Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
29. 2. 2012 10:52:15 - 10:54:15 29. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 621 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
15.
Ďakujem pekne. Ja by som chcel povedať, že tento zákon, to nie je zákon pre starostov, ale zmenu platnej právnej úpravy žiadajú predovšetkým samotní občania. Je to pre občanov. Ide o zabezpečenie predovšetkým vstupu na turisticky zaujímavé miesta napr. Vihorlat, Sninský kameň, resp. na prístupové cesty napríklad na Vyhnianské jazero. My vieme, že došlo k výraznému zníženiu početného stavu ozbrojených síl a došlo k redukcii výcviku profesionálnych vojakov na území vojenských obvodov. Len v posledných rokoch bolo práve na Záhorie vydané asi 14-tisíc povolení na vstup do vojenského obvodu Záhorie. A pri tomto počte veľmi ťažko efektívnym spôsobom zabezpečiť kontrolu vstupu osôb. Navyše ten zákon, ktorý je, neupravuje ani povinnosti týchto osôb, ktoré majú toto povolanie, a nemá ani sankcie. Navrhovaný zákon práve tento nedostatok odstraňuje, ustanovuje povinnosti, definuje priestupky a následne aj sankcie za porušenie povinností, odstraňuje subjektivizmus, pretože doteraz to funguje tak, že kto má pečiatku, tak ten má moc a občania nemajú možnosť sa v prípade zamietavého stanoviska nejakým spôsobom niekde odvolávať. Pripomínam, že Česká republika umožnila tento vstup už v roku 1998. Takisto je v novom zákone viacero možností získavania informácií o dočasnom zákaze vstupu na území vojenských obvodov či na webových stránkach ministerstva, takisto webových stránkach obcí, na vývesných tabuliach. To znamená, že naozaj zákon je ľudí. Budú tam umiestnené tabule vo vnútri vojenských obvodov, ktoré doplnené piktogramom a pruhovým označením. Miesta ako letiská, muničné sklady - tam bude trvalý zákaz vstupu a toto budú kontrolovať príslušníci Vojenskej polície a ukladať pokuty. Ja by som vás chcel poprosiť o podporu tomuto zákonu. Je to aj súčasť našej dohody bývalých štyroch koaličných strán.
2. 2. 2012 17:08:49 - 17:10:33 28. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 360 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
116.
Áno, ďakujem pekne. Pán poslanec Číž, ja by som sa chcel dotknúť jednej veci. Vy ste sa zrejme asi pomýlili, keď ste povedali, že ste vyčítali ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, že nakúpil nejaké hasičské autá bez verejného stíhania. Ja predpokladám, že to malo byť asi bez verejného obstarávania. Možno nejaký iný minister vnútra, neviem, ale každopádne to by bol ten najvyšší level, keď by v prípade nečestného správania sa akéhokoľvek politika by bol zároveň aj verejne stíhaný. Ja si myslím, že by úplne stačilo, keď by sme dokázali dotiahnuť tie prípady korupcie, ktoré sú zadokumentované, potom, ako sa stanú. A to sa, žiaľ, zatiaľ nedeje. Nedeje sa to dlhé roky, pretože aj v prípade rezortu obrany, ktorý som viedol, som podal sedemnásť trestných oznámení, z toho niektoré majú viacej ako rok, a šestnásť trestných oznámení ešte tam visí. Ešte sa s nimi ani nepohlo. Ja chcem pevne veriť, vy ste povedali, že ste veľmi hrdý na to, že môžete zastupovať vašich voličov aj všetkých voličov.
Ja som takisto hrdý na to, že môžem zastupovať voličov, s ktorými sa teraz rozprávam, a ja pevne verím, že potom, ako odzvoní tomuto parlamentu, tá konečná, prídu sem ďalší noví alebo staronoví poslanci, tak tých poslancov, ktorí budú konať, za ktorých budú hovoriť skutky a ktorí nebudú sa len nejakým spôsobom tu za tým pultom predvádzať v tom, keď budú rozprávať o boji proti korupcii, bude v tomto parlamente čoraz viacej.
Ďakujem pekne.
2. 2. 2012 15:45:39 - 15:47:13 28. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 360 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
68.
