Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Mária Sabolová

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 5. 3. 2003 
Zadávateľ Mária Sabolová 
Otázka Do akého termínu sú povinné krajské samosprávne celky uzatvoriť zmluvy o finančných príspevkoch s poskytovateľmi sociálnych služieb? 
Adresát minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovít Kaník 
Dátum odpovede 6. 3. 2003 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Rudolf Zajac 
Odpoveď Samosprávne kraje nie sú povinné uzatvoriť zmluvy o poskytnutí finančného príspevku na úhradu nákladov za sociálnu službu so súkromnými poskytovateľmi. Ak však takáto zmluva bola uzavretá o poskytnutí finančného prostriedku medzi samosprávnym krajom a súkromným poskytovateľom na čas dlhší ako jeden rok, tak potom na každý kalendárny rok sa uzatvára písomný dodatok k písomnej zmluve o výške finančného príspevku, účel jeho použitia, spôsob jeho poskytovania a vyúčtovania na príslušný kalendárny rok, pričom termín uzatvorenia dodatku k písomnej zmluve nie je zákonom stanovený a je predmetom dohody. Dúfam, že som to vyčerpávajúco zodpovedal a že vás odpoveď uspokojila. 
Doplňujúca otázka Škoda, že tu nie je pán minister, pretože vy ste tú svoju odpoveď, alebo pán minister tú svoju odpoveď posunul do takej nie celkom tej, ktorú som chcela počuť, pretože sa nepýtam na dodatky o finančných príspevkoch, ale pýtam sa na základné zmluvy. Pretože samosprávne celky by mali mať uzatvorené zmluvy po prechode kompetencií, dá sa povedať, nové základné zmluvy, ku ktorým sa robia dodatky na príspevky finančné. A, bohužiaľ, stáva sa, že ani táto základná zmluva medzi zariadeniami alebo medzi inštitúciami, ktoré tieto služby poskytujú, a samosprávnymi celkami v niektorých krajoch neexistujú. Myslím, že takou výnimkou - teda zas nebudem konkrétna, aby som sa tu možno aj v tejto sále nedotkla niektorých ľudí. Ale akým spôsobom chceme garantovať, aby sociálne služby boli poskytované? Inštitúcie a zariadenia ich vykonávajú, ale do dnešného dňa nedostali ani korunu, ani zmluvu a vlastne už sú dva mesiace nového roku. 
Doplňujúca odpoveď Ak dovolíte, ja len poviem dva názory. Jeden je názor, ktorý je tu a je v prvej vete vyjadrenia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, že nie je tam povinnosť uzavrieť zmluvu. Musíme vychádzať z faktu, že taká povinnosť pravdepodobne v zákone nebude. A asi narážate na to, že ak aj zmluvy boli uzavreté, či neboli cedované na samosprávne kraje. A druhú vec, ktorú ste povedali, na tú by som rád odpovedal z iného dôvodu, ak môžem, a to je, že vlastne otvárame otázku toho, akým spôsobom budeme v budúcnosti financovať ošetrovanie, opatrovanie a celý ten balík sociálnych vecí, kde my hovoríme dokonca o balíku sociálnej medicíny. A v tejto chvíli môžem povedať, že: 1. Musíme uzavrieť nejakú dohodu medzi dvoma rezortmi o tom, čo pod tým rozumieme. Čo rozumieme pod LDCH, domovom dôchodcov, azylovým domom, drogovým centrom, HOSPIC-om a tak ďalej. 2. Riešime a dokončujeme prvý draft. Asi ste zachytili informáciu, že šéfom skupiny je Peter Tatár, že tam je Oľga Reptová, Hela Woleková. Riešime prvý draft, kam to osadíme. Keď tento problém vyriešime, musíme hľadať zdroje, z ktorých to budeme financovať, a vieme, že väčšia časť bude financovaná z tzv. dnešnej sociálnej sféry a menšia časť bude financovaná zo zdravotného poistenia. A to sú práve tie rozdiely, kto trošku vie, o čom to je, tak to je ten rozdiel v slove „ošetrovanie“, „opatrovanie“. A nám to vychádza tak, že vlastne v rámci veľkej fiskálnej reformy a daňovej reformy, ktorú teraz pripravujeme na úrovni ministerstva financií ako gestorského ministerstva, hľadáme priestor, kto bude vlastne tým nositeľom tej objednávky. Teda kto bude objednávať tieto služby? A zdá sa, že vychádza nám to tak, že objednávateľom a obligatórnym objednávateľom tejto služby, nie výberovým, ale povinným, by mala byť obec, v ktorej toto zariadenie je alebo bude. A je to preto dôležité, že je tam ešte jedna sféra, len na ňu musia dostať prostriedky. Ja hovorím to, čo chceme spraviť my. Je tam ešte jedna sféra, ktorú treba vidieť, a to je ošetrovanie a opatrovanie v domácej starostlivosti ako ten modernejší spôsob, ako vytiahnuť toho človeka do nejakého ústavu, kde ošetrovať a opatrovať v domácej. A zdá sa nám tam, že v danej chvíli je obec, a skôr myslíme teda menšie obce, je výhodnejšie, pretože oveľa lepšie pozná tú konkrétnu situáciu toho klienta. Takže ja som sa nechcel teraz ministrovi Kaníkovi „vlúpavať“ do jeho rezortu, ale tento problém je aj v programovom vyhlásení vlády popísaný, my sme ho len nazvali preto, aby sme ho mohli riešiť ako otázku sociálnej medicíny. Ale ak si dobre pozriete programové vyhlásenie vlády, je to tam pomerne jasne povedané a naozaj chceme do konca roku dať prvý legislatívny návrh na celé riešenie. Trošku nás však zdržuje to, že nevieme celkom presne, ako bude vyzerať fiskálna reforma, na ktorej teraz zase pracuje Viktor Nižňanský a do ktorej tiež chodíme z obidvoch rezortov, aby sme chytili trochu ten priestor, ako vlastne tie prostriedky majú byť delimitované. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.