Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
20. 2. 2020 18:46:58 - 18:53:23 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
143.
Pán predsedajúci, chcem poprosiť, aby o všetkých troch skrátených legislatívnych konaniach parlament hlasoval po ukončení rozpravy, u všetkých troch zákonoch potom naraz. Ďakujem veľmi pekne.
20. 2. 2020 18:30:24 - 18:32:24 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
133.
No vidíte, pán Galko, to je, to je dobre, že teraz rozprávate, že to podporíte a ešte chcete aj pridať. Síce neviete, či podľa vašich výpočtov a Denníka N, či to je tri miliardy, čo rozkradli, či sedem, či dva, či jedna. Splietate tu hore-dole, lebo máte poslaneckú imunitu. A najviac ma mrzí, že sa uchyľujete, rozprávate, že s vami máme diskutovať, a keď s vami diskutujeme, tak sa uchyľujete k osobným útokom, že jeden je psychicky narušený, kolegyňa ukazuje prostredník, pani Blahová tvrdí, že ja som povedala, že porušujem zákony. Nie, ja som povedala, že zákon, ktorý sme schválili, a na tom si trvám, je mnoho zákonov, ktoré nie sú dobré a treba ich opraviť. Je mnoho zákonov, ktoré nie sú dobré. A porušil ich malý živnostník, pretože vo verejnom obstarávaní nedal a nedoložil veci, ktoré mal doložiť.
No a najviac ma to mrzí, že kričíte, keď vám niekto zopakuje, čo bolo v histórii, že 30 miliárd stál druhý pilier a odišiel do rúk každý rok súkromným spoločnostiam, ktoré majú svoje základy v zahraničí a prevádzajú peniaze do zahraničia. Pretože určite zisky pôjdu do zahraničia. Potom, že rozprávame, že sme museli tri miliardy vyrovnať dôchodcom, ktorým Kaník a Beblavý zobrali invalidné dôchodky. A vy potom začnete osobnými útokami.
A, pán kolega, vy poviete, že Vaľová si zobrala z váľova. Máte imunitu. Prečo ste nebol taký frajer, keď vás občan zažaloval, keď ste, keď ste o mne rozprávali, že som ukradla, neviem už presne že čo, a NAKA ma vyšetrovala za Ivety Radičovej a povedala, že také sa nič nestalo a ste musel stiahnuť článok z internetu. To sú presne tie vaše, ja ani to neviem nazvať ako, úplne bezcharakterné debaty. Ale my na to neskĺzneme, aspoň ja na to nechcem skĺznuť, ale mali by ste mať trošku česti a slušnosti. Ste bol aj minister... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
20. 2. 2020 18:15:06 - 18:18:06 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
127.
No, pani Blahová, viete, tie vaše denníky N a vaše Mirko a transparency naozaj už narobili toho veľa.

Blahová, Natália, poslankyňa NR SR
(Reakcia z pléna: To bol Trend.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
To je jedno, čo to bolo. Viete, viete, Humenné má rozpočet, pani kolegyňa, Humenné má rozpočet 30 miliónov eur. Tridsať, to je jedno, 30 miliónov eur. Chvíľočku nekričte po mne! Nekričte po mne, vyprosím si to! Pani Blahová, nebuďte nervózna, že sa smejete a vykrikujete scestne. Tridsať miliónov eur má mesto Humenné rozpočet. A ja vám niečo poviem, dneska ľutujem, že som tu stlačila gombík za blbý Beblavého zákon, blbý Beblavého zákon. Žiadne čachre som pri obstarávaní nerobila. Transparency to dalo vyšetriť. Viete, čo sa stalo v meste Humenné? V meste Humenné sa stalo to, že sme schválili blbý Beblavého zákon, že malé firmy, ktoré idú opravovať, malé firmy, ktoré idú niečo opravovať, že musia byť zapísaní v registri partnerov, musia byť zapísaní v registri partnerov mesta. A viete čo? Firma, ktorá ponúkla najnižšiu cenu na opravu strechy štadiónu za 500-tisíc eur, nebola zapísaná v registri partnerov. Následne sa zapísala do registra, ale to zákon Mirka Beblavého nedovoľuje, pretože presne o to išlo transparency, aby buzerovalo primátorov, aby buzerovalo primátorov. A na základe toho mesto Humenné dostalo pokutu. Nieže ja som robila čachre. Lebo mňa vyšetrovali všetci a transparency podali žiadosť. Viete, vy prečítate nejakú blbosť, ktoré napíšu Trendy a vaše Denníky N, ktorí to zmanipulujú.
A teraz vám ešte niečo poviem. Aj pán Galko dal na mňa trestné oznámenie, že som niečo ukradla, za vašej vlády Radičovej to vyšetrovali, NAKA to vyšetrovala a, bohužiaľ, pán Galko musel z internetu veci stiahnuť. Len nemám čas, aby som všetky tie vaše špiny, ktorú vy tu tak plačete, ako vás ľudia vyšetrujú, aby som dala protižalobu, aby sa ukázalo, ani ja nie som dala, iný človek to dal, aby sa ukázalo, čo je pravda. A viete čo, pani kolegyňa, takú istú strechu stavia primátorka KDH ako ja, zimný štadión opravuje, podobný štadión. A vám niečo poviem. Firma, ktorá je tam blízko politickej strane, pravicovej, za takúto strechu už dvakrát dala dodatok. Ja som túto strechu, alebo moje, moje vedenie urobilo za necelých 500- tisíc, dostali sme pokutu len preto, že malá eseročka, ktorá naozaj to vyhrala a ktorá nevedela, že má byť zapísaná, na konci sa zapísala, lebo desať rokov bola v tom zozname... Búchate sa po hlave, no presne tak to je. Dneska v Prešove takú istú strechu stavajú za milión a pol. U nás stála 500-tisíc. Tak sa búchajte nielen po hlave, ale aj po ušiach, aké zákony vymýšľate a Mirko Beblavý hlavne, na to, aby ste buzerovali malé eseročky a malých podnikateľov. A vylučujete ich zo zákazok pre mesto, aby tam mohli giganty a blízke veľké firmy pracovať. Čiže pani, ak je to ináč, tak mi povedzte, čo bolo porušené v tom zákone o obstarávaní, keď ste taká múdra, tak to čítate z Trendu. Povedzte mi, čo bolo konkrétne porušené. A ja vám hovorím, že nič. A ja vám hovorím, že to bolo takto.
20. 2. 2020 18:08:23 - 18:13:18 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
124.
Ďakujem veľmi pekne. Viete, musím reagovať ako spravodajca. Ešte som aj chcela pripomenúť, ešte aj ďalšiu vec, pretože týka sa to možno aj včerajšieho rokovacieho dňa. Viete, čo, ja keď som tu videla včera pána Beblavého s tou tortou, ktorá bola atrapa, tak ja som si myslela, že je to torta a ja som si myslela, že to je torta urobená, viete, keď ženy pečú, tak je to palma, palmarín alebo ako, nechcem tu robiť reklamu, že je to torta z fabriky PALMA – TUMYS. A viete prečo tá torta mala byť z fabriky PALMA – TUMYS? Teraz vám poviem. Vôbec neplačem. Ani plakať nebudem, pani kolegyňa, len si pamätám ako pán Beblavý na mňa kričal, že mi v živote neodpustí, že uvidím, čo urobí transparency, že uvidím, čo so mnou urobia neziskovky. Presne tam, čo čítala pani Blahová, ale nepovedala, čo som urobila, čítala eseťácku. Firma ESET podporuje – aká to? – Zastavme korupciu, lebo viete, tie firmy bohaté si narobili rôzne trasparenty, trasparency, rôzne Zastavme korupciu, aby to fantasticky znelo a súkromné firmy ich financujú. A tí spievajú a robia a likvidujú tých ľudí, ktorých chcú likvidovať.
