Dátum zadania
21. 3. 2007
Zadávateľ
Gábor Gál
Otázka
Pán premiér, ako docent práva nemáte vedomosť o tom, že pod pojmom páchateľ rozumieme osobu, ktorá trestný čin sama spáchala?
Adresát
predseda vlády SR Robert Fico
Dátum odpovede
22. 3. 2007
Zodpovedal
predseda vlády SR Robert Fico
Odpoveď
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, vážení členovia vlády, dovoľte aj mne ešte raz v úvode ospravedlniť pána premiéra, ktorý má štátnu návštevu a podľa dlhodobého protokolárneho programu sa musí zúčastniť na tomto prijatí. Dovoľte mi preto, aby som v mene pána predsedu vlády na niekoľko otázok odpovedal. Som veľmi rád, že môžem odpovedať práve pánovi poslancovi Gálovi, ktorý má tiež právnické vzdelanie.
Úvodom, samozrejme, pán poslanec, sa chcem poďakovať za vašu pozoruhodnú starostlivosť o vedomosti predsedu vlády z odvetvia trestného práva. Osobne mám pochopenie a zmysel pre takýto tréning a cibrenie mysle. Áno, pán poslanec, v určitom zmysle slova máte pravdu, na slovenskej politickej a mediálnej scéne je dlhodobo zaužívané sa zaoberať tým, kto a čo povedal a nemal povedať, alebo nepovedal, keď sa od neho očakávalo, že hovoriť bude. A takto v úvodzovkách vyslovené vety sa často stávajú predmetom reťazových reakcií o nekonečných traktátoch na tému povedaného, do pozadia ustúpi samotný obsah diskutovaného predmetu, zámer politika urobiť taký alebo opačný krok v praktickej politike. Slová a vety vyslovené na tlačových konferenciách, ako by boli najvyšším ukazovateľom správnosti, alebo nesprávnosti spravovania vecí verejných, boli predmetom a obsahom hospodárskeho a sociálneho pokroku. Dá sa povedať, že v najširšej miere sa tu ukazuje, že vám v žiadnom prípade nejde o obsah, ale o formu.
Majstri duchovného slova hovoria, že Pán Boh dáva fakty a diabol interpretácie. Informácia a fakty sa dajú povedať dôsledne alebo povrchne, anemicky alebo s mocou, ktorá dokáže vytvárať schémy správania alebo spoločenské normy. Je taký príklad, keď Jesse Jackson počas svojej prezidentskej kampane v roku 1984 chcel svojich oponentov prichytiť a utvrdiť z výberového servírovania informácií, vedome novinárom rozprával vymyslenú historku, ako rád spoločne s pápežom Jánom Pavlom II. chytali v malej loďke ryby. V jednom momente silný vietor schytil pápežovu prikrývku hlavy a odniesol ju niekoľko desiatok metrov.
Chvíľu sedeli obaja zaskočení, potom Jackson vyskočil z loďky a brodiac sa vo vode zachytil pokrývku hlavy pápeža a doniesol ju späť pápežovi. Reportéri boli celý čas v loďkách a sledovali celú udalosť. Jackson zakončil svoje rozprávanie slovami: Viete, ako zneli titulky novín na druhý deň? Po tejto udalosti Jesse Jackson nevie plávať. Anekdota výstižne ukazuje, že aj nevinné brodenie sa vo vode sa dá interpretovať negatívne a prinajmenšom uštipačne.
Ale vrátim sa k téme. Ako minister vnútra mám dostatočné skúsenosti s používaním a citovaním z materiálov, ktoré zachytávajú a dokumentujú určité dianie z minulosti. Vybral som si z verejne dostupných zdrojov mediálne zachytené slová vo vzťahu k bulharským sestričkám a predpokladám, že sem smeruje vaša otázka, pán poslanec. Môžem otvorene a jednoznačne konštatovať, že predseda vlády nikdy nevyslovil, že bulharské sestričky sú páchateľmi. Analýza spomínaných podkladov však rovnako poukazuje, že už niekoľko týždňov pred cestou do Líbye existovali všemožné snahy účelovo konfrontovať predsedu vlády s touto témou, kombinovať, klásť nášľapné míny a čakať, či sa chytí, alebo nie. Keďže sa nechytil, bolo nutné opäť účelovo interpretovať premiérovo vyjadrenie a je mi iba ľúto, že sa na ňom zúčastňujete aj vy, človek tiež s právnickým vzdelaním. Opakujem, že predseda vlády nikdy nevyslovil, že bulharské sestričky sú páchateľmi.
V danej súvislosti veľvyslanec Bulharskej republiky uviedol pre agentúru SITA: „Neverím, že slovenský premiér Robert Fico označil palestínskeho lekára a bulharské zdravotné sestry za páchateľov.“ Predseda vlády problematiku viackrát objasnil a vysvetlil tak, že každý, kto jej chcel porozumieť, porozumel. A kto tomu porozumieť nechcel a nechce, tomu je vlastne zbytočné niečo objasňovať a vysvetľovať, pretože nemá záujem, aby to pochopil.
