Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
15. 12. 2015 15:15:45 - 15:16:02 58. schôdza NR SR - 20.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
41.
Ďakujem, ja iba pracovnejšie. Chcem pripomenúť zajtrajší výbor o 14.00, európsky výbor. Predseda vlády príde k Európskej rade, v miestnosti č. 30. Ale, samozrejme, pekné sviatky a štedrého deda Mráza. (Smiech v sále.)
11. 12. 2015 16:34:46 - 16:36:46 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
174.
Pán kolega, po tom osobnom útoku by som chcel povedať, že ste klesol na úroveň Matoviča, ale, žiaľ, vy sa na tejto úrovni už nejaký čas pohybujete. To mi je veľmi ľúto, lebo KDH som si vždy predstavoval ako stranu, ktorá má aspoň snahu byť seriózna.
A keď ste hovorili o tej reputácii mojej ako marxistu, tak skôr je smutné, že vám sa nepodarilo za celé tie štyri roky vybudovať z vašej strany a z vašej osoby nejakú reputáciu kresťanského demokrata. Lebo kresťanská demokracia nie je o tom, že budete upaľovať bosorky, ktoré, podľa vás bosorky, ktoré si dovolili spraviť interrupciu, ako ste včera preukázali. O tom nie je kresťanská demokracia, o tom je inkvizícia. Vy ste sa vždy snažili kresťanskú demokraciu vnímať ako jedno nenávistné hnutie a opäť len dokazujete svoju osobnú nenávisť voči každému, kto s vami nesúhlasí. Vy ste človek, ktorý nemá s kresťanskou demokraciou nič spoločné.
Ale keď mňa obviňujete z toho, že podporujem súkromný podnik, viete, zo zákona musela byť vypísaná súťaž. Ja som ten zákon nepripravil, ale zo zákona, a to dobre veľmi viete, musela byť vypísaná súťaž a tam sa môžu, áno, zúčastniť aj súkromné podniky, a ak majú lepšie podmienky, tak vyhrajú. Ale ak chceme toto zmeniť, pán kolega, nech sa páči, poďme do toho! Poďte do toho s ortodoxným marxistom, ako vy mi hovoríte, a spravme iný zákon, že v súťažiach nebudú môcť byť súkromné podniky, iba štátne. Fantastické! Okej, poďme do toho. Budete prvý Zajac, ktorého poznám, ktorý je revolucionár. (Zasmiatie sa v sále.) To bude fantastické, teším sa na to. Budete taký kompanieros, súdruh. Tá kompa asi má konečne nejaký zmysel v tomto slove. (Povedané s úsmevom.)
Ale obávam sa, že toto asi nie je ten váš účel a účelom je iba očierňovať každého, kto má iný názor. A robiť teraz z nás kliky? Preboha, pán kolega! Ja som Bratislavčan ako repa, aj Dušan Jarjabek je Bratislavčan ako repa. Čo tu z nás robíte? Ja som bol v Košiciach trikrát v živote. Krásne mesto. Ale ja som bol v Bruseli, v Aténach, v Paríži viackrát než v Košiciach. Aká klika, preboha, človeče?! To sú zase konšpirácie, konšpirácie, konšpirácie. Už zavolajte Foxa, Maldera, nech vám konečne vymyslí nejakú konšpiráciu a odhalí ďalší príchod mimozemšťanov, lebo nič iné vám nepomôže.
Ďakujem.
11. 12. 2015 15:24:55 - 15:26:55 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
142.
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne kolegom, ktorí na mňa reagovali, a mám pocit, že jediné, na čo má zmysel reagovať z hľadiska veci, lebo jediný oponoval poslanec Poliačik.
Pán kolega, a však vy viete, že Popper hovoril o falzifikovateľnosti, to znamená, že keď máte, a to je tá demarkačná línia medzi vedou a konšpiráciami, alebo vedou a nevedou, že keď nie je niečo možné vyvrátiť v zmysle, že ani nedávate podmienky tomu vyvrátiteľovi, vtedy to neplatí.
No aké dal Matovič podmienky? Keď povie, že všetky spôsoby, ktoré my môžme urobiť, sú vlastne vopred odsúdené na zánik. Naše argumenty sú podľa neho vopred odsúdené na zánik alebo vopred zlé, lebo to hovorí minister. Dobre. Takže on hovorí ďalej, že ÚVO nemôže, nepoužije ako argument, lebo ÚVO je podľa neho nie nestranné. Ani NKÚ nie je nestranný, ani polícia nestranná, všetko, celý štát sú zlodeji a podvodníci podľa Matoviča.
Tak povedzte mi, nájdite mi spôsob, ako falzifikovať jeho obvinenia? Toto je práve Popperov argument, že pokiaľ takéto niečo neexistuje, tak sa prestávame baviť zmysluplne. A už len tárame, už len konšpirujeme, už len špekulujeme - a presne toto robí Matovič. A mne je ľúto, že vy, ktorý ste sa tiež kedysi hrali na nezávislého stredoškolského učiteľa, dneska straníte tomuto človeku. Toto je to smutné na vašom prípade.
Ja osobne som, viem oddeliť naozaj analytickú vedeckú prácu v oblasti dejín filozofie, v oblasti politológie, kde sa viem vyjadrovať nezávisle, a, áno, tu som ako politik, tu som, samozrejme, ako politik, ale nikdy by som sa neznížil k tomu, že by som o sebe dneska v parlamente povedal, že som nezávislý bloger. K tomu by som sa neznížil. Dneska som tu naozaj ako politik a vždy som to hovoril. A aj keď som neni členom strany SMER, som 38-ička na kandidátke.
Pani Remišová je jednotkou na kandidátke a v čase, keď písala svoj "nezávislý" blog a podpisovala ho ako nezávislá blogerka, bola sedmičkou na eurovoľbách kandidátke OĽaNO a bola pani podpredsedníčky Jurinovej poradkyňou. Nezávislá blogerka. Potom sme naozaj všetci nezávislí blogeri, "je suis" nezávislý bloger, všetci sme nezávislí blogeri a nikto z nás nie je politikom! Takto to fungovať nemôže.
Ďakujem.
11. 12. 2015 14:52:05 - 15:20:00 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
126.
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dovoľte za klub SMER - sociálna demokracia vyjadriť našu podporu ministrovi životného prostredia pánovi Petrovi Žigovi a prihlásiť sa k tým argumentom, ktoré on použil vo svojom vystúpení.
Ešte pred tým, než začnem vecne argumentovať, tak mi zároveň dovoľte povedať a upozorniť pána Matoviča, aby o pani Remišovej nehovoril, že je žena z ulice. Myslím, že takto sa o ženách nikto nemá vyjadrovať, je to veľmi smutné, že tak hovorí o vlastnej členke a o jednotke na svojej kandidátke. Žena z ulice. Hrozné!
Ale nič, budem sa venovať veciam, ktoré sa týkajú tejto kauzy, ale najskôr sa tú kauzu pokúsme dať do nejakého kontextu.
