Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Anton Juriš

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 7. 11. 2001 
Zadávateľ Anton Juriš 
Otázka V akom stave je likvidácia Atómovej elektrárne A-1? Aké sú plánované náklady na likvidáciu A-1 a kto to bude hradiť? Koľko stojí ročne starostlivosť o A-1 a kto to hradí? 
Adresát podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Ľubomír Harach 
Dátum odpovede 8. 11. 2001 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Ľubomír Harach 
Odpoveď Vážený pán predseda, pani poslankyne, páni poslanci, vážený pán poslanec Juriš, otázka sa skladá z troch otázok. Tá prvá je jasná, v akom stave je likvidácia atómovej elektrárne A1. Súčasný stav likvidácie jadrovej elektrárne A1 - treba povedať, že je to tá, ktorá bola havarovaná - je taký, že z reaktora bolo vybrané všetko jadrové palivo a odvezené do Ruskej federácie. Tak znela kedysi zmluva pri postavení jadrovej elektrárne. Prebiehajú práce na spracúvaní stredne a nízko aktívnych odpadov a ich ukladanie v republikovom úložisku Mochovce. Účelom týchto prác je uviesť elektráreň do radiačne bezpečného stavu, t. j. spracovanie a uloženie všetkých stredne a nízko rádioaktívnych odpadov. Práce budú skončené v roku 2000 - 2005. To je odpoveď na otázku, v akom stave je likvidácia atómovej elektrárne A1. Pokiaľ by ste, pán poslanec, mali záujem o presný harmonogram, máme spracovaný dokument, ktorý je spracovaný už viac rokov, ale je to harmonogram vyraďovania jadrovej elektrárne A1, to je pre variant, ktorý sa predpokladá pre tzv. uzavretie s dozorom a tento harmonogram predpokladá jednotlivé etapy. Každá etapa má vyčíslené náklady. Takže odpoveď na druhú otázku - a preto som uvádzal ten harmonogram, aké sú plánované náklady na likvidáciu A1 a kto to bude hradiť - tú odpoveď možno nájsť tu alebo v tabuľke, kde sú presne vyšpecifikované doteraz použité prostriedky a predpokladané prostriedky do roku 2007 a pre vašu informáciu až do roku 2050. Úplná likvidácia jadrovej elektrárne A1 je plánovaná až do roku alebo bude skončená až v roku 2050. Celkové náklady predstavujú 11 mld. 594 mil. 100 tis. Sk. Samozrejme, v tejto cene sú vypočítané náklady napríklad na samotné uzatvorenie, takzvanú tretiu etapu uzatvorenia jadrovej elektrárne, ktorá je v rokoch, povedzme, 2008 – 2038, to som vybral len jednu etapu, kde je predpoklad, že budú potrebné 2 mld. 200 mil. korún, pričom odhad tejto sumy je, samozrejme, v cenách z roku 1999. Tento harmonogram je z roku 1999, takže sa bude ešte spresňovať. Pre zaujímavosť treba uviesť, že výstavba tejto elektrárne v cenách vlastne 70. rokov, ale stavala sa vlastne od roku 1958 do roku 1972, bola 2 mld. 32 mil. Sk. Tretia časť otázky je, koľko stojí ročne starostlivosť o A1 a kto to hradí. Nedá sa povedať ročná suma. To som už odôvodnil, ale dá sa povedať predpokladaná presná suma na etapy, ktoré sú už za nami a predpokladaná suma na etapy, ktoré sa budú riešiť. Základná a rozhodujúca etapa, teda uvedenie elektrárne do radiačne bezpečného stavu, bude sa končiť v roku 2005 - 2007 a bude celkovo stáť 2 mld. 467 mil. 81 tis. korún. 
Doplňujúca otázka Tá jedna časť otázky mi chýba. Z čoho sa hradí likvidácia a stav, ktorý je v súčasnosti. Z čoho je to financované? 
Doplňujúca odpoveď Samozrejme, že táto elektráreň, to bolo vidieť už z tých základných čísel, ktoré som uviedol, vyrobila niekoľko sto GW hodín, to znamená, že zďaleka nemohla zarobiť počas svojej krátkej prevádzky na svoje odstavenie, čo je predpoklad každej jadrovej elektrárne, tak táto elektráreň, jej likvidácia je hradená v plnom rozsahu, teda v kombinácii štátneho rozpočtu a Štátneho fondu likvidácie jadrovoenergetických zariadení. Náklady zo štátneho fondu predstavujú približne 2 mld. korún v tejto etape. Náklady priamo zo Slovenských elektrární približne 780 mil. Treba vidieť, že Slovenské elektrárne hradia prevádzkové náklady, lebo aj keď je odstavené takouto špecifickou formou, pretože tu bola havária a skôr bolo zabezpečované jadrovoenergetické zariadenie, tak tam musí byť personál, ktorý zabezpečuje prevádzku celého zariadenia. Sú tam mzdové náklady, poistné, odvody do ostatných fondov, takže ročne je to okolo 780 mil. korún. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.