Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
11. 2. 2016 20:49:24 - 20:51:24 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán poslanec, neustále sa snažíte vo svojich vystúpeniach nám niečo podsúvať a to jedno vyzerá tak, ako keby ste nás chceli neustále kdesi chytiť s tým, že, aha, už vieme, ako to bude. Ja poviem práve, prečo to robíte. Vy sa snažíte navodiť atmosféru, že strana SMER už bude vo vláde a už bude vedieť aj, kto bude ministrom, pretože stále hovoríte, že my to nevieme. No, áno, my stále čakáme na výsledok volieb, lebo sme práve pred voľbami, ak ste si nevšimli, a pristupujeme k tomu s pokorou. Až ľudia povedia, kto bude vo vláde, až potom tí, ktorí zostavia vládu, navrhnú nejakého ministra. Vy nám tu nič nepodsúvajte, nesnažte sa tu manipulovať s číslami, tak ako manipulujete, pretože tie oficiálne čísla na webovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov boli úplne iné. Snažíte sa dehonestovať prácu niekoho iného, môžete mať na to iný názor, ale keby ste vy toľko urobili v školstve, čo urobil pán Čaplovič, tak potom by som mohol niečo k tomu povedať. Buďte trošku pri zemi a snažte sa naozaj pozerať na veci trošku s pokorou, lebo vám to chýba.Nuž a ste hovorili, že my budeme naháňať nejaké strany ako stranu Kotlebu a neviem podobne. Prečo zavádzate? Veď veľmi dobre viete, že je tu nejaký počet relevantných strán, ktoré sa môžu dostať podľa aj prieskumov do parlamentu, a ich zodpovednosťou je aj vzhľadom na to, čo sa deje v spoločnosti, aby na túto situáciu zareagovali a dali jasné stanovisko, ako chcú riešiť veci. Tak nemanipulujte, prosím vás, s takýmito údajmi a takýmito informáciami, pretože to nie je pravda. Každá politická strana, ktorá chce byť v parlamente a uchádza sa o to, aby mohla byť vo vláde, určite bude na toto reagovať. A je podľa mňa politicky korektné toto, nie to, čo vy robíte.
11. 2. 2016 20:23:28 - 20:24:55 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán poslanec Viskupič, vaše vystúpenie ma presvedčilo o tom, že naozaj je politické celé toto, čo tu robíte, predvolebné, pretože ak hovoríte o tom, že všetky zákony, ktoré sa majú napĺňať a prijali sa počas tohto volebného obdobia, budú zaväzovať ďalšie vlády niečím, tak musíte aj druhým dychom povedať, že musí to byť podložené financiami. A viete veľmi dobre, že štátny rozpočet na tento rok už je dávno uzavretý a bol schvaľovaný minulý rok. A vy veľmi dobre viete, že ešte predtým boli debaty na tripartite, na základe ktorých sa zástupcovia učiteľov dohodli s odborármi na tom, aké budú navýšenia miezd, a to bolo odzrkadlené do rozpočtu. Ale vy sa snažíte tuto navodzovať atmosféru, že vždy je tu možné čosi urobiť. Možno práve takto by ste to vy robili nezodpovedne, lebo takto aj nezodpovedne k tomu pristupujete, pretože je to vaše videnie.

A teraz, ešte raz ja si vážim každého učiteľa, ale nedá sa podľa 2 % nastavovať tie zákony tak, ako si to vy predstavujete, a len tak dva týždne pred voľbami. A ešte jednu vec, pán poslanec Viskupič, poviem. Keďže vy ste tiež jeden z tých predkladateľov a ostatných, upozornite svojho kolegu pána Hlinu, že tú komisiu, ktorú hľadal v tom našom uznesení má uvedené v tom pôvodnom uznesení, nech si to nabudúce prečíta, lebo väčšinou rozpráva, skôr ako hovorí, a potom mňa poučuje.
11. 2. 2016 19:53:01 - 19:54:41 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán poslanec Petrák, chcem poďakovať za tento návrh uznesenia, pretože je politicky korektný a vyvážený, pretože keby sme tam hocičo iné navrhli, pán poslanec, tak všetci títo, ktorí teraz kričali, by hovorili, že už sa vidíme vo vláde. To je typické. Im nevyhovieme ničím, pretože ak povieme B, oni povedia, že to chceme zneužiť a tak ďalej.

V čom bolo konkrétnejšie to vaše vystúpenie, s prepáčením, dámy a páni.Po prvé vyjadruje Národná rada vážne znepokojenie, že vláda Slovenskej republiky dlhodobo ignoruje problémy, toto bolo naozaj konkrétne, podporu učiteľom a ostatným pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom. Tu ste prijali množstvo teda pozmeňujúcich zákonov a tak ďalej. A ešte aj nebodaj, pán poslanec Petrák, vás tu poučuje pán poslanec Hraško. Nuž tak chceme teda pristupovať k tomu, že na základe, aj keď si to vážim, názoru dvoch percent učiteľov ideme meniť pre všetkých ostatných deväťdesiatosem percent nejaký zákon bez nejakého konsenzu? Toto je ten konkrétny prístup pána poslanca Hraška? Tak za to ja nikdy nezahlasujem. Preto, pán poslanec Petrák, ja si myslím, že tento návrh je vyvážený, korektný a je aj pre ďalšie politické strany, ktoré vzídu z parlamentných volieb. A nikto nevie dnes povedať, kto bude vo vláde, aby sa toho mohol chytiť, pretože je tu záväzok, že ďalšie zákony a zákon, ktorý tu je zadefinovaný, tá budúca vláda musí jednoducho vyriešiť, takže určite zaň zahlasujem. Ďakujem.
11. 2. 2016 19:36:49 - 19:38:49 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za faktické poznámky.

Pán poslanec Kaník, ja som nehodnotil ten štrajk, ja som hovoril, že táto schôdza je nezmyselná a zneužíva sa politicky, takže nevkladajte mi do úst to, čo som nepovedal.
Pán poslanec Hlina, ja vás plne chápem, lebo vy v podstate neviete, ako funguje samospráva, len ste o tom počuli, ale pán Mikloško keď vystupoval vo faktickej poznámke, povedal, že som v podstate hovoril viac ako župan. A preto aj to moje vyjadrenie bolo úplne jasné, že som to bol ja spoločne s poslancami, pretože, ako viete, pán poslanec Hlina, to predseda navrhuje a poslanci schvaľujú, čiže ak by to predseda nenavrhol, poslanci by to neschválili, tak potom do toho školstva by nešli peniaze. Preto som to tak povedal. Ale chápem vašu neskúsenosť a snažíte sa do hocičoho nejako nabúrať, len aby ste boli zaujímavý.
Pán poslanec Mikloško, to bola dobrá otázka. Mal som to prichystané, čiže je to z tých fondov 8 mil., z vlastných prostriedkov 14,2 mil. eur. To, si myslím, je naozaj slušné. Ale nehovorím, že je to postačujúce, pretože máme v tomto ešte čo dobiehať, lebo ten modernizačný dlh bol naozaj, naozaj veľký.
