Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
30. 1. 2018 13:17:53 - 13:22:43 26. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, plním svoj sľub a po zvolení župana, za župana som sa rozhodol vzdať sa mandátu poslanca Národnej rady. Poviem to otvorene, asi mi viac bude vyhovovať manažérska stolička, ako poslanecká a voliči rozhodli o tom, že poslanecké lavice a kanceláriu v Národnej rade zamením za výjazdy do obcí, do miest, za stretnutia s učiteľmi, s dopravnými inžiniermi, s aktivistami.
Minulý týždeň sme na župe schvaľovali rozpočet a ak samospráve príde dobrý návrh, poslanci vyzlečú politické tričká, zrazu sa hlasuje bez ohľadu na to, či je niekto nezávislý, či je zo SaS, alebo či je zo SMER-u.
V Národnej rade som strávil sedem a pol roka, veľa som sa naučil a dúfam, že som aj niečo hodnotné tejto krajine dal a priniesol. Okrem obligátneho pevného zdravia a pohody v osobnom živote by som vám chcel zaželať tri osožné veci, osožné z môjho pohľadu. Národná rada nie je spevokol, kde každý hlas musí ladiť, aby sa nakoniec vytvoril ľubozvučný súzvuk. Národná rada je bojisko, je to miesto, kde sa stretávajú názory. Napriek tomu si myslím, že poslanci sú príkladom a do veľkej miery určujú hranice civilizovanej diskusie. A civilizovaná diskusia nie je možná bez toho, aby sme držali svoje emócie na uzde, čo platí zvlášť vo vypätých situáciách. Preto by som vám chcel zaželať, aby ste sa v diskusiách držali vecného tónu, aby ste sa premohli a vyvarovali osobných útokov, ktoré urážajú dobrý vkus i ľudskú dôstojnosť.
Iste poznáte ľudovú vetu o tom, že keď zasadá parlament, majetok občanov je ohrozený. Je to zároveň metafora, ktorá upozorňuje na pochabosť mocných. Bol som veľakrát svedkom, ako sa aj tie dobré zámery obrátili proti občanom, pretože sme ako poslanci zle odhadli vedľajšie účinky schvaľovaných zákonov.
No a celkom na záver, tretím mojím želaním je, aby ste i vy, ktorí v sebe potláčate liberálneho demokrata, postupovali tak, aby sa Slovensko pretváralo na modernú krajinu, kde sú rešpektované osobné slobody a práva menšín národnostných, náboženských, názorových i sexuálnych. Za seba chcem povedať, že na čele bratislavskej župy budem konať tak, aby mali navrch všetky rozhodnutia, ktoré z nás na základe tolerancie dobrej vôle a vzájomného rešpektu robia civilizované, spokojné a úspešné spoločenstvo. Ďakujem vám za dlhoročnú spoluprácu, veľmi rád budem na ňu spomínať a hoci som bol zväčša v opozícii, veľakrát sme našli spoločnú reč a pomohli ste mi priniesť do života občanov niekoľko dobrých nápadov. Verím, že Bratislavský kraj tiež nájde vo vás podporu a ja sa budem o ňu pravidelne u vás uchádzať.
Ďakujem a týmto chcem poprosiť plénum, aby vzalo na vedomie moje rozhodnutie vzdať sa poslaneckého mandátu. Držím vám všetkým palce.
Dovidenia. (Potlesk.)
30. 1. 2018 13:17:53 - 13:20:45 26. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Nie, stačí raz.
30. 1. 2018 13:17:36 - 13:17:40 26. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Ako poviete.
30. 1. 2018 13:12:51 - 13:13:15 26. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
10.
Chcel by som vás poprosiť o možnosť povedať pár slov na záver. Teda teraz, nie na záver.
7. 9. 2017 18:11:08 - 18:11:08 20. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 2 Tlač 691 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ctené kolegyne a kolegovia, je nás tu stále dosť a dovoľte, aby som sa aj ja vyjadril k téme, ktorá, o ktorej už bolo povedané naozaj takmer všetko, ale stále sa objavujú nejaké nové skutočnosti. Aj keď témy práce, sociálnych vecí a rodiny nepatria do môjho portfólia, veci, ktoré sa diali v zariadení Čistý deň, ma jednoducho nenechali chladným ako človeka, ktorý má na starosti v strane osobné slobody, a taktiež ako občana a ako otca.
Hovoríme o zariadení, ktorého hlavnou funkciou je resocializácia alebo umožnenie návratu do spoločnosti pre problémové neplnoleté osoby, pre deti, často deti drogovo závislé, alebo s nejakým iným problémom, ktorý im znemožňuje byť de facto na slobode. Sú to väčšinou deti, ktoré už dovtedy dostávali od života riadnu nakladačku a ktorým bol štát jednoducho povinný pomáhať pri návrate do spoločnosti. Minimálne tým, ktorí o to stáli a ktorí ešte stále mali šance stať sa normálnymi občanmi, normálnymi obyvateľmi.
Čo sa však dialo v zariadení Čistý deň, mnou naozaj tak otriaslo, že tie príbehy, ktoré som počul, tak najprv som im ani nedokázal veriť. Systematická šikana, ponižovanie klientov, neľudské tresty, zdá sa, že boli úplne štandardným pracovným postupom. Ja som si dal tú námahu a vypočul som si osobne, na štyri oči, jedného z bývalých klientov. Ten človek dnes má normálnu, solídnu prácu, je čistý, neužíva drogy, podarilo sa mu vymaniť sa z toho začarovaného kruhu a nebol veľmi nadšený, keď začal rozprávať, ale postupne, postupne sa rozrozprával. Možno z tých vecí, ktoré vám teraz spomeniem, ste viaceré počuli, niektoré možno nie, ale podľa mňa je dôležité, aby odzneli, aby sme vedeli, čo sa v Čistom dni dialo a prečo, potom si položili otázku, že prečo minister Richter nekonal. To je pre mňa naozaj nepochopiteľné.
