Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
10. 6. 2010 15:21:38 - 15:21:46 53.schôdza NR SR Tlač 1547 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pado, Martin (SDKÚ – DS) Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
 Ďakujem pekne pán podpredseda. Pani Belásová, no nežartujte! Pozrite si kto tieto 4 roky vládol a ako to bolo s našimi pozmeňujúcimi návrhmi za tieto 4 roky. Takže nerozprávajte, nežartujte naozaj, no. Ako nemôžete sa, môžete na to pozerať ako chcete, ale vidieť vývoj v krajine vládnutie, že vládnutie 4 roky nebolo a predtým bolo vládnutie Dzurindu, to je naozaj pomýlené.
A pán Petrák, za posledných 12 rokov vlády ste boli 8 rokov súčasťou vládnej koalície, pán Petrák! 8 rokov súčasťou vládnej koalície! Tak rozmýšľajte nad tým, čo hovoríte. Na zvyšné vaše prázdne reči reagovať nebudem, pretože to by nemalo zmysel.  No a na záver mi dovoľte len tak mimochodom. V roku 1992 som bol pri povodniach po roztrhnutí hrádze na Uhu. (Hlasy z pléna.) Pani profesorka, láskavo vás prosím, nechajte ma rozprávať, dobre? Bol som v 92. roku pri povodniach na Uhu a veľmi dobre viem, čo tam ľudia prežívali pán predseda. Veľmi dobre viem, vy ste v tom čase boli predsedom vlády a v spolupráci s vami, s vládou sa vybavili peniaze na 27 nájomných bytov pre ľudí, ktorým voda zobrala strechu. Ja som o tom hovoril. O tom som hovoril, kde budú tí ľudia bývať pán predseda? Za 3300 eur môžu ísť bývať pod most. Takže pán predseda, veľmi dobre viem o čom hovorím a minimálne tak som cítil s tými ľuďmi ako vy, lebo ja som pri tých povodniach bol a stáli tam ľudia s vidlami, stáli tam ľudia so všetkým možným. Tak mi tu nerozprávajte o tom, že nemám cit a že neviem, čo tí ľudia prežívajú a naše vystúpenie nie je o tom, že sme proti, my vravíme, že treba dať tie peniaze, len hovoríme, že ten kto ich bude deliť, ak to bude ten človek, je nezodpovedný. (Hlasy z pléna.)
10. 6. 2010 15:00:30 - 15:12:27 53.schôdza NR SR Tlač 1547 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pado, Martin (SDKÚ – DS) - poslanec Vstup predsedajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
  Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.  Vážené pani poslankyne, páni poslanci, v prvom čítaní sme počuli aj názor , že toto rokovanie by už ani nemalo byť dva dni pred voľbami. Že je to už vlastne zbytočné a už ani nie je na mieste. Ja som presvedčený, že je absolútne na mieste. Je absolútne na mieste, pretože rokujeme na konci štvorročného volebného obdobia a rokujeme o problematike, ktorá súvisí s odstraňovaním škôd, s poukázaním peňazí. Že je to súčasťou predvolebnej kampane, to je absolútne jasné, či sa to niekomu páči alebo nepáči. Treba si zobrať vystúpenia politikov z jednej aj z druhej strany. Každý jeden bez ohľadu či je odtiaľ alebo odtiaľ. Program tejto schôdze hovorí o tom, že rokojeme v skrátenom legislatívnom konaní o zákone, ktorý, ľudovo povedané, berie peniaze, časť peňazí politickým stranám a tieto presúva na zmiernenie škôd po záplavách. No nehovorí úplne všetko. My dnes rokujeme aj o tom, ako vláda posledný rok gazdovala s peniazmi, ako gazdovala s peniazmi, ako je pripravená na likvidáciu takýchto situácií ako môžu vzniknúť.
Pán Petrák, nesedí, aha tam ste. Vy ste hovorili o pokrytectve opozície. Dovolím si citovať článok z denníka SME. Až budem žiadať vás o zostavenie môjho príspevku, ozvem sa. Dobre? Kým si ho píšem ja, nechajte to na mňa čo tam napíšem. Ďakujem.
Zosuvom pôdy sa dalo predísť. Vládou prešiel návrh na geologický prieskum nebezpečných svahov . Až po zosuvoch pôdy v Nižnej Myšli, v Kapušanoch, vo Vysokých Tatrách a na mnohých iných miestach nemuseli byť škody také ničivé. Vláda a poslanci pri minuloročnej zmene stavebného zákona odignorovali návrhy na povinný geologický prieskum. Vládou táto povinnosť čiastočne prešla až včera. Nuž čo, zodpovednosť nado všetko, však pán Petrák? A potom rozmýšľajte nad tým, kto na túto pôdu nepatrí.
Ja sa chcem pýtať úplne otvorene, ako vláda rieši problém škôd spôsobených touto povodňou. Vláda schválila na pomoc 25 miliónov eur. Pán minister financií prezentoval niekoľkokrát ako sa podarilo zhromaždiť, realokovať 25 miliónov eur. Je to dobré, pán minister. Chvalabohu, že sa to podarilo. Ale predsa len sa mi vidí, že 25 miliónov eur z rozpočtu 14 807 767 803 eur až také veľké umenie to nie je, lebo nemalo by byť. Je to 0,17% rozpočtu. Dnes máme 10. júna 2010, ešte ani pol rok nie je. Takže fajn. Ale ani 10 % z toho, ako ministerstvo životného prostredia vyčíslilo škody. Odhadlo škody na 267,8 mil. eur. Ani 10 %. Takže neviem prečo tak málo, pán minister, prečo tak málo. Máte pocit, že týmito 4 mil. eur, ktoré zoberieme týmto zákonom politickým stranám, ktoré prejdú vo voľbách v sobotu do parlamentu, zakryje to, že ste pripravili tak málo zdrojov?