Ďakujem pekne. Pán poslanec Beblavý, vy ste tu vymenovali na začiatku nejaké kauzy, ktoré nie je možné došetriť tým, že sa zruší priestupková imunita. Ja by som si dovolil vás doplniť ešte niektorými kauzami, a to je kauza striebro, platinové sitká, cukor, olej, kauza alternatívneho Gaba, kauza studeného Palackovho čumáku, kauza Mokys-u a ešte obrovské množstvo ďalších káuz. Ja som veľmi rád, že ste nám vysvetlili rozdiel medzi priestupkovou imunitou a trestnoprávnou imunitou. Len viete, pán Beblavý, rozdiel je v činoch. Niekto skutočne chce s tou trestnou činnosťou trebárs aj vysokých politických špičiek niečo robiť a tak koná a niekto iný miesto toho píše servilné blogy, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani komsomolec. Viete, v tom je rozdiel medzi nami dvomi, že keď Richard Sulík urobí niečo, o čom je mám pocit, že to nebolo až také správne, tak ja idem za ním a ja mu to vytknem, ja si to s ním vydiskutujem. Vy pri veľmi závažných podozreniach politických špičiek vašej strany píšete nechutné, servilné blogy. Pokladal som si za povinnosť vám to povedať.
Ďakujem pekne.
31. 1. 2012 16:32:13 - 16:34:03 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 557 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
119.
Ďakujem pekne. Ja by som chcel oponovať pánovi Baškovi. Práve dnes je situácia taká, že do vojenských obvodov môžu chodiť len vyvolení ľudia, na základe absolútne nejasných pravidiel a práve dnes hrozí nebezpečenstvo, že tí návštevníci, ktorí vojenské obvody navštevujú, môžu prísť k nejakému úrazu. Ja poviem príklad. V súčasnosti je vydaných asi 14 000 povolení vstupu, asi 90 % povolení je vydaných na Záhorí. Tie povolenia majú ľudia v drvivej väčšine takí, ktorí tam vôbec nebývajú a pritom tieto povolenia obsahujú názov územia, kde to povolenie platí, pričom napríklad v danom teréne to nie je vôbec vyznačené.
Legislatívna úprava, ktorú robíme popritom, že odstráni šikanovanie slušných turistov a slušných hubárov, ktorí chcú chodiť do bezpečných častí vojenských obvodov, tak práve prinesie poriadok, pretože tieto bezpečné časti vojenských obvodov budú vyznačené trojjazyčnými tabuľami a práve naopak tá bezpečnosť tých návštevníkov, slušných návštevníkov lesa sa zvýši.
Ja by som chcel z tohto miesta povedať, že toto je krok smerom k ľuďom, krok smerom ku všetkým slušným návštevníkom lesov a zároveň je to odstránenie zbytočného šikanovania ľudí, ktorí patria do prírody a nie niekde do obchodných centier. Ďakujem pekne.
6. 12. 2011 17:57:59 - 17:59:53 26. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 495, 544 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
94.
Ďakujem pekne, pani poslankyňa, za pre mňa veľmi podnetné vystúpenie. Ja som veľmi rád, že ste upriamili pozornosť na môj blog. Bol to jeden z veľmi úspešných blogov pred dvoma rokmi, v ktorom som popísal situáciu o tom, ako ste založili neziskovú organizáciu bez zvončeka, bez telefónnej linky a dostali ste popri 430 neziskovkách, ktoré žiadnu dotáciu nedostali, dve dotácie v sume viac ako milión slovenských korún.
Mnohé neziskovky, ktoré fungovali roky a dosahovali vynikajúce výsledky, dostali takto od vás päsťou medzi oči, to je aj názov môjho blogu, za ktorým si stojím. A vy ste dostali tú dotáciu len z toho dôvodu, že ste na ministerstve práce a sociálnych vecí mali dobré kamarátky. Ja keď som vtedy ešte ako neznámy bloger napísal tento blog, tak behom troch dní mi bolo poslané z adresy jana.valova@nrsr vyhrážka, že na mňa podávate trestné oznámenie. Ja sa pýtam, kde ste boli doteraz, pani poslankyňa? Veď ste mali možnosť. Vy ste sa dva roky triasli, že či to, čo ste vykonali, je aj v trestnoprávnej rovine. A teraz, keď pán Zaťko, na ktorého sa odvolávate, a to sa neodvolávajte, lebo ten vás má tak v zuboch, že by vás roztrhal najradšej, podľa toho ako sa o vás vyjadruje. Keď to už nevydržal a keď jednoducho to trestné oznámenie na to vaše počínanie dal, tak teraz ste si vydýchli a idete tu hroziť nejakým trestným oznámením. Kľudne ho môžete dať. Vy v mojich očiach ste sa zachovali maximálne nečestne a ľuďom, ktorí naozaj chceli robiť sociálne veci, ste nielen dali päsťou medzi oči, ale ste im medzi tie oči ešte aj napľuli.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
6. 12. 2011 15:10:50 - 15:12:32 26. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 495, 544 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
16.
