Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
28. 11. 2019 11:57:35 - 12:04:00 53. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1716 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
97.
Tak len v krátkosti, aby som vás nezdržoval. Samozrejme, chcem poďakovať pánovi Mihálovi, že v tom ťažkom období pre Inter, ktorý mal, že pomohol. Lebo ja si vážim každého majiteľa a človeka, ktorý pomôže v tom klubom. A, samozrejme, vidíte a videl to aj on, ako je ťažko financovať ten klub. My tuná naozaj riešime základné problémy dneska financovania nášho športu, ktoré nie sú jednoduché. Ja hovorím, veľký rešpekt, pán Mihál, že ste podporovali ten Inter v tom období, hej. Samozrejme, to, čo sa stalo, mňa mrzí, že Inter nehrával na Pasienkoch, lebo mohol tam odohrať množstvo dobrých zápasov, ale, bohužiaľ, to nemôžeme ovplyvniť, jak sa rozhodli tí, ktorí boli zodpovední za Inter a ten štadión predali alebo založili.
Zaujímavosťou je, že Únia futbalových profesionálov, ktorú sme tak spomínali, ktorá zastupuje hráčov, nie je, jej zástupca nie je člen výkonného výboru. Zákon o športe hovorí, že zástupca odborov futbalových musí byť vo výkonnom výbore. A výkonný výbor ho nemá, lebo konferencia nezvolila zástupcu Únie futbalových profesionálov. A nedávno v septembri bolo stretnutie a Slovenský futbalový zväz vyzval zástupcov Únie futbalových profesionálov, aby nerobili nátlak, aby nešírili nepravdy. A práve tu vznikol ten, situácia, že Únia futbalových profesionálov nemá zastúpenie vo výkonnom výbore. Čiže to je ten stav, že to je ten stav, aký má medzi Slovenský futbalový zväz a Únia futbalových profesionálov.
Ďalšia veľká zaujímavosť, ste povedali, pán Mihál, Slovan, hokejový. Povedali ste, že išli podľa zamestnaneckých zmlúv, dlh sa vyšplhal na výšku 3 mil. euro. A keby nebolo Richarda Lintnera a spoločnosti Pro-Hokej, tak dneska Slovan nehrá najvyššiu súťaž a je v bankrote, lebo samozrejme, aj keď mali tie zamestnanecké zmluvy, nedostávali tí hráči tie peniaze. Čiže tá ochrana, keď klub nemá peniaze, tak, bohužiaľ, nedokáže to ochrániť. Ja som rád, že našli cestu, našli splátkové kalendáre, a verím, že súčasné vedenie Slovana sa bude snažiť vyrovnať tie podlžnosti ktoré má voči hráčom.
My na jednej strane prijmeme zákony, ktoré sú ťažko vykonateľné, a potom, teraz týkajúce sa športu, a potom, keď hľadáme riešenie, tak potom sa napádame, že neni diskusia. No tá diskusia je, však dneska opýtajte sa ktoréhokoľvek prezidenta klubu, hej, nielen futbalového v prvej lige, ale aj v druhej lige. Opýtajte sa volejbalového, hádzanárskeho, akú má potrebu, akú má pomoc, kto mu pomáha, ako financuje ten šport, ako platí tých hráčov. No nie je to jednoduché. A preto hovorím, to sú tie riešenia. Veď nie náhodou, že povieme, že, ja chápem, futbalový vydal rozhodnutie, aj keď vám môžem povedať, všetci majitelia povedali, že oni s týmto, s touto mojou novelou problém nemajú. A mňa mrzí, že samozrejme oficiálne stanovisko je zväzu, lebo štatutár ho vydá, ale na druhej strane dneska, včera sme tu mali štyroch iných prezidentov zväzov. A tých nepočúvame? Tých, ich problémy nechceme cítiť? Alebo aby sme vedeli to riešiť? Však my sa, slovenský šport neni len futbal. Veď je aj basketbal, volejbal, hádzanú, vodné pólo, kopec iných športov, ktoré riešia, a snažme sa podporiť.
A preto ja stále hovorím, pán Pavelka, máme možnosť si vybrať. Chcete byť zamestnanec alebo chcete byť SZČO? Veď je to voľný výber, nič lepšie v spoločnosti nemôže, keď si môžem vybrať. Takto vám prikážem, budete zamestnanec, dám vám nižší plat, nemáme peniaze. Nikto štyri roky za tých športovcov neplatí odvody a ja, priznám sa, že musím povedať, že ešte budú ďakovať, že Slovenská národná strana prijala rozhodnutie o minimálnych dôchodkoch. Lebo keď športovci budú mať 65 rokov, tak v systéme budú mať nulu za svoje najlepšie obdobie, kedy zarábali relatívne najviac peňazí, keď boli profesionálni športovci.
Čo sa týka reakcie na UEFA-u. Samozrejme, ja viem, že čo sa týka diskriminácie, na druhej strane musím sa zastať v tomto UEFA je existuje ranking silných krajín podľa výsledkov, ktoré dosiahli. Čiže UEFA nasadzuje krajiny od, ja neviem, 24 miesta smerom dole nastupujú do prvého predkola, krajiny vyššie do druhého a takýmto spôsobom. Čiže je to samozrejmé, záleží od našich kluboch. Musím povedať, Česi nás predbehli, dosiahli lepšie výsledky. Včera sme mali možnosť vidieť Champions League Slaviu Praha, takže dostali sa vyššie. Keď naše slovenské kluby, a preto možno dneska musíme držať palce Slovanu, aby uspel v Istanbule a získal ďalšie body do rankingu, tým sa posunie aj celý náš slovenský futbal vyššie. Ale určite UEFA, ktorú si vážim ako výbornú organizáciu a možno najlepšiu, čo sa týka športu, na druhej strane nemôže prikazovať slovenskej, poviem, Národnej rade na Slovensku a tak isto aj slovenským športovcom, či prijmeme zákon, či bude niekto SZČO alebo bude zamestnanec.
Čo sa týka pani ministerky Lubyovej, musím povedať, že podporuje, však bola aj na výbore. Samozrejme, vznikáme tu dneska v časovej tiesni. Blíži sa koniec roka a tá iniciatíva z tej žiadosti je, a preto ja hovorím, mňa mrzí, že to ministerstvo športu nebolo prijaté a bolo odmietnuté. A ubezpečujem, že budeme sa snažiť, aby sme aj v ďalšom volebnom období vytvorili tlak spoločne na to, a vidíte, že tých problémov tu je, aby sme ich riešili, a ja budem rád, keď opozícia podporí vytvorenie dobrého ministerstva športu a cestovného ruchu.
Čo sa týka tých súdnych vyjadrení. Pán, prípad Bosman je úplne niečo iné. To je vlastne prípad starý, ktorý po skončení kariéry nemohol prestúpiť a musel skončiť. V minulosti to platilo, skončila mi zmluva s nejakým klubom a bez súhlasu klubu som ja nemohol prestúpiť do iného klubu. Toto bol prípad Bosman, ktorý skončil v Belgicku, chcel prestúpiť do iného mužstva, nebolo mu umožnené, vyhral súd na základe toho, čiže toto je úplne, spájanie s týmto prípadom vôbec neni žiadny.
Na záver by som chcel povedať pánovi Baránikovi, aj keď tu už neni. Divadlo a kolektív. No ja tiež si myslím, nevidím veľký rozdiel keď umelecký súbor v divadle zoženie 20 hercov pod vedením režiséra, producenta a všetkých ľudí okolo toho. Je rovnaký princíp. Ja len vám tu chcem povedať to, že náš zákon o športe nám umožňuje, že tréner môže byť samostatne zárobkovo činná osoba, čiže ten najdôležitejší v tom klube, ktorý určuje, kto nastúpi a kedy máme tréningy, ten môže byť SZČO, ale hráči, tí podriadení nemôžu byť. A ja preto by som vás chcel len poprosiť, a preto hovorím, s kľudnou dušou, otvorenou hlavou dajme výber športovcom, nech sa rozhodnú. Keď budú futbalisti trvať, že chcú mať zamestnanecké kluby a ešte povedia, pred nadchádzajúcim zápasom Fortuna ligy pôjdu sa povinne pomodliť, ja to budem rešpektovať. Je to rozhodnutie ich, súťažného poriadku a povedia, že to chcú mať, ja to budem rešpektovať. Ale keď dneska povedia hokejisti, basketbalisti, volejbalisti, že prosia o to, aby sme im umožnili a otvorili, by som povedal, tú možnosť, aby ich športovci, ktorí nešportujú tak pravidelne trebárs ako možno športovci trebárs, ja neviem, futbalisti, ktorí majú vytvorené lepšie podmienky, ale hovorím hádzaná, volejbal majú velikánske problémy, basketbal, aby sme mohli, a chcú byť SZČO, tak im v tom nebráňme. Celú kariéru som bol samostatne zárobková činná osoba ako profesionálny športovec a nebol s tým problém, nikto ma nevyhodil. Keď klub mal peniaze, tak nás platil, keď nemal, bohužiaľ, ale to už je iná otázka.
Ďakujem za podporu.
28. 11. 2019 11:39:04 - 11:41:04 53. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1716 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
85.
Ďakujem. Ja by som zareagoval. Pán Baránik, predovšetkým samozrejme vzniká tu situácia, či je výkon profesionálneho športovca závislá alebo nezávislá. Najvyšší súd v Českej republike rozhodol, že aj keď, by som povedal, značia sa znaky závislej práce, ale je to športová činnosť, je tak špecifická, že nenapĺňa všetky znaky závislej práce. Dneska keď sa opýtate v profesionálnych kluboch, trebárs volejbale, keď prídu zahraniční hráči z Česka na tri dni odohrať za svoje mužstvo, absolvujú dva tréningy, odohrajú jeden zápas a 4 dni sú inde, nie sú viazaní, by som povedal, v tom meste, kde pôsobia pravidelne, ako to vieme. Každý šport to má veľmi individuálne. A ja preto naozaj sa snažím tú možnosť, keď to dneska umožňujú, legislatíva v Česku, v Poľsku, kde hrajú súťaže, ktoré musím povedať, že sú kvalitnejšie, ako sú tie naše a umožňuje to legislatíva, prečo by sme my mali tomuto brániť. Ja naozaj, dneska vzniká problém, do roku 2015 som sám ako v pôsobení, som bol samostatne zárobkovo činná osoba a nebol s tým problém. Potom sa tu vytvorila snaha, že futbal, alebo športovanie, alebo profesionálna činnosť športovca je závislá, ja si myslím, že činnosť profesionálnych športovcov má bližšie k umelcom, tak ako sú to herci, ktorí vykonávajú voľnú živnosť. Takže preto hovorím tá definícia. A preto si myslím, že tu vzniká priestor na to, tak ako isto aj, poviem naši asistenti poslancov. Sú zamestnanci Národnej rady a vykonávajú pre nás činnosť, takže to je ten špecifický vzťah. A preto by som chcel povedať, že si myslím, že je veľmi dôležité, aby sme našli to riešenie, a preto hovorím, ja si myslím, že je tu možnosť si vybrať.
A na pána Galisa by som len povedal, ja som bol na konferencii v Poprade, kde sme diskutovali dve hodiny so všetkými odborníkmi a bavili sme sa o tom. A to, čo povedali zástupcovia profesionálnych hokejových, basketbalových, volejbalových a hádzanárskych klubov: "Vítame krok zákonodarcu, ktorý konečne jasnejšie rieši súčasnú nie úplnú jednoznačnú možnosť výkonu profesionálnej činnosti športovcov na Slovensku. O tejto téme hovoríme a vyzývame na jej riešenie tri roky..." (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
28. 11. 2019 11:30:55 - 11:36:02 53. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1716 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
79.
