Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Dušan Jarjabek

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 19. 4. 2006 
Zadávateľ Dušan Jarjabek 
Otázka Pán minister, rozhodne o riaditeľovi SND skôr štylistická úroveň projektu, alebo formálna dokonalosť - teda úprava, väzba a podobne? 
Adresát minister kultúry SR Rudolf Chmel 
Dátum odpovede 20. 4. 2006 
Zodpovedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Eduard Kukan 
Odpoveď Vážené panie poslankyne, páni poslanci, pán poslanec, budem čítať odpoveď pána ministra kultúry v prvej osobe. Vážený pán poslanec, nepredpokladal som, že práve vy budete nositeľom bagatelizovania procesu výberu generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla, jednej z najstarších erbových inštitúcií rezortu kultúry. Spravil som všetko pre to, aby proces výberu prebehol zodpovedne, aby bola komisia vyvážená a všeobecne akceptovaná a aby rozhodovala podľa exaktných kritérií, medzi ktorými som zatiaľ nepočítal ani so štylistikou, ani formálnou dokonalosťou projektu. Aj keď neskrývam svoje presvedčenie, že budúci generálny riaditeľ Slovenského národného divadla by mal vedieť po slovensky a tiež by mal byť schopný písomne, vrátane formálnych náležitostí predložiť svoje idey a predstavy. Nie sú to však jediné dispozície, ktorými by mal byť vybavený. Aj pri tejto príležitosti by som však chcel, vážený pán poslanec, opätovne zdôrazniť, že výber generálneho riaditeľa SND musí byť rýdzo profesionálnou, odbornou záležitosťou a je, jemne povedané, veľmi nevhodné doň zaťahovať politiku, ideológiu, ba čo i len pozerať naň politickými okuliarami. Nespočetne krát som už aj v minulosti pripomínal, že tento rezort viac ako iné nemôže vo svojom praktickom výkone podliehať straníckym záujmom či direktívam. Vy, vážený pán poslanec, predsa viete lepšie ako ja, že výkon operného speváka, činoherca, režiséra, ale aj riaditeľa divadla predsa nemôže mať nič spoločné s politikou. Ak má, zle je s operným spevom, réžiou, ale i vedením divadla. Preto verte, že tak ako pri posudzovaní štylistickej úrovne, tak ani pri posudzovaní koncepcie a vízie uchádzačov o funkciu generálneho riaditeľa SND pôjde len a len o čo najobjektívnejší vecný výber uchádzača a nie o dennú politiku. Vari sa dohodneme na tom, vážený pán poslanec, že umenie sa celkom dobre nedá rátať na volebné obdobia. Pri mojom znovunastúpení na post ministra ste kdesi, vážený pán poslanec, vyhlásili, že, citujem, „si ma nesmierne vážite". Ďakujem vám za tento kompliment aj dodatočne a predpokladám, že obsahuje aj dôveru, že nemienim ani s funkciou generálneho riaditeľa SND, ani s osudom slovenskej kultúry vôbec kupčiť či čachrovať. Preto som sa, hádam, naozaj na ministerstvo kultúry nevracal. V každom prípade si vás dovolím, vážený pán poslanec, požiadať o osobné stretnutie, pri ktorom by sme mohli vari dôjsť k názoru, ktorý by bol v prospech Slovenského národného divadla aj celej slovenskej kultúry. 
Doplňujúca otázka Som trošku v nevýhode, lebo to, čo ste prečítali, pán minister zahraničných vecí, je viac-menej osobné a ja by som v tejto chvíli veľmi rád osobne odpovedal pánovi ministrovi kultúry, avšak nemám tú možnosť. Povedal by som pánovi ministrovi kultúry znovu, že si ho vážim ako kultúrneho barda, práve preto a z tohto dôvodu mám otázky na neho, ktoré mám. A tie otázky sú veľmi jednoduché. Prečo, akým spôsobom chce dotyčný riaditeľ národného divadla mať isté noty, keď ich nemá z ministerstva kultúry, v tejto chvíli ministerstvo kultúry jasne nedefinovalo, na koľkých scénach bude národné divadlo hrať, s koľkými ľuďmi, aké žánre chce robiť a hlavne, aké finančné prostriedky na to dostane. To mali byť moje otázky na pána ministra kultúry. No a potom, viete, ešte vzbudzuje tu po tých rôznych debatách s pánom ministrom kultúry, čo som mal za tie dva roky, hovorím ešte raz, veľmi korektné, ale treba opäť povedať veľmi na rovinu, že pán minister nás ubezpečoval najskôr, že do novostavby treba zaangažovať zahraničného spoluinvestora, o rok neskôr nám vysvetľoval, že celý areál treba predať, neskôr sa vyjadroval k správcovskej spoločnosti, no a teraz hovorí, že to treba dokončiť z verejných zdrojov. No tak som sa ho chcel spýtať, či vlastne teraz súhlasí so svojím vlastným názorom alebo vlastne, ako to bude všetko celé pokračovať, pretože voľba generálneho riaditeľa to je voľba s istým nastaveným problémom. Ale veľmi ďakujem aj za túto odpoveď, pán minister zahraničných vecí, a to snáď aj osobne s pánom ministrom kultúry. 
Doplňujúca odpoveď Pán poslanec, ďakujem, budem to verne tlmočiť ministrovi kultúry a znovu by som chcel povedať, že ma prosil, aby som ešte raz povedal, že sa veľmi rád s vami osobne stretne, že si vyhradí dostatočný časový priestor, aby ste sa mohli porozprávať a dodal ešte, že k noblesnosti tohto stretnutia a kvalite rozhovoru by prispelo, keby sa odohral nad fľaškou dobrého slovenského červeného vína a predpokladá, že tú fľašku s veľkou radosťou donesiete vy, pán poslanec. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.