Pán Beblavý mi vonku povedal ešte pred voľbami, vy uvidíte, čo bude, čo s vami urobia trasparency, neziskovky a čo my s vami narobíme. A viete prečo? Lebo som mu to tak ešte, keď tu bola ministerka Tomanová, tá mi to povedala a potom sme sa spolu aj o tom bavili aj s inými ľuďmi. Viete prečo? Pretože keď pána Beblavého, tuším, že to bol otec... Alebo kto kúpil PALMU – TUMYS? Otec. Tak viete, aké urobili svinstvo? Pani Blahová, vy rozprávate o nejakých mafiánoch? Ja vám porozprávam a vy ste tu sedeli, lenže my sme sa neznížili k takýmto debatám a čakali sme, že váš úžasný pán Lipšic to všetko vyrieši a vyzistí všetky tie kauzy, lebo bol minister aj spravodlivosti, aj vnútra, ale vy ste si to nechali na voľby, aby ste nás mohli nazývať akýmikoľvek menami. Ale teraz poviem o pánovi Beblavom, o pánovi Beblavom, Mirkovi Beblavom. Tak Mirko Beblavý, keď z PALMY – TUMYS išli prepúšťať asi, neviem, aby som sa nepomýlila, ja som, ja som vtedy tam nebola, ale možno 500, 600 ľudí. Tak viete čo vtedy urobil, aby nemusela Palma – Tumys platiť odstupné? Nehorázne tuná presadili predčasný dôchodok od 43. roku života a Sociálna poisťovňa vyplatila všetkých ľudí miesto tejto firmy Palmy – Tumys vyplatila a takto si podnikatelia mädlili ruky, pretože nikomu nemuseli zaplatiť odstupné a ľudia išli do predčasného dôchodku. A viete, koľko to bolo? Milión 900-tisíc eur. A vy ste tu teraz roztrasení ako tie, handroví panáčikovia, lebo máte schváliť opatrenie za milión euro? Za milión euro ľuďom máte priznať, aby mali vyššie dôchodky a vyššie rodičovské príspevky?
A, pani Blahová, vy rozprávate, že vy všetko pre to urobíte. Viete, zase sú to len reči. Čo urobíte? Však ste povalili Radičovej vládu, vtedy ste mohli urobiť. Prečo ste ľuďom nezvýšili dôchodky? Povalili ste vládu, bum, padla. Čo ste urobili? Pozerali ste len na svoje egá. Teraz ste odišli zo SaS a máte nejakú stranu demokratickú, ktorá má 0,0 percenta. Čo vy chcete urobiť? Ako? Viete, to sú tie prázdne reči. My všetko urobíme. My všetko, my vám všetko dáme. No, tak teraz, pani Blahová, pán kolega, teraz máte tú možnosť a stlačte to tlačítko pre ľudí, aby dostali vyššie dôchodky. My sme im celú dobu zvyšovali dôchodky. Ja som tu čítala, že sme vyrovnali, tri milióny euro sme vyrovnali ľuďom, ktorým Kaník zobral invalidné dôchodky. Tri milióny euro sme vyrovnali, lebo ste sa pýtali. Tridsať miliónov sme vyrovnali každý rok dieru za druhý pilier, kde ľudia majú dneska dvadsať 20-eurové dôchodky, vážení. A ste im sľubovali švajčiarske dôchodky. A všetko je v súkromných rukách firiem, ktoré majú druhý pilier. Odchádzajú tam percentá zo Sociálnej poisťovne.
A ešte jednu vec poviem. Viete, čo sa stane, ak v druhom pilieri, ak padne firma súkromná, ktorá vlastní peniaze z druhého piliera? No, tí, ktorí tam sú, tak za nich zoberie zodpovednosť Sociálna poisťovňa a štát a vyplatí im dôchodok. Ale čo sa stane, ak padne Sociálna poisťovňa? Zoberú tieto súkromné firmy, ktoré majú, ktoré majú zakladateľov v zahraničí, vyplatia našim ľuďom dôchodky za Sociálnu poisťovňu? No nevyplatia. A toto sú vaše opatrenia, ktoré ste tu doniesli.
Takže teraz, vážení, majte, majte, ja chcem povedať, majte, ako vravíte, odvahu si povedať, že áno, my to dokážeme. Pretože my sme dokázali mnohé sociálne opatrenia aj s 33-miliardovými sekerami a dokázali sme ich vyrovnať a urobili sme kopu opatrení pre ľudí, ktoré som tu pred chvíľou vymenovala.
Ďakujem.
20. 2. 2020 17:59:57 - 18:01:58 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
118.
Zase ona sa volá Blažová, tak normálne ste ma aj teraz zaskočili, ale fajn. Pán kolega, čo sa tak strašne bojíte jednej miliardy, však ešte neviete, či budete vo vláde. To ešte nikto nevie, kto bude. Ja som vám pred chvíľou čítala, že ste nám nechali vy, ako to nazývate, minúť tri miliardy, keď sme museli vrátiť tridsaťštyri tisíc deväťsto štrnástim dôchodcom invalidné dôchodky. A to urobila tá Tomanová, o ktorej toľko rozprávate. Viera Tomanová zaviedla kopu sociálnych opatrení. A ja som tu bola aj keď ona bola ministerka, aj keď je tu Ján Richter minister, a myslím si, že SMER to myslí vážne s ľuďmi, lebo naozaj tým ľuďom nič ste nezrušili, vo všetkom pokračujete, aj v trinástom vianočnom dôchodku. A ja už som pred chvíľou čítala aj o materskú dovolenku, aj o všetko.
Takže a to, že vám čítam, čo všetko čo sa udialo, ešte raz spomeniem. Mihál po nástupe na ministerstvo práce ako minister znížil rodičovský príspevok o 100 eur z 256 eur čistej minimálnej mzdy. Takže jednoducho vy to nemyslíte vážne. A pretože ste toto robili po voľbách, že ste zrušili sociálne opatrenia, že ste znižovali rodičovské príspevky, pre toto máte teraz stlačiť ten gombík a povedať, vážení občania, myslíme to vážne, že sociálne opatrenia budú naďalej funkčné. A že to, čo sme tu rozprávali štyri roky, že vy si predstavujete, že zvýšiť treba ešte viac, ešte viac, áno, keď ste v opozícii, tak, tak že nasľubujete hory-doly, lebo uhol videnia je z pohľadu sedenia, a zrazu keď sa vám len trošku nachometne, že budete mať zodpovednosť, že tým ľuďom nechcete dať nič. No tak ukážte, že to, čo ste tu štyri roky presadzovali a čo ste rozprávali, že ste mysleli vážne. Lebo my to ukážeme, že to myslíme vážne a stále sme to mysleli vážne. Minister Richter to myslí vážne, aj ja, aj všetci moji kolegovia, ktorí tu sedia, aj tí, ktorí tu nesedia, pretože museli sa ísť trošku podľa mňa napiť vody alebo vypiť čaj, alebo ja neviem čo. Aj vaši tu nesedia, je ich tu jeden, dva, tri, štyri, piati ste tu či šiesti, tí, ktorí tu musíte vystupovať. Takže nerozprávajme a ne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
20. 2. 2020 17:59:52 - 17:59:57 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
116.
Vaľová.