Ďakujem za slovo. Ďakujem za slovo, pán predseda. (Zaznievanie gongu.) Kolegyne, kolegovia, môžeme pokračovať po hlasovaní v rozprave v novele zákona o športe, ktorú som predložil s kolegom zo Slovenskej národnej strany s Tiborom Jančulom. Tak ako som vás informoval, množstvo dôvodov, prečo si myslím, považujeme za správne, aby dneska športovci si mohli vybrať v kolektívnych športoch, profesionálnych športoch, chcel si vybrať či sa rozhodnú, či budú mať zmluvný vzťah na základe Zákonníka práce, alebo či to bude na základe Občianskeho zákonníka, si myslím, že je veľmi dôležité, predovšetkým, lebo aj tá prax to ukázala, v športových kluboch dneska majú možnosť športoví odborníci, ktorí sú a vystupujú vo funkcii trénerov, majú možnosť a sú dneska samostatne zárobkovo činné osoby, hráči nie, a preto si myslím, že odstrániť diskrimináciu profesionálnych športovcov v kolektívnych športoch je správne, lebo dneska profesionálni športovci v individuálnych športoch môžu byť, vystupovať, využívať inštitút samostatne zárobkovo činnej osoby. Takže ja si myslím, že toto zrovnoprávnenie je úplne v poriadku, môže sa slobodne rozhodnúť. A hlavne predovšetkým stále tu vzniká a hovorím vám, je tu možnosť vybrať si na základe dohody hráča a trebárs konkrétneho klubu.
Pán Mihál včera povedal, že do športu sa za posledné roky nalialo veľa financií a prečo kluby nemôžu hradiť odvodové zaťaženie z týchto prostriedkov. No musím povedať, že bol som trošku prekvapený touto jeho informáciou, lebo samozrejme, teším sa, že prišlo do športu viacej peňazí, dostávajú ich podľa vzorca jednotlivé športové zväzy, na druhej strane športové, profesionálne kluby sú obchodné spoločnosti a obchodné spoločnosti nemôžu čerpať financie verejné na financovanie platov, odvodov a ich činnosti. Športové kluby môžu dostať finančný príspevok na infraštruktúru, môžu dostať na mládežnícke akadémie, ale nemôžu z toho hradiť činnosť profesionálneho mužstva. Preto vás chcem len informovať, že všetky profesionálne kluby na Slovensku v akomkoľvek športe nečerpajú financie na svoju činnosť, aby mohli z toho hradiť či už mzdy, odvody a iné nároky.
Pán Mihál včera povedal, že tento návrh nepodporuje ani bard slovenskej žurnalistiky pán Kotian. Priznám sa, mám na to svoj názor a ale aj tak sme včera pozvali pána Kotiana na tlačovú besedu, aby sa stretol tvárou v tvár k zástupcom hokeja, basketbalu, volejbalu, hádzanej, aby si vypočul požiadavky prezidentov týchto zväzov, aby videl, aká skutočne situácia je v týchto menšinových, poviem, zväzoch, ktoré sa trápia so základnými problémami. Bohužiaľ, pán Kotian neprišiel a, samozrejme, čakám, že zase napíše veľmi zaujímavé články, ktoré sú vždy proti všetkému, čo sme navrhli, ale hovorím, keď mal prísť na otvorenú diskusiu, tak, bohužiaľ, na tú tlačovú besedu včera neprišiel.
Ja vás len môžem ubezpečiť, že tento zákon a podobné zákony, ktoré sme predkladali, snažíme sa, aby boli dobré pre šport. Škoda, že neprešla novela zákona, kedy sme chceli, aby bolo vytvorené ministerstvo športov, lebo dneska po tých štyroch rokoch, čo som v Národnej rade ako poslanec, musím povedať, áno, je to pravdou, ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu pri svojej agende je tak zaťažené, že otázkam športu vie, nemá priestor sa dostatočne venovať, a preto si myslím, že do budúcnosti, či už to bude formou ministerstva alebo to bude trebárs formou agentúry, ako to je v Českej republike, bude nevyhnutné, aby sme tento šport riešili. Preto aj tie návrhy, ktoré sme prešli, či to boli športové poukazy, či to bol fond na podporu športu, kde včera vláda schválila 11-člennú správnu radu, alebo športové poukazy, z ktorých sa budú v budúcnosti financovať aktivity malých detí, považujem za veľmi správne a ďakujem tým, ktorí podporili tieto návrhy. A naozaj vás prosím, aby ste podporili túto novelu, ktorá nepomôže mne osobne, lebo priznám sa, že už sa nechystám aktívne športovať, ale predovšetkým pomôže tým, ktorí hrajú naše profesionálne súťaže. Nedotkne sa to práve veľkých klubov, tak ako povedal pán Mihál. Pre, veľké kluby s tým nemajú najmenšie problémy, veľké kluby majú dostatok financií, či to je vo futbale alebo v hokeji, možno dva, tri najväčšie kluby, ale je to pomoc pre tých menších. Dneska som volal s generálnym manažérom Liptovského Mikuláša, mužstvo, myslím, že piate, šieste mužstvo druhej najvyššej súťaže, plat sa pohybuje v druhej lige okolo 1000 euro v hrubom a samozrejme vítajú takúto podporu, lebo hráčom to umožní ten inštitút samostatne zárobkovo činnej osoby ďaleko lepšie benefity, ako keď je zamestnanec. Keď si hráč kúpi kopačky, môže si dať do nákladov, keď je zamestnanec, bohužiaľ, klub, ktorému poskytne, musí ich užívať, ale keď má náhodou záujem, aby používal inú formu, iné pomôcky, ja neviem, nehovorím už o aute, mobilnom telefóne, počítači, ktorý využíva na svoju činnosť, samozrejme toto si už do nákladov nemôže dať, keďže je zamestnanec.
Takže ďakujem. Samozrejme, je pripravený pán Mihál, takže pokračujeme v diskusii. Ďakujem za slovo.
28. 11. 2019 10:48:37 - 11:02:43 53. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1716 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
60.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené dámy, vážení páni, tak sme tu opäť. Síce zase sme tak v časovej tiesni, lebo o jedenástej je hlasovanie, musíme rozdeliť a takisto sa prihlásil pán kolega Mihál. Tak som rád, že bude pokračovať aj po hlasovaní naša rozprava.
Včera som sa tak zamyslel, keď som si vypočul a nemohol som naozaj zareagovať na všetky tie otázky, ktoré tu boli položené, a samozrejme na reakciu pána Mihála, prečo tak horlivo zastupujem hráčov. Priznám sa, že, netajím sa tým, že som bývalý profesionálny futbalista, veľa rokov som odohral na futbalových trávnikoch a by som si v živote nedovolil urobiť niečo proti hráčom, proti športu celkovo, nielen futbalu, ale myslím si, že hokej, basketbal a všetky športy, ktoré, som v minulosti robil, vedia a snažím sa pomôcť každému športu v každej oblasti. A preto ma to prekvapilo z tej reči, ako on zastupuje tých hráčov a ja akoby som bol proti. Tak ma to veľmi mrzelo, lebo musím povedať, že debatujeme s hráčmi o tých problémoch, ktoré slovenský šport má. Bavíme s manažérmi, bavíme sa s majiteľmi klubov. A slovenský šport treba vnímať v celkovom balíku. Slovenský šport to neni len jedna skupina, tých chráňme, ako poviem, tak ako trebárs medveďov na severnom Slovensku. Ale musíme, samozrejme, sa venovať tomu, že musíme rozmýšľať, aby sa ten šport rozvíjal, aby ten šport fungoval. Lebo keď sa pozrieme v našich súťažiach, a včera som vám to naznačil, že v basketbale hrá len šesť ženských mužstiev, tak je dneska paradoxom, že v kolektívnych športoch okrem futbalu, basketbal, volejbal, hádzaná, nedokážeme naplniť desaťčlenné súťaže, ktoré by mohli hrať jednotliví. Je to problém, samozrejme, predovšetkým finančný problém, lebo v kluboch, kde pôsobia tieto mužstvá, majú velikánsky problém s financovaním.
Ja by som vrátil k histórii vzniku zákona o športe. Pracovná skupina od roku 2014, 2015 pracovala v novembri, práve teraz sú tomu štyri roky, čo stará Národná rada alebo zloženie Národnej rady schválilo zákon o športe. Dneska mám pred očami tlačovú besedu po schválení a prijatí, veľký počet poslancov, opozičných, koaličných, čo patrí asi naozaj poďakovanie všetkým, ktorí neriešili politiku v športe, ale snažili sa prijať dobrú novelu. Či bude dobrá alebo či je tá novela dobrá, to ukázali až nasledujúce štyri roky. A ja si myslím, že keď sa dneska opýtate zväzov, sú zväzy, ktoré ju budú chváliť, sú zväzy, ktoré ju veľmi kritizujú. Keď sa opýtate klubov, tak myslím si, že väčšina klubov povie, že je nespokojná. A keď sa opýtate amatérskeho športu, tak povedia, že je veľmi nespokojná.
To neznamená, to nie je kritika že zákona. Ja myslím si, že tí tvorcovia mali záujem, aby urobili dobrý zákon. A samozrejme pri takej komplexnej veľkej novele vzniknú rôzne pohľady a hľadajú sa riešenia. Ja si myslím, že práve tie štyri roky sú na to, aby sme hľadali a ten zákon vylepšovali. A preto nebudem kritizovať tých, čo sa podieľali, ale predovšetkým chcem hľadať riešenia, aby sme ten zákon vylepšili, aby sme, tie podmienky športu u nás boli lepšie a lepšie.
Čo nám ten zákon, za tie štyri roky tej aplikačnej praxe ukázali?
Prerozdelenie financií. Veľký nárast financií oproti tomu, čo bolo pred rokom 2015. Desať kľúčových zväzov si polepšilo. Naozaj veľké nárasty. Samozrejme, komplikovaný vzorec. Neviem, či ste sa niektorí s ním stretli, ale naozaj veľmi komplikovaný a majú s tým problémy aj zväzy, aj s ministerstvom. Ale ho rešpektujeme. Je to nejaké základné nastavenie pravidiel prerozdeľovania finančných prostriedkov. Len čo nám vzniklo? Poviem ako príklad a teraz, aby to nebola urážka a kritika tenisového zväzu. Tenisový zväz, členská základňa v roku 2015, členská základňa dnes, veľký pokles hráčov, registrovaných tenistov. Poviem, takmer žiadne veľké výsledky v našich, reprezentácii. Finančný nárast tenisového zväzu extrémny a členská základňa o tisíc členov menej. Čiže to sú tie paradoxy toho vzorca, že kým ostatné zväzy majú velikánsky problém si zabezpečiť finančné prostriedky, tenisový zväz je ten, ktorý aj keď napriek, že mu klesol počet členskej základne, nedosiahol žiadne výsledky, za štyri roky nárast, enormný nárast, mám tabuľku, môžem vám ukázať tabuľku, o koľko sa to jedná. A preto hovorím ten paradox. Toto nie je kritika tenisového zväzu. Ja chápem a šport je taký, že keď konkrétne športové odvetvie má samozrejme problémy, treba tam investovať, treba postaviť haly, treba postaviť Národné tenisové centrum, treba investovať do infraštruktúry, tak musí tam prísť tá injekcia, aby sme tie financie dali. Ale samozrejme nielen pre tenisový zväz. Treba aj pre ostatné zväzy.
V sobotu som bol, štyri hodiny strávil so zástupcami gymnastickej asociácie na peknom podujatí v Nitre. Výborná medzinárodná súťaž, krásne organizované. Naozaj športovci z celého sveta. Ale stretnete sa s prezidentom gymnastickej asociácie, s pánom Novákom a on vám povie úprimne názor na zákon o športe. A musíme ho rešpektovať, lebo, samozrejme, aj on má ten pohľad, či je správny alebo nie, ale ja si myslím, že takisto treba, lebo aj gymnastika patrí k veľkým členom, hovorím, 7-tisíc členov gymnastov a majú velikánske problémy práve so zákonom o športe.