Pán poslanec Érsek, nepochopil som celkom ten váš príspevok. Ja som to pozitívne myslel, pretože ak som hovoril o podaní ruky, tú predsa váš predseda podával.A ak hovoríte o tom, že nič k tomu nebolo schválené, veď ja som, mali ste počúvať, hovoril o tom, že sme schválili aj pozmeňujúci návrh, ktorý predkladal pán poslanec Poliačik. Schválili sme ho v rámci zákona, ktorý sa tu schvaľoval, kde sme naozaj komunikovali o tom a dohodli sme sa na tom, že to urobíme. Je to pravda. Ja som bol pripravený to predložiť, ale keď som videl, že to pán poslanec Poliačik skôr predložil, tak som to stiahol a som povedal aj kolegom: „Poďme to schváliť, pretože myslím si, že pre túto situáciu je to dobré.“
11. 2. 2016 19:09:09 - 19:26:28 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo. Ctená snemovňa, kolegyne, kolegovia, od začiatku sledujem celú túto rozpravu, pretože je to pre mňa aj dôležité z toho pohľadu, že som aj predstaviteľom samosprávy krajskej, ktorá je zriaďovateľom stredných škôl, a angažujem sa v tejto téme, ktorá je pre nás veľmi dôležitá aj z hľadiska kompetencií. Tak ako je to aj pre obce a mestá, je to aj pre kraje. Keď som sa dopočul o tom, že bude táto mimoriadna schôdza, tak som si kládol otázku, čo môže táto mimoriadna schôdza vyriešiť. Rovnako som sledoval výstupy, ktoré boli z výboru a záver, ktorý prijali kolegovia z výboru pre vedu, výskum a šport, a znova som si kládol otázku, o čom to bude. A musím z tohto pohľadu, dnes už i keď je to v podstate predposledné vystúpenie, skonštatovať, že plne súhlasím s tým, čo povedal pán poslanec Fronc, keď predtým povedal, že tak krátko pred voľbami aby to nebolo chápané, že to bude politické vystúpenie a že to bude politika a že to nepomôže veľmi školstvu, že jednoducho sa to nedá ináč zobrať, iba ako politizovanie. Ja s tým súhlasím, pretože keď si aj zoberiete, vystupovali predovšetkým ľudia, ktorí poodchádzali z iných strán, dnes už majú nové strany pozakladané, či je tu SKOK alebo Premárnená nádej alebo Šanca alebo Nová demokratická strana. A mohol by som tak pokračovať ďalej. Dokonca ľudia, ktorí predtým boli v tých politických stranách, ktorí tu urobili strašne veľa z hľadiska tej reformy, dnes si sypali dokonca popol na hlavu, že aj predchádzajúce vlády to nezvládli. Možno trošku pokory v tom je, každý, kto sa zaoberá touto problematikou, vie, že toto je veľmi náročná oblasť. Pán poslanec Fronc to nazval jamou levovou. A viem, o čom to je, pretože som absolvoval množstvo diskusií s našimi učiteľmi, pričom aj oni sami skonštatovali, keď som im veľakrát položil otázku, ako by oni riešili nejaký ten problém. Tak odpovedali traja a boli štyri názory, ako by sa to riešilo. Svedčí to o tom, že to je naozaj problematické a ťažké. Nedá sa jednoducho nebrať do úvahy to, že niečo sa tu udialo do roku 1989.
Niekto tu spochybňoval systém, ktorý tu bol pred rokom 1989. Ale do určitej miery musíme povedať, že je to spochybňovanie samého seba, keď je niekto absolventom toho školského systému, pričom tým, že sa niekto stal možno poslancom, tak sa ukázalo, že asi nebol až taký zlý ten systém. Tie predchádzajúce generácie, ktoré dnes riadia spoločnosť, a tí, ktorí mnohé veci dnes robia, vyštudovali na tých školách. A to vonkoncom nie je obhajoba, len chcem byť objektívny, pretože tam bolo množstvo deformácií.
Ale zasa povedzme si, čo sa udialo po roku 1989. Veľmi dobre viete, že demografická krivka sa potom rapídne začala znižovať, s čím bojujeme neustále všetci. A zatiaľ čo štát nedokázal urobiť veľa z hľadiska racionalizácie, pretože bolo čoraz menej deviatakov, ktorí prichádzali do nielen základných škôl, samozrejme, žiakov ako takých, ale aj do stredných škôl, o ktorých predovšetkým chcem hovoriť, tak dal to na plecia samosprávy ako prenesený výkon štátnej správy, tak ako aj mnohé iné veci. Samospráva urobila množstvo bolestných opatrení. Všetci tí, ktorí sú či poslancami v mestských, obecných zastupiteľstvách, to veľmi dobre vedia, pretože keď sa rozhodovalo o zrušení nejakej školy, tak tam boli vždy rodičia a bolo to veľmi ťažké. Toto všetko sa urobilo, ale na druhej strane treba povedať, že niektorá z tých vlád, ktorá tam vtedy bola, zároveň umožnila, aby tam vznikali ďalšie školy. Čiže, inými slovami, je to pokles žiakov a na druhej strane racionalizácia na úrovni samosprávy, vysporiadanie sa s obrovským modernizačným dlhom a umožnenie vzniku ďalších škôl, ktoré vôbec nereflektovali to, že je tu menej študentov, menej žiakov vôbec. A to je všetko to, čo sa nieslo až po dnes. A každý sa snažil niečo s tým urobiť. A myslím si, že objektívne môžeme povedať, že práve v tejto oblasti, ktorá najviac zasiahla školstvo, tá racionalizácia, ktorá veľmi zaťažila aj rozpočty samosprávy, kde dávali samosprávy viac peňazí do toho, ako to bolo z preneseného výkonu štátnej správy, sa musela nejakým spôsobom zastaviť. A, samozrejme, tí, ktorí to vtedy spôsobili, dnes kritizujú nás, ktorí sme to urobili. Ja len pripomeniem, že minister Čaplovič bol ten, kto bol schopný zastaviť vznik ďalších škôl.
Ja poviem jeden príklad, pretože je veľmi rukolapný. Pán odchádzajúci minister Jurzyca ešte podpísal naposledy, keď končil vo svojom kresle, vznik ďalšieho gymnázia v Turci. Tých gymnázií tam máme už neúrekom. A, navyše, gymnázium tam už bolo na zavretie predtým, vtedy on povolil vznik ďalšieho gymnázia. Na čo to bolo, prosím vás, dámy a páni, dobré? Dnes to gymnázium sme museli zavrieť, dnes tak už Gymnázium Jozefa Cígera Hronského neexistuje, ale súkromné gymnázium, ktoré nemalo dokonca ani vlastné priestory, tam vzniklo. A podpísal to pán Jurzyca. Keby tu bol, by som mu povedal, nech vysvetlí, prečo to urobil. Toto nebolo určite rozumné. Všetci to dnes vieme. A politicky to môžete nejakým spôsobom zneužívať. Ale snažíme sa hľadať v tom nejaký modus vivendi a urobili sme tie opatrenia.