Bolo celkom normálne, že trestom bola tzv. samotka, trestal sa tým útek zo zariadenia. Tie úteky sa dejú a nechcem teraz obhajovať, že utiecť je správne, ale tresty mali byť primerané a nie sadistické. Tá samotka sa vytvorila z hocakej miestnosti, ktorú na tento účel rýchlo vypratali. Konkrétne tento mladý muž, ktorý utiekol, tak dostal tiež samotku, dostal ružové pyžamo, aby bol ponížený, aby bol akože oblečený do ženských šiat, dostal bitku od svojich kolegov, tzv. vojenskú deku, a osobne riaditeľ tohto zariadenia mu vyvesil okno na tej miestnosti, ktorá bola samotka, vonku bolo približne nula stupňov, bol to zimný mesiac, a taktiež mu vyniesol matrace, čiže nechal ho stráviť celú noc hladného a v zime s vyveseným oknom, bez matracov.
Bolo bežné, že vedenie zariadenia klientom nadávalo vulgárne, ženy boli často oslovované ako "feťácke k...", chlapi v podstate celý repertoár tých najškaredších slov v slovenčine. Tento typ jazyka bol úplne bežný v tom zariadení.
Fyzické násilie bolo tiež úplne bežné aj pri dievčatách. Klientov bili najčastejšie tzv. terapeuti, ktorí sa často regrutovali z bývalých klientov, tí tam boli v podstate za mazákov, ale boli eufemisticky nazývaní ako terapeuti. Riaditeľ tohto zariadenia staval dom a nútil tieto deti, aby na jeho dome pracovali, nazývalo sa to pracovná terapia. Konkrétny mladý muž, s ktorým som sa rozprával, sa trikrát vzoprel, za to dvakrát po dva dni nedostal vôbec stravu a raz za to dostal bitku od terapeutov za účasti samotného riaditeľa Tománka pri tomto procese. Rozkazy na všetko vydával riaditeľ osobne a skoro vždy bol aj osobne pri tom, keď sa tieto veci diali.
Čo sa týka pohlavného styku, ten sa tam dial tiež úplne bežne. Riaditeľ o tom vedel, klientky sa mu, samozrejme, sťažovali, riešilo sa to v rámci celej komunity, ale odpoveď bola vždy v podstate, že na vine je samotná klientka, často so slovami: "Feťácka k..., nemala si mu dať, tak teraz tu nerev!"
Za porušenie zákazu rozprávania sa pri obede zobudil celú komunitu, celé osadenstvo zariadenia o polnoci a klienti museli v noci buď stáť niekoľko hodín, niektorí až do rána na chodbe, alebo museli celú noc nezmyselne upratovať izby. Terapia za trest budeš bez spánku bola tiež úplne bežná. Aj riaditeľ Tománek, aj jeho pani manželka o všetkých týchto veciach vedeli a boli pri tom často aj osobne prítomní.
Ešte ďalšia vec sa tam diala, údajne s veľkou radosťou osobne riaditeľ dievčatám strihal vlasy, tiež aby ich ponížil. Strihal ich osobne úplne nakrátko.
Toto je taký výpočet a výcuc z rozprávania mladého muža, ktorý našťastie dnes je už riadnym občanom. A prečo to hovorím? Sú to veci, ktoré sú takto isto napísané aj v záznamoch vyšetrovateľov. Tá výpoveď nebola ani jedna, ani dve, tých výpovedí bývalých klientov je niekoľko. Som si úplne istý, že zodpovední ľudia museli tieto výpovede čítať, podľa všetkého boli aj vypočúvaní aj ako svedkovia, museli byť políciou a vyšetrovateľmi informovaní, čo sa deje. Aj keď sme stále len vo fáze, že sú to tvrdenia, je ich toľko, že ak by som ja bol minister a bola by to moja zodpovednosť, tak by som hľadal akýkoľvek právny prostriedok na to, aby som okamžite odobral akreditáciu zariadeniu Čistý deň. To sa nedialo a naopak, tieto fakty boli ignorované, pre mňa z nepochopiteľných dôvodov boli ignorované a nekonalo sa, hľadali sa všetky možné dôvody na to, prečo by mala byť akreditácia tomuto zariadeniu ponechaná. A ja nechcem tu dávať žiadne nejaké fantazmagorické výplody o tom, že čo sa tam mohlo diať a prečo to tak bolo, ale ja nevidím fakt jediný racionálny dôvod, prečo sa nezačalo konať okamžite a celá kauza sa naťahovala v podstate až rok.
Otázka na pána ministra je: Prečo ste tak dlho otáľali s odobratím akreditácie pre zariadenie? Čo je v pozadí? Naozaj tomu nerozumiem. Ten príbeh sa mi zdá byť taký čierno-biely, že podľa mňa každý normálny človek by konal, ale tu sa to nestalo. Aj keby bolo len jedno z tých desiatich obvinení, ktorých bolo teda množstvo, keby len jedno bolo pravdivé, tak podľa mňa je dôvod na to, aby sa okamžite zasiahlo. Tam sa diali trestné činy, to nebolo, že nejaké mierne ponižovanie, nič podobné, to boli vyslovene trestné činy, niektoré z nich sexuálneho charakteru. Nešlo o nejaké jednorazové zlyhanie jedného vychovávateľa, išlo o systém, ktorý tam bol vytvorený a ktorý tam bol násilím udržiavaný. Z tohto dôvodu mi neostáva nič iné, iba povedať, že budem hlasovať za odvolanie pána ministra Richtera zato, že strašne dlho v tejto odpornej veci nekonal.
