Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Tomáš Šudík

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 2. 12. 2020 
Zadávateľ Tomáš Šudík 
Otázka Moja otázka je zameraná na odstrel vlkov, ktorý už rieši aj Európska únia. Chcel by som sa opýtať, aké boli dôvody na povolenie odstrelu tohto vzácneho druhu u nás na Slovensku. 
Adresát minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský 
Dátum odpovede 3. 12. 2020 
Zodpovedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský 
Odpoveď Dobrý deň všetkým, ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda, ďakujem za otázku, vážený pán poslanec. Odpoveď je nasledovná. V prvom rade je potrebné uviesť, že vlka dravého na Slovensku možno loviť. Táto možnosť vyplýva zo Smernice Rady 9243EHS o ochrany biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín. Slovenskej republike bola udelená výnimka z celoročnej ochrany vlka dravého, na základe čoho ho za prísne stanovených podmienok možno loviť a to v čase od 1. novembra do 15. januára na základe ročnej kvóty vlka dravého. Ročnú kvótu vlka dravého podľa všeobecne záväzných právnych predpisov najmä zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov určuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Ministerstvo určuje ročnú kvótu vlka dravého veľmi starostlivo podľa zásad stanovených v programe starostlivosti o vlka dravého, ktorý bol spracovaný v rámci projektu Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Výskum a monitoring populácie veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku. Na jeho príprave a realizácii sa podieľali nasledovné subjekty: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, Technická univerzita vo Zvolene, Slovenská poľovnícka komora, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Národné lesnícke centrum vo Zvolene, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Združenie miest a obcí Slovenska, Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou a Lesoochranárske zoskúpenie VLK. Ministerstvo kvótu lovu vlka dravého určuje po prerokovaní v pracovnej skupine zriadenej s týmto cieľom. Sú v nej zástupcovia ministerstva životného prostredia, Štátnej ochrany prírody, Národného lesníckeho centra, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a vlastne všetkých týchto vymenovaných a ešte navyše aj vojenských lesov a majetkov. Podľa zákona o poľovníctve návrh kvóty vlka dravého predkladajú ministerstvu okresné úrady v sídle kraja na základe návrhu poradných zborov v jednotlivých poľovných oblastiach. Na základe prezentovaných výsledkov monitoringu reprodukčných párov vlka dravého na Slovensku zrealizovaného Národným lesníckym centrom a výsledkom monitoringu realizovaného spoločnosťou Slovak Wildlife Society v oblasti Liptova, ako aj údajov o chove hospodárskych zvierat a o škodách na hospodárskych zvieratách spôsobených vlkom dravým bola po vypočutí a zvážení všetkých argumentov členom pracovnej skupiny určená kvóta lovu vlka dravého v poľovníckej sezóne ´20 - ´21 v počet 50 jedincov. Určenie kvóty lovu vlka dravého nie je záväzným plánom lovu a jej cieľom nie je uloviť stanovený počet vlka dravého. Účelom kvóty je stanoviť maximálne počet jedincov, ktoré je možné uloviť bez toho, aby došlo k k ohrozeniu populácie vlka dravého na Slovensku. Ďakujem, skončil som. 
Doplňujúca otázka Ďakujem za slovo. Vážený pán minister, ja sa ešte chcem opýtať, či náhodou ministerstvo nerozmýšľalo nad tým, aby poskytlo nejaké dotácie na ochranu oviec. Tým pádom, to znamená na kúpu ohradenie a podobne, aby tie ovce mohli byť viacej chránené. Alebo pri strieľaný vlkov, či sa nepremýšľalo o nejakom území, že to znamená, že v lokalitách, kde je viacero prípadov útokov vlka na stádo oviec, hej, aby sa to takto riešilo podľa regiónov, že kde by tie kvóty boli a kde nie. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem pekne aj za túto otázku. Je veľmi dobrá, lebo vlastne dopĺňa to, čo som prečítal pripravené od mojich kolegov. A tu možno tkvie aj podstata. Áno, rozmýšľame a nielen rozmýšľame, ja verím, že aj tento mediálne a spoločensky rezonujúci problém a do istej miery aj konflikt prispeje k tomu, aby sme uchopili správne túto záležitosť a aby sme našli to, čo je vždy dôležité hľadať pri riešení takmer všetkých spoločenských problémov, a to je správna miera. Miera medzi tým, čo chceme urobiť s chovom oviec a kôz na Slovensku, ktoré nám v niekoľkých miliónov klesli na necelých 400-tisíc, teda na 400-tisíc pred desiatimi rokmi a teraz je to už iba 320-tisíc alebo 310. A ide o to, že táto veľmi dôležitá oblasť hospodárskych zámerov nášho pôdohospodárstva je naozaj ohrozovaná mnohými faktormi. A ja by som nechcel byť tu neúprimný a hovoriť, že práve vlk je tým rozhodujúcim alebo jediným dôvodom, kedy nám táto populácia klesá oviec a kôz. Takže, áno, sme si vedomí, že aj keď tie krivky pri vlkovi stúpajú, čo sa týka jeho početnosti a dá sa povedať, že naozaj populácia vlka dravého na Slovensku nie je ohrozená. Ohrozenou je populácia oviec, tam nám krivka prudko klesá dole a ak to chceme zastaviť, tak určite nie tým, že budeme zvyšovať kvóty na lov vlka. Viem si predstaviť, že už na budúci rok to naozaj môže byť nulová kvóta, ale dovtedy musíme urobiť presne to, pán poslanec, na čo sa spytuješ. Jednoducho nájsť oveľa vyššie podporné mechanizmy pre našich ovčiarov, ktorí sú doslova ohrození na existencii, pretože to sú poslední mohykáni, ktorí sa tomu venujú, a my musíme urobiť všetko preto, aby chov tejto tradičnej domácej zveri bol zachovaný, rozvíjaný, pretože to sú aj z hľadiska ekológie, ja nazývam, živé kombajny našich lúk a hôľ. Musíme sa vrátiť k počtom, ktoré zabezpečia to, čo máme na krajine radi - jej krásu, jej múdre údržby a jej, samozrejme, aj produkciu, pretože ovca, jahňacina, jej produkty sú všeobecne známe a my vieme, že patria na náš stôl a chceme jednoznačne podporiť, že na náš stôl patria predovšetkým slovenské produkty. Pre mňa je to dosť zvláštne, že na obaloch jahňaciny a ovčieho mäsa sa často zjavuje aj taká vzdialená krajina, ako je Nový Zéland. Myslím, že to musí byť porobené, vyrobené a dochované na Slovensku. Je to kvalitné, je to špičkové a som aj rád, že napríklad s jahňacinou sa nám tohto roku podaril urobiť ten krok, ktorý po dlhých rokoch vývozu do Talianska ukázal domácemu spotrebiteľovi chuť a kvalitu tohto mäsa a už na budúci rok nebudeme sa musieť obávať, že by zákaznícky dopyt po tejto komodite bol nízky. Naopak stúpa. Takže zhruba asi tak. Súhlasím, urobíme opatrenia, aby sa pomohlo ovčiarom, nemôže to byť vlk. Sú to opatrenia, ktoré podporia ich aj finančne, a v pláne rozvoja vidieka na to myslíme. Ďakujem, skončil som. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.