Rovnako všetci tu hovoríme o tom, že aj tie vysoké školy, ktoré sa tu prebujneli, a tiež to nebola strana SMER, ktorá umožnila, aby vznikli, neprodukujú tú kvalitu takú, akú by sme chceli, ale snažíme sa to nejako zmeniť, a preto sa zastavil vznik ďalších vysokých škôl.
Dokonca pán minister tu spomínal, jedna vysoká škola sa zavrela, ale účelovo sa tu podsúva niečo také, čo hovorí o tom, že my sme tí likvidátori, potom sme prišli a začíname toto celé, čo tu vzniklo za tých vlád, ktoré sa snažíte opisovať tak, že robili všetko dobre v školstve, že my to ideme teraz zničiť. A jeden z nich bol pán poslanec Poliačik. A musím to povedať, pretože z jeho úst zaznelo, že v podstate tak ako boli posilnené VÚC-ky, to nebolo nič iné, len nástroj na likvidáciu súkromných škôl. Ja pozorujem už jeho aktivity dlhodobejšie a chápem ho, lebo on je obhajcom súkromných škôl a rešpektujem to. Trošku ma mrzí, že nedokáže byť objektívny, to už je na ňom, ale nepozerá sa na vec tak, akoby sa možno aj bolo treba pozerať, pretože vy veľmi dobre viete, že keď tu boli tie školy, pri ktorých to bolo prenesené na obce, na mestá a na kraje si vytvárali vlastné stratégie, ktoré aj zo zákona museli vytvárať. To znamená stratégie vzdelávania, ktoré dokonca schvaľovali zastupiteľstvá. To nebolo niečo, čo si vymyslel starosta alebo hocikto iný, alebo župan, to boli stratégie, ktoré nejakým spôsobom hovorili o tom, kam teda bude smerovať to stredné školstvo, ktoré máme v kompetencii, a kde tam bude treba dávať viac akcent a menej akcent. Neboli to jednoduché veci. Zatiaľ čo my sme toto robili, všetky tie ostatné školy, čo boli v systéme a rovnako boli platené a sú platené dodnes 100-percentným normatívom, ako aj tieto verejné školy, ktoré majú župy, túto povinnosť nemali a všetko tam boli vo väčšine individuálni zriaďovatelia. No a teraz mi povedzte, ako môžete stratégiu nastavovať, keď tuto je skupina škôl, ktorá si to nastavuje sama za seba, je platená 100-percentným normatívom rovnako ako tie verejné školy, teda tie župné. Tie školy dokonca si môžu vyberať ešte aj školné, keď sa hovorí o konkurencieschopnosti, čiže my si nemôžeme vyberať školné a oni si môžu nastavovať to podľa toho, koľko chcú, budú mať prvých tried a podobne. Toto bolo dlhodobo neudržateľné, to si povedzme, a preto štát prišiel s tým, že túto kompetenciu, usmerňovať to v rámci nejakého celku, v tomto prípade je to kraj, dá ako prenesený výkon štátnej správy krajom, kde sú legitímne zvolení poslanci, legitímne zvolení štatutári, župani, ktorí budú musieť nájsť na základe nadefinovaných kritérií nejaký modus vivendi, ako to nasmerovať. Toto sme urobili. A ja si myslím, že to je pozitívne.
A verte mi, že tie diskusie nie sú jednoduché, ale je to podľa môjho názoru pozitívne. Keď prenesený výkon štátnej správy napríklad v stavebnom konaní štát preniesol na obce a na mestá, je to takisto zlé? A to sme tiež neboli my, to boli tí, ktorí tu sedia v opozícii, čo to preniesli. A preto aj pánovi Bugárovi, ktorý tu síce nie je, chcem povedať jednu vec, lebo on tiež o tom rozprával. Pán Bugár, ste pozvaný ku mne, keď budeme toto všetko robiť, pretože máme to robiť vždy v októbri pre ďalší školský rok. Príďte sa, prosím vás, pozrieť, aby ste skutočne videli, ako sa to robí. To nie je nič zlé, je to na prospech veci. Rovnako tam pozývame pána poslanca Poliačika, príďte sa tam pozrieť. Je to niečo, čo naozaj má spoločné so zodpovednosťou to, ako to bude v skutočnosti vyzerať. A všetko toto robíme spoločne, so všetkými partnermi, ktorých sme dostali za jeden stôl, v rámci krajskej rady pre odborné vzdelávanie, ktorá má kompetenciu toto takisto schvaľovať. No povedzte, je toto zlé? Pritom kde sú zástupcovia odborárov, kde sú zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľov, zástupcovia súkromných a katolíckych, teda cirkevných škôl. Je toto zlé, prosím vás pekne? Podľa mňa je to naozaj krok dopredu. Čiže mrzí ma to, že sa takto na to pozeráte, ale musel som to pripomenúť. A to pozvanie pánovi Bugárovi aj pánovi Poliačikovi platí, príďte sa tam pozrieť, ako sa to robí. Nie je to žiadny bič ani kladivo na súkromné alebo cirkevné školy. My to jednoducho rešpektujeme a myslíme si, že jednoducho je to systém, ktorý už bol vytvorený. A dnes je potrebné, aby sme si sadli za jeden stôl a hľadali spôsob, ako sa to dá nasmerovať. Z toho vyšiel aj napríklad veľmi potrebný zákon o duálnom vzdelávaní. To tu pán poslanec Radošovský opäť tak relativizoval, že je to zle nastavené. Nuž, dobre, tak mali ste vy urobiť o tom lepší zákon. Kto nič nerobí, nič nepokazí, ja tiež hovorím. A stál som tu, keď sme hovorili o tom zákone, že to nie je úplne dokonalé, že tam ešte budú detské choroby, tak to jednoducho býva, ale je to krok dopredu. Vždy keď sa vydávate na cestu, musíte urobiť prvý krok. A tento sme tu urobili. A dnes, keď sa pozriete, násobne stúpol počet firiem, ktoré sa hlásia do duálneho vzdelávania. Niečo z toho bolo aj povedané pánom ministrom, čo bolo pre nás vlastné pred rokom 1989, ale bolo to na iných základoch postavené, dnes sa môžeme k tomu vrátiť, je to niečo, čo ja tu hodnotím ako veľmi pozitívne. A je pred nami v tomto smere ešte veľa, veľa práce.
Dámy a páni, ja len na záver spomeniem, že akokoľvek môžete kritizovať, chápem to, je to politické, je pred voľbami, predovšetkým diskutujú lídri novozaložených strán, ktoré sa tu rozštiepili, ľudia si urobia z toho obraz.
Ja len zhrniem zopár vecí, ktoré je potrebné zhrnúť, čo sa podarilo urobiť.
