Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
11. 2. 2016 19:07:14 - 19:09:04 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán poslanec Kaník, takže keď sú pre vás dva platy učiteľa iba omrvinky, tak potom neviem, čo mám na to povedať. Viete, je veľmi komické, keď poviete, že bolo treba urobiť zásadné zmeny v ekonomike, tak ste nemohli dať ten 13., 14. plat, tak, bože, prečo ste ten plat tým učiteľom teda sľubovali, prečo ste to dokonca dali do zákona? Nie je to podvod na učiteľoch? A teraz poviete, že na to nebolo? Nie je to fakt smiešne? Navyše veď vtedy mal štát v rukách väčšinu strategických podnikov. Ste obyčajný klamár a podvodník, prepáčte, keď toto hovoríte.A potom hovoríte, prečo sa vraciame do roku 2002. Ale veď vy ste tu pred chvíľočkou vo vystúpení spomínali socializmus a ja som vám už povedala, ja tu používam extrapoláciu na základe toho, ako sa niekto správa v minulosti, predpokladám, že sa tak bude správať aj v budúcnosti. Vy nie ste tabula rasa, vy nie ste nepopísaná tabuľa, vy už máte svoju politickú minulosť. Ste klamali v roku 1998, že v žiadnom prípade nebudete privatizovať strategické podniky, že na to je zákon, ten ste okamžite, ako ste začali vládnuť zmenili, zrušili. A to isté ste urobili v roku 2002. Tak ja mám právo použiť tieto prípady na to, aby som dokázala, že, žiaľbohu, vám veriť sa nedá, že ste vierolomný, keď vám to vyhovuje, keď je pred voľbami, nasľubujete každému modré z neba a po voľbách sa začnete vyhovárať, že je veľmi zlá situácia. Prepáčte, ale my sme našli podstatne horšiu situáciu, takú, že bol totálne rozbitý finančný systém (Reakcia z pléna.), zbytočne sa usmievate, ľudia si to veľmi dobre pamätajú, ako fungovali daňové úrady.
11. 2. 2016 18:58:36 - 19:05:17 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. V podstate inšpiroval ma pán poslanec Kaník, ktorý práve vystúpil, keď išiel takisto do minulosti. Tak, prosím vás, nevytýkajte mi, že spomínam nejaké minulé roky, pretože vy ste išli dokonca do čias socializmu.
K tomu, že učitelia v roku 2006 uverili sľubom, demagogickým heslám a tak ďalej. Nalejme si čistého vína, učitelia konečne pochopili, že ich stále klamete, pretože v roku 2002, tesne pred voľbami, od 1. 4. 2002 vstúpil do platnosti zákon o verejnej službe. Pripomeňme si tento fakt. O 5 mesiacov na to boli voľby, pričom bola garantovaná polovica 13. platu v roku 2003, polovica 13. a 14. platu v roku 2004, celý 13. plat, polovica 14. Platu v roku 2005 a celý 13. a 14. plat v roku 2006. Takto to bolo naprojektované v zákone. Prišli voľby, SDKÚ zložilo vládu a na to začalo s tým, že hneď, okamžite treba 13. a 14. plat zo zákona dať preč. Vy ste boli vtedy minister práce, sociálnych vecí a rodiny, toto bolo presne želanie vaše. Čiže vy ste sa zaslúžili o to, že už vám nikto neveril. Vtedy išli učitelia do protestov, vtedy odborári vyzvali na protesty. Čiže uvádzajú učitelia, Iniciatíva slovenských učiteľov, že vtedy sa vtedajší poslanec Fico pripojil k štrajkujúcim. Prepáčte, ktorý zodpovedný politik by sa nebol pripojil k nim vtedy, veď ste všetkých učiteľov surovo oklamali. Takto oklamaní učitelia nikdy doteraz neboli. Proste použijem extrapoláciu, na základe toho, ako ste sa vtedy zachovali, tak očakávam, že takto ste schopní sa zachovať aj v budúcnosti. Analyzujem bývalé vývojové trendy, no, žiaľbohu, je to tak.
A, pán poslanec Kaník, nielenže ste zrušili 13., 14. plat, keďže sa vám nepodarilo presvedčiť všetkých, aby sa to zo zákona vyňalo, tak vy ste išli až na to, že ste ten zákon rozbili na dva zákony, zákon o práci vo verejnom záujme a zákon o zamestnávaní niektorých zamestnancov pri prácach vo verejnom záujme, teda totálne nelogicky. Zoberme si Zákonník práce, úplne logicky do seba zapojil aj zákon o mzde. Má to logiku. Pritom sa to týka zamestnávania veľmi širokej skupiny ľudí. A vy ste určitú skupinu, ktorá pracuje vo verejnej službe, ktorú ste potom dali pod verejný záujem, rozbili na dve skupiny. Akú to má logiku?