Ďakujem. (Potlesk.)
16. 6. 2017 13:58:15 - 14:00:15 18. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 593 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
154.
Vážený pán poslanec, pár vecných pripomienok k vášmu návrhu. Vy ste hovorili o tom, že daný poslanec zvolený na kandidátke nejakej politickej strany mal by držať jej program a mal by vlastne zostať v jej tričkách až do konca. V prípade, ak by tak nechcel spraviť, tak by sa mal vzdať mandátu. Inými slovami, vlastne prisudzujete vlastníctvo mandátu politickej strane a nie jednotlivcovi, ktorý bol zvolený.
Má to niekoľko slabších miest. Tým prvým je možnosť krúžkovania, lebo v momente, ako niekto dostane konkrétnu osobnú dôveru od konkrétnych voličov cez preferenčné krúžky, tak myslím si, že jeho pozícia je iná, ako byť len nejakým číslom na zozname konkrétnej politickej strany. V podstate váš návrh podporuje partokraciu, s čím ja nesúhlasím. Ja si myslím, že je lepšie mať 150 osvietených jednotlivcov v parlamente ako nejaké štyri dobre zorganizované vojenské jednotky, ktoré sa správajú teda ako jeden muž.
Ja si myslím, že jediný nástroj, ako zrátať politikovi to, že sa spreneverí hodnotám, cez ktoré sa dostal do Národnej rady, sú, bohužiaľ, iba ďalšie voľby. Nemyslím si, že odnímanie mandátu by bola tá správna cesta. Ja sa lepšie cítim ako slobodný človek. V prípade, ak by SaS išla do konfliktu s mojimi základnými hodnotami, tak radšej by som mal tú možnosť pokračovať v politike, ale nie pod tými istými vlajkami, ak by som mal pocit, že sa spreneverili hodnotám, ktoré, čo sa našťastie nestalo, samozrejme.
No a ešte som chcel povedať, že ak sa pozriete na konkrétny príklad strany SIEŤ a tým, čo sa stalo hneď po voľbách, tak ja teda osobne sa vôbec nečudujem tým piatim jednotlivcom, ktorí sa z nej rozhodli odísť, lebo tá strana sa otočila o 180 stupňov. Ak by ste trvali na tomto návrhu zákona, tak jednoducho by ste potom tuná mali nejakých nedobrovoľných členov vládnej koalície, ktorí to jednoducho tak necítili.
16. 6. 2017 13:42:29 - 13:43:32 18. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 592 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
144.
Vážený pán kolega, ďakujem za váš príspevok. Ja s tým duchom vášho návrhu nemôžem nesúhlasiť. Myslím si, že je to absolútne férová a legitímna požiadavka, aby všetky parlamentné strany boli proporčne reprezentované aj v diskusných reláciách celoštátnej televízie.
Môj možno recept, ako by ste mohli dosiahnuť stav, ktorý je aj pre vás prijateľný, je dištancovať sa od všetkých xenofóbnych, fašistických, rasistických a iných výrokov vašich predstaviteľov, ktoré doteraz zazneli a ktoré, vedenie vašej strany sa od nich nikdy nedištancovalo.
Ja by som rád aj veril, že vaša strana možno má záujem o slušnú a normálnu politiku, možno trošku viac národne orientovanú, ako je mne sympatické, ale s tým viem žiť, samozrejme, to je vaše právo. Ale nikdy od vás nezaznelo dištancovanie sa od výrokov, ktoré boli za hranicou zákona a ktoré hanobili rasu, skupinu obyvateľstva alebo náboženské presvedčenie.
Takže toľko, ďakujem. (Potlesk.)
18. 5. 2017 16:54:42 - 16:55:59 17. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 544 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
94.
Ďakujem pánovi kolegovi Ivanovi za veľmi dobrý výpočet argumentov a dôvodov, prečo tento návrh nie je dobrý. Nebudem používať termín ľavicový, pravicový a podobne, ale myslím si, že tento návrh naozaj nie je veľmi šťastný. Jednak z toho dôvodu a za najdôležitejší argument proti považujem to, že informácia o výške platu je vo firmách tajná a mala by ostať tajná z rôznych dôvodov vrátane toho, že konkurencii nemáte prečo vešať na nos výšku platov svojich zamestnancov. Môžte im poskytovať nejaké iné postranné benefity, ktoré možno prevažujú pár desiatok eur za mesiac viac alebo menej atď.
Čiže je to opatrenie podľa mňa, ktoré fakt nepomáha zamestnávateľom a vo svojej podstate škodí zamestnancom, lebo robíte zo zamestnancov ťažšie zamestnateľných ľudí. Presne z dôvodov, ktoré popísal kolega Miro Ivan, za čo mu ešte raz ďakujem.
Takže ja určite za takýto návrh hlasovať nemôžem.
16. 5. 2017 17:14:10 - 17:14:25 17. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
82.
Pán podpredseda, chcem vás poprosiť, aby ste do záznamu dali uviesť, že pri hlasovaní o tlači 553 som omylom hlasoval za a chcel som hlasovať proti. Ďakujem.
