Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Dušan Jarjabek

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 19. 4. 2006 
Zadávateľ Dušan Jarjabek 
Otázka Pán premiér, pred trištvrte rokom ste prezidenta požiadali, aby pána Chmela odvolal z funkcie ministra kultúry, pred mesiacom ste mu zasa dali návrh, aby ho do úradu vymenoval. Predpokladáte, že udržíte integritu tohto postoja až do volieb, alebo opäť zmeníte názor? 
Adresát predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Dátum odpovede 20. 4. 2006 
Zodpovedal podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky 
Odpoveď Ďakujem pekne. Ctený pán poslanec, ďakujem pekne za vašu otázku a dovoľte mi, aby som vám tlmočil odpoveď pána premiéra. Odpoveď je v písomnej forme a vo forme jednej jedinej vety. Pán premiér si myslí, že funkcia ministra kultúry je obsadená správne. Ak dovolíte, za seba by som pridal ešte jedno vysvetlenie, pretože som bol pri tomto procese. Pán premiér vtedy, keď bol nútený odvolať pána Chmela z tohto postu, konal pod tlakom koaličnej dohody, a teraz, keď vymenoval pána alebo navrhol vymenovať pána ministra Chmela do tejto funkcie, konal na základe vlastných úvah. 
Doplňujúca otázka Mrzí ma, že tu nie je pán premiér a ešte viac ma mrzí, že tu nie je pán minister kultúry Chmel, lebo na neho, aj na pána premiéra vlastne mám svoje otázky, dve. Nuž ale, keďže, pán podpredseda vlády, vy ho zastupujete, možno budete mi vedieť aj objasniť tieto veci. Totižto pri druhom menovaní sa hovorilo pri pánovi ministrovi kultúry Chmelovi o nejakej satisfakcii, to znamená, ako keby pána Chmela bol pán premiér odvolal na základe nejakého straníckeho rozhodnutia pána vtedajšieho šéfa Ruska, avšak vieme všetci dobre, že to tak nebolo, lebo pán minister Chmel vtedy rozprával o tom, že odchádza na vlastnú žiadosť a dlhodobo, to znamená, ako keby to s pánom Ruskom nemalo nič spoločné, no a na tom si minister Chmel v podstate postavil aj svoj nezávislý a nadstranícky „imidž". Dnes pán premiér hovorí o akejsi satisfakcii. Neviem, či straníckej satisfakcii, možno nejakej koaličnej satisfakcii, ale v každom prípade sa to bije s tým, o čom hovoril pán minister kultúry. Zaujímalo by ma, čo je poslednou pravdou pána premiéra a pri tejto chvíli, keď som si teda tieto veci dával dokopy, ma napadol smutne známy politik, československý vtedy, Bacílek, dovolím si ho odcitovať, ktorý povedal doslova, citujem: „Měnit svoje názory nemám ve zvyku, aj keby jsem to urobil, tak mi nikdo nebude věřit." No tak by ma teda zaujímalo, vážený zastupujúci pán podpredseda vlády, či to podľa vás niečo pánovi premiérovi pripomína, alebo nie. 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem pekne, pán poslanec, za doplňujúcu otázku. Dovoľte mi, aby som vám navrhol, ak budete mať presné otázky, buď na pána premiéra, alebo na pána ministra Chmela, môžete toto urobiť v bode interpelácií. Teraz mi dovoľte, aby som zopakoval to, čo som povedal v prvej časti mojej odpovede. Podľa mojich vedomostí, keď bol pán premiér nútený dať návrh na odvolanie pána Chmela, konal pod tlakom politických dohôd a koaličnej dohody, to znamená, nie z vlastnej vôle. Keď teraz pred niekoľkými týždňami dal návrh na vymenovanie, na opakované vymenovanie pána Chmela na tento post, podľa môjho názoru konal z vlastnej vôle a aj tým, čo povedal verejne, že to chápe aj ako určitú satisfakciu, pravdepodobne chcel podčiarknuť tento rozmer tohto kroku. S detailmi, prosím, sa obráťte na pána premiéra alebo na pána ministra Chmela. Ďakujem pekne. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.