Okrem úpravy platov, ktoré tu už boli raz spomenuté, to bolo naozaj niečo, čo sa robilo pravidelne, dokonca tu bol rok, keď sa nezvyšoval plat ani vo verejnej správe nikomu, keď jedine učiteľom sa zvyšoval plat. A to veľmi dobre viete. Bolo to 26 % za prvej vlády, 22 % za druhej vlády Roberta Fica. Prijal sa vtedy významný zákon o duálnom vzdelávaní, o ktorom som hovoril, a okrem spoločnosti aj zamestnávateľské zväzy to oceňujú. Môžete to kritizovať, akokoľvek chcete. Dorovnali sa tak dovolenky pre všetkých učiteľov. Viete veľmi dobre, že tam boli rozdiely medzi nimi. My sme urobili tento krok. Rovnako sa vtedy zastavilo prepúšťanie, účelové prepúšťanie učiteľov. Mohli ste to za vašich vlád urobiť, aj predchádzajúca vláda to mohla urobiť, neurobili ste to. My sme urobili toto. Dokonca sme urobili kompromisy aj pri počte tried aj žiakov.
A tu musím aj povedať, lebo veľakrát sa kričí o tom, že všetky návrhy, ktoré idú z opozície, sú zmetané, vôbec to tak nie je, pán Poliačik, ja som mal pripravený pozmeňujúci návrh, ktorý ste predložili aj vy, čo sa týka počtu žiakov v triede, ale už som ho nepredkladal, pretože som to vnímal ako dobré a nechceli sme z toho vytĺkať politický kapitál, všetci sme zaň zahlasovali. Bolo to pozitívne? (Reakcia z pléna.) No tak ale kričíte, že v tomto smere nič sa neudialo, že nič nebolo dobré. Ale nepovedali ste, že vám prešiel ten návrh, očakával som, že sa postavíte a poviete to, ja som vám to musel pripomenúť.
Pani poslankyňa Šípošová a ďalší, povedali ste, že nič sa v školstve neurobilo. (Reakcia z pléna.) Môžem vám k tomu výpis poslať, pozrite si ho celý. Vy ste to povedali, mám to tu poznačené a pozorne som počúval. Čiže sme zastavili vznik ďalších škôl, pretože to bolo neudržateľné, či stredných alebo vysokých škôl. Dokonca jedna vysoká škola sa vtedy zavrela. Veľmi úmorný proces akreditácie vysokých škôl sa uskutočnil, ktorý má ešte množstvo detských chorôb a nebude to jednoduché vyliečiť, ale treba v tom pokračovať. Množstvo peňazí sa investovalo do základných škôl aj stredných škôl, aj vysokých škôl. Veď sa len choďte pozrieť na to. Ak dneska niekto hovorí, že tam neinvestoval, ten obrovský modernizačný dlh sa predsa len trošku posunul a je teda v inej pozícii. Ja som v rámci nášho kraja, môžem povedať, zainvestoval posledné štyri roky spoločne aj s poslancami 22 mil. do našich stredných škôl, 800 mil. do základných škôl, tam išlo 600 mil. do ďalších škôl, 489 mil. na príslušné vytvorenie a na didaktické pomôcky a revitalizáciu a tak ďalej, digitalizáciu rovnako, rozširovanie kapacít materských škôl. Čiže toto sú veci, ktoré jednoducho sú nespochybniteľné.
Nuž a na záver poviem, s týmto ešte by sme sa nemohli uspokojiť určite. Ale poďte do korektnej súťaže všetci, ktorí ste tu, politicky povedzte, áno, čo chcete urobiť pre školstvo, a potom, keď dostaneme dôveru alebo dostanete dôveru, tak pretavme to do programového vyhlásenia vlády a pokračujme v tom ďalej, možno aj naprieč politickým spektrom, tak ako sme sa dokázali dohodnúť, keď sme my boli v opozícii a podporili sme zákon napríklad o dlhovej brzde, kde všetci zo súčasnej opozície kričali o tom, že SMER a vôbec sociálna demokracia je len tá, ktorá rozhadzuje a nešetrí. My sme v opozícii dokázali podporiť tento zákon, podľa ktorého sa aj my dnes riadime. Skúsme možno aj v školstve takéto niečo urobiť. A myslím, že sa tak posunieme. My sme na to pripravení. A to je aj odpoveď pánovi Bugárovi, ktorý hovoril, že tu podáva ruku. Ja takúto ruku určite prijímam, ale držme to vo vecnej rovine.
Dámy a páni, ja som presvedčený, že táto schôdza nepomôže školstvu, ba, naopak, si myslím, že je medveďou službou pre učiteľov a všetkých ostatných, pretože tak do určitej miery dehonestujeme to, čo sa aj dobré urobilo napriek tomu, že to nie je úplne dokonalé.
A plne súhlasím s pánom Froncom, ktorý povedal, aby sme nešpinili to naše školstvo, nie je také zlé, ako sa o ňom hovorí. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
11. 2. 2016 13:51:04 - 13:53:04 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán poslanec, každá podaná ruka je dobrá, ak sa to myslí úprimne. A ja chcem vždy veriť, že je to úprimné. A keď zoberiem to, čo ste povedali na začiatku, tak trošku by to znegovalo to, čo ste hovorili, ale beriem to pozitívne.

A vrátim sa k tomu, čo ste povedali, že by bolo potrebné napríklad urobiť tu na 15 – 20 rokov stratégiu. Viete, ja to vždy pripomínam, pretože každý hovorí: „Nechoďte do minulosti.“ Vy ste mali aj ministra školstva, vy ste boli takmer 10 rokov vo vláde, o žiadnej takej vízii neviem, ktorú by ste urobili, ale teraz už to chcete tvoriť. Ale chápem to, podávate ruku.

Ale chcem sa vyjadriť k tomu, čo ste povedali účelovo, lebo myslím si, že je to účelovo z vašej strany, pretože nemáte ani šajnu, ako to vôbec v skutočnosti ide, čo sa týka posilnení kompetencií VÚC-ok, ako prenesený výkon štátnej správy pri určovaní počtu prvých tried, pretože vy veľmi dobre viete, že keď to takto nebolo, tak každá škola si robila, čo chcela. To znamená predovšetkým tie, ktoré nemali nejaké zastrešenie, VÚC-ky majú zastrešenie, všetky školy, ktoré zakladá VÚC-ka, tak VÚC-ka nejakým spôsobom koordinovala. Ale ostatné na tom tak neboli a tie si tak robili, čo chceli. Čiže, inými slovami, to vaše tvrdenie hovorí o tom, že vy ste proti akýmkoľvek reformám v školstve, lebo toto je potrebné a bolo potrebné urobiť ako prvé.Rovnako ste hovorili, že ste proti posilneniu pri menovaní riaditeľov škôl. Nuž tak prečo ste neprišli s návrhom, aby takéto posilnenie, ktoré dneska sa len vyrovnalo s tým menovaním pri súkromných a cirkevných školách, sa nezrušilo u týchto súkromných zriaďovateľov, lebo nemáte o tom šajnu. Ja ale chápem vás, lebo ste predovšetkým politický líder, nikdy ste neboli ministrom, možno ani ste ním nechceli byť, ale podanú ruku v prvom rade beriem a ak to myslíte naozaj úprimne, pretože každý kto úprimne bude chcieť v tomto pomôcť, je vítaný, tak ste vítaný. Ďakujem.
