Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Filip Kuffa

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 4. 5. 2022 
Zadávateľ Filip Kuffa 
Otázka Poľnohospodárska platobná agentúra aj MPRV SR avizovali vyplácanie financií v rámci projektov a podpôr, ktoré boli kvôli rôznym kauzám pozastavené. Viete potvrdiť, či skutočne PPA začala s vyplácaním, pretože v realite máme echo, že PPA zatiaľ financie nevypláca. 
Adresát minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan 
Dátum odpovede 5. 5. 2022 
Zodpovedal minister dopravy SR Andrej Doležal 
Odpoveď Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán Kuffa, vážený pán poslanec, dovoľte, aby som odpovedal za pána ministra Vlčana. Lehoty PPA na vyplácanie platieb na projektové opatrenia Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky za roky 2014 až 2022 boli predĺžené z dôvodu, že PPA vykonávala opakované dôsledné kontroly žiadosti o platbu, čím minimalizovala riziko finančnej ujmy pre rozpočet Európskej únie a štátny rozpočet vzhľadom na zistenia z auditov postupov na PPA. PPA už vypláca žiadosti o platby na projektové opatrenie, na projektové opatrenia PRV Slovenskej republiky 2014 až 2022. K dnešnému dňu bolo vyplatených 2,9 mil. eur a celkovo 133 platieb. Do 30. júna 2022 vyplatíme 80 % všetkých žiadostí, čo predstavuje 63 mil. eur a zbytok bude vyplatený v treťom kvartáli. Ide celkovo o 15 mil. eur, ktoré sú podrobené hĺbkovej kontrole z dôvodu podozrenia porušenia zákona o verejnom obstarávaní. Ďakujem za pozornosť, skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem za odpoveď, škoda, že tu nie je minister pôdohospodárstva, on by to vedel zodpovedať. Totižto my sme mali generálneho riaditeľa Kissa na výbore ešte minulý rok, ten povedal, že v novembri začínajú spúšťať, hej, potom sa to nejak kúskovalo. Ja som sa pýtal, že kedy je taký ten deadline, to sa povedalo, že začiatkom februára. A túto správu ministerstvo pustilo až 30. marca, že naozaj spúšťajú tie projekty, teda platby za tie projektové podpory. Ale z terénu my sme mali reálne odkaz tých ľudí, ktorí tam teda čakajú na to vyplácanie, že keď aj volali na PPA-čku, tak im povedali, že síce ministerstvo niečo oznámilo, ale v skutočnosti tie platby nerobí. A ono, bohužiaľ, tá kontrola na PPA-čke má za dôsledok to, že to zomlelo všetkých. Neviem, či to tak nazvať, že poctivých/nepoctivých alebo oprávnených/neoprávnených. A to som si chcel teda priamo u ministra potvrdiť a podľa toho, keď som to dobre zachytil, v treťom kvartáli by mali byť definitívne doplatené všetky projekty. A ešte raz ten balík 15 mil., tam je sporných v tých projektoch, tak to asi bolo? Ďakujem.  
Doplňujúca odpoveď Prečítam ešte raz ten koniec, že do 30. júna ´22 vyplatíme 80 % všetkých žiadostí, čo predstavuje 63 mil. eur a zbytok bude vyplatených v treťom kvartáli. To je stanovisko ministerstva pôdo... ministra pôdohospodárstva. Ďakujem. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.