A ďalej poviem, išli ste ešte ďalej, keď vy nielenže ste tento zákon rozbili, ale vy ste chceli, aby ľudia čo robia vo verejnom záujme, vôbec neboli chránení tabuľkami. Vy ste to všetko chceli dať na plecia a do rúk primátorov, starostov. Citujem slová vášho štátneho tajomníka vtedajšieho 25-ročného Miroslava Beblavého: „Princípy zamestnávania vo verejnom sektore treba upraviť a viac ich priblížiť podmienkam v súkromných firmách.“ Najskôr malo ísť o vysoké školy a ďalšie zariadenia, vtedy vám namietali odborári, že totálne tak likvidujete odborníkov na vysokých školách, pretože spomeňme si na rok 2003, keď napríklad vtedy bol podľa tabuľky plat vysokoškolského profesora po 32 rokoch praxe 26 250 korún. Keby ste zaviedli to, čo ste chceli zaviesť, tak by jeho plat činil 10 790 korún.
Ak by ste chceli ísť ďalej, vy ste chceli tieto princípy preniesť aj na samosprávy. Po fiškálnej decentralizácii váš rezort uvažoval o uvoľnení ďalších skupín verejnej služby, najmä učiteľov základných a stredných škôl. Tak, páni učitelia, chápem to, vtedy vy ste boli možno ešte na stredných školách, niektorí z vás boli na pedagogických fakultách. Možno ste na tieto veci už zabudli. Ale je to fakt. A teraz máme to isté urobiť, niečo z toho sľúbiť a potom to nedodržať? No myslím si, že zodpovedná vláda toto urobiť nemôže.
A ešte ďalšia vec. Vy ste spomenuli vo svojom vystúpení, že ku koncu vládnutia ste už si uvedomovali, že máte prostriedky a tak ďalej, potom mi ale vysvetlite, vtedy prečo ste valorizovali platy až od 1. júla, za vašej vlády sa nevalorizovali od 1. januára, čo má logiku, od 1. júla čiže de facto učitelia dostali ten plat až za september, veď boli pred tým prázdniny. Toto ste nespomenuli takisto, samozrejme.
A musím podotknúť, hne, keď prvá vláda Roberta Fica nastúpila v roku 2006, tak hneď pri prvom kolektívnom vyjednávaní dala valorizáciu platov následne od 1. januára.
A ďalej, nechcem dlho hovoriť, pretože už toho zaznelo skutočne veľmi veľa, takže povedzme si fakty.
Prvá vláda Roberta Fica valorizovala to a vtedy, čo som hovorila, ten plat bol zvýšený o 26 %.
Od roku 2012, odkedy je druhá vláda Roberta Fica, hoci sme mali totálny rozvrat verejných financií, vďaka úplnému krachu finančnej správy, cez to všetko sa pre učiteľov zvýšenie platov našlo.
Ale to nie je všetko. Možno ste zabudli na to, mladí učitelia počas tejto vlády nemuseli počas prázdnin byť nezamestnaní, nemuseli sa teda hlásiť na úradoch práce, čo robiť museli za vašej vlády. Čiže za tie dva mesiace mali vyplatený riadny plat. Je zaujímavé, že mladí učitelia na toto veľmi rýchlo zabudli.
No a ešte tu je taká jedna malá vec, takisto zvýšenie podielových daní pre obce a VÚC-ky, v podstate o celých 100 %, do štátneho rozpočtu už nejde teda nič. A keďže máme školy, regionálne školstvo je fiškálne decentralizované, tak je jasné, že to má dopad na situáciu základných a stredných škôl. Ďakujem za pozornosť.
11. 2. 2016 18:08:41 - 18:09:48 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Vášáryová, plne sa stotožňujem s tým, že štrajk je základným právom občanov ktoréhokoľvek štátu. Len trošku úsmevne to znie z vašich úst, keďže keď štrajkovali železničiari, vtedy ste toto nehovorili, práve, naopak, hovorili ste, že nemajú právo štrajkovať, pretože nejde o kolektívne vyjednávanie. (Reakcia z pléna.) Dobre, možno nie vy osobne ste to hovorili, ale strana, ktorej ste boli členkou, to hovorila. Preto bol ten štrajk predbežným opatrením zastavený. To proste nezapriete. To sú historické fakty. Mne zbytočne tu budete hovoriť, že je to návrat niekde, ale ono to spolu všetko súvisí. A, mimochodom, nikdy ste to nepriznali, hoci to súdy uzavreli ako zákonný štrajk, pretože vtedy sa štrajkovalo za niečo, čo nebolo niekde podpísané, lebo skôr otázka vyvstáva, že štrajkujeme za niečo, čo už bolo raz písomne uzavreté. A tuná to nebolo. Tam to bolo kvôli rušeniu železničnej trati. Takže ale ďakujem za ten váš posun vo vašom myslení.
