Dátum zadania
17. 9. 2003
Zadávateľ
Karol Ondriaš
Otázka
Počet návštev na vyšetrenie na psychiatrii bol v roku 1996 0,7 milióna, 1998 1,1 milióna a v roku 2001 už 1,3 milióna. Otázka: Myslíte si, že počet vyšetrení na psychiatrii súvisí s výsledkami vašej vlády?
Adresát
dočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Mikuláš Dzurinda
Dátum odpovede
18. 9. 2003
Zodpovedal
dočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Mikuláš Dzurinda
Odpoveď
Aj ja som sa zasmial, keď som si ju prečítal. Prvé, čo ma napadlo, že keby ste vládli vy, tak by to bolo nie 1,3 ale 2,6. (Smiech v sále a potlesk.)
Ale tie reakcie sú veľmi ľudské a veľmi prirodzené. Dovoľte mi, pán poslanec, aby som sa aj tak trošku vážnejšie zamyslel nad vašou otázkou. Najprv by som vám chcel láskavo pripomenúť, že uvádzate údaje od roku 1996, vtedy som ešte premiérom nebol. To je, povedal by som, historická poznámka. Potom by som mohol povedať, že nárast za roky 1998 až 2001 je polovičný ako za roky 1996 až 1998. To sú vaše čísla, pán Ondriaš. Medzi rokom 1996 a 1998 bolo 0,7. Potom v roku 1998 1,1. Čiže nárast je 400 tisíc. Ale v období, keď som už bol premiérom, je iba 200 tisíc. To je taká, povedal by som, štatistická poznámka.
Potom by som vám mohol pripomenúť, ako komunistický režim robil psychiatrické prípady z ľudí, ktorí mu boli nepohodlní. Áno, taká je pravda, aj to je časť smutnej histórie našej krajiny. Ako nedokázal tento režim, komunistický režim, ponúknuť pomoc ľuďom, ktorí takúto liečbu naozaj aj vecne skutočne potrebovali. Aj toto je podľa mňa pravda a skutočnosť. A ako sa z celej tejto disciplíny robilo na Slovensku alebo vo vtedajšom Česko-Slovensku také tabu, že návštevu tohto špecialistu mnohí ľudia považovali za akýsi biľag, za niečo nepatričné alebo za niečo, za čo sa treba hanbiť. Myslím si, že s týmto sme sa dodnes ešte celkom nevyrovnali. Ale azda si obaja chceme dať pozor, aby sa táto parlamentná príležitosť a naša diskusia nedotkla ani jedného pacienta a žiadneho človeka. Na to by sme mali dávať pozor. A preto verím, že moju odpoveď pochopíte tak, ako ju myslím. Áno, želal by som si, aby ľudia, ktorí cítia potrebu poradiť sa aj s odborníkom tejto špecializácie, mali ho možnosť navštíviť a aby tak aj urobili, aby takého špecialistu, takého odborníka nakoniec aj navštívili. A myslím si, že nárast počtu týchto návštev vyjadruje aj fakt, že ľudia tohto špecialistu vyhľadávajú čoraz slobodnejšie a čoraz prirodzenejšie. A že aj to, čomu sa kedysi nevenovala napríklad v osvete žiadna pozornosť, stáva sa celkom prirodzenou súčasťou starostlivosti o zdravie. Takže si myslím, že by sme mali byť vďační všetkým, ktorí k tomu prispievajú, odborníkom, lekárom, štátnym aj neštátnym mimovládnym organizáciám a aj médiám.
Na záver tejto otázky by som možno povedal celkom úprimne. Pripúšťam, povedzme, že slobodná ekonomika prináša istý tlak na to, aby človek si viac ako inokedy uvedomoval, že zodpovednosť za svoj osud nesie predovšetkým on sám. Možno aj týmto smerom viedla vaša otázka. Ale skúsenosti v demokracii z celého sveta ukazujú, aj keď Churchill povedal, že to nie je nejaké ideálne, absolútne ideálne riešenie, ale lepšie ako demokracia jednoducho neexistuje.
(Ozval sa zvuk časomiery.)
Doplňujúca otázka
Doplňujúca odpoveď