103.
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, nevidím tu pána spravodajcu, ku ktorému som chcela prehovoriť úvodom, keďže podávam procedurálny návrh, aby Národná rada ďalej nepokračovala v rokovaní o tomto bode programu. Zdôvodním ďalej.
Vážené dámy, vážení páni, poslanci SNS práve hodili granát do latríny. V tej latríne plávajú bludy, konšpirácie, hoaxy, nevzdelanosť, nezáujem, malosť a tmárstvo. To všetko v dnešnej rozprave vytrysklo na povrch a zamazalo každého jedného z nás, no najmä poslancov SNS. Tí predložili Národnej rade uznesenie o tom, aby vláda nepokračovala v konaní smerujúcom k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Svoje uznesenie sa neunúvali ani len patrične odôvodniť.
Paradox, to je to slovo, ktoré vám v danej situácii môže napadnúť ako prvé. SNS ako člen vládnej koalície volá po tom, aby vláda nepokračovala v procese ratifikácie dohovoru, pričom programové vyhlásenie vlády túto úlohu vôbec neobsahuje. Aktuálna vláda sa teda od chvíle svojho vzniku, vzdala akejkoľvek ambície o prístup k dohovoru o predchádzaní násiliu na ženách. Napriek tomu, že to vôbec nebolo v pláne, napriek tomu, že koaličná zmluva vylučuje ďalšie samostatné konanie ktorejkoľvek vládnej strany, ukladajú poslanci vládnej strany úlohu vláde, aby v procese nepokračovala, pričom sa nik z vlády o to ani náznakom nepokúšal.
Čo si to tom myslieť? Dlhodobo sme svedkami toho, ako sa Slovenská národná strana všetkými silami snaží rozbiť vládnu koalíciu kontroverznými návrhmi a vyhláseniami, ktoré nie sú v súlade s jej partnermi, a evidentne ich nemajú vopred predrokované. Nám opozičným poslancom rozštiepenosť vládnej koalície na srdci skutočne neleží, no musíme sa ohradiť proti tomu, keď ste si za rukojemníkov novej vládnej krízy aktuálne zobrali týrané ženy a obete domáceho násilia. Zneužívanie nešťastia a ľudského trápenia na vytĺkanie politického kapitálu považujem ja osobne za hyenizmus najhrubšieho, najhrubšieho zrna. Istanbulský dohovor je najkomplexnejšou medzinárodnou dohodou v oblasti boja proti násiliu na ženách. Z údajov Európskej komisie vyplýva, že v Európskej únii každá tretia žena od svojich 15 rokov bola obeťou fyzického a sexuálneho násilia. Viac ako polovica žien v Európskej únii zažila sexuálne obťažovanie a každá 20. žena bola znásilnená. Alarmujúce štatistiky týkajúce sa týrania žien a domáceho násilia diskvalifikujú túto dôležitú tému z akéhokoľvek politického boja. A kto sa bude pokúšať ju zneužiť zaslúži si jedine verejné odsúdenie. Ciele dohovoru totiž sú, a to citujem:
a) ochraňovať ženy pred všetkými formami násilia a predchádzať násiliu na ženách a domácemu násiliu, trestne stíhať násilie na ženách a domáce násilie a odstrániť ho
b) prispieť k odstráneniu všetkých foriem diskriminácie žien a podporovať skutočnú rovnoprávnosť medzi ženami a mužmi vrátane emancipácie žien
c) navrhnúť komplexný rámec, politiku a opatrenia na ochranu všetkých obetí násilia na ženách a domáceho násilia a pomoc všetkým obetiam násiliam na ženách a domáceho násilia
d) podporovať medzinárodnú spoluprácu s cieľom odstrániť násilie na ženách a domáce násilie
e) poskytnúť podporu a pomoc organizáciám a orgánom činných v trestnom konaní, aby mohli efektívne spolupracovať na vytvorení integrovaného prístupu na odstránenie násilia na ženách a domáceho násilia.
To je úplná citácia z dohovoru týkajúceho sa jeho cieľov. Nič iné, nič viac alebo nič menej nie je cieľom tohto dohovoru. Zmluva hovorí o tom, že obetiam násilia a týrania treba poskytnúť patričnú starostlivosť, pomoc, že vinníkov treba potrestať, a spoločnosť, treba viesť osvetu a vzde..., a v spoločnosti treba viesť osvetu a vzdelávanie k tomu, aby násilie na ženách a násilie v rodinách neakceptovala. Také jednoduché to je.