16. 5. 2017 16:13:55 - 16:14:27 17. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 519 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
Köszönöm szépen, pán podpredseda. Ja chcem poďakovať všetkým trom kolegom, ktorí reagovali na môj príspevok do rozpravy. Áno, ja som zo svojej povahy taký ten optimista, ktorý keď počuje nejaké prejavy zdravého rozumu zo strany vládnej koalície, tak sa, samozrejme, teším, aj keď to nie je mexická vlna, tak poviem to tak, že každá maličkosť poteší. Takže asi toľko a dúfam, že budeme kooperovať v tejto téme veľmi dobre.
16. 5. 2017 16:02:00 - 16:08:16 17. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 519 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
50.
Ctené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som povedal pár slov k návrhu mojich kolegov pánov Glváča a Fedora. Ja som, v prvom rade chcem povedať, že som rád, že táto téma sa dostáva na parlamentnú pôdu, myslím si, že bola zanedbávaná dlhšie, ako by bolo potrebné a užitočné. Aj keď sme pri správe ministra obrany každý rok konštatovali, že urýchlene treba začať konať, tak tie praktické kroky súvisiace hlavne s úpravou štátneho rozpočtu neprišli buď žiadne, alebo prišli len veľmi malé a určite nie dostatočné.
V kontexte programového vyhlásenia vlády je prioritou príprava strategických dokumentov a s touto témou súvisí v prvom rade bezpečnostná stratégia, ktorej gestorom je ministerstvo zahraničných vecí a ktorú pripomienkuje ministerstvo obrany. Od začiatku prípravy bezpečnostnej stratégie ubehlo niekoľko mesiacov a proces, musím konštatovať, že napreduje pomalšie, ako by som ja osobne očakával a ako by Slovensko potrebovalo. Takže dúfam, že osoby, ktoré sú za tento proces zodpovedné, zrýchlia a čoskoro budeme mať finálnu verziu dokumentu tuná v parlamente, aby sme ju čím skôr vedeli schváliť.
Som rád, že k tejto téme prebehla už úvodná diskusia, ale očakával by som, že po roku od jej prípravy budeme naozaj už s touto témou o kus ďalej, a predpokladám, že existujú nejaké objektívne dôvody, prečo príprava tohto dokumentu má zdržanie. Ale ako hovorím, v súčasnosti platná bezpečnostná stratégia je vysoko neaktuálna, zmenili sa viaceré zásadné bezpečnostné hrozby a celková architektúra bezpečnosti v našom regióne je úplne iná ako bola pred desiatimi rokmi.
Pre Slovenskú republiku je dôležité, aby táto nová bezpečnostná stratégia odrážala trendy zmien bezpečnostného prostredia a taktiež s tým spojené hrozby, ako napríklad hybridné hrozby, informačnú vojnu, kybernetickú bezpečnosť a ďalšie, ku ktorým sa hlásime ako člen NATO a tiež ako člen Európskej únie. Medzi kľúčové oblasti posilnenia našej bezpečnosti a obrany patrí aj modernizácia ozbrojených síl Slovenskej republiky a s tým neoddeliteľne zlúčené aj navýšenie výdavkov na obranu, k čomu sme sa zaviazali ešte pred niekoľkými rokmi a čo deklaratívne oznamoval aj prezident republiky na waleskom summite. Do roku 2020 máme navýšiť rozpočet na 1,6 % hrubého domáceho produktu a kľúčové bude v tomto roku, či v odhade rozpočtu na roky 2018 až 2020 bude zohľadnené aj tak dôležité navýšenie rozpočtu na obranu, a teda navýšenie rozpočtu na našu bezpečnosť. Tu bude jasne vidieť, či heslo "chránime Slovensko" bolo myslené úprimne. Doteraz nebol dosiahnutý viditeľný pokrok a ostalo to len v deklaratívnej rovine predvolebných bilbordov.
Už dávno oznamovaný dokument o dlhodobom rozvoji ozbrojených síl Slovenskej republiky nie je a ak náhodou už je, tak sme ho v parlamente nevideli, predpokladám, že ešte nikto z nás. Taktiež pripravované modernizačné projekty, z ktorých už niektoré mali byť sfinalizované, stoja. Hovorím napríklad o nákupe pozemnej techniky, výmene nadzvukového letectva a nákupe radarov. Ako vlastne chceme chrániť náš vzdušný priestor? Chceme sa aj naďalej spoliehať iba na Českú republiku?
Jedna z hlavných úloh, ktoré nás v tomto roku čaká, je aj rozhodnutie zapojiť sa do predsunutej prítomnosti NATO v krajinách Pobaltia. Naše vyslanie 152 vojakov na cvičenie do Pobaltia v najbližších dňoch vnímam pozitívne a som presvedčený že skúsenosti, ktoré naši vojaci z tohto cvičenia získajú, budú slúžiť ako predpoklad pre naše rozhodnutie zapojiť sa ako spoľahlivý a plnohodnotný člen do aktivít, na ktoré nás NATO už pred rokom vyzvalo.
Všetky trendy nasvedčujú tomu, že v budúcnosti nás očakáva systém viacrýchlostnej Európskej únie, premiér využíva každú príležitosť aby nás uistil o záujme byť v jadre diania EÚ. Už teraz vieme, že medzi najdôležitejšie oblasti bude patriť práve bezpečnosť a obrana. Naši občania od nás očakávajú lepšie zvládnutie hrozieb, kríz a výziev. Zároveň je ale všetkým známe, v akom stave je naša armáda a ako vnímame našu bezpečnosť v kontexte hrozieb z východu. Tu by ma zaujímalo, ako bude vyzerať naše pôsobenie v rámci jadra tvorby európskej bezpečnosti. Sme pripravení sa na nej podieľať alebo z toho budú aj naďalej len reči?
