Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Čepček

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 10. 11. 2021 
Zadávateľ Martin Čepček 
Otázka Myslíte to vážne s povinnosťou očkovať sa? Nebojíte sa protestov a uvedomujete si aj právne dôsledky do budúcna? Kde ostali ľudské práva.  
Adresát predseda vlády SR Eduard Heger 
Dátum odpovede 11. 11. 2021 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec Čepček, vláda nezavádza povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vaša otázka ani nie je úplne korektná, lebo ju podávate ako fakt. Vy sa nepýtate, vy konštatujete. Zároveň vo svojej otázke burcujete ľudí proti imaginárnemu nepriateľovi, ktorého ste z tejto nepravdivej informácie vytvorili. Aj takéto otázky prispievajú k napätiu. A ešte raz vám chcem povedať, vláda nezavádza povinné očkovanie. Som presvedčený, že jediným účinom nástro... prepáčte, som presvedčený, že jediným účinným nástrojom, vďaka ktorému môžeme poraziť pandémiu, je očkovanie. Napriek tomu nezavádzame povinné očkovanie. Len teda keď si pozriete napríklad na počty mŕtvych, ktorí zomreli na COVID, tak zistíte, že približne 98 % ľudí z tých mŕtvych nebolo očkovaných. Medzičasom je COVID problém neočkovaných ľudí, takých, ktorí sú pomýlení, dopletení, myslia si, že COVID neexistuje, nechali sa zblbnúť kadejakými šarlatánmi. A dnes títo ľudia umierajú. Aj takáto vaša otázka, pán Čepček, k tomu prispieva. Hotovo. Ďakujem za pozornosť, skončil som. 
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne za odpoveď. Ja si myslím, že, pán vicepremiér, že je namieste sa pýtať a vidíme tu zákon, ktorý sprísňuje opatrenia, ktorý iným spôsobom rieši pandémiu. A ja chcem upozorniť, že odvolací súd v USA pozastavil platnosť nariadení o očkovaní zamestnancov. Ľudia vo firmách s viac ako 100 zamestnancami mali od 1. januára budúceho roka mať povinné očkovanie proti COVID-u alebo podstupovať pravidelné testovanie a nosiť rúška. Uviedla to agentúra Reuters a na Slovensku to prevzal Denník N. Podobné stanoviská súdov sú aj z Talianska. Ja, práve preto tá otázka bola položená, že nielen očkovanie, ale aj iné opatrenia môžu mať právne dôsledky. Kvôli tomu som sa pýtal. Tak teda ak mi viete na to povedať, že či plánujete v budúcnosti nejaké iné opatrenia, prísnejšie, tak budem rád. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Čo prinesie budúcnosť, to nevieme. Každopádne takéto plány nie sú. Ešte raz vám hovorím, vláda nezavádza povinné očkovanie napriek tomu, že si myslíme, že je to práve to očkovanie, ktoré nás vie vymaniť z týchto covidových chápadiel, tak rešpektujeme. Rešpektujeme to, že ľudia musia mať právo urobiť aj zlé rozhodnutia, aj životne zlé rozhodnutia, aj také, kde, ktoré nakoniec skončí smrťou. Ale to neznamená, že ich budeme k tomu nútiť. Takže nech si pekne robia svoje rozhodnutia. Ešte raz, pán Čepček, nezavádzame povinné očkovanie. To, čo ste hovorili o tom americkom súde, nie je to úplne tak pravdivé. Pán poslanec Baránik vám potom povie presne, ako to je. Americký súd to nepozastavil absolútne, ale len v určitých podmienkach, ale kolega Baránik vám to povie bližšie. Myslím si, že môžme ísť k druhej otázke. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.