11. 2. 2016 16:10:18 - 16:11:56 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda Figeľ, poznačila som si vašu vetu, ovocie dozrieva postupne. Plne s vami súhlasím. Áno, vzdelávanie je absorbovaním poznatkov postupne, postupne získavame múdrosť. Ako si však máme vysvetliť, ak si niekto to ovocie odtrhne, okamžite dostane titul bez toho, aby spĺňal elementárne podmienky pre získanie toho titulu. Áno, tak povedala pani Vášáryová, nájdu sa ľudia, čo mu to odklepnú, ale nie je za tým tá námaha, ktorá tú múdrosť predpokladá. Skutočná múdrosť predpokladá obrovské obete, pokoru a súdnosť. Viete asi na čo narážam. Ja som vám viackrát spomenula váš titul PhD. a nepresvedčili ste ma, lebo doteraz som presvedčená o tom, že tento titul vám nepatrí. Čestný titul doctor honoris causa, ktorý máte, vám mal postačovať. Ale vy ste absolvovali tretí stupeň vzdelávania, ktorého výsledkom je titul PhD. Ale vy ste nemali na to žiadnu skúšku. Stal sa taký precedens, že vlastne aj inžinier sa môže stať inžinierom bez toho, aby mal nejaké skúšky, keď stačí, že obháji diplomovú prácu. Viacerí vysokoškolskí pedagógovia mi potvrdili, že, áno, je to precedens, ktorý sa vo vašom prípade udial. A navyše, veď vy ste boli eurokomisár a práve pre vzdelávanie, vy ste mali ísť príkladom. A toto ozaj príklad nie je. Veľakrát ma na to aj samotní študenti upozorňujú. Preto, prepáčte, myslím si, že ľudia na Slovensku sú dostatočne múdri. Ďakujem.
11. 2. 2016 14:45:24 - 14:47:24 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Hlina veľkú časť, podstate prevažnú ste sa vo svojom vystúpení venovali vysokým školám, aj keď, dajme tomu, toto stretnutie, to má trošku iné zameranie, ale kvitujem to, pretože, a dokonca poviem, že v mnohom s vami súhlasím čo ste povedali. Len problém je v tom, že my nie sme tí praví adresáti toho. Pán poslanec Novotný mi pred chvíľočkou hovoril, že nemám vracať sa do minulosti, lenže to inak nejde. Kedy vzniklo najviac vysokých škôl na Slovensku? No bolo to v rokoch 2002 až 2006. Za prvej vlády Roberta Fica nevznikla ani jedna vysoká škola. A takisto za súčasnej vlády nevznikla žiadna vysoká škola. Len tak pre porovnanie poviem, na Slovensku v roku 2002 bolo 22 vysokých škôl, v roku 2006 teda za 4 roky už ich bolo 34. V porovnaní s Dánskom Dáni majú iba o stotisíc obyvateľov menej ako Slovensko, v Dánsku v roku 2002 bolo 13 vysokých škôl, v roku 2006 bolo 9 vysokých škôl, išlo to tam od kvantity ku kvalite. Tuná skutočne s vami súhlasím. A zoberte si necelé dva roky vlády Ivety Radičovej. Viete, že za toto obdobie, dokonca hneď za prvý rok tohto obdobia vznikli na Slovensku dve nové vysoké školy, v Banskej Štiavnici a v Bratislave, ktorá sa zaoberá masmediálnou komunikáciou, čo nám skutočne chýbalo veľmi. Asi aj vy dostávate listy, ja často dostávam listy od absolventov politológie o tom, že nemajú prácu, že nemôžu sa nikde zamestnať. Nuž ale keď na x fakultách na Slovensku sa tento odbor študuje, tak, samozrejme, nie je dopyt po takto kvalifikovanej pracovnej sile. A to má ďalšie dôvody, ďalšie dopady. Viete, ono je to veľmi ťažké, ak to, čo je už dané do systému, to odtiaľ vylúčiť. Pred chvíľou ste počuli pána poslanca Poliačika, ktorý hovoril, že máme hneď červené súkno, keď je niečo súkromné. To tak nie je, ale skúste len povedať, že nejakú školu idete zrušiť. Proste... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
11. 2. 2016 14:19:55 - 14:21:55 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Novotný, v úvode svojho vystúpenia ste hovorili, ako ste bol účastný rokovania školského výboru a že ste boli v šoku, ako to prebiehalo. Ja len pripomeniem, vy ste boli poslancom v roku 2002, vtedy vstúpil do platnosti 1. apríla 2002 zákon o verejnej službe. Týmto zákonom vláda sľubovala učiteľom 13. a 14. plat, bolo to rozložené po rok 2006. Vy ste za tento zákon pravdepodobne hlasovali. Nevedela som nájsť to hlasovanie, ale boli ste súčasťou SDKÚ, takže pravdepodobne je to tak. Je zaujímavé, že hneď po voľbách, ktoré boli v septembri 2002, čiže päť mesiacov po vstúpení tohto zákona do platnosti, ste začali hovoriť, že na to nie sú financie. Podotýkam, v tej dobe ešte bola v rukách Slovenska väčšina strategických podnikov a odrazu peniaze na to neboli. Tak rýchlo ste dali preč na ďalší rok tú polovicu 13. platu, čiže žiadny ďalší pre nich nebol plat, mimochodom, to bol dôvod, prečo vtedy vstúpili príslušné odbory do štrajku. A vy sám ste sa podieľali potom na tom, keď ste videli, že tie odbory neustúpia. A bola veľká nespokojnosť, lebo to bolo uvedené v zákone, tak ste tento zákon rýchlo zmietli zo stola a rozbili ste ho na dva zákony a to na zákon o verejnej službe a zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri prácach vo verejnej službe. Tam ste takisto hlasovali za návrh. Týmto dokázali viacerí z vás svoju vierolomnosť s tým, že pred voľbami niečo sľúbite, vzápätí po voľbách to rušíte. Prepáčte, k tomuto chcete dohnať aj nás? Môže zodpovedná vláda takto postupovať, aby mesiac pred voľbami niečo sľubovala? Vy ste to sľúbili päť mesiacov pred voľbami a nedodržali ste ten sľub. Takéto niečo, takýto chaos, takéto rozpočtové provizórium pre ďalšiu vládu určite Slovensko nepotrebuje. Takže ozaj to len a len politizujete. Ďakujem.
