Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Miroslav Kollár

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 12. 5. 2021 
Zadávateľ Miroslav Kollár 
Otázka Vážený pán premiér, po tom, čo ministerka spravodlivosti cez súdnu mapu určila vlastné hranice územného členenia Slovenska, vicepremiér Holý cez stavebný zákon a zákony o územnom plánovaní a verejnom obstarávaní zasahuje do kompetencií samosprávy a v podstate nás nasmeruje k českému modelu, kde kraje preberajú kompetencie miestnej štátnej správy a nadraďuje VÚC mestám a obciam a dnes prichádza šéf PZ SR, ktorý ide kresliť vlastnú mapu územného členenia pre políciu. Máme toto vnímať ako súčasť Programového vyhlásenia vlády ohlasovanej reformy verejnej správy? Pretože tieto kroky popierajú filozofiu dvoch desaťročí decentralizácie na Slovensku. Kedy predložíte komplexný návrh reformy verejnej správy? 
Adresát predseda vlády SR Eduard Heger 
Dátum odpovede 13. 5. 2021 
Zodpovedal predseda vlády SR Eduard Heger 
Odpoveď Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec, keď som si čítal tú otázku, tak som si presne tak hovoril, že nie, nie, že takto, oddeľme dve veci, jedna je reforma verejnej správy. Áno, tá trošku, by som povedal, pôvodné plány boli, že spustiť ju skôr tú celú diskusiu. Ja som si prial tak niekde začiatkom roka. Samozrejme, aj pandémia výrazne ovplyvnila to smerovanie, ale myslím si, že sme veľmi blízko k tomu, aby sme tento trialóg minimálne začali viesť v najbližších, v najbližších týždňoch. Takže tá reforma verejnej správy je samostatná, veľká, veľmi veľká téma. Ja som to deklaroval, ešte aj keď som bol ako minister financií, že si myslím, že je veľmi dôležité, aby za stolom sedeli aktéri, ktorých sa to bytostne týka. Verím, že táto diskusia bude veľmi konštruktívna, že veľa expertízy príde práve z roviny alebo z úrovne samosprávy. Sám sa na ňu teším a je to jedna z vecí, ktorú by som veľmi chcel, aby sa podarila a bola úspešná, aby sme nastavili tú samosprávu alebo spoluprácu samosprávy a štátu tak, aby to veľmi dobre fungovalo, aby tu išlo o skutočnú spoluprácu, z ktorej budú benefitovať v prvom rade občania, aby sme sa navzájom dopĺňali, aby sme vyčistili aj originálne kompetencie, prenesené kompetencie, financovanie, všetko, čo s tým súvisí, že začať v tom, by som povedal, upratovať po dlhých rokoch. Takže takto bude prebiehať ten dialóg. Tie veci, ktoré ste spomenuli, to sú veci, ktoré tiež potrebujeme riešiť, ale je to, to chcem veľmi, tak by som povedal, zdôrazniť, že s návrhmi, s ktorými prichádza vláda do medzirezortného pripomienkového konania, že je to návrh, o ktorom sa chceme a vieme baviť a tak, prosím, k tomu aj pristupujte, že neni potrebné hneď ísť do úplnej konfrontácie, ale je to skôr o hľadaní prieniku a nových riešení. Čiže aj my musíme predložiť do verejnej diskusie nejaký návrh. A tá verejná diskusia ukáže, do akej miery ten návrh je kvalitný alebo nie je. Nebojíme sa, ak by aj nebol dostatočne kvalitný, pretože práve tou expertízou, ktorá prichádza aj z mimo štátu, môže obohatiť a obzvlášť pri takýchto závažných reformách, ako je napríklad aj reforma stavebného zákona. Takže to vieme, že na toto sa dlho čakalo, viackrát to crashtestom neprešlo. Verím tomu, že teraz tomu tak nebude, že spoločnými silami a spoločnou komunikáciou a pripomienkovaním budeme môcť dôjsť k zákonu alebo k novele stavebného zákona tak, aby naozaj pokryla všetky tie potreby, ktoré dnes na trhu máme. Takže neznamená to, že teraz my by sme chceli ako vláda tuto nanucovať niekomu vlastnú predstavu, práve naopak, chceme určite o veciach diskutovať a určite tak aj o samotnej reforme verejnej správy. Ďakujem, skončil som. 
Doplňujúca otázka Dobre. Len doplňujúcu otázku. Ja rozumiem tomu, že polícia a súdna mapa si riešia akoby svoju, svoju mapu, hej? Ale práve v súvislosti s tým stavebným zákonom a zákonom o územnom plánovaní tam jednoducho kreslíme veci, ktoré predurčia aj kompetenčne aj usporiadaním zásadné veci. To znamená, že keď takto začneme už vstupovať do debaty o reforme verejnej správy, už budú základné parametre položené. Preto sa chcem spýtať, dneska Únia miest Slovenska k tomu mala zásadné vyjadrenie a keďže sme boli obídení ako mestá pri príprave toho zákona, tak sa pýtam aj ja, keďže zmyslom medzirezortného pripomienkového konania má byť vychytať muchy, nie meniť zmysel zákona a tento zákon z nášho pohľadu vznikol za zatvorenými dverami a s pochybným cieľom. Čiže ten postup predkladateľa naozaj do poslednej chvíle mestá obchádzal a považujeme ho za nešťastný. Preto sa pýtam a únia vlastne vyzvala dnes vládu, aby zákon z tohto procesu stiahla a vrátila prípravu zákona na vecne príslušné ministerstvo, čo je ministerstvo dopravy a výstavby, aby ďalej postupovala v zmysle legislatívnych pravidiel, teda najprv vypracovaním, prerokovaním a schválením legislatívneho zámeru. Práve preto, že to je tak zásadný zákon po štyridsiatich rokoch a nerieši celkom to, čo očakávali sme nielen my, mestá a obce, ale aj ľudia, aj stavebníci, aj developeri. Ži či vlastne ste pripravení, keď bude tých pripomienok naozaj že zásadných veľa, vrátiť ten proces možno na začiatok. 
Doplňujúca odpoveď V tom nevidím problém, lebo keď si zoberieme napríklad samotný zákon o verejnom obstarávaní, ktorý tiež bol daný do pripomienkového konania, a dostal enormné množstvo, potom sa vlastne stiahol a vypracoval sa nový a znovu sa dal do pripomienkového konania. Myslím si, že stavebný zákon je naozaj tak, by som povedal, veľká téma, ktorá možno ju čaká presne toto isté. Čiže dobre, chápem, že možno pri tvorbe toho zákona boli vynechané samosprávy, čo teda neviem v tomto momente nejako komentovať, ale neznamená to, že by sme teraz chceli to robiť bez vás, čiže ak sa ukáže v MPK, že sú tam zásadné, a treba ísť späť do zákona, treba ho prepracovať, sme tomu otvorení určite. A ja môžem za seba povedať a myslím, že aj za celú vládu, že ide nám o to, nájsť najlepšie riešenie a nie tuto tlačiť nejaké vlastné. Takže verím tomu, že spoločnou diskusiou nájdeme to najlepšie. A ďakujem pekne. Teším sa na spoluprácu. Ďakujem veľmi pekne, ctené plénum, prajem vám pekný deň, nech sa vám darí. Všetko dobré. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.