Ďalším bodom, ktorý nerieši zákon o športe, ktorý má sto paragrafových znení, čiže naozaj je veľmi rozsiahly, veľmi komplikovaný, univerzitný šport. Slovo univerzitný šport ani nenájdeme v zákone, ktorý je takisto dôležitý, lebo takisto športovci, ktorí sú dneska vysokoškoláci, ja si myslím, že celá spoločnosť by sme chceli, aby športovci boli vzdelaní, aby počas svojej kariéry, po stredných školách išli na vysokú školu, aby športovali. Niektorí, poviem, patril som aj ja k nim, že som po skončení strednej školy išiel na vysokú školu, absolvoval vysokú školu ekonomickú, popri tom som hral aj futbal, hral za reprezentáciu. Že sú takí, ktorým sa to podarí. Sú takí, ktorí nemajú záujem pokračovať. Ale tí, čo sú a majú záujem pokračovať v univerzitnom športe, si myslím, že mali by sa nájsť v systéme. Vzhľadom k tomu, že ministerstvo školstva prerozdeľuje peniaze aj na túto činnosť, ale v zákone o športe je im tam venované, aby som povedal, skoro žiadny.
Ďalším bodom, ktorý by sme mali riešiť a ktorý sme už aj tu čiastočne riešili, úspešní športovci. Prijalo sa to pravidlo, úspešní športovci, ktorí reprezentovali na olympiáde od určitého roku, boli ocenení. Ale mali sme tu skupinu športovcov, ktorí získali tituly majstrov sveta za Československo, Slováci. Pán Horváth, hádzanár z Prešova, ktorý sa nenašiel v systéme vzhľadom k tomu, lebo má dneska, pán profesor, myslím, pán docent, ktorý učí na univerzite v Prešove, ktorý vzhľadom k tomu, že nebol uznaný, hádzaná ako olympijský šport, v šesťdesiatom, myslím, že v deviatom roku získali titul majstra sveta, a v 1972, keď už bol, hádzaná, uznaný, už nebol v tom kádri. A je to jediný majster, žijúci majster sveta zo Slovenska v hádzanej, ktorý nebol v kategórii uznaných športovcov.
Čiže preto som rád, že sa podporila tá novela, ktorú sme dali. Čiže preto prišli aj tie novelizácie tých niektorých bodov toho zákona, že odstraňujeme tie chyby. A ja si nemyslím, že niekto mal z pôvodných tvorcov zákona záujem, aby ubližoval, ale hľadáme riešenia pomôcť tým, ktorí si zaslúžili, ktorí v minulosti reprezentovali Slovenskú republiku, či už to bolo v drese Československa alebo neskoršie v drese Slovenska, aby si zaslúžili to ocenenie, ktoré mali. (Zaznievanie gongu.)
Aká je spokojnosť zväzov, klubov so zákonom a aké máme obsadenie súťaží v kolektívnych športoch? To som vám povedal, že naozaj predovšetkým tieto športy, ako je hádzaná, volejbal, basketbal, vodné pólo, kolektívne športy, ktorých sa týka aj táto novela, profesionálnych športovcov. Lebo dostal som tu od kolegyne otázku, že sa, či sa to týka aj amatérskeho fotbalu. Amatérsky fotbal funguje podľa iných zmlúv, aj keď samozrejme sú tam velikánske tiež nezhody v tom návrhu tých zmlúv vzhľadom k tomu, že pri podpisovaní amatérskej zmluvy so športovcom, ktorý, nesmie presiahnuť jeho suma minimálnu mzdu, amatérsky športovec musí s klubom podpísať vyhlásenie, že si kúpi tepláky, oblečenie, ponožky, šušťáky, pomaly prinesie si futbalovú loptu na ten tréning, lebo je amatér, hej. Ako sú to pre mňa nepochopiteľné veci, ale samozrejme takto to definovali tvorcovia zákonu, a preto takto musia byť v zmluvách o amatérskej výkonnej činnosti. A preto si myslím, že to sú tiež veci, ktoré by sme mali riešiť.
Včera som nemohol zaspať, lebo som rozmýšľal nad tou rozpravou, ktorá tu zaznela, a hovorím a mal som pocit, aby som sa vinný cítil, že idem ubližovať profesionálnym športovcom, tak som si pozrel posledné kolo, 23. novembra sa hrala Fortuna liga, šesť zápasov našej najvyššej súťaže a z 214 hráčov, ktorí boli nominovaní na tento zápas, bolo 93 cudzincov. Myslím si, že to je enormne vysoký nárast cudzincov. A preto som chcel, prečo to hovorím, ja nie som proti cudzincom a samozrejme by som bol najradšej, aby tam boli chlapci domáci, ale samozrejme rešpektujem, že dneska sa, profesionálny šport sa vyvíja a prichádzajú aj cudzinci. Väčšinou problém je to, že našich 100 hráčov pôsobí v Česku a v Poľsku, kde tú novelu, ktorú ja navrhujem, tam platí. Čiže my síce tvrdíme, že doma to nesmie platiť, lebo UEFA povedala no-no-no. Nie, to tak nie je. V susedných krajinách v Česku a v Poľsku naši profesionálni športovci, hokejisti, futbalisti, volejbalisti hrajú ako samostatne zárobkovo činné osoby. Čiže preto aby tu nebola tá demagógia, lebo keď som počul niektoré tie vyjadrenia včera, tak samozrejme.
Chcel by som vás poprosiť, že aby sme nepodceňovali výzvu našich, hokejového, basketbalového, volejbalového zväzu, ktorí tu včera boli, hádzanárskeho, boli tu na tlačovej besede v Národnej rade a prišli, samozrejme, médiá nevenujú veľkú pozornosť, lebo možno iným témam. Ale ma mrzí, že prezidenti týchto zväzov sa vyjadrili, za hokej to bol šéf Pro-Hokeja Richard Lintner (zaznievanie gongu), ktorí povedali, podporujú túto novelu, lebo samozrejme je to dobré pre slovenský šport, aby si športovec mohol vybrať. My neprikazujeme a nerušíme zamestnaneckú zmluvu, my dávame na výber športovcovi a klubu, aby sa rozhodol. Súhlasíš, keď chceš mať zamestnaneckú zmluvu, budeš mať zamestnaneckú, keď obidvom zmluvným stranám vyhovuje lepší pomer zmluva... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, páni poslanci, kľud v rokovacej sále.

Tittel, Dušan, poslanec NR SR
... zárobkovo činnej osoby, bude zárobkovo činná. Čiže preto si myslím, že v tomto naozaj nie je nejaký diktát, práve naopak, tu je voľnosť. A to, čo som práve čakal od pána Mihála, ktorý o sebe prehlásil, že je pravicový liberál, že on bude mať podobné zmýšľanie, a práve naopak, videl som, že to tak nie je.
Bavil som sa s kolegom Petrom Pčolinským, ktorý býva na chodbe so svojím susedom, bývalým futbalistom Slovana, teraz momentálne hráva druhú ligu v Petržalke. A on sa ho tak opýtal, aká zmluva by ti vyhovovala. Nezištne, hej, aby to nebolo myslené, že som ho nahovoril, tak sa opýtal. A ten hráč povedal, samozrejme, keď si môžem vybrať, veď je to dobré, keď jeden chce si vybrať takú zmluvu, druhú takú. Takže zase tu neobstojí ten argument, že všetci hráči chcú mať len zamestnaneckú zmluvu, čiže preto je takým spôsobom.
Sedí tu kolega Peter Antal, primátor mesta Žiar nad Hronom, účastníka našej najvyššej súťaže, ktorý financuje šport. Opýtajte sa ho, aký má on na to názor, ako hlasoval v prvom čítaní a hlasoval za, lebo chápe, že v tom klube, že to je nevyhnutné, že to je správne, aby sme mali možnosť na výberu klubom a hráčom si vybrať, aký druh zmluvy budú podpisovať.
Druhý je tu Marián Kéry, bývalý prvoligový rozhodca slovenský. Opýtajte sa ho, čo hovorí o tom, v Zlatých Moravciach futbalisti, ktorí samozrejme už dlhé roky hrajú najvyššiu súťaž a vedia, že to robia v limitovaných možnostiach a robia dobrý fotbal, stoja dobre v našej tabuľke a ako takisto aj majiteľ klubu víta túto aktivitu, aby hráči a kluby mohli spoločne hľadať riešenie o podpore tohto zákona.
Veľmi dôležitá zaujímavá myšlienka zákona o športe je postavenie hráčov a trénerov. Pán Mihál nás včera presviedčal, že hráči vykonávajú závislú činnosť, čiže musia byť zamestnanci. Zaujímavé, že tréneri, ktorí sú im nadriadení, a poviem tak, trénera považujem za druhého najvyššieho alebo najdôležitejšiu osobu v klube, ktorý môže byť samostatne zárobková činná osoba. Takže to je ten ďalší paradox. Čiže nadriadený môže byť SZČO, podriadený nemôže byť. A to vzniká takáto otázka. Preto hovorím, tých otázok je tu strašne veľa, a preto si myslím, že zmluvná voľnosť len pomôže nášmu športu.
Tak ako som povedal, ďalšia dôležitá vec. Jano Mucha, bývalý reprezentačný brankár po skončení kariéry pôsobí ako asistent trénera v Poľsku, je prezidentom Únie futbalových profesionálov. Čo myslíte, aké zmluvy majú naši futbalisti hrajúci v Poľsku? No zase SZČO. Čiže náš prezident Únie futbalových profesionálov zastáva, že musia byť zamestnanci, ale v Poľsku, kde on pôsobí, to nevadí, že naši hráči sú v tímoch. Takže ja si myslím, že máme tu veľa takýchto bodov, a vrátil by som sa (zaznievanie gongu), viem, že v Národnej rade koluje, koluje list, kde UEFA nám pohrozila (zaznievanie gongu), že v prípade prijatia takejto novely bude Slovenský futbalový zväz sankcionovaný. Priznám sa, trošku to je pritiahnuté za vlasy, lebo ten list bol poslaný zo Slovenska na UEFA, napíšte nám, prosím vás, že v prípade, keď bude prijatá táto novela, budeme sankcionovaní. Myslíte si, že UEFA môže trestať poslancov Národnej rady, že prijmú novelu? Môže trestať hokejový, basketbalový, volejbalový zväz za to, že využíva inštitút SZČO pri uzatváraní zmlúv medzi jednotlivými hráčmi? Ja si myslím, že nie, a preto hovorím, bol to len podvrh nás tým, že ten list bol poslaný z UEFA na žiadosť Slovenského futbalového zväzu, ale nerieši podstatné. Bol to len, by som povedal, len forma nátlaku na vás, aby ste hlasovali inak. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
27. 11. 2019 16:59:07 - 17:01:19 53. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1716 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
71.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Tak musím, keď som si vypočul pána Mihála, tak ja som fakt presvedčený, že ja som prišiel zo zväzu záhradníkov a pán Mihál má odohratých 12 sezón v profesionálnom futbale, preto ma to veľmi mrzí, že práve takouto demagogickou rečou vystupuje proti niečomu.
Môžem vám povedať, že tento zá..., táto novela tohto zákona nemení zásadné postavenie žiadneho športovca. My dávame možnosť vybrať si, keď profesionálni športovci chcú byť zamestnancami klubov, budú zamestnancami, keď chcú byť SZČO, budú SZČO, toto, bohužiaľ, zákon o športe, ktorý vytvoril v roku 2016 a funguje od roku 2016, 4 roky neplatí nikto odvody za športovcov, to nie je normálne, a toto keď počujem od bývalého ministra, tak mám s tým problém a, samozrejme, dneska prešiel, kedysi bol pravicový liberál, dneska zrazu, dneska je sociálne precitlivelý človek, ktorý naozaj cíti, že dneska keď si profesionálny futbalista vyberie, chcem takú zmluvu alebo chcem takú, je na rešpektovaní tej zmluvy, tak ma veľmi mrzí to vyjadrenie. Keď dneska príde a povie prezident Pro hokeja Richard Lintner, ktorý tu príde a povie, áno, prajú si to kluby, hráči, ktorí hrajú, lebo dneska nie je pravda to, že Asociácia hokejových hráčov, priznám sa, opýtajte sa koľko hráčov zastupuje Oliver Pravda. Na stránke nenájdete ani, ani informáciu o tom, či sú to dvaja, či piati, alebo desiati chlapci, a dokonca je tak, že sú prijatí od 14 rokov, takže preto hovorím, tie nepravosti a klamlivé zavádzania nie sú spojené.