Tá kauza bola, tá kauza začala asi pred mesiacom sa medializovať. Ja si pamätám, že, priznám sa, nie som odborníkom na kompy, ale myslím, že nikto v tejto sále nie odborníkom na kompy, teda s výnimkou pána Matoviča, ktorý je odborníkom na všetko, a preto som si musel vypočuť naozajstných odborníkov vodohospodárov a naozaj som sa snažil získať čo najviac faktov na túto tému. Viete, otázka je, koho sa pýtať? No tak môžem sa spýtať pána Matoviča, ale tam naozaj ten mentálny stav nie je, by som povedal, príslušný (reakcia z pléna), tak som sa musel... No tak nie je odborníkom na túto oblasť, pán Vašečka, je to úplne, je úplne normálne, že nie sme odborníkom na všetko.
Musíme sa spýtať pani blogerky nezávislej, prepáčte, ale takisto nie je odborníčkou na vodné hospodárstvo, takisto je to, myslím, z Európskej komisie kolegyňa, ktorá sa venovala možnože protikorupčnej činnosti, ale určite, určite nie vodohospodárstvu. Čiže koho sa mám pýtať?
Zavolali sme si z ministerstva životného prostredia, z Vodohospodárskej výstavby a z týchto podnikov, ktoré sa venujú tejto oblasti, odborníkov. Odborníkov, lebo to je pointa. (Reakcia z pléna.)
Pán Hraško, už ma prestaňte prerušovať, prosím vás. Ako vy sa necítite, že ste trápny? Že môžte byť chvíľku tíško, môžte byť, môžte byť chvíľku tíško? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
127.
Pán poslanec, prestaňte vyrušovať rečníka. Ak vám treba doniesť niečo na ukľudnenie, ja to zariadim. Máme tu aj lekársku službu.

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
128.
Čiže treba... (Opäť reakcia poslanca Hraška.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
129.
Pán poslanec, ešte raz vás vyzývam, prestaňte prerušovať vystúpenie rečníka! (Reakcia poslanca Hraška.) Prestaňte vyrušovať vystúpenie rečníka, dobre?!

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
130.
Ako naozaj, pán kolega Hraško, nie sme naozaj v krčme. Nie sme. Nie sme. Takže keď niekto rozpráva, treba byť tíško a počúvať. (Opätovná reakcia poslanca Hraška.) No, ježišmária! To je, to je... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
131.
Prestaňte vyrušovať pána rečníka!!! (Opätovná reakcia poslanca Hraška.) To je jedno! Môže rozprávať, o kom chce. Pán Matovič tu rozprával o nás všetkých, všetci ticho počúvali. A nadával do zlodejov, do mafiánov a do neviem čoho! Tak jednoducho strpte si aj vy, keď tu chcete sedieť, budete počúvať, čo rozpráva pán rečník! Ak prekročí mieru, hranicu nejakej slušnosti, ja ho preruším. A dovtedy tam máte v kľude sedieť a počúvať a môžte reagovať faktickou poznámkou. Ešte raz vás vyzývam.
Pokračujte, pán poslanec.

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
132.
Ďakujem pekne. Takže, pán kolega, dovoľte mi pokračovať vecne, lebo naozaj som sa nesnažil nikoho sa dotknúť, a už vôbec nie vás.
Takže odborníci, tí majú k tomu čo povedať. Ja naozaj, teraz čisto neutrálne sa zamyslite nad mojou situáciou, ja som neni odborníkom na kompy, ale to nie sme naozaj nikto z nás. To znamená, že koho sa treba pýtať? Odborníkov.
A tí mi jeden bod za bodom argumentáciou, ktorú ponúkali kolegovia z OĽaNO, vyvracali. Presne tie argumenty, ktoré používal aj minister Žiga. To znamená, tie odborné technické argumenty. Lebo kto zo Slovenska tuší, ako funguje kompa? Kto tuší, ako funguje tunel alebo nejaká diera pod Dunajom? Kto tuší, ako fungujú lodiarske firmy? Nikto.
Čiže veľmi ľahko, a toto využilo OĽaNO, veľmi ľahko sa dajú zneužívať argumenty. To znamená, že teraz budeme sa tváriť, že nie je možné, aby tá firma, ktorá vyhrala súťaž, mala už predpripravenú nejakú kompu. No lenže ono to možné je. To vám lodiari potvrdia, že takto to v lodiarstve funguje. Keď sa ich spýtate, povedia vám, že oni majú na 80 %, veľké lodiarske firmy, predpripravené kompy a potom už podľa kritérií dokážu dodať ten materiál, ako sa vysúťaží. Takto to funguje. To nie je výroba cukrovej vaty, že to potrebujete v tej chvíli natočiť. To je naozaj lodiarsky priemysel, o ktorom málokto z nás niečo vie, a toto zneužíva pán Matovič.
Čiže, áno, taká firma ako SPaP, to znamená, firma s takou povesťou a takým časom, ktorý venovala tomuto biznisu a tomuto priemyslu, mala možnosť dodať túto kompu tak, ako sa to stalo. Čiže z tohto hľadiska nemám pocit, že by došlo k nejakému pochybeniu. To je jeden z tých argumentov. A tých argumentov je tam ďaleko viac. Tých argumentov je tam ďaleko viac a chcel by som ich porozprávať pánom kolegom z opozície, keby tu nejaký bol.
Teraz rátam, schválne. Koľko tu je kolegov z opozície? Dvaja. (Reakcia z pléna.) Pán Zajac, traja, traja, aby sme boli korektní. Toto je ako unikát, by som povedal, v dejinách slovenského parlamentarizmu sa ešte nikdy nestalo, že by tu nesedel prakticky nikto z opozície z tých, ktorí zvolali túto schôdzu. Traja ľudia. A pán Zajac tu sedieť musí, čiže inak by tu nebol ani on. Takže to je (povedané s úsmevom), gratulujem. To je, asi naozaj beriete tú tému vážne. Hovorím prázdnej sále, čo sa mi ešte nestalo. Dobre.
Ale tak pokračujme. Ja sa tomu asi nečudujem. Nečudujem sa tomu, lebo vidím aj ten záujem médií. Je skoro nulový. Ani im sa nečudujem. Tak pred mesiacom otvoria kauzu, pred mesiacom a teraz čakajú štyri týždne, kým zvolajú schôdzu. To sa proste nerobí. A ja som dneska tiež išiel po, naozaj, chodbách parlamentu a zastavili ma médiá, myslím, že Denník N, tak sa už chystám v hlave, že čo poviem o kompe, čo poviem o Petrovi Žigovi, a oni sa ma pýtajú: "Ako to, že Penta v zdravotníctve?" Proste ich to vôbec nezaujíma. Ich nezaujíma táto kauza, lebo je to už dávno, dávno zabudnutá vec. Oni riešia úplne iné kauzy alebo úplne iné prípady, alebo úplne iné články.
Všimnite si, že dokonca ešte aj pri odvolávaní, ešte pri tých predošlých dvoch účelových odvolávaniach, to bol Draxler a Čislák, tak to bolo ešte v médiách, že minúta po minúte čo sa deje v parlamente. Ešte to malo nejaký, nejaký záujem mediálny tam bol. Nikto toto nesleduje. Nikoho to nezaujíma.