20. 2. 2020 17:45:55 - 17:47:55 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
112.
Ďakujem veľmi pekne za všetky pripomienky a búrlivú diskusiu, ani nestihnem odpovedať.
Pani Červeňáková, začnem od vás. Poznáte, ako to funguje? Veď predsa vyššie územné celky financujú zariadenia. Máte tam v Prešove teraz kádeháka predsedu. Prečo nie sú spokojní? Však nech poslanci im odhlasujú peniaze, koľko chcú. Však ste pri vláde, ste pri vláde v Prešovskom kraji, tak nech sú nižšie poplatky, nech sú lepšie ceny a nech majú toľko miest, koľko len chcú tí dôchodcovia.
Pani Blahová, viete, Zastavme korupciu, Fejér a jeho ďalšia neziskovka ESET-u. Čo ste tam čítali o Vaľovej? Nič. Pretože Vaľová nebola v sociálnom podniku. Len takéto blbosti presne píšu, myslia si, že za tým bola Vaľová. Veď ja som tam nič nemala, jednu zmluvu, ani som tam nesedela. Bol tam OLAF a nič som tam v tom podniku nemala, len to, že to bolo v okrese Humenné. Ani to nebolo v Humennom, meste. Čo to rozprávate?! A to sú tie vaše výmysly.
Ďalej chcem povedať, pán Janckulík, čo má KDH s II. pilierom? No veď vy ste zaviedli II. pilier, tak čo rozprávate? Tu ste hlasovali a vaši, Brocka ani do II. pilieru nevstúpil. Som mu hovorila, že hanba, že odhlasovali II. pilier a tam ani nechcel ísť.
A, pani Cigániková, vám chcem len povedať, že neplačem. Ja som v živote neplakala ani plakať nebudem. A čo, že som rozprávala, tak som rozprávala, čo sa deje v regiónoch. Ja tam žijem. Aj o Košiciach, ako teraz vystavili účet primátorovi. Takisto pozvyšoval dane, ako pil a raňajkoval za peniaze mesta. A ďalšiu vec chcem povedať, plakať nebudem a určite som neplakala, ale poukázala som na vašu vulgárnosť a aby sa nedožili voliči prostredníka, ako ste teraz ukázala v parlamente a nevážite si tento parlament.
A prečo pán, pán Galek, prečo vlastne máte zahlasovať? No pre ľudí. Pre ľudí, aby ste im dali opatrenia. A o chvíľočku vám prečítam o pána Beblavého, keď Palma-Tumys skončila, ako tunelovali Sociálnu poisťovňu. A za to mi pán Beblavý povedal, že uvidím, čo ja budem mať vo voľbách, že som si to dovolila povedať, ako zaviedli predčasné dôchodky, keď prepúšťali ľudí, aby ich nemuseli povyplácať a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
20. 2. 2020 17:23:09 - 17:34:52 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
96.
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi krátko, keďže kolegovia hovoria, že im neobjasním, lebo tu nesedeli, beriem to, čo má spoločné s tým všetkým pani Radičová, čo má spoločné KDH a tak ďalej. Tak ma to strašne mrzí, že tu čítate denníky N, ale ja by som chcela niečo povedať. Vážení kolegovia, kolegyne, toto bol fantastický príklad pani Cigánikovej, ako je ľahko z opozičnej lavice ukázať prostredník. Myslím si, že ten prostredník sa po voľbách ujde aj všetkým občanom, ktorí vám dôverujú. A je omnoho ťažšie zobrať ukazovák a stlačiť sociálne opatrenia pre týchto ľudí a potom byť za nich zodpovední a tieto sociálne opatrenia im dať. Takže pani Cigániková, keď tu prečítala, čo všetko dokázala, že sme si to nevšimli, tak myslím si, že tým posledným gestom to úplne potvrdila, aká je vzdelaná, aké urobila dizertačné práce a čo všetko dokázala v zdravotníctve. Takže toto, milí občania, aby ste sa nedočkali od tejto opozície, ten zdvihnutý prostredník. A poďme na to.
Prečo toto skrátené legislatívne konanie? No o chvíľočku vám to prečítam. Aj prečo. Preto, milá opozícia, aby ste neukazovali ľuďom prostredník, ako to tu je vo zvyku, ale aby ste to, čo rozprávate a čo stále tvrdíte, že SMER urobil málo, aj keď SMER musím povedať, že zaviedol trinásty vianočný dôchodok, dodneska ste ho nezrušili. Ani pán Mihál. Tvrdil, že je to nesystémové opatrenie.
Ďalej sme zaviedli príspevok pri narodení prvého, druhého, tretieho dieťaťa, zvýšili sme materskú, zvýšili sme rodičovskú. Stále tu máte ústa plné Spojených štátov amerických a ja vám poviem, že my máme najdlhšiu materskú dovolenku v celej Európskej únii a už nebudem rozprávať o Spojených štátoch amerických, lebo mi tam teraz rodila priateľka, kamarátka, aby to ste to zase zle nepoňali, kamarátka. A tá mi povedala, že v Spojených štátoch amerických je materská dovolenka od troch týždňov maximálne do troch mesiacov. A rozhodne sa zamestnávateľ, koľko zostanete na materskej dovolenku. Ale na Slovensku je to ináč, všetci, ktorí tu chodia, a vy rozprávate, že naši mladí odchádzajú do zahraničia. Áno, odchádzajú. Niektorí dobrovoľne a väčšinou dobrovoľne. Potom načo máme Európsku úniu? Načo sme otvorili hranice? Načo? No, veď predsa, aby išli do zahraničia, aby naberali skúsenosti, ktorí chcú, sa vrátia, ktorí nechcú, sa nevrátia. Ja nerozumiem teraz, čo vy rozprávate, že odchádzajú do zahraničia. Veď na to je Európska únia, aby mohli aj mladí, aj starí, aj ktokoľvek chce, mohol voľne cestovať, nájsť si zamestnanie, poprípade študovať a podobne. Ja to takto vnímam. A nevnímam to nejak ináč.
Samozrejme, ak je miesto lepšie platené, tak samozrejme, že ten človek, ktorý sa tam uplatní a nebude robiť len podradnú prácu, teda na takú, ktorú, lebo tuná má vzdelanie a robí možno nejakú inú prácu, ktorá nie je adekvátna na jeho vzdelanie, tak je to iné. Ale ak sa uplatní naozaj v takom rezorte, v ktorom má vzdelanie, je to fajn.
No a teraz sa vráťme k tomu. Pán Viskupič povedal, že ak teraz zahlasujú, tak, chudáčik, budúci minister financií bude mať v rozpočte mínu. A dostali strach. Tak ja vám prečítam tie míny, ktoré sme dostali my, čo sa pýtate, čo robil SMER celé roky. Tak poďme na to.
Tridsať miliárd ročne deficit v Sociálnej poisťovni. Predali sa podiely z SPP a sa vyrovnával prvý pilier, keď ste zaviedli druhý pilier, vážení. Tuná sedel Kaník (rečníčka sa pýta predkladateľa)... Kde to bol pán minister, v ktorom štáte? (Reakcia predkladateľa: V Čile.) V Čile. Keď pán Kaník si zobral poslancov, zobrali si služobné lietadlá a autá a odišli tam do Čile, aby tú genialitu, kde druhý pilier v Čile skončil, kde sa neujal v Česku, kde sa neujal v Poľsku, aby tuná tento experiment na týchto občanov zaviedli. Tridsať miliárd ročne. Vy sa bojíte sekery, pán Viskupič? Míny?! Tak to nebola mína, ale toto ani neviem nazvať, čo to bola za zbraň. To bola explózia.