Dneska naozaj vám verím, že pozrite si v športových kluboch, koľko nám na ligu hrajú basketbal, volejbal, hádzaná. Dneska nenájdeme 10 mužstiev v našich najvyšších súťažiach, a preto je veľmi dôležité, aby sme to financovanie udržali, aby to vôbec bolo možné, lebo za chvíľu nám bude hrať súťaž tak, jak hrajú v basketbale, nám hrá iba 6 ženských mužstiev. Ja vás prosím o podporu, tento zákon nemení nič zásadné v právach a postavení športovcov. Kto to tvrdí, to je len klamstvo a zavádzanie. Dneska športovec vždy bude mať možnosť si vybrať, či chce byť zamestnanec klubu alebo či chce byť ako samostatne zárobková činná osoba.
Ďakujem a verím, že podporíte dobrú novelu, ktorá pomôže nášmu športu.
27. 11. 2019 16:09:10 - 16:10:34 53. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1704 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám spolu s kolegom Tiborom Jančulom návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Aplikačná prax ukázala, že nemožnosť vykonávať šport, kolektívny šport profesionálnym športovcom ako samostatne zárobkovo činnou osobou nie je žiaduca, nakoľko neprimerane obmedzuje zmluvnú voľnosť športovcov v kolektívnych športoch. Profesionálny športovec bude môcť vykonávať športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba na základe zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ustanovenie § 51, alebo zmluvy podľa Obchodného zákonníka, ustanovenie § 269 ods. 2.
Navrhovanou úpravou sa umožní športovým organizáciám možnosť regulácie prestupov aj športovcov, ktorí vykonávajú športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie ako samostatne zárobkovo činné osoby.
Ako predpoklade..., predpokladatelia predpokladáme pozitívne vplyvy pre športové organizácie, športovú komunitu a profesionálnych športovcov, čo povedie aj k zníženiu administratívnej záťaže, odbremenenia príslušných orgánov verejnej moci.
Predkladaný návrh zákona má pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, nemá negatívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu a nemá negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Nemá vplyv na životné prostredie, na zamestnanosť ani vplyv na informatizáciu spoločnosti. Zároveň predložený návrh zákona nemá negatívny sociálny vplyv a ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som.
18. 10. 2019 14:01:35 - 14:02:27 51. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1716 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
193.
Kolegyne, kolegovia, ja len krátko zareagujem a musím povedať, že vzhľadom k tomu, že pán Mihál sa podieľal na tom, príprave toho zákonu v roku 2015, čo ma mrzí, že neboli akceptované pripomienky, a, samozrejme, beriem zodpovednosť.
Na druhej strane musím povedať, tri roky tu hovoríme, že ten zákon nie je dobrý, ja nehovorím, že je zlý, ale nie je dobrý a prax ukázala, a preto vám na záver len prečítam vyhlásenie zástupcov profesionálnych hokejových, basketbalových, volejbalových a hádzanárskych klubov a ich športových zväzov: "Vítame krok zákonodarcu, ktorý konečne jasnejšie rieši súčasnú, nie úplne jednoznačnosť možnosti výkonu profesionálnej činnosti športovca na Slovensku, o tejto téme hovoríme a vyzývame na jej riešenie už tri roky, preto v mene zástupcov slovenských profesionálnych klubov hokeja, basketbalu, hádzanej a volejbalu a ich športových zväzov novelu zákona o športe prerokovanú v Národnej rade podporujeme."
Vyjadrujem presvedčenie, že prijatie predmetnej novely bude v prospech slovenského športu. Celý život som sa pohyboval v športe a garantujem vám, že prijatím tejto novely len športu pomôžeme.
Ďakujem za podporu.
18. 10. 2019 13:50:39 - 13:51:57 51. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1716 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
185.
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Kolegyne, kolegovia, aplikačná prax ukázala, že nemožnosť vykonávať šport v kolektívnych športoch profesionálnym športovcom ako samostatne zárobkovo činnou osobou nie je žiaduca, nakoľko neprimerane obmedzuje zmluvnú voľnosť športovcov v kolektívnych športoch. Profesionálny športovec bude môcť vykonávať športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie na základe zmluvy o profesionálnom vykonaní športu alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba na základe zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ustanovenia § 51, alebo zmluvy podľa Obchodného zákonníka, ustanovenia § 269 ods. 2.
Navrhovanou úpravou sa umožní športovým organizáciám možnosť regulácie prestupov aj športovcov, ktorí vykonávajú športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie ako samostatne zárobkovo činné osoby na základe zmluvy podľa Občianskeho zákonníka alebo podľa zmluvy podľa Obchodného zákonníka.
Ako predkladatelia predpokladáme pozitívne vplyvy pre športové organizácie, športovú komunitu a profesionálnych športovcov, čo povedie k zníženiu administratívnej záťaže a k odbremeneniu príslušných orgánov verejnej moci. Predkladaný návrh zákona má pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, nemá negatívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, nemá negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, nemá vplyv na životné prostredie, na zamestnanosť ani vplyv na informatizáciu spoločnosti.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a ústavnými zákonmi.
Pán predseda, ďakujem, skončil som.
18. 9. 2019 9:12:17 - 9:17:03 49. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1546 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne a kolegovia, dovoľte, aby som prečítal pozmeňujúci návrh Dušana Tittela a Evy Smolíkovej. Odôvodnením by som chcel vysvetliť, ktorých bodov sa to týka.
Spresňuje sa nominovanie členov správnej rady tak, aby zákon ustanovil nielen subjekt, ktorý navrhuje predseda, ale aj subjekt, ktorý navrhuje podpredsedu. Podpredsedu správnej rady navrhuje Slovenský olympijský a športový výbor, zároveň sa v náväznosti na nominovanie podpredsedu upravuje, že predseda počas neprítomnosti zastupuje podpredseda.
Druhý pozmeňujúci návrh, odôvodnenie, navrhuje sa úprava nárokovateľnosti na športový poukaz tak, aby bol garantovaný pre každé dieťa, ktoré bude spĺňať podmienky určené Fondom na podporu športu na daný rok.
Ďalšie odôvodnenie. Navrhuje sa v čl. 2, navrhuje sa, aby Slovenský olympijský a športový výbor mal možnosť riadiť stály rozhodcovský súd, čo doteraz nebolo možné. A k čl. 3, návrh reaguje na potreby praxe súčasného znenia zákona. Neupravuje situácie, kedy športovec získal medailu na majstrovstvách sveta alebo na majstrovstvách Európy v takej športovej disciplíne, ktorá v danom čase síce nebola zaradená na program olympijských hier, paralympijských hier alebo deaflympijských hier, ale bola na ich program zaradená príslušnou organizáciou niekedy neskôr. Cieľom návrhu je odstrániť tento nedostatok vzhľadom na to, že s odstupom času je príslušná medaila svojím významom na rovnakej úrovni.
Tu by som vás chcel informovať, že v minulosti sme mali niekoľko reprezentantov, ktorí reprezentovali ešte Československo a, samozrejme, aj Slovensko, ktorí získali na vrcholných podujatiach tituly majstrov Európy, majstrov sveta. Bohužiaľ, vtedy ešte nebol olympijským výborom uznaný ten šport v tej kategórii, aby mali nárok na finančné zabezpečenie, a týmto sa vlastne, by som povedal, tá nespravodlivosť reaguje.
Takže dovoľte mi, pán predseda, aby som prečítal pozmeňujúci návrh Dušana Tittela a Evy Smolíkovej k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Tittela, Jančulu, Irén Sárközy a Martina Glváča na vydanie zákona o Fonde na podporu športu a o zmene a doplnení zákona č. 440/2015 Z. z. a o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je tlač 1546.
K článku I:
1. V § 4 ods. 2 v druhej vete a v § 7 ods. 4 sa slová „ním poverený člen“ nahrádzajú slovom „podpredseda“.
2. V § 5 ods. 2 písm. c) sa slovo „troch“ nahrádza slovami „podpredsedu a dvoch“.
3. V § 20 sa dopĺňa ods. 5, ktorý znie:
„(5) Na poskytnutie športového poukazu má nárok každé dieťa, ktoré spĺňa podmienku vekovej hranice určenú rozhodnutím správnej rady. Výška nárokovateľnej sumy je určená rozhodnutím správnej rady v závislosti od objemu finančných prostriedkov určených na príspevok na športový poukaz a počtu detí, ktoré spĺňajú podmienku podľa prvej vety.“
4. Za čl. I sa vkladajú nové čl. II a III, ktoré znejú:
Čl. II
Zákon č. 244/2002 Z. z. o rozhodcovskom konaní v znení zákona č. 521/2005 Z. z., zákona č. 71/2009 Z. z., zákona č. 336/2014 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z. a zákona č. 373/2018 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
V § 12 ods. 1 v prvej vete sa za slová „môže byť len“ vkladajú slová „Slovenský olympijský a športový výbor“.
Čl. III
Zákon č. 112/2015 Z. z. o príspevku športovému reprezentantovi a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 228/2019 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
V § 2 ods. 1 písm. a) sa za slovo „zaradenej“ vkladajú slová „v čase získania príslušnej medaily alebo dodatočne“ a vypúšťajú sa slová „ktoré bezprostredne predchádzali majstrovstvám sveta alebo majstrovstvám Európy alebo ktoré sa konali v kalendárnom roku, v ktorom sa konali majstrovstvá sveta alebo majstrovstvá Európy“.
Doterajšie články sa primerane preznačia.
V nadväznosti na vloženie nových článkov sa upraví aj názov zákona. Novo vložený článok II nadobúda platnosť 1. januára 2020 a novo vložený článok III nadobúda účinnosť 2. januára 2020, čo sa premietne do ustanovenia upravujúceho účinnosť zákona.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
18. 9. 2019 9:02:18 - 9:08:53 49. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1546 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
2.
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, keďže kolegyne nie sú, dovoľte, aby som predložil návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Dušana Tittela, Tibora Jančulu, Irén Sárközy a Martina Glváča na vydanie zákona o Fonde na podporu športu a o zmene a doplnení zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (parlamentná tlač 1546).
Návrhom zákona o Fonde na podporu športu sa napĺňa programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky. Podľa programového vyhlásenia vlády na roky 2016 - 2020, vláda zriadi verejnoprávny Fond na podporu športu podľa vzoru Fondu na podporu umenia ako nástroj na centralizáciu zdrojov so zohľadnením niektorých špecifík športu ako oblasti, ktorej význam je zdôraznený nielen existenciou ministerstva školstva, vedy a výskumu a športu, ale i vytvorením osobitnej pozície štátneho tajomníka pre šport.
Cieľom tohto poslaneckého návrhu zákona je vytvorenie inštitúcie zabezpečujúcej efektívnu podporu a predovšetkým rozvoja športu mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie Slovenskej republiky, športu pre všetkých a športu zdravotne znevýhodnených. Fond bude vykonávať tieto činnosti: vytvárať podmienky na podporu a rozvoj športu poskytovaním finančných prostriedkov formou príspevkov na projekty podpory športu, monitorovať podporené projekty, podieľať sa na propagácii športu v Slovenskej republiky, spolupracovať s orgánmi verejnej správy a inými právnickými a fyzickými osobami v záujme utvárania priaznivých podmienok na rozvoj športu v Slovenskej republike, spolupracovať s medzinárodnými organizáciami a zahraničnými inštitúciami pôsobiacimi v oblasti športu, kontrolovať plnenie zmluvných záväzkov so zmluvnými partnermi, uskutočňovať vzdelávacie aktivity a metodicko-poradenskú činnosť v oblasti športu.
