Vystúpenie v rozprave Vytlačiť stránku / Print page

Vystupujúci Miroslav Suja 
Dátum 24. 7. 2021 00:00 
Schôdza 35 
Tlač 614 
Bod rokovania Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 614) - prvé čítanie.
 
9:25:09 - 9:27:09 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
8.
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán kolega Dostál, spústa nezmyslov zaznela vo vašom vystúpení. Ja sa pýtam, keď je vakcína taká účinná a bezpečná, prečo nechcú farma firmy niesť zodpovednosť za tieto vakcíny. Ja som nepočul, že by ste vy povedal nejaké vedľajšie účinky tých vakcín. Vy tu len hovoríte, že treba sa očkovať aj štyrikrát, že je to dobré, že aj vy sa dáte štyrikrát. Tak už sami dobre viete týmto, že vakcína nie je slobodná, ale že sa bude musieť znova a znova očkovať. Váš premiér, premiér Izraela, vyhlásil, že im tam robí delta také problémy, a pri takej zaočkovanosti, ako majú. Tak vy spochybňujete vášho premiéra? Vy ste počuli vlastne aj premiéra Izraela, pán poslanec Dostál?
Tak, prosím vás, neklamte nám tu. Vy taká dokonalá vláda, ako môžete strácať kontrolu, akože ste stratili? Ale vy ste tú kontrolu stratili už dávno, pán poslanec Dostál. Keby ste miliardu neprehajdákali na sprosté a nepresné testovanie a tú miliardu by ste dali do zariadenia a vybudovania nových nemocníc, posilnenie lekárov a sestier, tak v živote tu nestratíme kontrolu. Lenže kšefty sú vám bližšie, kšefty sú vám bližšie!
A čo sa týka očkovania, ja mám pocit, že vy v SaS-ke máte akcie v týchto farmaceutických spoločnostiach. Inak si neviem vysvetliť, že vy tu verejne vykrikujete, že sa treba dať aj štyrikrát očkovať, že už nie dvakrát, nie, potom už aj štyri. Pani poslankyňa, prehrajte si záznam, povedal tri a keď bude treba, aj štyri. Ale vidíte, vy tu ešte klamete aj mne do očí, aj spravodajkyňa mi tu klame. Tak skúste si prehrať záznam, kde ste povedal tri a ak bude treba, aj štyri, aj štyri. Ale tak ako, ale nevadí, nebudem sa s vami hádať, ja vám to dokážem.
Takže nečudujem sa, že strácate kontrolu, pán poslanec Dostál. A keď hovoríte, že si máme hradiť sami nejaké zdravotné zariadenie, tak vy v SaS za to, že beriete drogy a máte s tým problémy, tiež by ste si mali hradiť sami, keď chodíte k lekárovi a fajčíte tu ako Turci.
10:29:24 - 10:30:11 Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
60.
Ďakujem za slovo, pán predseda. Vážení kolegovia, kolegyne, koaliční poslanci, týmto návrhom zákona... Vidím, že aj minister odišiel, radšej nechce počúvať pravdu (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán poslanec, prepáčte, pán minister išiel na toaletu, pri všetkej úcte, aj on je len človek a nemôže tunák ako...

Suja, Miroslav, poslanec NR SR
Nemáme tu ani ministra. Veď dobre, dá sa to povedať, že kvôli čomu odchádza...

Kollár, Boris, predseda NR SR
Tak vás upozorňujem...

