Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Karol Ondriaš

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 22. 10. 2003 
Zadávateľ Karol Ondriaš 
Otázka Podľa ekonómov mladý človek potrebuje 4 životy, aby si z priemerného platu našetril na 3-izbový byt. Otázka: Čo poradíte mladému človeku, aby to stihol za 10 rokov? 
Adresát predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Dátum odpovede 23. 10. 2003 
Zodpovedal predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Odpoveď Pán poslanec, nemohol som nepostrehnúť, že výpočty vašich ekonómov majú zvláštne, možno trocha akademické základy. Zvolili ste si kombináciu priemerného celoslovenského platu a najdrahšieho slovenského, teda bratislavského bytu. Nebudem otravovať číslami, ale moji ľudia mi ich pripravili veľmi precízne. Z vašej otázky preto nadobúdam pochybnosti o tom, či chodíte medzi ľudí. Či chodíte napríklad medzi aktívnych starostov a primátorov, ktorí vo svojich mestách a obciach vytvárajú príležitosti pre mladých ľudí. Pán poslanec, ja som navštívil mnoho takýchto slovenských miest a mnoho takýchto slovenských obcí. Stretol som sa s mnohými šikovnými ambicióznymi ľuďmi, a preto viem, čo sa dá dosiahnuť, keď je napríklad v obci alebo meste dostatok záujmu, vôle a energie. V lete som bol napríklad v Strečne a spomínam si, že tamojší starosta postavil pre mladých nájomné byty. Štát vytvoril podmienky na získanie podpory a Alfonz Klocáň, starosta Strečna, tieto podmienky jednoducho využil. Neprepočítaval, koľko životov musí prežiť, aby si mohol kúpiť byt na hlavnom námestí v Bratislave, ale vymyslel projekt, v ktorom časť prostriedkov pochádza z obecného rozpočtu, ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja a Štátny fond rozvoja bývania mu dali zvyšok a mladé rodiny získavajú výhodné bývanie. Odporúčam vám návštevu do Strečna, pán poslanec, práve teraz začiatkom novembra plánujú tieto byty sprístupniť 12 rodinám. Spomínam si, že 3 z nich pre mladých učiteľov, aby si ich v obci udržali. V Strečne postavili za jeden rok 12 nájomných bytov. Od štátu dostali na ne takmer 8 mil. Sk. Okrem tradičných bytových jednotiek sú tam aj 2 bezbariérové byty. Mladé rodiny budú za trojizbový byt platiť nájomné vo výške 3 600 Sk, pán poslanec. Nájomné v jednoizbovom byte bude predstavovať 1 785 Sk. A to všetko vďaka šikovnému starostovi a jeho kolegom. A dovolím si povedať, aj vďaka vládnemu programu pre rozvoj obecných nájomných bytov. Ale čo je ešte dôležitejšie, je skutočnosť, že takýchto príkladov, ako som uviedol zo Strečna, je na celom Slovensku veľmi veľa, len je potrebné chodiť s otvorenými očami a nepestovať demagógiu. Je veľa miest, kde majú ľudí, ako je starosta zo Strečna a ich prácu je nutné vyzdvihnúť a pochváliť. Spomeniem ešte aspoň jeden takýto príklad. Komplex nájomných bytov v historickom meste Trnava bol dokonca odborníkmi ocenený ako progresívne a cenovo dostupné bývanie. Bol by som veľmi rád, keby si každá mladá rodina mohla bez problémov založiť rodinu a zafinancovať si kúpu vlastného bytu. Nikde na svete to však takto a automaticky nefunguje. Vláda nie je stavebná firma. Čo však môžeme a robíme, to je vytváranie podmienok, ktoré umožnia sociálne slabším mladým rodinám kvalitne bývať. A, samozrejme, ekonomicky sa zviechať a dospieť časom aj k tomu, že si budú môcť takéto kvalitné bývanie obstarať aj do súkromného vlastníctva. Štát nepodporuje len nájomné byty, ale aj individuálnu výstavbu prostredníctvom dotácií Štátneho fondu rozvoja bývania. 
