Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Ivan Hopta

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 18. 5. 2005 
Zadávateľ Ivan Hopta 
Otázka Je pravdou, že po budúcich parlamentných voľbách dôjde k zvýšeniu veku na odchod do dôchodku z terajších 62 na 65 rokov? 
Adresát predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Dátum odpovede 19. 5. 2005 
Zodpovedal predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Odpoveď Nie, pán poslanec, nie je to pravda. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nepripravuje žiadnu legislatívnu zmenu zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorá by tak, ako sa pýtate, zvyšovala dôchodkový vek zo 62 na 65 rokov. V súčasnosti, ani v dohľadnom čase vláda nepripravuje žiadny takýto návrh. 
Doplňujúca otázka Pán predseda vlády, chcem vám osobne povedať, že vám neverím, pretože ani pred minulými parlamentnými voľbami ste nehovorili o tom, že zvýšite vek odchodu do dôchodku a zvýšili ste pre ženy napríklad z 55 na 62 rokov. Čiže, to je o 7 rokov. A my sme už dostali v niektorých dokumentoch z ministerstva práce, sociálnych vecí a bolo aj v odbornej tlači písané o tom, že sa zvažuje po parlamentných voľbách zvýšenie veku na odchod do dôchodku na 65 rokov. Ja si myslím, že ani nič iné teraz ste nemohli povedať, pretože by to bola asi zlá predvolebná kampaň, podobne ako keby ste schválili zákon o zvýšení poplatku. Čiže, len chcem konštatovať - nemám otázku -, že v tejto veci vám naozaj neverím. 
Doplňujúca odpoveď Pán Hopta, no tak, či mi veríte, alebo neveríte, to ja už nechám na vás. Vy ste sa priamo opýtali, ja som vám priamo odpovedal. Treba povedať pre poctivosť, že ministerstvo v každej krajine - ministerstvo práce, sociálnych vecí, podobne orientované ministerstvo - robí prognózy na niekoľko desaťročí dopredu. Aj naše ministerstvo, pokiaľ som informovaný, robí isté matematické prepočty až do roku 2080. A viete veľmi dobre, že viaceré krajiny na svete, aj Európa čelí istému protirečeniu. Je nás stále menej občanov, dožívame sa stále dlhšieho veku, ale, samozrejme, veľmi si želáme, aby sa dôchodkový vek udržal. A to je napätie, to je protirečenie, s ktorým sa trápia aj Francúzi, aj Rakúšania, aj Briti, aj Taliani. Ale na takto postavenú otázku, či pripravujeme po voľbách a v súčasnosti - teda však voľby budú na jeseň budúceho roku -, či pripravujeme takéto opatrenie, odpoveď znie celkom jednoznačne, pán poslanec, nie, nepripravujeme. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.