Vy ste povedali, pán minister, že možno bude treba nejaké ďalšie. Pán minister, určite bude treba ďalšie, nie možno. Určite bude treba a nie malé peniaze, nie malé prostriedky. A tak sa pýtam, prečo tým, ktorým povodeň zobrala strechu nad hlavou, ste dnes povedali, že dostanú 100 000 korún, 3 000 eur plus mínus dajaké drobné. Prečo nie, je to prvá časť pomoci týmto ľuďom, druhá časť bude následne nasledovať po presnom zmapovaní kde, čo a ako. Máte pocit, že tým ľuďom, ktorým voda zobrala strechu nad hlavou vaša informácia o 3300 eurách ako pomoci nejako spríjemnila? Nejako zmenšila bolesť zo straty majetku? O čom inom je tento zákon ako o politike, o politike pred voľbami? Zakryť 4 miliónmi eur z nenávidených politických strán neschopnosť veľmi rýchlo povedať ľuďom takým a takým spôsobom vás odškodníme. Kedy im tie peniaze dáme? Až príde október? Kde budú bývať dovtedy? Tak často z úst vašej kolegyne, pani ministerky Tomanovej, sme tu počúvali o tom ako vláda háji záujmy ľudí práce. Toto  je hájenie záujmov ľudí práce? V televízii sme niekoľkokrát videli rodinný dom, ktorý mladá rodina postavila, všetko im zobralo. To nie je človek práce? A my mu dáme istotu, že dostane 100 000 korún na ruku. Bác. Skvelé.
Pán predseda vlády, včera na tlačovke povedal, že niekedy my, snažím sa citovať, ale nemám to tu presne, že niekedy mám pocit, že toto uje vláda katastrof, mimoriadnych udalostí a problémov. Dámy a páni, ja mám iný pocit. Toto nie je vláda katastrof, táto vláda je katastrofou. (Potlesk.) Veď len si zoberte kauzu "teplý vzduch". Strata 400 miliónov eur. 400 miliónov eur straty. To je 16 násobok čiastky, ktorú vláda schválila na odškodnenie v tomto čase. Ja vám môžem hovoriť o ďalších kauzách. Keby sme tie peniaze, ktoré boli darebne prehajdákané, mali dnes tu, za rok nie že odstránime všetky škody, ale ešte aj vybudujeme polovičku potrebných protipovodňových opatrení.
Na záver, aby som nehovoril, pretože ako kolega Mikuš povedal, zbytočne rozprávame, mali by sme to schváliť hneď , neprezentovať nijaké vlastné názory a jeho vystúpenie tu o prezentovaní jeho vlastných názorov. Pán predseda vlády sa zdá, vôbec radšej dáva peniaze tým, čo ich nepotrebujú a opačne tým, čo ich potrebujú, na núdznych mu už potom nezostáva. Dôkazom toho nie je len prípad fitnesky známej z tlače a príspevku pre postihnutých občanov povodňami, ale aj informácia uvedená v inom denníku, keď postihnutých súrodencov bratov Kelembergovcov  z Diviackej Novej Vsi, ktorí sa na neho obrátili, nijakým spôsobom nekontaktovali a ani sa pomoci nedočkali. Ja som presvedčený o tom, že pán predseda vlády sa cíti lepšie pri fotografovaní s fitneskou ako s dvomi postihnutými chlapcami.
A dovoľte tak na záver, len tak mimochodom, za posledný mesiac sme tu mali dve veci, ktoré jasne ukázali ako to je s čistotou financovania a ja dnes môžem povedať, že vôbec sa nečudujem, ak Smer hovorí o tom, že nie je nijaký problém 25 % z príspevku, ja som presvedčený, že keby ste dali 100 % z príspevku, nič by sa vám nestalo. V tlači prebehli dve informácie, ktoré zľahčujete veľmi vážne. Fico sa pochválil, že tie peniaze zohnal vlastnou hlavou. Koľko to bolo? Veľmi veľa. Dnešný prepis na stránke SME hlas pripomínajúci pána Fica hovorí, ja len môžem povedať, že som zabezpečil, a toto môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40 plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze,  vlastnou hlavou. Čo k tomu dodať, dámy a páni?  Po zverejnení tejto informácie by dnes na pôde parlamentu mala byť iná mimoriadna schôdza, ktorá by hovorila o ohrození ústavných princípov tohto štátu. Či sa nám to páči alebo nepáči. A dovoľte mi, aby som úplne v závere, keďže tu niekoľkokrát odzneli invektívy, tak alebo narážky, pán poslanec Jarjabek, ak hovoríte o niečom, že je trestný čin, tak konajte. Vy ako poslanec Národnej rady viete čo treba robiť, netreba rozprávať do mikrofónu, ale treba konať. A pani poslankyni Vaľovej, ja už som jej to povedal viackrát, aby radšej trikrát rozmýšľala nad tým, čo hovorí, pani poslankyňa, niekoľkokrát z úst opozičných poslancov odznelo, že tento návrh podporíme aj keď neprejde náš pozmeňovací návrh. My nemáme problém s peniazmi, ktoré majú ísť na podporu občanom postihnutých povodňami. My máme problém s tým, kto má tie peniaze rozdeľovať. To, čo bolo za 4 roky a posledné informácie z médií nám dajú jasne za pravdu, že tento človek nie je zodpovedným na to, aby mohol úplne transparentne a čisto prostriedky rozdeľovať. Ďakujem pekne. (Potlesk.)

Deň v parlamente

<- ->