Ak si predkladatelia myslia, že Slovensko je na tom tak dobre, že nepotrebuje túto medzinárodnú zmluvu, rada ich prevediem svetom, ktorý zjavne vôbec nepoznajú. Môžem vás zoznámiť s matkou dieťaťa, ktorá sa opakovane preukazovala na polícii s trangulačnými ryhami, čiže stopami po škrtení na krku a bola opakovane ubezpečená, že najlepšie si to vyriešia oni dvaja partneri doma za zatvorenými dverami. Môžem vás zoznámiť so ženou, ktorá bola nadrogovaná a znásilnená, a keď sa po mesiaci odvážila navštíviť políciu, bolo jej oznámené, že je v dôkaznej núdzi, a napriek tomu, že vie označiť páchateľa, nevydá to na trestné oznámenie, lebo nemá svedkov, nemá dôkazy. Bola teda navedená k tomu, aby od trestného oznámenia upustila. Môžem vás zoznámiť so ženou, ktorú manžel pred očami jej dvoch malých detí za jazdy vyhodil z auta. Ona sa napriek za..., zdokumentovanému incidentu súdi s bývalým manželom o starostlivosť o deti. On je pred zákonom čistý. Môžem vás zoznámiť s mladou ženou, ktorá neverila v seba a svoju hodnotu, lebo vyrastala v rodine, kde fľaška spôsobovala tie najhoršie urážky a poníženia, a preto strpela akéhokoľvek partnera bez ohľadu na to, či ju vykradol, či ju zbil, alebo zbil jej dieťa. Cítila, že niekoho potrebuje, a jej norma bola nastavená tak, že akceptovala rodinu plnú násilia. Môžem vás zoznámiť s tromi sirotami mŕtvej matky, ktorú po dlhotrvajúcom násilí v rodine zavraždil jej partner sekerou priamo pred očami týchto troch detí. Pri pohľade na to, ako sa, ako dnes žijú a čím sú, obdivujem silu ľudskej mysle a organizmu, ako sa vie vysporiadať s takouto hrôzou.
Hovoríme teda o vraždách, o znásilneniach, o sexuálnom zneužívaní, týraní, zanedbávaní, psychickom týraní, násilí, obmedzovaní na právach a slobodách. Tieto javy majú mať v slušnej spoločnosti nulovú toleranciu, a nielen to. Slušná spoločnosť má použiť všetky dostupné nástroje, aby takéto konanie potierala, aby obete vedela chrániť a ošetriť a aby páchateľov trestala.
Istanbulský dohovor je štandardný ľudskoprávny dokument, akých Slovenská republika podpísala desiatky. Má aj svoj monitorovací mechanizmus, svoje expertné a monitorovacie orgány, ktoré majú slúžiť práve tomu, aby sme k ochrane žien, rodín a detí vedeli rýchlejšie napredovať. Len z absolútneho nerozumu kritici kritizujú dokument zvonku, bez prístupu k nemu, pretože jedine štát, ktorý je signatárom, má možnosť na zmenu a doplnenie tohto dohovoru tou úplne najľahšou cestou.
Ak teda existujú čiastkové drobné výhrady vo formuláciách, zmena je možná a zmluvná strana ju predkladá generálnemu tajomníkovi Rady Európy, ten následne ostatným zmluvným štátom. A práve aj toto je obsahom dohovoru.
Je evidentné, že existujú ľudia a skupiny, ktoré si voľkajú v šírení poplašných správ. Žijú však z jediného predpokladu, že ich konzumenti si nedajú tú námahu, aby prečítali 24 strán veľmi jednoznačného textu. Keď sa k tomu uchyľujú dezinformačné médiá, šíritelia hoaxov, sebestrední blázni alebo fanatici, je to síce spoločensky škodlivé, no nie tak význačné, ako keď tieto postoje prevezme najvyšší zákonodarný orgán krajiny, v našom prípade Národná rada Slovenskej republiky. Obeťou vládnych prekáračiek sa dnes stali týrané ženy, deti a znivočené rodiny. Je zrejmé, že parlament a politici zabudli na svoj poslanecký sľub a na to, že ich úlohou je konať v prospech krajiny, v prospech jej občanov. Zo zúfalých životov a z panujúceho marazmu vytĺkajú nechutným spôsobom politický kapitál. Ubezpečujem vás však, že tam, kde ho hľadáte, tam žiaden politický kapitál nie je, pretože práve touto diskusiou ste prinútili niekoľko stovák alebo tisícok ľudí prečítať si tento dokument. Predpokladám, že títo ľudia následne zistia, že boli zbytočne strašení, zneistení a manipulovaní a vami klamaní. Úprimne si želám oveľa viac diskusií na pôde parlamentu práve k tejto téme. Noste ju sem každý mesiac a do roka spôsobíte to, že väčšina občanov si prečíta a pochopí Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, a zistí, že o ničom inom ako o tomto ten dohovor nie je. Väčšina tiež pochopí, že v rámci politického boja ste ochotní si zobrať za rukojemníkov ženy, deti a rodiny v kríze, teda tých najslabších a najzraniteľnejších a toto už nie je politika, toto je parazitovanie na cudzom nešťastí.
Ďakujem. (Potlesk.)