11. 2. 2016 12:27:50 - 12:29:50 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Pán minister, súhlasím s vami, ste hovorili o tom, že školstvo nie je jednoduchá agenda. A každý, kto zodpovedne k nej pristupuje, to musí priznať. Všetci tí, ktorí hovoria, že sa dá urobiť všetko to, čo sa nahromadilo za jedno volebné obdobie, vedia, že vedome klamú a zavádzajú, pretože mali tú možnosť to urobiť a neurobili to a to je možno to najdôležitejšie, čo je potrebné povedať, že týmto, čo teraz robia, robia skôr medvediu službu tomu, čo je potrebné v školstve urobiť. Je to tak. Keby to mysleli trošku úprimne... Pani predsedajúca, skroťte tam toho pána, nech neskáče. Keby ste to mysleli úprimne, tak aspoň všetci tí, ktorí ste vystupovali vrátane pána poslanca Vašečku, ste mohli úprimne, aj keď ste boli v opozícii, napríklad predložiť pozmeňujúci návrh k rozpočtu štátnemu, ktorý sa viazal aj na rezort školstva s navýšením toho platu. Nikto z vás to neurobil, zatiaľ čo všetci ako pani Šípošová, pán poslanec Kaník, pán poslanec Érsek, pán poslanec Vašečka hovoríte o tom, že sa v tom nič neurobilo. Tak ja vám to znova pripomeniem. Prijal sa veľmi dôležitý zákon o duálnom vzdelávaní. Vy viete veľmi dobre, že tento zákon sa rodil veľmi dlho. Skončili sme v školstve so zneužívaním dovoleniek alebo prepúšťania cez prázdniny. My sme tí, ktorí to urobili, neboli to tí, ktorí o tom rozprávali. Vyrovnali sme dovolenky pre všetkých učiteľov, investovalo sa do základných škôl 800 mil., materských škôl 600 mil., siedmich univerzitných centier, siedmich vzdelávacích centier, mohol by som pokračovať ďalej, čo pán minister vymenoval, pretože to je reálna vec, ktorá sa urobila, ale, samozrejme, môžeme povedať, že dalo sa tam aj viacej dať. Ale nehovorte, prosím vás, že sa v tom nič neurobilo, pretože inak je to len zavádzanie a robíte len medvediu službu, pokiaľ ide o celý problém, ktorý sa týka školstva.
10. 12. 2015 11:12:40 - 11:12:49 58. schôdza NR SR - 18.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ďakujem. Rovnako chcem všetkým členom zahraničného výboru dať do pozornosti, o dvanástej hodine sedíme na 149.
Ďakujem pekne.
3. 12. 2015 10:41:08 - 10:43:08 58. schôdza NR SR - 14.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec, veľmi ma mrzí vaše vystúpenie z toho dôvodu, že som vás pokladal za pomerne konštruktívneho, predovšetkým v oblasti školstva. Dokonca sám som podporil váš jeden pozmeňujúci návrh, ktorý bol dobrý. Ja som ho mal prichystaný rovnako, ale nedával som ho len kvôli tomu, že už ste ho predložili vy, lebo som ho vnímal ako dobrý. Ale toto vystúpenie, ktoré ste mali, bolo čisto politické, neobjektívne. A poviem vám prečo.
Lebo vy veľmi dobre viete, že toto je komplikovaný rezort. Vy veľmi dobre viete, že kde sa stretnú len dvaja učitelia, sú minimálne tri názory, ako robiť školstvo. Vy to veľmi dobre viete. Napriek tomu manipulujete a hovoríte, že sa nič neurobilo. Urobil sa zákon o odbornom vzdelávaní, o duálnom vzdelávaní. Toto sa vám zdá málo? Dať všetkých zamestnávateľov na jednu stranu a zapojiť ich do vzdelávacieho procesu? Manipulujete, nehovoríte pravdu. Zákon o športe, áno, je to niečo, čo je skvelé a je to tiež veľký úspech podľa môjho názoru. Viete veľmi dobre, že počas vlády Roberta Fica, teraz, sa zvyšovali platy neustále, každoročne. Dokonca jeden rok to bolo iba v školstve, na rozdiel od ostatných rezortov, kde sa nezvyšoval. Napriek tomu ste boli schopní na konci povedať, nič sa neurobilo.
Decentralizácia kompetencií. Vy veľmi dobre viete, že určovanie počtu prvých tried a dať všetkých zriaďovateľov za jeden stôl je veľmi dôležité a viete veľmi dobre zároveň, že v prípade, že niektorá župa povedzme rozhodne možno nie celkom objektívne, že je opravný mechanizmus cez ministerstvo školstva. Vy ste to nepovedali, ale pritom to viete, lebo chcete len škodiť a ukazovať, že v školstve sa nič neurobilo. Áno, je to komplikovaný rezort, ale myslím si, že sa urobilo naozaj dostatok a ešte stále je čo zlepšovať.
26. 11. 2015 14:14:33 - 14:15:12 58. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Ďakujem veľmi pekne, pán minister. Vôbec vďaka patrí aj vláde za to, že promptným spôsobom vždy je tam, kde je potrebné pomôcť, a dôkazom je aj celý ten systém, ktorý naozaj funguje veľmi dobre, a v mnohých obciach, kde by si nemohli dovoliť, aby urobili množstvo záchranných prác, takáto podpora je absolútne nevyhnutná.
Čiže nechcem žiadnu otázku, pretože nechcem tuto predlžovať nejakú, extempore pre pána poslanca. Skôr je to, skôr vďaka za to, čo robí celé ministerstvo pod vaším vedením. Všetko dobré.
25. 11. 2015 10:32:20 - 10:34:20 58. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1723 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem.
Pán predseda parlamentu, v prvom rade chcem povedať, že spoločne aj s ministerstvom školstva prichádza konečne zákon po dlhých rokoch, na ktorý športová verejnosť, ale aj tí, ktorí sú priamo zainteresovaní v športe, čakala veľmi dlho. Je tam množstvo pozitívnych vecí, ktoré ste aj vy menovali vo svojom vystúpení, a je potrebné povedať, že zároveň aj v tom poslednom dôvetku, ktorý ste mali, zavádza transparentnosť, a to je dôležité podotknúť. A súvisí to aj so sponzoringom, pretože môžeme otvorene povedať, že aj týmto systémom sa zamedzí, aby povedzme nedochádzalo k praniu špinavých peňazí práve cez šport, pretože veľa sa o tom rozprávalo, nikto to nikdy nevedel nejako dokázať, ale týmto systémom, zavedením informačného systému o športe, sa veľa, veľa urobí v tejto veci.