11. 2. 2016 13:30:33 - 13:32:33 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Poliačik, ráno na výbore ste povedali, že svoj talent nebudete plytvať na výbory zbytočne, že si to využijete v pléne. Dobrý rétor sa drží hlavnej zásady, neklame. Dobrý rétor hľadá argumenty pre niečo a proti niečomu, ale určite neklame. A ja vám hneď poviem, v čom ste klamali. V úvode svojho vystúpenia ste povedali, môžete si to pozrieť zo záznamu, keď mi tu kričíte, že klamem, minister Čaplovič chcel zrušiť súkromné školy. Toto ste povedali. Ale tak to nebolo, preboha. Minister Čaplovič chcel znížiť normatív pre súkromné školy, čo je úplne logické. Ukážte mi jednu jedinú krajinu v Európskej únii, ktorá má stopercentný normatív rovnaký pre svoje školy či obecné alebo VÚC-karské a súkromné. Pán Jurzyca odišiel, chcela som ho na podporu ako ekonóma. Každý ekonóm vám potvrdí, že každé jedno podnikanie predpokladá určitú mieru rizika. Teda aj prevádzka súkromnej školy je na tom tak. My sme boli koncom júna v Českej republike u našich susedov a túto otázku sme im položili, či súkromné školy majú stopercentný normatív. Viete, nám povedali, že maximálne na začiatku dostávajú toho 60 % a že až keď sa preukáže, že tá škola je kvalitná a že tá škola má svoje opodstatnenie či už v obci alebo v meste, že tak potom sa ten normatív zvyšuje, ale až po určité roky pôsobenia, minimálne po jednom roku a aj to býva tak maximálne do 90 %. Tak, prosím vás, neklamte. Nikto tu nechcel rušiť súkromné školy, nikto túto vetu nepovedal. Proste klamali ste. Išlo iba o zníženie normatívu. Toto bola tá myšlienka.
26. 11. 2015 11:39:42 - 11:39:42 58. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 1677 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Pán poslanec Beblavý, keby to vaše vystúpenie bolo úprimné, tak by som sa nad ním asi zamyslela. Ale, žiaľbohu, ja vám v tomto vôbec neverím. V úvode vystúpenia ste poukazovali na mnohé dôvody, prečo takto. Ako bolo frustrujúce, keď ste boli predsedom pre nezlučiteľnosť funkcií, ako sme my poprikrývali.
Pán kolega, a neprikryli sme náhodou aj vás v tomto duchu? Veľmi dobre si spomínam, keď bolo podanie na vás, nebudem hovoriť všetko, čo tam bolo, pretože na to jednak nie je priestor a jednak ste v tlači niečo hovorili.
Ja by som sa iba jednu otázku spýtala, a doteraz ste na to nikde neodpovedali. Na svojej stránke politikom ste hovorili, že máte v hotovosti vo všetkom možnom 15-tisíc euro. Ale vzápätí ste si v hotovosti kúpili luxusné Audi za 60-tisíc euro. Potom znejú otázky, kde ste na to vzali?
A keď ste teda takto zásadový, prečo ste to na výbore nechceli vysvetľovať, prečo ste nič nechceli vysvetľovať? Naopak, vtedy ste hovorili, že náš výbor nemôže byť, nieže je policajt, že to má asi niekto iný rozoberať. Ale zároveň tuná vystupujete s tým, že my niekoho prikrývame. Toto považujem z vašej strany skutočne za veľmi zaujímavý posun. Takže vy môžete všetko, všetko je čisté. A my v dobrej viere niečo robíme, všetko je zlé.
Ja si spomínam, keď pán predseda Pellegrini dokonca hovoril, že chce, aby sme ho riešili. On vyslovene vyzval, aby sme ho riešili. A vy ako predseda výboru v tej dobe, keď bolo podanie na vás, vy ste nám takúto výzvu neadresovali. Presne opačne.
