Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Peter Bohunický

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 4. 10. 2000 
Zadávateľ Peter Bohunický 
Otázka Ako chcete po 25. októbri 2000 riešiť režim ochrany Atómovej elektrárne Mochovce? 
Adresát podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Ľubomír Harach 
Dátum odpovede 5. 10. 2000 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Ľubomír Harach 
Odpoveď Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážený pán poslanec, viete asi aj vy, že na základe zákona číslo 130 o mierovom využívaní jadrovej energie a o zmene a doplnení zákona číslo 174 o štátnom odbornom dozore nad bezpečnosťou práce v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky číslo 256/1994 Z. z. je zodpovednou organizáciou za fyzickú ochranu prevádzkovateľ jadrovoenergetického zariadenia, v danom prípade Slovenské elektrárne, a. s., Bratislava. Tento záväzok pre Slovenskú republiku vyplýva aj z medzinárodných dohovorov. Jadrovoenergetické zariadenia sú v Slovenskej republike zaradené medzi objekty zvláštnej dôležitosti. Z uvedeného dôvodu je zabezpečovanie ich fyzickej ochrany v dvoch nasledujúcich úrovniach, tzv. režimovou ochranou, napríklad prostredníctvom súkromných bezpečnostných služieb alebo zásahovými jednotkami Policajného zboru na základe medzirezortnej dohody medzi ministerstvom vnútra a ministerstvom hospodárstva. Treba povedať, že takýto postup je aplikovaný aj v krajinách Európskej únie. V súčasnosti je fyzická ochrana jadrovej elektrárne Mochovce v plnom rozsahu zabezpečená. V Slovenských elektrárňach som nariadil kontrolu, ako prebiehalo výberové konanie. Predbežné výsledky tejto kontroly sú už k dispozícii, keď bude uzavretá, budem vás osobne na základe týchto vašich otázok listom, osobným listom o tom informovať. Preferencia a úlohy, ktoré dostalo vedenie Slovenských elektrárni opakovane už za predchádzajúceho vedenia, hovorili o tom, že je potrebné vybudovať vlastnú strážnu službu, ktorá by bola zložená z pracovníkov Slovenských elektrární, ktorí majú na to oprávnenie. Toto je pravidlo a toto je postup, ktorý budem priorizovať teraz. Mám informácie od generálneho riaditeľa Slovenských elektrární a zo zasadnutí predstavenstva, ktoré sa konali v uplynulých dňoch, že takýto projekt je pripravený. Predpokladám teda, že po 25. bude takýmto spôsobom, vlastnou službou v spolupráci s Policajným zborom zabezpečená ochrana jadrovej elektrárne Mochovce a v budúcnosti aj ďalších jadrovoenergetických zariadení.  
Doplňujúca otázka Vážený pán minister, na niektoré skutočnosti, ktoré prešli až do takejto kauzy, som vás upozorňoval od 22. 2. tohto roku, dokonca osobným listom, na ktorý ste mi neodpovedali, len veľmi v takom dlhom telefonickom rozhovore sme sa o týchto otázkach porozprávali. Ja chcem vysloviť podozrenie o tom, že pracovníci ministerstva hospodárstva o tejto situácii vedeli a zámerne ju neriešili. Preto by som očakával vyvodenie určitej politickej zodpovednosti za napr. štátneho tajomníka Jána Sabola a za Ondreja Studenca, ktorý o týchto veciach veľmi podrobne vedel, dokonca moje informácie zneužil v dozornej rade. Ja som vás na to upozornil listom, znovu hovorím, podnes ste mi na tento list neodpovedali.  
Doplňujúca odpoveď Pán poslanec, ak ste mi napísali list a som vám naň neodpovedal, tak sa ospravedlňujem, preverím si to a určite vám odpoveď na ten list dám. Ale nie veľmi pekne spomínam na náš telefonický rozhovor, ktorý nebol na takej korektnej úrovni, ako by mohol byť. To nebolo podávanie informácií, pán poslanec, to malo trošku iný charakter vo vzťahu k jednej bezpečnostnej službe, tej bezpečnostnej službe, o ktorej ste hovorili, pán poslanec. Zo 14 objektov elektroenergetiky ochraňuje 11. Človek nemusí byť špecialista na bezpečnosť, aby vedel, že toto je jednoducho neprípustné. To znamená, že vedenie Slovenských elektrární ešte za bývalého generálneho riaditeľa celkom správne aj po hospodárskej kontrole pristúpilo k diverzifikácii týchto služieb. Spôsob, akým pracovali výberové komisie, spôsob, akým sa o tom rozhodovalo, som dal preveriť a určite súhlasím s vami, vyvodím z tohto dôsledky. Opakujem, riešenie zabezpečenia bezpečnosti najmä jadrových elektrární súkromnou strážnou službou či iným spôsobom, to je jedna šestina zabezpečenia bezpečnosti. Chcem ubezpečiť všetky panie poslankyne a pánov poslancov, že bezpečnosť jadrových elektrární, to je šesťúrovňový systém navzájom previazaný, v ktorom civilná bezpečnostná služba plní z úloh možno jednu, jednu desatinu. Bezpečnosť nie je ohrozená, cieľové riešenie je vlastná strážna služba, je to ekonomickejšie, ako ukázali posledné analýzy, je to menej napadnuteľné, ako ukázal posledný prípad. Jadrové zariadenia nie sú ani čiastočne v rukách súkromných bezpečnostných služieb, pri ktorých, aj keby boli dobré, náhodou sa môže čokoľvek stať, príde k strate licencie a pod. V tomto vidíme budúce riešenie a takto ho budem asi za chvíľočku aj predkladať. Ďakujem.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.