Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Peter Bohunický

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 28. 11. 2001 
Zadávateľ Peter Bohunický 
Otázka Bude správny poplatok vo vládnom návrhu zákona o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami príjmom obce alebo štátu? 
Adresát minister vnútra SR Ivan Šimko 
Dátum odpovede 29. 11. 2001 
Zodpovedal minister vnútra SR Ivan Šimko 
Odpoveď Pán poslanec Bohunický, ja vám najskôr prečítam odpoveď, ktorú mi pripravili moji odborníci, a potom vám poviem, čo si o tom myslím. Vážený pán poslanec, na vašu otázku, či bude správny poplatok vo vládnom návrhu zákona o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami príjmom obce alebo štátu, si vám dovoľujem odpovedať, že za osvedčovanie listín a podpisov na listinách sa bude správny poplatok vyberať podľa zákona číslo 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov. To znamená, že pokiaľ bude osvedčovať podpis alebo listinu obec, tento poplatok bude príjmom obce. Pokiaľ však bude správny poplatok vyberať okresný úrad, bude príjmom štátu. Poplatky podľa citovaného zákona vyberané správnymi orgánmi sa do sumy 10 tisíc korún platia kolkovými známkami alebo poštovou poukážkou. V prípadoch osvedčovania listín a podpisov na listinách budú obce vyberať správny poplatok kolkovými známkami. Obec alebo mesto, ktoré osvedčenie vykoná, dostane finančnú čiastku v príslušnom rozpočtovom období do výšky uhradeného správneho poplatku zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v spolupráci s ministerstvom financií vypracuje k plateniu správnych poplatkov pre obce a mestá osobitné metodické usmernenie. No, takto to znie celkom pekne a bezproblémovo, ale keď som sa trošku viacej zaujímal o to, ako sa tak vlastne stane a akým spôsobom obec zúčtuje potom to, čo nedostala, lebo však kolky sa platia štátu, tak som dostal odpoveď, že existuje nejaké ústne ubezpečenie ministerstva financií, že to zohľadní vždy v budúcom rozpočtovom roku, čomu by som osobne priveľmi neveril, že to bude veľmi trvalé. To znamená, že pokiaľ by bol poplatok nad 10 tisíc korún, bolo by to, myslím si, asi 200 podpisov, tak v takom prípade by to mohlo byť príjmom obce. Ale podľa môjho názoru, kým to nie je v zákone, nehovorím, že v tomto, ale, povedzme, v zákone o správnom konaní alebo v nejakom inom zákone, ktorý by zabezpečoval vlastne transfer, že by si to obec mohla zúčtovať, tak asi zrejme budú poplatky príjmom štátu. 
Doplňujúca otázka Mne sa vaša odpoveď naozaj páči viac ako odpoveď vašich úradníkov, pretože tam prichádza k niektorým disharmóniám, ale verím, že v tomto období, keď je v druhom čítaní vládny návrh zákona o overovaní podpisov na listinách a listinách okresnými úradmi a obcami a môj poslanecký návrh, že tieto veci zladíme. Už som hovoril s legislatívnym odborom Národnej rady, kde chceme a našli sme už riešenie, aby naozaj príjem z overovania podpisov obcami bol príjmom obce. Dá sa to aj v tomto platnom stave, s pani Mrázovou sme o týchto otázkach hovorili, rozoberali a budem o nich hovoriť aj v rámci druhého a tretieho čítania o vládnom návrhu zákona. Takže ja som s vašou odpoveďou spokojnejší a verím, že na základe tohto ubezpečenia nájdeme v druhom čítaní spoločnú reč. Myslím si, že aj ďalšia otázka smeruje práve do tejto oblasti, takže nepotrebujem odpoveď na otázku, pretože bola podobne položená. 
Doplňujúca odpoveď Myslím si, že si rozumieme. Úmyslom zákonodarcu, resp. úmyslom ministerstva vnútra pri návrhu zákona, ktorý je vládnym návrhom, samozrejme je, aby v prípade listín, ktoré bude osvedčovať obec, bol správny poplatok príjmom obce. Ale podľa môjho názoru to musí byť uvedené v zákone. Moji legislatívci ma upozorňujú, že vo vašom návrhu je problematickým fakt, že ide vlastne o nepriamu novelizáciu zákona o správnom konaní, tak buď by bolo potrebné toto nejakým spôsobom ošetriť alebo by sa podľa môjho názoru dalo vo vládnom návrhu jednoducho konštatovať, že príjmy sú príjmami obce v tomto prípade, a potom nech sa to už vyrieši inými predpismi. Ale pokiaľ to nie je niekde v zákone, tak si neviem predstaviť, akým spôsobom sa len na základe nejakej ústnej dohody alebo prísľubu tento transfer prostriedkov vykoná. Ďakujem. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.