Vystúpenie v rozprave Vytlačiť stránku / Print page

Vystupujúci Radovan Sloboda 
Dátum 23. 7. 2021 00:00 
Schôdza 35 
Tlač 614 
Bod rokovania Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 614) - prvé čítanie.
 
21:52:47 - 21:54:17 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
18.
No ja len k tým rúškam, my sme tu sedeli celý čas, pokiaľ bola prerušená schôdza, v rúškach, čo sa o vás povedať nedá. (Reakcie z pléna.) Prosím? (Reakcie z pléna.) Dobre, budem, budem pokračovať. Môžete sa tuto aj rozkrájať a vykrikovať tieto vaše politické bláboly. Ak sem príde, a čo teda zrejme príde, tretia vlna, tak sem príde kvôli nezaočkovaným, nie kvôli zaočkovaným. Nezaočkovaní budú nositelia opatrení, ktoré sa potom budú musieť prijímať. Bude sa musieť znovu škrtiť ekonomika a budú to nezaočkovaní, preto si myslím, že je našou povinnosťou, ľudí, ktorí majú zdravý rozum, urobiť všetko pre to, aby sme čo najviac národa zaočkovali, a to motiváciou, nie žiadnymi donucovacími prostriedkami, ako sa to vy tu snažíte nám podsúvať neustále. Takto to jednoducho nie je. Ale aj napríklad aj ten vstup na tie futbalové štadióny, na kultúrne podujatia, na reštaurácie, tak to musí byť motivácia pre tých ľudí, aby sa nechali očkovať. A toto je cesta, ako dokážeme žiť aj s COVID-om. A toto vidíme, už takto to funguje v Británii a v iných európskych krajinách.
Ďakujem.
21:35:59 - 21:41:24 Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
4.
Tak, aleluja, dočkal som sa. Vážení páni, dámy, páni, pán predsedajúci, pán minister, tak po nejakých šiestich – ôsmich hodinách aj nejaká trošku iná, iný príhovor. Ja, naopak, na rozdiel od predrečníkov s vami absolútne súhlasím a návrh zákona, ktorý predpokladáte, považujem za veľmi dobrý a to preto, pretože môže znamenať postupný návrat našej krajiny do normálu. Keby sme si tak zaspomínali, tak asi sa už nebudeme pamätať na nejaký plný futbalový štadión alebo hokejový zápas, alebo nejaké plné tribúny, alebo kultúrne podujatie, kde by sme si zaspievali spolu s kapelou. No tak neviem teda, že kedy takéto niečo naposledy bolo, rok a pol, dva roky dozadu asi, no. A práve preto toto je cesta, tento zákon je cesta zažiť to, čo sme brali kedysi za samozrejmé. A nie, nie je to len obyčajné vrieskanie a tuto nadávanie, ako to robí opozícia. Lebo, milí kolegovia z opozície, vy ste v podstate zatiaľ nič nepriniesli. Vôbec nič ste nenavrhli, len tu rozprávate, rozprávate, šírite konšpirácie, hoaxy šírite o očkovaní, ako ubližuje, ako je ubližované aj vám. A ja si myslím, že vy to robíte že úplne zámerne, len aby ste vzbudzovali pozornosť, rozoštvávali spoločnosť a že vy vlastne ani nechcete, aby sme sa my vrátili do normálu, lebo potom by ste nemali témy, nemali by ste o čom rozprávať a v podstate sa riadite len heslom: Čím horšie, tým lepšie. Česť pár výnimkám teda.
Vráťme sa však k predkladanému návrhu zákona. Už niekoľko týždňov apelujeme na kompetentných a vládu, aby sme zabránili zruinovaniu športu na Slovensku. Pred pár dňami sme sa dozvedeli, že celé Slovensko sa nachádza v zelenej farbe, avšak zmeny pre šport sa neudiali takmer žiadne. Povoliť len maximálne tisíc fanúšikov na športové podujatie je cesta do záhuby pre športové kluby. Uvoľňovanie v ďalších sférach prichádza automaticky, a tak nastávajú situácie, keď sa v bazéne na kúpalisku tlačia ľudia bez rúšok a na otvorených arénach, kde sedia ľudia v rúškach, platia nezmyselné obmedzenia. (Ruch v sále. Hádka poslancov. Zaznievanie gongu.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Páni poslanci, prosím vás, dajte si rúška, pán poslanec Kotleba, Suja, Mazurek. Ďakujem. (Reakcia z pléna.) Pán poslanec Kotleba, dajte si rúško. Keď sa nedá dýchať, tak choďte na chodbu.

Sloboda, Radovan, poslanec NR SR
A tak sa pýtam, ako je možné, že na futbalovom štadióne, ktorý má kapacitu 20-tisíc miest, môže sedieť maximálne tisíc ľudí bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú očkovaní. Zákon, ktorý predkladá minister Lengvarský, prichádza s riešením a ráta s možnosťou navýšenia fanúšikov, ktorí by boli očkovaní. A toto je správna cesta a za touto cestou stojím a touto cestou som presvedčený, že sa musíme vydať.
Hoci návrh prichádza až dnes, som rád, že prichádza. Chcel by som však opäť apelovať na všetkých kolegov, aby sme nehľadali výhovorky, ale spravodlivé riešenia. Aj preto vás všetkých žiadam o podporu tohto zákona, pretože s ním budeme mať normu, s ktorou sa na Slovensku môže vrátiť život do normálu.
Asi sa všetci zhodneme, že očkovanie musí byť dobrovoľné. Z tejto tézy nechceme ustupovať, ale je správne, že zvýhodníme tých, ktorí sú zodpovední a sú zaočkovaní. Ak ale budete proti, milí kolegovia, potom je na mieste verejnosti priznať, že to budete vy, kto sa pričiní o kolaps športu, kolaps kultúry, ale v konečnom dôsledku aj ďalší kolaps ekonomiky na Slovensku.
Nemenovaný futbalový klub ráta na jeden zápas predkola Ligy majstrov stratu 100-tisíc eur. Všetko by mohlo byť inak, ak by sa tohto zápasu mohli zúčastniť aj fanúšikovia na požadovanú aktuálnu kapacitu. Zároveň tento klub chcel rozdať 10-tisíc lístkov pre zaočkovaných zadarmo. Nemohol. Lebo maximálne tisíc divákov. Myslím, že tieto príklady hovoria za všetko.
Ďakujem za slovo.

Deň v parlamente

<- ->