Ďakujem.
19. 11. 2015 15:28:44 - 15:30:45 58. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1700, 1793 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
48.
Ďakujem, pán podpredseda, za slovo. Pán poslanec, prepáčte, ale splietali ste tu piate cez deviate. Ja sa dotknem iba jednej oblasti, ktorej rozumiem, pretože celý profesijný život pôsobím v školstve, aj pôsobila som v školstve, takže dotknem sa toho, tých štrajkujúcich učiteľov, ako ste hovorili, ktorí zaujímavou formou dnes protestujú. Vy máte asi krátku pamäť, keď vôbec otvárate učiteľov. Rok, tesne pred voľbami, rok 2002, čo ste prijali? Vtedy ste boli predseda výboru pre sociálne veci a bývanie. Prijali ste vtedy zákon o verejnej službe, kde ste učiteľom sľúbili trinásty a štrnásty plat. To bol krásny ťah pred voľbami nalákať týchto voličov. V roku 2006 už mali mať komplexne trinásty a štrnásty plat. Bolo to premyslené, všetci tomu uverili. Rok 2013 mali mať polovicu trinásteho, potom mali mať ďalšieho polovicu štrnásteho, potom, proste tak veľmi ste oklamali učiteľov.
Po voľbách ste zistili, teda, keď ste vyhrali, teda v podstate nevyhrali ste, ale sa vám podarilo zložiť tú vládu, tak ste zistili, že to bolo tak populistické, že a ešte poviem takúto vec. Vtedy ešte sme mali strategické podniky mnohé. Čiže bolo z čoho tie platy zvyšovať. A vy ste tento zákon zrušili, vy ste ho rozbili. Zákon o verejnej službe ste úplne nelogicky rozložili na dva zákony, na zákon 553, 554, pardon 552, 553.
Pán kolega, skutočne vy máte vôbec tú drzosť, poviem, otvárať túto otázku ohľadom učiteľov? Vyčerpali ste peniaze, čo boli z privatizácie strategických podnikov a učiteľom ostal len oči pre plač. Skutočne. Ten status učiteľa nie je zlý kvôli tomu, že momentálne, teda potom, v 2008 bola kríza, ale to, ako ste vy rozhajdákali peniaze. A potom, prepáčte, to je totálne úbohé hovoriť o tom, že nám nejde o školstvo, lebo naši voliči nie sú inteligentní. Takto urážať našich voličov, kádehák?
16. 9. 2015 19:21:33 - 19:23:20 54. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
180.
Pán poslanec Madej, vaše vystúpenie bolo veľmi dobré z právneho kontextu, takou červenou niťou toho vystúpenia bolo upozornenie na nebezpečenstvo rezignácie na dodržiavanie zákonov, ktoré ste veľmi logicky podrobne vysvetlili.
Človek, ktorý skutočne uniká pred nebezpečenstvom, tak asi všetci uznáme, neodhadzuje svoje doklady. Súdny človek, ak nestratil ešte pud sebazáchovy, ak u neho funguje zdravý rozum, tak si povie, že za tým musí byť nejaká špekulácia. Veď ak niekde zúri vojna, tak asi každý má nachystané doklady pre núdzu. Myslím každý rozumný človek. Ak niekto odhodí doklady, tak ozaj za tým bude špekulácia. Dôvody môžu byť rôzne, môže za tým byť ozaj, že nie je z krajiny, kde je vojna, ekonomické dôvody. Môže to byť dôvod, aby mal väčšiu istotu, veď prenikli na verejnosť informácie, a je to veľmi časté, že muži, dospelí muži, zjavne je to dospelý muž a vydáva sa za dieťa, tvrdí že má dvanásť rokov, lebo vie, že má väčšiu istotu. No a v tom najhoršom prípade môže ísť kľudne o kriminálnikov, ľudí, ktorí majú za sebou nejakú nie celkom čistú minulosť alebo sú to príslušníci ISIS. A toto všetko ste tu veľmi pekne popísali.
Myslím si, že nesmieme rezignovať na právny základ. Ozaj ten pud sebazáchovy, povedali ste to trefne, Európa si musí zachovať, lebo mne to tiež tak pripadá, že Európa stráca pud sebazáchovy.
Ďakujem.
16. 9. 2015 15:50:12 - 15:51:02 54. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
102.
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Bugár, keď som vás počúvala, tak sa mi vybavil komentár Petra Tkačenka, ktorý bol v pondelok v Hospodárskych novinách. Vyslovene ako keby som čítala opäť tento komentár. Neviem, či ste sa tým inšpirovali alebo rozmýšľate rovnako, ale presne tie slová použil, že premiér nás svojimi reakciami, svojimi akciami posúva do kategórie menej rýchlych.