A viete prečo? Lebo to je postavené celé na vode! To je celé na vode postavené. Novinári si vypočuli ministra Žigu a usúdili, toto je na uterák. Oni proste už nemajú ďalšie argumenty, aby živili túto kauzu. Všetko vyvrátil minister Žiga. Všetko vyvrátil! A to vám potvrdí každý vodohospodár, každý človek, ktorý sa venuje tomuto biznisu, tomuto priemyslu, tejto sfére.
Nie, ja sa tomu nevenujem. A preto som mohol byť rovnako ako každý iný, kto sa tomu nevenuje, zmanipulovaný výmyslami pána Matoviča. A práve preto som sedel tri hodiny s ľuďmi z ministerstva, s ľuďmi z vodohospodárstva, ľuďmi, ktorí sa v tom vyznajú, a jeden po druhom mi vyvracali argumenty. Takže ja dneska môžem s čistým srdcom povedať, že verím tomu, že toto je úplne čistá vec, že tu nedošlo k podvodu.
A dobre. Pán Matovič si môže myslieť, ja si myslím osobne, že to je čistá politická hra, ale dajme tomu, že si to aj vnútorne myslí, že tu došlo k nejakému podvodu. Ako viete si predstaviť, že by sme fungovali v spoločnosti, že kde by si len niekto myslel, že existuje nejaký podvod a okamžite každého v republike označil za zlodeja? Takto chceme fungovať? Tak hádam dôveruje buď súdom, vyšetrovateľom, ÚVO, NKÚ, policajtom. Všetci títo kontrolujú túto kauzu. Všetci títo. Nikto nenašiel pochybenie.
Odozva pána Matoviča. Všetci sú zaplatení, všetci sú smeráci, všetci sú mafiáni, všetci sú zlodeji! Ale takto sa nedá fungovať?
Viete, z filozofie, lebo to je moja odborná stránka, bol taký filozof Karl Raimund Popper, liberálny filozof, ktorý sa venoval aj vedeckej alebo filozofii vedy. A on došiel s takým princípom, že aký rozdiel je medzi vedou alebo niečím, čo je zmysluplné, a nevedou. To znamená konšpiráciami a rôznymi nezmyslami. Ono konšpirácie a rôzne nezmyselné príbehy neviete vyvrátiť. V zmysle nemáte spôsob, ani ten dotyčný, ktorý ich hovorí, vám nedá možnosť protiargumentovať. To znamená, vždy, keď poviete, že vyvraciam to týmto spôsobom, on ho spochybní týmto spôsobom istým, ako má tú konšpiráciu. Čiže keď povie, že táto kauza je jasný podvod. Vy poviete, no, dobre, nechajme to prešetriť. A on povie, no ale tí vyšetrovatelia sú tiež podvodníci. Tak poviete, no dobre, tak to nechajme vyšetriť iným. A on povie, ale aj to sú podvodníci. A vy sa dostávate do slučky. Vy zrazu nemáme spôsob, ako by ste to vyvrátili. Tomu sa hovorí falzifikácia a falzifikateľnosť. A ak nejaká teória nie je falzifikovateľná, vyvrátiteľná, tak je nezmyselná podľa Raimunda Poppera. Je to proste čistý blud, konšpirácia.
No lenže toto je práca opozície: konšpirovať. Oni od rána do večera konšpirujú. Prednášajú kauzy, kde nemajú nejaké dôkazy od nejakých vyšetrovateľov, kde to nie je tak, že právoplatne rozhodol súd, kde to nie je tak, že polícia došla s nejakým zistením. Oni majú nejaké podozrenie, ktoré si vyfabulovali, a nedávajú vám možnosť ho vyvrátiť, lebo každý v tomto štáte je mafián, zlodej a podobne.
Alebo niektoré sú ženy z ulice, ako hovoril pán Matovič. To je tragédia takto fungovať. To sa nedá proste, osočovať každého človeka na Slovensku sa nedá. Takto by politici nemali fungovať.
Ja si vážim políciu. Vážim si ľudí z ÚVO, z NKÚ, ale nie preto, že by tam bolo nejaké politické prepojenie. Však to sú seriózni odborníci, ktorí robia svoju robotu poctivo. A teraz zhadzovať celý úrad len preto, že sa nepáči kandidát pánu Matovičovi? Alebo zhadzovať iný úrad, lebo sa mu nepáči iný kandidát? Zhadzovať prácu polície a vyšetrovateľov, lebo si myslí, že ten, kto nesúhlasí s jeho podozrením, zákonite musí byť zapletený v nejakej konšpirácii? Takto to fungovať nemôže.
Čiže bavme sa o vecných argumentoch, ale bavme sa spôsobom, ktorý je odborný. Ja vám úplne na rovinu poviem, že jediné, čo dokážem spraviť, je zreprodukovať tie argumenty, ktoré mi dali odborníci z vodohospodárstva. Nedokážem nič viac, lebo nie som odborníkom na vodohospodárstvo. Ale hanbil by som sa na mieste pána Matoviča, že tu dokáže s kamennou tvárou rozprávať, ako keby bol najväčším odborníkom na kompy. No nie je. Ani pani nezávislá blogerka Remišová nie je odborníkom na kompy. No proste je neznalá v danej oblasti a vymýšľa si. Vymýšľa si, domýšľa si, špekuluje. Stáva sa to. V politike je to relatívne bežné, ale nemali by sme zachádzať do takých rovín, že kvôli špekuláciám, podozrenia môžu byť, teraz všetkých nazveme, že sú zlodeji. Zlodejina bola asi 35-krát použité slovo pána Matoviča. To sa nerobí. To je neslušné. A myslím si práve preto, že to zhadzuje prácu celej opozície.
A bez toho, že by som teraz chcel hodnotiť stranu OĽaNO, naozaj sa neznížim k tomu, aby som teraz tu vulgárne alebo nejak vrieskajúc osočoval kolegov z opozície, ani kolegov z OĽaNO, ktorí majú tento slovník. Proste týmto spôsobom to nerobme. Skúsme, aj keď máte možno iný názor, argumentovať.
A keď pán Lipšic bol zvedavý na argumenty neomarxistu, tak v tomto prípade mu môžem ponúknuť iba argumenty slušného človeka. Lebo, áno, k otázke kompy sa neomarxizmus nevyjadruje. Ale vyjadruje sa k tomu, ako má fungovať diskusia. A v parlamente by mala fungovať slušne. To znamená racionálne argumenty bez osočovania a bez toho, aby sme niekoho obviňovali, že je zlodej, bez toho, že by sme mali obvinenie alebo dokonca dokázanie obvinenia. To znamená súdne rozhodnutie alebo aspoň nejaké dôkazy.
To znamená, že z tohto hľadiska to môžem vnímať ako čisté politikárčenie a toto mi na tom vadí. Áno, rozumiem, je tu predvolebná kampaň. Tomu rozumiem. Sme v predvolebnej kampani, kde niektoré politické strany, najmä z opozície, a to si povedzme úplne objektívne bez toho, že by som chcel niekoho urážať, majú problémy. Problémy strany ANO, á, OĽaNO, to už asi vidí každý, že tam bola nejaká chuť mať nad tých 7 %, ktorá bola veľmi ambiciózne pomenované dokonca spôsobom, že pokiaľ sa nedostaneme v koalícii do parlamentu, čím potrebujú 7 %, tak do toho parlamentu nepôjdeme. Ono sa hovorí, že slovo robí chlapa, len potom sa trošku pán Matovič predsa len pozmenil, ten svoj výrok, a povedal, že tak dobre, tak pôjdeme, aj keby sme boli pod tými 7 %, ale my dvaja s Danielom Lipšicom nepôjdeme. A kto tomu ešte verí, že by nešli? Zase povedia, že, tak ale proti tomu Ficovi treba bojovať, tak si tam predsa len sadneme, aj keď teda pôjdeme proti svojim vlastným slovám, budeme si šliapať po jazyku. Takto to asi funguje v strane OĽaNO.
