Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Karol Ondriaš

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 9. 4. 2003 
Zadávateľ Karol Ondriaš 
Otázka Za vaše minulé štvorročné obdobie, splátky zahraničného dlhu a úrokov boli vyššie ako hodnota sprivatizovaného majetku 300 miliárd Sk. Otázka: Na koľko mesiacov splácania zahraničného dlhu a úrokov vám vydrží suma, ktorú dostanete za doprivatizáciu nášho štátneho majetku? 
Adresát dočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Mikuláš Dzurinda 
Dátum odpovede 10. 4. 2003 
Zodpovedal dočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Mikuláš Dzurinda 
Odpoveď Nemyslím si, pán poslanec, že máte dobré čísla. V období rokov 1999 - 2002 boli výnosy z privatizácie vyše 242 mld., z toho na splácanie štátneho dlhu išlo 59. Veľkú časť z toho sme odložili napríklad na dôchodkovú reformu, bezmála 62, ale aj na rozvojové programy, bezmála 11 mld. Sk, na realizáciu štátnych záruk vyše 21 mld. Sk. A k vašej druhej časti uvediem iba toľko, že, povedzme, na rok 2003 predpokladáme, že získame z výnosov privatizácie okolo 18 mld. Sk. Zatiaľ je 12 vyhradených na realizáciu štátnych záruk, ktoré udelíme v tomto a budúcom roku a na zahraničný dlh, na jeho splátky iba 2,8 mld. Sk. Predpoklad na rok 2004 je, že výnosy budú 16,3 mld. Sk, pričom Fond národného majetku, samozrejme, po konzultáciách s vládou plánuje v budúcnosti splatenie predovšetkým štátnych záruk, a to vo výške približne polovice z výnosov. Takže, nie celkom rozumiem, kam smeruje táto otázka. Ale tie proporcie sú také, aké som vám ponúkol v odpovedi. Je jasné, že významnú časť výnosov z privatizácie sme naozaj použili a aj naďalej chceme použiť aj na splácanie úrokov, ale najmä istín štátneho dlhu.  
Doplňujúca otázka Ja som svoje údaje čerpal zo štatistiky OSN, ktorá vydáva splácanie nášho dlhu a tie čísla sa nezhodujú s číslami, ktoré ste vy povedali. Je možné, že v New Yorku v tej budove sa mýlia.  
Doplňujúca odpoveď Môžem na to odpovedať veľmi stručne, že nikto nie je neomylný, ani v New Yorku. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.