Budem ozaj veľmi krátka. Viete, na šťastie, na šťastie prevláda tu zdravý rozum, prevláda tu základná logika a máme také staré slovenské porekadlo: Treba dvakrát merať, raz strihať, obzvlášť keď ide o tak vážnu tému, a to nielen pre Slovensko, ale pre celú Európu.
Ďakujem.
1. 7. 2015 10:22:38 - 10:24:35 53. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 1562 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)

Ďakujem za slovo. Pán poslanec Lipšic, v úvode vystúpenia ste hovorili o tom, že pán minister Maďarič mlčí, keď sa vyskytnú nejaké negatívne prvky, chyby v tomto vládnutí. Asi žijeme v inej dimenzii, pretože pán minister Maďarič patrí medzi tých, ktorí sa absolútne neobávajú v tomto čase, v tomto priestore ako súčasť tejto vlády vyjadriť svoj názor, aj kritický, k mnohým prvkom, ktoré sa vyskytujú.

Prepáčte, trošku ma prekvapilo, že to hovoríte práve vy ako minister spravodlivosti v druhej Dzurindovej vláde. Prečo ste vtedy nekritizovali napríklad kupovanie poslancov, kedy ste otvorili túto otázku? Otvorili ste ju v podstate neskôr, keď ste už neboli vo vláde, keď bola úplne iná vláda. Teda toto vytýkať pánovi ministrovi Maďaričovi je, myslím, úplne scestné a osobitne z vašej strany.

A ďalej ste hovorili, že tento vládny návrh zákona diktuje niekomu, čo je dobré, čo je zlé. Tu ste tiež na omyle. Tu nikto nikomu nediktuje, čo a kedy má byť hrané, tu ide iba o to, aby bolo určité percento slovenských piesní.

Viete, ja som asi pred dvomi mesiacmi počula jednu krásnu pieseň. Evidentne to bolo mladé žieňa, od ktorého to bolo. Započúvala som sa do jej slov. Nielenže bola melodická, ale mala aj veľmi hlboké slová. Počula som to v Slovenskom rozhlase. Kvôli tejto piesni som každé ráno Slovenský rozhlas zapínala. Ja som ju odvtedy nepočula. Naša som si ju na YouTube a zistila som, že táto autorka nielenže píše slová, ale sama si skladá aj hudbu. Nemali by mať takíto mladí talentovaní ľudia možnosť prezentovať sa? A išlo o Slovenský rozhlas. Ďakujem.

17. 6. 2015 15:04:15 - 15:05:58 53. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1498 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
20.
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Blanár, ja vám ďakujem za váš prednes. Skutočne ste jasne poukázali na dvojité videnie toho istého faktu a tomuto by sme sa mali, keď tu hovoríme o demokracii, o rovnakých princípoch, mali vyhnúť. A na margo toho, čo ste hovorili o 100 % normatíve u nás, či sú to regionálne školy, alebo sú to súkromné, cirkevné, v tomto sme skutočne unikátni v Európe.
Ja vám poviem krátky príklad od našich susedov. Boli sme tam ani nie dva týždne dozadu na služobnom výjazde viacerí členovia školského výboru a na túto otázku sme sa pýtali. Tak tam je realita iná. V prvom roku, keď vznikne súkromná škola, dostáva 60 % normatívu. Po roku sa hodnotí činnosť tejto školy, aj ten faktor, ktorý ste spomenuli, že veľakrát vznikajú školy, ktoré sú absolútne nepotrebné pre daný región, a toto všetko sa po tom roku hodnotí. Ak sa ukáže potrebnosť a kvalita výučby, tak sa ten normatív môže navýšiť, ale nebýva to 100 %, väčšinou sa to pohybuje ku tým 90 %. Myslím si, že tento fakt treba častejšie našej spoločnosti spomínať, že u nás je všetko školstvo, ktoré sa týka základného a stredného, financované úplne rovnako z peňazí daňových poplatníkov.
Ďakujem.
15. 6. 2015 17:32:05 - 17:33:18 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1618 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
122.
Pán podpredseda Číž, ja nadviažem na vaše slová, keď ste hovorili o tom, že ľudia, mnohí ľudia, čo tu sedia, tak sú priamo v tej kauze Gorila namočení, či už priamo, alebo nepriamo cez to, že zastávali vysoké štátne funkcie. Spomenuli ste slová pani vtedajšej štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti a neskôr dokonca ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá hovorila, že toto je kauza, Ficova kauza, pretože je tam tá Coca-Cola. Ja som už hovorila pred chvíľočkou niečo k tomu a budem teda tiež opakovať, keď Haščák, je to tam zachytené v tomto spise, hovorí o tom, že treba zničiť SMER, že dá do kampane z vlastných zdrojov 10 mil. Sk a vyzýva, a je to v rozhovore s Malchárkom, a vyzýva, aby sa aj ostatní poskladali a aby do kampane proti Ficovmu SMER-u dali tak 20 až 30 mil. Sk.
Takže evidentne viacerí ľudia nemajú absolútne ani štipku sebareflexie, a preto takto vystupujú.