V nadväznosti na uvedené navrhovaná organizačná štruktúru fondu vytvára podľa predkladateľov optimálnu platformu pre efektívne a transparentné plnenie stanovených cieľov činností a jeho riadenia. Orgánmi fondu v zmysle tohto návrhu zákona sú správna rada v počte 11 členov, dozorná rada v počte 5 členov. V mene fondu je oprávnený konať predseda správnej rady, v čase jeho neprítomnosti ho zastupuje podpredseda fondu. Na posudzovanie žiadostí o finančný príspevok fond zriadi odborné komisie podľa zamerania účelu podpory a rozvoja športu. Odborné komisie budú posudzovať žiadosti a odporúčať ju správnej rade, podporu projektov vrátane výšky príspevku, ktorý má byť poskytovaný na konkrétny projekt. Odborné komisie predkladajú správnej rade priority podpory športu v oblasti svojho pôsobenia na príslušný kalendárny rok a spolupracujú pri príprave vízie.
Odborná komisia v rámci procesu posudzovania žiadosti preskúma aj úplnosť rozpočtu projektu a súlad žiadostí so zásadami poskytovania príspevku na projekt schválenými správnou radou. Žiadateľom o príspevok môže byť športovec, športový odborník, športová organizácia alebo obec.
Ďalej tento poslanecký návrh zákona zároveň spresňuje a upravuje ustanovenia zákona č. 440/2015 Z. z. o športe tak, že reaguje na zmeny súvisiace so zriadením Fondu na podporu športu a na podnety z aplikačnej praxe reflektované predloženým poslaneckým návrhom zákona.
Zákon o športe naďalej zveruje významné úlohy v oblasti koncepčných materiálov financovania športu prostredníctvom príspevkov pre uznané športy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktoré naďalej bude spolu so štátnym tajomníkom pre šport predstavovať ústredný orgán štátnej správy pre šport so zodpovednosťami, ktoré ministerstvo malo podľa zákona o športe doteraz.
Cieľom návrh novelizácie zákona o športe je spresnenie a upravenie ustanovení zákona č. 440 o športe a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Medzi významné časti návrhu patrí úprava bezúhonnosti športových odborníkov, názvu a symboliky Slovenského olympijského a športového výboru, vzdelávania v oblasti boja proti dopingu alebo otázka riešenia športových poukazov.
Práve účelom športových poukazov na základe schváleného projektu je podpora športu mládeže. Hodnotu športového poukazu pre konkrétnu výzvu bude schvaľovať správna rada fondu v závislosti od disponibilného objemu finančných prostriedkov určených na projekt. Žiadateľa, ktorého projekt správna rada schváli, fond zapíše do zoznamu poskytovateľov športových poukazov, ktorý sa zverejňuje na webovom sídle fondu a informačnom systéme športu. Správna rada môže rozhodnúť, že pomernú časť hodnoty športového poukazu bude uhrádzať zákonný zástupca dieťaťa alebo plnoletá fyzická osoba, ktorá športový poukaz využíva, v rozhodnutí zároveň výšku takto určenej pomernej časti hodnoty športového poukazu.
Cieľom poslaneckého návrhu zákona je zároveň novelizácia zákona o rozhodcovskom konaní a prinavrátení kompetencie Slovenského olympijského športového výboru zriadiť rozhodcovský súd. Tento koncept je v súlade aj s praxou mnohých európskych štátov, kde je tento spôsob rozhodovania prostredníctvom rozhodcovských súdov zriadených Národným olympijským výborom obľúbeným, dôveryhodným a zaužívaným spôsobom rozhodovania športových sporov. Táto kompetencia bola v minulosti Slovenskému olympijskému a športovému výboru priznaná, avšak potom bola neskôr táto kompetencia Slovenskému olympijskému a športovému výboru odňatá zákonom č. 354/2016 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 40 o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov.
Finančné prostriedky môže fond používať len na účely podľa tohto zákona a na vlastnú prevádzku podľa rozpočtu schváleného správnou radou. Fond je povinný pri používaní prostriedkov zachovať hospodárnosť a efektívnosť ich použitia. Ministerstvo školstva poskytuje fondu každoročne príspevok najmenej vo výške 20 mil. eur, a to najneskôr do 31. januára. Fond bude používať na podporu športu najmenej 95 % z tejto sumy, na vlastnú prevádzku môže použiť maximálne 5 %.
Návrh zákona je v súlade s ústavou, s ústavnými zákonmi, s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, so zákonmi, v súlade s právom Európskej únie a v súlade s nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky.
Poslanecký návrh má podľa predkladateľov negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Poslanecký návrh zákona nemá žiadny vplyv na podnikateľské prostredie, sociálny vplyv, vplyv na životné prostredie, vplyv na informatizáciu spoločnosti, vplyv na verejnú správu pre občana ani vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som.
17. 9. 2019 10:59:03 - 10:59:35 49. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1479 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
60.
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Ja by som len chcel pána kolegu Mihála informovať, že tak ako povedal, že tento príspevok je dobrovoľný a zajtra o deviatej hodine budem predkladať zákon na podporu, o fonde na podporu športu, v ktorom práve bude sa riešiť športový poukaz, ktorý presne teda nebude v tejto jeho kompetencii. Takže odtiaľ budú športové poukazy riešené. Takže preto by som aj zareagoval, že budem rád, keď sa zúčastní tej debaty.
17. 9. 2019 10:47:30 - 10:50:36 49. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1346 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vstup predsedajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám návrh poslancov Tittela, Jančulu, Evy Smolíkovej a Tibora Bernaťáka na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Cieľom predloženého návrhu zákona je podpora športu detí a mládeže formou dobrovoľného príspevku zamestnávateľa na pomernej úhrade výdavkov, ktoré jeho zamestnanec vynakladá na pravidelnú športovú činnosť svojho dieťaťa. Takouto formou podpory športu a mládeže sa môže dosiahnuť viacero kumulatívnych pozitívnych výsledkov. Predpokladá sa zvýšenie počtu pravidelne športujúcich detí u ekonomicky aktívnych rodičov, ktorí budú viesť svoje deti k športu pod vedením odborne spôsobilého športového odborníka pôsobiaceho u športovej organizácii zapísanej v registri právnických osôb v športe v zmysle § 8 ods. 1 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe. Tieto deti môžu predstavovať aj zatiaľ neobjavené športové talenty, ktoré v budúcnosti môžu reprezentovať Slovenskú republiku. U detí sa pravidelnou športovou činnosťou vytvárajú návyky k pohybu a k zdravému životnému štýlu. Šport prináša rôzne benefity, ako je napríklad prevencia proti obezite, zbavenie sa stresu, trávenie voľného času v kolektíve, či dosahovanie individuálnych alebo kolektívnych športových úspechov. Šport predstavuje dôležitú súčasť vývoja našich detí.
Touto navrhovanou právnou úpravou vytvára sa nový nástroj na financovanie športovej činnosti zo súkromných zdrojov. Športové organizácie zapísané v registri právnických osôb v zmysle § 8 zákona o športe budú mať možnosť zabezpečiť si svoje financovanie aj takouto formou, keďže 55 % oprávnených výdavkov zamestnanca, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov, bude môcť poskytnúť príspevok jeho zamestnávateľ, najviac však v úhrnnej sume 275 euro na kalendárny rok. To znamená, že v prípade, ak takýto zamestnanec vynaloží na športovú činnosť dieťaťa sumu 500 euro a viac ročne, zamestnávateľ tomuto zamestnancovi na túto športovú činnosť dieťaťa môže prispieť maximálnou sumou 275 eur ročne. V prípade, ak zamestnanec na športovú činnosť dieťaťa vynaloží menej ako 500 euro, zamestnávateľ zamestnancovi môže prispieť nižšou sumou, ktorá bude predstavovať príslušný príspevok na športovú činnosť dieťaťa v sume 55 % oprávnených výdavkov zamestnanca. Na pomernú časť sumy príspevku na športovú činnosť dieťaťa v pomere zodpovedajúcemu kratšiemu pracovnému času môže zamestnanec zamestnávateľa požiadať. Zamestnávateľ tento príspevok môže však poskytnúť aj takému zamestnancovi, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, ak jeho pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov.
Navrhuje sa, aby príspevok na športovú činnosť dieťaťa mohol byť poskytnutý aj zamestnancom pri výkone vo verejnom záujme podľa zákona č. 553/2003 Z. z., aj štátnym zamestnancom, príslušníkom finančnej správy, príslušníkom Policajného zboru, príslušníkom Slovenskej informačnej služby, príslušníkom Národného bezpečnostného úradu, príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, príslušníkom Hasičského záchranného zboru, príslušníkom Horskej záchrannej služby a profesionálnym vojakom. Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Predkladaný návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som.
13. 9. 2019 11:05:30 - 11:05:49 49. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
87.
Vážený pán predseda, v mene troch poslaneckých klubov SNS, SMER - sociálna demokracia a MOST - HÍD chcem požiadať o termínovanie prerokovania bodu č. 62 (tlač 1546) na stredu 18. septembra o 9.00 hodine.
24. 6. 2019 14:47:46 - 14:57:12 46. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1546 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
33.
Ďakujem za slovo. Ja by som chcel zareagovať, samozrejme, na kolegyni Milanovej, na jej konštruktívne, konštruktívny pohľad, otázky a, samozrejme, budem sa jej snažiť vysvetliť a budem veľmi rád, keď sa nám to podarí v tomto prvom čítaní podporiť, a, samozrejme, máme priestor, aby sme spoločne, nielen tu, v parlamente, ale, samozrejme, so športovou obcou ešte našli a, by som povedal, vyhladili také tie malé nedostatky. Ja musím povedať, že vnímam zákon na vytvorenie na podpory fondu, vnímam veľmi pozitívne. Ja som rád, že minulý týždeň sme práve tu mali otázku, kedy sme si prijali zákon, a zajtra bude hlasovanie o tom, aby sme podporili našich najúspešnejších športovcov, ktorí uspeli na olympiáde, lebo ja si myslím, že dlhé roky sme to neriešili, zákon o športe ako taký to riešil až v dôchodkovom veku a ja si myslím, že je správne, že riešime športovcov, nielen keď už sa dostanú, poviem, do existenčných problémov v dôchodkovom veku, ale riešime za to, čo reprezentovali našu krajinu, a preto určite patrí aj vďaka našemu koaličnému partnerovi, že predložil, a verím, že spoločne schválime ten zákon, aby bol naozaj účinný a dobrý.
Tento zákon na vytvorenie Fondu na podporu športu vzhľadom k tomu, že som tiež členom výboru pre kultúru a médiá, čiže veľmi často komunikujeme na kultúre, hľadáme, samozrejme, našli sa aj určité problémy v jednotlivých fondoch, absolvovali sme poslanecké prieskumy v jednotlivých fondoch, ale hľadali sme a snažili sme sa naplniť, šport je možno v tomto trošku jednoduchší, ako je kultúra, ktorá sa nedelí na, by som povedal audiovizuálny a..., spôsob a iné tri ďalšie fondy, skôr, aby sme naozaj mali jednotlivý šport, a práve tam som to chcel povedať, že aby sme centralizovali, lebo slovenský šport je trošku, by som povedal, rozdelený. Niektorých športovcov podporuje ministerstvo vnútra, niektorých ministerstvo obrany, niektorých ministerstvo školstva. Ešte máme slovenský šport..., športový, slovenský a športový výbor, potom máme dneska top skupinu, hej, takže naozaj niekoľko, ten šport je trošku, by som povedal, taký roztrieštený. A práve snahou štátneho tajomníka Jozefa Gönciho je, aby sme urobili jeden systém, a musím k tomu, ja sa od začiatku nebránim, že, samozrejme, prial by som si, aby raz na Slovensku, vzniklo aj ministerstvo školstva.... (reakcia z pléna), ministerstvo športu, pardon, ministerstvo športu, a či už to bude cestový ruch, alebo to bude iný iná oblasť, ale na druhej strane by som prial, na druhej strane, samozrejme, vnímam, aby zas tej byrokracie nebolo strašne veľa, aby nebolo vnímané, že priberáme a vytvárame ďalšie ministerstvo.
Pre vašu informáciu, minulý týždeň v Čechách prijali, poviem tak, osamostatnenie športu od ministerstva. Vytvorili tzv. Agentúru pre šport a, samozrejme, to je jedných z možností, ako by to na Slovensku financovanie a fungovanie športu, by mohlo byť zastrešené.