Doplňujúca otázka Ďakujem, pán premiér, za odpoveď. Zrejme vy chodíte medzi iných ľudí, ako chodím ja. A zrejme chodíte viac medzi primátorov, ako medzi ľudí. Chcel by som povedať, že ešte v roku 1989 sa odovzdávalo ročne 34 tisíc bytov a ten deficit je dnes144 tisíc. A vy tu stále hovoríte 12 bytov, 15 a 20. Ďalej by som chcel povedať, že choďte medzi mladých ľudí v Bratislave a spýtajte sa ich, dokedy asi našetria na byt, ktorý stojí 1,5 milióna. Alebo skúste si zobrať priemerný plat a skúste si vy šetriť na byt v Bratislave. Ďakujem pekne. 
Doplňujúca odpoveď Bolo šarmantné počuť, pán poslanec, že chodím viac medzi primátorov, ako medzi ľudí. Ale, ale rád by som to ešte doplnil, pán predseda. Rád by som to možno doplnil o dve, tri poznámky. Pán poslanec, moji kolegovia spolupracovníci mi napísali, že ste napísali knižku Zamatová revolúcia a rodeo veľkých samcov. Vyšlo to vraj v roku 2000 a mám tu krátky citát z vašej knihy: „V socialistickom systéme sa mi niektoré veci páčili a niektoré nie. V súčasnom kapitalistickom systéme sa mi tiež niektoré veci páčia, ale niektoré nie. Aby som to skrátil, budem ďalej opisovať iba tie, ktoré sa mi nepáčia.“ To je citát z vašej knihy, ktorý má podľa môjho názoru aj istý šarm, aj istú výpovednú hodnotu. Skrátka, vyberáte si témy, a to je veľmi prirodzené, ste v opozícii, kritizujete, čo je tiež veľmi, veľmi prirodzené. To, čo už je podľa môjho názoru menej prirodzené, je tá demagógia, ktorú cítim vo vašich vystúpeniach. Pán poslanec, hádam nečakáte, že na zemeguli môže existovať systém, že mladý človek si kúpi poldruha miliónový byt hneď, keď skončí školu, do súkromného vlastníctva. Takto to nefunguje, pretože to je neprirodzené, to nejde. Ale to, čo je prirodzené, to, čo funguje a k čomu ideme aj my jednoznačne, je to, aby naozaj mladí ľudia mohli získať náležité adekvátne bývanie hneď a postupne sa vzmáhať. Preto podporujeme a máme programy na mnohé druhy výstavby obecných bytov, nájomných bytov, ale aj súkromných domov. Preto sme za päť rokov dokázali do života uviesť systém hypotekárnych úverov. Je veľmi prirodzené - a to som sa na príklade zo Strečna usiloval ukázať -, že ak sa v obci mladý učiteľ dokáže usadiť, pretože mu obec dokáže ponúknuť nájomné bývanie, 3 600 korún za trojizbový byt, alebo polovica, menej než polovica za jednoizbový byt a zároveň mu umožní, aby sa ekonomicky vzmáhal a postupne, povedzme, nahradil tento nájomný byt za hypotekárny úver, tak to je presne cesta, na ktorú mladí ľudia čakajú a ktorá im umožňuje a umožní postupne to svoje bývanie aj skvalitňovať. Ja chodím veľmi veľa medzi mladých ľudí, pán poslanec. Minulý pondelok som bol s mladými na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, zajtra idem medzi mladých na stredné školy vo Svidníku. Možno to je kraj, v ktorom sa pohybujete často aj vy, a nesmierne mi záleží, aby práve mladí ľudia mali príležitosti, aby mali možnosti aj sa vzdelávať a, samozrejme, zakladať si aj rodiny a postupne sa vzmáhať.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.