Ďakujem.
15. 6. 2015 15:13:52 - 15:15:51 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1618 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
68.
Pán poslanec Beblavý, opäť v úvode vášho vystúpenia Coca-Cola. Stále počúvame tieto slová, keď vy máte maslo na hlave a iniciatívne ho verbálne prenášate na iného, vy si myslíte, že tým ostanete čistý? Spoliehate sa evidentne na krátku pamäť občanov, ale to našťastie nefunguje a v konečnom dôsledku sa vám to neoplatí.
Ja vám zacituje inú časť z Gorily: "Haščák si myslí, že jeho vzťah s Robertom Ficom skončí otvoreným konfliktom. Čaša už pretiekla. Haščák si myslí, že keby sa po parlamentných voľbách dostal ku moci Fico, tak ich Pentu bude trestne stíhať. Haščák chce zničiť SMER. Chce založiť BN združenie, do ktorého pred parlamentnými voľbami dajú 20 až 30 mil. korún na reklamnú kampaň proti Ficovi. Haščák dá 10 mil. slovenských korún zo svojich vlastných peňazí. Haščák si uvedomuje, že uvedenou kampaňou môže SMER-u reálne zobrať maximálne 2 % hlasov, ale stojí mu to za to, pretože 2 % môžu byť pri zostavovaní budúcej vlády kľúčové." Tak toto ste nám tu nespomenuli.
Ale ja vám poviem inú vec. "Celkovo provízia za predaj zvyšných balíkov akcií SSE a VSE vychádza na 5 a 6 mil. eur. Haščák mal pred pár dňami stretnutie s Gabrielom Palackom, s ktorým dohodol delenie provízie za predaj zvyšných balíkov akcií stredoslovenských a východoslovenských, 40 pre Palacku za SDKÚ, 40 pre Malchárka a 20 % pre funkcionárov Fondu národného majetku Jurica, Bubeníková, Grošaft." Nebudem čítať ďalej.
Prečo to spomínam? Igor Grošaft nie je to náhodou majiteľ SITY, nie je to náhodou majiteľ SITY, ktorý podporuje Sieť Radoslava Procházku, ktorý je osobným priateľom Radoslava Procházku? Toto by som vám, a toto meno pán Igor Grošaft sa v spise Gorila opakuje nespočetnekrát.
15. 6. 2015 14:47:25 - 14:48:44 52. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1618 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
58.
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Lipšic, vy ste ma teraz veľmi prekvapili v závere vášho vystúpenia, lebo zišli sme sa tu kvôli kauze Gorila. V svojej úvodnej reči ste rozprávali o kauze Gorila. A v závere tohto vystúpenia poviete, že kauza Gorila je iba také malé neškodné zvieratko. Takže tie milióny, miliardy, ktoré sa vtedy rozdávali, teraz som si preletela, aby som si pripomenula celú tú kauzu, veď tam ozaj lietajú, tam sa povie, ten poslanec je bezproblémový, toho uplatíme 4 miliónmi korún, to bolo za druhej Dzurindovej vlády, s ďalším sú problémy, tak mu dáme pozemky za 40 korún za meter štvorcový, veľmi lukratívne. Toto sa všetko vyskytuje v Gorile. Toto je neškodné zvieratko?
Teraz mi práve všetci hovorili, že chceme, aby sa tá kauza vyšetrila. A vy tu teraz takéto niečo rozprávate? Neviem, či to nie je tým, že ste počítali s takým faktorom, že táto schôdza nebude, ale uvedomujete si veľmi dobre, že táto kauza ozaj súvisí s druhou vládou Mikuláša Dzurindu. Veď vy ste v roku 2009 vystúpili s tým, že sa kupovali poslanci, tak ste o tom asi niečo vedeli. Takže asi to nie je také neškodné zvieratko.
Ďakujem. (Potlesk.)
28. 5. 2015 16:22:57 - 16:24:18 51. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1502 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
58.
Ďakujem za slovo. Ja som už nechcela reagovať, pán poslanec. Ale v závere vášho vystúpenia ten "vysmiaty Deutsche Telekom". No bodaj by nebol vysmiaty, on bol hlavne vysmiaty v tom roku, keď sa privatizovali Slovenské telekomunikácie.
Prepáčte, ale s tvrdením, že štát je zlý vlastník, že, súkromník, nedokáže spravovať financie, musí ísť do toho. Teda, pardon, súkromník dokáže, štát nedokáže a potom sa ten podnik predá štátnemu podniku. Veď Deutsche Telekom je čo? A navyše, predá sa to tak, že všetko je utajené, že ľudia sa k tomu vôbec nedostanú. To bola tá úžasná privatizácia! Tak vtedy bol obzvlášť vysmiaty.