Ja by som teda nechcel hodnotiť. Je to trošku nehodnoverné, neviem, aby som použil okrídlený výraz pána Hrušovského, vierolomné, ale budiž. Majú snahu a využívajú tie prostriedky, ktoré oni robia celé štyri roky alebo už šesť rokov, to znamená šou. Že tu dajú nejaké silné vyjadrenia, ktoré nemajú podložené, že tu využívajú transparenty pána Šútovca a trošku ich, aj by som povedal, nepoužil slovo kradnú, ale použijem slovo odcudzujú alebo sa nimi príliš vážne inšpirujú. To isté platí aj pre tento transparent. To isté platí aj pre rôzne ďalšie spôsoby prezentácie, ktoré, neviem, ako patria skôr do cirkusu a nie do parlamentu. A z tohto hľadiska aj to tričko, ktoré tu nosí pán kolega Matovič, tak táto úroveň by tu nemala byť, naozaj. Nie kvôli tomu, že on nemôže vyjadriť svoj názor. Však si ho môže dať aj na košeľu, ale preto, že v tričku chodiť v parlamente by naozaj nemalo byť zvykom a najmä, keď si ho neprezlečie 14 dní. Chvalabohu, dneska to spravil a o to som radšej, že tu máme príjemnejšie.
Takže z hľadiska tých vecných argumentov. Viete, verejné obstarávanie, že je zlé. Tie podmienky toho verejného obstarávania, schválne som sa na to pýtal, dávali starostovia dotknutých obcí. A to je kľúčový argument. Starostovia pomenovali svoje potreby a podľa toho sa robili verejné obstarávania. Tie potreby, ktoré, pán kolega Érsek a pani kolegyňa z MOST-u, sa snažili písať aj vám, ale vy ste ich ignorovali, alebo použiť slová pána starostu z Vojky, kašľali ste na nich.
No tak potom, áno, boli celí radi, že keď došli za Lazárom a za Žigom a tí na nich nekašľali, že išli realizovať projekt. To bola fantastická správa pre nich. Toľko pre Maďarov nespravil nikto ako minister Žiga z hľadiska tejto obce, z hľadiska tejto kompy.
Čiže tu, áno, je tam tá responzivita našej vlády, že je nám jedno, či dôjde slovenský, á, občan slovenskej národnosti, alebo občan maďarskej národnosti. Pomáhame tým ľuďom, lebo cítime zodpovednosť za ľudí. A to je správne, verím tomu, že áno.
Ja rozumiem tomu, že dneska nemôže MOST priznať, že toto, čo spravil Peter Žiga a Ladislav Lazár pre Vojku, ste nespravili vy. No ako by ste to vysvetľovali voličom? Že kašlete na Maďarov, vy MOST? To by vás minimálne SMK zožrala. Takže vy to nemôžete priznať. Ja tomu rozumiem. Ja tomu úplne politicky rozumiem, čo robíte vy dneska. Aj keď vám je to podľa mňa veľmi trápne, čo tu predvádza pán Matovič. A myslím, že je to trápne každému slušnému človeku.
Ale dobre. Rozumiem tomu politicky. Nemôžete priznať a musíte teda tvrdiť, že, okej, jediný dôvod, prečo to SMER spravil, je, lebo je to zlodejina. To je skratka a to je váš obranný mechanizmus. Rozumiem tomu, ale spýtajte sa tých starostov. Sú radi, že majú konečné novú kompu. Vďaka komu ju majú? Sú.
Sám ste, pán Érsek, povedali pre rádio Patria, mám to niekde napísané, ten citát, že sám ste veľmi rád, že je tam nová kompa. To ste povedali. Alebo že, ja vám to presne odcitujem, ak... (Reakcia poslanca z pléna.) No tak, povedali ste to, že? Ja vám to ešte medzitým nájdem. Takže ste radi a dokonca ňou prechádzate denne. Denne? Áno. Toto: "Ja určite podporujem to, aby bola nová kompa." Tak vás citujem.
No, takže páni kolegovia z MOST-u podporujú novú kompu. Tak potom kde je problém? Prečo ste ju nepostavili starostom z Vojky? Prečo, keď ju podporujete? Prečo ste čakali až na vládu SMER-u? Aha, vy ste mali veľký tunel. Tunel, ako myslím teda ten podvodný tunel, zase to zle hovorím, ten tunel, ktorý mal byť pod Dunajom. Nemusí byť nevyhnutné podvodný v zmysle, že išlo o podvod. Ale to bol váš nápad. To bol váš nápad, ktorý dneska sa snažíte odôvodňovať štúdiou pána Stoličného, čo neni štúdia, ako sa ukázalo. Som sa na toto presne pýtal pánov z vodohospodárstva. To nie je štúdia. To je nejaká jeho poznámka, nejaká jeho vízia, že ako by to mohlo byť, a on tam teraz strelil 2,5 mil. bez prepočtov, bez čohokoľvek. Dali sme to na prepočty alebo dali to kolegovia experti na prepočty a vyšlo z toho, že keby ste chceli reálne spraviť nejaký tunel, myslím, naozaj tunel, nie podvod, tunel pod Dunajom, tak by to stálo 225 mil.; 225. Cena terajšej kompy je 25 maximum. A vy ste navrhovali 225 mil. riešenie. Čiže rozdiel 200 mil.! Toto neobkecáte. Keby sme išli tunelom, ako ste chceli vy, 225 mil. Keby sme išli kompou, ktorá vyhovuje po všetkých stránkach občanom, ktorí bývajú v okolitých obciach, tak je to 25 mil. maximálne.
Tak kto má lepší, kto má lepší nápad pre týchto ľudí? Pomohli sme im, dali sme im kompu, ktorá im prináša spoľahlivejšie riešenie, riešenie, ktoré chodí častejšie, riešenie, ktoré zvládne viacej vozov, viacej áut. To, áno, že to je riešenie, ktoré je trošku možno drahšie, než bolo to predtým? No ja keď som predával svoju Škodu Favorit, ktoré som mal ako prvé auto, a dal som za ňu tisíc euro a kupoval som si Kiu Sportage za 9-tisíc euro, tak čo, som mal teraz tomu predajcovi povedať, ako je možné, že teraz deväťkrát násobne drahšie auto mi dávaš cenu? Si zlodej? No tak logicky, keď je niečo herka, tak už to asi nemá takú hodnotu, ako keď niečo je nový, kvalitný a spoľahlivý výrobok. A to je ten rozdiel medzi kompou a tou herkou, čo bola predtým, ktorá sa kazila. To vám tí starostovia obce potvrdia, napokon aj vy sám, keďže tam bývate a ste museli chodiť 50 km okolo.