V kontexte toho, čo som povedal, oceňujem aktivitu dvoch poslaneckých kolegov, ktorí, by som povedal, že baranidlom vyrážajú tie prvé dvere a nasledovať bude návrh ústavného zákona o záväzných pravidlách financovania obrany Slovenskej republiky, ktorý pripravujú moji kolegovia Galko a Laurenčík a niektorí kolegovia z ďalších strán, myslím, že pán Krajniak, pán Heger a možno ešte niektorí ďalší, prepáčte, ak som náhodou na niekoho zabudol. Takže ja chcem navrhnúť takú férovú ponuku, že tak ako dnes opozícia zahlasujeme za návrh vašej deklarácie, páni Fedor a Glváč, tak budeme očakávať diskusiu, rokovanie a podľa možnosti aj vaše hlasy na tento ústavný návrh zákona, ktorý príde podľa všetkého na ďalšiu schôdzu.
Ďakujem za pozornosť.
16. 5. 2017 10:23:42 - 10:26:37 17. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 478 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Vážený pán minister, vážení kolegovia, dovoľte mi povedať pár slov k hodnoteniu predsedníctva Slovenskej republiky v EÚ. Aj s kolegom Klusom sme si dali naše predsednícke kravaty, takže týmto tiež chceme deklarovať, že sme rovnako ako predstavitelia štátu a vlády hrdí na to, ako sme obstáli a ako to dopadlo. Ja poviem naozaj len pár slov, lebo väčšinu vecí povedal za našu stranu kolega Klus.
Takže osobne som sa zúčastnil niekoľkých podujatí na predsedníctve a všetky, môžem deklarovať, že priebeh bol veľmi hladký a veľmi dobrý. Čo je však dôležitejšie, dostával som spätnú väzbu od kolegov na rôznych úrovniach, od kolegov hlavne poslancov z krajín Európskej únie, kde tá spätná väzba bola výlučne pozitívna. To je vždy veľmi príjemné, keď prídete po skončení vášho predsedníctva na ďalšie podujatie a väčšina účastníkov spomína o tom, ako prebehli podujatia v Bratislave úspešne.
Z pohľadu človeka, ktorý tu žije, je tiež nie nezanedbateľné to, že sme odprezentovali našu krajinu a naše hlavné mesto tisícom mienkotvorcov z krajín Európskej únie. Nemyslím si, že primárnym cieľom predsedníctva EÚ by malo byť nejaké piár krajiny, ale je to postranný benefit, ktorý sme takisto získali. Takže za to tiež patrí, patrí vďaka.
Chcem podotknúť, že pri podujatiach súvisiacich s predsedníctvom sa predstavitelia opozície aktívne zúčastňovali väčšiny podujatí, ktoré s predsedníctvom súviseli, a dnes fungujeme vo svete, kde prestávajú platiť akékoľvek pravidlá politického zápasu. Hovorím o našej domácej politickej scéne, tak som rád, že zahraničná politika ostáva aspoň tým posledným ostrovom normálnosti a Slovensko, ak teda nerátame jednu parlamentnú stranu, ostáva aj naďalej jednotné. Čo je pre mňa také príjemné zistenie, lebo ak sa pozerám okolo seba, tak tie bašty aspoň akej-takej istoty normálnosti v našom politickom zápase postupne padajú jedna za druhou, takže dúfam, že tá v oblasti obrany a bezpečnosti a v oblasti zahraničnej politiky nikdy nepadne.
Chcel som hovoriť viac o bezpečnostnej stratégii, ktorá patrí pod rezort ministerstva zahraničných vecí, ale nechám si svoj príspevok a prídem a vystúpim s ním až pri bode, ktorý predkladajú kolegovia Fedor a Glváč.
Takže ešte raz, pán minister, ďakujem a chcem tlmočiť poďakovanie aj všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii predsedníctva Slovenska podieľali.
16. 5. 2017 9:40:50 - 9:41:34 17. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 478 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
10.
Pán kolega Blaha, ďakujem za tvoj príspevok a v podstate som ani nechcel nič komentovať. Názory vzájomné si poznáme a často o nich hovoríme a konfrontujeme sa. Akurát mi natrhol ušný bubienok jeden výrok ku koncu tvojho príhovoru. Hovoril si o tom, že niekto, myslel si tým konkrétne prezidenta Kisku, ide absurdne proti línii zahraničnej politiky. Tak ja ťa len chcem upozorniť na to, že ty si práve ten človek, ktorý to robí opakovane, ktorého vyjadrenia nieže nie sú v súlade so zahraničnou politikou Slovenska, ale sú v príkrom protiklade a rozpore so zahraničnou politikou Slovenska. Takže niekedy mlčať je zlato.
Ďakujem.
11. 5. 2017 16:38:14 - 16:40:14 17. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 464 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
92.
