Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Juraj Blanár

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 25. 11. 2015 
Zadávateľ Juraj Blanár 
Otázka Vážený pán minister, predložili ste na rokovaní vlády návrh, aby vláda preplatila obciam náklady na záchranné práce počas mimoriadnych udalostí, ktoré sa udiali vlani a tento rok. Mohli by ste nás informovať, o ktoré obce sa jedná? 
Adresát minister vnútra SR Robert Kaliňák 
Dátum odpovede 26. 11. 2015 
Zodpovedal minister vnútra SR Robert Kaliňák 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy poslankyne, vážení piati zástupcovia opozície. Musí to byť nesmierna frustrácia ľudí, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi hovorili o tom, ako chcú pracovať, ako chcú sedieť v parlamente. Musím sa priznať, že pán Matovič patrí medzi najväčších absentérov v parlamente, za posledné schôdze, kedy som predkladal zákony, ani na jednom zákone o bezpečnosti Slovenskej republiky a ani pri jednom zákone o zlepšení podnikateľského prostredia tu nesedel. Príde preto, lebo chce robiť divadlo, chce byť zaujímavý a krásny, ale je to taký, by som povedal, iba úbohý pokus. Úplne stačí, pán poslanec, keď vy sám prestanete kradnúť. Tým určite pomôžete Slovensku najviac. Dovoľte, aby som vám povedal, akým spôsobom sa snažíme, aby sa ľudia vedeli vysporiadať s nepríjemnými udalosťami. Kedy takisto si nepamätám, že by ste ich niekedy išli pozrieť, alebo že by vás osud ľudí, ktorí sú niečím postihnutí, naozaj zaujímal. Najväčším problémom je, že jediné, čo vás zaujíma, ste vy sám. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.) Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR Pán minister, poprosím vás, prerušte. Naozaj je to nedôstojné. Pán poslanec, žiadam vás, aby ste si sadli. Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR Ja sa cítim, pani podpredsedníčka, vcelku dôstojne, tuná pán poslanec sa cíti nedôstojne. Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR Takže nech sa páči, pokračujte. Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR Takže jediné, čo vás zaujíma, ste vy sám, a to je vlastne takou nepríjemnosťou (poznámka ministra adresovaná poslancovi Matovičovi.) Dovoľte, aby som vám povedal, aj vám, aj ostatným, akým spôsobom sme postupovali v prípade, pán poslanec Blanár sa pýtal, sme postupovali v prípade pomoci tým, ktorí sa v núdzi vyskytli. V prípade silnej búrky, ktorá sa odohrala v obci Helcmanovce, na území Okresného úradu Gelnica sme prispeli k záchranným prácam vo výške 24 185 eur. V obci Chotín, Modrany a Mudroňovo v Okresnom úrade Komárno v celkovej sume 67 291, pretože išlo o jednorázovú finančnú výpomoc stodeväťdesiatim dvom obyvateľom po povodni. V obciach Fulianka a Klenov v Okresnom úrade Prešov v celkovej sume 24 657 eur. Malé Borové a Huty, Okresný úrad Liptovský Mikuláš, po zosuve pôdy 930 eur a v obci Mútne, okres Námestovo, 7 246 eur v súvislosti s nedostatkom pitnej vody. Úplne bude stačiť, pán poslanec, keď aspoň raz dodržíte svoj sľub, ktorý ste dali v tejto Národnej rade, a budete sa zaujímať o zákony, budete niekedy na ne chodiť, budete tu sedieť a diskutovať, tak ako ste to kedysi všetkým sľúbili a pozriete sa niekedy sám sebe do zrkadla, pretože to ste nerobili asi veľmi dávno. Ďakujem pekne.  
Doplňujúca otázka Ďakujem veľmi pekne, pán minister. Vôbec vďaka patrí aj vláde za to, že promptným spôsobom vždy je tam, kde je potrebné pomôcť, a dôkazom je aj celý ten systém, ktorý naozaj funguje veľmi dobre, a v mnohých obciach, kde by si nemohli dovoliť, aby urobili množstvo záchranných prác, takáto podpora je absolútne nevyhnutná. Čiže nechcem žiadnu otázku, pretože nechcem tuto predlžovať nejakú, extempore pre pána poslanca. Skôr je to, skôr vďaka za to, čo robí celé ministerstvo pod vaším vedením. Všetko dobré.  
Doplňujúca odpoveď Ďakujem pekne.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.