Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Dušan Jarjabek

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 19. 4. 2006 
Zadávateľ Dušan Jarjabek 
Otázka Pán minister, predpokladám, že ako odborník na maďarskú literatúru, ste už sledovali nový kanál maďarskej štátnej televízie, určený najmä pre zahraničie a nazvaný príznačne Autonómia. Čo si o takomto vysielaní myslíte? 
Adresát minister kultúry SR Rudolf Chmel 
Dátum odpovede 20. 4. 2006 
Zodpovedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Eduard Kukan 
Odpoveď Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, vážený pán poslanec, musím konštatovať, že dávno som nedostal takú subjektívnu otázku, ako je táto. Napriek vášmu predpokladu, že ako odborník na maďarskú literatúru som už sledoval nový kanál maďarskej televízie Autonómia, musím uviesť, že to tak nie je. Preto vám nemôžem sprostredkovať svoj osobný názor na túto televíznu stanicu. Ako minister kultúry nie som kompetentný hodnotiť žiadne televízne stanice, domáce ani zahraničné. A keďže v otázke uvádzate, že názov stanice je príznačný, predpokladám, že ňou mierite skôr do vôd iných rezortov, ako je ministerstvo kultúry. A možno je to aj problém pre porovnávaciu jazykovedu, ak by napríklad niekto chcel tento názov porovnať s takými príznačnými názvami televízií, ako je napríklad Makríza či Joj. Ďakujem pekne. 
Doplňujúca otázka Opäť nemôžem odpovedať tak, ako by som chcel, keďže tu nie je pán minister kultúry. Ale využijem to, že je tu pán minister zahraničných vecí a položím v tejto chvíli, ak dovolíte, pán minister, ste tu v zastúpení ministra kultúry, a nie je to celkom téma, ktorá by sa netýkala aj ministerstva zahraničných vecí, ale z úplne iného pohľadu, ako by si niekto myslel. Na zahraničné vysielanie Slovenského rozhlasu ministerstvo vyčlenilo na tento rok 10 mil. korún slovenských, čo bolo zaplatené z rezortu ministerstva kultúry. Slovenský rozhlas zahraničné vysielanie má zatiaľ aj zo zákona. Slovenská televízia zahraničné vysielanie nemá. Dokonca ministerstvo kultúry, aby sa vyhlo financovaniu takejto dôležitej veci, si dalo spraviť zvláštny audit svojho zákona, či vôbec je povinné platiť ministerstvo kultúry z platného zákona o Slovenskom rozhlase, to je zákon, ktorý predkladalo ministerstvo kultúry, tu sme ho schvaľovali a tento zákon, proste tento audit vyšiel tak, že áno, má platiť. Len ministerstvo kultúry vtedy zase položilo takú otázku s veľkým otáznikom, že ale nie je tam napísané koľko. Tak dalo 10 mil. korún a tak sa rozhlas, samozrejme, dostal do dlhu, tuším, okolo 40 mil. korún to je v rámci tohto obdobia. Mňa by zaujímalo, pán minister zahraničných vecí, čo si vy myslíte v tejto chvíli a kto by vlastne mal prevziať tento horúci zemiak toho platenia. Lebo viete, veď aj vo výbore sme sa o tom bavili a či vôbec má význam takéto vysielanie pre zahraničných Slovákov, lebo Maďari to pochopili. To je vysielanie určené, to je vysielanie určené aj pre zahraničných Maďarov. Takže, čo si vy o tom myslíte, o tomto probléme? 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem za otázku, pán poslanec. Ja si o tom myslím, že zahraničné vysielanie Slovenskej televízie pre Slovákov žijúcich v zahraničí je veľmi potrebná vec. Viem o tom dokonca to, že technické požiadavky alebo predpoklady sú na svete, že by to technicky nebol až taký veľký problém túto akciu realizovať. Problém je vo financovaní. To je, bohužiaľ, vec, kde všetky diskusie väčšinou končia na otázke finančných prostriedkov a peňazí. Zatiaľ sa nepodarilo zo štátneho rozpočtu vyčleniť potrebné finančné prostriedky. Viem o tom, že aj vedúca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí pani Privarová sa nevzdala ešte myšlienky a ďalej sa snaží získať takéto prostriedky. Ja ju v tom podporím. To si o tom myslím. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.