Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Čepček

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 10. 11. 2021 
Zadávateľ Martin Čepček 
Otázka Pán premiér, nevnímate ako neuveriteľný stret záujmov, že podľa medializovaných správ je blízky rodinný príslušník hlavného vládneho experta prof. Krčméryho pre kovidové očkovanie a reštrikcie vysoko postaveným manažérom dnes už de fakto monopolného dodávateľa vakcín? Dodáva to dôveryhodnosti opatreniam proti COVID-19? 
Adresát predseda vlády SR Eduard Heger 
Dátum odpovede 11. 11. 2021 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík 
Odpoveď Vážený pán poslanec Čepček, na úvod si dovolím upriamiť pozornosť na zdroj vašich správ. Sám totiž uvádzate, že čerpáte z medializovaných informácií. Sú to weby, z ktorých sa väčšina ani neunúva uvádzať svojich akože redaktorov, teda weby, ktoré popierajú základné pravidlá žurnalistiky. A ja osobne by som teda tiež chcel povedať, čo ja som sa o sebe dočítal z rôznych akože alternatívnych webov, či jak to mám nazvať, ja normálne žasnem, že kto to tak asi všetko dokáže takto si povymýšľať. No a teraz uvediem pár príklad z týchto žurnalistických skvostov, napríklad "črtami tváre nápadne podobná prof. Vladimírovi Krčmérymu". Alebo "podľa informácií, ktoré kolujú internetom", alebo "podobnosť s Vladimírom Krčmérym je veľká". No, takto pracujú niektoré médiá, na ktoré sa vy, pán Čepček, odvolávate a je to teda hodne dehonestujúce pre pôdu Národnej rady, tuná keď nejaký akože redaktor napíše nejaké čisté bludy a že vôbec tu nad týmto zabíjame čas. Profesor Vladimír Krčméry v roku ´85 absolvoval štúdium medicíny, neskôr získal akademický titul, v roku ´92 habilitoval na docenta a potom o rok neskôr dosiahol vedeckú hodnosť doktor vied. Profesúru obhájil v deväťdesiatom siedmom na Masarykovej univerzite v Brne. Počas svojej práce lekára liečil ľudí a zachraňoval životy na Slovensku, v Afrike či v Strednej Amerike, a to celé desaťročia. Profesor Krčméry od začiatku svojej profesionálnej kariéry zachraňuje teda ľudské životy. Ak jeho príbuzná, ako vy tvrdíte, pracuje pre niektorú z farmaceutických firiem a vy za tým idete hľadať dôkaz nejakého sprisahania, takto sa spochybňuje správnosť protipandemických opatrení a nepriamo odrádza ľudí od rešpektovania týchto opatrení. A to je veru dosť smutné. Navyše protiepidemické opatrenia navrhuje poradný orgán ministra zdravotníctva, ktorý poznáme pod označením Konzílium odborníkov. Je to teda kolektívny orgán. Ja sám vám môžem povedať, že som sa viacej, viackrát zúčastnil tohto sedenia. Tam naozaj je niekoľko desiatok ľudí a žiaden jedinec to tam nerozhoduje. No a tieto odporúčania končia ako podklad pri rozhodovaní autorít, napríklad aj vlády. Ďakujem pekne. Skončil som. 
Doplňujúca otázka Bez toho, ďakujem za odpoveď, viete, pán minister, pán vicepremiér, ak sa dozvieme informácie odkiaľkoľvek, tak sa snažíme dopátrať nejakej pravdy. A ja teda som tu kvôli tomu, aby som hľadal nejakú pravdu, práve preto som sa pýtal. Ja som nepodsúval, ja som sa pýtal. A teda nie sú súrodenci, hej? Viete mi to potvrdiť. 
Doplňujúca odpoveď Nie, neviem vám to potvrdiť, ani vám neviem povedať, koho máte na mysli, lebo aj vo vašej otázke sa píše "blízky rodinný príslušník hlavného vládneho experta". Pán Krčméry asi ani len nie je hlavný vládny expert, ale, lebo je tam to konzílium, ktoré pozostáva z rovnocenných členov, ale vy sám nepíšete, koho máte vlastne na mysli. Odvolávate sa na nejaké weby, ktoré teda, no mne by nestáli ani len za povšimnutie, lebo, ešte raz vám hovorím, ako niektoré dokážu také bludy popísať a porozprávať. A vo veciach, ktoré sa týkajú napríklad mňa osobne, tak to viem predsa posúdiť. Ja by som sa takýmito informáciami ani nezaoberal. Ale ešte raz, neviem vám potvrdiť, neviem, o kom hovoríte, teraz ste naznačili, že sestra. Nevedel som ani, že pán Krčméry má sestru. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.