Ďakujem pekne. Pán poslanec, ja by som chcel na jednej strane s vami súhlasiť, hlavne čo sa týka tých určitých pozitívnych vzorov, najmä u mladých športovcov, pretože ono to nie je vždy o peniazoch, a ja to osobne tiež tak cítim, že dnes sa politici častokrát na tých hokejových zápasoch predvádzajú nie preto, že by skutočne im to srdiečko bilo za Slovensko, ale kvôli tomu, že sa chcú predviesť v televízii.
Ja by som chcel apelovať, pretože vy ste hovorili o kultúre, a už aj dnešné niektoré vystúpenia, aj tie vystúpenia, ktoré som mal možnosť vidieť počas tej krátkej doby, čo som v parlamente, určite nejaký veľký vzor našej mládeži nedávajú.
Neodpustím si ale jednu poznámku, pretože, samozrejme, že šport ako taký je v prvom rade o peniazoch a v prípade, že máme tých peňazí málo, a to vieme všetci, že tých peňazí máme málo, pretože verejné financie nie sú v dobrom stave, tak je mimoriadne dôležité, aby sme s tými peniazmi narábali hospodárne. A v tomto prípade, pán poslanec, si treba v prvom rade pozametať pred vlastným prahom, pretože ja mám, ako včera, keby sa to udialo, pred očami škandalózne a ľudské a politické zlyhanie vášho čelného predstaviteľa, keď aj to málo peňazí, ktoré mal, tak miesto toho, aby to pridelil nejakým mladým športovcom, tak to pridelil fitneske Martinkovej na úpravu nejakých nechtov. Ja toto pokladám za obrovské zlyhanie strany, ktorá má plné ústa podpory športu a podpory mladých športovcov.
Ďakujem pekne.
30. 11. 2011 10:26:51 - 10:28:24 26. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 557 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
52.
Ďakujem pekne. Ja ďakujem za konštruktívne pripomienky. Ja by som len chcel doplniť, že toto je len prvý krok. Strategické hodnotenie obrany, ktoré bolo spracované, jeho analytická fáza bola hotová, bola vzatá na vedomie vládou Slovenskej republiky, a ja pevne verím, že nech bude na rezorte hocikto, tak nadviaže na výsledky strategického hodnotenia obrany. A v tej projekčnej fáze sa počíta aj s výraznou trebárs redukciou vojenského obvodu Valáškovce, kde naozaj ten vojenský obvod, obrovská plocha je tam, ktorá nie je využívaná, a je využívaná len určitými privilegovanými vrstvami, ktoré boli doteraz protežované ozbrojenými silami Slovenskej republiky. Samozrejme, že strategické hodnotenie obrany s takýmto niečím počíta. Takisto je tam rozpracovaná určitá modifikácia územia Turecký Vrch, to znamená, ja absolútne súhlasím s tým, čo povedal pán poslanec Matej, a myslím si, že nech už tá situácia sa bude vyvíjať tak ako tak, tak každý ďalší nasledovník na tom rezorte obrany by mal jednoducho pokračovať v tom, aby tie, aby ozbrojené sily Slovenskej republiky naozaj obhospodarovali, alebo teda pohybovali sa len na tom území, ktoré skutočne potrebujú k tej svojej činnosti pre zabezpečenie bezpečnosti našej krajiny.
Ďakujem pekne.