A ďalšie veci vám prečítam. Toto bola jadrová bomba, čo ste nám nechali. Pravica, KDH. Keď som sa pýtala pani Radičovej, pána Brockého, že na všetkých na bilbordoch presviedčali, aby vstúpili do druhého pilieru, že budú mať švajčiarske dôchodky, a keď som sa ich spýtala, prečo oni nie sú v druhom pilieri, tak na to nevedeli odpovedať. Prečo, keď také niečo geniálne vymyslelo KDH, prečo jej poslanci nešli do druhého piliera? A teraz sa tu tvári pani Gaborčáková, ministerka za KDH, budúca, sociálnych vecí, a nemá ani šajnu, čo sa tu dialo a nemá ani šajnu, čo kedysi sa udialo a čo je. Tak sa rozprávajme o dôchodkoch a nečítajme Denník N, ktorý si vymýšľa kauzy, ktoré nie sú vyšetrené, a vy tu ich budete sčítavať, tak ja vám tu načítam také výmysly, že koľko budete len chcieť.
Ďalšia vec, čo urobil pán Kaník, keď tak myslíte so sociálnym štátom. Pán Kaník zobral ľuďom dôchodky. A bol pán Beblavý jeho štátny tajomník, nový politik. Zobral dôchodky ľuďom, zobral invalidné dôchodky.
Pán Rajtár, usmievajte sa, myslím si, že je to fakt smiešne, že zobrali 34 914 ľuďom dôchodky, a my sme museli vyrovnať, my sme museli vyrovnať ďalšie 3 miliardy. To už je 33 miliárd.
Čiže toto sú, vážení, míny. Toto boli míny. A pýtate sa, čo robil SMER? No SMER to všetko vyrovnal. Vyrovnal týmto ľuďom invalidné dôchodky a snažil sa stále navyšovať dôchodky, snažil sa dávať vianočné príspevky a snažil sa týmto ľuďom pomáhať.
Poďme ďalej. Kaník a Beblavý poškodili novým spôsobom výpočtu dôchodku viac ako 400-tisíc starodôchodcom, ktorým boli priznané dôchodky od 1. októbra 1988. Vyrovnanie týchto dôchodkov by stálo 12 miliárd. Čo to tu rozprával pán Heger pred chvíľkou? Že oni nám hovorili, veď oni nám stále hovoria, že to treba vyrovnať. A bojíte sa stlačiť tlačidlo, aby ste ľuďom zvýšili, ješižmária, aby ste ľuďom zvýšili a aby ste im dali 13. dôchodok. Vy sa bojíte stlačiť tlačidlo a ukazujete tu ukazováky. (Reakcia z pléna.) Áno, to je jedno, pán Heger, vy ukazujete, čo chcete, takže nebudem sa.
Tak pán Rajtár, dobre. Tak, pán Rajtár. Nie, tak pán Rajtár, tak sa ospravedlním, pán Rajtár, ale hovorila som o Hegerovi, tak takto.
Čiže ja sa pýtam, čiže ja sa pýtam, čiže to, čo ste urobili pravica, my sme mali vyrovnať 12 miliárd. Nech sa páči, však budete mať možnosť, boli ste dva roky vo vláde. A zase odcitujem pána Mihála, chudáčika, ktorý skončil, titulok v novinách "Nemohol som nič urobiť, lebo pán minister financií mi nedal peniaze". Nemohol som urobiť tieto opatrenia. Ale čo urobil pán Mihál? Keď nastúpil na ministerstvo práce a sociálnych vecí, znížil rodičovský príspevok o 100 eur z 256 eur čistej minimálnej mzdy.
Vážení, toto sú vaše opatrenia, ktoré myslíte vážne s týmto štátom. Toto sú vaše opatrenia, toto sú vaše skutočné kroky. Tak naberte odvahu, stlačte to tlačidlo a povedzte ľuďom, áno, budete mať 13. dôchodok, zvýšime vám prídavky a my na to na seba zoberieme takisto zodpovednosť. A uvidíme, kto bude vo vláde, tak ten nech ukáže, že to myslí vážne.
No, a teraz sa poďme ešte pozrieť do regiónu veľmi krátko.
Vyplakávali ste tu, ako sa strašne súdite. Verte mi, že aj my sa súdime a vy na nás podávate trestné oznámenia en bloc. Vy ste s tým začali a používate to ako volebný nástroj v regiónoch, používate to vo veľkej politike a stále a stále. Na mňa bolo kopu trestných oznámení rovnako. Anonymných a všelijakých rôznych, aby ma zahlcovali prácou, keď som bola primátorka. Denník N bol u mňa vyschránkovaný. Denník N vychádza na Slovensku 2 000 kusov a zrazu bol vyschránkovaný v Humennom 12,5-tisíc s úplnými nezmyslami, ktoré dneska nikto neobráti a s úplne inými vecami. Ale vráťme sa do regiónov, lebo ja dnes chodím úplne veselá po meste. A viete prečo? Lebo tých mladých ľudí, čo do Humenného navozili, tým, čo im premietali filmy, lebo spomínate film Sviňa. Presne to sa opakovalo u mňa. Presne tá istá agentúra u mňa robila kampaň, že najprv o mne natočili film, potom ten film, ktorý natočili, viete, o čom bol celý môj problém ako primátorky, už keď ste vy o sebe rozprávali, že v Humennom sa postavila učiteľka, ktorá išla 50-tisíc do mínusu v rozpočte z ľudovej školy a povedala pred publikom, že aby sme školu nazvali po Petrovi Breinerovi. Sám Peter Breiner sa ohradil, že nevie, či po živom môžu nazvať školu, že to nevie. Ministerstvo nám napísalo, že to nie je možné, lebo živý človek môže čokoľvek ešte v živote urobiť, nehovorím teraz o mene, o žiadnom, môže fetovať, môže drogovať, môže čokoľvek, môže urobiť hanbu. Toto bol najväčší problém. Okamžite prišiel Denník N, Plus sedem dní a všetci, že Vaľová preto nechcela, lebo kedysi Breiner niečo povedal o SMER-e. Všetky tie učiteľky už stáli na Slušnom Slovensku a celé Slušné Slovensko kričalo, čo všetko sa deje v meste. Ale ja teraz poviem, chodím so vztýčenou hlavou. Viete prečo? Lebo ľudia začínajú pozerať a vidia, čo dokázal zlepenec siedmich strán a liberáli.
Takže chcem jedno povedať. Ako to myslíte vážne? Máte svojich zástupcov v regióne. Len teraz tie médiá mlčia, lebo sú pod vašou kuratelou. Tak vám poviem, čo sa deje. Navyšujú si nehorázne primátori, Vallo v Bratislave 6-tisíc eur, nehorázne si poslanci navyšujú, o 60 až 80 % si navyšujú príjmy. A pán Viskupič neklamal, čo povedal. To sa mi páčilo, pán Viskupič. Viete, keď zvýšime dôchodky, kto to zaplatí? No, vy, občania. Presne takto to vy robíte. Presne takto to robíte v regiónoch. Navyšujete odpad, navyšujete dane, navyšujete poplatky ľuďom. U nás konkrétne o 68 percent. Ale na prvom zasadaní viete, čo urobil liberálny zlepenec, ktorý má tri štvrtiny parlamentu? Na prvé zasadanie si hneď navýšili odmeny o 68 %, aby nikto nevedel, rýchlo a potichu. Toto sa deje v regiónoch.