Prepáčte, keby si od vás niekto kupoval podiel vo vašom podniku a vy mu predáte 51% akcií, vy si necháte 49 s tým, že v tom chcete ďalej podnikať, veď to je taká naivita, taká hlúposť a to sa vtedy udialo. Ako môže štát, ktorý má potom menšinu, vôbec rozhodovať o tom podniku? Nie teraz bol vysmiaty, teraz bolo racionálne, pretože keď štát nemohol o tom rozhodovať, tak ako jeho postavenie fakt bolo značne oslabené. Asi aj vy ako súkromný podnikateľ by ste ťažko predávali 51% akcií. Takže s tým vysmiatím by som bola opatrnejšia, s týmto pojmom.
Ďakujem.
28. 5. 2015 10:35:20 - 10:37:20 51. schôdza NR SR - 14.deň - A. dopoludnia Tlač 1502 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
38.
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Dzurinda, v úvode vystúpenia ste použili na vlastnom príklade kúpy vašej chalupy paralelu medzi použitím súkromných financií a použitím verejných zdrojov. Táto paralela možno platí pre veľmi, veľmi inteligentných osvietencov, ale tým vy v mojich očiach určite nie ste. Pri vlastných peniazoch ste určite prezieravý. Neviem si predstaviť, že by ste ponuku prijali, ktorá by bola značne vo váš neprospech.
Pri používaní verejných financií ste sa však správali úplne inak. Nielenže ste konali v neprospech verejných financií, vy ste pri tom ešte často porušovali aj zákon. Môžem povedať príklad, ponuková cena bola úplne iná ako vzápätí uzavretá mandátna cena. Tam bolo jasné porušenie zákona o verejnom obstarávaní. A navyše toto všetko ste ešte priklincovali utajením týchto zmlúv. Vy sa čudujete, že ľudia na Slovensku sa pozerajú na privatizáciu tak, ako sa pozerajú!? Keď to bolo také čisté, také pekné, tak dobre spracované, prečo tieto zmluvy boli utajené?
Pán poslanec Dzurinda, vy máte tú drzosť obviňovať túto vládu z klamstva, tárania!? Tak kde chýbajú argumenty nastupujú zákonite urážky. Tak ja poviem jeden fakt, kto povedal svoje slová: "Kopete do otvorených dverí, my sme proti privatizácii strategických podnikov." Autorom týchto slov ste vy v roku 98, tesne pred voľbami, kedy ste vyzývali ľudí, aby nešli na referendum proti privatizácii strategických podnikov. Tvrdili ste, veď je zákon, ktorý to zakazuje. Mimochodom, tento zákon ste okamžite, ako ste zobrali moc v roku ’99, zrušili, zákon č. 192/1995 Z. z., ktorý ochraňoval strategické podniky. A týmto to všetko, tento marazmus začal.
Ďakujem. (Potlesk.)
27. 5. 2015 18:43:42 - 18:44:01 51. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1502 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
128.
Ja budem krátko, takže mne budú stačiť tie minúty. Pán minister, veľmi dobre, že ste uviedli fakty, lebo boli to ozaj fakty, fakty, fakty, ktoré dokumentovali sofistikovanú zlodejinu pri privatizácii strategických podnikov.
Ja som rovnako chcela, ako pán kolega Petrák, hovoriť o tej jednej akcii. To určite nebola náhoda. Ja si spomínam, keď som mala v rukách určité dokumenty, kde chýbali podpisy na vážne faktúry a cez to všetko boli preplatené. Ministerka Machová vtedy, minister Harach nepodpísali, a preplácalo sa to. Veď to, čo sa dialo, to bol nonsens!
Kto má rozum, srdce a cit pre pravdu, si zákonite po tomto, čo počul, položí otázku: kde berú určití ľudia tú drzosť, tú bohorovnosť urážať tých, ktorí sa snažia vrátiť štátu to, čo sa mu ešte vrátiť dá?!
Ďakujem.
27. 5. 2015 17:47:19 - 17:48:37 51. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1502 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Nachtmannová, Oľga (SMER – SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
92.
Pán premiér, nadviažem na vaše slová o ochrane národnoštátnych záujmov v súvislosti s vodným dielom Gabčíkovo. Staviteľ tohto monumentálneho diela, diela tretieho tisícročia, Július Binder, opakovane vyslovoval vážne obavy, že táto vodná elektráreň je veľkým lákadlom pre zahraničných investorov a nikto nevie, ako ďaleko je od absurdných predstáv k činom. Bolo to ešte pred rozhodnutím vlády Mikuláša Dzurindu o privatizácii Slovenských elektrární a o absurdných predstavách prenájmov Vodnej elektrárne Gabčíkovo zahraničnému investorovi sa nikomu na Slovensku ani nesnívalo. Náš popredný vodohospodár opakovane hovoril, že treba chrániť národnoštátne záujmy v prípade vodnej energetiky. Vodná energetika by sa nikdy nemala predávať ani prenajímať. Ale hlas popredného odborníka nebol podstatný. Podstatné bolo želanie investora. Vlády Mikuláša Dzurindu proste národnoštátny záujem zapredali a nebolo to iba v tomto prípade.
Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->