Rovnako podporujem pozmeňujúci návrh, v ktorom uvádzate, aby bolo zabezpečené pre každý zväz minimálne toľko finančných prostriedkov, koľko bolo v predchádzajúcom roku. A čo sa týka dobrovoľníkov, je to naozaj skvelý posun dopredu, pretože ja by som ešte mohol doplniť, že je množstvo aktivít dobrovoľníkov pri športe, netýka sa to len tých veľkých súťaží, ale týka sa to aj množstva malých, menších, ale veľmi dôležitých podujatí, či už na obciach alebo v mestách, a určite to prispeje k dobrej veci.
Nuž a tá jedna posledná poznámka je, že konečne finančné prostriedky z lotérie budú tiecť kompletne do športu, tak ako to v Českej republike funguje, bohužiaľ, u nás to bolo na chvíľočku prerušené, pomerne dlho, niekoľko rokov, teraz sa to vráti späť a som presvedčený, že to prinesie rozvoj a že konečne sa šport začne rozvíjať všade, v každom kúte nášho Slovenska. Takže podporujem to.
Ďakujem pekne.
25. 11. 2015 9:45:30 - 9:52:29 58. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1720 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, milá, vážená snemovňa, vážený pán minister, dovoľte mi, aby som vystúpil rovnako v rozprave k tomuto predmetnému zákonu a predložil pozmeňujúci návrh môj spoločne s pánom poslancom Ladislavom Andreánskym.
Včera sme prerokovali zákon 578, ktorý hovorí o kompetenciách pri kontrole nad zdravotnou starostlivosťou, ktorú v zastúpení štátu, čiže ministerstva zdravotníctva, vykonávajú samosprávne kraje, a tento pozmeňujúci návrh po dohode aj s pánom ministrom, aj s ministerstvom predkladám práve preto, aby sme dokázali efektívnejšie napĺňať túto povinnosť zo strany samosprávnych krajov. Takže dovoľte mi, aby som ho predložil v zmysle rokovacieho poriadku.
Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
"Čl. II
Zákon č 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 719/2004 Z. z., zákona č. 353/2005 Z. z., zákona č. 538/2005 Z. z., zákona č. 660/2005 Z. z., zákona č. 25/2006 Z. z., zákona č. 282/2006 Z. z., zákona č. 522/2006 Z. z., zákona č. 12/2007 Z. z., zákona č. 215/2007 Z. z., zákona č. 309/2007 Z. z., zákona č. 330/2007 Z. z., zákona č. 358/2007 Z. z., zákona č. 530/2007 Z. z., zákona č. 594/2007 Z. z., zákona č. 232/2008 Z. z., zákona č. 297/2008 Z. z., zákona č. 461/2008 Z. z., zákona č. 581/2008 Z. z., zákona č. 192/2009 Z. z., zákona č. 533/2009 Z. z., zákona č. 121/2010 Z. z., zákona č. 34/2011 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 79/2011 Z. z., zákona č. 97/2011 Z. z., zákona č. 133/2011 Z. z., zákona č. 250/2011 Z. z., zákona č. 362/2011 Z. z., zákona č. 547/2011 Z. z., zákona č. 185/2012 Z. z., zákona č. 313/2012 Z. z., zákona č. 421/2012 Z. z., zákona č. 41/2013 Z. z., zákona č. 153/2013 Z. z., zákona č. 220/2013 Z. z., zákona č. 338/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 185/2014 Z. z., zákona č. 77/2015 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z. a zákona č. 265/2015 sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 15 sa odsek 1 dopĺňa písmenom ac), ktoré znie:
"ac) poskytovať samosprávnemu kraju na základe jeho vyžiadania informácie z dokumentácie zdravotnej poisťovne v rozsahu údajov uvedených v § 16 ods. 1 písm. d) a ods. 2 písm. b) až d) na účely výkonu dozoru podľa osobitného predpisu, 35aae)."
Poznámka pod čiarou k odkazu 35aae znie:
"35aae) § 81 ods. l písm. a) a g) zákona č. 578/2004 Z. z. v znení zákona..."
2. V § 76 sa odsek 3 dopĺňa písmenom i), ktoré znie:
"i) samosprávneho kraja na účely výkonu dozoru podľa osobitného predpisu, 35aae) [§ 15 ods. 1 písm. ac]."
3. V § 76 ods. 4 sa slová "b) až h)" nahrádzajú slovami "b) až i)"."
Ďalší článok II (pozn. red.: správne má byť "doterajší") sa primerane prečísluje.
V nadväznosti na vloženie nového článku sa primerane upraví aj názov zákona.
Ako odôvodnenie uvádzam: Navrhovanou úpravou sa ukladá zdravotnej poisťovni povinnosť na žiadosť samosprávneho kraja poskytnúť údaje z dokumentácie zdravotnej poisťovne, ktoré sú nevyhnutné na účely výkonu dozoru vykonávaného samosprávnymi krajmi podľa zákona č. 578/2004 Z. z. Ide predovšetkým o kontrolu dodržiavania povinností poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo vzťahu k vyberaniu úhrad za poskytovanú zdravotnú starostlivosť od poistencov. Navrhovaný postup zabezpečí zjednodušenie preukazovania prípadného porušenia ustanovení zákona zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Toľko k nášmu pozmeňujúcemu návrhu. Ešte raz chcem na záver povedať, že predkladateľ pán minister vyjadril súhlas s týmto pozmeňujúcim návrhom a chcem vás poprosiť o jeho podporu.
Ďakujem za pozornosť.
30. 10. 2015 12:24:32 - 12:26:32 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
46.
Pán predseda vlády, vo vašej charakteristike bolo jasne povedané, o čom je táto schôdza, a vystúpenia, ktoré tu mali kolegovia pred chvíľou, o tom jasne hovoria. Ak by len čo i len trošku chceli, aby to bolo úprimné, návrh na odvolanie ministra mal byť okamžite po tom, ako sa to všetko, o čom hovoríte, udialo. Všetko ostatné, čo tu povedia, je absolútne len zahmlievanie toho, že chcú robiť z tohto politiku.
Ale z čoho chcú robiť politiku, pán premiér, to treba podotknúť takisto. Z toho, čo oni sami zničili, pretože je tu dosť poslancov v tejto sále za pravicové strany, ktoré sprivatizovali zdravotníctvo, ktoré umožnili, aby bol v zdravotníctve kšeft. Oni sprivatizovali lekárne, oni sprivatizovali EMR-ičká, cétečká a všetky tieto veci, ktoré s tým súvisia. Nie strana SMER. Za toto nás dneska idú oni kritizovať?! Títo majú to morálne právo? Toto je celá pravda o tom, zjednodušene povedané.
Páni poslanci, nie je to o tom. Keby sme sa bavili o zdravotníctve, v ktorom je naozaj veľa problémov, ale tieto problémy nespôsobila strana SMER, ale predovšetkým pravicové strany.
Pamätáte si na to, pán Abrhan a ďalší, pán Hrušovský, čo ste hlasovali za tie nezmyselné zákony, ktoré tu predkladal pán poslanec Zajac? Tam som sedel. Videl som to, čo ste do zdravotníctva vmiesili. Vy by ste mali chodiť po kanáloch z tohto pohľadu, keď už musím tak povedať.