A ďalej, nemajú, z čoho platiť faktúry, pretože napríklad kritizovali, ja len z toho, čo ja som prežila, kritizovali, že mám veľa zamestnancov na úrade. Oni z 85 zvýšili na 140. Viete, o koľko si navýšili mzdy tohto roku? O 330-tisíc eur. Kritizovali v Humennom, že je zlá doprava. Lebo takú dopravu som nazmluvnila. Viete, čo urobili, keď sadli do stoličky? Chceli podpísať dopravcovi na desať rokov. V živote som na desať rokov zmluvu nepodpísala a navýšili o 170-tisíc eur služby ročne. Toto je váš výsledok. A preto to legislatívne skrátené konanie. Ukážte, že to, čo sa robí v regiónoch, tá hanba, kde sa zvyšujú odmeny nehorázne, kde sa ľuďom zvyšujú dane, poplatky za byty, za odpad, za všetko, ukážte, že vy to fakt myslíte s tým sociálnym štátom. Nie vztýčením prostredníka, ani to neviem pomenovať, lebo ja to nerobím. Ale zoberte ukazovák a stlačte a povedzte, áno, my sme tí zodpovední a my vám, občania, takisto to myslíme vážne, ako to myslí ten SMER, lebo nikto nevie, kto ešte bude vo vláde. To ešte nikto nevie. Ten účet nám vystavia občania.
Ale to, čo som vám prečítala, je to možno 40 mld., ktoré ste nám nechali, ako povedal pán Viskupič. A to nebola mína, ale to bolo neutrálna bomba, ktorú SMER musel vyrovnať.
Ďakujem.
20. 2. 2020 17:18:30 - 17:18:41 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
88.
Pán predsedajúci, ja krátko vystúpim v rozprave, žiadam si slovo ako spravodajca o chvíľu.
20. 2. 2020 17:02:14 - 17:04:14 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
80.
Veľmi pekne, pán predseda, prepáčte, že som si dovolila, ale čítať ti titulky z Denníka N je trošku trápne, keď rozoberáme dôchodkový pilier, takže a dôchodok vôbec a dôchodky. Tak ja sa vrátim k tým dôchodkom, kde sú príčiny toho, čo rozprávate o tých dôchodkoch. V 2003 sme rozdelili na II. pilier, všetky súkromné spoločnosti, ani jedna spoločnosť nie je štátna, ktorá zobrala druhý pilier. Väčšina z nich má všetky matky, to znamená, že ich základy sú v zahraničí. Všetky peniaze odchádzajú do zahraničia.
Vážení, tu ste sedeli, KDH, všetci, keď ste tu vykrikovali ako treba druhý pilier. Dneska ľudia majú z II. piliera 20-eurové dôchodky. Tridsať miliárd bola sekera, keď sa previedli peniaze zo štátnej poisťovne, z prvej Sociálnej poisťovne sa previedli do súkromných rúk, 30 mld. ročne. No a chcem vám pripomenúť, keď tu sedel pán Kaník, pán Beblavý, ktorý bol jeho zástupca, tak 3 mld. sme museli vyrovnať, 2 mld. 890 mil. nás stálo vrátenie invalidných dôchodkov, keď 34 914 dôchodcom toto SMER musel vyrovnať za vás, keď ste im pobrali palice, všetky, keď ste rozhodli, že dôchodky nie sú správne. A vy sa tvárite, že ste sociálni?! Vy sa tvárite, čo budete robiť po voľbách. No práve preto je to legislatívne konanie, aby ste len nerozprávali, keď nemáme zodpovednosť v opozičných laviciach, ako chcete 100-percentne zvýšiť všetky dôchodky, všetko. A keď zrazu bude možnosť, že možno budete vo vláde, ta sa zrazu toho zľaknete? Tak ako to myslíte vážne, ako to myslíte vážne, povedzte mi?!
Ďalej vám chcem povedať, že Kaník s Beblavým nastavovali dôchodky o 400-tisíc, starodôchodcom boli priznané iné dôchodky, ktoré boli do októbra 1988. O tom sa rozprávajme! Ja som tu sedela. A vy tu čítate články z Denníka N. Však buďte odborní, a nie stále opakujete tie svoje odrhovačky, a poďme sa rozprávať o dôchodkoch, prečo je to tak a čo všetko SMER zmenil, aby ľudia mali vyššie dôchodky, aby sme vrátili invalidom 3 mld., poďme o tom rozprávať. A vy ste tu nikto nesedeli. Takže asi to neviete... (Prerušenie vystúpenia časomerom.).
20. 2. 2020 16:44:55 - 16:46:55 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
70.
Ďakujem veľmi pekne. Plne sa stotožňujem s pánom predsedom parlamentu, pánom Dankom, že absolútne idete od témy. Stále tými istými frázami, útočením a podobne. No veď sa poďme rozprávať o tých dôchodkoch a začnime, ako sa povie, od začiatku.
Prečo dôchodcovia majú dôchodky, aké majú. Tak poďme, rok 2003. V roku 2003 sme prešli z prvého pilierového systému na dvojpilierový systém, kde sme museli predať SPP, ja si tie čísla presne nájdem, lebo ich nemám, kde sme museli miliardy dotovať Sociálnu poisťovňu a dodnes sme nevyrovnali ešte tento deficit a kde ste ľuďom sľubovali na bilbordoch, liberáli, švajčiarske dôchodky. Všetky poisťovne v druhom pilieri ste odovzdali do súkromných rúk. Ja si to tu pamätám, ja som tu sedela, tie cirkusy. Ak sa, ak sa (reakcia z pléna)... No začalo sa to vtedy za Kaníka. Ak sa, prosím vás, nevykrikujte na mňa, prihláste sa, pani kolegyňa, vy ste v 2003 určite nebola. (Reakcia z pléna.) Dobre, nie, nie som vôbec zmätená, predstavte si. Zmätená ste vy, keď si dávate dole nohavičky na bilbordoch, vtedy ste asi zmätená, takže idem ďalej. Takže idem ďalej. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, slušnejšie všetci...

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Áno, ja len hovorím, však to je fakt, myslím si, je to fakt, že ste mali nohavičky dole na bilborde, to by si slušná, slušná žena asi nedovolila. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Takže poďme k tým dôchodcom. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, všetci sa držme témy. Prosím, nech sa páči.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Takže chcem sa spýtať, keď ste tu všetci sľubovali, ja viem, že vás to vyrušuje, keď rozprávam o dôchodkoch a vtedy potrebujete vyrývať, aby ste ma prerušili, takže chcem povedať... Pán Budaj, nevykrikujte! Takže chcem povedať, že v druhom pilieri ste sľubovali ľuďom švajčiarske dôchodky, tu ste všetci sedeli. A dokonca ja keď som povedala, že pani Radičová a pán Brocka, keďže sa to písalo a som sa ich spýtala, sa neprihlásili ani do druhého pilieru, čo ľudí presviedčali, aké je to úžasné, kde dneska majú ľudia z toho 20-eurové dôchodky. Dvadsať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
20. 2. 2020 16:26:30 - 16:28:31 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
60.
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Ja sa určite neznížim k takýmto expresívnym debatám. Aj keby som možno mohla kolegov označiť kadejako, aby som bola populistická, aby som bola zaujímavá, aby si moje slová všimli. Ale budem slušná. A neviem ani posúdiť pána Rajtára už, keďže o tom rozprával, či konal v zmysle zákona, keď prezeral účty alebo nekonal v zmysle zákona, či je to hrdina alebo to nie je hrdina. A nemôžem ani posúdiť to, že vlastne či bol jeho život v ohrození alebo nebol. Ale keď tvrdí, že samotní policajti ho chceli ochraňovať, tak znamená, že tí policajti sú zodpovední a snažili sa konať svoju povinnosť. Takže, takže to je asi k tejto veci.