A ja verím, že budeme spoločne hľadať konštruktívne riešenia, aby sme naozaj šport dostali do dobrej inštitúcie, ktorá sa mu bude venovať, lebo musím povedať aj tieto moje skúsenosti, na ministerstve školstva, je toľko: školstvom, vedou, výskumom a jednotlivými problémami, platmi, učiteľmi, hej, vybavenosti, obsahom je tak zahltené, že ten šport naozaj presne, ako je to v tom názve a športu, nám ostáva niekde na záver. Síce ľudia na ministerstve sa snažia, nie je ich strašne veľa, lebo vo vnímaní školstva a športu, samozrejme, je priorita školstvo ako také, ako celok. Na druhej strane šport, si myslím, že je dobrá, aktívna činnosť našich ľudí od detí až po dospelých, a keď chceme, aby nám tu vyrastala zdravá generácia, tak musíme ten šport podporovať.
Čo sa týka tohto fondu, aby som sa bližšie vrátil, tak jak kolegyňa povedala, je tvorené, správna rada deviatimi členmi, predseda a osem členov správnej rady. Dvoch navrhuje ministerstvo školstva, vymenúva a odvoláva vláda, hej, čiže vlastne aby sme vedeli povedať, že nielen vymenúva, ale aj odvoláva. Tam návrh vlády Slovenskej republiky. Dvoch zástupcov menuje ministerstvo školstva, troch zástupcov Slovenský olympijský a športový výbor, v ktorých sú už tie jednotlivé menšie zväzy, jeden zástupca futbalu a hokeja, jeden paraolympijského zväzu a jeden samosprávy. Takže preto by sme chceli, lebo samospráva je, by som povedal, najväčším vlastníkom športovej infraštruktúry, keď to rátame v obciach, tak vlastnia jednotlivé predovšetkým, hlavne predovšetkým, futbalové ihriská, ktorých v každej obci celé ihrisko sa nachádza. Sú tam, ak niekde, atletické štadióny, nejaká športová hala, čiže obce vlastnia športoviská, a preto by tam mal byť ten zástupca.
Čo sa týka paralympijského zväzu, tak ja si myslím, že nielen proklamačne hovoriť, že sme si rovní, ale ja si myslím, je to fajn a je to dobré. Častokrát sa stretávame s rôznymi pohľadmi a kritizujú, či zlatá medaila z paralympijských hier je hodná trebárs zlatej medaily, a v istom, môžeme, čo sa týka športového výkonu, ale ja si myslím, že ani jeden z nás by sme nechceli to vyskúšať si to, a musím povedať, že sú, bohužiaľ, hendikepovaní, osud niekedy rozhodol o tom, že nemôžu, poviem na, súťažiť na letnej alebo olympijských zimných hrách v tom športe, ktorý možno vykonávali, a preto ja si myslím, že paralympijský výbor má u mňa velikánsku podporu a rešpekt a ja budem ich naozaj zo svojej pozície vždy podporovať, a preto som rád, že tam majú zástupcu, aby oni mohli do svojich projektov hovoriť, lebo veľakrát by bolo asi zlé, keby, poviem, iní hovorili len a každý loboval len za svoj ten zväz. Ja si myslím práve naopak, že športová obec sa musí zjednotiť a musíme hľadať spoločné myšlienky a povedať si, možno tento rok sme podporili futbal, ale na budúci rok tu podporíme atletiku a, samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na hádzanú, volejbal alebo na niektoré iné športy, lebo jak som povedal, že je anomália, že naši úspešní hokejbalisti, tiež sme sa tešili, že porazili Fínsko a štvrtýkrát za sebou v rade získali zlatú medailu a sme najúspešnejšia krajina v hokejbale, tak hokejbalový zväz nie je uznaný (povedané so smiechom), takže je to športom na Slovensku, čiže je to paradox. Ale, samozrejme, to sú tie anomálie toho športu.
Keď sa pripravoval zákon, tak, samozrejme, bralo sa z databázy, hej, športov a jednotlivých krajín, ktoré sa zúčastňujú na vrcholných podujatiach, ale to neznamená, že keď sme trebárs v niečom najlepší a neni tam počet 50 krajín, že by ten šport nemal byť na Slovensku uznaný. Hej, čiže naozaj ja sa snažím, aby sme hľadali podporu, lebo ja si myslím, že tí hokejbalisti si to zaslúžia, a mal som veľkú radosť, keď som videl po tom zápase s Fínskom, a tešil som sa, keď rozhodca zapískal koniec zápasu, a tešil som sa, že sme získali, keď už nie v hokeji zlatú medailu, tak ma potešil aj ten hokejbal.
Prečo je tam futbal a hokej? Musím povedať, že, samozrejme, je to vždycky otázka tých ostatných športov. Veľakrát, hej, netajím sa, že som bývalý futbalista, ale neznamená to, že preto tam má byť ten futbal. Ja som skôr práve naopak myslel na to, že dneska členská základňa všetkých športovcov, keď si zoberieme na Slovensku, musím povedať, že dve tretiny je viac futbalistov a dokonca športujúcej mládeži je viac ako 50 %. Takže naozaj ten futbal má svoju dominenciu, má svoje postavenie. Iné je vnímať, keď dostane športový zväz 2 mil. euro na svoju činnosť a poviem, mé 20 športovcov, v priemere, keď vydelíme tú sumu na tých športovcov, a iné je keď dneska vyčleníme 100-tisíc športovcov z výšky 10 mil., čiže naozaj je ten počet na jedného toho športovca, ktorý športuje, veľa, dokonca musím povedať, že futbalový zväz každý víkend sa uskutoční viac ako 3-tisíc zápasov v jednotlivých obciach, hej, ktoré hrávajú spoločne v rôznych kategóriách, čiže naozaj ten futbal je fenomén.
Na druhej strane máme hokej, ktorý možno nie je až taký fenomén, ale musím povedať, že nielen na tie dva týždne, kedy je majstrovstvá, a keď je to u nás, tak Slovensko sa stane hokejovou republikou, že naozaj má to veľký dopad, ľudia sa vedia zjednotiť, vedia prísť s vlajkami na štadióny, a preto som aj dokonca rád, že sa nám podarilo trošku ukľudniť hokejistov, aby sme riešili, že aké, aký znak majú byť na hrudi našich hokejistov. A, samozrejme, budeme si priať, aby sa im podarilo dosiahnuť také úspechy, aby sme sa tešili, že bol slovenský znak na hrudi našich hokejistov a získali sme titul majstra sveta. Čiže preto, hokej a futbal sú dva kľúčové športy, sú najpopulárnejší a najväčší, číže preto vlastne v tých debatách, samozrejme, je, a musím povedať, že je o tom paradox, že v Slovenskom olympijskom a športovom výbore trebárs futbal nemá vo výkonnom výbore zastúpenie. Čiže preto mnohokrát prídu, že malé zväzy sa dohodnú, majú zástupcov, na druhej strane, samozrejme, hľadáme nájsť kompromis, aby všetky tie zväzy sa tam cítili komfortne aj na počet členov, na počet klubov, a preto si myslím, že aj futbal, aj hokej si zaslúžia svojím, by som povedal, svojím prínosom pre slovenský šport naozaj trošku osobitný zreteľ.
Na druhej strane musíme povedať, z 9 členov správnej rady, keď povieme, že má jeden futbal, jeden hokej, zvyšných tých sedem je na to, aby držali správne rovnováhu, aby nevznikol nejaký pocit, a, samozrejme, sám by som bol z toho sklamaný a smutný, keby zase sa preferoval niektorý šport. Ja viem, koľko financií v poslednom období išlo do futbalu, ako sa postavili štadióny, hej, ako sa stavajú tréningové ihriská. Na druhej strane ja verím, že nám to aj tí futbalisti a naši reprezentanti vrátia v úspešných, či už to bolo na majstrovstvách Európy, alebo na majstrovstvách sveta, kedy sme hrali, a, samozrejme, budeme si priať, aby to bolo ďalej.
Ale na druhej strane si budem priať, aby sme zase tak isto postavili hokejové haly, postavili atletické štadióny, a teším sa, že v Banskej Bystrici sa cez letné prázdniny začne stavať Národné atletické centrum, a samé zdroje hovorím o tom, že bola vláda, schválila aj Národný cyklistický štadión v Orechovej Potôni.
Takže toto na vysvetlenie. A, samozrejme, budem rád, keď podporíte tento návrh zákona, aby prišli do druhého čítania, a, samozrejme, v prípade, že máte otázky, sme kedykoľvek k dispozícii s kolegami, aby sme si spolu sadli a hľadali najoptimálnejšie riešenia.
Ďakujem.
24. 6. 2019 14:33:52 - 14:36:32 46. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1546 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
25.
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som predniesol návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Tibora Jančulu, Irén Sárközy, Martina Glváča a mňa.
Cieľom návrhu zákona o fonde na podporu športu sa napĺňa programové vyhlásenie vlády. Podľa programového vyhlásenia vlády na roky 2016 - 2020, vláda zriadi verejnoprávny Fond na podporu športu, v súčasnosti podľa vzoru Fondu na podporu umenia ako nástroj na centralizáciu zdrojov a kontrolu financovania športu na centrálnej úrovni týkajúci sa rezortných stredísk, národných športových projektov ministerstva školstva a vlády, dotácií ministerstiev určené na športovú činnosť, príspevky na športové poukazy, stredné športové školy, odvody z lotérií a podobne.
Predložený návrh zákona kopíruje v zmysle programového vyhlásenia vzor Fondu na podporu umenia so zohľadnením niektorých špecifík v oblasti športu, ktorých význam je zdôraznený nielen existenciou ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ale i vytvorením osobitnej pozície štátneho tajomníka pre šport.
Cieľom predkladaného návrhu zákona je vytvorenie inštitúcie zabezpečujúcej efektívnu podporu a rozvoj športu mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie Slovenskej republiky, športu pre všetkých a športu zdravotne znevýhodnených. Zriadenie Fondu na podporu športu je ďalším krokom, ktorý významným spôsobom reflektuje na autonómiu v športe.
Cieľom návrhu novelizácie zákona o športe je spresnenie a upravenie ustanovení zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Medzi významné časti návrhu patrí úprava bezúhonnosti športových odborníkov, názvu a symboliky Slovenského olympijského a športového výboru, vzdelávania v oblasti boja proti dopingu, postupu pri dočasnom pozastavení spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov a pri strate spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov.
Návrh zákona je v súlade s ústavou a ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, zákonmi, v súlade s právom Európskej únie a v súlade s nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky.
Návrh zákona má negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Návrh zákona v roku 2019 predpokladá mimoriadny príspevok ministerstva školstva na zabezpečenie prevádzky fondu vo výške 200-tisíc euro. Následne návrh zákona predpokladá, že ministerstvo školstva poskytne fondu každoročne príspevok najmenej vo výške 20 mil. euro.
Návrh zákona nemá priame sociálne vplyvy, vplyvy na podnikateľské prostredie, na informatizáciu spoločnosti, na životné prostredie, na služby verejnej správy pre občana ani pre..., ani na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som.
24. 6. 2019 14:10:14 - 14:19:00 46. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1479 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
11.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Tak, samozrejme, by som chcel zareagovať na kolegov. Začal by som možno od prvého, pána Hegera, je to priorita športu. Musím povedať, že na jeseň 2015, ešte minulé zloženie parlamentu prijalo zákon o športe, ktorý definoval základné podmienky fungovania športu na Slovensku. Niektoré legislatívne veci sa vyriešili veľmi dobre, niektoré, bohužiaľ, a to práve bude naväzovať na, preč..., na ten, prečo dávame návrh na prijatie poukazu na športovanie. Bohužiaľ, nefungovali, lebo zákon o športe ako taký nám ukazuje, že síce športové zväzy obdržali ďaleko viacej financií, ako to bolo v predchádzajúcich obdobiach, ale nie vždy sa dostáva, by som povedal, tá finančná injekcia, aby sa premietla do toho, aby dostávali jednotlivé športové kluby rôznych odvetví, aby to nebolo vnímané len tých dvoch kľúčových, futbal a hokej.
