Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Tomáš Taraba

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 9. 12. 2020 
Zadávateľ Tomáš Taraba 
Otázka Pán minister, oznámili ste, že prvé vakcíny budú podané už v decembri. Ide o AstraZeneca vakcínu, ktorá na vzorke 0,2 % zúčastnených potvrdila údajnú 90-percentnú efektivitu. Potvrdilo sa, že vakcína zabráni aj tomu, aby zaočkovaní boli roznášačmi vírusu? Kde to bolo, prosím, publikované? Ak ešte nebolo ako je možné, že premiér sa už vyhráža povinným nosením rúšok u tých, ktorí sa nedali zaočkovať, aby vraj vírus neroznášali? 
Adresát minister zdravotníctva SR Marek Krajčí 
Dátum odpovede 10. 12. 2020 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí 
Odpoveď Ďakujem veľmi pekne. Ospravedlňujem sa, som si nevšimol, ale ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán poslanec, ako prvé vakcíny budú v Európskej únii registrované vakcíny spoločnosti BioNTech a Pfizer, ktoré sa, kde sa registrácia očakáva 29. decembra a Moderna, kde sa registrácia očakáva 12. januára. Dátumy sa však môžu aj mierne posunúť. Všetko závisí od schvaľovacieho procesu Európskou liekovou agentúrou. Vakcína konzorcia AstraZeneca Oxfordská univerzita je práve v štádiu posudzovania Európskou liekovou agentúrou. Presný dátum autorizácie nie je zatiaľ známy. Predpokladáme, že prvé vakcíny by mohli byť na Slovensku použité najskôr úvodom roka, teda v januári. Cieľom štúdií bolo porovnať účinnosť vakcín ku zabráneniu vzniku klinickej formy ochorenia, ktoré spôsobujú koronavírusy SARS-CoV-2. Klinická účinnosť MMR vakcín bola 90, respektíve 94,5 %, čo v laickej reči znamená, že menej ako jeden z desiatich pacientov, ktorí v štúdii ochoreli na COVID-19, dostávalo vakcínu a deväť z desiatich pacientov, ktorí v klinickej štúdii ochoreli na COVID-19, dostávali placebo, teda neúčinnú látku. U adenovírusovej vakcíny konzorcia AstraZeneca Oxfordská univerzita je celková účinnosť vakcíny 70 %. Vami udávaná účinnosť vakcín 90 % bola dosiahnutá iba v jednom dávkovacom režime. Priamym cieľom štúdií nemohla pochopiteľne byť analýza vplyvu vakcín na ďalšie šírenie infekcie. V súčasnosti však takéto štúdie prebiehajú. V najprestížnejšom časopise Nature bola zároveň zverejnená informácia ohľadom štúdií, ktoré predbežne poukazujú na to, že používanie vakcín môže viesť k zníženiu prenosu infekcie SARS-CoV-2 a tuná mám aj doslovný citát tejto štúdie: "Early indications are that the vaccine might have reduced the frequency of such infections, which would suggest that transmission might also be reduced." Až do zverejnenia ďalších odporúčaní je potrebné, aby neočkovaní, podobne ako aj očkovaní, nosili v súlade s odporúčaniami rúška a dodržiavali základné pravidlá ROR, teda nosiť rúško, dodržiavať odstup a hygienu rúk. Ďakujem za pozornosť. 
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne, pán minister, aj že ste merali cestu do parlamentu. Takže ak to správne chápem, laicky povedané, ten, kto sa dá zaočkovať, má väčšiu pravdepodobnosť, že nezíska koronavírus, ale nie je zatiaľ garantované, že nebude šíriteľom koronovírusu, hej, tak to chápem. A v tejto súvislosti sa chcem spýtať, že či môžete vylúčiť, že očkovanie zdravotníckeho personálu bude na Slovensku tiež dobrovoľné, že by ste to povedali, lebo veľa, veľa pracovníkov v zdravotníckom sektore sa nás to pýta, zrejme aj vás. Ďakujem pekne. 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem pekne za doplňujúce otázky. Očkovanie bude dobrovoľné, rovnako aj u zdravotníckeho personálu, to môžem garantovať. A osobne sa dokonca nazdávam, že každý občan by sa mal aj rozhodnúť, ktorou vakcínou chce byť zaočkovaný. Samozrejme, budeme postupne informovať, ako tie vakcíny budú prichádzať aj, aj na náš trh. Ako som čítal v tej odpovedi, tak zatiaľ je, s veľkou pravdepodobnosťou sa predpokladá teda, že zaočkovaní nebudú roznášači, ale nie je to ešte dokázané. Prebiehajú tie štúdie. V momente, jak tie štúdie budú známe, tak potom by sme to definitívne oznámili. Dokým tieto štúdie nebudú ukončené a teda nebudeme mať presnú a spoľahlivú informáciu, tak, ako som povedal, bude potrebné naďalej nosiť rúška. A teda v podstate tí, čo budú zaočkovaní, aj tí, čo budú nezaočkovaní, budú dodržiavať tie isté opatrenia. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.