A preto by som ho poprosila a poprosila by som ho, keď sme mali míting v Humennom, tak sa viacerí ľudia ohradili, že vyprosia si, aby ich opozícia nazývala, že SMER je mafia. SMER má 15-tisíc členov a ľudia rozprávajú, že nič neukradli, nič nezobrali. Tak prestaňte tu rozprávať o mafii a o tom, čo nie je potvrdené, čo nie je vyšetrené. Lebo ani ja, pán Rajtár, neviem, či vás vyšetrili, či vy ste bol ten, ktorý ste porušil zákon alebo ste neporušil. Nechajme to orgánom činných v trestnom konaní. Jedným dychom vykrikujete, ako im nedôverujete a druhým dychom poviete, ako vám chceli pomáhať. Viete, je to také, také zmiešané.
A ja vám niečo poviem, keď hovoríte o dôchodkoch. Keď ste zaviedli II. pilier, liberáli, tak sa predalo SPP. A z SPP sa museli milióny vyrovnávať do Sociálnej poisťovne, aj preto sa možno nemohli zvyšovať dôchodky tak, ako by sme si predstavovali, ale stále sme ich zvyšovali. Viete prečo? Pretože sa založili súkromné poisťovne na II. piliere, kde sa klamalo, podvádzalo a kde peniaze, ktoré odviedli ľudia, ktoré patrili štátu, odišli do súkromných rúk do II. piliera a kde ľudia dneska majú z toho 20-eurové dôchodky. Veď to je hanba. Toto je hanba. A prvá poisťovňa, štát kryje dôchodky II. piliera. Druhý pilier nekryje nič. Tak sa zamyslite nad tým a nerobte len expresívne reči, ale zamyslite sa aj nad tým, čo sa udialo a čo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
20. 2. 2020 16:08:41 - 16:10:41 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
52.
Ďakujem veľmi pekne. Pán Heger, viete, my si stále rozprávame, že ľudia nemajú pozerať len to, kto čo rozpráva, ale čo činí. Vy hovoríte, že ľudia sa báť nemusia, pretože vám majú veriť, že vy to všetko urobíte, že ženy budú rok skôr odchádzať do dôchodku, nie o pol roka na vychované dieťa, že všetko zvýšite, vyrovnáte starodôchodcov a podobne.
Tak ja by som tým ľuďom veľmi rada osvetlila pamäť. Veľmi rada citujem, pán Mihál tu nie je, lebo už si zbalil kufrík a išiel mítingovať, už ho tam ťahal na kolieskach, miesto toho, aby tu sedel a rokoval. Tak veľmi rada mu pripomínam jeho vyjadrenie, keď povedal: Nič sa mi nepodarilo presadiť, pretože minister financií mi nedal peniaze. Viete, že ste boli pravica dva roky vo vláde a pán minister Mihál povedal, vy sa možno smejete, že ste neboli, ale sú to vaši spojenci a vaši liberáli, že sa im nepodarilo presadiť nič, pretože minister financií nedal peniaze. To je aj článok.
Takže viete, to, čo vy rozprávate, ako všetko vy budete vedieť. Stáva sa to teraz aj v regiónoch, v Košiciach, v Humennom, ako sa spojili liberáli, sedem, partia a všetci tvrdili, ako všetko budú vedieť. Viete, čo je výsledok v regiónoch? Ja sa usmievam, keď chodím po Humennom, zvýšenie daní o 80 až 100 %, zvýšenie poplatkov za odpad, zvýšenie poplatkov z bytov a ďalšia vec zvýšenie platov na šesť tisíc eur. Toľko nemajú ani čelní štátni predstavitelia za stranu SMER. Toto je vaša politika sociálna. A teraz tu rozprávate o tom, ako sa ľudia nemusia báť. Veď zahlasujte, veď keď ste chlap, tak zahlasujte a potom im ukážte svojím činom, že sa nemusia báť, že im to všetko splníte. A ešte aj tie materské, aj rodičovské, aj všetko. To je taká tá správnosť. Ale nieže budete opäť ako pán Mihál, že budete minister financií a pán Mihál, titulok je "Nemohol som presadiť veci, lebo minister financií mi nedal peniaze". To bolo výsledkom.
16. 10. 2019 17:01:02 - 17:03:02 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1488 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
47.
Ďakujem veľmi pekne. Prosím vás pekne, nemôžem súhlasiť s tým, čo tu bolo povedané, že celá prokuratúra, prokurátori a všetci sú skorumpovaní. Prosím vás pekne, ja chápem, že vražda Jána Kuciaka bola vážna vec, ale predsa nemôžme teraz a média by mali aj už zverejniť, koľko prokuratúra vyšetrila iných vrážd, koľko vyšetrila zabití, koľkým ľuďom pomohla, veď predsa každý občan má právo mať ochranu, má právo, aby bolo vyšetrené, ak teda sa usmrtí, to je jedno, či v dopravnej nehode, kdekoľvek, jeho dieťa, a nemôžme predsa teraz robiť to, že my tu celú dobu zamestnávame všetkých, aj média - ja to chápem, nepozerajte sa na mňa, ja to chápem - vraždou, ale predsa prokurátori musia robiť svoju prácu. A možno by bolo dobré, ak by médiá informovali spravodlivo, čo všetko sa urobilo, ako sa urobilo, čo sa vyšetrilo a podobne. A myslím si, že nemali by sme prokurátorov zaťahovať veľmi do politického boja, pretože prečo sa to všetko teraz vyostruje? Ja sa spýtam, prečo teraz vyšla Gorila, keď sa vyšetrovala Gorila pred štyrmi rokmi pred voľbami a zrazu sa objaví zase iba pred voľbami? Veď to sú všetko účelové veci a potom možno fakt tí prokurátori nemajú čas na bežného občana, zahlcujú sa politickými vecami a kauzami a nemajú možnosť niekedy tým občanom pomáhať. Ale ja verím, že v tej správe bolo mnoho napísané, čo sa urobilo, ako sa urobilo, ako pracuje prokuratúra a každý občan má právo na spravodlivosť, nielen občania, nielen tí, ktorých možno médiá preferujú, pretože za nimi, alebo sa snažia takýmito vraždami opozícia robiť politický boj. Je mi to, je mi to ľúto, je mi smutno každého zabitého človeka, ale verím tomu, že všetko sa vyšetrí a netreba bagatelizovať, že tu teraz ani jeden prokurátor nie je čestný. Tak potom načo dávate, opozícia, trestné oznámenia na prokuratúru a obraciate sa na prokuratúru, ak im neveríte? Tak potom naozaj farizejsky konáte. Ďakujem.
16. 10. 2019 10:36:27 - 10:38:48 51. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1624 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
50.
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Dovoľte mi predložiť správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Erika Tomáša a Roberta Fica na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, tlač 1624.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 2068 z 20. septembra 2019 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 1624, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti predmetný návrh prerokoval, avšak o návrhu nehlasoval, pretože nebol uznášaniaschopný.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III. tejto spoločnej správy vyplýva jeden pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť v znení schváleného pozmeňujúceho návrhu. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhu v IV. časti tejto spoločnej správy so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 206 z 15. októbra 2019. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, poprosím vás, otvorte rozpravu.