Je mi ľúto, že ste takúto precíznu právnu terminológiu nepoužívali pri medializácii činnosti údajných páchateľov v nemenovanej kauze, ktorú ste oného času zastupovali, či už ako advokát alebo mediálny manažér. Vtedy ste hľadali páchateľov údajného útoku s národnostným podtextom. Podľa tlače vo vyšetrovacom spise sú podľa právnika Gála závažné nedostatky a z celého spisu jasne vyplýva, že orgány činné v trestnom konaní nevykonali všetky dostupné metódy na zistenie páchateľov, naopak, všetky svoje sily sústredili na bagatelizovanie prípadu.
To ste sa už nepohybovali iba v rovine trestnoprávnej a pokiaľ ide o prvý odsek § 19 Trestného zákona, rovnako ste používali širší význam slovenského slova „páchať či spáchať niečo“, najmä so zreteľom na kontext, t. j. textovú spojitosť. V právnej praxi sa často používa aj spojenie podozrivý páchateľ, obvinený páchateľ alebo odsúdený páchateľ, a to ešte pred právoplatnosťou súdneho výroku o vine, a teda v čase, kedy platí v plnom rozsahu zásada prezumpcie neviny. To znamená, že aj na takto označenú osobu sa musí pozerať ako na nevinnú. Čiže uvedené označenie ešte vôbec, ale vôbec neznamená, že táto osoba je vinná a že to, z čoho je obviňovaná, aj spravila. O právoplatnosti súdneho výroku o vine sa obžalovaný stáva formálnoprávne páchateľom bez ohľadu na to, či skutok spáchal, alebo nie. V tomto prípade už ide o terminus technicus, ktorý je právne čistý, ale opäť nevyjadruje presvedčenie toho, kto je, kto tento pojem použil o vine takto označenej osoby, ale iba akceptáciu tej skutočnosti ako faktu existencie právoplatného súdneho výroku o vine, viď mnoho justičných omylov.
Áno, pán poslanec, aj takýmto spôsobom je možné sa zviditeľniť, ak nie sú iné témy, aj takto je vhodné zalievať a zalievať a možno takéto témy prinesú aj nejaké ovocie. Chcem vám povedať, že tiež ste používali slovo páchateľ tam, kde páchatelia nie sú. Tiež ste používali slová páchatelia tam, kde je nanajvýš právne pochybné, že by vôbec niekedy mohli existovať. Sám seba ste aj pri tejto otázke z toho usvedčili.
Ja by som ešte rád k tomuto povedal krátku faktografiu. Tým, že predseda vlády Robert Fico počas jeho oficiálnej návštevy Líbye v dňoch 21. a 22. februára ako predseda vlády členskej krajiny Európskej únie na všetkých stretnutiach s predstaviteľmi Líbye komunikoval oficiálny postoj Európskej únie k prípadu obvinených bulharských zdravotných sestričiek a palestínskeho lekára, zo záznamov z rokovania jednoznačne vyplýva, že predseda vlády Slovenskej republiky žiadal líbyjskú stranu o spravodlivý proces a humánny prístup k obvineným osobám. Líbyjským predstaviteľom odovzdal aj list prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ktorý bol formulovaný v tom istom duchu. Predseda vlády takto jasne preukázal solidaritu Bulharsku ako členskému štátu Európskej únie.
Treba zdôrazniť, že predseda vlády Slovenskej republiky na rokovaniach v Tripolise preukázal už jeho tradičný záujem o obete trestných činov. Nikto nemôže spochybniť skutočnosť, že došlo k infikovaniu niekoľko sto detí vírusom HIV a že už viac ako 60 detí na túto infekciu zomrelo. To vám je, pán poslanec, asi úplne jedno. Takýto postoj nakoniec vyplýva aj z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, ktoré, citujem, hovorí: „Do popredia záujmu celého trestného systému vláda Slovenskej republiky kladie starostlivosť o obete trestných činov. Aj preto predseda vlády Slovenskej republiky ponúkol líbyjskej strane pomoc pri diagnostikovaní a nastavení liečby pre skupinu takto postihnutých detí a v súčasnosti sa prijímajú opatrenia na realizáciu tohto humanitárneho projektu. Predseda vlády Slovenskej republiky nikdy neoznačil bulharské sestričky, ešte raz to hovorím, a palestínskeho lekára obvinených v Líbyi za právoplatne odsúdené osoby, ako sa to snaží niekto interpretovať. V súlade s vyhláseniami počas tlačovej konferencie v Tripolise konanej 22. februára 2007 predseda vlády ihneď po príchode na územie Slovenska telefonicky informoval bulharského partnera Sergeja Staniševa o obsahu rozhovorov, týkajúcich sa obvinených bulharských sestričiek. Nedorozumenia spojené zlou interpretáciou alebo zlomyseľnou interpretáciou jedného zo základných pilierov modernej trestnej politiky, že stredobodom trestného systému musí byť obeť, a nie páchateľ, boli okamžite vysvetlené a celá vec bola v ten istý deň aj uzatvorená.