No a je zodpovednosťou štátu, v tomto prípade štátneho podniku, aby zabezpečil tým ľuďom kompu alebo tunel, ale ten je šialene drahý, alebo most, a to sa nedá zrealizovať lacnejšie. Čiže kompu. Tú ministerstvo životného prostredia zrealizovalo. Buďme radi. Buďme radi, že robíme niečo pre ľudí.
A teraz, samozrejme, prichádza do toho tá konšpiračná bublina. Nahádžeme tam do toho gulášu všetky možné polopravdy, všetky možné podozrenia a všetky možné úvahy blogerov a podobne, aby nás to, a vytvoríme z toho veľkú konšpiračnú bublinu.
No lenže táto bublina práve praskla, spľasla vystúpením pána ministra Žigu, ktorý každý bod tejto bubliny vyvrátil. Každý do jedného. Tak potom o čom sa bavíme? Toto je naozaj na uterák. Zabudnime na túto schôdzu, je to trapas, nevyšlo vám to, v poriadku, nechajme tak a ideme ďalej, lebo toto ľudí, médiá, nikoho nezaujíma, pretože ste boli v priamom prenose usvedčení, že ste si celú kauzu jednoducho vymysleli.
Prečo si ju vymýšľajú kolegovia z MOST-u, som už naozaj zdôvodňoval, pretože to potrebujú politicky vysvetľovať svojim spoluobčanom maďarskej národnosti, že nie, my by sme tú kompu pre vás spravili, ale iba tak by to šlo, že by to bola zlodejina a tak ďalej. Toto ja, tomu rozumiem, opakujem. Ale prečo tu, preboha, robíme komparz OĽaNO? Ľuďom, ktorí tu proste zneužívajú parlament na cirkus, na cirkus bez ohľadu na to, že čo si myslíme o ich názoroch. Proste oni majú vo svojom DNA, že tu budú robiť šou. Šou niekedy môže mať aj pozitívny, ale aj negatívny efekt. To znamená, keď tu sa pán Matovič postaví a nadáva nám všetkým, keď sa postaví a vrieska tu po nás a využíva výrazy, ktoré sa naozaj používajú iba v krčme, a aj to v prípade, že má niekto veľmi, veľmi naliate, tak to sa naozaj nehodí do tohto parlamentu. Toto chceme podporovať? Tomuto robia komparz kolegovia z relatívne slušných strán, ako sú KDH a MOST?
Toto je moja otázka a chcel by som v tomto prípade byť naozaj skôr vecný a bez toho, že by som išiel do nejakých osobných invektív.
Viete, keby tá diskusia bola radšej o tom, že kto aký ponúka program v oblasti životného prostredia, keby sme sa tu naozaj, keby sme tu polemizovali o tom, čo sa udialo na tom klimatickom samite. To by som bol rád. Lebo naozaj rezort životného prostredia je na Slovensku v úzadí a ja som z toho nie nadšený, pretože zelená ekonomika, zelený rast, to sú veci, ktoré podporujem.
Ale na druhej strane málo sa hovorí o tých veciach, ktoré minister Žiga a ministerstvo naozaj dosiahlo, a to sú veľké úspechy, či už je to ústavná ochrana vody, taká ústavná ochrana vody, taká ochrana vody, aká v Európe pomaly nemá precedens. To je veľmi dôležité. Alebo že sme opätovne ako štát prevzali kontrolu nad Vodným dielom Gabčíkovo nad, nad, v rámci kauzy, kde mám pocit, že sa jasne ukázalo, že došlo k podvodu práve počas pravicových vlád a naša vláda to dokázala zariadiť tak, že štát opätovne získava kontrolu nad verejným vlastníctvom, nad strategickým majetkom. To sú veľmi dôležité veci. Nehovoriac o tých protipovodňových opatreniach, o veľkom čistení Slovenska, veľkom upratovaní Slovenska. To sú programy. Alebo o európskych fondoch, to znamená, o 40 % sme navýšili investície do životného prostredia. O tom sa poďme baviť.
Keď sa budeme teraz tu líšiť ľavica a pravica v tom, kto má aký názor na tieto veci, na klimatický balík, na veci ohľadom vody, ohľadom strategického majetku štátu, tak vtedy budem v tej diskusii veľmi rád figurovať a nebudem sa hanbiť ani v prípade, že by tu Matovič niečo vrieskal, lebo to nikoho zaujímať nebude, budeme sa baviť odborne, politicky, programovo a vecne hodnotovo. (Potlesk.)
Ale pokiaľ tu riešime to, že či Matovič povie 75-krát alebo 76-krát slovo zlodej za svoj prejav, alebo či to navrieska, alebo to povie menej vrieskajúc, toto je naozaj úroveň, ktorú chceme udržať v parlamente, páni kolegovia z KDH? Teda tí tu nie sú, pardon, pán kolega z MOST-u jeden, pán kolega zo SaS, toto chceme? Takýto chceme, aby ten parlament fungoval? Nie, že nie?
Vy ste si to zažili sám. Matovič tu po vás hádzal striekačky. A zoberte si, ono to dosť devalvuje ten samotný, samotných tých cirkusantov to devalvuje, lebo on keď už raz hodí tú striekačku alebo to vrece striekačiek na Matoviča, na Poliačika, pardon, na kolegu Poliačika, tak potom nabudúce, aby zaujal médiá, už to nemôže byť iba vrece so striekačkami, už to musí byť aspoň na jeden vrece s heroínom alebo s kokaínom, aby zaujal. A čo bude ďalej?
Tak dneska jednak došiel v rifliach, teraz už je tu v tričku, v tričku s nadpisom, už to devalvuje. Čo pôjde ďalej, aby zase zaujal? Už na budúce dôjde v tričku, už médiá si zívajú, už ich to nebaví, no tak dôjde v trenkách. A potom keď už v trenkách, tak ja sa obávam toho, kde to skončí. A toto chceme? (Zasmiatie sa v sále.) Ako toto je tá devalvácia toho parlamentu, že on už, keď naozaj príde s niečím takýmto odpudivým, s prepáčením, prvýkrát, tak to už bude len a len horšie. A týchto ľudí chceme mať v parlamente znova?!
Teda ja pevne verím, že kolegovia Lipšic a Matovič dodržia svoje slovo, a keď nedostanú pod, dostanú pod 7 %, tak tu nebudú. Nebudú mi chýbať, poviem to úprimne, nebudú mi chýbať. Nie preto, že by som nechcel, aby tu vyjadrovali nejaké svoje názory, ale jednoducho preto, že pán Matovič spôsobuje veľkú traumu tomuto parlamentu tým, ako sa správa. Veľkú traumu. A to je niečo, čo by sme tu slušní ľudia, ktorí majú chuť hodnotovo diskutovať, nechceli vidieť. Bez ohľadu na to, že mu naozaj ďakujem, a to som už povedal viackrát, verejne ďakujem za to, že nás zbavil Radičovej, keď hlasoval proti Radičovej vláde. Ako nikto viac nepomohol SMER-u na Slovensku ako kolegovia Sulík a kolega Matovič. Nikto viac. Nikto viac, to si povedzme na rovinu. Ako veľké ďakujem, aj keď tu pán kolega Matovič nie je. Veľké ďakujem.
