakého trestného činu a v takom prípade je namieste, aby sa parlament bavil o tom, či ho vydá alebo nevydá orgánom činným v trestnom konaní na trestné stíhanie. Ale tiež ste povedali, že tu, v tomto prípade tu o to vôbec nejde, pretože tu ide o vydanie poslanca na väzobné stíhanie, a to je veľký rozdiel. Tu sa teda a priori chce, aby líder opozičnej strany bol vo väzbe, aby mu bola odopretá možnosť politicky byť aktívny a zároveň si aj položil aj otázku, o čom to svedčí. Nuž svedčí to o tom, že v demokratickom štáte rozhodne nie sme, s čím absolútne súhlasím. My nemáme záujem o to na Slovensku, aby sa veci vyšetrili, ak je podozrenie, a to štandardným spôsobom. Pretože spôsob, ktorý sa zvolil, určite štandardným nie je. Aj Robertovi Ficovi hrozí, že bude uväznený a bude tam dlhodobo neoprávnene držaný, tak ako tomu bolo v mnohých prípadoch predtým a napokon, ak bude prepustený, bude už v podstate politicky svojím spôsobom znemožnený alebo znemožňovaný a o to tak isto ide. K čomu teda Slovensko týmto spôsobom smeruje? Smeruje k tomu, že v hospodárskej oblasti sa rúti do krachu, v sociálnej oblasti do biedy, avšak v oblasti právneho štátu do totality, aká tu už dávno nebola. V normálnej spoločnosti je brániť sa ale... (Vystúpenie prerušené časomerom.)
29. 4. 2022 13:55:07 - 13:57:02 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
212.
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Pán poslanec Vážny, ty si sa vo svojom vystúpení obrátil aj na koaličných poslancov a spýtal si sa, či sa zamýšľali nad tým, aká bude budúcnosť Slovenska, ak to takto pôjde ďalej. Neviem, či sa zamýšľali, ale dovolím si naznačiť, aká by teda tá budúcnosť mohla byť.
Slovensko bude zjavne bez opozície. Slovensko bude plné politických väzňov, o ktorých sa bude tvrdiť, že sú zločincami, ale nebudú to, milí kolegovia, len politici terajšej opozície, ale medzi nimi budú zaiste aj mnohí z koalície. Prvý, ako vidíme, už je na rade a po ňom predpokladáme, že prídu aj ďalší. A možno to, ako to bolo kedysi, sa budú nepriatelia hľadať aj vo vlastných radoch. Takže nie je vylúčené, že tam bude aj mnoho z vás, ktorí sa dnes cítite bezpečne. Nebude problémom nájsť aj na každého z vás, všetkých tých budúcich nepohodlných, nájsť nejako aj možno i viacerých Makóv.
Táto budúcnosť je minimálne z tohto pohľadu zlá a ak k tomu prirátame schopnosť vašej vlády spravovať štát, spravovať verejné financie, tak tá budúcnosť bude aj vo všetkých ostatných podstatných aspektoch veľmi, veľmi problematická.
Možnože bude naďalej veľká náklonnosť Spojených štátov, možno aj Európskej únie. Ale nepredpokladám, že tu bude náklonnosť občanov Slovenskej republiky tým, ktorí vládnu.
A ako bude asi vyzerať demokracia v tomto parlamente, to naznačil pán poslanec Šefčík. Poslancovi sa bude upierať, bude sa zosmiešňovať, ak sa prihlási do diskusie, pretože to už sa nenosí. Preto pred chvíľou ste nám, pán poslanec, takmer vynadali, že jak si dovolíme sa prihlásiť.
Ďakujem.
29. 4. 2022 13:10:37 - 13:12:37 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zahorčák, Viliam (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
182.
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci.
Pán poslanec Takáč Riško, ty si vo svojom vystúpení okrem iného obrátil sa aj na poslancov vládnej koalície s nádejou, že sa zamyslia a pochopia, o čom celé to dvojdňové takmer rozprávanie je, ktoré tu absolvujeme.
Rád by som zdieľal tvoj optimizmus, ale, bohužiaľ, musím ostať na rovine pesimizmu, pretože, aj keď nepochybujem, že medzi nimi je mnoho ľudských dobrých ľudí, jednoducho nebudú ochotní, nebudú ochotní svoje postoje zmeniť, pretože majú jednu takú špecifickú vlastnosť, vlastnosť veľmi citlivo vnímať minulosť, osobitne minulosť spájanú so SMER-om, a takmer úplne prehliadať minulosť spájanú s ich nominantmi, s ich priateľmi. A čo je ešte horšie, citlivo nevnímať prítomnosť, ktorá je s týmto spájaná. Aj dnes sme tu počuli, čo všetko sa dostáva na povrch, čo všetko ešte na povrch vypláva a reakcie žiadne. Mali sme možnosť vidieť, ako to prebiehalo pri, keď sme sa bavili o pánovi ministrovi Mikulcovi, ako na toto reagovali, takže myslím si, že sú nejako tak, že asi, asi to ostane tak, ako sa to všeobecne predpokladá.
Mne je na nich aj trošku čudné, že mnohí, ktorí si vytvárali okolo seba mýtus tých čestných spravodlivých ľudí a dlhodobo ho budovali a vďaka tomu sa aj sem dostali, že odrazu tak ho lacno prehajdákajú tým, že sa správajú tak, ako sa správajú. Buď to ma iný dôvod, než sme tu už viackrát hovorili, alebo je to aj na základe príkazu zhora, na základe nejakých obáv o to, že sa v ďalších voľbách nedostanú na kandidátky, či na nejaké iné výhodné pozície. Nuž... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Deň v parlamente

<- ->