Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Štefan Kuffa

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 21. 10. 2020 
Zadávateľ Štefan Kuffa 
Otázka V prípade neúčasti na tzv. dobrovoľnom testovaní na COVID-19 budú títo občania SR nútení ísť do 10 dňovej karantény. Taktiež do karantény pôjdu aj občania, ktorí sa môžu nakaziť na tomto hromadnom testovaní. V karanténe sa tak môžu ocitnúť tisíce ľudí. Kto bude znášať náklady na náhradu výpadku príjmu týchto ľudí počas karantény? Štát? Zamestnávatelia? Alebo stratia počas tohto obdobia nárok na mzdu či iné sociálne platby? Ktoré skupiny obyvateľov prídu o svoje sociálne výhody v dôsledku sanovania štátneho rozpočtu? 
Adresát predseda vlády SR Igor Matovič 
Dátum odpovede 22. 10. 2020 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, epidemiologická situácia na Slovensku sa vyvíja tzv. českou cestou. A ak neprijmeme ťažké rozhodnutia, možno očakávať v nasledujúcich týždňoch tisícové nárasty prípadov denne. Ak nezatiahneme včas ručnú brzdu, budeme tam, kde je dnes Česko, kde bolo talianske Bergamo na jar a podobne. Rozhodnutie o tom, či ísť cestou lockdownu alebo celoplošného testovania, bude na rozhodnutí epidemiológov a Ústredného krízového štábu, ktorý v tomto momente ešte rokuje. Samozrejme, že do tohto rozhodnutia bude vstupovať aj hlavný hygienik a vláda. Súvisí to aj so zabezpečením účasti na testovaní, či bude stačiť plošné testovanie aj bez tých, ktorí odmietnu sa dať testovať alebo je v takejto situácii riešením lockdown. V koalícii je jednoznačná podpora pre dobrovoľný systém plošného testovania. Toto môžem aj ja potvrdiť. A takisto aj je podpora pre to, že kto sa odmietne dať testovať alebo bude mať výsledok negatívny, tak bude musieť ostať v desaťdňovej karanténe. Nevyhnutne musíme chrániť tých zodpovedných pred tými nezodpovednými. Spojenie tohto testovania práve s karanténou doma bude veľmi silný nástroj alebo veľmi silná motivácia na to, aby sa ľudia išli dať otestovať a v konečnom dôsledku sme zastavili šírenie tento epidémie. V súvislosti s vašou otázkou, pán poslanec Kuffa, môžem len uviesť, že každý občan, ktorý bude mať pozitívny výsledok testu a bude mu nariadená karanténa zákonným spôsobom, má nárok na nemocenské. Podľa aktuálne účinnej právnej úpravy má poistenec, ktorý bol v čase trvania krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie, nárok na pandemické nemocenské od prvého dňa dočasnej práceneschopnosti, a to je 55 % denného vymeriavacieho základu. Nemocenské vypláca Sociálna poisťovňa. Pokiaľ ide o ostatné skupiny občanov, bude sa Sociálna poisťovňa riadiť rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva alebo uznesením či nariadením vlády. Nachádzame sa v zložitom období, kedy sa zrak verejnosti nielen s nádejou, ale aj s prosbou o pomoc upiera na nás. Chcem preto vyslať jasný signál a ubezpečiť, že situáciu máme pod kontrolou a prijmeme opatrenia, ktoré budú mať jediný cieľ - ochrániť ľudí žijúcich na Slovensku a ich rodiny. Vyhrať nad nepriateľom môžeme iba spoločne, ak budeme súdržní. Preto aj ak pristúpime k opatreniu, ktoré spomínate vo vašej otázke, vyzývam ľudí na zodpovednosť a na to, aby sa zúčastnili celoslovenského testovania. V prípade, že uprednostnia desaťdňovú karanténu, budeme hľadať riešenia, ale prvoradé je pre nás to, aby ľudia testovanie podporili a sa ho zúčastnili preto, lebo len tak dokážeme identifikovať vírus a zabrániť ďalšiemu šíreniu a ďalšiemu jeho šíreniu a úmrtiam. Toľkoto odpoveď predsedu vlády, ktorú som predniesol. Na záver mi dovoľte povedať, že aj strana SaS, ako aj ja osobne, sa s touto odpoveďou stotožňujeme.  