30. 11. 2011 10:15:46 - 10:23:31 26. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 557 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie  
44.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predniesť niekoľko myšlienok, prečo sme vlastne pristúpili k návrhu tohto zákona. Hlavným dôvodom navrhovaných zmien je vytvoriť podmienky na širšie využívanie územia vojenských obvodov civilnou verejnosťou bez toho, aby významným spôsobom došlo k obmedzeniu účelu, na ktoré boli vojenské obvody zriadené. S cieľom dosiahnuť zmenu tohto stavu sa navrhujú hlavné zmeny. Ustanovuje sa, že vojenský obvod je územný celok a správny celok slúžiaci nielen na zabezpečenie úloh obrany štátu, ale aj na jeho bezpečnosti. Územie vojenského obvodu bude možné so súhlasom ministerstva obrany využívať aj na organizovanie branno-športových podujatí, športových podujatí, kultúrnych podujatí a na vstup na územie do vojenského obvodu nebude potrebné povolenie na vstup, preto sa navrhuje zrušiť aj správne poplatky. Ministerstvo obrany bude mať povinnosť informovať obce susediace s územím vojenského obvodu o dočasnom alebo trvalom zákaze vstupu na územie vojenského obvodu, alebo jeho časť a na svojom webovom sídle zverejňovať informáciu o dočasnom alebo trvalom zákaze vstupu na územie vojenského obvodu a informovať o tom aj príslušné koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému.
Predpokladá sa, že v roku 2012 bude vplyv návrhu zákona na rozpočet verejnej správy približne 120 tisíc eur a v ďalších rokoch necelých 30 tisíc eur. Financovanie bude zabezpečené z rozpočtu rezortu obrany. Chcem povedať, že my sme už tento rok zjednodušili vydávanie povolení na vstup do vojenských lesov a do vojenských obvodov. Zrušili sme niektoré doteraz platné obmedzenia. Už v súčasnosti platí, že po novom na individuálnu turistiku je toto povolenie vydané každému, kto o to požiada a zaplatí si správny poplatok 4,5 eura.
Dámy a páni, doteraz fungovala taká prax, že tie povolenia sa vydávali mirnix-dirnix a to, že kto dostane povolenie na vstup do vojenského obvodu bolo vyslovene v právomoci úradníka s pečiatkou. Potom nastala taká situácia, že dnes je, do dnešného dňa bolo na Záhorí vo vojenskom obvode Záhorie vydaných spolu 14 tisíc povolení. To znamená štrnásťtisíc ľudí má oprávnenie chodiť do vojenského obvodu Záhorie. Jedným z argumentov niektorých starostov obcí bolo to, že v prípade, že otvoríme celoplošne tieto vojenské obvody, tak bude problém s tým, že tam začnú chodiť ľudia, ktorí nepoznajú dané územie a nebudú vedieť sa v tomto obvode pohybovať. Po analýze, ktorú sme si spravili, tak sme zistili šokujúcu informáciu, že 90 % povolení bolo vydaných pre ľudí, ktorí nie sú ani zo susediacich obcí, dokonca ani z daného okresu. Deväťdesiat percent ľudí. To znamená, jednoznačne zastávam názor, že keď môže chodiť na Záhorie, či na huby alebo na turistiku, alebo možno na cykloturistiku štrnásťtisíc ľudí, ktorí si zaplatia 4,5 eura a patria medzi tých vyvolených, že buď to poznajú úradníka s pečiatkou, alebo sú to bývalí zamestnanci rezortu, alebo terajší zamestnanci rezortu, tak tam môžu chodiť všetci občania Slovenskej republiky.
Ja si myslím, že naším spoločným cieľom by malo byť to, aby každý slušný človek, ktorý chce chodiť na prechádzku alebo aj na huby do vojenského lesa, bez toho, aby niekto obmedzoval, by mal mať túto možnosť. Ja som tento sľub dal už dávno, bolo to krátko po nástupe na rezort obrany, čiže to vôbec nesúvisí s nejakým štátnym rozpočtom, alebo s nejakým pádom vlády. Samozrejme, že keď bola taká možnosť dohodnúť sa s našimi bývalými tromi koaličnými partnermi, tak ja som uvítal, že nám prisľúbili podporu stihnúť, teda podporu pri tomto zákone, ktorý už bol v tom čase spracovaný. Bez problémov to prešlo aj na vláde Slovenskej republiky.
