Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Alojz Hlina

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 23. 9. 2015 
Zadávateľ Alojz Hlina 
Otázka Ak sa preukáže, že pán Forai porušil právomoci verejného činiteľa, aké konsekvencie vyvodíte, keďže rozhodnutie o zmluvách nerobí iba jedna osoba? 
Adresát minister zdravotníctva SR Viliam Čislák 
Dátum odpovede 24. 9. 2015 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Viliam Čislák 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady, dámy a páni, vážený pán poslanec, necháme konať inštitúcie, ktoré sú kompetentné, aby túto činnosť a všetko vyšetrili, a ja si myslím, že podniknú všetky potrebné kroky. Áno, je potrebné celý prípad preskúmať, preveriť všetky okolnosti. To môže urobiť v tomto prípade naozaj iba Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a, samozrejme, aj poslanci. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni bude poslanecký prieskum. Idú tam členovia zdravotníckeho výboru Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorom majú zastúpenie všetky strany aj momentálne nezaradení poslanci, takže majú možnosť tiež overiť, zisťovať a pýtať sa. Všeobecná zdravotná poisťovňa poskytne poslancom súčinnosť a je pripravená zodpovedať všetky otázky. Tento úrad v zmysle legislatívy je kompetenčným orgánom na prešetrenie naozaj v tejto chvíli danej veci. Ministerstvo len uvíta rýchly a komplexný výsledok prešetrenia tejto záležitosti. To znamená, že v tejto chvíli považujem za predčasné robiť akékoľvek závery o možných konzekvenciách a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky sa k danej veci vyjadrí, až keď bude mať k dispozícii závery príslušných orgánov prešetrujúcich akékoľvek porušenie povinností pána Foraia ako verejného činiteľa. Ešte krátky dôvetok. Všeobecná zdravotná poisťovňa neuzatvára zmluvy rozhodnutím riaditeľa a je to vždy dvojstupňový rozhodovací proces. Jedna pracuje priamo v teréne, jedna komisia, a druhá komisia odborníkov pracuje na generálnom riaditeľstve. Bolo by z mojej strany nekorektné prijímať rozhodnutia a vyniesť konečný verdikt bez toho, aby som počkal na výsledky šetrenia. Takže v tejto chvíli považujem za predčasné robiť akékoľvek závery o možnostiach a o konzekvenciách. Ministerstvo zdravotníctva sa k danej veci vyjadrí, až keď bude mať závery príslušných orgánov prešetrujúcich akékoľvek porušenie povinností pána Foraia ako verejného činiteľa. Ďakujem pekne, pán predseda, skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem veľmi pekne. Ono SMER v niektorých oblastiach funguje ako jehovisti alebo mafia. Viete, že vy ste si to podelili, že Košice majú zdravotníctvo. Zvolenčania, čo majú? Ja neviem, čo majú Zvolenčania alebo Topoľčanci? Ak Košice majú zdravotníctvo a doplňujúca otázka znie, vy ste z Košíc, pani Pažinková je z Košíc, Forai je z Košíc, pán Paška je z Košíc, pán Mach je z Košíc, ja už neviem, to je mekka slovenského zdravotníctva, tieto Košice. A máte pocit, že to šetrenie bude naozaj objektívne, keď v tomto prípade identifikujeme košickú kliku, ktorá má na starosti slovenské zdravotníctvo?  
Doplňujúca odpoveď Odpoviem, pán poslanec. Ja neviem, či rodisko alebo bydlisko by malo byť nejakým hendikepom k tomu, čo človek, akú činnosť vykonáva. To je jedna vec. Ďalej myslím si, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je naozaj nezávislý. Ak vy budete mať nejaké pochybnosti, že ako konal, samozrejme, môžete konať aj vy. Ako som už spomínal, zdravotnícky výbor bude tak isto vykonávať kontrolu a, samozrejme, sú tu zase ďalšie orgány, ktoré môžu byť oslovené. Ja len zdôrazňujem, ak prezisťujeme samotnú podstatu veci, a teda v tomto prípade, či išlo o konflikt záujmov, a teda či čl. č. 4 ústavného zákona bol alebo nebol porušený, tak naozaj tú štandardnosť zmluvy alebo nadštandardnosť, a teda či je alebo nie je v súlade so zákonom, môže v tomto prípade preskúmať iba Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.