To isté platí aj pre nového lídra opozície, ktorým mal byť pán Procházka. Tak, viete, keď sa tu pán kolega, pán kolega Matovič dušuje tým, ako strašne ukazuje na podvody SMER-u, no schválne, koľko podvodov SMER-u dokázal? Nula. Žiaden. Jediný podvod, ktorý preukázal, bol podvod pána Procházku. Ako takéhoto opozičného politika, no nemilovali by ste ho? To je naozaj, ako my si môžme gratulovať k takémuto niečomu, ako je Matovič.
A to platí aj dneska. Tak keď sa tu postaví a vrieska vulgárne výrazy, no tak komu tým pomáha? Komu? Opozícii? Však celé Slovensko si chytá hlavu, že, preboha, toto je opozícia?! Nie, on tým pomáha nám.
Takže ja mu svojím spôsobom ďakujem, že zhadzuje opozíciu, len sa čudujem, že komparz mu robia práve kolegovia z opozície, momentálne jeden, lebo je tu iba jeden kolega z opozície. (Reakcia z pléna.) Aha, pardon, pán Zajac, stále na vás zabúdam, lebo tu musíte sedieť, takže ste tu v počte dvaja. Dvaja. (Reakcia z pléna.) Traja, výborne. Takže gratulujem. Gratulujem k tomuto, mimoriadne ste sa museli vyhecovať k takémuto výkonu z hľadiska účasti. Traja ľudia. Troch ľudí z opozície, ktorá zvolá schôdzu, zaujíma kauza kompy. Fantastické! Toto je niečo, budiž, dobre.
A teraz nebudem hodnotiť opozíciu a naozaj celé to jej štiepenie, celú tú jej depresiu, celú tú frustráciu, aj keď to štiepenie je naozaj humorná vec. Mám pocit, že tak, ako sa dneska štiepi, štiepi opozícia, tak takto, takto keby sa štiepilo v Iráne, tak už sú ďalšie sankcie na Irán, lebo to z toho bude možno výbuch atómovej bomby, z toho štiepenia.
To je proste neuveriteľné, že dokonca strana, ktorá má dvoch členov, kde už som myslel, že už sa nedá ísť ďalej, dvoch členov, ani jeden tu nie je, z SDKÚ mám na mysli, sa dokážu rozštiepiť ešte na dve strany, ktoré majú ten istý názov. Ja už len čakám, kedy sa aj strana Ľudovíta Kaníka rozdelí na Ľudovít a Kaník. (Smiech v pléne.) Ráno sa Ľudovít zobudí (potlesk) niečo povie, že sa mu nepáči v SDKÚ ten dĺžeň na Ú, a potom Kaník poobede povie, ale nie, ten dĺžeň tam musí byť. Toto je spôsob opozičnej politiky. A potom jasné, sú na smiech. Ja tomu úplne rozumiem. Sú na smiech a potrebujú to nejako prekryť.
A máte tu druhú stránku - vláda. Vláda zodpovedne, programovo hovorí o znižovaní nezamestnanosti, o ochrane ľudí pred dôsledkami migračnej krízy, o ochrane ľudí pred možnými potencionálnymi hrozbami z hľadiska terorizmu, hovorí o tom, aby sme prijímali sociálne balíčky, snaží sa nejakým spôsobom pomáhať ľuďom, dokonca aj tú kompu sa snaží riešiť spôsobom - pomôžme starostom, ktorí majú problém prechádzať cez Dunaj. Toto robí vláda. A do toho máte potom to glosovanie a také tie pubertálne rehlenie sa, vyskakovanie, vrieskanie, nadávanie a podobne.
Tak nech si občania sami povedia, či chcú mať na Slovensku po voľbách v marci serióznu programovú víziu, alternatívu, ktorá má naozaj sociálnodemokratické uchopenie, a môžeme sa stokrát baviť s pravičiarmi, že oni majú inú predstavu a tak ďalej, ale stále je to programová vízia, alebo tu chcú mať tento chaos. Chaos. Ľudí, ktorí naozaj nedokážu spolu ani koexistovať a naozaj sa dokážu spojiť, iba ak ide o to, aby si kopli do Roberta Fica.
Všimnite si, Bugár nevie prísť Matovičovi na meno, to vieme všetci, všetci, ktorí chodíme po týchto chodbách, že to on má až zimomriavky, jeho až trasie, keď vidí toho Matoviča, lebo to je proste človek, ktorým ale ľudsky opovrhujú viacerí z nás. Ale napriek tomu dokáže sa s ním spojiť, aj keď ešte mesiac predtým povedal, že ten človek klame, klame, klame, pán Bugár došiel, až zimomriavky mal z toho (povedané s úsmevom), našťastie tu neni Matovič, lebo keby tu bol Matovič, on by sem nedošiel (povedané so smiechom), ale napriek tomu, napriek tomu sa s ním dokáže spojiť, lebo Fico. Lebo Fico je dôvod, ktorý pravica má ako jediné niečo, čo ich stále spája.
Ale tento, tento, by som povedal, predsudok, alebo takúto nejakú, takéto lepidlo by ste si už mohli do budúcnosti odpustiť, lebo mám pocit, že aj pre pravicu na Slovensku by bolo zmysluplnejšie, keby sa venovala hodnotovej diskusii, venovala programu. A ja si vážim kolegov, ktorí majú tú chuť ďalej programovo diskutovať, ale nikdy si nebudem vážiť a nikdy si nedokážem vážiť ľudí, ktorí tu znižujú dôveryhodnosť tohto parlamentu, a to robia predovšetkým kolegovia, ako je pán Matovič.
Čiže dovoľte mi na záver povedať len to, že klub SMER - sociálna demokracia jednoznačne podporuje pána ministra životného prostredia nielen v tejto kauze. Nielen v tejto kauze, kde sa jasne preukázalo aj jeho slovami, že Matovič a jeho komparzisti zavádzajú, ale aj v tom, koľko urobil roboty pre Slovensko, vrátane ústavnej ochrany vody, vrátane väčšej kontroly štátu nad strategickým majetkom Slovenska, vrátane vybojovania väčšieho balíka peňazí pre Slovensko v rámci eurofondov a v ďalších a ďalších prípadoch. Pán minister Žiga si zaslúži našu vďaku, nie odvolávanie.
Ďakujem. (Potlesk.)
11. 12. 2015 14:39:48 - 14:41:49 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
112.
Ďakujem pekne. Pán kolega Matovič, ja rozumiem tej nervozite, lebo podľa dnešného prieskumu ste stále pod tými 7 % a máte s tým vážny problém, ale, viete, tie vulgárne výrazy, to vrieskanie, tá hystéria, ktorú pomenoval pán Raši odborne, keďže je lekár, tak to naozaj je niečo, čo znižuje úroveň celého parlamentu.
Na jednej strane my v SMER-e môžme byť spokojní, lebo vy týmto nezhadzujete seba, vy s tým nestrápňujete seba, lebo o vás už každý vie, že ste hulvát, ale vy strápňujete ľudí, ktorí s vami dneska zvolali tú schôdzu, kolegov z MOST-u, ktorí sa podľa mňa musia cítiť hrozne trápne z vás. Lebo toto nie je spôsob, ktorý oni používajú, teda dúfam, že nie.