A, pán poslanec Frešo, vy hovoríte o poplatkoch?! Asi preto, že váš hlavný lekár bude na kandidátke, mám taký pocit, strany SDKÚ.
Jedna z tých vecí, pán predseda vlády, ktorú ste pomenovali, je takisto úspechom, že sa konečne urobil poriadok v poplatkoch. Pretože vy ste tie poplatky zaviedli, vážení poslanci pravicoví, ktoré bezbreho vyberali lekári od našich pacientov za vypísanie predpisu! To je to, čo ste vy urobili s lekár... (Reakcia z pléna.) Tak to teda nie. (Potlesk.)
21. 10. 2015 17:24:10 - 17:25:46 56.schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1792 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
122.
Pán poslanec, čakal som na vystúpenie, lebo chcel som si ho vypočuť, aby som si urobil obraz o tom, ako teda opozícia chce argumentovať v ďalšej rozprave v ústnom prihlásení, ale musím povedať, že vy ste ma vlastne presvedčili, že v tejto rozprave nemá zmysel vystupovať. Pretože takú politickú manipuláciu, akú vy tu predstierate, aký guláš tu vyrábate pri svojich vystúpeniach, to nemá nič spoločné s tým, čo pani Nicholsonová predložila. Ja som nevidel nikde napríklad to, čo ste spomínali v súvislosti s pánom Žarnayom, že je jeden z dôvodov na odvolanie. Samozrejme, že ten guláš ste si prihriali.
Pán poslanec, rovnako ste hovorili o tom, že nejaké právo veta a ZMOS. Ja mám pocit, že vy ste sedeli úplne v inom parlamente, keď sme o tom rokovali. Veď vy veľmi dobre viete, že dnes zriaďovatelia súkromných škôl a kresťanských právo veta majú! Prečo sa vy takýmto spôsobom dokážete podujať na takúto politickú manipuláciu? Vy, človek, ktorý sa tvárite ako intelektuál. Ja vás pokladám za inteligentného človeka. Ako ste schopný takéto niečo vôbec urobiť?
Ja naozaj vidím, že toto nemá zmysel, pretože toto je jediná vec, čo chcete robiť: politická manipulácia, pretože miešate hrušky s jablkami a nemá to nič spoločné s tým, o čo vlastne tu ide.
Takže, pán predseda, ja sa vzdávam vystúpenia v rozprave, môžete ma vymazať.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
7. 10. 2015 16:15:38 - 16:17:38 55. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1780 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Ďakujem. Vážený pán poslanec, ja keby som bol v koži niektorej zo zdravotných sestier, ktoré pozerali vaše vystúpenie, tak by som mal trpkú príchuť z toho, že mňa obhajuje niekto, kto túto problematiku absolútne nezvládol. Vy tu dnes hovoríte o krásnych kvetnatých veciach, a pritom ste vy ten, ktorý ste nezvládli tú problematiku, keď sa riešilo navyšovanie platov lekárov, tak vy ste nezvládli problematiku navyšovanie u zdravotných sestier. (Potlesk.) A teraz sa tvárite ako najväčší odborník a dokonca sa staviate do pozície, že ich idete zastupovať. Ja by som sa normálne hanbil.
Hovoríte o tom, že ako treba pomôcť zdravotným sestrám. Kto tu o tom pochybuje? A ja som veľmi rád, že ministerstvo našlo spôsob, ako pomôcť a zvýšiť mzdy aj sestričkám, ktoré sú v krajských nemocniciach, čiže nie sú len v nemocniciach, ktoré patria pod ministerstvo zdravotníctva, ale aj pod vyššie územné celky, prípadne pod mestá. Vy ste toho neboli schopný urobiť a nedotiahli ste to do konca. A teraz sa vyhovárate na niekoho, kto dal podnet na Ústavný súd. Mali ste to urobiť tak, aby Ústavný súd uznal, že ste to urobili naozaj dobre, pretože teraz to vyzerá tak, ako keby zlodej kričal, že chyťte zlodeja.
Pán poslanec, vstúpte si trošku do svedomia, pretože to, čo je tu predložené, je konečne prvý krok dopredu, určite to možno nie je úplne ideálne, ale je to konečne riešenie toho problému so zdravotnými setrami, ktoré ťahajú zdravotníctvo spoločne s lekármi, bez ktorých by zdravotníctvo a vôbec poskytovanie zdravotnej starostlivosti nebolo možné.
Ja tento návrh určite podporím a ešte raz chcem poďakovať ministerstvu aj pánu ministrovi za to, že sú tam aj nemocnice krajské, aj iné, aby mohli mať zvýšený plat. (Potlesk.)
1. 10. 2015 14:30:10 - 14:31:24 54. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
V prvom rade, pán minister, chcem poďakovať za vyčerpávajúcu informáciu a rovnako sa chcem pripojiť k poďakovaniu aj našej právnej zástupkyni, ale aj všetkým pracovníkom, ktorí na ministerstve pod vaším vedením pracovali na podkladoch, ktoré s tým boli spojené, a zároveň skonštatovať, že ukazuje sa, že tento systém, ktorý tu je nastavený v Európskej únii, je funkčný. Ak tu dôjde k nejakým kompetenčným problémom, alebo v prípade, že je to v rozpore, to, čo sme prijali v Národnej rade s komunitárnym právom Európskej únie, je tu mechanizmus, ktorý dokáže objektívne rozhodnúť, a v tomto prípade sa to preukázalo a dokonca v náš prospech, čo osobne ma veľmi teší, pretože tento vianočný príspevok je nástrojom, ktorý je príspevkom pre všetkých tých dôchodcov, ktorí na Vianoce majú možno väčšie výdavky, a určite im to pomôže. A tento nástroj sa ukázal ako účinný nástroj, v ktorom pokračuje aj táto súčasná vláda a rovnako ministerstvo pod vaším vedením.
Takže, pán minister, nemám žiadnu otázku. Chcem aj vám veľmi pekne poďakovať.
Ďakujem.
24. 9. 2015 10:45:33 - 10:47:25 54. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1782 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
60.
Vážený pán poslanec, vaše vystúpenie prešlo z tej vecnej roviny do tej už politickej, treba to úplne napriamo povedať, pretože tento zákon, ktorý teraz prerokovávame, hovorí o tom, že bude sa to týkať investícií, ktoré môžu byť aj na východe, o ktorom hovoríte. Môžu byť aj v tých regiónoch, ktoré sú naozaj postihnuté práve vysokou nezamestnanosťou. A vôbec nie je pravda to, čo hovoríte, že územné konanie sa nejakým spôsobom týmto vylučuje v prípade takýchto investícií. Nie, len bude spojené so stavebným konaním. Ide o to, aby sa urýchlila táto procedúra, pretože ak chceme byť konkurencieschopní v tomto regióne v strednej Európe s ostatnými krajinami, ktoré sa uchádzajú rovnako o takéto investície, tak musíme mať nejakú komparatívnu výhodu. A myslím si, že toto je v prospech práve toho, aby sme vytvárali pracovné miesta.