Je prekvapujúce, že po oficiálnych vyhláseniach predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica a predsedu vlády Bulharska pána Staniševa 23. februára 2007, ktoré jednoznačne potvrdili obsah rozhovorov a záujem Roberta Fica postaviť sa v zmysle postojov Európskej únie na stranu obvinených, existujú snahy túto problematiku politicky zneužívať. Je pravda, pán poslanec, že niekoľko káuz, ktoré by sa dali politicky zneužiť, radi vždy využijete.
Rád by som povedal, že k tejto téme mám aj osobne veľmi blízko z jedného prostého dôvodu. Z jednej polovice je moja krv bulharská. Pán poslanec, až dostanete slovo, potom hovorte, zatiaľ vás nepočujem, ste strašne ďaleko. Aj moja krv je z polovičky bulharská a preto som mal mimoriadny záujem na tom, aby sa tieto veci cestou pána predsedu vlády jasne vysvetlili. Pán poslanec, ja rozumiem, že slušné správanie vám nič nehovorí, ale keď budete na mňa kričať počas toho, čo rozprávam, zjavne vám nebudem vedieť na vaše otázky odpovedať. Budete mať dve minúty na to, aby ste mi mohli položiť tú otázku a teraz ani neviem, či hovoríte po slovensky alebo inak. Vážne, ja ho nepočujem, lebo v podstate ... (Hlasy z pléna.)
Dobre. (Potlesk.) Čiže, pán poslanec, ja mám pocit, že hovorím k otázke. Ja chápem, že pravda je vec, ktorá vás mimoriadne znervózňuje. Akonáhle čelíte reálnej pravde, tak ste v koncoch. Ste nervózny, trasú sa vám kolená, potia sa prsty. Pochopte to, toto je pravda, pán poslanec, a ja rozumiem, že je vám to trápne. (Potlesk.) A čo je najlepšie, sám by ste sa nestrápnili, keby ste takú trápnu otázku nepoložili.
Čiže ja vám ešte raz odpoviem k tej otázke. Sám som bol pred dvomi týždňami v Bulharsku na oficiálnej návšteve, kde som sa rozprával s ministrom vnútra Bulharskej republiky a túto tému sme otvorili. Nikto iný, okrem vás túto tému nespochybňuje, pretože to bolo jasne povedané. A keby ste si pozreli záznam, vedeli by ste, že nikdy predseda vlády Robert Fico nepovedal a neodpovedal na tú otázku spôsobom, že bulharské sestričky sú páchateľmi, pretože sám som sa niekoľkokrát o to intenzívne zaujímal, už aj z dôvodu, ktorý som vám tu vysvetlil. (Potlesk.) Poprosím vás, pán poslanec, v zmysle všetkých tých pravidiel, ak náhodou máte nejakú otázku.
Doplňujúca otázka
Ja by som sa najprv spýtal, že videli ste tú otázku, čítali ste otázku, ktorú som položil, lebo veľká časť odpovede smerovala absolútne niekde inde. Čo sa týka prípadu Maliny Hedvigovej, som prekvapený, že ste toto spomenuli, ale na to len poviem jednu vec, pán minister, a počúvajte, dobre počúvajte. K tejto téme sa nebudem vyjadrovať, lebo tiež sa chcem dožiť vnúčat tak isto ako Malina Hedvigová alebo jeho právni zástupcovia ... (Smiech v sále.) Áno, smejete sa, kolegyne, kolegovia, ale, bohužiaľ, veci sa majú takto. Dobre, nazvali ste ma diablom, nevadí... To už je vaša vec, nech to posúdia vaši voliči. Ale, pán minister, otázka bola adresovaná na premiéra, nie na vás. Ja som vás počúval, kým ste odpovedali v mene pána premiéra Fica. Vy ste už aj v minulosti zneužívali inštitút hodiny otázok tým, že ste vyčerpali celú dobu, ktorá bola na to vyčlenená. Teraz to robíte opakovane. Ale len záverom, čiže, pán premiér Fico na svojom brífingu nepoužil pojem páchateľ? To mi chcete povedať? Nepoužil pojem páchateľ? Použil, alebo nepoužil? Použil.
Doplňujúca odpoveď
Pán poslanec, veľmi rýchlo vám poviem, slečna študentka, ktorú ste obhajovali, sa nevolá Malina Hedvigová, ale Hedviga Malinová po prvé. (Potlesk.) Len aby ste vedeli presne meno svojho bývalého klienta. A po druhé vám chcem povedať, že v súvislosti s bulharskými sestričkami nepoužil spojenie, že bulharské sestričky sú páchateľmi. Ďakujem pekne.