Vážení kolegovia, ďakujem. Ja som sa nestihol prihlásiť do rozpravy, takže skúsim veľmi stručne zhrnúť môj pohľad na, aj na zákon, aj na pozmeňovacie návrhy. Naďalej trvám na tom, že tento zákon, v podstate jeho prínos je v tom, že mení definície a upravuje odbornú terminológiu. To znamená, že posunkovú reč správne premenovávame na slovenský posunkový jazyk, to je v poriadku. Odozvu zo sveta nepočujúcich mám takú, že nerieši ich najpálčivejšie a hlavné problémy, ale je, aspoň teda povedali, že minimálne neškodí. Z môjho pohľadu možno je to aspoň malý krôčik smerom vpred, ale budem bojovať za to, aby sme si znova spolu na to sadli a skúsili pripraviť to, čo pomôže väčšej skupine nepočujúcich.
Za hlavný problém vidím to, že sa stále nevenujeme deťom, deťom v tom najkritickejšom období života, to znamená, od nula do troch rokov, kedy majú šancu nielen postupne sa učiť posunkovú reč alebo posunkový jazyk, ale hlavne sa učiť čítať pery. A ja trvám na tom, že je lepšie, ak sa majú tieto deti vedieť integrovať v svete nás počujúcich alebo aspoň nebyť úplne ostrakizované a vylúčené z neho, tak posunkový jazyk im stačiť nebude. Ony naozaj musia hľadať spôsoby, ako komunikovať aj so svetom počujúcich. A to sa dosiahne tým, že sa bude klásť dôraz aj na posunkový jazyk, ale aj na čítanie z er a ďalšie aktivity hlavne v tomto predškolskom veku, ktoré umožnia týmto deťom aspoň čiastočnú integráciu do našej spoločnosti.
Takže za mňa, ďakujem za to, že ste prejavili záujem o tú tému. Myslím si, že je to len začiatok dlhej cesty, ktorá nás ešte čaká, a ja budem odporúčať mojim kolegom, aby sme hlasovali za pozmeňovacie návrhy aj za zákon tak, ako ste ho predložili.
Ďakujem.
5. 4. 2017 14:43:33 - 14:44:15 14. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 373 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Igor, keď som videl na tabuli svietiť tvoje meno, tak som vedel, že ideš povedať niečo zásadné. Akurát som sa s takými miernymi obavami trochu obával, že či náhodou nepôjdeš smerom, akým idú predkladatelia tohto nezmyselného návrhu zákona. No a ty namiesto toho, aby si šíril ďalšiu nenávisť a budil strach v ľuďoch, tak si ukázal tú najkrajšiu tvár kresťanstva, ktorá je o láske a o mieri. Takže ti ďakujem a dovolím si povedať, že v téme viery si možno prvý – ale o to silnejší – raz hovoril aj v mojom mene.
Ďakujem.
28. 3. 2017 20:11:44 - 20:12:45 14. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 373 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
246.
Milý kolega Martin, ako ma poznáš, som tiež vždy ten, čo vidí pohár skôr poloplný ako poloprázdny, tiež som veľký optimista, a hoc som o pol generácie starší od teba, tiež verím tomu, že všetko sa dá a že vieme zmeniť veci k lepšiemu.
Obávam sa, že v tomto prípade je režisérom celého divadla niekto úplne iný a ten je dokonca ešte pod vplyvom a pod tlakom ľudí, ktorí sú v jeho pozadí, a sú to ľudia, ktorí chcú čokoľvek iné, len nie prospech Slovenska. Takže tomuto človeku a tejto skupine ľudí určite vyhovuje to, že sa celý prípad amnestií dostane na Ústavný súd a ten Ústavný súd v takom zložení, v akom je dnes, tak budem len parafrázovať kolegu Grendela, ale má nulovú dôveru verejnosti a moju nulovú dôveru. Takže myslím si, že táto hra je celá o tom, aby boli amnestie raz a prevždy zatlačené do autu, aby sme sa k nim už nikdy nemohli vrátiť. Takže budem veľmi dobre zvažovať a rozmýšľať, ako budem hlasovať.
Ďakujem.
24. 3. 2017 11:38:04 - 11:46:43 14. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 464 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
97.
Ctené kolegyne, kolegovia, ja sa v podstate obsahovo pridám k dvom predchádzajúcim kolegyniam, ktoré sa k tomuto zákonu vyjadrili a hneď na úvod chcem povedať, že nespochybňujem čistotu motívov predkladateľov. Nemyslím si, že je za tým čokoľvek iné, ako snaha, záujem úprimne pomôcť určitej skupine ľudí, ktorí majú nejaký zdravotný postih a žijú s nami.
Takže budem síce kritický, ale dúfam, že to bude konštruktívne kritické a nebudete mi to mať za zlé. Ja som prekvapený, lebo ja som, samozrejme, o tejto téme hovoril s niekoľkými skupinami nepočujúcich a nestretol som, možno, možno s desiatimi mienkotvorcami z tejto komunity som hovoril a z tých desiatich som nestretol ani jednu alebo ani jedného, ktorý by túto vašu aktivitu uvítal. Pýtal som sa ďalej otázky, nebolo celkom jasné, že vôbec ako sa tento návrh zákona do parlamentu dostal a prečo. A prečo je v podstate vytrhnutý z kontextu školského zákona a celkovej legislatívy. No a v podstate nejak z toho mi vyplýva, že sa stalo asi to, že ste počúvali nejakého človeka, ktorý je už 20 rokov na penzii. Je značne odtrhnutý od reality, nerozumie tomu, nesleduje progres v tejto oblasti a jednoducho ste mu sadli na lep. Vypočuli ste si ho a on vás presvedčil o tom, že by bolo dobré urobiť z toho návrh zákona.
