Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Jozef Bobík

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 18. 11. 2015 
Zadávateľ Jozef Bobík 
Otázka Vážený pán minister, blíži sa zimná sezóna a tým aj zimná sezóna pre údržbu ciest a diaľnic. Vo vzťahu k minulosti je preto oprávnená otázka, akou formou bude Národná diaľničná spoločnosť zabezpečovať nákup posypovej soli? 
Adresát minister dopravy SR Ján Počiatek 
Dátum odpovede 19. 11. 2015 
Zodpovedal minister dopravy SR Ján Počiatek 
Odpoveď Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, Národná diaľničná spoločnosť v súčasnosti nakupuje posypovú soľ cez komunitnú burzu Bratislava AF. Už aj v médiách sa objavila informácia o tom, že NDS nakupuje posypovú soľ cez komunitnú burzu a šetrí tak verejné financie na rozdiel od niektorých samosprávnych krajov, ktoré stále nakupujú posypovú soľ cez sprostredkovateľov za úplne iné ceny. Do dnešného dňa Národná diaľničná spoločnosť uzatvorila prostredníctvom komoditnej burzy 42 kontraktov na posypovú soľ v celkovom množstve 28 950 ton s priemernou cenou 66,66 eur za tonu. Kontrakty boli uzatvorené od 7. septembra 2015 do 28. septembra 2015 na obdobie október 2015 až január 2016. Ďakujem za slovo, skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem. Pán minister, tieto informácie si myslím, že uspokojujú ľudí, ktorí túto oblasť sledujú, vzhľadom teda k nejakým okolnostiam z minulosti, ale mám ešte jednu otázku. Zhodou okolností včera došlo ku uznaniu viny a trestu jedného občana, ktorý ovplyvňoval šéfa práve, šéfa burzy, bol za to potrestaný, prepadli mu nejaké peniaze, ktoré pôvodne boli určené ako úplatok. A teraz moja otázka je, keď v minulosti došlo ku predraženým nákupom v NDS, robila NDS nejaké opatrenia personálne aj vo svojom vnútri? Lebo bez nich by zrejme tie obchody sa uzatvoriť nedali. Bez NDS by taký obchod nemohol byť.  
Doplňujúca odpoveď Treba si uvedomiť, že možnosť kupovať soľ cez komoditnú burzu vznikla až v lete minulého roku prvýkrát v histórii, čiže ťažko to teraz porovnávať celé. Národná diaľničná spoločnosť okamžite, ako táto možnosť vznikla, začala nakupovať soľ práve cez komoditnú burzu a ako som povedal, výsledky sú, aké sú. Práve naopak, od mnohých iných inštitúcií Národná diaľničná spoločnosť podľa môjho názoru kupuje momentálne soľ najefektívnejšie, ako sa dá. Takže súťaže, ktoré prebiehali historicky, mali viac-menej vždy ten istý formát. Ťažko sa k nim vyjadrovať, pretože to boli aj tak verejné súťaže, kde sa mohli prihlásiť rôzne firmy a generovalo to ceny, aké to v minulosti generovalo. Viete, že tu máme nejaký zákon o verejnom obstarávaní a vždy bol dodržaný. Čiže ťažko reagovať na to, na čo sa vy presne pýtate. Myslím si, že dnes situácia je tak, ako som ju pomenoval, veľmi dobrá. Ďakujem, skončil som.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.