Čiže preto priorita športu naozaj je veľmi veľká pre Slovenskú národnú stranu, musím povedať, bol by som najšťastnejší, keby od môjho prvého vstupu do parlamentu v roku 2016, aby sme mohli presadzovať podmienky pre slovenských športovcov, aby boli lepšie a lepšie, aby sme sa netešili, keď sa podarí našim hokejbalistom získať štvrtý raz v rade titul majstra sveta, a je to paradox, ale Slovenský hokejbalový zväz nie je uznaný ako šport na Slovensku. Hej? Čiže preto je to, to sú tie paradoxy toho zákona o športe, ktorý bol prijatý predchádzajúcou Národnou radou, a postupne musíme, samozrejme, túto anomáliu vyriešiť.
Druhá vec je, aby sme sa tešili z úspechov, Ján Volko získal na majstrovstvách, na európskych hrách v Minsku v sobotu získal striebornú medailu, z čoho sa zase všetci veľmi tešíme, a, samozrejme, keď sa opýtate Volka a atlétov, aké sú podmienky pre šport, tak povedia nedostačujúce. Preto sa snažíme my na každom tom úseku hľadať možnosti, zdroje, podmienky, aby sme ten šport zlepšovali na jednej strane v rámci asociácií, ktoré riadia jednotlivé druhy športu v kluboch, ale takisto, samozrejme, aby sme mohli jednotlivých, až do tých najmenších buniek, a to sú tie telovýchovné jednoty, kluby športové, ktoré vykonávajú tú činnosť, lebo, bohužiaľ, reprezentanti nám nevyrastú len na veľkých národných štadiónoch, ale vyrastú nám v jednotlivých dedinkách a obciach, kde pravidelne tri-štyrikrát do týždňa trénujú.
Na veľkú podporu športu musím povedať, že sa nám podarilo presadiť, aby vznikol vlastne prvýkrát od januára 2019 pozícia štátneho tajomníka pre šport, a dokonca, poviem tak, z našich prvých olympionikov úspešných Jozef Gönci sa snaží a musím povedať, sa veľmi chytil tejto svojej funkcie a musím povedať, že tie výsledky sa dosahujú, lebo všetky tie komunikácie, ktoré máme medzi sebou, a tie zákony, ktoré predkladáme, sú po, samozrejme, po komunikácii nielen s ministerstvom a štátnym tajomníkov, slovenským športovým a olympijským výborom a jednotlivými zväzmi, aby sme sa, podporu športu bola lepšia a väčšia. Práve Jozef je ten, ktorý momentálne je na európskych hrách v Minsku a práve sa veľmi komunikovalo, ako, akým spôsobom, kedy budeme predkladať tento návrh, ktorý môže prospieť športu.
Prečo, pani Kiššová sa opýtala, prečo nie ľudovej škole umenia, hej? Ja si myslím, že keby ste sa dneska opýtali jednotlivých obcí, koľko dávajú peňazí na ľudovú školu umenia, koľko dávajú na šport, tak by ste videli, že naozaj je to nepomer. Keď prepočítame, koľko detí športuje, koľko detí sa venuje kultúre, koľko detí sa venuje umeniu a koľko ide z tých dotácií na jednotlivé dieťa, by ste videli, prečo ten šport, musím povedať, je podfinancovaný a prečo, samozrejme, všetky kluby majú s týmto problémy. Teraz hovorím, aby bolo vnímané klubov, nemyslím profesionálne kluby, stále to vnímam, v jednotlivom klube, vyberieme si konkrétnu obec, z ktorej trebárs pochádzam, z mesta Dolný Kubín, majú tam 300 malých detí a jedno mužstvo v štvrtej lige, čiže neriešime mužstvo dospelých, ale riešim tých 300 detí, ktoré trénuje trikrát do týždňa, a keby nebolo rodičov, ktorí prispievajú na jednotlivé fungovanie klubov, tak musím povedať, že futbalový klub kategórie žiakov a dorastencov zanikne.
Takisto sa pani Kiššová pýtala, že prečo dva roky musí byť zamestnaný. Samozrejme, musíme nastaviť nejaké pravidlá, lebo, bohužiaľ, Slováci sú veľmi ľudia vynaliezaví a hľadali by riešenia a prechádzali by z jedného zamestnania, účelovo by sme to riešili. Samozrejme, stále doporučujem, že aj tento poukaz je dobrovoľný, tak je to naozaj na vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec, ten, ktorý platí, a, samozrejme ten, ktorý vykonáva tú činnosť, musí byť spoločná dohoda. Samozrejme, budem veľmi rád, keď budú všetci zamestnávatelia tak osvietení a finančná situácia im to dovolí, aby mnohým zamestnancom mohli zaplatiť maximálny poukaz vo výške, preplatiť vo výške tých 500 euro s tým, že 275 euro zaplatí zamestnávateľ a tých zvyšných 225 zaplatí zamestnanec. A budem rád, tie peniaze prídu do športového klubu, ktorý vie ich využiť na to, aby trénovali tie deti naozaj vzdelaní, odborní tréneri, ktorí, myslím si, zaručia, aby nám vyrástli, či už to budú hokejisti, futbalisti, alebo nový Volko, verím, že v čo najkratšej dobe.
Otázka, prečo len pre registrované kluby. Zase je tu taká pre mňa nepochopená otázka, lebo ja si myslím, že by to práve mala byť, je to pochopiteľné, že tie kluby no musia byť registrované, však snáď nechceme dneska, aby som, niekto na ulici si povedal, že ja som, sa tvárim, že som športový odborník, doneste mi, rodičia, peniaze, ja vyberiem peniaze a nebudem s nimi vykonávať nejakú činnosť. Práve naopak, preto je to zabezpečené, že tie kluby, ktoré sú registrované v registri športových organizácií, je definované, že vieme, kto je tam konateľom, aká je tam štruktúra trénerov, aké tam majú vzdelanie tí tréneri, a môžem povedať, že aby sa to neminulo účinku, že dneska naozaj, teda ja práve si myslím, že keby tam nebol tento, táto podmienka registrácie tých organizácií, tak si myslím, že by bolo opačne, prečo to tam nie je, tá otázka. Takže ja si myslím, že to je správne, a tak by to malo byť.
Rodičia, ktorí máte malé deti, musím povedať, že viete, ako podporujete svoje deti, koľko stoja krúžky športové. Niekde to sa platí 10 euro mesačne, niekde sa platí až 50-60, niekde aj 100 euro mesačne, takže je to veľká záťaž pre rodičov. A ja si myslím, že práve toto je priestor na to, aby sme tým rodičom pomohli. A hovorím, budem si veľmi priať, aby zamestnávatelia boli osvietení, aby naozaj sa snažili tým, tým, poviem tak, z toho svojho rozpočtu rodičom pomôcť tým, že by im pomohli, aby naozaj tie kluby dostali financie, aby mohli vychovávať deti nie dobrovoľníci, ale aby to boli naozaj tréneri, ktorí sú fundovaní, majú skončené vysokoškolské vzdelanie, majú prax v tom jednotlivom obore, a iba takí môžu nám vychovať deti.
Edko, ešte si dal otázku ohľadne telocviční a či potrebujeme peniaze tam. Ja si myslím, že potrebujeme peniaze po športe všade, niečo sa v minulosti zanedbalo. Samozrejme, prešli kompetencie, či už sú to na obce, alebo vyššie územné celky na jednotlivých školách, v ktorých majú kompetencie telocvične. Samozrejme, ja verím, že každý by si vedel predstaviť nové palubovky, nové koše, nové brány, nové atletické dráhy. Je nejakým postupom, ja som rád, že každý rok naozaj vláda vynaloží dostatok financií na to, aby sme tie športoviská, sa postupne rekonštruovali, postupne sa to pribúda. Ja verím, že v tom treba len, by som povedal, podporu všetkých, nielen koaličných a opozičných, aby sme nevnímali šport ako politický súboj, ale aby sme vnímali šport ako činnosť, ktorá pomôže Slovensku, aby nám tu vyrastala zdravá generácia.
Sami keď sa pozriete na množstvo mladých detí a čo ma mrzí, samozrejme, veľká z nich má nadváhu, tých detí, a musím povedať, že myslím si, že nečaká nás do budúcnosti nič lepšie, a práve naopak, šport by mal byť ten, ktorý by sme sa mali, by som povedal, ktorý by nám mal zaručiť, že bude nám skôr vyrastať zdravá generácia.
Na záver za chvíľu o tri ďalšie body budeme predkladať návrh na vytvorenie Fondu na podporu športu, kde je ďalší velikánsky posun, lebo je to ďalšia, na základe programového vyhlásenia vlády je to inštitút, ktorý nám pomôže, poviem tak, decentralizovať financovanie športu zo strany ministerstva, aby to prešlo na jednotlivé športové subjekty, kde bude mať zastúpenie slovenský olympijský a športový výbor, športové zväzy, paralympijský, zástupca samosprávy, a ja verím, že sa nám podporí, vytvorením tohto fondu a podpory, ktorú, samozrejme, by bolo nevyhnutné prejsť v Národnej rade, aby sme, tento fond bol ďalší zdroj financovania, lebo tak, jak som povedal, od 1. januára 2016 nám platí zákon o športe, ktorý vyriešil časť financovania jednotlivých zväzov, ale, samozrejme, nielen zväzy sú činné na Slovensku v športe, a preto budem veľmi rád, keď tento fond podporíme tiež a vytvorí sa nám nový priestor na to, aby sme mohli financovať športové združenia a jednotlivé organizácie konkrétnych športovcov, ktorí, bohužiaľ, nemôžu dostať peniaze, financie trebárs z jednotlivých asociácií.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, skončil som.
24. 6. 2019 11:45:24 - 11:53:20 46. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1479 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
74.
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, spolu s kolegami zo Slovenskej národnej strany s Tiborom Jančulom, Evou Smolíkovou a Tiborom Bernaťákom predkladáme návrh na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
Cieľom predloženého návrhu zákona je podpora športu detí a mládeže formou dobrovoľného príspevku zamestnávateľa na pomernej úhrade výdavkov, ktoré jeho zamestnanec vynakladá na pravidelnú športovú činnosť svojho dieťaťa. Takouto formou podpory športu detí a mládeže sa môže dosiahnuť viacero kumulatívnych pozitívnych výsledkov. Predpokladá sa zvýšenie počtu pravidelne športujúcich detí a ekonomicky aktívnych rodičov, ktorí budú viesť svoje deti k športu pod vedením odborne spôsobilého športového odborníka pôsobiaceho u športovej organizácie zapísanej zapísanej v registri právnických osôb v športe v zmysle § 8 ods. 1 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto deti môžu predstavovať aj zatiaľ neobjavené športové talenty, ktoré v budúcnosti môžu reprezentovať Slovenskú republiku.
U detí sa pravidelnou športovou činnosťou vytvárajú návyky k pohybu a zdravému životnému štýlu. Šport prináša rôzne benefity, ako je napríklad prevencia proti obezite, zbavenie sa stresu, trávenie voľného času v kolektíve či dosahovanie individuálnych, alebo kolektívnych športových úspechov. Šport predstavuje dôležitú súčasť psychohygieny našich detí.
Ďalej sa navrhovanou právnou úpravou vytvára nový nástroj na financovanie športovej činnosti zo súkromných zdrojov. Športové organizácie zapísané v registri právnických osôb v športe v zmysle § 8 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov v znení neskorších predpisov budú mať možnosť zabezpečiť si svoje financovanie aj takouto formou, keďže na 55 % oprávnených výdavkov zamestnanca, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov - ekonomicky aktívneho rodiča športujúceho dieťaťa bude môcť poskytnúť príspevok jeho zamestnávateľ, a to najviac v úhrnnej sume 275 eur za kalendárny rok. To znamená, že v prípade, ak takýto zamestnanec vynaloží na športovú činnosť dieťaťa sumu 500 eur a viac ročne, zamestnávateľ tomuto zamestnancovi na túto športovú činnosť dieťaťa môže prispieť maximálnou sumou 275 eur ročne.
