Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Anna Belousovová

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 7. 4. 1999 
Zadávateľ Anna Belousovová 
Otázka Aký je váš názor na vývoj situácie v Juhoslávii? 
Adresát predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Dátum odpovede 8. 4. 1999 
Zodpovedal podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš 
Odpoveď Vážená pani poslankyňa, v prvom rade chceme vyjadriť v mene svojom aj v mene vlády Slovenskej republiky hlbokú ľútosť nad skutočnosťou, že medzinárodnému spoločenstvu sa napriek enormnému úsiliu nepodarilo zastaviť násilie a dosiahnuť kompromisné riešenie dlhotrvajúceho konfliktu v Kosove. Chcel by som upozorniť, že v dôsledku udalostí posledných dní bolo prinútených takmer pol milióna obyvateľov Kosova opustiť svoje obydlie a hľadať dočasné útočisko v susedných krajinách. Som pevne presvedčený, že ďalšiu eskaláciu napätia, nezmyselné zabíjanie, násilie a ničenie hodnôt v Kosove bolo možné zastaviť iba použitím krajných prostriedkov. Začatie vojenských operácií NATO chápem ako prejav rozhodnej akcie aliancie, ktorej jediným cieľom je zabrániť pokračovaniu ozbrojenej konfrontácie v Kosove a prinútiť nekooperujúceho účastníka konfliktu k politickému riešeniu. Dodržiavanie základných ľudských a občianskych práv a slobôd rozhodne nie je iba vnútornou záležitosťou jedného štátu, ale dotýka sa celého medzinárodného spoločenstva, ktoré sa nemôže nečinne prizerať, keď sa tieto práva hrubo porušujú. Vážená pani poslankyňa, dovoľte mi vyjadriť osobné presvedčenie, že jediným zmysluplným riešením kosovského konfliktu je zastavenie násilia a urýchlené obnovenie politických rokovaní o mierovej dohode, ktorá poskytne Kosovu autonómiu v rámci existujúcich štátnych štruktúr a zároveň umožní efektívnu kontrolu dodržiavania ľudských, občianskych a menšinových práv všetkých obyvateľov žijúcich v Kosove bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť. Len takýto zodpovedný a zároveň kompromisný prístup aktérov konfliktu povedie k nájdeniu východiska zo súčasnej krízy a prinesie Kosovu trvalý mier, stabilitu a prosperitu. 
Doplňujúca otázka Chcela by som sa vás opýtať, prečo používate, aj pán premiér, aj ostatní členovia vlády, teda len niektorí nie, stále iba pojem obete z Kosova. Či ste informovaní o tom, že vďaka aj povoleniu preletom lietadiel jedného aj druhého druhu, teda aj tankovacích, aj bombardovacích cez územie Slovenska, sú obeťami už aj civilisti v Juhoslávii. Či vy jednoducho vyjadrujete sústrasť len obetiam podľa národnosti, lebo to mi potom zaváňa šovinizmom. Ja mám informácie a boli zverejňované aj na satelitných staniciach, že sú veľké obete z radov civilného obyvateľstva. Či je podľa vás normálne, že sa používajú kazetové bomby, ktoré sú priamo určené na ničenie živej sily pri bombardovaní civilných cieľov, pretože nemocnice nie sú určite nejakými vojenskými cieľmi pre túto agresorskú organizáciu NATO. Prečo teda, moja otázka znie, v chápaní aj vyjadrovaní predstaviteľov vlády, hlavne pána premiéra Dzurindu, prevažuje jednostranné posudzovanie tohto problému? 
Doplňujúca odpoveď Pani poslankyňa, sme informovaní aj o civilných obetiach na strane juhoslovanskej a je nám to veľmi ľúto a považujeme to, čo sa deje v Juhoslávii, za tragické. Zároveň, ale celkom jednoznačne vidíme hlavnú vinu na dnešnej situácii a hlavnú zodpovednosť za dnešnú situáciu má politika Miloševiča a jeho vlády, ktorá vo svojich dôsledkoch viedla k tomu, že svetové spoločenstvo nemalo inú možnosť, ako zastaviť genocídu a humanitárnu katastrofu, ku ktorej viedla politika Miloševiča. Takže v tomto zmysle my nerobíme rozdiel vo vyjadrovaní účasti a chápaní tragickosti situácie bez ohľadu na to, na ktorej strane sú obete. Zároveň ale treba vidieť a rozlišovať, na ktorej strane je zásadná príčina tej tragickej udalosti, ku ktorej v Kosove dochádza. (Potlesk.) 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.