A vy veľmi dobre viete, že táto investícia v podstate ani nemala byť tu, ale vďaka enormnému úsiliu vlády Slovenskej republiky, súčasného splnomocnenca práve pre túto investíciu sa podarilo presvedčiť investora, aby prišiel na Slovensko, aby práve tu investoval, pretože veľmi dobre viete, že keď tu bude investovať, prinesie to aj viacero efektov. Prirodzene, tu už je otázka aj určitého kompromisu, že či tá lokalita, ktorú si on vybral, tento investor, je práve tá lokalita, ktorá by povedzme pre nás bola tá najlepšia. Ale ak ju pokladá iba za jedinú, ktorá je preňho najlepšia, asi vie, prečo to je. Čiže inými slovami ste povedali, že ak on chce iba túto lokalitu, tak Slovenská republika by mala povedať, tak nie, nedostanete nič a môžete ísť kdesi do Poľska? Ja si myslím, že to nie je správne, a určite ste to ani vy tak nemysleli.
Ďakujem.
22. 9. 2015 10:55:22 - 10:57:03 54. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1571 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  

72.
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Dovoľte mi, aby som predložil pozmeňujúci návrh k predkladanému zákonu, ktorý znie:
V čl. VII sa vkladá nový bod 18, ktorý znie:
"18. V § 38 písm. a) za slová "vo verejnom záujme" pripájajú sa slová "a to maximálne do výšky limitov výdavkov schválených na tento účel v rozpočte samosprávneho kraja na príslušný rozpočtový rok".
Doterajšie body 18 až 34 sa budú označovať ako body 19 až 35.
Zdôvodnenie tohto zákona: v podstate takáto formulácia už dnes existuje aj v prípade, keď objednáva štát výkony vo verejnom záujme, čiže dochádza k zosúladeniu aj v prípade, keď samosprávny kraj, ktorým tento zákon umožňuje si rovnako objednať výkony vo verejnom záujme aj v prímestskej regionálnej železničnej doprave, aby táto záležitosť bola vždy krytá v rozpočte tak, aby to bolo reálne a nebolo to len niečo, čo je na papieri.
Čiže tento pozmeňujúci návrh v podstate zosúlaďuje podmienky pre budúcich objednávateľov, a v tomto prípade samosprávne kraje, aj so štátom vo výkone vo verejnom záujme.
Predmetný pozmeňujúci návrh bol prediskutovaný aj s predkladateľom, s pánom ministrom, ktorý vyjadril súhlas s takýmto pozmeňujúcim návrhom.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.

16. 9. 2015 17:03:41 - 17:05:39 54. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
128.
Ďakujem za slovo.
Pán minister, hovorili ste, že nechcete nás oberať o nejaký čas, ale ja, práve naopak, si myslím, že vaše vystúpenie bolo kľúčové v tejto rozprave. Pretože toľko informácií, ktoré som sa ja dozvedel, a myslím si, že aj ostatní kolegovia, neboli doteraz povedané, i keď niektorí poslanci sa tvária, že už všetko počuli, pretože toto je tak komplikovaný problém, ktorému málokto rozumie. Samozrejme, všetci sa tvária, tí, ktorí chcú do toho zasvätene hovoriť, že všetkému rozumejú, ale to je komplikovaný problém, ktorý si vyžaduje obrovskú pokoru. A ja oceňujem našich odborníkov, ktorí sú či už na ministerstve zahraničia, ministerstve vnútra, ktorí sa tým zaoberajú, že vedia presne pomenovať tie problémy, ktoré tu boli naznačené.
Tu teraz nejde o to, že budeme kritizovať, že kto zlyhal, ale čo ideme urobiť. A preto si myslím, že postoj Slovenskej republiky a rovnako krajín Vyšehradskej štvorky, ktoré jasne pomenovali tieto problémy, je možno aj osudný v tom, že pre Európsku úniu môže znamenať možno aj trošku záchranu. Pretože napriek nepriazni rôznych okolností, ktoré teraz primäjú mnohé krajiny v Európskej únii konať úplne proti pravidlám, ktoré si samy nadefinovali, je potrebné, aby možno krajiny, ako je Slovenská republika, pomenovávali, aj keď možno v hlasovaní prehráme, pomenovali tieto problémy, pretože môžeme čím skôr ten problém vyriešiť.
Čiže, pán minister, veľmi pekne ďakujem za toto vysvetlenie, a postoj, ktorý má slovenská vláda, má absolútnu podporu z mojej strany a som presvedčený, že aj kolegov. Pretože toto je cesta, na otázky, ktoré tu boli nastolené, musí byť odpovedané. To nie sú žiadne populistické otázky a pomenovanie problémov, ale sú to otázky, ktoré môžu riešiť tento problém. Takže vďaka. (Potlesk.)
1. 7. 2015 11:34:29 - 11:36:29 53. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 1562 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Blanár, Juraj (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)

Vážený pán poslanec, pozorne som počúval vaše vystúpenie a ako vždy môžem konštatovať, vždy je plné protirečení. Vy na jednej strane niečo skritizujete a dokonca sa postavíte do nejakej pozície a potom na druhej strane to v podstate pochválite. Prezentujete svoje fakty ako fakty, ktoré ste si sami vytvorili. A možno budete známy tým, že ste vytvárač vlastných faktov.
Pochopil som rovnako, že ste urazený, že vás TA3 nepúšťa do vysielania a že vaše preferencie sú v podstate preto tak nízke, lebo vás nikto neberie do vysielania, a že zákon o retransmisii je zlý. To je môj pocit, tak som to pochopil, čo ste povedali.

Rovnako hovoríte, že ste posledný, kto by cenzuroval, ale podrobili ste kompletne všetko, čo sa dalo, cenzúre. To sú tie protirečenia. Tie nechám na posúdenie všetkým ľuďom, ktorí sa pozerajú na toto vystúpenie.

Potom ste hovorili o nejakom kalkule, ktorý už komentovala moja kolegyňa. Ja ho opäť pripomeniem. Vy ste priam príkladom takého skvelého kalkulu, ktorý je v tom, že si založíte vlastnú stranu a keď tá vlastná strana sa nejakým spôsobom neukazuje celkom dobre, tak rýchlo sa spojíte s niekým iným, aby ste mohli byť v parlamente. Čiže toto sú vaše vystúpenia plné protirečení.
No a čo sa týka toho samotného zákona, zákon je niečo, čo tu mohlo byť už dávnejšie, a ja ho vítam práve kvôli tomu, že na Slovensku ten náš trh nie je tak dostatočne silný, aby dokázal sa pasovať s takými veľkými domami umeleckými a neviem marketingovými, ktoré dokážu preplatiť mnohé stanice svojimi ponukami, ktoré sú, samozrejme, omnoho silnejšie ekonomicky, ako sú tie naše stanice. A preto je... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Deň v parlamente

<- ->