V prípade, ak zamestnanec na športovú činnosť dieťaťa vynaloží menej ako 500 euro ročne, zamestnávateľ zamestnancovi môže prispieť nižšou sumou, ktorá bude predstavovať príslušný príspevok na športovú činnosť dieťaťa v sume 55 % oprávnených výdavkov zamestnanca.
Na pomernú časť sumy príspevku na športovú činnosť dieťaťa v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času môže zamestnanec zamestnávateľa požiadať a zamestnávateľ tento príspevok môže poskytnúť aj takému zamestnancovi, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, ak jeho pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov. Tento nástroj zároveň predstavuje ďalší benefit, ktorý na dobrovoľnej báze môže zamestnávateľ poskytnúť svojmu zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov. Motiváciou zamestnávateľa k poskytnutiu tohto príspevku zamestnancovi je jeho oslobodenie od platenia daní a odvodov zamestnancom aj zamestnávateľom. To znamená, že je pre zamestnanca aj zamestnávateľa finančne efektívnejším spôsobom odmeny ako priama finančná odmena, ktorá podlieha plateniu daní a odvodov. Tento príspevok zároveň patrí v plnej výške medzi daňové, tento príspevok zároveň v plnej výške patrí v plnej výške medzi daňové náklady zamestnávateľa. Zamestnancom s nižším disponibilným príjmom toto opatrenie môže umožniť, aby svoje deti vôbec mohli umiestniť na vybrané športy pod vedením odborne spôsobilého športového odborníka.
Dieťa, na ktorého vykonávanie športovej činnosti zamestnanec môže zamestnávateľa požiadať o tento príspevok, musí byť mladšie, ako je 18 rokov, musí mať trvalý pobyt alebo obdobný pobyt na území Slovenskej republiky a musí byť po dobu najmenej 6 mesiacov pred podaním žiadosti o tento príspevok osobou s príslušnosťou k športovej organizácii podľa § 3 písm. k) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Tieto podmienky sú stanovené v súlade s verejným záujmom v športe podľa zákona č. 440/2015 Z. z. a príslušnými ustanoveniami tohto zákona a majú tiež zabezpečovať pravidelnú športovú činnosť detí mladších ako 18 rokov v registrovaných športových organizáciách podľa tohto zákona. Za dieťa zamestnanca sa na účely poskytovania príspevku na športovú činnosť dieťaťa považujú: vlastné dieťa zamestnanca, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení alebo aj iné dieťa žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti. Príspevok na športovú činnosť dieťaťa si na svoje deti v rozsahu, vo výške a za podmienok ustanovených pre zamestnancov môžu vo svojich daňových výdavkoch uplatniť aj samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť nepretržite najmenej 24 mesiacov, ak im nebol tento príspevok na športovú činnosť dieťaťa počas roka už poskytnutý ich zamestnávateľom. Navrhuje sa, aby príspevok na športovú činnosť dieťaťa mohol byť poskytnutý aj zamestnancom pri výkone práce vo verejnom záujme podľa zákona č. 553/2003 Z. z., a konkrétne štátnym zamestnancom, príslušníkom finančnej správy, príslušníkom Policajného zboru, príslušníkom Slovenskej informačnej služby, príslušníkom Národného bezpečnostného úradu, príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, príslušníkom Hasičského a záchranného zboru, príslušníkom Horskej záchrannej služby a profesionálnym vojakom.
Predkladaný návrh zákona má v prípade poskytnutia príspevku na športovú činnosť dieťaťa mierne negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, očakáva sa mierne zníženie príjmov na dani z príjmov z dôvodu, že príjem zamestnanca z príspevku na športovú činnosť dieťaťa je oslobodený od dane z príjmov a tiež s týmto príspevkom spojené výdavky (náklady) si zamestnávateľ môže zahrnúť do daňových výdavkov. Je možné aj mierne zvýšenie výdavkov na strane štátneho rozpočtu a rozpočtov samospráv z dôvodu, že aj zamestnanci štátnej a verejnej správy môžu svojho zamestnávateľa požiadať o príspevok na športovú činnosť dieťaťa, avšak to iba v prípade, ak im ho ich zamestnávateľ dobrovoľne poskytne.
Na druhej strane má predkladaný návrh zákona pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, a to v predpokladaných znížených výdavkoch na zdravotnú starostlivosť športujúcich detí v budúcnosti. Predkladaný návrh zákona má pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie - očakáva sa pozitívny vplyv na podnikateľské subjekty, ktorými sú športové organizácie zapísané v registri právnických osôb v športe a sú výlučne oprávnené na vydávanie účtovných dokladov potrebných k splneniu podmienok na poskytnutie príspevku na športovú činnosť.
Predkladaný návrh zákona má pozitívne vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, keďže sa týmto návrhom zákona zavádza možný účelový viazaný príjem rodičov detí, ktorý podporuje výchovu detí k športu a môže zvyšovať aj disponibilný príjem viacdetných rodín. Navrhovanou právnou úpravou môže byť podporené aj zdravé rodinné prostredie a jeho tvorba. Príspevok na športovú činnosť dieťaťa tiež môže predstavovať nástroj, ktorý odstraňuje prekážky, ktorá bránia pracujúcim rodičom dosiahnuť želaný počet detí. Zároveň podpora športu u detí môže zabraňovať prenikaniu nežiaducich závislostí do rodín. Podporou športu detí sa môže zvyšovať aj vzájomná súdržnosť členov rodiny v prípade vykonávania športových aktivít spoločne s rodičmi.
Predkladaný návrh zákona má pozitívne sociálne vplyvy, časť ekonomicky aktívneho obyvateľstva bude môcť využiť príspevok na športovú činnosť dieťaťa a zároveň ekonomicky aktívna časť obyvateľstva s nízkym disponibilným príjmom bude mať väčšiu možnosť, aby ich deti športovali. Tiež sa očakáva zvýšenie počtu športujúcich detí.
Predkladaný návrh zákona nemá vplyvy na životné prostredie, ani vplyvy na informatizáciu spoločnosti a služby verejnej správy pre občana.
Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná. Predpokladaný návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som.
27. 3. 2019 15:01:31 - 15:02:45 43. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1221 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Pán Dostál, chcel by som zareagovať na vašu pripomienku ohľadne hrania inej štátnej hymny. Priznám sa, že nevidím žiadny dôvod, prečo by sme mali hrať inú štátnu hymnu na území Slovenska, keď tu neni žiadny trebárs jej oficiálny činiteľ. Vzhľadom k tomu; asi nikdy ste neboli na zápase v Dunajskej Strede a ja by som vám doporučil, aby ste sa zúčastnili jedného zápasu, a veľmi rád s vami pôjdem, keď 9-tisíc fanúšikov Dunajskej Stredy začne spievať hymnu maďarskú. A keď chceme dopustiť to, aby sa oficiálne hrala aj maďarská, len preto, že tam neni oficiálny činiteľ z Maďarska, len preto, že oni sa rozhodli spievať maďarskú alebo hrať maďarskú hymnu, tak si myslím, že môžeme to vyskúšať a neviem, či budete mať z toho dobrý pocit.
Ja si myslím, že nikto neznevažuje iné krajiny tým, že nebudeme hrať ich hymny. Na druhej strane, keď tu príde oficiálny zástupca krajiny, a to je jedno, či to už je športovec, politik, pri kultúrnom predstavení, tak si myslím, že hymna tej krajiny nie je problém, aby sa zahrala, a preto tam to slovíčko bolo "iba", keď sa myslí tým, že tam je oficiálny zástupca niektorej krajiny.
Ďakujem.
18. 2. 2019 18:01:08 - 18:03:03 42. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
88.
Pán Sopko, mrzí ma, jak ste nejak tú našu pripomienku reagovali tak osobne, voči vám by som si to určite nedovolil, lebo vás považujem za slušného chlapa a vždy vystupujete veľmi kultivovane, a preto aj oceňujem váš kultivovaný prejav. Kolegyňa vám vysvetlila práve, som bol prekvapený, že prečo sa pýtame zrovna na tú firmu Drilling, ktorá bola veľmi nejak medializovaná, že prečo nedostala už k tým svojim 26 mil. euro, ktoré už dostala z verejných a štátnych zdrojov, že prečo sa tak zrazu pýtate, že prečo zrovna tá firma nedostala. Priznám sa, že mňa osobne ani to moc nezaujíma, lebo verím, že tí hodnotitelia, ktorí boli v zložení štyria zástupcovia ministerstva a siedmi, ktorí boli externí experti, ktorí svojím hlasovaním v pomere 9 : 1, lebo jeden sa ospravedlnil a nezúčastnil sa hlasovania, rešpektujem, že rozhodli správne, lebo ich považujem za odborníkov a tí boli zodpovední. A ja verím, že keď sa preukáže, že tí hlasovali nejakým spôsobom proti, by som povedal, správnemu rozhodnutiu, tak verím, že budú do budúcnosti niesť aj zodpovednosť. Ale preto by to, bolo by, bolo asi nevhodné, keby sme pani ministerku obviňovali z toho, že ona je zodpovedná za to, že desiati experti, ktorí hlasovali, sa rozhodli pomerom 9 : 1, že ona je zodpovedná za ich rozhodnutie.
Inak vážim si váš kultivovaný prejav a, samozrejme, s vecami, ktorými ste povedali, s niektorými súhlasím. Ja si myslím, že v tejto sále nie je človek, ktorý by chcel, aby sme z verejných peňazí mrhali, aby to nešlo na tie, do školstva viacej. Sám mám dve malé deti, školopovinné, ktoré mi navštevujú, a viem, ktorý učiteľ je dobrý, ktorý je horší, čo by som rád na tej škole zmenil, ale myslím si, že to nie je len o tých peniazoch, ale možno keď sa vrátime, keď sme my študovali a chodili do školy pred 45 rokmi, tak si myslím, že tie podmienky boli horšie, boli jednoduchšie, ale vyrástli lepší ľudia, ako to vyrastajú z dnešnej mládeže dnes.
18. 2. 2019 15:45:26 - 15:47:01 42. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tittel, Dušan (SNS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Pani ministerka, musím zhodnotiť, že ani po vašej náročnej hodinovej, po vašom hodinovom vystúpení, bohužiaľ, niektorí kolegovia z opozície nepochopili a nestačilo im, takže bude musieť vystúpiť ešte aj druhýkrát, aby ste im zdôvodnili tie teraz, ako aj pred chvíľočkou, zdôvodnili, že nepochopil, prečo hlasovaním 9 : 1 nebola úspešná tá firma, ktorá žiadala, aj keď už dostala v minulosti 26 mil. eur a ešte stále ten výskum nebol ukončený.
Veľmi oceňujem vašu silnú argumentáciu ohľade stimulov, lebo naozaj veľký rozdiel robí niektorým kolegom pochopiť, že je rozdiel, iná fungovanie eurofondov a iné stimulov na Slovensku. A takisto oceňujem od vás návrh vylepšenia systému hodnotenia stimulov do budúcnosti, aj keď si myslím, že ani najlepší možný systém, ktorý by ste navrhli v tomto rozpólizovanom svete a teraz tam o Slovensku, ako je rozdelené, by ten výsledok neuspokojil, keďže tá naša spoločnosť je neuveriteľne polarizovaná.
Oceňujem takisto aj vaše podanie na individuálne zlyhanie jednotlivých členov, že ste podali na orgány činné v trestnom konaní, aby to preverila polícia, lebo si myslím, že je dobré, keď niekto pochybil, aj keď je súčasťou, myslím, že aj menej priamo ministerstva, ale aj či už sú to jednotliví hodnotitelia alebo tá sekcia, ktorá bola zodpovedná za tú kontrolu, aby brali zodpovednosť a, samozrejme, preto vám určite vyjadrím vašu podporu.

Deň v parlamente

<- ->