Pán Bugár, nie je vám trápne z toho, čo tu predvádzal pán poslanec Matovič, ktorý teda klame, už keď sa zobudí ráno?
Zase, môžu vám len a len poďakovať, lebo robíte vizitku celej opozícii a celé Slovensko vidí, že SMER argumentuje vecne, analyticky, tak ako to predviedol pán minister Žiga. (Zasmiatie sa v sále.) Môžte a nemusí, pán Ersék, súhlasiť, ja viem, vy ste hrdina maďarského juhu, v pohode, ale môžte argumentovať. Lenže na toto sa argumentovať nedá. To, čo pán Matovič predvádza, to je čistá hystéria. To je proste obviňovanie: všetci sú mafiáni, všetci sú zlodeji, on verí v nejaké konšpirácie, že každý je podplatený, každý policajt, každý sudca, každý je podplatený, jediný, kto neni podplatený, je tu náš svätý Igor.
Tomuto veríte, pán Bugár? Verím, že nie.
Takže, viete, ja opakujem, ja ďakujem pánovi Matovičovi, zbavil nás Radičovej, zbavil nás Procházku a teraz zbavuje dôstojnosti celú opozíciu. Ako ja som s týmto maximálne spokojný, čo sa týka dôsledkov, aj keď teda nie som rád, že tu máme človeka, ktorého premiér nazýva poloblázon a tú predponu "polo-", predpokladám, že používa ako zdvorilosť.
Jedna vec mi tam ale chýbala, keď hovoril pán Matovič o zbabelosti. Viete, čo je zbabelejšie, keď niekto namiesto toho, aby vlastné obvinenia povedal sám, použije blog vlastnej straníckej podriadenej, poradkyne pani Jurinovej. Čo je zbabelejšie? Využiť ženu, pán kolega, to je to najzbabelejšie, čo ste mohli spraviť.
11. 12. 2015 13:21:07 - 13:23:07 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
Ďakujem pekne. Pán minister, bod za bodom ste poctivo a vecne vyvracali argumenty opozície. Takto to proste je. To boli, to bolo naozaj vecné a analytické vystúpenie a myslím, že každý, kto to sledoval, bez toho, že by mal hnev v očiach, tak musel vidieť, že bod za bodom vyvracal argumenty opozície.
Ale ja rozumiem tomu, že opozícia, a hlavne kolegovia z maďarskej strany MOST, to nemôžu priznať. Však by ich ukameňovali ich vlastní. Však oni boli práve tí, ktorým vypisovali starostovia z dotknutých obcí, z Vojky, a oni ich ignorovali.
Ja len budem citovať pána starostu z Vojky: "Okrem toho som rokoval aj s predstaviteľmi strany MOST a táto žiadosť bola poslaná aj do ich centra, kašľali na nás." Citujem. Kto to má potvrdiť viac ako pán starosta z dotknutej obce Vojka? Proste ste na nich kašľali a dneska to nemôžete priznať. A, áno, vyzerá to tak, že Peter Žiga bude prvým politikom SMER-u, ktorému na juhu Maďari postavia sochu, pretože im pomohol, pretože im na rozdiel od vás pomohol. A vy ste na nich kašľali. Takže, páni kolegovia... (Smiech v sále a potlesk.)
Druhá vec je, že Petrovi, Peťovi Žigovi by som odporúčal, aby sa nehneval na kolegov z MOST-u, že chceli urobiť tunel pod Dunajom. Oni tak strašne radi robia tunely, tak strašne radi tunelujú, že im to nemôžu zazlievať. A keď tu má ísť ešte navyše podvodný tunel, no tak to muselo byť proste pre MOST úplným zázrakom! Takže tu by som trošku s humorom povedal, že určite sa nehnevajme na pánom kolegov z MOST-u.
Posledná vec. Páni kolegovia, nemusíte veriť, nemusíte veriť pánovi ministrovi, lebo je z inej politickej strany a tak ďalej. Ale, preboha, tak komu chcete veriť, keď nie NKÚ, keď nie ÚVO, keď nie kontrolórom? Komu?! Existuje spôsob, ako vyvrátiť vaše podozrenia, pokiaľ nie ste ochotní povedať o nikom, že je dosť dôveryhodný? Dôveryhodná je len nezávislá blogerka, ktorá je jednotkou na vašej kandidátke a pred dvoma rokmi bola sedmičkou na vašej kandidátke a je poradkyňou pani Jurinovej. No to je fakt nezávislosť! To sme všetci nezávislí blogeri vlastne. Aj ja som nezávislý bloger, každý z nás je nezávislý bloger. Fantastické!
11. 12. 2015 11:55:04 - 11:55:04 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Ďakujem pekne. Pán premiér, presne tak, je toto súčasť predvolebnej kampane a to musí vidieť každý. Ale áno, nech to ľudia vidia. Nech ľudia vidia, že SMER prináša investície, kým opozícia prináša iba kýble špiny. Že SMER znižuje nezamestnanosť, kým opozícia znižuje iba úroveň tohto parlamentu. Nech ľudia vidia, že SMER chráni ľudí, kým opozícia iba chráni svoje klesajúce preferencie, lebo o tomto to je.
A keď si zoberieme OĽaNO, stranu pána Matoviča, tak celá tá stratégia strany OĽaNO je o tom, robiť tu šou, robiť tu všelijaké nezmysly, nadávať každému do zlodejov, aby si zachránili preferencie a aby očierňovali túto vládu.
Ale viete, čo je najväčší paradox? Že za celé pôsobenie strany OĽaNO v tejto Národnej rade, čo sa snažili ukázať, že vláda Roberta Fica, to sú podvodníci a tak ďalej, neukázali prstom ani na jedného podvodníka, ktorému by niečo dokázali, vlastne, pardon, na jediného, na jedného jediného - Radoslava Procházku z opozície. Gratulujem, páni, gratulujem, ďakujem pekne za takúto pomoc. (Potlesk.) A za celé to obdobie povalili jednu jedinú vládu, nie našu, vládu Ivety Radičovej. Vlastne keď sa to tak vezme, tak my môžme ďakovať kolegom z OĽaNO, lebo sú naším najkrajším spojencom. Položili vládu pravice a teraz pokladajú aj momentálneho akože lídra pravice pána Procházku. Pán Matovič, veľmi pekne vám ďakujem. (Potlesk.)
Viete, za posledný mesiac či dva sa snažili zbaviť Draxlera, Čisláka, Žigu len preto, lebo im klesajú preferencie. Páni kolegovia, zbavte sa toho jediného, čo zapríčinilo vaše klesajúce preferencie, Daniela Lipšica.
Ďakujem. (Potlesk.)
3. 12. 2015 11:05:16 - 11:05:26 58. schôdza NR SR - 14.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
35.
Ďakujem pekne, dovoľte iba pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o 12.00 hod. máme rokovanie v našej miestnosti č. 149. Ďakujem.
2. 12. 2015 11:07:39 - 11:07:48 58. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
55.
Takisto by som rád oznámil, že dnešné stretnutie európskeho výboru bude o 12.15 hod. v miestnosti č. 149.
Ďakujem.
27. 11. 2015 11:37:42 - 11:37:47 58. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
127.