Doplňujúca otázka Ďakujem za odpoveď. Viete, v predchádzajúcom období to bolo tak, že do tej povinnej karantény, trošku je v tom rozdiel, by som povedal, že keď teraz tí ľudia na tú desaťdňovú karanténu idú, tak zostávajú doma. Ale určite bude veľa ľudí takých medzi tými, kde to bude celoplošné testovanie. Ono teraz podľa tých nových informácií som sa dozvedel, že to sever Slovenska, okres Bardejov, že to nie je úplne celé Slovensko, že to je nejak tak limitované. Ak sa medzitým to zmenilo, tak by som poprosil doplniť odpoveď. Lebo stále sa hovorí o celom Slovensku, ale zatiaľ je to podľa týchto regiónov. Ale buďte taký láskavý a tlmočte pánu premiérovi moje slová, že aj pri tomto testovaní, aj pri tom COVID-e, aj všetkých tých opatreniach, ktoré sú, a možno veľakrát aj neporozumení a zmätkov, tak je veľmi dôležité, aby bola rešpektovaná ľudská dôstojnosť ľudí, čo si dovolím povedať pri tej prvej vlne tá ľudská dôstojnosť nebola rešpektovaná a podľa možnosti, podľa možnosti zachovaná, podľa možnosti čo najlepšie kvalita ľudského života, čo nebolo pri prvej vlne. Mnohí ľudia sa ocitli, ja to poviem takto, v novodobých lágeroch, kde či boli pozitívni alebo boli negatívni, boli tam natlačení s týmito ľuďmi. Dobre, boli aj takí, kde boli osamote, ale boli aj prípady také, kde bol pozitívny, a negatívni ľudia sa vracajúci zo zahraničia a bolo to čosi, čo je neprijateľné. Nechcem, aby čosi také sa zopakovalo aj v budúcnosti... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.) Rovnako aj, aj ten pád tých, možný pád aj tých firiem vďaka COVID-u-19, aby bolo čo najmenej bolestivé a čo najmenej podnikov a podnikateľov aby skrachovalo. 
Doplňujúca odpoveď Pán Kuffa, hovoríte o dvoch veciach. Ku koncu ste vraveli o tých škodách pre ekonomiku. Prosím vás, verte mi, že na tomto teda mne záleží mimoriadne aj z titulu mojej terajšej pozície a keď sa teda na niečo dívam, tak je to, sú to ekonomické straty alebo ekonomický osud firiem. A mám za to, že tá dohoda, ktorá sa práve črtá na krízovom štábe, že nemusí byť až tak veľmi boľavá, ale v tomto plne s vami súhlasím, treba dbať na to, aby sme neposielali zbytočne firmy do krachu. Viac vám v tomto momente nemôžem povedať preto, lebo tie rokovania prebiehajú a aj keď už sa blížia k záveru, dohodli sme sa, že ich budeme spoločne komunikovať. Tá druhá vec, ktorú ste oslovili, teda načrtli, bola karanténa pri vstupe zo zahraničia, že tam mohlo dochádzať k nedôstojným podmienkam. Áno, mohlo. Ja vám poviem za mňa. Veľmi ľutujem, že sme s tým prestali. Veľmi ľutujem. Mali sme v tom pokračovať a možno vylepšovať to, aby sa, aby nedochádzalo k nedôstojným podmienkam, ale keby sme si celé leto zachovali túto karanténu pri vstupe, poťažne povinné testovanie pri vstupe do krajiny, nemuseli sme mať tieto problémy. Problémy sú naozaj veľké. Neviem úplne presne, prečo minister zdravotníctva nezverejní všetky čísla, ale videli sme ich dnes na krízovom štábe a verte mi, tie čísla sú desivé. Keby tu sedel Marian Kotleba a videl by tie čísla, tak ako prvé by si nasadil rúško. Ďakujem pekne. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.