Suja, Miroslav, poslanec NR SR
Aj pani Cigániková si tiež odišla na toaletu, ale dobre, však to je vaša vizitka.
16:00:06 - 16:02:06 Vystúpenie s faktickou poznámkou   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Áno, veľmi správne to povedal na záver svojho alebo svojej rozpravy Marek Kotleba, že ako opozícia by sme teraz mali držať spolu a neútočiť na seba, tak dúfam, že si všetci zapamätáme tieto slová, lebo neverím, že nejaký tu prítomný opozičný poslanec, ktorý bude pri hlasovaní, by zahlasoval ináč ako proti tomuto zákonu. My by sme mali svoje sily sústrediť na koalíciu, na vládu a vyvíjať tlak na nich a nevyviňovať sa tu navzájom, ak to nie je účelové a nebol niekto s niekým dohodnutý. Ale verím, že to tak nie je.
Viete, ako správne si povedal, Marek, menia sa tu termíny. Bolo dohodnuté, že Národná rada bude štvrtok. Na základe čoho sa to zmenilo? Vedeli, že opozícia je nachystaná na štvrtok, tak zrazu sa to zmenilo na piatok.
Včera sme sa tu pýtali, vážení kolegovia, kedy sa bude odvolávať Mikulec? Všetci ste to počuli - v stredu. Ak klamem, opravte ma. V stredu. Znova bola opozícia pripravená na stredu, zľakli ste sa, že vás je málo, nás bude dosť, tak zrazu je to dneska. (Reakcia z pléna: "V nedeľu je to.") Čiže zase v nedeľu. Ale Kollár nám hovoril, že to bude v stredu. Kollár nám včera povedal a predsedajúci, že to bude v stredu, vážení kolegovia.
Takže beriem to tak ako nefér, aj keď čo je tu fér, povedzme si na rovinu, nemáme si tu čo darovať, ale preto o to viac by sme my ako opozícia mali spojiť sily a dať to tejto koalícii vyžrať. Nemôže im to len tak prejsť. Tak ako tí ľudia bojujú za nás, za všetkých, a držia nám stránku vonku, naprieč politickým spektrom, je im to jedno, kto z akej strany je, aj napriek tomu by sme tu mali teraz spoločne potiahnuť nielen opozícia, ale myslím, že aj väčšina koaličných poslancov, ktorí tu ostali, že by sa mohli pridať k ľuďom.
Lebo, vážení kolegovia, váš jediný koaličný partner tu nesedí medzi vami, ale sedí vonku a stojí vonku a bojuje za národ. To je koaličný partner každého poslanca, ktorý tu sedí. Nie nejaká koaličná zmluva, zdrap papiera, ľudia, občania Slovenskej republiky sú naši koaliční partneri. A tým skladáme účty. Tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
18:28:51 - 18:30:51 Vystúpenie s faktickou poznámkou   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Taraba to veľmi správne povedal, že s každým chcete bojovať a ako ďalší môj predrečník presne poukázal. A popritom nezabúdate aj bojovať aj medzi sebou a na úkor svojich vlastných koaličných partnerov si robiť politické body. Som rád, že to ľudia vidia, že to tak vnímajú aj dneska pred Národnou radou a zistili akí hadi vlastne ste.
Hovoril si, že ste si privlastnili nejakú autoritu, ale alebo že kto vám dal tú autoritu. No, Tomáš, oni si tú autoritu privlastnili sami. Oni si privlastnili to, že chcú alebo chceli by rozhodovať o tom, čo ľudia majú robiť, čo môžu robiť a čo nie. Im sú úplne ukradnuté ich ľudské práva a slobody. Im je to úplne jedno. To, čo povieme je správne. Každý kto má iný názor, to je nesprávne. Oni nevnímajú vedcov, veľmi správne si povedal. Vnímajú len vtedy, keď im to vyhovuje. Akonáhle je nejaký iný vedecký názor, tak ich to nezaujíma a je jedno, či ten názor povedal nositeľ Nobelovej ceny. To, čo povie Krčméry je svätý grál. A keď povieme, že sa mýlil, tak