Dátum zadania
6. 11. 2024
Zadávateľ
Stanislav Kubánek
Otázka
Vážený pán predseda vlády, aký bol cieľ vašej cesty do Číny a podarilo sa ho naplniť?
Adresát
predseda vlády SR Robert Fico
Dátum odpovede
7. 11. 2024
Zodpovedal
podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková
Odpoveď
Ďakujem veľmi pekne za otázku.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec, jedným z cieľov našej cesty do Číny bolo posilniť obchodné a investičné vzťahy a otvoriť nové príležitosti pre slovenské firmy na čínskom trhu. Čína je pre Slovensko najväčším obchodným partnerom v Ázii už od roku 2017 a piatym najväčším obchodným partnerom na celom svete. V roku 2023 dosiahol objem zahraničného obchodu medzi Slovenskom a Čínou takmer 6 miliárd eur a naším zámerom bolo pripraviť pôdu na to, aby sme vzájomný obchod ešte zintenzívnili. Dnes môžem s radosťou povedať, že sme rokovaniami priamo na mieste posunuli tento náš cieľ výrazne vpred a okrem toho sme podpísali viacero memoránd o spolupráci. Tou najzásadnejšou je, že sme dosiahli zhodu na vytvorení strategického partnerstva s Čínou predovšetkým v oblasti ekonomickej spolupráce.
Ďalšou z konkrétnych vecí, na ktorých sme sa dohodli, je napríklad zavedenie bezvízového styku pre slovenských občanov na 15 dní. A veľmi dôležitú debatu som mal s čínskym premiérom aj o mierových rokovaniach na Ukrajine, ktoré sú podľa nášho názoru nevyhnutné pre ukončenie vojny. Veľmi dôležitým bodom bola aj prezentácia Slovenska a slovenských podnikateľov na podnikateľských fórach, ktoré sa konali v Šanghaji a v Pekingu. Slovenské firmy tu mali príležitosť prezentovať svoje produkty, technológie a investičné projekty.
Na výstave China International Import Expo 2024 sme prezentovali slovenský výrobný potenciál a veríme, že naši podnikatelia získajú nové kontakty a príležitosti, ktoré posilnia obchodné vzťahy medzi našimi krajinami a prispejú k ďalšiemu ekonomickému rozvoju. Bolo veľmi dôležité, že sme tam mali aj vlastný stánok, kde sme dôstojne reprezentovali našu krajinu.
Aj toto sú kroky, ktoré som od troch predchádzajúcich vlád, ktoré tu boli v roku 2020 a 2023, nevidel. Do Číny som priviedol nielen delegáciu ôsmich členov vlády, ale aj historicky najväčšiu podnikateľskú misiu, ktorú sme spolu s ministerstvom hospodárstva zorganizovali. Naši podnikatelia mali počas návštevy možnosť zúčastniť sa odborných prezentácií a zoznámiť sa s možnosťami financovania exportných aktivít prostredníctvom Eximbanky.
Verím, že tieto kroky prispejú k ďalšiemu rozvoju našej ekonomiky a posilnia postavenie Slovenska na globálnych trhoch. Chcel by som tu na tomto mieste ešte upozorniť na dvojtvárnosť nielen slovenských médií, ale aj viacerých politikov. Jednou zo strategických investícií z Číny na Slovensku je výstavba závodu na výrobu autobatérií v Šuranoch, ktorá podľa mojich informácií úspešne napreduje. A my tu dnes počúvame od Progresívneho Slovenska alebo napríklad od KDH veľa kritiky o tom, ako sú investície z Číny zlé a ako sa ich treba zbaviť.
Chcem sa preto veľmi pekne spýtať manželky pána predsedu KDH, pani europoslankyne Lexmann, kde bola, keď predchádzajúca vláda schvaľovala podporu pre výstavbu automobilky Volvo v Košiciach, lebo aj to je vo svojej podstate čínska spoločnosť. Vtedy som ju nepočul protestovať vôbec.
A rovnako by sa tu mnohí viacerí poslanci KDH, ktorí zvolávajú tlačovky na túto tému, mohli spýtať, či bude KDH žiadať zatvorenie tejto fabriky, ktorá je pre celý východ Slovenska mimoriadne dôležitá, ak sa niekedy v budúcnosti dostanú do vlády. Myslím, že asi nie, ale môžete ma tu verejne opraviť. Ľudia na východe si zaslúžia poznať pravdu. Som presvedčený, že by bolo pre celé Slovensko dobré, aby ste v opozícii prestali robiť politiku aspoň v tak jednoduchých veciach, ako sú nové investície, ktoré sú dôležité pre náš priemysel a pre ľudí, hlavne ak v týchto fabrikách budú nadpriemerné platy.
Ďakujem veľmi pekne za otázku, pán poslanec.
Doplňujúca otázka
Doplňujúca odpoveď