Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Marián Andel

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 7. 7. 1999 
Zadávateľ Marián Andel 
Otázka Ako bude vláda účinne regulovať vstup veľkých obchodných reťazcov na Slovensku, aby sa neopakoval ničivý efekt známy z Českej republiky a Poľska, keď je známe, že do konca roka sa v Slovenskej republike vybuduje niekoľko hypermarketov a supermarketov, na ktoré boli vydané stavebné povolenia a personálne agentúry vyhľadávajú top-manažment? 
Adresát podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Ľudovít Černák 
Dátum odpovede 8. 7. 1999 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Ľudovít Černák 
Odpoveď Vážený pán predseda, vážená vláda, vážené poslankyne a poslanci, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky iniciuje prípravu právnej normy, ktorá bude stanovovať podmienky rozmiestnenia veľkoplošných obchodných jednotiek na vnútornom trhu Slovenskej republiky. Pri príprave tejto normy ministerstvo hospodárstva využilo poznatky z okolitých štátov, a to z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Pripravovaná právna norma by mala vymedziť kompetencie orgánov samosprávy pri lokalizácii siete veľkoplošných obchodných jednotiek. Pri udeľovaní povolenia na zriadenie veľkoplošnej obchodnej jednotky bude potrebné prihliadať najmä na osídlenie územia, spádovosť obyvateľstva, kúpyschopnosť, doterajšiu vybavenosť infraštruktúrou, ako aj súčasný stav siete obchodu a služieb v danom území, vplyv na zamestnanosť v regióne a ochranu životného prostredia. Súbežne s prípravou právnej normy ministerstvo hospodárstva spracúva analýzu súčasného stavu siete obchodu podľa regionálneho rozloženia. Predmetná analýza bude napomáhať pri stanovovaní optimalizácie parametrov rozloženia siete obchodu s prihliadnutím na základné vplyvy, ktoré ďalšiu výstavbu zásadným spôsobom ovplyvňujú, napríklad hustota osídlenia, zamestnanosť, kúpyschopnosť, súčasný stav plošných a obslužných štandardov, ale aj predpoklad rozvoja domáceho a aktívneho cestovného ruchu. Skončil som. 
Doplňujúca otázka Áno, samozrejme. Prečo táto otázka? Tiež vychádzam zo skúseností z Českej republiky, najmä na Ostravsku, kde boli vlastne zlikvidovaní malí a strední predajcovia, pretože zákonite nedokázali cenami konkurovať týmto hypermarketom. A obávame sa, či takéto niečo, čiže takýto efekt náhodou nevznikne aj v tých jednotlivých lokalitách Slovenskej republiky. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Vážený pán podpredseda, ako potvrdili napríklad aj závery konferencie o obchode Intrako ´99, súčasnou tendenciou svetového obchodu je integrácia a globalizácia obchodu. Ide o celosvetový trend a Slovenská republika musí brať tieto fakty do úvahy. Na druhej strane je úplne zrejmé, že nástupom reťazcov, zvýšením konkurencie sa to prejavuje pozitívne na cene a má to pozitívny vplyv na spotrebiteľa. Na druhej strane reťazce, ktoré prichádzajú a ktoré nastupujú, prichádzajú s vlastnými dodávateľskými sieťami a väčšinou likvidujú domácich dodávateľov, ktorí nie sú schopní ani finančne, ani objemovo, ani časovo, ani kvalitatívne financovať svoje dodávky do veľkoobchodnej siete. Takže tento problém je potrebné riešiť z dvoch strán. Podobne ako v Maďarsku napríklad špeciálnymi programami trénovali povedzme producentov kvetov alebo iných menších dodávateľov, aby boli schopní nastúpiť a dodávať do siete reťazcov, a keď raz sa v tom reťazci presadili, tak potom už dodávali nielen teda na území svojej republiky, ale v tom reťazci, povedzme celoplošne, globálne, dokonca niekedy aj v celej Európe. Na druhej strane je potrebné to rozmiestnenie jednotiek regulovať na základe toho, že na základe zákonom poskytnutých kompetencií kompatibilných s právom Európskej únie samospráva bude mať možnosť do tohto procesu vniesť veľmi dôležitý bod, pretože v rámci rozhodovacieho procesu pri povoľovaní výstavby nových veľkoplošných jednotiek budú musieť brať do úvahy aj odporučenie územných orgánov štátnej správy vo väzbe na plány veľkých územných celkov. Takže zhrnuté a podčiarknuté: Spolusúčinnosť štátnej správy, dodávateľov, ale predovšetkým samosprávy môže prirodzene v zmysle pravidiel WTO tento proces regulovať tak, že bude obojstranne prospešný. Bude prospešný pre spotrebiteľa vo veľkom výbere, v dobrej kvalite a v nízkych cenách, ale na druhej strane nezlikviduje tradičné domáce malé a stredné podniky a nezlikviduje domácich výrobcov a dodávateľov. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.