veď každý má právo sa mýliť, vážení kolegovia, ale ako viete, že sa nemýli stále. Alebo väčšinou. A čo ak náhodou hovorí pravdu, že aký to bude mať dopad na plodnosť žien, ale vám aj to je ukradnuté. Plodnosť žien. Je vám to úplne jedno. Nikto nevie aký to bude mať dopad. Sám vám to povedal. Ale toto je už názor, ktorý vám nezapadá, tak toto zase jedným uchom dnu a druhým von. Vy tu nerešpektujete absolútne nikoho. Nikoho. Ste vytvorili dve kategórie ľudí. Vy chcete, aby jedna kategória ľudí nosila nášivku a tá druhá, aby bola potláčaná, alebo nosila nášivku a bola potláčaná a tá druhá velebená. Kto vám dal takú autoritu? Kto vám dal také právo? A čo sa týka toho pápeža, to sa nebudem ani vyjadrovať. Aspoň vieme, prečo pani poslankyňa Cigániková je tak dobre s ministrom. Však oni ako pápeža ani cirkev nemusia a minister im urobil medvediu službu alebo pre... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
22:10:09 - 22:11:20 Vystúpenie s faktickou poznámkou   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Ďakujem za slovo.
Dá sa povedať, že moji kolegovia povedali všetko. Pán poslanec Susko, (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané) podotkol, zákon bol schválený v prvom čítaní v rozpore s ústavou. Že je v konflikte s viacerými zákonmi. A myslíte si, že im to vadí? Ako skúsme si odpovedať. Myslíte, že im to vadí? Myslíte, keď tu bol nejaký rozpor so zákonom, tak sa poslanec zo SAS Alino Baránik vyjadril: No a čo. A presne tak isto sa stavajú aj k tomuto vašemu výkladu. No a čo. A to je smutné. Ten odborník, ktorí hneď po získaní titulu z práva išiel robiť do praxe taxikára. No a čo. Toto si oni myslia o zákonoch. A že ich porušujú? No a čo. A to povedal poslanec Alino Baránik priamo na grémiu pred všetkými. A takýto človek tu ide rozhodovať o osude všetkých Slovákov. To je aká úcta k zákonu? Aká úcta k ústave? Ďakujem za váš prejav, ale no a čo, to je odpoveď od koalície. To vám hovorím rovno za nich.
22:29:14 - 22:30:57 Vystúpenie s faktickou poznámkou   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Ďakujem za slovo pán podpredseda. Som rád, že Milan Mazurek to znova zhrnul a povedal všetko o čo tu ide v tomto zákone, a že čo ste všetko spáchali na ľuďoch. Viete tu jedna strana začnem SAS-kou, nazýva ľudí kolotočármi, že pán poslanec Žiak, ale samozrejme tu neni lebo sa nejedná o nič, nehlasuje sa, tak tu nemusí sedieť v parlamente. Ako chodí o desiatej, a potom o piatej a ide domov. Takže pán poslanec Žiak nazýva ľudí kolotočármi, Milan, presne si to povedal, toto je SAS-ka.
Druhý ďalší, nechcem ani povedať čo je ten no citrus Mirko Žiak, čo je základná potravina podľa neho sú citrusy, tak zasa ale bo Kazda. Kazda, hej pardon. Kazda, poslanec Kazda citrus. Podľa ktorého sú základné potraviny citrusy, zasa chce aby si nezaočkovaní platili komplet zdravotnú starostlivosť. Toto je výkvet táto strana.
Druhá strana Kollárovci, no čo poviem na Kollárovcov. Po tom, ako tu celý deň kritizovali vládny návrh zákona, nakladali mu, ľuďom sľubovali, že ho nepodporia, nakoniec za ten hlas zahlasujú. Tak ja sa pýtam, za koľko strieborných ste vy zradili Slovákov Kollárovci. Za koľko strieborných ste Kollárovci zradili Slovákov.
A na citrusa Kazdu nebudem reagovať, keď to ako pomätený na mňa tu kýva a mi ukazuje, lebo na to faktickú, takže to bude škoda míňať sekundy.

Deň v parlamente

<- ->