Čo by som chcel ešte povedať, je to, že dnes je situácia taká, že aj tí ľudia, ktorí dostávajú tie povolenia, tak oni dostanú, v podstate podpíšu formálne nejaké poučenie o tom, ako sa budú vo vojenskom obvode správať, následne dostanú povolenie, na ktorom je na zadnej strane uvedené, trebárs nejaké územie, povedzme na Záhorí Bažantica, Riadok, v ktorom sa môžu pohybovať na základe tohto povolenia. Nemajú žiadnu informáciu, čo je to za územie. Nie je to tam vyznačené tabuľami, nie je to nejakým spôsobom nikde zadokumentované. To znamená, ja som presvedčený, že práve tento zákon, ktorý prikazuje alebo ukladá ministerstvu obrany trojjazyčnými tabuľami označiť tie dané územia, tie bezpečné územia, v ktorých sa tí návštevníci budú môcť pohybovať, a odčleniť ich od tých území, kde bude vstup naďalej zakázaný, práve týmto zákonom my zvýšime bezpečnosť všetkých návštevníkov toho vojenského obvodu. Dnes sa odhaduje, ministerstvo obrany odhaduje, že zhruba trojnásobný počet návštevníkov vojenských obvodov chodí do vojenských obvodov bez povolenia oproti tomu počtu povolení, ktoré boli vydané. To znamená, my možno hovoríme o štyridsatich tisícoch ľudí. Samozrejme, že verejnosť bude mať obmedzený prístup na priestory a plochy vojenských objektov, strelníc, dopadových plôch, hlavne kvôli zvýšenému nebezpečenstvu ohrozenia zdravia materiálom, ktorý môže zostať po vojenskej činnosti v týchto priestoroch.
Chcel by som naozaj apelovať tu na, poviem, taký zdravý rozum, pretože tie skúsenosti nám hovoria, že takéto zákazy, ktoré naozaj smerovali len k určitej, poviem to otvorene, korupcii a určitej nadradenosti niektorých vyvolených, či už občanov, alebo úradníkov, alebo poľovníkov, jednoznačne nie sú v záujme občanov Slovenskej republiky. Myslím si, že zákon je kvalitne pripravený a apelujem na bývalých koaličných partnerov, aby dodržali dohodu, aby si ctili dohodu a aby tento zákon podporili.
Ďakujem vám pekne.
30. 11. 2011 10:12:15 - 10:14:00 26. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 557 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
40.
Ďakujem pekne. No ja zareagujem len na dve veci. Nie je pravda, je lož, že strana Sloboda a Solidarita si podmienila schválenie tohto zákona naproti súhlasu štátneho rozpočtu. Keď sme sa rozprávali o tom, ako budeme pokračovať, potom ako vláda Ivety Radičovej stratila dôveru v parlamente, tak pri obnovovaní vlády sme spoločne s ostatnými tromi bývalými koaličnými partnermi dospeli ku konsenzu a dohodli sme sa všetky štyri strany, ktoré zákony ešte prerokujeme a ktoré schválime. To je prvá pripomienka.
A druhá pripomienka, čo sa týka tej Javoriny, no, pán poslanec, veď nie je tomu tak dávno, čo sme prezentovali výsledky rezortu obrany za prvý rok a vtedy vy ste sa hrdo prihlásili k tej Javorine. Vy ste povedali, že to je vaša zásluha, vy ste to rozbehli a my sme nejakým spôsobom len zlízli smotanu. Takže vôbec by som, nepokladám za správne nejakým spôsobom spájať to nešťastie, ktoré sa stalo v Javorine, pretože tej nevybuchnutej munície z druhej svetovej vojny je po celom Slovensku habadej. Takže ja by som bol veľmi rád, keby sme účelovo nezneužívali to, čo sa na Javorine stalo.
Ďakujem pekne.
29. 11. 2011 17:14:28 - 17:15:30 26. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Galko, Ľubomír (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
Ďakujem pekne. No, pán poslanec Matovič, ja sa priznám, že ja som vždy zastával názor, že politik, a to je jedno, či to je minister alebo je to poslanec, by mal byť v prvom rade dobrým manažérom a mal by byť patrične ohodnotený. Ale keď prišiel ten návrh, aby sme sa uskromnili a aby tie platy boli zmrazené, tak som si povedal, že nie je s tým problém, pretože pokiaľ sa musia uskromniť druhí, tak mali by sme sa tiež k tomu pridať.
Ja som v parlamente prvý deň, niekoľko hodín, ale dovolím si povedať, že po tých niekoľkých hodinách a tej debate, ktorú som tu počul, tak začína silnieť vo mne názor, že niektorí kolegovia by mohli za to, že tu sedia, za to, čo tu predvádzajú, tie peniaze do Národnej rady nosiť, naopak. Takže ja sa veľmi teším na ďalšie plodné hodiny a dni strávené v tomto parlamente. Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->