18. 9. 2019 18:15:47 - 18:21:00 49. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1624 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
176.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, my v sociálnej demokracii veríme, že ľudia by mali mať rovnaké šance a právo na dôstojný život, a preto sa snažíme aj tieto veci aplikovať do zákonov. Preto som rada, že poslanci Robert Fico a Erik Tomáš pripravili túto novelu, ktorá vylučuje nekonečné prekáračky sociálnych partnerov na tému, aká vysoká, či v prípade už zamestnávateľov, alebo aká nízka má byť minimálna mzda.
Zruší sa doterajší mechanizmus, ktorý umožnil vláde určiť výšku minimálnej mzdy, keď nedošlo k dohode sociálnych partnerov. Je pravda, že tento mechanizmus ale nedával ľuďom istotu toho, čo môžu očakávať, a ťažšie sa im plánovalo do budúcnosti. Rovnako zamestnávatelia hovorili, že sa nestíhajú na zmeny pripraviť.
Pani Gaborčáková spomínala prepúšťanie, že vlastne aj tým, že sa bude zvyšovať minimálna mzda, dochádza k prepúšťaniu. Firmy spomínala rôzne, v Svidníku a podobne. Neviem, ja do vnútra tých firiem nevidím, ale budem hovoriť stále z praxe, aj keď pán Dostál vždycky hovorí, že si vylievam srdce. Ja si ho nevylievam, pán Dostál. Ale viete, nejakú dobu som žila v meste, bola som primátorka a zažila som možno určite stokrát viac ľudských osudov a príbehov, ako zažijete vy v parlamente, lebo možno si zaberiete tašku v Bratislave, sadnete do taxíku alebo do autobusu, do čohokoľvek a nestretnete sa pre mňa alebo neporozprávate sa s ľuďmi, lebo mne často ľudia povedia, že ani nestretávajú poslancov, a často bratislavskí ani nevedia, ako vyzerajú. Tak ja som zažila (reakcia z pléna), neprerušujte ma, pán kolega, tak ja som zažila veľa tých príbehov a chcem povedať práve aj o tom. Viete, prax, to, čo si porozprávame tu všetci, to, čo povymýšľame na facebookoch, je jedna vec a to, čo nám donesie prax, a to, čo sa stalo, to je neodškriepiteľné, je to fakt. Čiže ja pôjdem stále, čo sa týka faktov.
Ak hovoríme o firmách, že prepúšťajú, tak ja som zažila napríklad taký fenomén, ktorý sa málokedy stáva, že firma v Humennom, firma Nexis napríklad, požiadala mesto o ochranu. Poviem vám pravdu, že som predtým ani nevedela ako primátorka, že taký paragraf vôbec existuje, aby mesto poskytlo ochranu firme, a to preto, že sa firmy navzájom vydierali, že sa nepúšťali do priemyselného parku, že si zvyšovali, že firma Chemes zvyšovala firme Nexis platby za..., o 100 % každý rok, platby za energie a podobne, a táto firma mala obrovský tlak.
Čiže viete, prežila som aj to, keď tuná Kaník rozprával, že keď zmeníme, lebo vždycky, keď my dávame zákony, tak vždycky je tu také strašenie, čo všetko sa môže stať, aké sú tu odporúčania. Ja som zažila, keď sme aj menili Zákonník práce, tak Kaník sa so mnou stavil, potom to už nechcel urobiť tú stávku, že o 10 % stúpne nezamestnanosť. A my sme dneska skoro pod 5 percentami. Viete, to sú také tie strašenia a podobné veci, ktoré sa stávajú, ale ja so vždycky vrátim do praxe. Lebo tým, že sme v parlamente, to, čo je v regiónoch, čo je v mestách, to je našou neoddeliteľnou súčasťou.
A preto som rada, že podľa nového mechanizmu bude v prípade nedohody tripartity stanovená výška minimálnej mzdy na úroveň 60 % priemernej mzdy v hospodárstve. Je to suma, ktorá nie je vysoká, a určite sa nájdu mnohí, ktorí by privítali, aby bola ešte vyššia. Bude však fixovaná a každý sa bude vedieť zariadiť. Vyššie príjmy, ale aj pre najmenej zarábajúcich, sú v konečnom dôsledku dobrou správou aj pre kričiacich podnikateľov, aj keď si to možno neuvedomujú. Keď budú mať totiž občania viac peňazí, tak budú viac míňať, ušije sa viac topánok, postaví sa viac domov, vydá sa viac porcií jedál v reštaurácii. Sú to spojené nádoby, ktoré sa naozaj nedajú oddeliť a ktoré prinesú určite Slovensku pozitívny rast, pretože stále je, stále si to potvrdzujeme, keď ste tu kričali, čo všetko sa bude diať pri Zákonníku, čo všetko sa bude diať pri minimálnej mzde. Bohu vďaka, sa to nepotvrdilo a vaše prognózy nevyšli. To sme veľmi radi. Minimálna mzda ovplyvňuje aj množstvo iných vecí, čo na prvý pohľad neocenia niektorí živnostníci, ako hovorila pani Gaborčáková, že im stúpnu odvody, ale budú vedieť, že keď pôjdu do dôchodku nebudú musieť spadať do hmotnej núdze, ale budú mať minimálny dôchodok, ale nielen minimálny, ale vyšší dôchodok.
Preto, vážení kolegovia, verím, že novelu zákona si osvojíte a umožníte aj tým najmenej zarábajúcim, aby mali istotu v raste platu, a to, že sa im bude o niečo ľahšie dýchať, zakladať rodiny, a tak, ako tu stále rozprávame, že nám klesá krivka pôrodnosti, tak určite si budú vedieť aj vypočítať tí mladí, ktorí prídu do práce, pretože tak ako pán Dostál povedal, že sú štáty, Dánsko, ktoré nemajú minimálnu mzdu.
Ale ja by som mu položila otázku, len mi nemôže teraz odpovedať. Povedzte mi, koľkokrát podnikatelia navrhli zvýšiť minimálnu mzdu? Ani raz. Ja si na to aj odpoviem. Ani raz. Ani raz nikdy podnikateľ neprišiel, že ide zvýšiť minimálnu mzdu. Práve preto funguje tripartita a práve preto chceme tým mladým rodinám a tým ľuďom uľahčiť, aby mali akú-takú istotu, keď si budú brať pôžičky, budú si zakladať rodiny.
Takže verím, že tento, tento zákon si osvojíte a že ho podporíte, a poprosím, pán predsedajúci, aby ste o tomto zákone dali hlasovať v piatok 20. 9. o 11.00 hod.
Veľmi pekne vám ďakujem.
18. 9. 2019 17:57:47 - 17:59:47 49. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1624 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
162.
Ďakujem veľmi pekne. Kolegyňa tu otvorila toľko tém, ale ja jednu vec poviem. Opozícia má také kúzlo, vytiahnuť z každého zákona, ktorý predkladáme my, len negatíva. Takže ja poviem, ak budú minimálne, prečo sme zaviedli minimálne dôchodky.
No, práve preto, pani kolegyňa, aby podnikatelia, ktorí podávali, ktorí si platili len z minimálnej mzdy odvody, a tá minimálna mzda bola niekedy veľmi nízka, tak spadli do hmotnej núdzi, takže poviem vám, že určite to ocenia, keď pôjdu do dôchodkového veku.
Pred chvíľou sme vraveli o tom, že napríklad pomáhame podnikateľom aj tým, že, že rodinné, rodinné firmy môžu vznikať, kde môžu príslušníci pomáhať a pracovať bez toho, aby platili odvody.