Takže ešte raz, ja vám to nevyčítam. Naopak som veľmi rád, že sa tejto problematike venujete. Oceňujem iniciatívu SNS, len z toho, ako to vidím dnes, tak si myslím, že jediné správne riešenie je fakt si k tomu znova sadnúť, možno vtiahnuť do toho aj niektorých ľudí z opozície, pani kolegyňu Zimenovú, pani kolegyňu Shazhad, ja by som sa toho možno tiež rád zúčastnil a poďme urobiť poctivý, dobrý návrh zákona, ktorý potom prejde stopäťdesiatimi alebo stoštyridsiatimi hlasmi v celej snemovni.
Ono ja pôjdem trošku aj do detailov, že v čom si myslím, že sú najväčšie chyby tohto návrhu. Takže asi najlepšie bude, keď vám prečítam stanovisko špeciálnych pedagógov, ktorí pracujú so žiakmi so sluchovým postihnutím, lebo oni zhrnuli tie argumenty veľmi konzistentne a na jedno miesto.
Používanie slovenského posunkového jazyka sa realizuje v súlade so zákonom. Žiaci, rodičia žiakov a aj sluchovo postihnutí zamestnanci pri zásadnej komunikácii majú vždy tlmočníka slovenského posunkového jazyka. Pri osvojovaní nových pojmov vo vzdelávaní, hlavne v tom predškolskom, predprimárnom vzdelávaní je vždy nový pojem uvedený vizuálnym obrazom, orálne, teda slovom a aj posunkom.
K druhému bodu dôvodovej správy. U každého dieťaťa so sluchovým postihnutím, s výnimkou detí s ťažkým mentálnym postihnutím, a tie tvoria približne 5 % populácie, je možné vyvodiť reč. Táto schopnosť je aktívna a v podstate vzniká už od narodenia a čím skôr sa ju snažíte u toho dieťaťa otvoriť, tým lepšie a tie deti, s ktorými sa aktívne pracuje vo veku od 0 do 6 rokov, majú najväčšiu šancu naučiť sa celkom dobre hovoriť a tým pádom byť lepšie pripravení na život vo svete majoritnej počujúcej populácie. Prečo by sme to nemali využiť, keď jedinec so sluchovým postihnutím ovládajúci hovorenú reč má väčšie možnosti vzdelania a uplatnenia samozrejme osobnostného rozvoja?
Ďalšia otázka je, na čo investovať peniaze do zariadenia na transláciu reči do písanej formy? Viem, že na takomto zariadení už dlhšie pracuje Košická univerzita, vyvíja ho a dnes už takúto aplikáciu v podstate nájdete na každom lepšom, drahšom smartfóne. Ak má nepočujúci prekladaný text, prepisovaný text, tam je jeden veľký problém, že väčšina z nás počujúcich si myslí, že keď dáte nepočujúcemu do ruky A4 s textom, tak vlastne, že on to má z tých rôznych foriem postihov vlastne najjednoduchšie, lebo on si dokáže tú informáciu prečítať, spracovať a konať na základe nej. Ale mýlite sa, veľmi. Nepočujúci majú problém s porozumením písaného textu. Vy keď mu dáte noviny, tak on možno 50 %, taký bežne nepočujúci slovenský nerozumie tomu obsahu, čo sa píše. Majú veľký problém s časovanými slovami, skloňovanými slovami. Ten ich posunkový jazyk, to je vlastne, to je, aj tie vetné konštrukcie, keby ste prekladali do našej reči, tak to sú veľmi, veľmi jednoduché vety. Čiže on, keď číta vetu rozvitú, ktorá má prívlastky, prívlastné meno a je skloňovaná, tak je veľká šanca, že on vlastne nezíska z nej ten správny význam a nevie ho pochopiť.
Peniaze, ktoré navrhujete vyčleniť na tento projekt, by boli omnoho vhodnejšie investované do príspevku na kvalitné načúvacie aparáty a tzv. kochleárne implantácie. To sú také malé zariadenia, ktoré sú vlastne implantované do ucha nepočujúceho. Tí, ktorí sú nedoslýchaví, tak vieme u nich dosiahnuť to, že počujú v podstate bezchybne a tí, ktorí sú nepočujúci a majú len malinkú mieru sluchu ešte nepoškodenú, tak dokážu relatívne dobre počúvať. Tieto kochleárne implantácie pomôžu nepočujúcemu lepšie komunikovať v štátnom jazyku a opäť byť lepšie integrovaný.
Výstup tiež potvrdil, že nepočujúci vzdelávaný metódou totálnej komunikácie, to znamená kombináciou troch faktorov orálne, posunkami a písaným jazykom, má väčšiu slovnú zásobu a následne má omnoho lepšiu čitateľskú gramotnosť. Dnes je na Slovensku približne 40-tisíc nezamestnaných nepočujúcich. Tie profesie, kde môže nepočujúci plnohodnotne fungovať, nie je ich až tak veľa, ale ja v ich radoch poznám teda niekoľko šikovných rezbárov, niekoľko kaderníčok, kaderníkov, stolárov. Môžu vykonávať tento typ prác fotografi, ale veľakrát vlastne tie, ich priestor na zamestnanie sa je veľmi obmedzený a končí to pri nejakých robotníckych povolaniach. Tu by som chcel vyzdvihnúť napríklad firmu Volkswagen, ktorá sa venuje dlhodobo tomu, že zamestnáva nepočujúcich. Má pre nich aj špeciálny program a je hrdá na to, že sa snaží integrovať týchto ľudí. Vysvetľoval mi aj ten majster, že aké je to komplikované v podstate mať toho nepočujúceho robotníka na linke a na páse. Oni sa mu musia naozaj špeciálne venovať a musia vyvinúť extra úsilie na to, aby ten človek jednak sa cítil na tom pracovisku vítaný a zároveň aby nerobil chyby, aby nedochádzalo k ohrozeniu jeho fyzickej bezpečnosti a podobne.