Dovoľte iba nadviazať, že avizovaný výbor sa uskutoční v miestnosti č. 30 o 13.00 hod. Ďakujem.
24. 11. 2015 17:18:32 - 17:19:09 58. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán predseda, tento rok uplynulo 170 rokov od založenia prvého úverového družstva na európskom kontinente Samuelom Jurkovičom (slovenským rodákom) v roku 1845 v Sobotišti (okres Senica). Dovoľujem si vás pri tejto príležitosti, páni kolegovia poslanci a poslankyne, pozvať na zajtrajšiu konferenciu o družstevníctve na Slovensku, ktorá sa uskutoční od 9.00 hodiny do 13.30 hodiny v kinosále Národnej rady Slovenskej republiky. Záštitu nad touto konferenciou prevzal predseda Národnej rady pán Peter Pellegrini. Budeme sa na nej venovať sociálnej ekonomike v Európskej únii a družstevníctvu na Slovensku. Ďakujem pekne.
24. 11. 2015 11:25:25 - 11:25:33 58. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán poslanec, vy nekomentujte, keď tak budem komentovať aj ja, nabudúce keď si vy, opoziční poslanci, zvoláte dve mimoriadne schôdze na odvolávanie ministra, tak si príďte do roboty a hlasujte si za ich odvolanie. (Potlesk.)Pán predseda Blaha.
12. 11. 2015 11:49:13 - 11:49:24 58. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
57.
Ďakujem pekne. Dovoľte mi pripomenúť, že o pol jednej máme výbor k migrácii, tak isto na stoštyridsaťdevine. Ďakujem.
11. 11. 2015 11:25:44 - 11:25:56 58. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Dovoľte mi iba pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o 12.00 hodine máme rokovanie v našej zasadačke, stoštyridsaťdevine. Ďakujem.
30. 10. 2015 13:19:59 - 13:21:59 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
74.
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, chcel by som oceniť vecný príhovor, že ste sa venovali faktom a nie emóciám. Lebo o tomto by mala byť diskusia. A tu cítim aj ten rozdiel medzi kolegami, ktorí hovoria za SMER a za vládu Slovenskej republiky, a kolegami z opozície. Na jednej strane argumenty, na druhej strane osobné útoky. A ubezpečujem vás, páni kolegovia, že keď budete vy osobne útočiť, tak budeme aj my osobne útočiť. A preto vám vždy rád pripomeniem, že ste pentolízači, lebo ste pentolízači.
Ďalšia vec. Veľký rozdiel, my chodíme do terénu. Pán premiér minulý týždeň vám povedal, choďte do terénu, nezvolávajte schôdze, choďte do terénu. My chodíme to terénu. Akurát vy ste to očividne nepochopili, lebo pre vás je jediný terén parlamentný bufet. Spamätajte sa, choďte medzi ľudí, choďte do terénu a nezdržujte nás všetkých tým, takýmito zbytočnými a nezmyselnými schôdzami, ktoré naozaj nemajú žiaden zmysel.
Tretia vec. Na jednej strane táto vláda ponúka sociálne balíčky, zatiaľ čo vy ponúkate, všimnite si, iba balíky špiny. Iba vylievate kýble špiny na túto vládu. A to je slabé a to nestačí!
Poďme sa baviť o programoch. Slovenská vláda, sociálnodemokratická vláda ponúka program sociálnej demokracie. Legitímny program, kde naozaj zdravie nemá byť na predaj, kde naozaj štát má byť ten garantom toho zdravotníctva, a nie súkromné skupiny, nie finančné skupiny, nie pentolízači, opakujem. Toto je len programový, naozaj programový cieľ. A o tom sa poďme baviť. O pozitívnych veciach, ako hovoril pán minister Čislák. O tom sa poďme baviť. To, čo sa urobilo, to, čo sa ešte môže spraviť, to sú pozitívne veci. Naozaj, nebavme sa iba o tom, aby ste hádzali kýble špiny.
Čiže, páni kolegovia, jediný a zásadný rozdiel alebo najzásadnejší rozdiel medzi nami je v tom, že my vieme reagovať na pochybenia. Ak sa stane chyba, tak dotyčný človek odchádza. Viackrát sme to potvrdili a potvrdila to aj aktuálna kauza. Keby ste vy takto reagovali v prípade pána Pentlia..., á, Uhliarika v prípade kauzy, ktorá sa, pamätám, volala Pfizer - že, pán poslanec Uhliarik? -, tak by tu nesedel ako poslanec, on by nesedel ako minister, on by nesedel ako nikdy nič. Už nikdy nič. To... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
30. 10. 2015 12:09:15 - 12:10:33 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Ďakujem pekne. Nadviazal by som na pána premiéra s tým, že tak koncom leta tu bola kauza Forai, potom pán Forai odišiel a naša slávna opozícia sa prebudí na dušičky a ide odvolávať ministra za kauzu Forai. Tomu sa, páni kolegovia, nedá veriť! Buď ste tak strašne spomalení, alebo tu ide o niečo úplne iné. A ja si myslím, že oboje platí, že, áno, ste trošku spomalení, ale napriek tomu ide úplne o niečo iné, a to, že Penta sa chce cez vás pchať do zdravotníctva, tak ako za Uhliarika, alebo ako by to rada robila za pána Faktora, ktorý je dnes jej zamestnancom. To si povedzme. Alebo cez pána Procházku, ktorý bol jej bývalým právnikom. To si povedzme. Prepojenie Penty a slovenskej pravice je do očí bijúce. A tu je ten pes zakopaný.
Čiže na toto pán premiér veľmi jasne upozornil. A my tu dneska nečelíme naozaj odvolávaniu naozaj pána Čisláka preto, že urobil nejaké chyby v zdravotníctve, ale len preto, že nepustí Pentu do zdravotníctva, tak ako si to predstavuje, a Penta dneska využíva svojich agentov v pravici a svoje mediálne impérium, aby útočila na vládu. Toto je boj Penty a štátu. Boj pravice a štátu, boj pätolizačov finančných skupín, boj pentolízačov, akými ste vy. O toto tu ide. (Potlesk.)
6. 10. 2015 11:21:54 - 11:22:11 54. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1654 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
75.
Ďakujem pekne. Dovoľte tiež pripomenúť, že budeme mať eurovýbor k parlamentnej dimenzii predsedníctva v Rade Európskej únie v miestnosti č. 30 o jednej a chcel by som pozvať aj poslancov z iných výborov. Ďakujem. 
24. 9. 2015 11:14:23 - 11:14:30 54. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
75.
Takisto mi dovoľte pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o jednej máme rokovanie v našej miestnosti. Ďakujem.
22. 9. 2015 17:24:04 - 17:24:19 54. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 1577 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
32.
Ďakujem pekne. Iba mi dovoľte pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že naše stretnutie s premiérom Ficom sa presúva z devätnástej na osemnástu hodinu v miestnosti č. 30 k zajtrajšiemu summitu o migrácii.
Ďakujem.
22. 9. 2015 11:47:51 - 11:48:03 54. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blaha, Ľuboš (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
79.
Ďakujem. Dovoľte kolegom z eurovýboru pripomenúť, že o dvanástej bude čakať autobus, ktorý nás odvezie na ministerstvo zahraničných vecí, kde máme pracovný obed.
Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->