A pred chvíľočkou ste aj povedali, že 80 % mediánovej mzdy je v Prešovskom kraji. Pán Mihál povedal, že nevieme, koľko je mediánová mzda, že sú to iba odhady, čiže už tu vidíme, aké používate rozdielne, rozdielne proste príklady, aké používate rozdielne výpočty. A ja môžem len jedno povedať, my nemôžeme poškodiť žiadnej časti Slovenska, pani kolegyňa, to je môj názor, my môžme len pomôcť, pretože ak niekde je priemerná mzda vyššia, ja si myslím, že práve tým, že nevieme, čo je ten medián, a každý si ho vysvetľujeme ináč a neexistujú o tom štatistiky, tak to, že sa to bude vypočítavať z priemernej mzdy je len správne.
A chcem povedať, že nemôžme uškodiť tomu Slovensku nikde, pretože ak hovoríme o východnom Slovensku, že by tam možno tí podnikatelia nedali tú minimálnu mzdu, tak ju dajú. A na západnom Slovensku, ak majú, ak majú tie firmy lepšie príjmy, tak čo im bráni, tým podnikateľom, dať vyššiu mzdu ako minimálnu. Prečo my by sme mali škodiť západnému Slovensku? Ja tomu vôbec nerozumiem.
Ja si myslím, že práve tá minimálna mzda je ochrana toho, že ľudia dostanú minimum za svoju prácu, a podnikatelia, ktorí odvádzajú, ja viem, že možno sa im to nepáči, ale však spadali nám do hmotnej núdzi a nemali ani minimálne dôchodky, preto sme zaviedli inštitút minimálnych dôchodkov, pretože niektorí si ani nechceli odvádzať. Čiže naozaj myslíme aj na ich starobu, aby potom mali aj vyšší dôchodkový príjem. To je všetko.
18. 9. 2019 17:37:29 - 17:39:30 49. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1624 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
154.
V prvom rade by som povedala, že nástroj minimálnej mzdy a určovanie minimálnej mzdy je veľmi správny. S tým, pán Mihál, určite nebudete polemizovať, aj keď ste kedysi v svojom blogu, kým ste sa stali ministrom, tak ste písali, že minimálnu mzdu treba zrušiť, že by to bolo lepšie, ale následne, ako ste nastúpili za ministra, tak ste povedali, že minimálnu mzdu treba zvýšiť o 2,9 %.
Aby som ďalej vysvetlila, čo je to medián a čo to je vlastne, že nejaká vážna chyba sa nestala, a čo je to priemerná mzda. Tak medián je nižší o 70 eur, ako som sa dočítala, ako priemerná mzda, takže určite nikoho neukracujeme a nie je to taký veľký rozdiel. Takže nepovažujem to, považujem to za dobrý návrh.
A ďalšiu vec by som chcela povedať, že pred chvíľou tu bola taká debata, ako strašne SMER by mal podporiť mladé rodiny, pôrodnosť, čo sa tu všetko deje, že ľudia si nechcú zakladať rodiny. No a práve aj tým, že ľudia budú vedieť, aj mladí ľudia, lebo väčšinou tí, ktorí nastupujú prvýkrát do práce, tak im podnikatelia dajú minimálnu mzdu, tak budú vedieť, ako sa ich minimálna mzda odvíjať, budú vedieť, či si budú môcť zobrať nejakú pôžičku, budú vedieť, či si, či môžu vlastne, čo si môžu kúpiť, čo si môžu dovoliť, a tak skôr podľa mňa uzatvoria aj manželstvá, rodinu.
A poviem takú, taký žart, že minule som bola na nákupoch v Humennom a šla som do takého butiku a vyskočila na mňa taká pani podnikateľka, a hovorí: „Viete, čo to vy tam robíte v tom parlamente, keď na východe je tá mzda vždycky nižšia ako na západe.“ A ja som jej na to tak zo žartu povedala: „Pani podnikateľka, ale mzdu dávate predsa zamestnancom vy.“ Samozrejme, keď som sa spýtala tej predavačky, tak dostáva minimálnu mzdu. Keby sme tú mzdu nemali a keby sme tým ľuďom nepomohli, tak určite na východe, možnože nie, že si ľudia nenájdu prácu, lebo je jej málo, ale by ešte aj tí, ktorí si našli, by žili pod nejakou úrovňou tejto minimálnej mzdy, za čo by sa nemohli uživiť.
Takže ja si myslím, že ak dopredu budú vedieť aj podnikatelia, aj zamestnanci, že táto mzda sa takto bude zvyšovať, tak si budú vedieť zariadiť aj život.
Ďakujem.
17. 9. 2019 11:41:02 - 11:43:18 49. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1483 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
112.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne poslankyne, vážení kolegovia poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovanom návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1483.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1928 z 26. júna 2019 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 1483, prerokovali a doporučili obidva výbory Slovenskej republiky (pozn. red.: správne "obidva výbory Národnej rady Slovenskej republiky") schváliť. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti o predmetnom návrhu nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III. tejto spoločnej správy vyplýva jeden pozmeňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť v znení, v znení schváleného pozmeňujúceho návrhu. Gestorský výbor ďalej odporúča hlasovať o návrhu v IV. časti tejto spoločnej správy so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 191 z 10. septembra 2019. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov, predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Poprosím, pán predsedajúci, aby ste otvorili k tomuto bodu rozpravu.
13. 9. 2019 20:50:02 - 20:50:02 50. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1663 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
260.
Áno, pán minister, stále sa tu stretávame z úplne rovnakého dôvodu, a to je kvôli vyšetrovacej skupine pod vedením pána Matoviča.
Najskôr sa tragická udalosť zneužila na odstránenie premiéra Roberta Fica. Mediálna manipulácia, že za ohavným činom je talianska mafia. Keď Robert Fico odstúpil, zrazu ideme odstrániť druhého premiéra Petra Pellegriniho, ktorý sa snaží pracovať, dokonca nie je spomenutý ani v Threeme. Pán Matovič rozprával a všetci tí novinári, talianska mafia, dneska už to nie je talianska mafia, dneska už je to iná mafia, iné mená sa tam spomínajú. A ja stále hovorím, že ide o manipuláciu, zneužívanie ľudí, emócie, pretože akonáhle bolo po vražde, a, viete, mne je to, mne je to veľmi odporné využívať vraždu dvoch ľudí, ktorí mladí zomreli, a tak ako tu už viackrát padlo v sále, komu ich smrť poslúžila, neviem.
Určite nie pádu premiéra, určite nie našej strane. Ale spýtala by som sa, prečo OĽANO malo bilbordy po smrti týchto dvoch ľudí po celom Slovensku? Prečo sa chystali na takýto scenár, že budú predčasné voľby a nečakali, že Robert Fico odstúpi?
Keďže povalili jedného premiéra a snažia sa emociálne vydierať celé Slovensko, hrajú ľuďom na city, používajú expresívne slová mafia, používajú Denníky N, ktoré chodia do regiónov, vytláčajú sa v desiatkach tisícoch kusov, ako to bolo v Humennom, používajú Slušné Slovensko, kričia po námestiach len preto, že ich možno by iní ľudia nepočuli, skupujú médiá. Však aj pán Matovič použil svoje noviny na to, aby sa dostal do politiky, potom ich už zlikvidoval alebo ich dobre predal. Tak ako sme dneska to spomínali aj pri tlačovom zákone.
Ešte raz hovorím, neviem, prečo sme sa zišli, ale toto nie sú skutočné argumenty, pretože argumenty sú každú chvíľu iné a proti strane SMER.

Deň v parlamente

<- ->