Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Marta Aibeková

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 3. 11. 1999 
Zadávateľ Marta Aibeková 
Otázka Reálne mzdy zdravotníckych pracovníkov v roku 1999 poklesli v porovnaní s rokom 1998. Máte pripravený návrh na úpravu ich miezd v roku 2000? 
Adresát minister zdravotníctva SR Tibor Šagát 
Dátum odpovede 4. 11. 1999 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Tibor Šagát 
Odpoveď Ďakujem za otázku, pani poslankyňa, ďakujem za slovo, pán predseda. Vážená snemovňa, v porovnaní 1. polroka 1998 s 1. polrokom 1999 nominálna mzda zdravotníckych pracovníkov stúpla o približne 100 korún. Samozrejme, vyjadrenia reálnej hodnoty závisí od miery inflácie a tá určite prekonáva toto nominálne zvýšenie. Takže čo sa týka miezd, máte určite pravdu. Na riešenie tejto situácie, samozrejme, nestačí ministerstvo zdravotníctva, a preto som napísal list 9. augusta 1999 ministerstvu financií a ministerstvu práce, pretože na zmenu mzdových taríf treba zmeniť nariadenie vlády číslo 249/1992 tak, aby sme vedeli naplniť tú tretiu etapu dlhodobej stratégie. Dostal som odpoveď na tieto listy, stručne môžem to zosumarizovať asi tak, že v roku 1999 neboli prostriedky na zvýšenie, pretože to vyžaduje iné prostriedky, ktoré sú v zdravotných poisťovniach, pretože zvyšovanie týchto platov je limitované možnosťami poisťovní. Ak sa vytvorí priestor v roku 2000, samozrejme, závisí od štátneho rozpočtu, nerád by som predbiehal, ale veľkou ambíciou samozrejme je, od roku 1997 neboli valorizované platy, aby sme v tomto niečo pre zdravotníckych pracovníkov urobili. Myslím si, že bude tu priestor pri štátnom rozpočte, aby sme to dokončili, túto diskusiu. 
Doplňujúca otázka Áno, pán minister, vychádzam zo štatistických údajov, ktoré nám pravidelne každý mesiac chodia do parlamentu, tak tam je jasne napísané, že reálna mzda zdravotníckych pracovníkov poklesla a ide popri školských pracovníkoch o jeden z najvyšších poklesov mzdy, postihuje práve zdravotníctvo. Túto otázku som vám položila práve preto, že o pár dní príde rozpočet a viete, že aj v minulých obdobiach som vždy lobovala za zdravotníckych pracovníkov a vy ste tu dali práve prísľub pri prerokúvaní rozpočtu na tento rok, že na rok 1999 sa nemohla zrealizovať úprava platov, pretože prvý štvrťrok išiel v rozpočtovom provizóriu, tak dúfam, že sa to zrealizuje. A som rada, že túto otázku počul aj pán predseda vlády, pretože jeho sľuby i o 100-násobnom zvýšení platov sa ťažko budú môcť za tri roky realizovať, keď za prvý rok došlo k poklesu mzdy. Tak vás chcem znovu požiadať, pán minister, aby ste vyvinuli maximálne úsilie, aby ste sa nedali odradiť odpoveďami ministerky financií, že nie sú na to prostriedky, pretože si myslím, že naozaj, keď sa dva roky nerealizovala úprava a dochádza k poklesu mzdy, že je povinnosťou ministra a celej vlády urobiť všetko, čo je v ich silách, na to, aby títo ľudia, ktorí ochraňujú to najcennejšie, život a zdravie, boli kvalitne zaplatení. 
Doplňujúca odpoveď Áno. Ja len krátko by som si dovolil zareagovať. Úplne ja s vami súhlasím, že treba riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú v štátnej sfére. Tí nemali valorizovanú mzdu a skutočne tá valorizácia, ktorá prebehla nariadením vlády, ale vy ste objektívny poslanec, objektívny človek, viete, že v minulosti, v posledných štyroch rokov tie zmeny, ktoré boli urobené na navŕšení miezd, čo patrí tým zdravotníckym pracovníkom, sa udiali bez súčasného zvýšenia rozpočtu v poisťovniach a to prispelo tiež k tomu, že rezort má dnes také problémy s financiami, aké má. Takže by bolo nezodpovedné, a zato sme ani v roku 1999 neurobili valorizáciu, pretože zdroje to neumožnili. Existujú, samozrejme, dve cesty na zvýšenie miezd pracovníkov v zdravotníctve. Jedna je, to je tá veľmi elegantná, zvýšiť poistné a urobiť to cez nariadenie vlády. A je druhá cesta, ktorá vyžaduje veľmi racionálne zhodnotenie počtu pracovníkov v jednotlivých zariadeniach. A určite budete so mnou súhlasiť, že sú aj zariadenia, kde je prezamestnanosť. Neplatí to pre všetky zariadenia. To znamená, my ponúkame a viac-menej stimulujeme našich vedúcich pracovníkov v zdravotníckych zariadeniach, aby nezabudli na túto možnosť, pretože zdravotnícke zariadenia nie sú sociálne ústavy, ktoré by mali zabezpečovať zamestnanosť, ale sú to ústavy, ktoré majú veľmi racionálne používať prostriedky a zamestnávať taký počet ľudí v takej kvalifikačnej štruktúre, aby fungovali čo najlepšie. A vidím tam rezervy, a preto by som povedal, nechávať tento problém len na vládu, len na ministerstvo financií a na snemovňu, ktorá v konečnej fáze bude schvaľovať rozpočet, nie je celkom opodstatnené, tie veci treba využiť na všetkých úrovniach, to znamená, samozrejme, aj rozpočet, ale aj zdravotnícke zariadenie. Ďakujem pekne. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.