Takže toľko asi. Ak ich dneska, ak ich máme 40-tisíc a ak nebudeme hlavne tie deti nepočujúce dnes, ktoré máme a s ktorými sa pracuje na školách, ak ich nebudeme učiť hovoriť, tak tých nezamestnaných nepočujúcich nebude 40-tisíc, ale čochvíľa ich bude 80-tisíc. Málo zamestnávateľov má záujem zamestnávať nepočujúcich a takých, ktorí komunikujú len cez tlmočníka alebo len cez translátor, tak tí sú prakticky naozaj nezamestnaní, ak náhodou nenájdete zamestnávateľa filantropa, ktorý si to zoberie za svoje, že chce pomôcť aj niekomu ďalšiemu a nielen zisku svojej firmy. Toto je, toto je, bohužiaľ, prax.
Takže za mňa asi toľko. Ak to mám zhrnúť, tak oceňujem, oceňujem to, že ste sa k tej téme prihlásili a chcem vás vyzvať na to, aby sme ten návrh stiahli a aby sme si sadli za jeden stôl, kde bude úplne jedno, či je niekto koalícia alebo opozícia a ak to myslíme úprimne a chceme pomôcť konkrétnej skupine ľudí, ktorí trpia sluchovým postihom, tak to poďme urobiť odborne po konzultácii aj s ľuďmi.
Ešte jedna vec, že mám dokonca informáciu, že konkrétni odborníci, ktorí sa tejto téme venujú na ministerstve školstva, tak, že s nimi ste sa v podstate ani nebavili a ani netušili o tom, že takýto návrh zákona ide do parlamentu. Čiže ešte raz. Vecne. Dúfam, že tú kritiku nebudete brať osobne. Viem, že ste boli motivovaní čistými motívmi, ale poďme na tom popracovať ešte.
Ďakujem.
22. 3. 2017 10:55:38 - 10:56:34 14. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 424 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
52.
Vážená pani kolegyňa Shahzad, je škoda, že ten čas ste nestihli, lebo ste išli práve hovoriť o nepočujúcich, téme, ktorá ma zaujíma, takže rád by som s vami prešiel okrem iného aj súčasný návrh zákona, ktorý máme v Národnej rade na túto schôdzu, lebo z diskusií s nepočujúcimi mi vychádza, že bol pripravovaný určite bez konzultácie s väčšinou z nich a sú tam vážne nedostatky, takže si sadneme k tomu individuálne.
A za seba aj za kolegov z SaS chcem poďakovať pani ombudsmanke Dubovcovej za fantasticky odvedenú prácu a jednak za odbornosť, ale taktiež za ten kus človečiny a ľudskosti, ktoré do nej dávala. To je niečo, čo nám chýba, a som rád, že takíto ľudia sú vo verejnej službe. Ďakujem veľmi pekne.
17. 2. 2017 0:06:49 - 0:07:54 13. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 431 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán kolega z OĽANO, ja som nepovažoval za potrebné vyzdvihovať ani jedného z troch predkladateľov návrhu na odvolanie predsedu vlády. Takže samozrejme, ak je to potrebné, tak dávam zadosť pravde a ďakujem kolegom z OĽANO, rovnako ako kolegom zo SME RODINA a samozrejme mojim kolegom z SaS za to, že dnešnú schôdzu vedieme vecne. Uvádzame argumenty, je tu menej emócií, veľa faktov, ktoré usvedčujú súčasnú vládu z toho, že opakovane pochybila a mala by odstúpiť. No, a čo sa týka pána Danka, ja som ho spomínal preto a SNS som spomínal práve preto, lebo je to netypické a myslím si, že taktiež pomohol tomu, že vláda začala tento problém riešiť a začala cítiť, že je to naozaj problém a je to problém, ktorý sa týka milióna a viac ľudí na Slovensku a ku kolegovi Poliačikovi, budem tento mokrý sen snívať s tebou, rovnako ako s Marianom Kotlebom. 
16. 2. 2017 23:58:44 - 0:03:01 13. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 431 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Droba, Juraj (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
228.
Pán kolega z OĽANO, ja som nepovažoval za potrebné vyzdvihovať ani jedného z troch predkladateľov návrhu na odvolanie predsedu vlády. Takže samozrejme, ak je to potrebné, tak dávam zadosť pravde a ďakujem kolegom z OĽANO, rovnako ako kolegom zo SME RODINA a samozrejme mojim kolegom zo SaS za to, že dnešnú schôdzu vedieme vecne. Uvádzame argumenty, je tu menej emócií, veľa faktov, ktoré usvedčujú súčasnú vládu z toho, že opakovane pochybila a mala by odstúpiť.
No, a čo sa týka pána Danka, ja som ho spomínal preto a SNS som spomínal práve preto, lebo je to netypické, a myslím si, že taktiež pomohol tomu, že vláda začala tento problém riešiť a začala cítiť, že je to naozaj problém a je to problém, ktorý sa týka milióna a viac ľudí na Slovensku.
No a ku kolegovi Poliačikovi, budem tento mokrý sen snívať s tebou, rovnako ako s Marianom Kotlebom.

Deň v parlamente

<- ->